Zprávy Radia Praha

Lidé i politici si připomněli události 17. listopadu

17. listopad je Dnem boje za svobodu a demokracii. Především politici si na různých místech připoměli demonstrace studentů za okupace v roce 1939 i za komunistického režimu v roce 1989. K pomníku na pražské Národní třídě položili kytici premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla, šéf české diplomacie a předseda lidovců Cyril Svoboda a po něm i delegace občanských demokratů, vedená předsedou Václavem Klausem. "Vybavily se mi dvě věci. Jednak je to opravdové připomenutí si významného okamžiku našich životů, našich dějin. Musím ale přiznat, že se mi vybavil i smutek z toho, že svíček a květin je tady mnohem méně než v minulosti," řekl Klaus. Premiér Špidla je přesvědčen, že boj za svobodu a humanistickou společnost neskončil. I v současné době jsou podle něj tendence, jimž je třeba čelit. Vedle politiků přišli ke skromnému památníku zapálit svíčku, položit květiny či jen zavzpomínat i někteří Pražané a návštěvníci metropole.

Na Národní třídě, na místě střetu policistů s demonstranty v listopadu 1989, kde je skromný památník, položil vpodvečer květiny prezident Václav Havel. Jak řekl, princip korektnosti, slušnosti, lidské důstojnosti, snaha řešit různé problémy věcným rozhovorem - to jsou hlavní ideály, za které bojovali lidé v dobách totality a které v sobě nese i nynější mladá generace. "Dorůstají nové generace, které již vyrostly ve svobodných poměrech. Nesou si v sobě určité občanské sebevědomí. Moc je možná nezajímá, co jsme prožili my, anebo sametové revoluce. Je však důležité, že některé hodnoty a ideály, o které tehdy šlo, si samozřejmě v sobě nesou," hodnotil Havel situaci v zemi 13 let po sametové revoluci. Prezident Havel se pak v nedaleké kavárně Café Louvre setkal se zástupci studentů z let 1939, 1948, 1968 a 1989.

V pražském Café Louvre představil prezident sborník svých projevů nazvaný NATO, Evropa a bezpečnost demokracie. Výběr z projevů, rozhovorů a článků, které publikoval v uplynulých 13 letech, vyšel při příležitosti nadcházejícího pražského summitu Severoatlantické aliance. "Jsem rád, že velmi brzy skončí jedna éra mého života, která měla nesmírně mnoho zajímavých aspektů, přinesla mi nesmírně mnoho zajímavých, dobrých i trpkých zkušeností," uvedl Havel. Mimo jiné prý pro něj znamenala, že musel psát víc než předtím. Věnoval se však prý jen jednomu jedinému žánru, tedy oficiálním státnickým projevům. Knihu by měli dostat všichni účastníci blížícího se summitu NATO.

První pražský protest 200 anarchistů proti NATO skončil klidně

První pražský protest proti NATO, jehož summit začne již ve čtvrtek, se obešel bez incidentů. Zhruba 200 anarchistů pochodovalo v průvodu po stopách studentů z listopadu 1989 z Albertova na Národní třídu, vykřikovali hesla, bubnovali a pískali. Doprovázela je zhruba desítka policistů, kteří nemuseli nijak zasahovat. Organizátoři si stěžovali na to, že policie často zjišťovala totožnost účastníků. V ulicích, kudy demonstranti procházeli, policisté zastavovali dopravu. Více strážců pořádku na ně čekalo na Národní třídě. Na chodnících poblíž pamětní desky listopadových událostí tam rovněž stály desítky dalších lidí.

Před zahájením pochodu promluvili ke shromáždění zástupci Československé anarchistické federace a Feministického hnutí 8. března. Prohlašovali, že řešením současné situace je mezinárodní revoluce. Masovými protesty po celém světě chtějí prosazovat zrušení soukromého vlastnictví výrobních prostředků a zavedení samosprávy.

Alexandr Vondra: Snažíme se, aby Praha při summitu NATO v náročné roli hostitelky uspěla

Přípravy na pražský summit NATO, do nichž se různým způsobem zapojilo až 25.000 lidí, vrcholí. Již ve středu se do Prahy začnou sjíždět hlavy desítek států. Organizátoři tvrdí, že dělají vše pro to, aby česká metropole i přes stále patrné stopy nedávné povodně v náročné roli hostitelky uspěla. I když Severoatlantická aliance nebyla v minulosti terčem velkých protestů, vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra připouští, že v ulicích se může objevit 3000 až 4000 jejích odpůrců. Policie podle něj nepodceňuje ani možnost teroristického útoku, ale nemá informace, že by ho někdo připravoval.

Bělorusko v reakci na neudělení víz Lukašenkovi bojkotuje summit v ČR

Bělorusko se rozhodlo, že se nebude vůbec účastnit nadcházejícího summitu NATO v Praze poté, co Česká republika v pátek odmítla udělit běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi vízum. S odvoláním na běloruské ministerstvo zahraničí to sdělila agentura AFP. Rozhodnutí Prahy označilo ministerstvo za "nebezpečný precedens, který zpochybňuje jednotu bezpečnostního euroatlantického systému". Bělorusko pokládá české rozhodnutí za vážné porušení dohod Severoatlantické rady partnerství, které je členem a jejíhož jednání se mělo účastnit.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že důvodem odmítnutí vydat Lukašenkovi vízum je porušování lidských práv v Bělorusku. Nevydání víza běloruskému prezidentovi označil Svoboda za nezávislé rozhodnutí celé české vlády, která ho pečlivě zvážila. Zbytek běloruské delegace vízum dostane, řekl v pátek ministr.

Moskva lituje rozhodnutí ČR, ale odmítá Lukašenka bránit

Ruský ministr zahraničních věcí Igor Ivanov vyjádřil politování nad rozhodnutím České republiky odmítnout víza běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který chtěl jet na pražský summit NATO. Ivanov však nevidí žádný důvod Lukašenkovi v této otázce pomáhat, uvedla agentura AFP. Poznamenala, že vztahy mezi Moskvou a Minskem výrazně letos ochladly, především poté, co Bělorusko v říjnu vyhostilo dva poslance ruské liberální pravice, kteří se měli zúčastnit konference běloruské opozice.

NATO popírá, že by zaslala Kučmovi pozvání na summit v Praze

Severoatlantická aliance popřela, že by poslala pozvání ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi na nadcházející summit NATO v Praze. Aliance se vyjádřila krátce poté, co ukrajinské vedení ujišťovalo, že Kučma pozvání od NATO dostal. Hlavní mluvčí NATO Yves Brodeur připomněl, že zasedání Euroatlantické rady partnerství, které by se Kučma v Praze především účastnil, se uskuteční na úrovni ministrů zahraničí. Washington obviňuje Kučmu, že schválil prodej vojenských radarů Iráku a tím porušil sankce OSN.

Armáda kvůli summitu NATO přesouvala techniku i vojáky

V souvislosti se zajištěním bezpečnosti při pražském summitu NATO se po celém území republiky přemisťovala vojenská technika. Vladimír Palán z generálního štábu sdělil, že armáda vedle techniky vyčlenila na základě vládního nařízení také vojáky pro posílení pražské policie. Na generálním štábu je podle Palána od pátku nepřetržitě v provozu operační středisko, složené ze zástupců pozemních a vzdušných sil, územní obrany, logistiky, vojenské policie a dalších odborníků.

Při zajišťování bezpečnosti během dvoudenní schůzky aliance, jež začne ve čtvrtek, bude pomáhat i přes 2000 policistů, kteří během neděle přijížděli do Prahy z Ostravy, Brna a Zlína. Zajišťování pořádku během summitu NATO může být rizikovou záležitostí, proto si někteří policisté sami sjednali zvláštní pojištění. Ze severní Moravy odjela do Prahy i zásahová jednotka a skupina odstřelovačů. Policisté se na summit aliance připravovali celý rok. Chystali se zejména na střety s demonstranty, část výcviku byla zaměřena také proti teroristům.

Za mír v Čečensku v Praze manifestovalo zhruba 150 lidí

Za mír v Čečensku přišlo na pražské náměstí Míru manifestovat zhruba 150 lidí. Se svými postřehy z této země, postižené válkou, vystoupili novinář Jaromír Štětina a Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni. Lidem, kteří přišli, poděkoval čečenský uprchlík, který žije v České republice. Shromáždění organizovalo sdružení Tolerance. Lidé mohli podepsat petici, jež vyzývá k ukončení krveprolití v Čečensku. Organizátoři ji pošlou prezidentu Václavu Havlovi, české vládě, poslancům a senátorům. "Nesouhlasím s terorismem na ruské ani na čečenské straně," řekla Věra Roubalová ze sdružení Tolerance. Připomněla v této souvislosti události v moskevském divadle, které přepadli koncem října čečenští teroristé. Zadržovali v něm zhruba 700 rukojmí, při zásahu policie zahynulo přes 100 civilistů. Podle ní to ale byl čin ze zoufalství a je třeba hledat jeho příčiny. Podle Roubalové je situace v Čečensku zoufalá. Pracuje v poradně pro uprchlíky, kde se setkává i s Čečenci, a má tak možnost poznávat jejich osudy. Podle údajů Tolerance zahynulo od počátku války v Čečensku v roce 1994 až 80.000 civilistů. Přes 600.000 uprchlíků je mimo své domovy, stovky vesnic byly zničeny. V Čečensku zahynulo přes 20 novinářů a o mnoha dalších nejsou žádné zprávy.

Evropská unie vyslechne kandidáty, stanoví termín rozšíření

Ministři zahraničních věcí Evropské unie vyslechnou v pondělí své protějšky z deseti kandidátských zemí včetně Česka na společné schůzi v Bruselu. Až se s nimi rozloučí, poradí se mezi sebou, jakou odpověď dát na jejich vesměs finanční požadavky. Stanoví také termín jejich přijetí do EU, pravděpodobně 1. května 2004. Konečné kompromisy ohledně nejcitlivějších věcí lze očekávat až na ministerském zasedání ve stejném složení 9. a 10. prosince, případně o dva dny později na nejvyšší úrovni v Kodani. Kandidátské země zatím nic neslevují ze svých požadavků. V pátek ve Varšavě na nejvyšší úrovni zopakovaly, že nabídka EU ohledně zemědělských dotací je pro ně nepřijatelná. Důrazně navíc požádaly o možnost postupně zvyšovat vlastní odvody do rozpočtu unie, podle toho, jak porostou jejich příjmy z něj.

Vstupujícím zemím jde nejen o absolutní výši částek, které budou odvádět a dostávat, ale také o jejich původ a určení. Zatímco peníze směřující do Bruselu bude třeba stahovat z obecné příjmové části státních rozpočtů (v českém případě 800-900 miliónů eur ročně), dotace z EU jsou vesměs určeny na konkrétní účely, jako zemědělství, budování infrastruktur, ochrana životního prostředí a podobně. Odtud pramení obava, že odvody mohou poškodit například sociální sféru, pro kterou nelze prostředky z fondů EU obvykle použít.

Jednání o ochraně budějovického piva stále bez výsledku

Bez výsledku je zatím naléhání České republiky na Evropskou komisi, aby navrhla zařadit do Smlouvy o přistoupení plnou ochranu zeměpisných označení Českobudějovické pivo, Budějovické pivo a Plzeňské pivo. Podle expertů EK by to byl nestandardní postup; doporučují, aby Praha provedla normální registrační proceduru, až bude členem unie. ČR si představuje, že ochrana zeměpisného označení bude u budějovického piva dodatečnou zbraní v souboji s americkým gigantem Anheuser-Busch, s nímž vede Budvar spory o ochrannou známku Budweiser. Seznam ostatních výrobků, pro které ČR žádá ochranu zeměpisného označení, od olomouckých syrečků po valašskou borovičku, bude Evropské komisi předán v listopadu. Registrace bude provedena po vstupu.

Také volební lídr rakouských sociálních demokratů Wolfgang Petritsch považuje omluvné gesto ČR za nezbytné

Pokud jde o Benešovy dekrety, je "odpovídající prohlášení Česka na adresu tehdejších obětí" nezbytné. Toto prohlášení ale není možné vynucovat hrozbami vetováním vstupu ČR do EU. Uvedl to volební lídr rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Wolfgang Petritsch, který je v případě volebního vítězství SPÖ považován za vážného kandidáta na funkci ministra zahraničních věcí. Petritsch kritizoval opakované pohrůžky vetem ze strany nacionalistických svobodných, které podle jeho názoru způsobily velkou nedůvěru a neporozumění v ostatních zemích EU a poškodily mezinárodní pověst Rakouska.

Pravicová platforma Unie svobody-DEU schválila své stanovy

Pravicová platforma Unie svobody-DEU schválila na svém prvním republikovém shromáždění v Jihlavě své stanovy. Během jednání zazněly požadavky na vystoupení unie z vlády a kompletní výměnu vedení strany a republikového výboru. Jednání se účastnilo asi 60 lidí. Reprezentovali více než třetinu okresů, což je podle stanov podmínkou ke vzniku platformy. Jednání se zúčastnil místopředseda US-DEU Petr Kolář. Podle jeho slov označili účastníci setkání současné vedení strany, ministry a republikový výbor za skupinu politických pragmatiků, která se vzhledem k výsledkům voleb dohodla s ČSSD. Zakladatelé platformy nechtějí stranu opustit, mají v úmyslu dát jí nový impuls. Platforma stojí o spolupráci na pravici, později i o integraci.

Z ústecké chemičky unikl chlór

Z ústecké Spolchemie unikl v sobotu odpoledne chlór. Šlo o nepatrné množství, které nemohlo ohrozit lidi ani životní prostředí, řekl mluvčí chemičky Zdeněk Rytíř. Podle něj nemusel integrovaný záchranný systém zasahovat. "Nepříznivé rozptylové podmínky způsobily, že chlór mohl být v některých částech Ústí po krátkou dobu cítit, přestože šlo o nepatrné a prakticky neměřitelné koncentrace," uvedl mluvčí. Únik plynu podle něj způsobila netěsnost aparatury v provozu chlórové chemie.

Provoz chlórové chemie v chemičce, která je několik set metrů od středu krajského města, je terčem kritiky některých ekologických organizací i jednotlivců. Také před komunálními volbami několikrát zaznělo, že chemička by takovouto výrobu neměla prakticky v centru města provozovat. Vedení Spolchemie pozvalo mezi své zaměstnance lídry politických stran a uskupení, aby vysvětlili své záměry s chemičkou. Naprostá většina vyjádřila chemičce podporu, jen někteří upozornili na nutnost zvýšit bezpečnost.

Projekt financování dálnice izraelským investorem je ohrožen

Kontroverzní projekt dálnice z Lipníku nad Bečvou do Ostravy, který schválila minulá vláda, je ohrožen. Ministr dopravy Milan Šimonovský přesvědčil vládu, aby znovu otevřela klíčovou smlouvu s izraelskou firmou Housing & Construction (H&C). Ministr má s investorem znovu jednat o nepřesných formulacích ve smlouvě, které vymezují odpovědnost státu za rizika projektu. Firma H&C, která získala zakázku bez výběrového řízení, má přitom už v pondělí začít nabízet na hlavních evropských trzích dluhopisy za 830 miliónů eur (asi 27 miliard korun) k financování výstavby dálnice.

H&C má dálnici postavit do roku 2009. Stát nemá podle realizační dohody za stavbu a následný provoz dálnice do roku 2032 investorovi zaplatit více než 125 miliard Kč. Vlastní stavba vyjde na 49,5 miliardy Kč, zbytek představují finanční náklady, ocenění rizik, zisk investora a náklady na provoz a údržbu. Cena projektu byla opakovaně kritizována jako příliš vysoká.

V Hradci Králové má začít pracovat první náhradní zdroj tepla

V Hradci Králové by měl nyní, osmý den po havárii opatovické elektrárny, začít pracovat první náhradní zdroj tepla. Elektrárna chce zatopit ve dvou plynových kotlích dovezených ve čtvrtek z Prahy. Kotle by měly pokrýt zhruba třetinu současné potřeby Hradce Králové. V Pardubicích a Chrudimi, které jsou také napojeny na Opatovice, je situace výrazně lepší. V Pardubicích totiž naplno pracuje záložní teplárna na Karlovině a účinně pomáhá i teplárna chemičky Synthesia.

Část Kladenska, Mělnicka a Prahy-západ byla bez proudu

Část okresu Praha-západ, Kladno a Mělník byla v sobotu večer téměř pět hodin bez elektřiny. Výpadek způsobil požár v rozvodně na Dříni. Jeho příčinou byla technická závada, řekla mluvčí společnosti Středočeská energetická Alena Holubcová. Popřela možnost, že by porucha byla dílem takzvaných darkerů, kteří úmyslně vyvolávají zkraty elektrického napětí.

Zpráva o zrušení benešovské posádky místní radnici zaskočila

Zpráva o chystaném zrušení benešovské vojenské posádky zdejší radnici zaskočila. Posádka v Benešově se objevila na seznamu podobných zařízení, s nimiž armáda v budoucnu nepočítá. Podle starosty Mojmíra Chromého (ODS) to může městu na přechodnou dobu způsobit sociální problémy. Hrozí nejen zvýšení nezaměstnanosti, ale mnoho živnostníků a firem také ztratí významného odběratele. Benešovská posádka má být zrušena v roce 2005, a tak má město relativně dostatek času se na to připravit, poznamenal Chromý.

Do Izraele lze podle českého kněze Daniela Hermana cestovat

Diktátu terorismu nelze ustupovat, říká katolický kněz Daniel Herman o situaci v Izraeli. Na základě vlastní zkušenosti proto tvrdí, že do země, jíž se turisté začali raději vyhýbat, cestovat lze. Riziko podle něj není tak velké, jak by se mohlo ze vzdáleného Česka zdát. "Kdybych měl možnost uspořádat tam poutní zájezd, nebál bych se ani nyní vzít na sebe odpovědnost, jako už jsem to udělal třeba před třemi lety," prohlásil v rozhovoru pro ČTK. Herman, který působí jako mluvčí České biskupské konference, byl nyní v Izraeli s brněnskou redakcí náboženského života České televize. Točili zejména v Jeruzalémě, ale i u Mrtvého moře dokument zaměřený na dávné izraelské a judské krále. Blízkovýchodní konflikt Herman nevidí jako židovsko-arabský. "Není to etnický problém, ale problém izolovaný na skupiny teroristů, jejichž počínáním trpí i velký počet Palestinců," uvedl.

Čeští hasiči svého utonulého kolegu v Chorvatsku nenašli

Pátrání po hradeckém hasiči Ladislavu Šulcovi, jenž se v polovině října ztratil při potápění v Chorvatsku, skončilo neúspěchem. Svého kolegu týden hledalo 18 českých hasičů a záchranářů přímo ve vodách u poloostrova Pelješac, řekl po návratu pátracího týmu organizátor akce Ján Chlebo. Ačkoli Šulcovo tělo nebylo nalezeno, chorvatská policie pátrání po čtyřiadvacetiletém muži ukončila a prohlásila ho za nezvěstného. Šulc odjel do Chorvatska na dovolenou se třemi kolegy v první polovině října. Při potápění do hloubky asi 40 metrů mu zřejmě došla zásoba kyslíku a pravděpodobně se utopil.

Česká pátrací skupina přes značnou nepřízeň počasí a počáteční problémy s chorvatskými úřady provedla 20 sestupů do hloubek 40 až 80 metrů v místě nehody a nejbližším okolí, uvedl Chlebo. Potápěčům pomáhal i speciální podvodní robot. Po 14 hodinách provozu se ale zamotal do rybářské sítě a s dalším pátráním kvůli poruše nepomohl. Kvůli silnému větru a několikametrovým vlnám se skupině nepodařilo prohledat celou zamýšlenou část moře. Českým záchranářům účinně pomáhali chorvatští kolegové, kteří k pátrání bezplatně zapůjčili loď.

Podle šéfa České televize Jiřího Balvína ohrožují někteří členové rady chod televize

Někteří členové rady České televize poškozují podle jejího ředitele Jiřího Balvína dobré jméno televize. Situaci ve veřejnoprávní televizi se navíc snaží destabilizovat, uvedl Balvín v dopisu, který zaslal všem zaměstnancům. Rada ČT přitom uvažuje o tom, že ho z jeho funkce již v pondělí odvolá. "V posledních dnech jsme rovněž svědky opětovného ohrožení nezávislosti České televize. Nelze přehlédnout situaci, kdy předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek jedná s některými členy Rady ČT a vzápětí část rady navrhuje odvolání generálního ředitele," uvedl Balvín v dopise. Nelíbí se mu, že se Zaorálek (ČSSD) s členy rady a některými pracovníky televize často setkává.

Podle Rady ČT Balvín zklamal a není schopen veřejnoprávní televizi restrukturalizovat. Někteří členové proto chtěli Balvína odvolat již minulý týden. Nakonec se však rada rozhodla, že počká, až se vrátí ze zahraniční cesty. Předseda rady Jan Mrzena minulý týden společně s některými kolegy Balvína ostře kritizoval. Generální ředitel se podle nich dopustil řady manažerských chyb, nezastavil zadlužování ČT a stal se pro radu nedůvěryhodným.

Básníci na Karlově mostě vzpomínali na Karla Hynka Máchu

Poezie zněla na mnoha tradičních i méně obvyklých místech v různých městech České republiky. Sobota byla totiž Dnem poezie, který básníci a milovníci poezie slaví v den výročí narození Karla Hynka Máchy, velkého romantického vzoru všech českých poetů. Pořadatelé letos zvolili téma Poezie místa, místa poezie. I proto se jedna z akcí konala za soumraku na pražském Karlově mostě, který patří k nejpoetičtějším místům ve městě. Den poezie se letos rozrostl i do zahraničí. Pořadatelé oslovili různé umělce, kteří si měli sami zvolit místo, které jim připadá poetické a na kterém by chtěli své verše číst. A protože někteří jsou zrovna v zahraničí, četli své verše v Aténách, v Nice či v Kyjevě.

Na kávu do Jindřišské věže budou lidé moci zajít od 26. listopadu

Na kávu do Jindřišské věže budou lidé moci zajít od 26. listopadu, kdy se poprvé otevře kavárna La Torre v prvních dvou patrech věže. Rekonstrukce Jindřišské věže začala loni na podzim a vyžádala si zhruba 23 miliónů korun. Jak uvedl jeden z tvůrců projektu Petr Švestka, desetipatrovou věž si lidé budou moci prohlédnout od 1. prosince, kdy zde začne pět výstav. Před dokončením je i restaurace, jejíž součástí bude 10. nejstarší pražský zvon Maria z roku 1518. Do konce roku by se do věže měly vrátit i staré dokumenty, které horolezci v polovině září vyňali. K dokumentům přibudou i další, s aktuálními informacemi o nynější rekonstrukci a zprávami ze současnosti. "Vloží se tam například i zpráva o letošních povodních a jednáme o tom, že by se tam objevilo i poselství prezidenta Václava Havla," uvedl Švestka.

Jindřišská věž měří zhruba 66 metrů a její historie sahá do 15. století. Vlastníkem objektu je katolická církev. Společnost Jindřišská věž s.r.o. si objekt pronajala na 40 let. "Bude zde i nová zvonkohra. Připravuje ji jeden z nejznámějších českých zvonařů Petr Rudolf Manoušek," prozradil Švestka.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál kontrolní závod v Kiruně

Dobrou formu má týden před zahájením Světového poháru v běhu na lyžích český reprezentant Lukáš Bauer. V kontrolním závodu na 10 kilometrů volnou technikou ve švédské Kiruně, kde seriál začne, porazil všechny kolegy z národního družstva, vynikající italské lyžaře i Slováky Ivana Bátoryho a Martina Bajčičáka. O sedm sekund pomaleji než Bauer zvládl trať Fulvio Vabusa, třetí Pietro Piller Cottrer doběhl se ztrátou deseti sekund.

Počasí

Bude oblačno, postupně od jihovýchodu zataženo, místy s deštěm. Noční teploty 4 až 8, denní 7 až 11 stupňů Celsia.