Zprávy Radia Praha

Václav Klaus obhajoval právo evropských zemí na vlastní názor

Český prezident Václav Klaus obhajoval na Světovém ekonomickém fóru v americkém Beaver Creeku právo evropských zemí na vlastní názor a definování vlastních zájmů. Současně zdůraznil nutnost silných transatlantických vztahů a připomněl osobní obdiv k americkému způsobu života, pragmatismu, pracovním návykům a optimismu. Řekl, že byl vždy proti "starému" antiamerikanismu. Dodal, že ví, jaký podíl měli na svržení komunismu americký prezident Ronald Reagan a britská premiérka Margaret Thatcherová a kdo měl největší podíl na přijetí ČR do NATO.

Václav Klaus odmítl v americkém Beaver Creeku v rozhovoru s českými novináři dělení Evropy na starou a novou. Poukázal také na přemrštěné používání slova antiamerikanismus, protože ho může podle něho brát vážně stále více Evropanů. V narážce na slova amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který rozdělil Evropu na starou a novou podle postoje k americkému záměru zaútočit na Irák, Klaus uvedl, že pokoušet se dělit Evropu tímto způsobem "není dobré". O antiamerikanismu prohlásil, že neví, zda je to slovo "relevantní". Dodal, že má pocit, že stále častější označování antiamerikanismu jako evropského fenoménu povede k tomu, že "tím více bude Evropanů, kteří ho budou brát vážně, tím více Evropanů se bude chtít definovat jako specificky evropští vůči Americe ..."

Václav Klaus je ve Spojených státech poprvé ve funkci českého prezidenta. Jde o pracovně soukromou návštěvu.

Závěr summitu EU v Řecku

Evropská unie v sobotu slavnostně sdělila zemím západního Balkánu, že počítá perspektivně s jejich přijetím, ne však dřív, než splní bezezbytku všechny požadované podmínky. Nejvyšší představitelé EU vyzvali své kolegy z oblasti, aby se přednostně věnovali potírání organizovaného zločinu, soužití národů a spolupráci s mezinárodním tribunálem v Haagu. Podle českého premiéra Vladimíra Špidly je unie připravena podpořit tyto země v zájmu sbližování s EU a přistoupení k ní za předpokladu, že budou splněna "kodaňská kritéria". Důraz položil na ta z nich, jež se týkají demokracie, lidských práv a implicitně návratu uprchlíků. "Tento názor byl vyjádřen velmi jednoznačně a Česká republika ho sdílí," uvedl premiér.

Náměstek českého ministra zahraničí Jan Kohout v tom vidí "dosti jasné varování, že ačkoli stupeň reforem je potěšitelný, přetrvává spousta problémů hlavně v politické oblasti". Z jednání nabyl dojmu, že právě na otázky organizované kriminality či spolupráce s Mezinárodním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii reagovali balkánští státníci možná vlažněji, než se očekávalo.

Cyril Svoboda: Evropská unie nesmí být v rukou velkých států

Evropská unie nesmí být podle ministra zahraničí a předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody v rukou velkých států. Česká republika musí mít v jejích orgánech jasný hlas a zastoupení. Zatímco v Evropském parlamentu bude poměrné zastoupení, každá členská země musí mít svého komisaře. Musí platit: jedna země, jeden komisař, řekl Svoboda po sobotním zasedání celostátní konference lidovců. Po pátečním summitu EU v Řecku o návrhu evropské ústavy předložené Konventem soudí, že se jednání o konečné podobě dokumentu povlečou a nemusí skončit letos. Diskutovat o návrhu by podle něj měli především ústavní odborníci, věcně, bez politických motivů. KDU-ČSL chce mít v evropské ústavě odkaz na křesťanské kořeny evropské civilizace. Svoboda soudí, že se bitva povede především o preambuli.

Spolková rada připomenula dekrety, Klaus nemile překvapen

Německá horní parlamentní komora, Spolková rada, se na své schůzi v Berlíně fakticky připojila k požadavkům zrušit dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, které se týkají sudetských Němců. Český prezident Václav Klaus je krokem rady nemile překvapen a české ministerstvo zahraničí vyjádřilo podiv; premiéra Vladimíra Špidlu iniciativa Spolkové rady nepřekvapila. Rada vyhověla návrhu největší spolkové země Bavorska, která se považuje za patrona sudetských Němců, a poukázala na starší výzvu Evropského parlamentu z roku 1999 k anulování dekretů.

Ve Spolkové radě zasedají zástupci zemských kabinetů a většinu má konzervativní opozice CDU/CSU. Česká vláda ve svém prohlášení ze středy 18. června mimo jiné označila poválečné události za nepřijatelné z dnešního pohledu; německé zdroje tuto formulaci ihned vztáhly na vysídlení sudetských Němců.

Prezidenta Klause výzva Spolkové rady "velmi nemile překvapila". Podle něho by mohla být i porušením česko-německé deklarace. "Je... na důkladném zvážení, nakolik je výzva Spolkové rady porušením česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji," stojí v Klausově prohlášení. V česko-německé deklaraci z roku 1997 oba státy odmítly kolektivní vinu, litovaly bezpráví spáchaného na obou stranách a zdůraznily orientaci na budoucnost. Klaus si rovněž myslí, že k dekretům se měla Spolková rada vyjádřit ještě před referendem, v němž Češi souhlasili se vstupem do unie. "Protože by to jistě byla pro hlasující občany zajímavá informace," uvedl český prezident.

České ministerstvo zahraničí dalo najevo "podiv", že Spolková rada poukázala na výzvu Evropského parlamentu anulovat dekrety. Černínský palác zároveň poznamenal, že vlády obou zemí se cítí být vázány textem česko-německé deklarace, která je základním dokumentem bilaterálních vztahů.

Premiér Špidla na summitu EU v Řecku dal najevo, že ho iniciativa Spolkové rady nepřekvapila a že na postoj Česká "nemá vliv". "Bylo to na žádost žádost CDU/CSU. Mají v horní komoře parlamentu spolkové republiky převahu. Je to názor, který zastávají velmi dlouho," řekl premiér Špidla.

Jan Hadrava: Názor, že unie má odejít z vlády, je velice menšinový

Názor místopředsedy Unie svobody-DEU Ratibora Majzlíka a některých dalších straníků, podle nichž by unie měla po úspěšném referendu o vstupu Česka do EU odejít z vlády, je velice menšinový. Po sobotním jednání republikového výboru Unie svobody-DEU v Humpolci na Pelhřimovsku to ČTK řekl místopředseda strany Jan Hadrava. Uvedl, že US-DEU má ve vládě více úkolů a že úspěšné referendum byl jeden z nich. Nyní je třeba se podle Hadravy zaměřit například na boj s korupcí a na reformu veřejných financí. "To jsou věci, které jsou pro nás důležité. Proto tato diskuse vyzněla jednoznačně, že tento názor (Majzlíka) je velice menšinový," komentoval Hadrava jednání republikového výboru.

Setrvání ve vládě podpořil i šéf poslanců US-DEU Karel Kühnl. "Reforma veřejných financí je jedním z pilířů, které odůvodňují naši účast ve vládě," řekl novinářům. Nikdo v unii podle něj nikdy nenavrhl "takové nesmysly jako vystupování z vlády". "My jsme dosáhli jednoho dílčího cíle, to jest pozitivního výsledku referenda. Těch cílů ve vládě je daleko více," řekl. Dodal, že cílem unie je obhájit přítomnost ve vládě.

Odborář Štěch si více rozumí s podnikateli než s kolegou Krausem

Odborový předák a senátor za ČSSD Milan Štěch si v sobotním diskusním pořadu České televize více rozuměl s předsedou Svazu podnikatelů Bedřichem Dandou než se stranickým kolegou, místopředsedou rozpočtového výboru sněmovny Michalem Krausem. Zatímco s Krausem se shodl pouze na tom, že omezení "šedé ekonomiky" může být pro státní kasu finančně přínosné, Danda nic nenamítal ani proti progresivnějšímu zdaněné příjmů. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Štěch soudí, že Kraus "velice lehce opustil pozice sociální demokracie" při vyjednávání představitelů vládních stran o finanční a důchodové reformě. Kraus se bránil tím, že vládní koalice je křehká, a proto musí ČSSD dělat větší kompromisy a některé části svého programu odložit.

Odbory podle Štěcha souhlasí s tím, že reforma musí vést do roku 2006 ke snížení schodku veřejných rozpočtů na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Kromě šedé ekonomiky vede k únikům daní, ale i pojistného také nelegální zaměstnávání cizinců, zvlášť ze zemí bývalého SSSR. S tím souhlasí i Danda, podle něhož jde navíc o narušování konkurenčního prostředí. Danda neměl výhrady ani k zavedení dalšího daňového pásma. Podle představ odborů by měly být nejvyšší příjmy zdaněny 38 procenty. Rozdílné názory mají ale podnikatelé a odboráři na plošné zavedení registračních pokladen a minimální daně pro živnostníky.

Milan Štěch zopakoval své dřívější varování poslancům. Jestli parlament schválí vládní reformu v nynější podobě, odbory před volbami připomenou voličům, jak hlasovali a jak se která strana postavila k reformě. Konfederace chystá na pondělí před Úřadem vlády během jednání kabinetu o reformě demonstraci.

Do Mělníka dorazila zásilka humanitární pomoci za 2,6 milionu Kč

Pračky, ledničky, sporáky a olejové radiátory tvoří zásilku humanitární pomoci za 2,6 milionu korun, kterou dostanou obyvatelé Mělníka postižení loňskými povodněmi. Humanitární pomoc z Německa zajistila Asociace samaritánů ČR. Do Mělníka dorazila v tomto týdnu. Patří mezi největší humanitární zásilky, které byly do města od loňských povodní dopraveny. "Pračky, ledničky, sporáky a olejové radiátory rozdělíme ve spolupráci s povodňovou koordinátorkou Jarmilou Erbanovou mezi potřebné," řekl ČTK ředitel mělnické zdravotní školy Vladimír Janovský. Právě v areálu této školy byla zásilka 200 elektrických spotřebičů uložena. Tato škola se samaritány, kteří pomoc zajistili, spolupracuje. "Zásilka směřovala z Německa, všechno šlo bez problémů, samaritáni nám vždy pomohli," řekl Janovský. Rozdělování elektrických spotřebičů do domácnosti začne podle ředitele do několika dnů. "Mělnické domácnosti, které pračky nebo ledničky dostanou, s námi podepíší pouze darovací smlouvu a mohou si je odvézt," dodal Janovský.

Střední zdravotní škola patří mezi nejlepší evropské zdravotnické školy. Dvakrát získala ocenění Nejlepší samaritánská škola v Evropě. Národní organizace samaritánů, která má více než stoletou tradici, byla v Česku obnovena v roce 1992. Soustřeďuje se na zdravotnické a sociální programy, které sahají od péče o seniory až po drogovou problematiku. Významnou částí činnosti je humanitární pomoc obětem válek a přírodních katastrof. V celé Evropě má organizace 4,5 milionu členů.

Přes 300 lidí přišlo besedovat s organizátorku adopce na dálku

Více než 300 lidí přišlo do Černínského paláce v Praze besedovat s indickou řádovou sestrou Marií Gorettiovou, která je organizátorkou projektu Adopce na dálku. Přesto byl mezi pozornými posluchači jen zlomek českých občanů, kteří se již do tohoto programu zapojili. "S její pomocí jsme dokázali takto adoptovat zhruba 6000 indických a 2000 afrických dětí," řekl ČTK kardinál Miloslav Vlk. Sestra Marie zprostředkovává českou pomoc chudým dětem v jihozápadní Indii. Českou republiku navštívila proto, aby převzala cenu Gratias Agit, kterou jí ministr zahraničí Cyril Svoboda ve čtvrtek udělil za šíření dobrého jména země v zahraničí. Podobná setkání se podle Vlka uskuteční také v Brně a Českých Budějovicích. Pro české adoptivní rodiče i jednotlivce je velkou událostí setkat se sestrou Marií a ptát se jí na své svěřence, řekl Vlk. Nabudou tak jistoty, že jejich peníze nepadají do prázdné jámy.

Kardinál s Arcidiecézní charitou navštívil centra pomoci v Indii a sám se prý přesvědčil, že peníze putují k dětem, kterým jsou určeny a že se s nimi dobře hospodaří. "Viděl jsem několik tisíc sponzorovaných dětí, jejich radost a jejich úspěchy," řekl. Myšlenka adopce na dálku se podle Vlka zrodila v Itálii ještě v době, kdy Češi žili v totalitě. V nově zrozené svobodě ji také přijali. V ČR se plně rozvinula v polovině 90. let, kdy začala charita spolupracovat se sestrou Marií, která pomohla tuto pomoc rozvíjet v Indii.

Synodní senior Smetana je v Zelowě jako doma: byl odtud jeho otec

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana se cítí na víkendovém světovém kongresu potomků českých bratří v polském městě Zelowě nedaleko Lodže skoro jako doma. Jeho otec totiž patřil po první světové válce k několika stovkám zelowských reemigrantů, kteří se odhodlali k odstěhování do Československa, do dávné vlasti předků. "Otec byl zde v Zelowě pokřtěn a konfirmován, v tomto společenství získal vše podstatné, co určovalo jeho život v dalších letech," vzpomíná farář Smetana, který se už narodil v Čechách. Od tatínka se učil znát bibli, modlit se. "Součástí života zelowských bratří byla pracovitost, tolerance, vzájemná úcta, ale hlavně osobní, bezprostřední, hluboká a uctivá víra," dodává. Po druhé světové válce, kdy pokojné soužití s Poláky dostalo trhliny, opustila Zelow další část členů evangelického sboru. Alespoň některé zbylé rodiny však dodnes udržují jazykové, kulturní a náboženské českobratrské tradice.

V Plzni začal soud s předáky hnutí skinheads

Sedm předáků hnutí skinheads, jehož západočeskou větev se podařilo policistům rozprášit při zátahu před třemi roky, stanulo před plzeňským soudem. Jsou obžalováni z propagace nacismu, fašismu a rasismu jako členové organizované skupiny. Informoval o tom internetový server iDnes. Mezi obžalovanými je také Jaroslav Brož, který je označován za hlavního organizátora mezinárodních srazů holých lebek v západních Čechách ve druhé polovině 90. let. Na nich se vždy ozývalo skandování fašistických pozdravů a hesel. "Společně s ostatními obviněnými se také aktivně podílel na rozšiřování materiálů hnutí skinheads - časopisů, nášivek, nosičů s hudebními nahrávkami s texty podněcujícími rasovou nenávist," uvedl podle iDnes v obžalobě státní zástupce Petr Morong.

Budoucí muzeum v židovském ghettu si prohlédly desítky lidí

Kolem 150 lidí si v sobotu prohlédlo v bývalém prostějovském ghettu budoucí muzeum dějin Židů na Moravě a filozofa, prostějovského rodáka Edmunda Husserla. Expozice by se měly v domech, které chtěli v 80. letech minulého století zlikvidovat statici, objevit na podzim. "Atrium objektů, které je stvořené pro pořádání kulturních akcí, je už ale hotové. Proto jsme den otevřených dveří spojený s koncertem skupiny Létající rabín, která hraje židovskou hudbu, uspořádali trochu v předstihu," řekl ČTK ředitel prostějovského muzea Václav Hruška. Domy v židovském ghettu ze 16. století, z něhož se dochovalo už jen torzo původní zástavby, získalo muzeum před devíti lety. Objekty, které léta chátraly, opravuje od roku 2000. Vedení muzea už rozhodlo, že nechá v nových prostorách instalovat expozice související s historií ghetta. První z nich bude popisovat dějiny Židů na Moravě, druhou muzeum připomene život a dílo jednoho z nejvýznamnějších světových filozofů Edmunda Husserla, jehož rodný dům už v ghettu nestojí.

Spisovatel Foglar má v Praze ulici

Písnička Dík pane Foglar od skupiny Kamelot zahájila v sobotu malou slavnost u příležitosti umístění tabule nové ulice v Praze 13 pojmenované po spisovateli Jaroslavu Foglarovi (1907-1999). Vychází z Tlumačovské ulice od křižovatky s Rotavskou. Nazvat ji po známém spisovateli a významné osobnosti skautského hnutí navrhli magistrátu poslanec Petr Bratský a Tomáš Szennai z Pražské rady Junáka. Bratský, ještě jako starosta Prahy 13 a pražský zastupitel, již dříve navrhl a prosadil to, aby se Foglar stal čestným občanem Prahy. Szennai, také bývalý zastupitel, pak přišel s nápadem, aby byla po Foglarovi pojmenována ještě ulice. "Čekali jsme na vhodnou příležitost," řekl ČTK Bratský. Naskytla se, když v Praze 13 vznikla díky výstavbě domů nová ulice. V sobotu se pomocí plošiny snesl z nebes tleskač, jenž přinesl Foglarovo poselství - uliční tabuli. Přivítaly ho Rychlé šípy i Bratrstvo kočičí pracky v podání herců divadla Sklep. Poté uspořádali štafetový běh, v němž zvítězil Štětináč. Ten také společně s Bratským, skautskou přezdívkou Bráca, připevnil tabuli na zeď.

Začal festival Smetanova Litomyšl

Česká píseň Bedřicha Smetany v podání Pražských symfoniků a brněnského Českého filharmonického sboru zahájila 45. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. V hledišti na nádvoří litomyšlského zámku usedli při slavnostním zahajovacím koncertě mimo jiné ministr kultury Pavel Dostál, velvyslanec USA v České republice Craig Stapleton a slovenský velvyslanec Ladislav Ballek. Letošní ročník Smetanovy Litomyšle potrvá do 5. července. V programu má 21 pořadů, v nichž vystoupí 1500 umělců z devíti zemí. Největší hvězdou festivalu bude tenorista Sergej Larin. V Litomyšli bude mít 23. června svůj první recitál v tuzemsku. Za doprovodu Pražské komorní filharmonie a dirigenta Leoše Svárovského uvede nejméně 11 árií, převážně z italských a francouzských oper.

Festival nesoucí jméno litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany byl založen v roce 1949 a má řadu stálých příznivců. Ročně přiláká kolem 14.000 návštěvníků.

Evropský svátek hudby se slavil na náměstí Míru v Praze

Na tradici Evropského svátku hudby, který se konal v České republice od roku 1996 v termínu letního slunovratu 21. června, se letos nepodařilo důstojně navázat. Zatímco v předchozích letech se organizátorům hlásily stovky účastníků v desítkách měst a své k tomu řekl i rozhlas či televize, letos nadační fond nenašel nikoho, kdo by slavnost finančně zajistil. A tak se jednotlivé iniciativy rozdrobily. Jedním z mála míst, kde se v sobotu hrálo naplno, bylo náměstí Míru v Praze 2. Od dopoledních hodin tu pro radost sobě i kolemjdoucím koncertovali amatérští a profesionální muzikanti. "Přihlásily se nám kapely hrající rock, blues, irskou lidovou hudbu a našli se i odvážní jednotlivci," řekla ČTK Veronika Hanzalová z kulturního a informačního oddělení vinohradské radnice.

Svátek hudby vznikl ve Francii v roce 1982. Do dalších zemí se rozšířil po roce 1985, kdy byl vyhlášen Evropský rok hudby. V současné době vítá příchod léta hudebními festivaly už přes sto zemí světa. Koncertuje se na náměstích, v parcích, zahradách, ulicích, dětských domovech, domovech důchodců a v nemocnicích.

Písničkářka Suzanne Vega v Praze četla vlastní texty

Poté, co americká písničkářka Suzanne Vega ve čtvrtek koncertovala v Kongresovém centru v Praze, den poté představila pražskému publiku jinou svou polohu. Ve studiu Švandova divadla četla vlastní povídky, básně a eseje z knihy The Passionate Eye. Odpovídala i na otázky zvídavých diváků, kteří zcela zaplnili komorní studiový prostor. Nakonec to nevydržela, vytáhla kytaru a zazpívala. Přirozená, bezprostřední, přátelská, přemýšlivá i vtipná - v takové formě se představila interpretka svým fanouškům. Setkání se uskutečnilo v rámci cyklu Scénické rozhovory Švandova divadla. Suzanne Vega mimo jiné uvedla, že rozhovory má ráda a bere je jako zábavu. Přiznala, že osobní problémy promítá do své písňové tvorby. Zároveň se nad tím zamyslela a slíbila se zabývat fiktivnějšími tématy. Jako dítě prý hodně četla. Miluje klid kaváren, kde může sedět, přemýšlet a psát texty.

Legendární americké křižníky silnic se sjely do Prahy

Majitelé legendárních amerických křižníků silnic značky Chevrolet Corvette si dali dostaveníčko v Praze, aby zde oslavili padesáté výročí zahájení jejich výroby. Už v sobotu dopoledne se jich na sraz na holešovické Výstaviště sjela polovina z očekávaných čtyř desítek: samé nablýskané sportovní vozy různých barev a stáří, ale stejně ladných tvarů. Program čtvrtého ročníku mezinárodního setkání završila spanilá jízda Prahou. Srazu se podle prezidenta Českého korvetového klubu Jiřího Sudíka zúčastnili lidé z řady evropských zemí. Přijeli například z Nizozemska, Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska.

První korveta sjela z výrobního pásu v roce 1953. "Bohužel, to jsou auta, která jsou na srazech k vidění velice málo, jsou velmi ceněná," podotkl Sudík. Zájemci se však mohli podle něj pokochat i modelem C1 z kategorie vozů vyráběných do roku 1962. Jeho majitel zamířil do Holešovic z Německa.

V Olomouci padl nový světový rekord v pojídání tvarůžků

Nový světový rekord v pojídání pravých olomouckých tvarůžků vytvořil v sobotu před olomouckou radnicí čtyřiapadesátiletý Vladislav Najman z Přáslavic na Olomoucku. Dosavadní rekord - dvě minuty pět vteřin - snížil o 15 vteřin. Za necelé dvě minuty Najman spořádal tři balíčky kulatého sýra, dva krajíce chleba, cibuli a půllitr piva. Zámečník z Přáslavic se zúčastnil soutěže v pojídání tvarůžků poprvé loni a hned v ní zvítězil. Při prvním pokusu se mu však rekord, který padl v roce 2001, nepodařilo pokořit. "Nijak jsem netrénoval, tedy až na kousání cibule. Ta je pro mě v soutěži vždy to nejhorší. Chleba a tvarůžky jím doma běžně. Jednou týdně určitě," řekl ČTK Najman. Přestože svůj výkon považuje za maximální, hodlá se soutěže zúčastnit i příští rok. "To víte, každý se chce zlepšovat," prohlásil dvojnásobný "mistr světa". Jeho rekord zaznamenali členové pelhřimovské agentury Dobrý den, kteří jej zašlou k zapsání do české verze Guinnessovy knihy rekordů. Do tradiční letní soutěže, pořádané v rámci Olomouckých beneficí, se přihlásilo několik desítek soutěžících. Z kvalifikací postoupilo devět z nich, desátým finalistou byl Najman jako obhájce titulu.

Ze sportu:

Fotbalový brankář Aleš Chvalovský přestoupil z Blšan do francouzského FC Rouen. Mistr Evropy do 21 let a majitel stříbrné medaile z předchozího šampionátu podepsal podle agentury AFP s nováčkem druhé francouzské ligy smlouvu v pátek večer. Přestože oficiální internetová stránka klubu už o nové posile informuje s tím, že čtyřiadvacetiletý Chvalovský bude týmovou jedničkou, funkcionáři Blšan odmítli přestup potvrdit.

Anglická Aston Villa je dalším klubem, který se zajímá o fotbalistu Zdeňka Grygeru z pražské Sparty. Třiadvacetiletý obránce české reprezentace zástupce birminghamského týmu podle internetového serveru Planetfootball velmi zaujal a troufají si prý dokonce svést o něj boj s dalším uchazečem Juventusem Turín.

Poprvé v historii získali čeští triatlonisté na mistrovství Evropy v závodě jednotlivců dva cenné kovy. Stříbrnou medaili z loňska v Karlových Varech obhájil Filip Ospalý, za kterým proběhl cílem Martin Krňávek. Mistrem světa se stal stejně jako před rokem v maďarském Györu španělský favorit Ivan Raňa, úřadující světový šampion.

Čeští volejbalisté se probojovali při své premiérové účasti v prestižní Světové lize do finálového turnaje. Díky sobotní ostravské výhře 3:1 nad Řeckem po setech 21:25, 25:16, 25:20 a 25:13 mají jistotu, že vyhrají skupinu D a od 8. do 13. července se představí po boku sedmi špičkových týmů světa v Madridu.

Kanoista Martin Doktor obsadil v sobotním finálovém závodě Světového poháru v Duisburgu páté místo na kilometrové trati. Z vítězství se pošesté v sezoně radoval domácí favorit Andreas Dittmer. V závodě kajakářek obsadila Barbora Futerová osmé místo.

Český cyklista Tomáš Konečný vyhrál královskou čtvrtou etapu závodu Grand Prix Beauce v Kanadě a posunul se na druhé místo celkového pořadí. Za vedoucím Američanem Johnem Lieswynem zaostává před závěrečnými dvěma dny o pouhých 13 sekund. Na průběžnou třetí pozici si polepšil další jezdec české profesionální stáje ed's System ZVVZ Petr Benčík.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až skoro jasno. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.