Hodnocení roční činnosti české koaliční vlády - závěr

Publicista Petr Holub

V dnešní rubrice Česko v komentáři uzavíráme hodnocení roční činnosti koaliční vlády. Publicistu Petra Holuba pozval do studia Radia Praha Josef Kubeczka.

Potíže se nevyhnuly ani dvěma ženám v ministerských funkcích. Marie Součková v čele resortu zdravotnictví bojuje s reorganizací nemocniční sítě po jejím převedení pod správu nově zřízených krajů a s celým systémem financování zdravotní péče. Jak si, podle Vás, vede?

"Ministryně Součková je opět jednou z těch, kteří svou funkci úplně nezvládají. Je to pozoruhodné, protože jde o velice energickou ženu, má vysoké postavení v sociální demokracii, ale na druhé straně je pravda, že ten resort je velice těžké řídit a selhal tam prakticky každý ministr. To, co se stalo za poslední rok ve zdravotnictví, opravdu není žádné velké štěstí, protože zdravotnictví se dále zadlužuje, což je dáno především nekázní státních úřadů a samotných lékařů při hospodaření s poměrně vysokými částkami, které jdou na zdravotnictví. Připomínám, že letos je to 170 miliard korun a ministryně Součková nedokázala zavést kázeň v přerozdělování zdravotnických peněz, přičemž by to možná nebylo až tak obtížné, ale bylo by to jistě v celém resortu nepopulární. Pokud tedy ministryně Součková rychle se sebou něco neudělá, tak já bych její ministerský život počítal na měsíce."

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková se sice většinou tváří suverénně, ale platy pedagogů ji asi přidělávají vrásky?

"Zdá se, že ministryně Buzková je o něco koncepčnější než její kolegyně ze zdravotnictví. Již předložila několik návrhů, například na nový školský zákon, nový zákon o učitelích a reformu financování vysokých škol. Teď se ale ukazuje, že možná na ně nebudou peníze a to znamená, že ty reformy mohou ztroskotat. Ministryně Buzková ale může na vysokých školách zavést školné. To je krok, který Českou republiku zřejmě stejně čeká, tak že ministryně Buzková může udělat kus dobré práce."

Hrozbě zrušení resortu bude asi čelit i ministr kultury Pavel Dostál. Navíc se musí vyrovnat s neurovnanými vztahy s katolickou církví, kterým výrazně neprospělo zamítnutí státní smlouvy s Vatikánem v Poslanecké sněmovně. Co soudíte o celoročních počinech ministerstva kultury?

"Ministr Dostál v tom svém protikatolickém afektu skutečně asi není úplně dobrým správcem náboženských otázek. Pokud bychom brali církev jako konkurenci státu a snažili bychom se ji trochu držet stranou, tak to on bez pochyby dělá dobře, ale pokud bychom brali církve jako součást občanské společnosti, která se významně podílí na některých, především sociálních a vzdělávacích aktivitách, tak je špatným ministrem. Jinak je zřejmé, že ministr Dostál se nejvíce zabývá situací v médiích, i v těch veřejnoprávních, a zdá se, že přispěl k tomu, že ten vývoj přece jenom jde k lepšímu."

A konečně ministerstvo informatiky, řízené unionistou Vladimírem Mlynářem. Splnil Vaše očekávání?

"Ono tam vlastně žádné očekávání nebylo. Je to úplně nové ministerstvo a téměř se říkalo, že bylo ustaveno proto, aby měl zástupce Unie svobody co dělat. Teď dostal první vážnější úkol, a to je jednání s mobilními operátory, kteří by měli zaplatit 7 miliard korun za licenci na mobilní síť třetí generace UMTS. Tato jednání jsou v běhu. Pokud skončí tak, že tito operátoři skutečně státu dají 7 miliard hned a nebude to rozloženo do deseti let, jak to ještě dohodla Zemanova vláda, tak se dá říct, že to je úspěšný ministr. Jsou to ale vlastně všechno teprve otázky."

Dostáváme se ke zbývajícím dvěma členům českého kabinetu. Nejdříve místopředseda vlády pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje, šéf unionistů Petr Mareš. V poslední době si vysloužil ostrou kritiku za úvahy o odškodnění některých sudetských Němců a pokus o legalizaci marihuany. Jak hodnotíte jeho roční práci?

"Myslím si, že funguje především jako místopředseda vlády. To znamená, že často zastupuje premiéra Špidlu a protože je takový rozvážný, tak určitě přispívá k tomu, že ta vláda je stabilní a že se Unie svobody, která byla vždy brána jako nejslabší a nejproblémovější člen koalice, poslední dobou chová dobře. V tom pan vicepremiér určitě splnil očekávání. Jeho politická vystoupení jsou kontroverzní. Ono se zdá, že hledá nějakou svou agendu a chce nějakým způsobem zemi prospět. Ne vždy je to úplně šťastné."

Na závěr ten nejdůležitější - předseda vlády Vladimír Špidla. Slov chvály si za poslední rok zejména doma příliš neužil.

"To se většinou českým premiérům už teď nestává a je to vlastně dobře, protože je to člověk, který má v této zemi v rukou největší moc a musí ji často prosazovat nevybíravými prostředky, tudíž je jasné, že to veřejnosti není příjemné a ten člověk je kritizován. Na druhou stranu je pravda, že Vladimír Špidla své postavení dokázal velice tvrdě udržet a dokonce posílit. Získal silné slovo ve vládě, posílil své postavení i ve straně, vystupuje poměrně úspěšně na zahraničním poli, tak že přes všechny chyby - je mu vyčítána určitá nerozhodnost, neschopnost komunikovat, arogance - si myslím, že má perspektivu minimálně do příštího roku, než Česká republika vstoupí do Evropské unie."

Výsledky práce jednotlivých ministerstev za první rok činnosti koaliční vlády hodnotil pro Radio Praha publicista Petr Holub.