Zprávy Radia Praha

Američtí vojáci pro ochranu summitu přijedou do ČR koncem týdne

První skupina amerických vojáků, kteří se budou podílet na pozemní části ochrany vzdušného prostoru při pražském summitu NATO, přijede do České republiky až koncem příštího týdne. Podle mluvčího generálního štábu české armády Vladimíra Palána nejprve dorazí předsunuté skupiny. Poté přijedou hlavní síly s komunikačními a logistickými prostředky, řekl Palán.

Američtí vojáci by v České republice mohli působit v rámci vojenského cvičení už od neděle. Od 15. do 30. listopadu zde budou moci být na základě zvláštního zákona, který ve čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna. Předlohu však musejí ještě posoudit senátoři a podepsat prezident Václav Havel.

Zákon předpokládá, že by v Česku mohlo působit až 250 amerických vojáků. Budou rozmístěni na velitelství ve Staré Boleslavi a na základně v Čáslavi. Podle normy neponesou američtí piloti za své případné zásahy trestní zodpovědnost. Rozkaz k sestřelení nevojenského cíle musí vydat ministr obrany Jaroslav Tvrdík nebo jeho zástupci. Oblohu budou hlídat i čeští vojáci.

Summit, na němž se očekává rozšíření aliance o další členy, se v Praze koná 21. a 22. listopadu. V těchto dnes bude ochrana českého vzdušného prostoru nejintenzívnější. Američané mají nasadit stíhačky F-15 či F-16, dva tankery KC-135 Stratotanker a radarový letoun AWACS. Spolu s těmito letouny se na ochraně budou podílet české stíhačky MiG-21, bitevníky L-159 a vrtulníky Mi- 24.

Poslední cesta prezidenta ČR Václava Havla směřuje na Slovensko

Vůbec poslední zahraniční cesta českého prezidenta Václava Havla povede na Slovensko. Na krátkou, zřejmě jednodenní návštěvu Bratislavy odjede těsně před tím, než po téměř 13 letech definitivně opustí Pražský hrad. Havlovi, který byl více než dva roky také hlavou společného státu Čechů a Slováků, skončí jeho mandát 2. února příštího roku. Hrad zatím program jeho poslední zahraniční cesty nezveřejnil.

Předsedou Obce spisovatelů byl zvolen Ivan Binar

Obec spisovatelů si zvolila svého nového předsedu. Stal se jím spisovatel, překladatel a dlouholetý redaktor rádia Svobodná Evropa Ivan Binar. Informovala o tom za organizaci informovala Pavlína Kubíková. Tento šedesátiletý rodák z Boskovic na Blanensku se tak stal osmým předsedou obce. Před ním funkci vykonával například současný prezident Václav Havel, spisovatelka Eva Kantůrková či básníci Ivan Wernisch a Karel Šiktanc.

Binar pracoval jako učitel, redaktor časopisu Tramp, závozník a strojník. V letech 1971 až 1972 byl vězněn pro údajné pobuřování. Stal se signatářem Charty 77 a emigroval do Rakouska, dlouho žil v Mnichově. Tam začal v roce 1983 pracovat jako redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Když se redakce přesunula do Prahy, vrátil se do České republiky i on. Je prozaik, psal i pro děti. Napsal také divadelní hru O hostu a rybě.

Obec spisovatelů je nevýběrová organizace, jediným kritériem je prokazatelná literární činnost. Sdružuje české a moravské spisovatele, literární vědce a kritiky žijící doma i v zahraničí. Vznikla v Praze v prosinci 1989. Obec spravuje nadaci, která podporuje vydávání uměleckých a nekomerčních novinek původní české literatury, literární vědy a kritiky a překladu vynikajících cizojazyčných děl.

Petr Uhl dostal ve Vídni cenu za boj o novinářskou svobodu

Rakouská sekce mezinárodní organizace "Reportéři bez hranic" předala českému bojovníkovi za lidská práva a komentátorovi Petru Uhlovi novinářskou cenu "Press Freedom Award - Signál pro Evropu" za celoživotní zásluhy o svobodu tisku.

"Cena symbolizuje především evropskou a středoevropskou spolupráci," řekl Uhl. Ocenění chápe také jako gesto podpory svobodné novinařině ve východní části Evropy, která částečně přistupuje k Evropské unii. Považuje přitom za vedlejší, že z České republiky byl vybrán právě on. "Samozřejmě jsem starší ješitný pán a také mi to osobně lichotí, v tom ale význam ceny skutečně nespočívá," ujišťoval.

Současnou pozici českých novinářů Uhl vnímá jako "dosti svobodnou". "Tendence, které jsou v ČR ze strany státu a zejména politických sil, jsou asi na té úrovni jako v západní Evropě. Lidé musejí být stateční a nějakým způsobem to zvládat, protože kriminály opravdu nehrozí," soudí.

Na druhou stranu každá svoboda, tedy i novinářská je spojená také s odpovědností, dodal. "Mnozí kolegové, kterým bylo před dvanácti lety 20 let, k tomu dospívají teprve až v poslední době. Ale i v tom se zlepšujeme," poznamenal.

Ocenění novinářské organizace se sídlem v Paříži je určeno pro novináře ze zemí, které se ucházejí o členství v EU. Kromě Uhla dostala cenu také maďarská novinářka Agnes Karácsonyová za reportáže o politických zásazích v maďarské televizi za vlády Viktora Orbána a polský televizní publicista Jerzy Kalina za dokument o represáliích proti novinářům v Bělorusku. Patronát nad slavnostní akcí převzal Karel Schwarzenberg.

Redaktor německého listu Süddeutsche Zeitung Michael Frank vyzdvihl Uhlovo disidentské působení za bývalého komunistického režimu, během něhož si signatář Charty 77 odseděl celkem devět let ve vězení. Ocenil také Uhlův boj za práva Romů ve funkci vládního zmocněnce pro lidská práva, občanský nesouhlas s rozdělením Československa a novinářskou činnost v deníku Právo.

Komisař Nielson bude v Praze vysvětlovat smysl rozvojové politiky

Různé formy podpory rozvojovým zemím, podněcování spolupráce s nimi či nárazová pomoc v případě pohrom a katastrof stojí EU miliardy eur ročně a jsou důležitou součástí jejího zahraničního působení, které si kandidátské země obvykle nejsou vědomy. Komisař Poul Nielson to chce napravit - jeho prvním cílem při putování do těchto států bude v pondělí Praha.

Tato věc není z hlediska přistoupení nových zemí k EU problematická, tak se o ní při vstupních rozhovorech prakticky nejednalo. Zároveň je to ovšem důležitá a zajímavá oblast naší činnosti, na které se Česká republika a další budou záhy podílet a spolurozhodovat o ní. Proto považuji za důležité na to nyní upozornit jak vlády, tak veřejnost," řekl Nielson před odjezdem do Prahy.

Hodlá Čechy ujistit, že v prvních pěti letech nebudou muset přispívat do Evropského rozvojového fondu (EDF), který slouží zemím Afriky, Tichomoří a Karibské oblasti. Jeho devátá verze podepřená smlouvou z Cotonou vstoupí v platnost od Nového roku; unie zde disponuje na pět let 13,5 miliardy eur. Češi a další nováčkové přispějí až do příštího balíčku od roku 2009.

Plně se budou naopak od prvního dne podílet na financování zahraničních aktivit EU orientovaných do značné míry na rozvojovou spolupráci s třetími zeměmi, včetně Balkánu či Turecka, a také na humanitární a potravinovou pomoc. Na tyto účely EU vydává ročně čtyři až pět miliard eur z celkového rozpočtu zhruba 90 miliard.

Nielsona v Praze v úterý přijme premiér Vladimír Špidla. Během dvoudenní návštěvy se sejde také s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou a dalšími členy vlády, s poslanci parlamentu, promluví se studenty VŠE i s protagonisty organizace Člověk v tísni.

Šumavské obce volají po dotacích na rozvoj a povzbuzení průmyslu

Po dotačních titulech na povzbuzení ekologického průmyslu v příhraničí volají města a obce západočeské části Šumavy, které buď sousedí anebo spadají do Národního parku Šumava. "Stát by měl také dotovat ztráty obcí, které se vinou parku nemohou rozvíjet a vylidňují se," řekl starosta Kašperských Hor Vladimír Marek.

Ministerstva by měla podle něj ve svých podpůrných programech myslet i na města a obce podél hranice, a nikoli jen na severní Čechy a severní Moravu. Možní investoři, kterých do chráněných oblastí nesměřuje mnoho, žádají, abych jim šumavské obce podobně jako velká města průmyslové plochy plně připravily. Podle Marka ale dotace na infrastrukturu zón proudí pouze do velkých měst. "Stát si diktuje podmínky, ale neudělá pro nás nic," dodal.

Starostové stále pociťují tlaky správy národního parku, aby se města a obce uvnitř nebo na okraji parku vylidňovala. "Zákon přímo zakazuje komercionalizaci parku," vysvětlil Marek. Na Západě platí investice v národním parku stát. Ministerstvo životního prostředí se k šumavským městům a obcím staví vstřícně, ale další resorty dotace do okrajového příhraničí nepodporují.

Kašperské Hory, které leží na hranici národního parku, zatím vylidňováni tolik nepostihlo. Naopak silně už to podle Marka pociťují obce Kvilda, Modrava a Horská Kvilda, které leží na území parku. "Protože už neexistuje přechodný pobyt, už ani my nepoznáme, kteří občané jsou ve městě pouze hlášeni," dodal.

Turisté se podle něj v poslední době v šumavském letovisku zastaví tak na jeden dva dny. "Svačiny si přivezou sebou a zanechají po sobě jenom nepořádek," dodal starosta. V Kašperských Horách se 1600 obyvateli je aktuální míra nezaměstnanosti 15 procent. Za necelé dva roky se zvýšila o třetinu. Jedinou velkou firmou ve městě je Medica Filter, kde pracuje téměř 150 lidí. Město, které vlastní 6000 hektarů lesa, už delší zvažuje výstavbu pilařského provozu, kde by zaměstnalo 50 lidí. Bez pomoci státu ale tuto investici nevybuduje.

Soud pro lidská práva rozhodne v případu českých homeopatů

Evropský soud pro lidská práva zveřejní v úterý verdikt v případu české Homeopatické společnosti. Ta se na soud ve Štrasburku obrátila se stížností na průběh soudního řízení v České republice ohledně jejího vyloučení z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Členové Homeopatické společnosti se u české justice od roku 1997 neúspěšně domáhali toho, aby prohlásila za neplatnou tu část stanov České lékařské společnosti, ve které se uvádí, že tato společnost sdružuje jen zástupce těch medicínských oborů, které uplatňují pouze vědecky uznávané léčebné postupy. Na základě tohoto ustanovení byla Homeopatická společnost na konci roku 1996 vyloučena z jejích řad.

Členové homeopatické společnosti si před soudem stěžovali, že vyloučením z lékařské společnosti utrpěla jejich vážnost zejména v očích pacientů, kteří přestali homeopatii považovat za seriózní léčebnou metodu. Česká lékařská společnost však argumentovala tím, že homeopatie je v celém světě lékaři považována za alternativní medicínu, jejíž metody nejsou potvrzeny vědeckými důkazy.

Stížnost homeopatů odmítl obvodní soud pro Prahu 2 a po něm i městský soud v Praze, který vzápětí zamítl dovolání homeopatů proti rozsudku. V srpnu 1998 pak Ústavní soud ČR označil za nepřijatelnou jejich ústavní stížnost. Členové Homeopatické společnosti se poté obrátili na Evropský soud pro lidská práva se stížností na porušení práva na spravedlivý proces.

Evropský soud v úterý vydá verdikt i v případu manželů Arnošta a Jiřiny Zvolských z Pardubic, kteří si rovněž stěžují na porušení práva na spravedlivý proces. Ten jim byl podle nich upřen českou justicí, neboť nejvyšší soud a poté i ústavní soud odmítly jejich odvolání v případu anulování darovací smlouvy, na základě níž získali v roce 1967 pozemky v Srchu. Zvolští si ve Štrasburku rovněž stěžují na porušení majetkových práv.

Právě se stížností na porušení majetkových práv tento týden ve Štrasburku uspěla rodina Pincových z Hřiměždic na Příbramsku, jíž má český stát zaplatit na majetkovou a morální újmu odškodnění ve výši 35.000 eur (přes milion korun). Evropský soud rozhodl, že stát stěžovatele dostatečně neodškodnil za to, že museli v restitucích vydat svůj dům synovi původního majitele.

V monitoringu platební kázně se denně zveřejní až 10.000 firem

V průměru osm až deset tisíc podnikatelských subjektů se denně zveřejňuje v monitoringu platební kázně Hospodářské komory ČR. Objeví se tam tak 19 až 20 tisíc pohledávek v celkové nominální hodnotě asi 900 miliónů korun. Řekl to Jiří Slovák, ředitel firmy Nefi Bohemia, která monitoring provozuje od roku 1994.

Od začátku fungování systému bylo zveřejněno v rámci této služby asi 1,78 miliónu pohledávek a na 730 tisíc podnikatelských subjektů - dlužníků. Slovák doplnil, že u tzv. živých pohledávek fungujících podniků je účinnost systému zhruba 60 procent.

Nefi Bohemia také stále rozšiřuje možnosti řešení pohledávek a od listopadu nabízí i možnost zveřejnění dlužníka. Slovák vysvětlil, že systém monitoringu dosud vycházel z uzavírání mandátních smluv o řešení pohledávek, což však bylo pro firmy často komplikované. Nová služba umožňuje za poplatek jen zveřejnit dlužníka, a to na několika internetových stránkách, a tím na něj vytvořit další tlak. Nefi Bohemia navíc umožňuje zařídit většinu úkonů přes internet, ale údaje si vždy ověřuje.

Společnost nabízí i štítky s informací o sledování platby Monitoringem platební kázně, které se lepí na faktury. Podle Slováka začalo nyní druhé kolo vydávání těchto nálepek a odhaduje, že 80 procent firem si je znovu pořídí.

Možnost řešení pohledávek nabízí firma i na Slovensku. V tamní verzi monitoringu je zveřejněno asi 540 pohledávek a 236 dlužníků, doplnil Slovák.

Newton IT: Média nejvíce sledovala Špidlu, Klause a Havla

Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla stanul v prvním listopadovém týdnu v čele žebříčku politiků nejčastěji zmiňovaných v médiích. Sdělovací prostředky se dále zaměřily na šéfa ODS Václava Klause, prezidenta Václava Havla a předsedu lidovců a ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Vyplynulo to z průzkumu agentury Newton IT.

Příspěvky o Špidlovi se týkaly senátních a komunálních voleb, likvidací škod po letních povodních a problematiky udělení víza běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který chce přijet na listopadový pražský summit NATO do Prahy.

Volby, ale rovněž výběr nového šéfa ODS, dominovaly zprávám o Klausovi. Příspěvky o Havlovi se zabývaly mimo jiné jeho odletem na dovolenou na Kanárské ostrovy.

Špidla byl nejčastěji zmiňovaným politikem v celoplošných denících, na internetových serverech, v rozhlasových stanicích a v televizním zpravodajství a publicistice. O Havlovi se nejčastěji zmiňoval regionální tisk. Pouze časopisy zaměřené na ekonomiku věnovaly největší pozornost ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi (ČSSD).

Zlínské Setkání kytaristů bylo přehlídkou všech hudebních žánrů

Na tradiční zlínské přehlídce kytaristů se v sobotu v divadle Malá scéna představilo více než 50 hudebníků. V šestihodinovém maratónu zazněly rockové, jazzové, klasické i folkové skladby. Hvězdou večera se stala kapela Laputa, složená ze členů skupiny Buty a bývalého Narvanu.

Před začátkem večerního programu se uskutečnila kytarová dílna Petra Vavříka, na které se 25 kytarových příznivců zdokonalovalo ve hře na baskytaru. Vavřík je bývalým žákem zlínské Základní umělecké školy, která festival každoročně pořádá.

"Setkání má svoji zvláštnost, kytaristé nesmí nikdy vystupovat ve stejné formaci," řekl organizátor a kytarista Lubomír Kovařík. Z tohoto důvodu řada kytaristů na pódiu chyběla. Jiní naopak vytvořili až desetičlenné kapely.

Setkání profesionálních i amatérských kytaristů bylo v pořadí již dvanácté. Raritou festivalu se stala jazzová kapela složená z pěti mužů, které pojí stejné příjmení. "Ve skupině hraji na kytaru, syn na flétnu a doplňují nás ještě tři skvělí muzikanti," podotkl Kovařík. Jedním z účinkujících Kovařík bandu byl multiinstrumentalista Petr Kovařík z AG Fleku.

Na setkání vystoupili také žáci uměleckých škol Zlínského kraje. Nejlepší hudebníci do 15 let získali účast na koncertu jako odměnu za výborné studijní výsledky.

Festival přivítal řadu špičkových muzikantů, mimo jiné také moravskou rockovou legendu Proměna - Staří psi, posílenou o dechovou sekci. Nechyběla ani nejmladší alternativní rocková skupina Fluidum, která festival o půlnoci ukončila. V programu vystoupil spolu se členy Filharmonie Bohuslava Martinů a rockovými i jazzovými muzikanty rovněž Petr Filák, který zahrál kromě kytary také na arabskou loutnu.

Celým večerem provázel moderátor a kytarista Dalibor Dědek. Setkání doplnila výstava fotografií z předchozích ročníků. Podle organizátorů neexistuje na světě podobné setkání, kde by se sešlo tolik hudebních žánrů jako ve Zlíně.

Opatovice: V bytech by se mohlo oteplovat ve druhé polovině týdne

Obyvatelé bytů v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi, do nichž jsou kvůli sobotní havárii kotelny v Elektrárnách Opatovice omezeny přívody tepla, se dočkají tepla nejdříve ve druhé polovině příštího týdne. V té době by měl být uveden do provozu jeden z šesti poškozených kotlů. "Pravděpodobně do středy se ta situace bude spíše zhoršovat," řekl ředitel elektráren František Hejčl.

Teplé vody se domácnosti pravděpodobně dočkají nejdříve příští víkend. Prioritou je totiž teplo. Podle Hejčla se nyní teplota v bytech pohybuje kolem dvaceti stupňů Celsia. Elektrárna předpokládá pokles na 17 až 18 stupňů. Hůře jsou na tom lidé v Hradci Králové, neboť náhradní zdroj vytápění je lokalizován v Pardubicích a Chrudimi. Elektrárny na odstranění odhadem desetimiliónových škod, které způsobil pád střechy kotelny, pracují nepřetržitě. Příčinu havárie dosud neznají. Na teplu z elektráren je závislých na 55.000 domácností, ale také desítky škol a dalších institucí.

Ochranná služba policie si převzala 55 limuzín pro summit NATO

Celkem 55 limuzín Audi A8 pro přepravu státníků při summitu NATO v Praze převzala ochranná služba policie. Předání se uskutečnilo na letišti v Hořovicích u Berouna, kde je dostatečný prostor k otestování jízdních vlastností vozů. Většina řidičů však speciální výcvik s vozy absolvovala už na jaře a této možnosti nevyužila.

David Liška, zástupce firmy Import Volkswagen Group, která vozy pro summit poskytla, vysvětlil, že jejich zapůjčení i pojištění je zdarma. "Jediným efektem pro firmu je titul oficiálního partnera organizátora summitu NATO," řekl. Dodal, že nový vůz Audi A8 si při summitu odbude svou českou premiéru.

Zapůjčené limuzíny Audi A8 patří do kategorie nejvyšší třídy, nemají však žádné dodatečné vybavení. Vozy s osmiválcovým motorem, pohonem čtyř kol a šestistupňovou převodovkou jsou ve třech barevných provedeních: černém, stříbrném a v odstínu modré "polární záře". Část z nich má pancéřované karosérie. "Které to ale jsou a na jakých místech je pancéřování, nelze z pochopitelných důvodů říci," uvedl Liška.

Zástupce firmy popřel, že by se po summitu staly některé vozy předmětem výhodného prodeje. "Chtěl bych vyvrátit tyto zvěsti. Celá flotila Audi odjíždí ihned po skončení summitu do Dánska, kde bude sloužit podobnému účelu na summitu Evropské unie," prohlásil.

Bezplatné zapůjčení limuzín pro přepravu státníků není podle něj v České republice novinkou. Divize Audi už v roce 2000 zapůjčila 240 vozů pro zasedání Mezinárodního měnového fondu.

Krátce o počasí:

Na území České republiky je oblačno, místy přeháňky, od středních poloh sněžení. Později mají mraky i srážky ustávat. Teploty 3 až 6 stupňů Celsia.