Pod Pražským hradem byla objevena nová chodba

Pod sídlem českých králů a nyní prezidentů jsou kilometry starých chodeb. Možná se dokonce pod Pražským hradem naši předci pokoušeli těžit rudy. Dvě stovky metrů starých chodeb čekaly na své objevení až do října tohoto roku. Při průzkumu kolektorů v už známé Vlašské štole se narazilo na otvor v podlaze zakrytý fošnami. Jak uvedl archeolog Jan Frolík, pak už zapracovala přirozená zvědavost. Pražský hradPražský hrad

"Chodba byla objevena vlastně úplnou náhodou při rutinní kontrole podzemní části Pražského hradu. Nachází se pod zahradou na Valech a průzkum ukázal, že chodba má délku dohromady asi 200 metrů, výšku mezi metrem až metrem a půl a šířku od půl metru do metru. Je zčásti zaplavena vodou, čili tam ještě není přístupná. Domnívám se, že to je průzkumné hornické dílo, které bylo raženo směrem od Malé Strany pod Hrad. Patrně hledali nějakou rudu, zatím nevíme jakou, protože rozbory ještě nejsou provedené, ale bylo to zřejmě neúspěšné, protože to dílo bylo opuštěno."

Uvažuje se někdy o zpřístupnění té chodby?

"Ten přístup je tam tak složitý, že to ani z technických důvodů není možné. Navíc je tam vytvořena například krápníková výzdoba, nějaké výkvěty krystalů, hornina a tak dále a to by zřejmě odešlo po několika málo návštěvách. Takže chodbu přiblížíme spíše obrazovým způsobem."

Přesný popis nově objevené chodby bude možný až po geodetickém zaměření. Navíc kvůli vodě bude pro další prozkoumání třeba i potápěčské vybavení. Jak uvedl Jan Frolík, podzemí vznikalo pro Pražským hradem už před stovkami let.

"Pod Hradem jsou staré kanalizační štoly, které jsou budované už někdy od renesance, doby Rudolfa II., už někdy od 16. století. Později, třeba za první republiky, byly doplňované kolektory, které se budovaly až do 80. let. Takže celkově to určitě bude v kilometrech, ale přesné číslo já neznám."

Jsou ty chodby nějak zmapované?

"Já myslím, že převážná část bude zmapovaná a že toto, co jsme objevili pod zahradou na Valech, byla taková třešnička na dortu, která unikala pozornosti spíše náhodou, až se ta náhoda konečně jednou povedla."

Co považujete v podzemí pod Pražským hradem za nejzajímavější? Co vás překvapilo?

"Velice pěkný, ale naprosto neznámý, je například prostor, který se nachází pod monolitem, co stojí na třetím hradním nádvoří. Tam je ve skále vysekaná dutina, která byla původně určena pro hrob Neznámého vojína, ale z neznámých důvodů nebyl tento plán realizován."

Mnoho plánů a archiválií, kde bylo třeba podzemí Hradu zaznamenané, se v průběhu staletí nenávratně ztratilo. Podzemí je navíc zčásti zarostlé. Další objevy tak mohou být zase dílem náhody.