Zprávy Radia Praha

Klaus jednal s šéfem zahraničního výboru Evropského parlamentu Brokem

Prezident Václav Klaus má za sebou první schůzku se zahraničním politikem v roli hlavy státu. V pondělí na Pražském hradě přijal předsedu zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmara Broka. Hovořili spolu především o závěrečné fázi přistoupení České republiky k Evropské unii. Právě zahraniční výbor Evropského parlamentu by měl již příští týden ve středu hlasovat o smlouvě o rozšíření Evropské unie. Smlouvu o přistoupení již v druhé polovině února schválila Evropská komise. Na straně Evropské unie se musí ke smlouvě ještě vyjádřit právě Evropský parlament. Po zahraničním výboru by se smlouva měla dostat i na plénum. Už 9. dubna by se o ní mělo hlasovat jako o celku, ale také o přijetí jednotlivých uchazečů. Konečné slovo pak bude mít Rada ministrů EU, která se ke smlouvě vysloví 14. dubna, tedy jen dva dny před připravovaným slavnostním podpisem v Aténách. Po podpisu bude smlouva podléhat schválení v deseti kandidátských zemích, které před souhlasem parlamentů obvykle pořádají referenda, a také v 15 členských státech, jež zatím počítají pouze s parlamentními ratifikacemi.

Hlasování o důvěře rozhodne o dalším osudu Špidlovy vlády

Úterní hlasování sněmovny o důvěře v kabinet premiéra Vladimíra Špidly rozhodne o dalším osudu koaliční vlády. Pokud by jí sněmovna nevyslovila důvěru, musí kabinet podat demisi. Získáním důvěry by ale vláda obnovila svůj mandát a pošramocenou pověst po prezidentských volbách. Vláda bude o důvěru žádat sedm měsíců poté, co jí sněmovna po červnových volbách vyslovila svoji podporu. Křehká koalice ČSSD, lidovců a unionistů, která má ve dvousetčlenné sněmovně 101 hlasů, zatím všechny své krize ustála. Velké problémy měl kabinet v září, kdy ve sněmovně nedokázal prosadil daňové změny související se srpnovými povodněmi, a také při následném schvalování rozpočtu na letošní rok. Stejné problémy zřejmě čekají vládu i při schvalování rozpočtu na rok 2004. Největší vládní rozkol ale způsobila až volba nové hlavy státu. Prezidentem se i díky nejednotnému hlasování poslanců ČSSD stal Václav Klaus z opoziční ODS. Špidla poté požádal sněmovnu o vyslovení důvěry.

Ministr Dostál přijde na hlasování o důvěře kabinetu

Ministr kultury Pavel Dostál potvrdil, že se v úterý přes zdravotní komplikace zúčastní v Poslanecké sněmovně hlasování o důvěře vládě. Sedmdesátičlenný klub sociální demokracie by tak měl být úplný. Riziko, že vláda nedostane těsnou většinu 101 hlasů, by tak mělo být menší. Ve vládním táboře a zejména v ČSSD se vyhrotily již delší dobu napjaté vztahy mezi zastánci současné koalice a dřívější vlády expremiéra Miloše Zemana. Podle expertů se situace uklidní až po sjezdu sociální demokracie, kde bude Špidla obhajovat post lídra. Jeho žádost o vyslovení důvěry vládě někteří chápou jako jeho snahu posílit si před sjezdem pozici ve straně.

Policie vyhodnotí posudek na havarovaný autobus až v úterý

Soudní znalec dokončuje posudek technického stavu autobusu, který v sobotu večer havaroval u obce Nažidla na Českokrumlovsku. Tragickou nehodu nepřežilo 19 lidí. V úterý by pak mohl být podle mluvčího jihočeské policie Dušana Klícha tento posudek zhodnocen. Policisté zkoumají, zda na autobuse před havárií nebyla nějaká technická závada, která by mohla zapříčinit nekontrolovaný pád vozidla s 53 cestujícími do sedmimetrové hloubky. Pokud takovou závadu nenajdou, bude v souvislosti s jednou z nejhorších havárií v historii země pravděpodobně obviněn řidič autobusu, který byl se zraněním hospitalizován v Českém Krumlově. Podle policie může obviněn z trestného činu obecného ohrožení. Po havárii zůstalo 34 zraněných, z nichž většina nyní leží v nemocnicích v Českém Krumlově, Českých Budějovicích a Prachaticích. Deset zranění lékaři označují jako vážná.

Zraněné z autobusu je připravena přijmout karlovarská nemocnice

Nemocnice v Karlových Varech se připravila na příjem zraněných z autobusu, který havaroval v sobotu na Českokrumlovsku. Většina cestujících byla z Karlovarského kraje. Karlovarská nemocnice proto sestavila tým primářů, kteří budou rozhodovat o dalším postupu léčení zraněných. "Zranění budou do Karlových Varů převáženi ihned, jakmile to dovolí jejich zdravotní stav," uvedl karlovarský hejtman Josef Pavel. V nemocnici je převezmou primáři chirurgie, anesteziologicko-resuscitačního oddělení a dětského oddělení, protože mezi zraněnými je pět dětí. Podle sdělení českobudějovické nemocnice nejsou životy zraněných cestujících ohroženy. Karlovarská radnice jmenovala krizový tým, který má za úkol podávat aktuální informace pozůstalým obětí a příbuzným zraněných. Pozůstalým město uhradí náklady na pohřeb.

V Londýně začalo odvolací řízení kolem britských kontrol

V Londýně začalo v pondělí odvolací řízení související s britskými imigračními kontrolami na pražském letišti. Podle mluvčího organizace za lidská práva Liberty, který šest žalobců z České republiky zastupuje, se verdikt čeká za několik týdnů. Původní žalobu zamítl soud první instance loni v říjnu. Romové se domáhali rozsudku, že britské kontroly jsou diskriminační, a tedy nezákonné. "S rozsudkem jsme velmi spokojeni. Potvrdil, že se tyto kontroly provádějí nediskriminančním způsobem," řekl loni v říjnu mluvčí britského ministerstva vnitra. Opačného názoru byla tehdy Liberty. Podle této organizace byli Romové v červenci 2001 podrobeni diskriminačnímu, ponižujícímu a nezákonnému zacházení ze strany úředníků britské imigrační služby. Všichni žalobci patří k těm, kterým britští úředníci zamítli již v Ruzyni vstup na palubu letadla do Británie, a to bez ohledu na to, že měli platné cestovní doklady i letenky a že jako občané České republiky nepotřebovali k cestě do Británie víza. Žalobci se domnívali, že důvodem byl jejich romský původ.

Zemřel známý český šachista Luděk Pachman

Ve věku nedožitých 79 let zemřel ve čtvrtek 6. března Luděk Pachman, který patřil k nejvýraznějším postavám v historii českého a československého šachu. Od roku 1953, kdy se stal profesionálním šachistou, vyhrál mezinárodní velmistr Pachman 15 velkých turnajů, byl účastníkem šesti mezipásmových šampionátů, sedminásobným mistrem republiky, reprezentoval Československo na šachových olympiádách i mistrovstvích Evropy a vyhrál desítky dalších klání. Angažoval se i v politickém životě, v letech 1968 - 69 se výrazně účastnil tzv. Pražského jara, za což byl v následujících třech letech několikrát uvězněn. V roce 1972 emigroval do Německa. Pokračoval tam ve své šachové dráze i v publikační činnosti. Od roku 1976 reprezentoval svou novou vlast, v roce 1978 získal německý šachový titul a vstoupil též do Křesťanskodemokratické strany (CDU). Po listopadové revoluci se v roce 1990 vrátil do vlasti a hned převzal vedení volebního štábu Československé strany lidové. Po obvinění předsedy ČSL Josefa Bartončíka ze spolupráce s StB Pachman ze své funkce odstoupil. V roce 1998 se přestěhoval zpět do SRN a svůj návrat do Čech označil za chybu.

Češi kritizovali vývoj nezaměstnanosti za loňský rok

Čechům v loňském roce nejvíce vadila rostoucí nezaměstnanost. Byli nespokojeni také se situací v zemědělství, s korupcí a hospodářskou kriminalitou. Naopak příznivě hodnotili nabídku zboží a služeb, životní prostředí, vývoj vztahů se zahraničím a pokrok v procesu vstupu do EU. Zhruba tři pětiny lidí jsou přesvědčeny, že jejich možnosti účasti na rozhodování o veřejných věcech a dodržování lidských práv jsou stejné jako v roce předchozím. Více než polovina respondentů zastává názor, že se situace nezměnila ani v kultuře, školství, právním prostředí a v životní úrovni obyvatel. Vyplynulo to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Plzeňská banka musí dát miliardu vytunelovaným CS fondům

Plzeňská banka musí vytunelovaným CS fondům zaplatit 1,1 miliardy korun plus stamilionové úroky. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Plzeňskou banku o náhradu škody žalovala investiční společnost AKRO, která spravuje tři bývalé CS fondy. Banka podle ní pochybila, když z nich v roce 1997 nechala odplynout 1,3 miliardy korun. Banka podle soudu jako depozitář nenahlásila převod peněz z CS fondů na ministerstvo financí jako podezřelou transakci. Také nechala s majetkem fondů manipulovat neoprávněné osoby. Rozsudek není pravomocný, protože banka se proti němu může odvolat k pražskému vrchnímu soudu. Pokud by musela zaplatit, uvrhlo by jí to zřejmě do velkých problémů. Aktiva banky totiž ke konci loňského září činila pouhých 1,27 miliardy korun, což je výrazně méně, než kolik má podle rozhodnutí soudu zaplatit.

Ekonomové očekávají další pokles sazeb

Pokračující pokles spotřebitelských cen v České republice a příznivý inflační výhled umožní České národní bance dále uvolnit měnovou politiku; další pokles úrokových sazeb očekávají analytici v dubnu. Z deflace se podle nich ekonomika dostane až ve druhém čtvrtletí letošního roku. V únoru se spotřebitelské ceny v porovnání s předchozím rokem snížily o 0,4 procenta. Míra deflace zůstala na lednové úrovni. Nižší ceny ovoce, mléčných výrobků, vajec a masa společně se sezonním výprodejem oblečení a obuvi kompenzovaly spotřebitelům zdražení pohonných hmot, zimních rekreačních zájezdů a nákladů na bydlení. Drahá ropa, stabilizace cen potravin a v neposlední radě zdražení plynu v dubnu pomohou spotřebitelským cenám k návratu do černých čísel. Podle ekonomů bude však oživení inflace v následujících měsících spíš postupné.

Šimonovský chce vypsat tendr na ocenění dálnice D47

Ministr dopravy Milan Šimonovský chce vypsat výběrové řízení na tržní ocenění dálnice D47 z Lipníku přes Ostravu na hranice s Polskem. Posudek si vyžádal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který šetří, zda má dálnice nárok na výjimku z veřejné podpory. Podle ministra neexistuje posudek, který by porovnal cenu projektu s tržní hodnotou. Konsorcium vedené firmou Housing&Construction má dálnici postavit a do roku 2032 provozovat za maximálně 125 miliard korun. Aktuální propočty investora hovoří o ceně 112 až 115 miliard korun. Ministerstvo dopravy od podzimu jedná s H&C o změně podepsané realizační dohody z loňského června. Šimonovský chce rovněž vládě doporučit, aby nepřistoupila na zálohové proplácení nákladů H&C s přípravou projektu, které investor požaduje.

Do Karlína a Libně se bude investovat až 12 miliard korun

Zhruba deset až 12 miliard korun chystá v průběhu pěti let investovat do Karlína a Libně v Praze 8 developerská společnost Real Estate Karlín Group. Podle jejího obchodního ředitele Milorada Miškoviče se jedná jak o kancelářské, tak bytové projekty. V průběhu tří až pěti let hodlá Real Estate Karlín Group postavit v Karlíně více než 80.000 metrů čtverečních kancelářských ploch a 88 až 100 atypických bytových jednotek. Stavby objektů začnou, jakmile magistrát rozhodne o výstavbě protipovodňových bariér. Ta by mohla být podle finančního náměstka primátora Jiřího Paroubka zahájena v červnu či červenci letošního roku. Magistrát letos pro tyto účely vyčlenil 400 milionů korun. V příštím roce počítá s uvolněním až miliardy korun. Karlín i Libeň, které loňské srpnové povodně postihly nejvíce z oblastí Prahy, zůstávají pro investory stále atraktivní lokalitou. Běžný život se sem podle Miškoviče vrátí do konce roku. Domy se nyní průběžně opravují, zásadní opravy se ale nedělají, dokud neskončí zima. Záplavy v Karlíně a Libni zasáhly na 1100 domů.

V městech a obcích ČR zavlávly tibetské vlajky

V řadě měst a obcí po celé republice v pondělí vyvěsily radnice tibetskou vlajku. Připomněly si tak 44. výročí násilného potlačení protičínského povstání v Tibetu. Tuto tradici zahájila radnice na pražském Žižkově v roce 1996 a postupně se k ní připojily i ostatní městské části. K protestu se letos přidala i radnice Prahy 11 na Jižním Městě, přestože s tím nesouhlasili všichni členové městské rady. Tibetská vlajka zavlála i na průčelí historické budovy radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Valašské Meziříčí patří mezi tradiční účastníky této každoroční solidární akce. K akci se poprvé připojila také radnice ve Vsetíně. Vlajku vyvěsil rovněž městský úřad v Uherském Hradišti a na několik dní bude vystavena také na radnici ve Zlíně. V řadě měst vlajku vyvěsí i různá občanská sdružení a například v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku uctí památku místní knihovna. Z bývalých okresních měst Zlínského kraje se k akci nepřipojila Kroměříž.

Nový rakouský ministr Pröll trvá na odstavení Temelína

Nový rakouský ministr zemědělství a ekologie Josef Pröll hodlá nadále prosazovat odstavení jaderné elektrárny Temelín. Pröll se odvolal na loňské usnesení rakouské sněmovny, která vyzvala kabinet k jednáním s Prahou o zastavení provozu Temelína, a na česko- rakouské dohody z Melku o vylepšování bezpečnosti v elektrárně. Nový ministr však potvrdil, že hrozba vetování vstupu Česka do EU v souvislosti s Temelínem pro něj nepřichází v úvahu. Plány nového ministra kritizovala ekologická mluvčí opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Ulrike Simová. Vládní program v oblasti protiatomové politiky se podle ní rovná "vyhlášení bankrotu". ÖVP a FPÖ v uplynulém volebním období podle ní promarnily všechny šance při postupu vůči Temelínu. Rakousko by mělo protijadernou kampaň od nynějška soustředit na celoevropskou úroveň, protože dosavadní boj proti jednotlivým elektrárnám skončil bezúspěšně.

Rakouští ekologové se obávají transitní cesty z ČR

Dolnorakouská zemská organizace strany Zelených vyhlásila "tranzitní poplach". Ekologové se obávají vzniku "evropského silničního koridoru", který by mohl vést napříč Dolními Rakousy. Zelení upozorňují na to, že Česká republika předala Rakousku podklady, které se týkají výstavby silnice z Jihlavy do Znojma s napojením na hraniční přechod Hatě/Kleinhaugsdorf. V souvislosti s plány na výstavbu silnice B 20 a dalšími dopravními projekty ve Štýrsku by tak mohla vzniknout trasa, kterou by mohli využívat mnozí motoristé pro cestu z České republiky do Slovinska. To by znamenalo velké zatížení této trasy a vážné ohrožení životního prostředí.

Papírna ve Štětí bude méně zapáchat

V první polovině dubna by se mělo ulevit obyvatelům Štětí na Litoměřicku, které obtěžují zapáchající plyny z nedaleké papírny Frantschach Pulp&Paper Czech. Největší domácí výrobce papíru by totiž měl po zdržení způsobeném povodněmi spustit projekt, který může výrazně snížit emise plynů, až o 150 tun ročně. Původně mělo zařízení za 90 milionů korun začít fungovat již loni v říjnu. Podnik ale kvůli povodním nemohl absolvovat odstávku výroby, při níž je jedině možné zprovoznit nová zařízení. Projekt počítá s tím, že plyny z přibližně 57 potrubí v závodě budou svedeny do jediného a spálí se v regeneračním kotli.

Celníci na Karvinsku odhalili zásilku samopalů a granátů

Deset funkčních samopalů, devět tlumičů, tři granáty, pistoli a množství nábojů zajistili v noci ze soboty na neděli celníci na hraničním přechodě v Chotěbuzi na Karvinsku. Zbraně byly ukryty v českém kamionu. Podle mluvčího Generálního ředitelství cel v Praze Jiřího Bartáka zásilka směřovala z České republiky do Polska a pak dál do zemí bývalého Sovětského svazu. Zbraně měly odstraněná registrační čísla. Kromě zbraní kamion převážel i větší množství zásobníků a 2500 nábojů. Kontraband ukrytý v bednách celníci odhalili, když palety prošly rentgenem. Řidič s největší pravděpodobností vůbec netušil, že pašuje zbraně.

Pedagogové žádají zvýšení mezd

Olomoučtí vysokoškolští pedagogové v pondělí odeslali vládě a ministryni školství petici, která požaduje zvýšení jejich platů. Protest učitelů Univerzity Palackého podpořily mnohé osobnosti i akademické senáty. Pod peticí je kolem 1300 podpisů. Jsou pod ní například jména teologů Tomáše Halíka a Ivana Štampacha, psychologa Pavla Říčana, filozofů Miroslava Petříčka a Pavla Flosse či literárních vědců Jiřího Pelána a Martina C. Putny. Nespokojení pedagogové nyní hodlají vyčkat, jak na protest zareaguje vláda a ministryně. Pokud se situací nebude stát neprodleně zabývat, hodlají učitelé přikročit i ke stávce. Ministerstvo školství nespokojeným učitelům již dříve vzkázalo, že platy si mají dohodnout s vedením univerzity. Podle poradce ministryně Martina Profanta management školy v Olomouci nedokáže na rozdíl od jiných univerzit správně sladit investice a mzdy.

Stromovka bude hostit Zahradní festival

Od 1. dubna do konce října dne bude patřit část pražského Výstaviště hudebnímu festivalu Stromovka Music Garden. Každý den se tady pod širým nebem představí muzikanti a kapely všech hudebních žánrů, od world a etno hudby, přes hip hop, funky a rhythm and blues po house a jungle. Kromě toho se zde budou promítat filmy. Organizátoři se domnívají, že kladem festivalu bude propojení přírodně-oddechové lokality Stromovka a kulturního centra Výstaviště. Strategická poloha by měla na večerní produkce přilákat až 20.000 lidí měsíčně. Kapacita prostoru je 1200 míst, z toho 450 k sezení. Přes léto počítají organizátoři s provozováním letního kina. Od listopadu do března plánují příležitostné garden party s teplomety.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude většinou polojasno, k ránu se ojediněle vytvoří mlhy. Teploty klesnou na 4 stupně až nulu. Zítra bude polojasno až oblačno, k večeru počítejte s ojedinělým deštěm. Odpolední teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem osmi.

Tolik zprávy Radia Praha.