Zprávy Radia Praha

Většina hladin řek v České republice už nemá stoupat, voda však působí problémy

V České republice už hladiny řek sice na řadě míst přestaly stoupat, někde už klesají, přesto velká voda dál působí problémy - například na východě Čech zalila několik silnic. Vzhledem k tomu, že v příštích dnech se má ochladit, dá se předpokládat, že živelní pohroma většího rozsahu nyní Českou republiku nečeká. V příštích dnech ale podle hydrometeorologů hrozí kvůli chladnějšímu počasí zase náledí.

V České republice v pátek platil na deseti místech třetí povodňový stupeň - stav ohrožení. Nejdramatičtější je stav v povodí Vltavy. Hydrometeorologové ale soudí, že hladiny řek již nebudou výrazně stoupat. Mírný růst čekají na dolním a středním Labi, celém toku Berounky a Sázavě. Lehce se prý zvýší hladina Vltavy, a to i v Praze. Horní a střední úseky toků začaly klesat. Na Vltavě v Praze platí druhý stupeň povodňové aktivity. Povodňová komise hlavního města vyhlásila pohotovost v pátek v 16:00.

Na jihu Čech je hrozba novoročních povodní zřejmě zažehnána. Po pátečním zasedání štábu krajské povodňové komise to ČTK řekla tisková mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková. Vzestup hladiny lze ještě očekávat na Otavě v Heřmani a Písku a také na Lužnici, kde se bude v Klenovicích na Táborsku průtok zvyšovat i v sobotu.

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji je kvůli rozvodněným potokům a vodě z polí stále neprůjezdná řada silnic. Nejhorší situace je na Královéhradecku, kde jsou zcela zaplaveny silnice mezi obcemi Piletice a Slatina a mezi Suchou a Lodínem. Přesto hladiny horních úseků řek v Královéhradeckém a Pardubickém kraji přestaly kolem poledne stoupat a některé mírně klesly.

Povodňová komise v Ústí nad Labem konstatovala, že řeka by mohla kulminovat v noci ze soboty na neděli, nebo v neděli dopoledne na výšce až 7,4 metru. Byl vyhlášen stav ohrožení. Ústečtí strážníci informovali občany, kteří bydlí u řeky, aby si odnesli do bezpečí věci ze sklepů a garáží. Vytrvalý déšť v horních polohách východočeských přítoků řeky Moravy zvedl také jejich hladiny.

Pokud voda někde způsobí takové problémy, že bude potřeba zahájit záchranné práce, k dispozici budou mimo jiné tři vrtulníky ministerstva vnitra. Rozhodl o tom krizový štáb generálního ředitele hasičského záchranného sboru.

V pátek dopoledne byl omezen provoz na 20 traťových úsecích prakticky po celé síti Českých drah. Téměř ve všech případech spadly na koleje po noční vichřici stromy. Provoz se drahám krátce po poledni podařilo téměř všude obnovit.

Podle premiéra Špidly nehrozí povodeň podobná srpnové

Český premiér Vladimír Špidla vnímá napětí, které v posledních dnech stoupá v zemi v závislosti na vzestupu hladin řek, především na jihu a severozápadu Čech. Na páteční tiskové konferenci ale uvedl, že nehrozí katastrofa ani vzdáleně podobná záplavám, které postihly 15 procent rozlohy státu vloni v srpnu. "Situace je průběžně zvládána a pod kontrolou," uvedl v sídle sociální demokracie - Lidovém domě. Protože od katastrofálních záplav neuplynul ani půlrok, je technická úroveň zabezpečení před velkou vodou podle Špidly na stejné úrovni, jako tomu bylo v létě. Připravují se plány nové protipovodňové ochrany, návrhy nových hrází. Využít na to může stát i 3,7 miliardy korun z evropského fondu Solidarity, připomenul premiér. Poznamenal přitom, že žádná opatření nezajistí stoprocentní ochranu majetku. Proto vláda upraví podmínky pro územní plánování.

Strategií rozvoje míst zasažených v srpnu povodněmi se bude Špidlův kabinet zabývat ve středu. O tom, že stát zřejmě čekají na jaře při tání sněhu další záplavy, Špidla hovořil už před několika měsíci. Vycházel z předpovědí vodohospodářů, kteří upozorňovali na naplnění povodí vodou. Předpověď se vyplnila už v zimě kvůli výkyvům počasí, které střídavě přinášejí déšť a tání sněhu.

Příspěvek 150 tisíc Kč dostalo po záplavách téměř tisíc lidí

Téměř tisícovka lidí dosud obdržela nenávratný státní příspěvek 150 tisíc korun, který je určený těm, kdo kvůli srpnovým záplavám zcela přišli o bydlení. Žádosti mohou lidé podávat až do konce března. "Zatím jsme rozdělili přibližně 106 milionů korun," řekl ČTK mluvčí ministerstva pro místní rozvoj /MMR/ Petr Dimun. Celková suma peněz, kterou ministerstvo na odstraňování následků povodní dosud poskytlo, je zhruba 1,4 miliardy korun. Lidé, kteří kvůli velké vodě přišli o střechu nad hlavou, mohou požádat i o nízkoúročený úvěr až 850 tisíc korun. Úvěr lze použít na výstavbu či koupi bytu, je úročen dvěma procenty s dobou splatnosti 20 let. Státní fond rozvoje bydlení, který půjčku poskytuje, evidoval na konci prosince více než 240 žádostí. Prostředky zatím vyplatil 20 lidem v celkové hodnotě zhruba 16 milionů korun. Zhruba 100 milionů korun stát uvolnil na výstavbu nájemních domů pro lidi, kterým povodeň obydlí zničila. Firmy nyní stavějí 200 nových bytů ve 22 obcích. Další žádosti o dotaci ministerstvo očekává po zimě. V současné době se podle Dimuna staví například v obcích Zálezlice, Kly, Blatná, Předmíř a Majdalena. Nejvíce peněz na odstraňování následků povodní uvolnilo MMR Středočeskému kraji, a to více než 410 milionů korun. Druhý největší objem peněz, 370 milionů korun, mířil do Ústeckého kraje. Jihočeský kraj získal 270 milionů korun.

Srpnové povodně zničily domy a byty za 1,75 miliardy korun. Nutné opravy poškozeného bydlení kraje vyčíslily na více než pět miliard korun. Celkové národohospodářské škody po záplavách dosáhly 70 miliard korun, z toho na území Prahy 24 miliard korun. Letošními povodněmi bylo podle vlády postiženo 753 obcí včetně Prahy. Evakuováno muselo být 220.000 obyvatel.

Kvůli srpnovým záplavám vyslýchala policie exprimátora Němce

Policie v prosinci vyslýchala bývalého pražského primátora Igora Němce kvůli loňským záplavám. Zkoumá totiž podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení neznámým pachatelem. Vyšetřování odstartovalo trestní oznámení občana, který poukazuje na to, že veřejnost byla ještě krátce před zatopením metropole uklidňována slovy o minimálním nebezpečí. "Pan Němec mi jako tehdejší předseda povodňové komise a krizového štábu hlavního města Prahy vysvětlil, jak a podle čeho se při povodních postupovalo a jaké měl kdo pravomoci," řekl ČTK policejní rada. Autor trestního podnětu podle policisty míní, že magistrát selhal, když neměl v kritický srpnový den informace o možném zatopení částí Prahy ani o tom, že rozsah velké vody nelze s jistotou určit. Kdyby lidé nebyli opakovaně uklidňováni, mohl být podle oznamovatele zachráněn soukromý i státní majetek.

V metropoli policie dosud vyšetřuje i trestní odpovědnost za zaplavené metro a zoologickou zahradu. Kauzy zřícených karlínských domů a lodi Kristian-Marco byly bez obvinění odloženy.

Schodek rozpočtu se loni snížil o dvacet miliard - na 45,7 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky skončil v loňském roce podle předběžných údajů se schodkem 45,72 miliardy korun. Příjmy rozpočtu dosáhly 705,04 miliard Kč a výdaje 750,76 miliardy. Výsledek byl dosažen díky překročení plánovaných příjmů o 14,6 miliardy Kč a nečerpání výdajů za 4,4 miliardy korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. V roce 2001 vykázal rozpočet schodek 67,7 miliardy korun. Rozpočet na celý loňský rok byl původně Poslaneckou sněmovnou schválen se schodkem 46,2 miliardy korun. Celkové příjmy měly dosáhnout 690,4 miliardy a výdaje 736,6 miliardy korun. Během roku ale sněmovna schválila čerpání účelových prostředků z úvěrů od Evropské investiční banky a další výdaje v souvislosti s povodněmi, čímž se schodek zvýšil na 62,2 miliardy Kč. Rozhodujícím faktorem celkových příjmů bylo podle ministra financí Bohuslava Sobotky zlepšené inkaso daní, především daně z příjmu právnických osob. Naopak stejně jako loni zaostaly za čísly v rozpočtu nepřímé daně, ale proti předchozímu roku se inkaso těchto k daní výrazně zlepšilo. Po úpravách struktury celní a daňové správy se projevila její vyšší efektivnost, dodal Sobotka.

Předběžné výsledky ostatních veřejných rozpočtů, tedy krajů, obcí, státních fondů, FNM a Pozemkového fondu podle MF signalizují, že i při zahrnutí předběžné účetní ztráty České konsolidační agentury bude celkový deficit veřejných rozpočtů za rok 2002 těsně na hranici maastrichtských kritérií, tedy tří procent HDP.

Politici přijali schodek rozpočtu rezervovaně, nutná je reforma

Vládní i opoziční politici sice přivítali jako dobrou zprávu, že stát v loňském roce hospodařil se schodkem necelých 46 miliard korun, což je méně, než se čekalo a prakticky stejně, kolik činí deficit schválený sněmovnou. Důvod k optimismu to však podle nich rozhodně není. Ekonomičtí experti parlamentních stran ČTK řekli, že pokud vláda rychle nepřikročí k důsledné reformě veřejných financí, čekají českou ekonomiku vážné problémy. Opozice vyčítá vládě, že dluhy přesunuje do budoucna a nemá odvahu k razantním krokům.

Premiér Vladimír Špidla v pátek uvedl, že návrh reformy ještě není definitivní a vládní koalice o něm bude diskutovat. "Pustili jsme se do toho velmi vážně a dovoluji si říct, že jako první skutečně koncepčně," řekl Špidla novinářům v Lidovém domě. Ministerstvo financí chce šetřit a zvýšit některé daně s cílem zastavit růst rozpočtových deficitů. Hlavní změny se mají projevit již v rozpočtu na příští rok. Tomu musejí předcházet změny zákonů, které určují sociální výdaje. Diskuse o podobě reformy podle analytiků otestuje soudržnost křehké vládní koalice, které má ve sněmovně většinu jediného hlasu.

Vladimír Špidla: V otázce prezidenta žádný průlom, spíš až po prvním kole

Parlamentní strany trvají na svých prezidentských kandidátech a zatím marně se pro ně snaží získat podporu u svých politických konkurentů. Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla očekává, že klíčová jednání mezi politiky se odehrají až po prvním kole, které se uskuteční již za 12 dní. Do druhého kola přitom postoupí kandidát, který získá nejvíce hlasů poslanců, a vítěz ze Senátu. Vyjednavači dosud nebyli při jednání s ostatními stranami úspěšní. Žádný průlom nenastal, konstatoval Špidla. "Prozatím se u žádného z prezidentských kandidátů nerýsuje nějaká rozsáhlejší podpora napříč. Podle mého názoru nejvážnější debata bude po prvním kole," řekl v pátek premiér novinářům.

ČSSD nominovala bývalého ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše, ODS svého čestného předsedu Václava Klause, lidovci a unionisté šéfa Senátu Petra Pitharta a komunisté advokáta Miroslava Kříženeckého. Ať již volba hlavy státu na společné schůzi obou komor parlamentu dopadne jakkoliv, sejde se 18. ledna vedení sociální demokracie a rozhodne o dalším postupu. Stoupenci expremiéra Miloše Zemana prosazují, že pokud z první tříkolové volby nástupce Václava Havla nevzejde, měla by nejsilnější strana do opakované volby navrhnout právě Zemana, suverénního vítěze prezidentského referenda ČSSD.

Špidla chystá svou kampaň ke vstupu do EU, zaúkoloval i ministry

Premiér Vladimír Špidla chystá vlastní kampaň před referendem o vstupu České republiky do Evropské unie. Novinářům v pátek řekl, že podobný úkol zadal i ministrům. Vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů považuje úkol dovést stát do EU za svou prioritu. Referendum se uskuteční v polovině června a je podle premiéra prvním rozhodováním v českých dějinách, které mohou lidé ovlivnit přímo. K tomu, jak se chystá kabinet v nejbližších měsících lidem vysvětlovat klady a zápory vstupu země do společenství, Špidla uvedl, že to nebude to kampaň podobná těm, které prodávají určité předměty. "Bude informační a bude mít politický charakter, bude se v ní angažovat vláda i politické strany," uvedl. Například ministerstvo životního prostředí chystá od konce ledna pravidelné tiskové konference k jednotlivým ekologickým tématům EU. Vláda vyčlenila na informační kampaň před všelidovým hlasováním 200 milionů korun. Část, asi 20 milionů, půjde na činnost regionálních středisek. Do kampaně před referendem se mohou zapojit i neziskové organizace, mezi něž hodlá ministerstvo zahraničí rozdělit v první fázi asi pět milionů korun.

Češi jsou v porovnání s jinými kandidáty považováni spíše za euroskeptiky, i když podpora vstupu země do EU stoupla. Podle expertů bude v referendu hodně záležet na skupině nerozhodnutých. Češi byli v listopadu ve srovnání s Poláky a Maďary nejméně odhodláni přijít k referendu. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění bylo v listopadu k hlasování odhodláno jít jen 46 procent Čechů. V Polsku je to 61 procent obyvatel, v Maďarsku 68 procent. Pro vstup do unie by v referendu podle stejného průzkumu hlasovalo 62,4 procenta Čechů, proti 28,7 procenta.

V případě stávky řidičů tramvají vyjede 130 záložních autobusů

Pokud nakonec pražští tramvajáci naplní svou hrozbu a budou v pondělí stávkovat, posílí hromadnou dopravu 130 záložních autobusů. Podle mluvčí podniku Michaely Kuchařové by autobusy jezdily na pěti linkách po trasách, které jinak obsluhují výlučně tramvaje. Úplně nahradit tramvajovou dopravu ale není možné. Případná stávka hromadnou dopravu výrazně naruší. Stávku vyhlásila odborová Federace řidičů tramvají. Chce, aby řidiči tramvají měli stejné platy jako řidiči autobusů. O tom, zda se stávka uskuteční, se rozhodne v neděli na jednání odborů, dopravního podniku a vedení města.

Právníci se shodují v tom, že pondělní stávka řidičů tramvají by byla zřejmě legální. Ačkoli české zákony upravují jen stávku ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy, je možná i z jiných důvodů. Skutečnost, že zákon o stávce neexistuje, nemůže omezit právo zaručené ústavní Listinou základních práv a svobod, řekl v pátek advokát Tomáš Sokol.

Předsedou dozorčí rady Českých drah je Vojtěch Kocourek

Dozorčí rada Českých drah na svém pátečním zasedání zvolila do svého čela náměstka ministra dopravy Vojtěcha Kocourka. Devítičlenná rada se sešla poprvé poté, co řídící výbor vyměnil pět jejích členů. Na tiskové konferenci to sdělila mluvčí podniku Zdena Celá. Kocourek uvedl, že dozorčí rada se nezabývala personálními změnami v představenstvu společnosti. Uvedl však, že ke změnám ve vedení firmy dojde. "Nebude to velký třesk, budou to kroky postupné a uvážlivé, aby byla zachována kontinuita v řízení společnosti," uvedl Kocourek. Ministr dopravy a spojů Milan Šimonovský již dříve uvedl, že chce management ČD kompletně obměnit podle svých představ.

Řídící výbor ČD odvolal pět z devíti členů dozorčí rady podniku

Řídící výbor akciové společnosti České dráhy ve čtvrtek odvolal pět z devíti členů dozorčí rady podniku. V radě zůstali pouze tři zástupci odborů a bývalý ředitel ŽOS České Velenice Jiří Sedláček. Uvedly to v pátek dva důvěryhodné zdroje pro ČTK. Informace potvrdil i tiskový odbor ministerstva dopravy. Změny prosadil ministr dopravy Milan Šimonovský, aby přes obměněnou dozorčí radu mohl provést plánovanou výměnu představenstva akciové společnosti. Rekonstrukce dozorčí rady podle vyjádření Šimonovského pro ČTK odráží změny po vytvoření nové vlády a jmenování nového vedení ministerstva. Cílem je přivést do statutárních orgánů a vedení ČD lidi s novými názory a myšlenkami, kteří využijí nového postavení drah ke změně obchodní politiky a ke zlepšení kvality nabízených služeb, vysvětlil ministr. Opatření podle něj mají vést k naplnění záměru státu jako jediného akcionáře k posílení pozice firmy na dopravním trhu v České republice i Evropské unii.

První blok Temelína začal znovu dodávat elektřinu do sítě

První blok Jaderné elektrárny Temelín začal v pátek znovu dodávat elektřinu do rozvodné sítě. Loni, kdy vyrobil 5,439 milionu MWh elektřiny, ukončil provoz 30. listopadu. Operátoři jeho reaktor opět nastartovali v pondělí 30. prosince ráno. V pátek při připojení do sítě dosahoval jeho výkon 38 procent a obsluha ho postupně zvýší až na 60 procent. "Na tomto výkonu bude blok pracovat po celý následující víkend, kdy by měl ustáleně vyrábět asi 500 megawattů. V pondělí zvýší pracovníci elektrárny výkon pravděpodobně na 100 procent, ale vše bude záležet na energetickém dispečinku," řekl tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Rakouští odpůrci Temelína pokračují v protestní hladovce

Zatím bez většího rozruchu pokračuje hladovka na protest proti fungování jaderné elektrárny Temelín, kterou ve čtvrtek zahájili rakouští aktivisté v dřevěných maringotkách na náměstí příhraničního města Freistadtu. Odpůrci atomu chtějí vydržet pouze na tekutinách až do pondělka, jak si naplánovali. Potěšila je čtvrteční zpráva, že hornorakouský hejtman Josef Pühringer svolal na 14. ledna zemský "protitemelínský summit". Doufají, že se jim tam podaří "zviditelnit" požadavky na odstavení Temelína nebo aspoň na podřízení uzavřených česko-rakouských mezivládních dohod z Melku jurisdikci Evropského soudního dvora. Kritiku si u nich naopak vysloužil salcburský hejtman Franz Schausberger, který je nejen nepodpořil, ale označil česko- rakouskou dohodu o Temelínu, uzavřenou loni v Bruselu, za úspěch.

CVVM: Svůj zdravotní stav považuje za dobrý necelá třetina Čechů

Koncem loňského roku se cítilo zcela fit 30 procent Čechů. Jejich počet tak ve srovnání s předešlými lety mírně klesl. Téměř polovina obyvatel označila v šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) svůj zdravotní stav za spíše dobrý. Špatně se cítila loni v listopadu pětina respondentů. Jednomu procentu dotázaných bylo v té době velmi špatně. Ve srovnání s údaji CVVM se na konci loňského roku cítilo dobře o deset procent lidí méně než v dubnu 1996. V letech 1997 až 2001 se považovalo za zcela zdravé 34 procent občanů. Na druhou stranu se snížil i počet těch, kterým podle jejich názoru zdraví neslouží. V roce 1996 s tímto pocitem žila tři procenta lidí. Lepšímu zdraví se tradičně těší spíše lidé mladší, dobře situovaní, s vyšším vzděláním. Podle výsledků šetření CVVM více a častěji pečují o své zdraví.

ÚDV vystaví v Moskvě odposlouchávací techniku bývalé StB

Odposlouchávací zařízení a další operativní techniku, kterou používala Státní bezpečnost (StB), si budou moci v březnu prohlédnout obyvatelé a návštěvníci Moskvy. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinu komunismu (ÚDV) na internetu uvedl, že výstava, nazvaná Nejen stěny měly uši, se uskuteční v Českém centru v Moskvě. Akce podle ÚDV připomene oběti komunistického režimu obviněné právě za použití operativní techniky. Zájemci si budou moci prohlédnout například zařízení pro odposlechy telefonů, prostorové odposlechy místností a záznamovou techniku. Chybět nebudou například ani prostředky pro tajné fotografování.

V České republice už lidé výstavu viděli v roce 2001 v pražském policejním muzeu, v Západočeském muzeu v Plzni, v městském muzeu v Ústí nad Labem, loni byla v Jihlavě. V roce 2002 ji mohli navštívit také lidé v Českém centru v Bratislavě a v košickém Technickém muzeu. Výstava operativní techniky byla i v muzeu bývalé východoněmecké tajné policie Stasi v Berlíně a s menší kolekcí exponátů se mohli loni seznámit i v Rumunsku.

V Lipnici si připomněli 80. výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Haška

Osmdesáté výročí úmrtí si v pátek připomněli obdivovatelé díla spisovatele Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Patriarcha československé církve husitské Jan Schwarz u hrobu připomněl, že jeho dílo je nepřebernou pokladnicí humoru a lidové moudrosti. "Vystoupil na vrchol české literatury také tím, že občas dokázal sestoupit až na dno společnosti, aby tam pro sebe a pak i pro nás objevil dobrého českého člověka. Ze všech jeho utrpení dokázal vykřesat jiskru humoru, a tedy i naděje," řekl. Podle jeho mínění Hašek ve své době dokázal humorem léčit také církev, která se spojila s rakouskouherským trůnem a ve jménu Boha a s požehnáním posílala vojáky proti dělům. "Vysmál se falešným hodnotám, ať už je nesla církev, rakouskouherská monarchie či bolševické Rusko," uvedl. Připomněl, že jeho laskavému humoru rozumí každý bez rozdílu vzdělání a českému národu popřál, aby neztrácel smysl pro humor.

Na letošní rok připadá i 120. výročí spisovatelova narození. K oběma kulatinám chce v květnu Mezinárodní společnost Jaroslava Haška uspořádat konferenci, která by měla přispět k očištění účelových nepřesností kolem jeho díla.

Češi na jamboree předvedli lasování i Foglarovu "kápézetku"

Skauti z ČR měli v pátek na světovém skautském jamboree v Thajsku svůj den. Ostatním předvedli lasování a práskání bičem, k občerstvení jim nabídli ovocné knedlíky, vánoční cukroví a bramboráky. Každý návštěvník si odnesl domů český vynález - krabičku poslední záchrany čili kápézetku, kterou jako nezbytnou výbavu na výpravy a tábory vymyslel a zavedl do života legendární spisovatel a skautský vedoucí Jaroslav Foglar. V programu, jímž Češi představili svoji zem a český skauting, nechyběly ani tradiční lidové tance pro čtyři roční období, včetně tance s valaškami. Největší potlesk sklidilo vystoupení lasujících skautů.

Jamboree je pro skauty z celého světa velkým svátkem. Koná se každé čtyři roky. Letošního setkání na přímořské pláži v Thajsku se účastní na 25.000 skautů a skautek ze 143 států světa, převážně ve věku 14 až 17 let. Z České republiky přijelo do daleké asijské země bezmála 70 účastníků, kteří vzešli z náročného konkurzu. Do vlasti se vrátí 9. ledna.

Monarchisté chtějí obnovu českého království podpořit i pochodem

Čeští monarchisté chtějí v pondělí pochodovat Prahou, aby tak podpořili svůj dlouhodobý cíl - návrat krále na Pražský hrad. Následující den se v pražské Lucerně uskuteční koncert Za monarchii. Jeden z pořadatelů Petr Placák novinářům řekl, že on osobně by na českém trůnu rád viděl prince Charlese. Hlavou státu by podle monarchistů měl být profesionál, který je ke svému úřadu vychováván od mládí. "Chceme ukázat, že existuje i jiná alternativa než současná republika," řekl Placák. Kandidátem by podle něj měl být patrně někdo z evropských panovnických rodů. Zástupci iniciativy navrhují propůjčit Pražský hrad současné politické scéně ještě na jedno volební období. Nový prezident, ať už bude zvolen kterýkoli z kandidátů, podle nich prezidentský úřad jednou provždy zdiskredituje. Akce na podporu monarchistické myšlenky začne 6. ledna, kdy Prahou projde průvod svatého Václava. Následující den se v Lucerně uskuteční koncert Za monarchii. Vystoupí například skupiny Echt!, Tony Ducháček, Garage a Velvet Underground Revival.

K monarchistům se hlásí řada osobností českého kulturního a veřejného života. Názor, že panovník bude zárukou, že se česká společnost nepodvolí diktátu ekonomických sil, nýbrž že bude ctít i nadčasové hodnoty, hájí podle údajů na internetové stránce monarchistů například spisovatelé Ludvík Vaculík a Jáchym Topol či herec Jiří Lábus.

Sport

Ani jeden ze dvou českých skokanů na lyžích se neprobojoval do sobotního třetího závodu Turné čtyř můstků v Innsbrucku. Jakub Janda skočil slabých 98 a půl metru a Jan Matura ještě o půl metru méně.

Do ruské fotbalové ligy míří další český hráč. Záložník Slavie Tomáš Kuchař dnes nenastoupil do zimní přípravy pražského klubu a v neděli odlétá na testy do Jaroslavle. Pokud uspěje, měl by do ruského prvoligového týmu přestoupit.

Krátce o sobotním počasí:

Stále zataženo nebo oblačno a déšť už jen občas, na horách má padat sníh. Teploty 5, na jihovýchodě až 7 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio