Zprávy Radia Praha

Vedení ČSSD nominovalo Miloše Zemana do druhé prezidentské volby

Ústřední výkonný výbor ČSSD v sobotu podle očekávání nominoval expremiéra a někdejšího dlouholetého předsedu strany Miloše Zemana do druhé prezidentské volby. Ta se bude konat v pátek 24. ledna. Během zasedání výboru v pražském Kongresovém centru to novinářům řekl předseda klubu sociálnědemokratických poslanců Milan Urban. "Ústřední výkonný výbor nominoval do dalšího kola voleb Miloše Zemana," potvrdil na tiskové konferenci po jednání špiček sociální demokracie její předseda Vladimír Špidla. Pro Zemana Špidla, který expremiéra považuje za politika minulé éry, pro lobbovat nebude. "Nebudu vyjednávat," řekl novinářům. Nepovažuje ani za nutné, aby se se Zemanem před páteční volbou setkal. Pro Zemanovu nominaci hlasovala podle Urbana i Špidly naprostá většina členů výboru.

Urban odmítl odhadovat, zda dostane Zeman při volbě prezidenta všechny hlasy poslanců ČSSD. V první volbě totiž jejich značná část kandidáta ČSSD Jaroslava Bureše nepodpořila a ten propadl již v prvním kole. Předseda senátorů ČSSD Petr Smutný již dříve uvedl, že ani Zeman zřejmě nedostane hlasy všech sociálních demokratů z horní komory. Urban i Smutný jsou součástí pětičlenného týmu, který má Zemanovi vyjednat podporu u dalších stran. Ani Špidla nechtěl příliš komentovat, jakou má Zeman šanci na zvolení. Poznamenal jen, že vzhledem k rozložení sil v parlamentu bude jeho vítězství obtížné. Podle Špidly ODS, ČSSD nebo KDU-ČSL s Unií svobody-DEU disponují v obou komorách parlamentu dohromady zhruba 80 mandáty.

Miloš Zeman se jednání výboru nezúčastnil. V Zemanův prospěch, ale i s kritikou, vystoupil na uzavřeném zasedání výboru senátor Richard Falbr. O přestávce novinářům řekl, že mu na Zemanovi vadí pouze jeho válečnické postoje. Současně ale podpořil Špidlu. Domnívá se prý, že někteří slušnost současného předsedy ČSSD považují za slabost.

Zemanova nominace se očekávala vzhledem k jeho přesvědčivému vítězství ve stranickém referendu, ve kterém dostal většinu hlasů. Tímto vítězstvím podmínil účast ve volbách. Členové strany ho v referendu podpořili i přesto, že byl od počátku rozhodnut první volbu z taktických důvodů vynechat. ČSSD do ní proto nominovala exministra spravedlnosti Bureše, který se umístil v referendu za Zemanem. Vážným Zemanovým protivníkem bude ve druhé volbě čestný předseda ODS Václav Klaus. Očekává se, že se budou oba ucházet o hlasy komunistických zákonodárců. Podle kuloárových informací z vedení KSČM může Zeman s komunistickými hlasy počítat, zatímco Klause by poslanci a senátoři této strany, kterých je celkem 44, podpořili pouze neúčastí v některém volebním kole. Tím by snížili kvorum a ke zvolení by vítězi stačilo méně hlasů.

Václav Klaus by uvítal, kdyby při volbě prezidenta dostal i hlasy KSČM

Čestný předseda ODS Václav Klaus by uvítal, kdyby mu při páteční volbě prezidenta republiky dali hlasy i komunističtí poslanci a senátoři. "Pro mě by bylo samozřejmě dobré, kdyby hlasy nedali mému protikandidátovi, ale dali je mně. To říkám zcela veřejně," uvedl Klaus v sobotním pořadu Špona České televize. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v témže pořadu nevyloučil, že by komunisté mohli Klause podpořit tím, že by asi ve třetím kole páteční prezidentské volby k volebním urnám nepřišli. Tuto středu, kdy parlament rozhodoval mezi Klausem a předsedou Senátu Petrem Pithartem (KDU-ČSL), se hlasování zúčastnili, aniž by prý některého z nich podpořili. Dolejš nicméně zároveň uvedl, že pro komunisty je bližší kandidát ČSSD Miloš Zeman. "Může se stát, že buď dáme hlasy kandidátu sociální demokracie, anebo budeme zvažovat, zda tím menším zlem není kandidát, který reprezentuje všechny občany, který je reprezentativní navenek státu, ale v oblasti sociální politiky třeba má odlišné názory," prohlásil Dolejš.

US-DEU: Miloš Zeman rozhodně nebude kandidátem vládní koalice

Expremiér Miloš Zeman, jehož v sobotu nominovala ČSSD do druhé volby prezidenta, nebude společným kandidátem vládní koalice. "Respektujeme, že se sociální demokracie takto rozhodla, není to pro nás překvapení. Zeman je ale kandidát, který pro nás symbolizuje minulost, řadu negativních věcí, pro nás obtíženě přijatelných. Obáváme se i okruhu lidí, kteří by ho při případném zvolení doprovodili na Hrad," řekl novinářům v Brně šéf unie Ivan Pilip. Unionisté si v Brně na republikovém shromáždění v neděli zvolí nové vedení. V otázce volby prezidenta se však po změně předsednictva pro US-DEU nic nezmění.

Dosavadní místopředseda Robert Kolář předpokládá, že ani z páteční druhé volby prezidenta nová hlava státu nevzejde. Napovídá tomu podle něj i hladký průběh dnešního jednání sociálních demokratů v Praze. Část ČSSD, která nechce Zemana podle něj totiž předpokládá, že volbu se Zemanem absolvovat musí, ale při pátečním hlasování ho nenechá projít. "Rozhodně to nebude společný kandidát koalice a nezíská ani všechny hlasy ČSSD," řekl k Zemanovým šancím Kolář. Také Pilip nechce zatím ze Zemanovy nominace vyvozovat dalekosáhlé dopady. Ukáže se až po volbě, míní. Kdyby se Zeman skutečně prezidentem stal, Unie svobody-DEU by neměla podle Pilipa hned vystupovat z vlády, k rozpadu kabinetu by však zvolení Zemana v dlouhodobější perspektivě zřejmě vedlo. "V takovém případě by unie neměla přímo reagovat, ale vývoj by tím směrem šel i vzhledem k situaci uvnitř ČSSD," uvedl.

I lidovci vylučují, že by byl Zeman kandidátem vládní koalice

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman nebude prezidentským kandidátem vládní koalice. Po zástupcích Unie svobody-DEU to v sobotu odmítli i představitelé KDU-ČSL. Nevyloučili ale zcela možnost, že by Zeman, jehož na prezidenta navrhlo vedená ČSSD, mohl nějaké lidovecké hlasy při páteční volbě hlavy státu získat. "Nebude společným kandidátem. Nikdo o podporu ze strany sociální demokracie nežádal," řekl ČTK místopředseda KDU-ČSL a Poslanecké sněmovny Jan Kasal, podle něhož to ČSSD zřejmě ani neměla v úmyslu. Podle odhadu senátora a prvního místopředsedy lidovců Milana Šimonovského by Zeman ani jako případný společný kandidát vládních stran nedostal všechny hlasy senátorů KDU-ČSL. Také místopředsedkyně a senátorka KDU-ČSL Zuzana Roithová velice pochybuje, že by se Zeman mohl opřít při cestě na Hrad o lidovce.

Unionisté celou sobotu řešili, zda a proč zůstat ve vládě s ČSSD

Účast Unie svobody-DEU v koaličním kabinetu s ČSSD a KDU-ČSL byla prakticky jediným tématem sobotního celodenního maratonu diskusních příspěvků na víkendovém sjezdu Unie svobody-DEU v Brně. Nové vedení, které si unionisté zvolí v neděli, budou kandidovat senátor Jan Hadrava, poslanci František Pelc a Vlastimil Ostrý či ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Známé tváře unie - úřadující šéf Ivan Pilip, Mlynář, Kühnl, Marvanová ani Ruml o křesla v předsednictvu zájem nemají. O funkci místopředsedů projevila zájem i řada dosud poměrně neznámých regionálních politiků.

Většina členů nejmenší vládní strany se v diskusi vyslovila pro setrvání v týmu Vladimíra Špidly (ČSSD), i když za jasně stanovených podmínek, zejména v programových otázkách. Ti chtějí ve volbách podpořit vicepremiéra Petra Mareše. Část strany chce zůstat u moci dočasně, do vstupu země do EU v polovině příštího roku. Jejich názory reprezentuje senátor Robert Kolář. Nejradikálnější unionisté v čele s Radoslavem Štědroněm žádají odchod do opozice hned, nebo po červnovém euroreferendu. Mareš obhajoval pozici tří ministrů US-DEU ve vládě tím, co zatím dokázali ve svých resortech i při omezování návrhů ČSSD. "Tato vláda není socialistická," řekl. Kolář si ovšem neumí představit, že strana zůstane v levicové vládě až do roku 2006, a přitom bude lákat voliče na liberální program. S ostrou kritikou do vlastních řad vystoupil ministr informatiky Vladimír Mlynář. Vyzval ty své stranické kolegy, kteří zpochybňují účast unie ve vládě s převahou ČSSD, aby s tímto "politickým masochismem" skončili. Koaliční vztah je podle něj podobný manželství, a půl roku po svatbě nyní unie přemýšlí o rozvodu. "To není politická strana, to je hysterka," uvedl. "Problém není to, že jsme ve vládě a naše pozice je v ní je slabá, ale to, že neumíme veřejnosti vysvětlit, proč ve vládě vlastně jsme," řekl zakladatel a první šéf unie Jan Ruml.

Od řečnického pultu v sále brněnského hotelu Voroněž několikrát zazněla chvála na bývalou šéfku US-DEU Hanu Marvanovou, která z postu lídra odstoupila loni v létě během sestavování kabinetu. Několikrát se delegáti dotkli zářijové vládní krize, která vznikla poté, co Marvanová spolu s opozicí zabránila zvýšení některých daní. Osud unie ve vládě tehdy visel na vlásku. Krizi zažehnal až dodatek opoziční smlouvy, v němž nejslabší článek vládní koalice slíbila v klíčových otázkách stoprocentní podporu. Vedení US-DEU tehdy svoji bývalou předsedkyni neúspěšně vyzvalo, aby složila mandát. Předseda poslanců unie Karel Kühnl se Marvanové za tehdejší přístup strany omluvil. Přitom se ale jasně vyslovil pro setrvání unie ve vládě; při volbě lídra podpoří Mareše. Marvanová zopakovala názor, že Unie svobody neměla do Špidlovy vlády vstupovat, ale v parlamentu podporovat jeho proevropské kroky.

Ministr Tvrdík předal vojákům medaile za službu v misi KFOR v Kosovu

Medaile Severoatlantické aliance za službu v misi KFOR předal v Kosovu českým vojákům smíšeného česko-slovenského praporu ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Do Kosova s ministrem přiletěli i náčelník generálního štábu Pavel Štefka a předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím. Medaili NATO dostalo všech 400 českých vojáků v Kosovu. Dalších sto stejných medailí předá 24. ledna slovenský premiér Mikuláš Dzurinda spolu se slovenským ministrem obrany Ivanem Šimkem. Politici obou zemí plánovali, že smíšený prapor v Kosovu navštíví již 23. prosince. Kvůli špatnému počasí ale Tvrdík nakonec musel přistát v makedonském hlavním městě Skopji. Slovenská delegace z Bratislavy vůbec neodletěla. V česko-slovenském praporu působí asi 400 chrudimských výsadkářů a stovka vojáků slovenského praporu rychlé reakce z Martina. Prapor střeží hranici provincie Kosovo se Srbskem. Je součástí mezinárodního kontingentu mírových sil OSN. Vojáci střeží přibližně 885 kilometrů čtverečních v pásmu u hranic se Srbskem. Délka střežené hranice je 90 kilometrů.

Pietní shromáždění připomnělo výročí tragické smrti Jana Palacha

Asi 130 lidí si v sobotu ve Všetatech na Mělnicku připomnělo tragický osud Jana Palacha, jenž se v lednu 1969 upálil na protest proti vývoji Československa po 21. srpnu 1968. "(Palach) obětí vlastního života dramaticky vyjádřil svůj protest proti surovému znásilňování československé společnosti a varoval nás před jejím rostoucím mravním marasmem," řekl na pietním shromáždění v Palachově rodné obci exministr Jiří Dienstbier. Připomněl, že po Palachovo jméno nesou mnohá náměstí v četných světových městech. "Avšak v Čechách si často i studenti škol po něm pojmenovaných většinou připomenou jeho jméno jen tehdy, jsou-li dotázáni," posteskl si. Palachův protest a výzva se podle něj mladým lidem mnohdy jeví jako absurdní a zbytečné. Podle Dienstbiera se stalo frází, že se Palach upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Sovětského svazu či Varšavské smlouvy. "Kdyby to byl hlavní důvod jeho činu, byla by jeho oběť opravdu dost zbytečná," dodal. Je proto třeba stále připomínat, že Palach neprotestoval proti okupaci Československa, ale svým činem chtěl "varovat před plíživou sebedestrukcí československé společnosti", uvedl. Česká společnost podle něj prokázala v Pražském jaru svou touhu žít ve svobodě, prosadit demokratické poměry a převzít aktivní občanskou odpovědnost za vlastní vývoj. Projevila mimořádnou statečnost, odpovědnost a vyspělost při nebývale jednotné obraně vlastních hodnot a tužeb, připomněl.

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy svůj čin vykonal 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy knížete Václava. Na následky popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna v Praze na Olšanských hřbitovech se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. V říjnu 1973 byly Palachovy ostatky na příkaz Státní bezpečnosti exhumovány, zpopelněny a uloženy na hřbitově v rodných Všetatech. Na původní místo na Olšanech byly za účasti prezidenta Václava Havla slavnostně vráceny až v roce 1990. O rok později Jan Palach obdržel in memoriam nejvyšší československé státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Reaktor druhého bloku Temelína byl znovu nastartován

Reaktor druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Temelín byl v sobotu znovu nastartován a ještě o víkendu začne blok dodávat elektřinu do rozvodné sítě. Operátoři nyní zvýší výkon reaktoru asi na dvě procenta. Na této výkonové hladině jsou naplánovány některé zkoušky, po nichž bude obsluha bloku zvyšovat výkon reaktoru a zhruba na 30 procentech připojí turbogenerátor do sítě. Reaktor druhého bloku, v němž technici ve druhé polovině loňského roku řešili problémy v nejaderné části, byl po sérii zkoušek 4. ledna odstaven. Pracovníci elektrárny a dodavatelů upravovali a kontrolovali jeho zařízení před dalším pokračováním tes. První blok elektrárny bude v únoru přibližně na dva měsíce odstaven a v reaktoru bude vyměněna čtvrtina paliva.

Srba pokládá svou kauzu za součást vnitrostranického boje ČSSD

Kauza bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby měla podle jejího hlavního aktéra posloužit jako součást vnitrostranického boje ČSSD. "Ty náznaky byly jasné a souvisely právě s bývalým ministrem Janem Kavanem a šly v podstatě ještě dál na další jména z řad sociální demoracie, a nebyli to lidé nevýznamní," uvedl Srba v sobotním rozhovoru pro internetové Rádio Hortus. Žalobce viní Srbu z toho, že si u své přítelkyně Evy Tomšovicové objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Srbovi se údajně nelíbily její články, v nichž upozorňovala na jeho velký majetek a podezřelé obchodní aktivity. Bývalý sekretář rádiu řekl, že byl obviněn jen na základě toho, že Tomšovicová nechtěla celou záležitost nechat na sobě, a tak označila jako viníka "někoho nad sebou". "Což policie po mě konec konců také chtěla, abych označil někoho nade mnou," dodal. Zároveň uvedl, že Tomčovicová se podle něj při výsleších chová jako podle nějakého předem určeného scénáře. "Mám dojem, jako by jí někdo říkal předem, co má říkat. Bylo i zvláštní, že se v průběhu vyšetřování radí nikoli ze svým právníkem, ale s vyšetřovatelem," řekl.

Policie vyzývá k odevzdávání nelegálně držených zbraní

K odevzdávání nelegálně držených zbraní vyzývá v České republice policie. Až do konce června je v souvislosti s novým zákonem o zbraních a střelivu vyhlášena amnestie. Podle mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčikové zájemci, kteří zbraně odevzdají, dostanou potvrzení a do dvou měsíců mohou požádat o vydání všech dokladů potřebných k legálnímu držení zbraně. Policisté tvrdí, že nelze odhadnout, kolik nepovolných zbraní je mezi lidmi. Zbraně se dají koupit na černém trhu. Koncem roku se značně zvedl zájem o získání zbrojního průkazu. Zájemci se totiž obávali nového zákona, který vstoupil v platnost letos v lednu a je mnohem přísnější a legální ozbrojení je obtížnější. Zpřísnili se hlavně zkoušky pro vydání zbrojního průkazu.

V Brně začala první část projektu o českém a slovenském exilu

První část rozsáhlého projektu, který má zmapovat český a slovenský exil, začala v sobotu v Brně. Ministr kultury Pavel Dostál při otevření výstavy fotografií "Zapomenutí Češi" v Moravské zemské knihovně uvedl, že tento projekt je částečnou splátkou dluhu, který má vlast ke svým občanům žijícím v zahraničí. Expozice představují různé exilové skupiny, jejich život a činnost v letech 1900 až 1959. Fotografie Pavla Hrocha tak například ukazují život lidí v malé české enklávě v rumunském Banátu. Do Rumunska odcházeli Češi už počátkem 19. století, ale dodnes si uchovávají některé zvyky i jazyk původní vlasti. Otevřela se také výstava věnovaná exilové poště do roku 1948. Podle ministra Dostála je to od revoluce v roce 1989 poprvé, kdy se obě republiky oficiálně zamýšlejí nad tím, jak exil přispěl ke vzniku novodobého demokratického režimu v obou zemích. Slovenský ministr kultury Rudolf Chmel pak poznamenal, že exil je společným dědictvím obou národů.

Festival United Colours of Akropolis letos zahájí Maďaři

Mladá maďarská kapela Folkestra zahájí 27. února v pražském Paláci Akropolis osmý ročník festivalu etnické a world hudby United Colours of Akropolis. V rámci celoroční přehlídky se v české metropoli představí deset hudebních souborů z několika zemí, řekla ČTK Jitka Svobodová z pořádající agentury Key Production. "Chystáme deset koncertů, na nichž chceme i letos českému publiku představit něco ze široké škály world music," uvedla Svobodová. Za lahůdky festivalu považuje společné vystoupení Franka Londona s Klezmer Brass Allstars a Bobana Markoviče, nekorunovaného trumpetového krále romské dechovky. Společně vystoupí 20. března.

Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum prodlužuje výstavu bavorského designu

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze prodlužuje výstavu Danner Preis 02 - Živoucí a nadčasové, která představuje užité umění 21. století v Bavorsku. Přehlídka začala koncem listopadu a měla původně skončit 2. února. Lidé ji budou moci navštěvovat ještě o 14 dní déle. Vystavená díla jsou výsledkem soutěže, která se v Bavorsku koná již po dvě desítky let. Letos poprvé se práce umělců žijících či tvořících v Bavorsku představují v zahraničí. Diváci mohou obdivovat pět desítek prací - šperků, keramiky a skleněných, kovových, dřevěných, papírových či kamenných výrobků mladých tvůrců. Výstavu doplňují práce z minulého ročníku soutěže. Návštěvníci vedle šperků uvidí i netradiční oděvy, kabelky, návrhy nábytku, mísy, vázy i další předměty.

Výstava mapuje desetiletí novodobé historie kolínského divadla

Deset let novodobé historie Městského divadla Kolín připomíná od pátku výstava nazvaná Stagiona 1993 - 2003 v předsálí divadla. Plakáty a fotografie úspěšných představení jsou důkazem, že se divadlu podařilo udržet v kulturní nabídce města. V roce 1993 totiž zastupitelé stálý divadelní soubor zrušili. Zvolili model takzvané stagiony, tedy divadla s hostujícími soubory. ejich záměr byl zřejmě šťastný, protože divadlo své příznivce neztratilo. Za deset let prošlo hledištěm na 750.000 lidí a zhlédli kolem 1500 koncertů, divadelních představení a dalších akcí, řekl ČTK autor výstavy Václav Linek. Rozrostl se i okruh předplatitelů, a to z necelých 900 na současných 2200 lidí. Výstava připomíná soubory a osobnosti, které se v posledním desetiletí vystřídaly na prknech kolínského divadla.

Ve studené Vltavě protékající Prahou závodili otužilci

Ve studené vodě Vltavy v pražském Braníku závodilo 57 otužilců z Čech, Moravy a Slezska. Vedle více než čtyř desítek mužů neváhalo do řeky, která měla teplotu jen 1,4 stupně Celsia, vlézt i 11 statečných žen. Nejmladšímu závodníkovi bylo 16 a nejstaršímu 76 let. Novinářům to řekl Richard Blatný, předseda pořádajícího Klubu ledních medvědů. Závod je součástí mistrovství republiky v otužování a dálkovém plavání. Otužilci soupeřili na tratích dlouhých 100, 250, 500, 750 a 1000 metrů. Ke každé trati patří jiné bodové ohodnocení. Hodnotí se teplota vody i vzduchu a rychlost proudu.

Blatný přeplaval v roce 1998 jako první suchozemec, tedy občan země bez moře, kanál La Manche stylem prsa. Nyní se chystá na Vltavský maratón. Poplave od Slapské přehrady až do Mělníka, což představuje vzdálenost 92 kilometrů, a ještě musí překonat deset zdymadel. Odhaduje, že na to bude potřebovat asi 40 hodin.

Hlavním kandidátem na post kouče hokejové dvacítky je Hadamczik

Současný trenér pražské Sparty a neúspěšný kandidát na post reprezentačního kouče seniorů Alois Hadamczik je hlavním aspiranten na uvolněnou pozici nástupce Jaroslava Holíka na střídačce národního týmu do dvaceti let. Holík, jenž u juniorů působil čtyři roky a dovedl je ke dvěma zlatým medailím na mistrovství světa, v týdnu oznámil, že se o další smlouvu nebude ucházet.

Nepřízeň počasí neodradila lyžaře v Krkonoších a Orlických horách

Ani zatažené a vlhké počasí v sobotu neodradilo tisíce lidí od lyžování v Krkonoších a Orlických horách. Na sjezdovkách ležel většinou těžký, zmrzlý sníh, dojezd pod svahy občas komplikovala ledovka. Vleky byly naplno vytíženy, fronty se však příliš netvořily.

Počasí na neděli

Polojasno, místy zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení, ráno mrznoucí. Denní teploty 0 až 4 stupně Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio