Čeští vědci získávají prestiž výzkumy na Nové Guineji

Víte, že na průměrném českém stromu je v podstatě stejný počet druhů hmyzu jako na stromu v tropickém pralese? Odborníci tvrdí, že ano. To ale znamená, že mohou srovnávat, díky odborníkům z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a především díky profesorovi Vojtěchu Novotnému.

Profesor Vojtěch Novotný už před několika lety založil v tropickém pralese na Papue - Nové Guineji, pod patronátem Jihočeské univerzity, biologickou výzkumnou stanici, která už získala velkou mezinárodní prestiž. Stala se významným centrem ekologického výzkumu tohoto největšího tropického ostrova světa. Rozvíjí intenzivní spolupráci se špičkovými ústavy tropické ekologie v USA, Velké Británii a Austrálii. Stanice zároveň umožňuje dlouhodobé pobyty českých studentů. Výzkum týmu profesora Novotného financuje mimo jiné Grantová agentura České republiky. Ta také začátkem léta ocenila profesora Novotného a jeho tým Cenou předsedy Grantové agentury. O jaký projekt šlo v tomto případě, vysvětluje člen týmu Lukáš Čížek.

 Lukáš Čížek,  foto: autor
"V tomto projektu jsme zkoumali Beta diversitu, to znamená, zabývali jsme se otázkou, jakým způsobem se liší hmyz na dvou různých, náhodně vybraných lokalitách v rámci Nové Guineje. A pokud se liší, proč se liší."

Říše hmyzu je v tropických oblastech neuvěřitelně pestrá a odborníci zkoumají proč. Právě české výzkumy na Papue vedly rovněž ke zpřesnění odhadu celosvětového druhového bohatství hmyzu. Podařilo se objevit a popsat zcela nové druhy. Výsledky výzkumů byly publikovány v nejprestižnějších časopisech, jako je Nature a Science.

"Vzhledem k počtu citací nejrůznějších článků je zřejmé, že náš výzkum má velký ohlas ve světě."

Výsledky výzkumu nám mohou poskytnout dokonce i srovnání s naší přírodou. A to srovnání je velmi překvapivé.

"Srovnávali jsme hostitelskou specializaci hmyzu v tropickém lese a v lese středoevropském. Zjistili jsme, že hmyz tropický i mírného pásma je vlastně stejně specializovaný. Navíc jsme zjistili, že na jeden druh stromu připadá v průměrů stejný počet druhů herbivorního hmyzu jak v tropech, tak v mírném pásu. To znamená, že za mimořádným bohatstvím tropických pralesů stojí především bohatství rostlin, které tam rostou."

Stačilo by tedy, že kdyby u nás rostlo více druhů stromů, měli bychom tady mnohonásobně víc druhů hmyzu než nyní, je to tak?

"Přesně tak."