Česká 7.polní nemocnice je připravena odjet do Iráku

polni_nemocnice3.jpg

7. polní nemocnice ze Zbirohu je do konce týdne připravena k odjezdu do oblasti Perského zálivu. Vyslání nemocnice, která má sloužit v Iráku především civilnímu obyvatelstvu, musí ještě schválit Parlament. Co všechno polní nemocnice nabízí? To zjišťoval přímo ve Zbirohu Jaromír Marek.

Nemocnice, která se před několika měsíci vrátila z humanitární mise v Afghánistánu, čítá celkem 148 lékařů a zdravotníků. Disponuje třemi chirurgickými týmy, které jsou schopny provést denně 10 velkých chirurgických zákroků. Jaký je profil nemocnice vysvětluje její velitel Mojmír Mrva.

"Nemocnice je plánovaná jako zabezpečující hlavně chirurgickou péči, ale nyní jsme schopni poskytovat i humanitární pomoc. Nikoliv pouze chirurgickou pomoc."

Nemocnice disponuje nejen mobilními operačními sály, ale například i kompletně vybavenými laboratořemi.

"Tohle je biochemicko hematologická laboratoř plus transfúzní jednotka. Vybavení je na bázi suché chemie, jsou zde přístroje na biochemii, na krevní obraz, srážlivost krve, lednici jsou uskladněny transfúzní vaky na podání transfúze a plazmy."

Říká laborantka Gabriela Domanská, která dva měsíce pracovala v Kábulu. Ostatně většina zdravotníků, kteří se chystají do Iráku prošla misí v Afghánistánu. Nakolik bude jejich nový úkol jiný?

"Myslím si, že v tom nebude rozdíl. Možná jen budu mít trochu větší strach. Každý má strach, kdo říká, že ne, ten lže. Na každého to působí jinak, ale chce to nepřipouštět si to a odvést kus práce."

Jaké spektrum nemocí na české lékaře v Iráku čeká vysvětluje internista Vladimír Škraňka, který má už zkušenosti z Albánie i Afgánistánu.

"V Iráku budou pravděpodobně jiné klimatické podmínky a zřejmě i jiné spektrum poskytované péče. Je to jiná oblast s jinými nemocemi a jinými problémy. Lze to vždycky jen těžko předpokládat a je třeba být flexibilní a reagovat na nové podmínky a snažit se lidem poskytnout maximální péči."

Odlet vojenské jednotky do oblasti Perského zálivu je plánován na 18. dubna. Vyslání však musí schválit obě komory Parlamentu. například Poslanecká sněmovna má tento bod na programu 17. dubna. Předseda Senátu Petr Pithart věří, že zákonodárci nasazení vojenské nemocnice podpoří.

"Je to jistě citlivá věc. Stále se přetřásá otázka, na čí straně stojíme. Pokud jde o chemiky a nemocnici, v každém případě stojíme na straně obětí. To je nesporné. Můj názor je, vyšleme nemocnici. Vyplatí se nám to nejen u spojenců, ale i u Iráčanů. Obyvatel země, která nyní bude ve středu pozornosti."

Mise v Iráku je plánovaná na jeden rok. Doprava zařízení na místo je totiž velmi drahá. Nemocnici převeze 21 obřích letounů typu Ruslan, jen doprava tak přijde na 180 milionů korun. A kdy může začít nemocnice fungovat? Více náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

"V první části pojede rekognoskační skupina, která najde vhodný prostor. Potom odjede první skupina lékařů, kteří jsou schopni poskytnout akutní péči. Celá nemocnice bude přestěhována zhruba za dva týdny a potom bude moci plnit úkoly, na které je připravena."

Existuje v oblasti další nemocnice, která by byla prvotně určena civilnímu obyvatelstvu?

"Rezoluce OSN 1472, která vyzývá všechny země, aby poskytly pomoc. Jistě to nebude jediná nemocnice, která tam půjde. V současné době jsou tam nemocnice ty, které jsou pro bojující vojska a pokud jsem správně informován, žádná nemocnice poskytující humanitární pomoc není."

Spolu se zdravotníky odjedou na misi i výsadkáři ze speciální jednotky v Prostějově. Ti budou zajišťovat ochranu nemocnice. Účast České republiky v Perském zálivu se tak výrazně posílí. Více náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

"V současné době je tam prapor chemiků, který má se zabezpečením 400 osob, nemocnice má se zabezpečením 300. Je to velký kontingent, čtvrtý největší. Je to ale to humanitární mise. Bojové jednotky nejsou určeny k tomu, aby bojovaly, ale aby chránili vojáky v případě napadení. Co se týče počtu, je to čtvrtý největší kontingent."

Proč má ČR, která jistě nepatří k mocnostem čtvrtou největší účast po USA, Británii a Austrálii?

"My jsme na summitu NATO v Praze slíbili, že se budeme specializovat na ochranu před zbraněmi hromadného ničení. Proto tam máme náš unikátní prapor. Další naší výstavní jednotkou je nemocnice. Když ji máme, tak ji tam pošleme. Vůbec bych nehodnotil, kolik vojáku tam máme. Určitě nechceme s nikým soutěžit."

Vojenská nemocnice bude nejspíš dislokována v oblasti jižního Iráku, kde je už nyní humanitární krize. Ještě není jasní, zda bude fungovat jako skutečná polní nemocnice nebo se usídlí v některém z místních zdravotnických zařízení