Evropské finance pomáhají cestovnímu ruchu

Прага (Фото: Штепанка Будкова)
0:00
/
0:00

Turistika se stává stále nejdynamičtěji se vyvíjejícím odvětvím. Ovšem více než kde jinde i v tomto odvětví platí, že prohrává ten, kdo nedrží krok. Jak se změnila situace po vstupu ČR do EU? Více v rubrice Jaromíra Marka.

Českým subjektům se především otevřely nové finanční zdroje, kterých zatím úspěšně využívají. Na léta 2004-6 je na podporu cestovního ruchu vyčleněno pro Česko 3,5 mld korun. Jak jsou žadatelé o podporu úspěšní? Zatím velmi. Například žadatelů o podporu nadregionálních služeb cestovního ruchu se v 1. výzvě sešlo 24, uspělo pět. Jak se vůbec změnila situace po vstupu Česka do unie? Top je otázka pro ředitel odboru rozvojových programů Ministerstva pro místní rozvoj Igora Hartmanna.

"Dokud nebyla ČR členem běžely zde jen předvstupní programy. Nyní můžeme i my čerpat ze strukturálních zdrojů a objemy peněz několikanásobně vzrostly."

Často se hovoří o tom, že přístup k čerpání je velmi složitý....nakolik jsou všechny možnosti čerpání využívány?

"Máme za sebou několik kol výzev a můžu říci, že zájem i kvalita projektů předčily zájem. Pokud nám bylo v kategorii infrastukurálních projektů, kde je minimální hranice 100 mil korun, 37 projektů z nichž nejméně polovina vypadá velmi dobře a určitě deset jich vypadá velmi nadějně, ukazuje to profesionalitu předkladatelů. Zájem desetinásobně předčil finanční rámec určený na podopatření nadnárodních infrastrukturních projektů. Schvalovací řízení ještě není rozhodnuto, to proběhne do konce března. Zájem byl ze všech regionů. Pokud jde o infrastrukturní projekty jde o výstavbu ubytovacích zařízení, kongresových center, rekonstrukci historických jader měst atd. Pokud jde o projekty službové, jde o zpestření nabídky. Např. vybudování cesty po českých horách nad 1000 m, tento projekt zabezpečí zlepšení propagace ČR v zahraničí, zde máme ještě stále co dohánět. Finanční prostředky na propagaci se zdvojnásobí."

V EU se očekává boom turistického ruchu, zejména do oblasti nových členských zemí...je ČR připravena, aby byla sto participovat na trhu maximální mírou?

"To je složitá otázka. Všechny tyto akce by měly vést ke zlepšení propagace atd. Turistický ruch a jeho rozvoj souvisí s infrastrukturou. Je dobře, že bylo započato s dostavbou pražského letiště. Nápor turistů je tam enormní a idea udělat z letiště Ruzyně hlavní letiště našeho regionu je správná. Stejně tak se ale musí zlepšit infrastrukturu silnic a železnice, dle standardů vyspělých zemí. Mám pocit, že se věci pohnuly správným směrem."

Právě na podporu propagace České republiky získala zatím zdaleka nejvíc prostředků agentura CzechTourism, přes 238 milionů. Menší dotace potom už zmíněný Klub tisícovkářů Čech, Moravy a Slezska, Nadace partnerství na projekt Cyklisté vítáni a region Orlicko - Třebovsko a České Švýcarsko. Další zdroje poputují na podporu nadregionální infrastruktury cestovního ruchu. V první výzvě zde bylo předloženo 37 projektů a v pětici úspěšných jsou čtyři z oblasti lázeňství z v Jeseníku, Klášterce nad Ohří, Jihomoravského kraje a Třeboně. Pátým vybraným je projekt města Krásná Lípa s Centrem národního parku České Švýcarsko. Pětice rozsáhlých investičních akcí odčerpá z veřejných zdrojů více než 700 milionů korun.