Vláda neumí taktizovat. Ukázalo se to při schvalování zákonu o nájemném, tvrdí komentátor Jiří Pehe.

Cyril Svoboda, Pavel Němec a Vladimír Špidla diskutují s poslanci o zákonu o nájemném foto: ČTK

Vládní koalice tento týden neprosadila ve sněmovně zákon se svou představou o zvyšování regulovaného nájemného, takže republika dál nemá právní předpis, který by růst činží upravoval. Kromě toho, že koaliční návrh nepodpořil bývalý člen US-DEU Tomáš Vrbík, koalici chybělo víc poslanců než opozici. Komentátoři se shodují, že prohrála především vládní koalice, majitelé bytů, ale i nájemníci. Zdá se, že premiér Špidla je neschopný v taktizování. Nedokáže zákon, který neměl šanci na schválení kvůli nepřítomnosti některých koaličních poslanců, včas stáhnout z projednávání, domnívá se politolog Jiří Pehe.

"Z taktických hledisek udělala vláda nešikovný tah, protože při hlasování o takovém zákoně, který mimo jiné vypovídá o zdraví či nezdraví této vlády, si měla pojistit, že tento zákon buď projde nebo, pokud si tím nebyla jista, tak za daných okolností měla tento zákon stáhnout, a to před jednáním. Vláda se o to pokoušela na poslední chvíli ve sněmovně, ale to už bylo pozdě. To samo vyvolávalo pocit chaosu. ODS se evidentně rozhodla, že tuto vládu, lidově řečeno, potopí. Jsme v situaci, kdy se nejedná o normální politický provoz, ale o krizovou politickou situaci."

Cyril Svoboda,  Pavel Němec a Vladimír Špidla diskutují s poslanci o zákonu o nájemném,  foto: ČTK

Může se podobná situace, která nastala kolem zákona o nájemném, v nejbližších dnech či měsících opakovat?

"V případě jakéhokoliv zákona, kde se bude ukazovat určitá ideologičnost, zásadní postoje, tak se může taková situace opakovat. Bude velmi těžké žádat o podporu poslance, který vystoupil na protest ze své strany. Podle Vrbíka je strana příliš ve vleku sociální demokracie. Bude těžké ho přesvědčit, aby hlasoval s vládou. Ale vláda se bude snažit poučit z tohoto fiaska, bude se snažit lépe zorganizovat hlasování."

O čem taková situace vypovídá pro zahraničí?

"Nemyslím si, že toto je pro zahraničí nějaký vykřičník. Je to zcela normální situace z hlediska širších demokratických perspektiv. Pokud jsem mluvil o situaci nenormální, tak spíše z toho hlediska, že vláda se zdá být do určité míry takticky neschopná. Zdá se mi, že zejména premiér dělá opakovaně chyby. Kdyby se jich vystříhal, mohla by vláda běžně fungovat. Pro zahraničí si nemyslím, že by to byl problém. Jsme stabilní demokracií. I kdyby vláda padla, tak se neděje nic mimořádného. Buď bude sestavena vláda nová na základě výsledků voleb z roku 2002 nebo budou předčasné volby."

Vraťme se ještě k zákonu o nájemném. Vláda chtěla zvýšit nájemné, tudíž získat další prostředky do státní kasy. Zákon zapadá do tzv. reformy veřejných financí. Je skutečně tím zásadním tématem, které rozděluje opozici a vládní poslance právě reforma veřejných financí?

"Myslím si, že tím tématem není, že je to téma zástupné. Je skutečností, že proti reformě hlasovali jako jeden muž komunisti i ODS. Pro komunisty byla asociální a pro pravicovou ODS zase příliš měkká. Ale pro každého, kdo si reformu prostudoval, tak musel vidět, že tam jsou zákony, se kterými ODS mohla klidně souhlasit. Byly tam zákony, se kterými mohli souhlasit komunisté. Ta reforma se stala nástrojem politického boje. Příkop mezi opozicí a koalicí je velmi hluboký. Bohužel je natolik hluboký, že se jen velmi těžko hledají přes něj nějaké dohody, které by vedly k nějaké rozumnější politice."