Čeští pekaři upekli obří bochník chleba

Foto: ČTK

Čeští pekaři oslavili Světový den chleba největším kulatým bochníkem chleba upečeným v České republice. Tento svátek vyhlásila Mezinárodní unie řemeslných pekáren a slaví se nejrůznějším způsobem v řadě zemí světa.

Ředitel agentury Dobrý den Miroslav Marek přeměřuje chléb,  foto: ČTK
Čeští pekaři oslavili svátek chleba kulatým bochníkem. Byl vyrobený z pšeničné mouky a vážil přes 15 kilogramů. Bude zapsán do české verze Guinnessovy knihy rekordů, potvrdil Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy. Čím vším je chleba mimořádný?

"Byl to skutečně obr. Není jednoduché takový velký bochník vytvořit. Je prestiž každého pekaře, aby mu chleba tzv. nespadl. Tento byl krásně vysoký - měl 17 centimetrů a průměr 59 centimetrů. Je to dílo šikovných lidí z michelské pekárny. A také oslava toho Božího daru a základní potraviny, která se nikdy nepřejí."

Povedlo se chleba upéct napoprvé nebo bylo třeba více pokusů?

"Vše je limitované velikostí pece. Průmyslové pece jsou dnes relativně nízké. Takže upéct mnohem větší bochník teoreticky jde, ale prakticky na to nejsou ti pekaři zařízeni. Tento bochník je třetí, ne proto, že by se ty předchozí nepovedly, ale byly menší. Pekaři nejdříve zkoušeli upéct asi dvanácti kilogramový bochník, pak ho zvětšili a pak ho ještě zvětšili na konečných 15 kilogramů a 900 gramů hmoty."

Foto: ČTK
Jak dlouho se takový obří bochník pekl?

"Peče se to přibližně hodinu. Bochník je tak trošku, jak říkám, v té maminkovské péči. Dřív hospodyně vzala mašlovačku a potřela kůrku, aby byla ještě křupavější a přesně takhle to vypadalo i s tím obřím chlebem, jako to kdysi dělala ta stará hospodyně."

A co se s obřím chlebem stalo? Ve středu byl nejprve ozdobou Světového dne chleba, pak putoval na akci Svazu pekařů na Moravu a ve čtvrtek večer bylo do chleba zakrojeno, aby si na něm všichni pochutnali.

Obří bochník chleba je výborným nápadem jak upozornit na tuhle potravinu. Spotřeba chleba se totiž v Česku od 30. let minulého století snížila více než o třetinu. Zato bílého pečiva Češi jedí stále víc. Vyráběný chléb navíc obsahuje méně žitné mouky než v minulosti. Také tento trend přitom podle odborníků není dobrý. Žitná mouka má totiž vyšší biologickou hodnotu, uvedli pekárenští odborníci.

A víte kolik chleba za rok sníme? Ještě po druhé světové válce snědl obyvatel České republiky ročně v průměru přes 80 kilogramů chleba, v roce 2007 to bylo už jen 50 kilogramů. Také je méně pekáren. Zatímco v roce 1930 jich bylo na území Česka více než 13 tisíc, dnes je u nás jen 1800 pekařských výrobců.