Zprávy Radia Praha

Klaus se cítí uražen Svobodovými výroky a žádá vysvětlení

Prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Cyril Svoboda se kvůli postojům k Evropské unii dostali do vážného sporu. Klaus pokládá výroky, kterými šéf české diplomacie před novináři hodnotil prezidentův postoj k evropské integraci, za urážlivé a chce od Svobody slyšet vysvětlení. Ministr při návratu z aténského summitu řekl, že Klaus má o současném dění Evropské unii povrchní a neúplné informace.

Klaus v pátek zaslal Svobodovi dopis, v němž ho pozval, aby mu osobně vysvětlil svá vyjádření. Schůzka obou politiků se uskuteční zřejmě v úterý. "Prezident považuje ministrovy výroky o svých názorech na příští podobu Evropské unie za neopodstatněné, nekorektní a zavádějící," prohlásil mluvčí prezidenta republiky Tomáš Klvaňa.

Klausovi podle něj záleží na tom, aby česká politická reprezentace věcně diskutovala o kladech i záporech vstupu do EU. "Proto bude v nejbližších dnech iniciovat diskusi nejvyšších ústavních činitelů o těchto otázkách a o sladění jejich postupu v těchto věcech," dodal Klvaňa.

Svoboda se podle svého mluvčího Víta Koláře žádné diskusi o EU nebrání, ale na Hrad si nepůjde pro "poučování ani pokárání". V žádném případě ministr není v podřízené roli vůči prezidentovi, za zahraniční politiku totiž zodpovídá parlamentu a občanům vláda a ministerstvo zahraničí, řekl Kolář.

Napětí mezi Klausem, Svobodou i premiérem Vladimírem Špidlou bylo zřejmé již ve středu, kde se všichni tři účastnili v Aténách slavnostního ceremoniálu podpisu přístupové smlouvy k EU. Zatímco zástupci vlády prosazovali na jednání společnou zahraniční politiku EU či princip rotujícího předsednictví, Klaus se netajil skepsí k prohlubování integrace. Prohlásil, že interpretovat spor v EU jako spor o rotující předsednictví je mystifikací. Svoboda se ostře ohradil i proti Klausovým výrokům, že po vstupu do EU ztratí ČR část své suverenity. "Kdyby toto řekl student právnické fakulty, tak neudělá zkoušku," řekl při zpáteční cestě Svoboda novinářům. Velmi rezervovaně se k postojům Klause k EU vyjádřil i premiér Vladimír Špidla.

Ředitel BIS řekl poslancům, že Bezpečnostní informační služba Grosse a Tvrdíka nesledovala

Bezpečnostní informační služba (BIS) nesledovala ani neodposlouchávala ministry vnitra a obrany Stanislava Grosse a Jaroslava Tvrdíka. Jakékoli sledování obou členů vlády před členy sněmovní komise pro kontrolu BIS vyloučil v pátek ředitel této služby Jiří Růžek. Předseda komise Jan Klas z ODS novinářům citoval z dopisu, který dostal od premiéra Vladimíra Špidly. Předseda vlády v něm uvedl, že vojenské zpravodajské služby ani česká civilní rozvědka poslance neodposlouchávaly. Aféra kolem údajného sledování Grosse a Tvrdíka se objevila počátkem dubna.

Týdeník Respekt tento týden napsal, že BIS se prý až do konce loňského roku zabývala Tvrdíkovými aktivitami z doby před třemi lety, kdy řídil Vojenská lázeňská a rekreační zařízení. BIS prý prověřovala, zda Tvrdík neprotežoval moravskou firmu Vesna vlastněnou jeho známým Antonínem Příkaským. Podle dnešního Klasova vyjádření ale ředitel BIS Růžek popřel, že by jeho služba kdykoli v minulosti nebo v současnosti Tvrdíka sledovala.

Růžek podle Klase jednoznačně vyloučil jak odposlechy poslanců, tak sledování, odposlechy, popřípadě použití krycích dokladů v případě obou ministrů vlády České republiky. Poslanec ale nevyloučil, že tajné služby mohly odposlouchávat osoby, s nimiž si poslanci nebo ministři volali.

Právě o takové možnosti se počátkem týdne zmínil časopis Respekt. Z jeho článku vyplynulo, že odposloucháváni nebyli Gross a Tvrdík, ale lidé, kteří jim nebo jejich blízkým volali. Odposlech těchto lidí povolil Bezpečnostní informační službě soud. Jednou z osob, jejíž telefonát Grossovi zaznamenal odposlech, byl údajně podnikatel Andrej Babiš.

Ačkoli členové sněmovní komise pro kontrolu BIS nemají možnost si prakticky ověřit pravdivost Růžkova tvrzení, Klas dal najevo, že Růžkovu ujištění věří.

Klas také připomněl, že se kvůli odposlechům obrátil na premiéra Špidlu. Premiér podle poslance Klase rovněž vyloučil, že by za odposlechy stála civilní rozvědka a speciální policejní složky.

Kauza odposlechů propukla letos v únoru. Na odposlechy si tehdy veřejně stěžovalo několik poslanců ODS včetně jejich šéfa Vlastimila Tlustého a Klase. Dosavadní šetření ale žádné porušení zákonů neodhalila.

V ČR se kvůli ukončení bojů v Iráku zmírní bezpečnostní opatření

Kvůli ukončení válečných operací v Iráku budou v České republice zmírněna přísná bezpečnostní opatření u nepřetržitě střežených objektů. Podle pátečního rozhodnutí Ústředního krizového štábu by se měla od úterý 22. dubna vrátit na úroveň před vypuknutím válečného konfliktu.

Počet vojáků, kteří při ostraze vypomáhají policistům, se sníží na polovinu, tedy na takzvaný zvýšený dohled. Ostraha sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), pražského ruzyňského letiště, zastupitelských úřadů a židovských objektů však zůstane na stejné úrovni.

Kvůli ukončení hlavních bojů v Iráku zmírnila minulý týden bezpečnostní opatření také armáda. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka již přešla na základní stupeň zajištění bezpečnosti "alfa".

Od začátky války v Iráku byla zavedena přísnější bezpečnostní opatření po celé zemi. Pro potřeby policistů byly vyčleněny tři stovky vojáků v Praze a dalších 320 ve Středočeském kraji. Celkem mohlo ministerstvo vnitra v případě potřeby požádat až o 2500 vojáků.

S podezřením na SARS není v současné době v ČR nikdo vyšetřován

V současné době neleží v českých nemocnicích ani jeden člověk s podezřením na smrtící onemocnění SARS. Podle zástupkyně hlavního hygienika ČR Sylvy Kvášové ní je situace kolem akutního syndromu dýchacích cest v České republice zcela pod kontrolou.

V minulých dnech byly v Česku vyšetřeny asi dvě desítky lidí, kteří se vraceli z oblasti šíření nákazy a projevily se u nich některé příznaky choroby. U žádného pacienta nebyl syndrom prokázán. Naposledy propustili lékaři počátkem týdne dva muže z pražské nemocnice Bulovka a jednoho podezřelého z Ústí nad Labem.

Koalice prosadila novelu školského zákona

Vládní koalice v pátek ve sněmovně prosadila schválení dílčí novely školského zákona. Zatímco opozice se domnívá, že novela zvýhodňuje církevní školy, hlavní autorka předlohy, Michaela Šojdrová z KDU- ČSL, s tímto názorem ostře nesouhlasí. Novelu musí ještě posoudit senát a prezident.

Předseda sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Walter Bartoš (ODS) prohlásil, že novela církevním školám umožňuje přístup ke státním dotacím, aniž by musely jako jiné školy absolvovat řadu procedur spojených se získáním právní subjektivity. "My v ODS jsme přesvědčeni, že církevní školy mají své místo na vzdělávacím trhu, ale musí na ně být kladena stejná kritéria jako na všechny ostatní," prohlásil Bartoš.

Podle poslankyně Šojdrové novela církevní školy nijak nezvýhodňuje a nové formulace jen posilují jejich právní jistotu. V podstatě však podle ní zachovávají současný stav.

Novelu v závěrečném hlasování prosadili poslanci vládních stran, tedy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Komunisté a občanští demokraté byli proti.

ROI reorganizuje, Romové však o vlastní politickou stranu nestojí

Před členstvím ve vlastní politické straně dávají čeští Romové přednost aktivitám napříč politickými subjekty. Romští spoluobčané mají podle některých svých představitelů velký zájem o politické a společenské dění v zemi. V současnosti se však angažují především v občanském sektoru; v ČR totiž existuje pouze jedna romská politická strana - Romská občanská iniciativa (ROI), která však prochází dlouhodobější reorganizací.

"Romové jsou dnes členy snad všech politických stran, nejvíce sociální demokracie. Mladí lidé nechtějí vstupovat do strany, která je zdiskreditovaná a nemá jasno, jako je to v případě ROI," uvedla Jarmila Balážová z romského sdružení Dženo.

Z čela ROI nedávno odešel její předseda Štefan Ličartovský, jenž čelí několika trestním oznámením kvůli podvodným prodejům bytů. Současné vedení v pátek informovalo, že na nadcházející krajské konferenci počátkem května hodlá reorganizovat všechny místní i krajské organizace.

Dnes je v ROI organizováno asi 2500 lidí a iniciativa získala v loňských parlamentních volbách 523 hlasů, tedy 0,01 procenta. Zreorganizovaná strana chce více spolupracovat s romskými sdruženími a v budoucnu vytvořit Romský národní sněm. Podle úřadujícího předsedy ROI Miroslava Kariky bude hlavní prioritou sociální politika.

Konkurence se na linky Telecomu dostane zřejmě v září

Pravděpodobně v září 2003 si bude moci konkurence poprvé pronajmout linky Českého Telecomu a dostat se tak přímo až k jednotlivým zákazníkům. Do konce třetího čtvrtletí by totiž měla nabýt účinnost novela zákona o telekomunikacích, která přístup do místních sítí Českého Telecomu umožňuje.

Novela je v současnosti ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Proti původním předpokladům její příprava nabrala několikaměsíční zpoždění. Podle návrhu by měl Telecom konkurenci umožnit buď pronájem celého účastnického vedení nebo části pro nehlasové služby. Pokud žádosti konkurence bezdůvodně nevyhoví, bude firmě hrozit pokuta až pět milionů korun. Pronajatou linku by dál vlastnil Český Telecom, ale výběr měsíčního paušálu, stejně jako hovorného, by přešel na alternativního operátora. Ten by Telecomu platil poplatky za pronájem linky.

Zcela nový zákon o elektronických komunikacích by měla vláda projednávat zřejmě koncem letošního roku. Přijat by pak měl být na začátku příštího roku.

Zemědělcům z Hané se nelíbí zavedení jednoho referenčního výnosu

Mezi českými zemědělci se rozhořel spor o to, zda má být v České republice zavedena jen jedna úroveň takzvaného referenčního výnosu, podle kterého se po vstupu země do Evropské unie budou rozdělovat přímé platby. Zatímco zemědělci z nížin tvrdí, že jedna úroveň referenčního výnosu by výrazně zvýhodnila jejich kolegy v horských a podhorských oblastech, tak rolníci z mimoprodukčních regionů chtějí prosadit zavedení jednoho referenčního výnosu.

Se stanovením jednotné úrovně referenčního výnosu nesouhlasí například zemědělci z Hané, která patří mezi nejúrodnější oblasti v zemi. "Pokud by měl být jeden referenční výnos pro produkční oblasti i horské a podhorské oblasti, pak musíme mít všichni také stejné podmínky pro podnikání. Dnes tomu tak však není," stojí v prohlášení, které agrární komory Olomoucka, Prostějovska, Přerovska, Kroměřížska a Vyškovska v těchto dnech zaslaly ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi.

Hanáčtí zemědělci tvrdí, že zatímco oni platí za jeden hektar půdy nájemné dva tisíce korun, jejich kolegové v mimoprodukčních oblastech mají nájemné desetkrát nižší. Zemědělci z nižších poloh proto chtějí, aby byly v ČR zavedeny nejméně dvě úrovně referenčního výnosu.

Opačný názor však mají farmáři, kteří hospodaří v horských a podhorských oblastech. Například rolníci z Vysočiny v nedávném prohlášení vyjádřili obavy z toho, že po vstupu ČR do EU dojde ke zvýhodnění produkčních oblastí na úkor podhorských a horských regionů. Proto mimo jiné nesouhlasí s možnými přesuny prostředků z programu rozvoje venkova ve prospěch přímých plateb a požadují stanovení jednotného referenčního výnosu obilovin.

CVVM: Čechům nejvíc vadí homosexuální vztahy a nevěra

Předmanželský sex české společnosti nevadí. Tolerantní není naopak k nevěře a více než polovina lidí odsuzuje rovněž vztah partnerů téhož pohlaví. Ukázala to březnová studie Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Sex ještě před tím, než si snoubenci řeknou "ano", schvaluje přes 80 procent dotázaných. Stejný počet lidí naopak odsuzuje nevěru v partnerských vztazích. Proti předmanželskému sexu a ve prospěch nevěry se vyslovil jen každý jedenáctý Čech.

V hodnocení homosexuálních vztahů jsou lidé méně tolerantní. Odsoudila je polovina dotázaných, zatímco kladně se k nim staví jen každý čtvrtý Čech.

Podobné názory panují mezi lidmi i v postojích k zákonu o registrovaném partnerství. Čtvrtina respondentů se domnívá, že je naprosto nepotřebný, pouze necelých sedm procent ho naopak považuje za velice potřebný.

V otázkách předmanželských a mimomanželských vztahů mají Češi poměrně jasno - odpovědět nedokázal jen každý šestý. Oproti tomu na otázku sexuálního vztahu partnerů stejného pohlaví odpověděl "nevím" každý čtvrtý dotázaný. Tato problematika vůbec nezajímá 14 procent lidí.

V Bělé pod Bezdězem chtějí letos zpřístupnit Českou bránu

Ještě letos na podzim chce radnice v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku zpřístupnit Českou bránu, jednu z nejvýznamnějších historických památek města. Podle starostky Bělé Daniely Vernerové mají místní v plánu také vybudování rozhledny a zřízení výstavní expozice.

Česká brána je jediná z původních pěti bran opevnění města ze 14. století, která se zachovala do současnosti. Spolu se stavbou radnice spoluvytváří působivou dominantu Masarykova náměstí. Dosud ovšem zůstávala nevyužitá a nepřístupná. Město se proto s pomocí krajských i státních dotací rozhodlo vzácnou památku opravit, vyčistit a zpřístupnit veřejnosti. Podle Vernerové by se to mělo podařit na podzim. V příštím roce chce radnice v úpravách věže pokračovat a upravit její interiér do konečné podoby.

Stát převede na mládežnické organizace desítky budov

Stát převede na několik dětských a mládežnických organizací desítky nemovitostí, takto obdaruje například i Mladé sociální demokraty a Mladé konzervativce.

Sněmovna totiž na návrh vlády v pátek schválila převedení části majetku spravovaného Fondem dětí a mládeže na občanská sdružení, která pracují právě s dětmi a mládeží. Nejvíc nemovitostí získají Junák a Pionýr.

Mladí sociální demokraté mají dostat hotel v Železné Rudě a administrativní budovu ve Vyškově. Na Mladé konzervativce stát převede administrativní budovu v Olomouci v účetní ceně asi 12 milionů.

Vláda dolní komoře předložila seznam, v němž navrhla, co a na koho převést. Vycházela z návrhu komise, v níž byli i politici z jednotlivých stran. Sněmovna ale přesto učinila v tomto výčtu několik změn.

Fond dětí a mládeže vznikl v roce 1993 a převzal jmění někdejší SSM v hodnotě dvou miliard korun. Fond má na konci roku zaniknout, a to na základě loňské novely zákona, která jeho existenci o rok prodloužila. V pátek ale poslanci vládu vyzvali k tomu, aby předložila další novelu a umožnila ještě jedno kolo převodů zbylého majetku.

Někteří zákonodárci dlouhodobě kritizují hospodaření fondu a nejasnosti v různých majetkových převodech. Majetek fondu se rozděloval už loni, v nabídce tehdy bylo 153 objektů. Parlament rozhodl o převedení 62 z nich.

TNS Factum: ODS by volila třetina lidí, ČSSD zhruba čtvrtina

Občanské demokraty by v dubnu volila zhruba třetina lidí, sociální demokraté by získali hlasy téměř čtvrtiny respondentů. Pro komunisty by hlasovalo 23 procent lidí. ODS si drží první místo od začátku roku, vyplynulo to z průzkumu společnosti TNS Factum.

Výsledky průzkumu se v některých bodech shodují se šetřením agentury STEM. Podle obou průzkumů by ODS ve volbách zvítězila a získala by zhruba 32 procent hlasů. Sociální demokraté i komunisté dopadli lépe v průzkumu TNS Factum. ČSSD v něm měla o čtyři procenta hlasů víc než v průzkumu STEM a KSČM dokonce o osm procent.

Podle TNS Factum by lidovci získali zhruba osm procent hlasů, v průzkumu STEM šest procent. Unie Svobody-DEU získala v obou průzkumech zhruba dvě procenta hlasů. Úspěšnější než US-DEU by ve volbách bylo podle TNS Factum Sdružení nezávislých, kteří by získali přibližně čtyři procenta hlasů.

Voleb se na začátku dubna chtěly zúčastnit zhruba tři čtvrtiny dotázaných, jejich počet se dlouhodobě nemění. Téměř pětina voličů není rozhodnuta, komu by dala svůj hlas, uvedlo TNS Factum.

FNM propustil třetinu lidí; je připraven zaniknout už v roce 2005

Fond národního majetku propustil v rámci transformace třetinu zaměstnanců. Podle poradce šéfa FNM Filipa Drapáka zůstane na konci letošního roku ve fondu 120 až 130 lidí. Fond je připraven ukončit činnost v roce 2005, o konečném termínu ale rozhodne ministerstvo financí a vláda. MF v návrhu reformy veřejných financí doporučuje zánik fondu na konci roku 2006.

"Jsme připraveni naši agendu ukončit již v roce 2005. O termínu ale rozhodne vláda na základě privatizačních a finančních potřeb," řekl Drapák. Na stát totiž se zánikem fondu přejdou veškeré jeho neuhrazené závazky.

Definitivní termín zrušení FNM stanoví nový zákon, jehož věcný záměr by měla vláda projednat letos na podzim. Zákon by měl určit, na jaká ministerstva přejde zbývající agenda fondu. Nejvíce kompetencí zřejmě připadne na resorty financí a životního prostředí.

Ještě před svým zánikem musí FNM podle Drapáka dokončit řadu otevřených soudních sporů a privatizací. V současné době je v portfoliu fondu 189 společností, z toho 21 strategických. Podstatnou část majetku, který fond spravuje, tvoří společnosti ČEZ, Telecom a Unipetrol. Privatizace Unipetrolu již začala výběrem poradce, fond však nepředpokládá, že by byla ještě letos dokončena. Prodej Telecomu je naplánován na rok 2005, naopak diskuse o privatizaci ČEZ se zatím ještě ani nerozběhla.

FNM není jedinou státní institucí, kterou čeká zánik. Nejpozději v roce 2007 by měla ukončit činnost Česká konsolidační agentura. FNM byl coby privatizační agentura státu založen v roce 1991. Valnou většinu státem vlastněných společností již prodal; z celkem 6732 privatizačních projektů jich bylo ke konci loňského roku ukončeno 6560, tedy přes 97 procent.

Sport:

Hokejovou reprezentaci doplní na domácí zápas s Ruskem obránce Petr Mudroch a útočník Michal Mikeska. Oba hráči Pardubic se k mužstvu připojí zítra na srazu v Českých Budějovicích. V týmu se naopak určitě neobjeví obránce Radim Tesařík z Jaroslavle, který se omluvil kvůli zranění. Jména dalších finalistů extraligy ze Slavie a z Pardubic oznámí trenér Lener až po nedělním zápase.

Počasí:

V sobotu bude v Čechách zpočátku zataženo s deštěm, na horách se sněžením. Později bude oblačnost ubývat a srážky ustávat. Teplota vystoupí na 9 až 13, na horách bude kolem 4 stupňů Celsia. Čerstvý východní vítr bude vát rychlost 15 až 30 km v hodině. Tlak slabě klesne.