Sněmovna v úvodním kole podpořila zavedení ošetřovatelského volna

Lidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, by mohli mít na péči až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. S nepřítomností na pracovišti by ale musel souhlasit jejich zaměstnavatel. Předpokládá to vládní novela o nemocenském pojištění, kterou po úvodním kole Sněmovna poslala k posouzení sociálnímu výboru.

Foto: Barbora NěmcováFoto: Barbora Němcová Novela by měla podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) odstranit překážky, které lidem znemožňují pečovat o rodinné příslušníky v domácím prostředí. Vedle příjmu by jim zajistila i ochranu pracovního místa.

Podmínkou týden v nemocnici

Kdo by měl nárok na nový typ nemocenské dávky, řekla náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Iva Merhautová:

"Jsou tam dvě podmínky. Tou první je minimálně sedmidenní hospitalizace. Druhá podmínka je, že péče bude trvat déle než 30 dnů, a to musí potvrdit ošetřující lékař. Tato dávka není určena pro dlouhodobě pečující."

Návrh se nelíbí ministerstvu financí. Nová nemocenská dávka by podle něj stála moc peněz. Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí by si ročně volno vybralo asi 30.000 lidí. Starali by se například o příbuzné po vážných úrazech, mozkové příhodě, operacích nebo po těžkých nemocech. Stálo by to kolem 1,8 miliardy korun.

Dá se očekávat řada pozměňovacích návrhů

Václav Krása, foto: Filip Jandourek, archiv ČRoVáclav Krása, foto: Filip Jandourek, archiv ČRo Dá se očekávat, že zákon vzbudí velkou diskuzi. Například opozičním TOP 09 a Úsvitu ani koaličním lidovcům se podmínka nejméně týdenní hospitalizace nelíbí. Úsvit a komunisté navíc zpochybňují souhlas zaměstnavatele, komunisté navrhnou jeho vypuštění.

TOP 09 naopak na souhlasu zaměstnavatele trvá. Zejména menší firmy s nižším počtem zaměstnanců by mohly mít s ošetřovatelským volnem problémy.

Václav Krása: bez dávek se rodina může dostat do složité situace

Foto: Ivana VonderkováFoto: Ivana Vonderková Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je ošetřovatelské volno pro rodinu nemocného důležité:

"Týká se to lidí, kterým se stane nenadálá příhoda. Tito lidé jsou po několika dnech v nemocnici propuštěni, přitom potřebují trvalou péči. V té době nikdo není schopen vyřídit si příspěvek na péči, ani další dávky. A rodina se dostává do velmi složité situace."

Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jana Wiesnera stát tyto věci dostatečně neřeší a zodpovědnost přenáší na zaměstnavatele:

"Proč příspěvky na péči trvají takovou dobu, proč není dům pečovatelských služeb v potřebné kapacitě?"

Kritice čelí i zákon o sociálním bydlení

Foto: Tomáš Mařas, archiv ČRoFoto: Tomáš Mařas, archiv ČRo Z dílny ministerstva práce a sociálních věcí je ve sněmovně i zákon o sociálním bydlení. Zatím čelil kritice. Šance na schválení normy v nynějším volebním období se tak o něco snížila.

Podle ministryně Michaele Marksové (ČSSD) se zákona mohou bát jen ti, kteří vydělávají na obchodu s chudobou. Kritici podoby normy ale poukazovali na její podle nich mnohamiliardové dopady nebo široký okruh lidí, jichž by se týkal. Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by se jednalo skoro o pět procent populace. Návrh nemá podle kritiků vyřešené financování, lidi by stahoval do systému, ale nenutil by je systém opustit.