Janek Ledecký představil svůj nový muzikál Galileo

S nadšeným ohlasem publika se v pražském Divadle Kalich setkala světová premiéra muzikálu Janka Ledeckého "Galileo". Pod sloganem "Velká láska. Velká nenávist. Velká pravda." se uskutečnila 15. února, přesně v den 439. výročí narození slavného vědce.

V představení, plném scénických i zvukových efektů, které je po veleúspěšném "Hamletovi" už druhým muzikálovým projektem Janka Ledeckého, hraje celá řada populárních osobností. Vedle samotného autora v titulní roli, například Petr Muk, Filip Blažek, Sabina Laurinová - ta hraje hlavní ženskou postavu jménem Mia, Ivana Chýlková, Kateřina Brožová, Petra Janů, Bohouš Josef, Josef Vojtek, Pavel Zedníček a další. Premiéroví diváci kromě jejich vynikajících hereckých a pěveckých výkonů obdivovali také multifunkční scénu Šimona Cabana, který je zároveň režisérem, a bohaté kostýmy Simony Rybákové. Výchozí inspirací k vystavěnému příběhu, v němž se historické postavy setkávají s postavami fiktivními, byly Jankovi Ledeckému - jak uvedl i v rozhovoru pro Radio Praha - skutečné životní osudy věhlasného italského renesančního vědce a filozofa...

"Když jsem se do toho pouštěl, tak jsem akorát věděl, že ten konflikt jedince se společností je velmi lákavé a vděčné téma, a o Galileovi to, co vědí asi všichni, že řekl: 'A přece se točí!', což ve skutečnosti vůbec neřekl, ale všichni se tak mylně domnívají. Doma jsem našel knížku Petra Sýse, která původně vyšla v Americe, a pak ji napsal i v češtině; jmenuje se "Hvězdný posel" - podle nejslavnější Galileovy knihy. Je to nádherná knížka pro děti, a jak už je u Sýse zvykem, jsou v ní nakreslené a napsané osudy. Hned, jak jsem v ní zalistoval, bylo mi jasné, že jsem na správné adrese. Takže jsem pak strávil skoro rok v knihovnách, sbíráním materiálů a vytvářením libreta, které jsem chtěl napsat tak, aby bylo dostatečně dramatické a nosné, aby tu muzikálovou podobu uneslo. Myslím, že se mi to povedlo."

Určitě ano - musím konstatovat i já společně s prvními diváky; ostatně posoudit to budete moci za okamžik poslechem zvukové ukázky také sami. Ještě předtím vám však Janek Ledecký - především tedy zámořským posluchačům - prozradí sladké tajemství související s vycestováním jeho prvního muzikálu do zahraničí. Hudba, která jemně podbarvuje celé naše povídání, je totiž...

"...z Hamleta, ale anglicky. Dokončuje se přebásnění do americké angličtiny, protože to je naprosto současná řeč, tak jako je ta muzika současná. My jsme byli s Martinem Kumžákem v New Jersey, kde jsme ve studiu natočili takový průřez osmi písniček. Je to pilotní promo-CD, aby bylo slyšet, jak prostě zní ty různé žánry - od těch romantických věcí přes swingovky a rockové. Jedná se o sezóně 2004, doufám, že to dobře dopadne. Ačkoliv českým krajanům bych docela rád předvedl Hamleta česky, v New Jersey bude v angličtině," říká Janek Ledecký.