České skiareály investovaly do letošní sezóny půl druhé miliardy korun

Vánoční a hlavně novoroční svátky strávilo i letos mnoho Čechů na horách. Hotely v Krkonoších, na Šumavě nebo v Orlických horách hlásily plnou obsazenost. Jak se ale mění nároky českých turistů? A jací k nám naopak přijíždějí turisté ze zahraničí? A jak se do turistiky promítají úspory? To vše uslyšíte v dnešní ekonomické rubrice:

Zasněžené svahy, upravené sjezdovky, lyžařské vleky bez dlouhých front, k tomu příjemný hotel s bohatým silvestrovským menu a na závěr ohňostroj: to je téměř ideální představa, jak oslavit příchod nového roku. Rozhodně si to myslí tisíce Čechů, kteří i tentokrát vyrazili na Silvestra na hory. Zimní střediska se na nápor turistů připravovala už dlouho dopředu:

"Máme upravených 38 kilometrů běžeckých tratí jak na klasiku, tak na bruslení. Přírodního sněhu je dostatek, takže nikde není problém a opravdu je to kvalitní lyžování,"

řekl například Českému rozhlasu Zdeněk Spilka z Horních Míseček v Krkonoších. Zájem turistů rostl už během prosince, potvrdil Martin Jandura ze servru Špindl Info:

"Vidíme obsazenost hotelů z padesáti procent na Silvestra, Vánoce jsou samozřejmě slabší. Některé hotely už mají obsazenost sto procent."

Na vánoční a silvestrovské turisty se chystali i v Orlických horách:

"Máme připraveno dohromady přes dva kilometry tratí, pomalu připravujeme i Černou sjezdovku,"

potvrdil František Prouza ze střediska v Deštném. A do třetice - Jeseníky. Tam situaci v závěru loňského roku popsal náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš:

"Rozjíždí se vleky na Ovčárně, budou vleky v provozu v Karlově, Klepáčově, Červenohorské sedlo, Kouty nad Desnou. Na Ramzové, Petříkov, Paprsek a o víkendu se spouštějí i dvě nové čtyřsedačkové lanovky na Dolní Moravě."

Rostislav VondruškaRostislav Vondruška Nárůst počtu turistů potvrzuje i ředitel státní agentury pro cestovní ruch CzechTourism Rostislav Vondruška:

"V domácím cestovním ruchu probíhá určitý trend, který se týká i zimního období. A myslím si, že Češi se učí více cestovat po své vlasti, po České republice. A myslím, že to mezivánoční období, období mezi Vánocemi a Silvestrem, není výjimkou. Domácí cestovní ruch zkrátka získává na popularitě, stále více lidí cestuje."

Dokládají to ostatně i čísla:

"V uplynulé zimní sezóně navštívilo české hory téměř pět milionů lyžařů nebo turistů, návštěvníků. A kvalita českých lyžařských areálů se zvyšuje rok od roku. Na letošní sezónu bylo proinvestováno více než miliarda a půl korun. Vznikly nové areály, například v Koutech nad Desnou v Jeseníkách. Je tam šestisedačková lanovka a 27 kilometrů běžeckých tras. Potom Skiresort Červená Voda v Orlických horách také velmi investoval. Skiareál Obří sud Javorník na Ještědském hřbetu. Proběhla také kompletní rekonstrukce areálu na Dolní Moravě, Kralický Sněžník."

A kdo na hory podle ředitele CzechTourismu jezdí především?

"Nemáme nějakou podrobnou statistiku, ale jsou to lidé, kteří ve velké míře mají malé děti a nejsou pro ně třeba ještě náročnější lyžařské terény. A potom to velmi souvisí s rozpočtem, který ti lidé mají na zimní dovolenou. Ekonomická krize nebo její stín řekněme dopadl i na obyvatele České republiky, a oni - mnohokrát to tak je - bez racionálního důvodu odkládají nákladné zahraniční dovolené a obracejí se na domácí scénu."

Takové chování ale, pokud jde o zimní dovolenou na lyžích, často postrádá ekonomickou logiku. Česká zimní střediska by skutečně vzhledem ke své vybavenosti i přírodním podmínkám měla být cenově dostupnější než skiareály například v Rakousku. Není to ale pravidlem. Například sedmidenní zájezd s plnou penzí a šestidenním skipasem do východního Tyrolska lze pořídit za necelých osm tisíc korun, kdežto ve Špindlerově Mlýně za podobnou cenu získá turista jen pobyt s polopenzí a bez skipasu. Český turista se ale učí srovnávat a má podle Rostislava Vondrušky stále vyšší nároky.

"S nabídkou a konkurencí se samozřejmě vyvíjí i poptávka a český turista nebo účastník cestovního ruchu je náročnější, než byl třeba před deseti lety, zcela určitě. Přináší si trendy zejména ze zahraničí, některé jsou tu velmi rychle sledovány, takže nároky velmi rychle stoupají. tím pádem vzniká potřeba zkvalitňování služeb."

Totéž ale platí obráceně. I česká horská střediska musejí nabízet kvalitnější služby pro turisty tzv. z Východu:

"Já si myslím, že se to hodně změnilo. Já si velmi dobře pamatuji, když se krkonošské hotely dívaly skrz prsty na hosty z Polska. Dneska to už tak není, velmi si jich váží a Poláci patří, možná vedle Čechů, k nejpočetnějším a nejčastějším návštěvníkům pohraničních hor,"

Původní Labská bouda, zdroj: Wikimedia Commons / PDPůvodní Labská bouda, zdroj: Wikimedia Commons / PD uzavírá ředitel agentury CzechTourims Rostislav Vondruška.

A na závěr ještě několik čísel, která ukazují, jak si vlastně stojí český incoming. Údaje za celý rok 2010 ještě nebyly zpracovány, ale v prvním čtvrtletí loňského roku podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj do Česka přijelo 53 procent zahraničních návštěvníků jen na jeden den, a to zpravidla na nákupy. Turisté, kteří přijeli na více než jeden den, představují 38 procent příjezdové turistiky. A zbylých devět procent jsou ti, kteří Českem jen projížděli. Jen za první čtvrtletí r. 2010 utratilo 3,5 milionu "cizinců" v České republice zhruba 30 miliard korun. Jednodenní návštěvníci tu v průměru nechali 1634 Kč a u vícedenních návštěvníků stoupla útrata za osobu a den na 2409 korun. Zahraniční turisté nejvíce utrácejí za ubytování a dopravu, jednodenní návštěvníci za pohonné hmoty a nákupy zboží. Nejvíce návštěvníků tradičně přijíždí z Německa, ze Slovenska, z Polska a z Rakouska. A 53 procent přijíždějících turistů je s návštěvou České republiky velmi spokojeno.