Exponáty Muzea spotřebičů pocházejí z elektroodpadu

Foto: ČTK

Netradiční výstava je v prostorách Terminálu pražského letiště Ruzyně. Představuje se tu více než stovka exponátů Muzea spotřebičů. A co si pod tím máme představit? Především rarity ze sběrných dvorů - gramofony, magnetofony, telefony či televize. Při pohledu na věci, které nás relativně nedávno provázely každodenním životem, si teprve uvědomíme, jak rychlý je technický pokrok.

Výstavě na ploše 700 metrů čtverečních vévodí socha tzv. Šrotozemšťana postavená z elektroodpadu. Návštěvníci si tu mohou poslechnout archivní nahrávky z prvorepublikových rádií, zhlédnout televizní relace z druhé poloviny 20. století nebo si zahrát jedny z prvních počítačových her. A jak se nápad na muzeum spotřebičů zrodil? O tom už více Jan Vrba ze společnosti ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci odpadu.

Foto: ČTK
"Oslovili jsme sběrné dvory, kde sbíráme nejvíc elektrozařízení, zda by byli ochotni nám tyto raritní staré spotřebiče dávat stranou. Některé jsme nechali konzervovat, některé opravit Technickým muzeem v Brně a vystavili jsme je tady v expozici, kde jich je asi sto."

Hlavním cílem výstavy je představit bouřlivý vývoj elektroniky a zábavným způsobem propagovat třídění vysloužilých elektrozařízení. Mezi nejzajímavější exponáty patří třeba předchůdce dnešních solárií, tzv. horské slunce nebo kinopromítačka s pohonem na elektromotorek z roku 1900.

Foto: ČTK
"Je to raritní i z toho důvodu, že v té době Česká republika ani nebyla elektrifikovaná, takže je to zřejmě přístroj, který se k nám dostal ze zahraničí."

Elektrický spotřebič je fenoménem 20. století. Hned první z nich - žárovka - zcela změnila životní styl lidí. Bez řady spotřebičů si nedovedeme život vůbec představit. Na výstavě se však dostáváme i do předelektronické éry. Mezi magnetofony je tu vůbec nejstarší exponát celého Muzea spotřebičů - Edisonův fonograf.

Foto: ČTK
"Byl to přístroj, který získával popularitu třeba na různých poutích. Propagoval záznam zvuku lidského hlasu na fonografický váleček, což byl hloubkový záznam. O deset let později potom Emile Berliner tento přístroj zdokonalil a vymyslel klasickou desku, kterou známe dodnes,"

zastavil se u přístroje kurátor sbírky slaboproudé techniky Technického muzea Brno Jiří Macek. Dá se říct, že desky svým způsobem prožívají renesanci, firma v Litovli stále vyrábí gramofony a vyváží je do celého světa. Pokrývá dokonce 30 procent světové produkce. Na výstavě si můžete poslechnout i archivní rozhlasové nahrávky, stačí jen stisknout příslušný knoflík.

Foto: ČTK
"Spustí se vám dobová nahrávka třeba rozhlasových rozcviček nebo přenosu, který komentoval legendární Josef Laufer - z fotbalového zápasu Sparty a Slávie."

Největší počet exponátů nabízí sekce komunikací - od nástěnného telefonu přes telegraf, dálnopis a stolní telefony až po mobily. Představitelé Muzea spotřebičů jsou zvědaví na další exponáty. Některé možná nabídnou sami návštěvníci výstavy, jiné najdou opět ve sběrných dvorech. Podle statistik odevzdá každý Čech za rok asi pět kilogramů elektroodpadu, což je nejvíc mezi státy střední Evropy. Ale například ve Skandinávii od každého obyvatele vyberou průměrně kolem 16 kilogramů elektroodpadu ročně.