Zprávy Radia Praha

Vláda: FNM přidá fondu dopravy 0,5 miliardy Kč na záplavové škody, ve 22 obcích Mělnicka od půlnoci opět platí stav nebezpečí

Fond dopravní infrastruktury dostane nad rámec svého letošního rozpočtu 500 miliónů korun od Fondu národního majetku na opravy dopravních cest po srpnových záplavách. Rozhodla o tom na svém středečním zasedání vláda. Fond dopravy podle svého ředitele Pavla Švagra očekává, že prostředky získá během října. Prostředky mají být poskytnuty podle připravenosti jednotlivých žadatelů použít je ještě letos. V původním rozpočtu na letošní rok fond počítal s příjmem od FNM 22,4 miliardy korun. Po povodních dostal předběžný příslib půlmiliardového zvýšení této sumy. Ještě během záplav fond uvolnil 500 miliónů Kč na nejnutnější opravy ze svých rezerv, tuto částku ale již vyčerpal. Ministerstvo dopravy a spojů odhadlo škody na dopravní infrastruktuře způsobené záplavami na 9,65 miliardy korun, fond dopravy by měl z této sumy hradit zhruba 6,3 miliardy. Vláda měla ve středu rovněž probírat návrh rozpočtu fondu dopravy na příští rok. Projednání bodu však odložila na dobu, kdy bude jednat o státním rozpočtu a rozpočtu FNM.

Ve 22 obcích Mělnicka od půlnoci opět platí stav nebezpečí, který kvůli odstraňování povodňových škod vyhlásil přednosta okresního úřadu. Vláda ve středu vzala jeho rozhodnutí na vědomí. Nařízení platí do 21. října. Stav nebezpečí skončil ve vybraných obcích na Mělnicku 30. září. Původně okres i například mělnická radnice o prodloužení neuvažovaly. Koncem minulého týdne ale starostové postižených obcí přesvědčili krizový štáb, že škody po povodních se nepodařilo dosud odstranit. Navíc se po odčerpání spodní vody a vyplavování podloží objevují nové praskliny objektů. Starostové i zástupci okresu se shodli na tom, že v části Mělnicka jsou stále ohroženy život, zdraví, majetek obyvatel i životního prostředí. Původně chtěli zástupci okresu stav nebezpečí rovnou prodloužit, ale po řadě jednání jej museli 30. září zrušit a ve středu vyhlásit znovu. Stav nebezpečí umožňuje starostům větší pravomoce při odstraňování škod. Okresní úřad navíc také nařídil, aby při těchto pracích pomáhali občané ve výkonu civilní služby.

Projednání obnovy Jihočeského, Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje, které postihly srpnové povodně, ve středu vláda odložila. ČTK to bez bližších informací řekla mluvčí vlády Anna Stárková. Povodně způsobily v těchto krajích škody celkem za zhruba 55,13 miliardy korun. Suma peněz, která na obnovu těchto oblastí půjde ze státního rozpočtu, zatím není známa.

Ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) stáhl ze středeční vládní schůze návrh, podle něhož mělo být na politiku zaměstnanosti přesunuto 1,65 miliardy korun, které jeho úřad ušetřil na nevyplacených důchodech. Peníze na podporu v nezaměstnanosti v říjnu Škromachovo ministerstvo vyčerpá. Ze 4,8 miliardy korun určených v rozpočtu na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání bylo k 20. září vyčerpáno téměř 96 procent. V říjnu bude tato kapitola zcela prázdná. Naopak v důchodové politice se podle informací tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí proti předpokladům ušetřilo.

Vláda vyhověla žádosti ministra kultury Pavla Dostála, aby stát přispěl na rekonstrukci náhrobku básníka a generála Matěje Miloty Zdirada Poláka, který se zasloužil o výuku češtiny na rakouskouherských vojenských školách. Na opravu poskytne vláda dar 78.000 korun. Polák je pohřben na hřbitově ve vídeňském Novém Městě. Náhrobek je vlastnictvím jeho potomků, proto může ministerstvo poskytnout peníze pouze formou daru za souhlasu kabinetu. Oprava se uskuteční v rámci přípravy mezinárodního sympozia, které se sejde ve Vídni a jehož tématem bude 250 let cizojazyčného vzdělávání v rakouské armádě na příkladu češtiny. Zároveň má sympozium připomenout současné postavení češtiny s přihlédnutím ke sjednocování Evropy.

Ministři také schválili uvolnění peněz pro propouštěné hutníky v důsledku restrukturalizace ocelářského průmyslu. V letošním roce podle ministerstva průmyslu a obchodu mají dostat 216 miliónů korun, z toho 50 miliónů již bylo poskytnuto. "Restrukturalizace ocelářského průmyslu je spojena s výrazným snižováním počtu pracovníků ocelářských společností," prohlásilo ministerstvo. Po jejím ukončení bude v hutích pracovat o 5359 zaměstnanců méně. Celkem u 4279 lidí vznikne v letech 2002 až 2005 nárok na výplatu příspěvku dle nařízení vlády. Příspěvky se zaměřují především na tzv. prorůstové programy, podporující vznik pracovních míst zejména v Moravskoslezském kraji. V tomto regionu je soustředěno zhruba 90 procent ocelářské výroby České republiky a vykazuje vyšší míru nezaměstnanosti než celostátní průměr.

Ústavní soud: Obchodní zákoník byl přijat neústavním způsobem

Poslanecká sněmovna porušila loni na podzim Ústavu tím, že opětovně projednávala již přijatou novelu obchodního zákoníku. Dospělo k tomu ve středu plénum Ústavního soudu. Soudci proto novelu k 31. březnu příštího roku zrušili. Po tomto datu bude platit obchodní zákoník z roku 1991. Jak uvedl soudce Vlastimil Ševčík, nelze se vrátit k projednávání zákona, když už byly vyhlášeny výsledky hlasování. Noví vlastníci zprivatizovaných polostátních podniků tak zatím nadále nebudou muset nabízet drobným akcionářům povinný odkup jejich podílů. Skupina 45 poslanců a senátorů čtyřkoalice navrhla z obchodního zákoníku vypustit paragraf, jenž stát při povinném odkupu akcií malých akcionářů při privatizaci zvýhodňuje.

Expertíza EU: Evropské právo se nevztahuje na Benešovy dekrety

Takzvané Benešovy dekrety nejsou překážkou českého vstupu do EU. Zhruba takový je závěr expertízy, kterou dal vypracovat Evropský parlament a kterou má ČTK k dispozici. Tři oslovení právníci totiž došli k názoru, že evropské právo nemá zpětnou účinnost, a proto se nevztahuje na dekrety o majetku ani na konfiskace provedené na jejich základě. Pokud jde o dekrety o občanství, nejsou v kompetenci EU, tvrdí odborníci. Amnestijní zákon z roku 1946, který promíjel protiněmecké zločiny, ale podle závěrů odporuje lidským právům. Přestože není nutné, aby jej Praha před vstupem do EU rušila, měla by jeho neslučitelnost s lidskými právy uznat, míní experti. Svůj závěr odůvodňují tím, že po 50 letech mohou lidé, jejichž činy zákon promíjel, legitimně očekávat, že nebudou potrestáni. Během přístupových jednání musí být také zajištěno, že rozsudky vynesené v nepřítomnosti na základě dekretů nebudou vynucovány vůči osobám, jež budou vstupovat na české území po přijetí země do EU, tvrdí odborníci. Dospěli také k tomu, že český restituční systém má diskriminační prvky. Ani na ten se však evropské právo nevztahuje. "Naše názory vycházejí z přesvědčení, že po přistoupení budou mít všichni občané EU na území České republiky stejná práva," tvrdí společně odborníci.

FPÖ v Rakousku rozšířila hrozby vetem i vůči Slovensku

Rakouská nacionalistická strana svobodných (FPÖ) přitvrdila v rámci začínajícího předvolebního boje své postoje k takzvaným Benešovým dekretům a rozšířila hrozbu vetování vstupu do Evropské unie i na Slovensko. Obě následnické země bývalé federace, tedy Česko i Slovensko, musí dekrety nejen "zrušit", ale musí vytvořit i fondy na odškodnění odsunutých, prohlásil ve středu ve Vídni generální tajemník FPÖ Karl Schweitzer. "To jsou minimální požadavky," zdůraznil podle agentury APA Schweitzer s tím, že v opačném případě bude FPÖ vstup obou zemí do EU vetovat. Rozšíření unie jako takové tím ale podle něj nemusí být zablokováno. Je třeba jen dosáhnout toho, aby Česko a Slovensko byly vyňaty z celkového balíku deseti přistupujících zemí, jejichž přijetí mají "en bloc" ratifikovat parlamenty dosavadních členů, takže pak nebude nic vadit tomu, aby ostatní kandidáti do EU prošli.

Ferrerová-Waldnerová v Moskvě, vyjádření k Benešovým dekretům

Mluvčí rakouské ministryně zahraničních věcí Johannes Peterlik ve středu potvrdil, že kvůli Benešovým dekretům nemůže Rakousko hrozit České republice a Slovensku vetem při jejich vstupu do Evropské unie. Peterlik tak při návštěvě ministryně Benity Ferrerové- Waldnerové v Moskvě reagoval na výrok generálního tajemníka rakouské strany svobodných (FPÖ) Karla Schweitzera, že ČR a Slovensko se nebudou moci začlenit do EU, pokud neprohlásí Benešovy dekrety za neplatné. Mluvčí připomněl, že dva experti dosud Evropskému parlamentu nepředložili svou část zprávy o Benešových dekretech; posudek zatím vypracoval jen heidelberský právník Jochen Frowein. Zahraniční výbor Evropského parlamentu proto odložil jednání o zprávě až na 21. říjen. Peterlik řekl, že ministryně Ferrerová- Waldnerová si počká na závěrečnou zprávu a teprve potom bude mluvit s českými kolegy a vytvoří si celkový obraz. Mluvčí potvrdil názor ministryně zahraničí, že by nebylo dobré zahájit diskusi o minulosti pohrůžkou vetem.

Podle ministra Svobody zbývá s EU dojednat hlavně otázku zemědělství a rozpočtu

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se neobává, že se České republice nepodaří do konce roku s Evropskou unií dokončit jednání o přistoupení. Česku zbývá dokončit jednání o pěti kapitolách, podle Svobody ale jde hlavně o dvě z nich - o zemědělství a o rozpočet. "Nejvíc je toho uzavřeno poslední noc," řekl ve středu Svoboda členům senátního zahraničního výboru, které přišel seznámit s koncepcí české zahraniční politiky. Cyril Svoboda už v úterý v Bruselu označil za nepřijatelné, aby EU k subvencím pro české zemědělce používala nevýhodně nízké výrobní kvóty. Chce také, aby zemědělci mohli využívat přímé zemědělské podpory v plné výši už od roku 2006, nikoliv až po desetiletém období. Ministr rovněž odmítl návrhy na zvýšení záloh na platby ze strukturálních fondů po vstupu, jimiž chtějí bohatší členské státy snížit objem navržených rozpočtových kompenzací.

Polský poslanec zatkl podezřelého z vraždy na území ČR

Třiadvacetiletého muže podezřelého z bestiální vraždy osvětimské notářky zatkl v noci z neděle na pondělí v Českém Těšíně na Karvinsku polský poslanec a soukromý detektiv Krzysztof Rutkowski. Na české straně nebyly o jeho záměru úřady informovány. Ministerstvo zahraničních věcí se proto ve středu proti tomuto postupu ostře ohradilo. Jak uvedl mluvčí ministerstva Karel Borůvka, došlo k zásadnímu porušení mezinárodních zvyklostí, smluv a našich zákonů. Rutkowski, který do Sejmu kandidoval za krajně nacionalistickou stranu Sebeobrana, tvrdí, že se ničeho nedopustil. Postoj Prahy podle něj znamená, že české úřady asi podporují pobyt zločinců na svém území. Připustil, že si jeho agenturu najali příbuzní zavražděné ženy. Podle českých policistů zasahoval v českotěšínském hotelu Piast především kvůli odměně za dopadení hledaného muže, která byla v Polsku vypsána.

Náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák protest tlumočil polskému velvyslanci v Praze Andrzeji Krawczykovi. Polská strana má ministerstvu zahraničí oznámit, jak hodlá incident vyřešit. Polské velvyslanectví v ČR nechává vyjádření k věci na polské diplomacii ve Varšavě. Někteří pracovníci varšavského hlavního velitelství polské policie ale událost označili za velmi nestandardní.

Komando tvořené poslancem a několika jeho zaměstnanci vtrhlo do hotelového pokoje po vykopnutí dveří. Muže uvnitř bleskově zneškodnili, spoutali a následně jej dopravili na nedaleký hraniční přechod, kde hledaného předali polským celníkům. Na místě byli přítomni strážníci českotěšínské městské policie. "Kontaktovali nás v noci s tím, že jsou z kriminálky. V okamžiku, kdy jsme zjistili, že nemají povolení k zásahu, obrátili jsme se na státní policii," vysvětlil šéf strážníků Jan Hrůza. Karvinší policisté nyní prověřují, zda se Rutkowski nedopustil trestného činu. V úvahu přichází obvinění ze zavlečení do ciziny a porušování domovní svobody.

V ČR by mohly být i rakety amerického protiraketového deštníku

Moderní radary, ale i samotné střely amerického "deštníku" protiraketové obrany by mohly být rozmístěny v České republice, pokud s tím bude souhlasit česká vláda. V rozhovoru se skupinou českých novinářů to ve Washingtonu nevyloučili bezpečnostní experti z tamních ministerstev zahraničí a obrany. Případné rozmístění systému je však otázkou několika let. O zapojení ČR do protiraketového deštníku hovořil nedávno v USA i ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ten pokládá zapojení do programu za výhledově perspektivní možnost obrany českého vzdušného prostoru, experti v rozhovoru s novináři nevyloučili dokonce ani možnost, že vzdušný prostor by v rámci dohod o rozmístění raketových systémů mohla střežit například americká letadla.

Česká republika je z hlediska své polohy v centru Evropy podle Američanů vhodným místem pro umístění střel. Ty mají být podle představ vojenských odborníků schopny zasáhnout přilétající balistickou střelu a zničit ji. Spojené státy přitom, na rozdíl třeba od programu "hvězdných válek" Ronalda Reagana, nepočítají s masivním útokem balistickými střelami, ale spíše jen s jednou nebo několika málo střelami, odpálenými z některého z rizikových států. Systém je stále ve vývoji. Absolvoval zatím sedm zkoušek, z nichž pět bylo úspěšných. Pro obranu Evropy před podobným útokem je podle expertů potřeba jen jedno místo odpálení "obranných" střel, variantami jsou dvě nebo tři místa.

Šimonovský a Rusnok by rozmístění amerických raket přivítali

Rozmístění amerického obranného systému, ale i samotných střel v České republice by přivítali ministři dopravy a spojů Milan Šimonovský (KDU-ČSL) a průmyslu a obchodu Jiří Rusnok (ČSSD). Reagovali tak na vyjádření expertů amerického ministerstva obrany, kteří označili ČR za vhodné území pro rozmístění radarů i střel amerického "deštníku". "Pokud to znamená větší bezpečnost pro Českou republiku za přiměřené peníze a naopak to nějaké peníze přinese, pak to přivítám," uvedl Rusnok. Poukázal na to, že by rozmístění těchto zbrojních systémů mohlo přivést do ČR investice. Shodl se však s lidoveckým kolegou na tom, že vládu musí o této věci poučit strategičtí odborníci. "V rámci obranného společenství NATO je možné uvažovat o systémech, které budou chránit nejen naší zemi, ale budou také přispívat k ochraně území společenství," soudí Šimonovský. Rozmístění amerického systému v ČR by podle něj mohl nahradit vzdušnou obranu. Pokud to přispěje k obranyschopnosti země, která není na dostatečné úrovni, pak je pro.

Námořní pěchota USA cvičí v blízkosti Iráku, i čeští vojáci

Americká námořní pěchota USA, složená z proslulých "mariňáků", zahájila cvičení na kuvajtském pobřeží v severní části Perského zálivu. Jedná se o pravidelné výroční cvičení v oblasti, které však s ohledem na zvyšující se napětí mezi USA a sousedním Irákem má zvláštní kontext. Na jiném místě Kuvajtu začaly cvičit i čeští vojáci. Uvedla to ve středu agentura Reuters. Cvičení USA má trvat do poloviny října. Poté se jednotky se svou technikou mají vrátit na válečné lodě v zálivu. "Cílem cvičení je trénovat naše jednotky a ne je pro cokoli připravovat. Nemá politické pozadí," odpověděl mluvčí páté americké flotily kotvící v Bahrajnu na otázku, proč se centrem cvičení stal opuštěný tábor u irácké hranice. Jednotky podle Reuters používají jako při minulém cvičení tanky, obojživelné přepadové vozy, bojové vrtulníky, stíhačky Harrier a další těžkou válečnou techniku a výzbroj.

Šéf irácké opozice: Saddám by se neudržel déle než dva dny

Pokud by se mezinárodní společenství rozhodlo použít vůči Iráku síly, neudržel by se režim Saddáma Husajna déle než dva dny. Členům senátního bezpečnostního výboru to ve středu řekl šajch Muhammad Muhammad Alí, jeden ze sedmi členů vedení opozičního Iráckého národního kongresu, který sídlí v Londýně. Husajn nemá v Iráku skutečnou podporu, jeho svržení vojenskou cestou podporuje většina Iráčanů a irácká armáda je oslabena, tvrdí Alí s poukazem na informace i z irácké vládní strany Baas. "Zásah by byl osvobozením Iráku," prohlásil Alí. Podle něho k němu není třeba ani nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Vojenskou akci mezinárodního společenství umožňují už rezoluce z počátku 90. let, které jsou namířeny proti vývoji zbraní hromadného ničení, terorismu a potlačování lidských práv v Iráku. Husajnův režim tyto rezoluce nedodržuje, umí klamat OSN, aby se udržel u moci, podotkl Alí. Obává se proto, že kontroly plnění dosavadních rezolucí budou nadále neúčinné.

V pražském Karlíně byli v úterý evakuováni nájemníci dalších domů

V úterý byli v pražském Karlíně evakuováni obyvatelé činžovních domů číslo 51 a 53 v Sokolovské ulici. Jak řekl starosta osmé městské části Josef Nosek (ODS), v domech se objevily trhliny ve zdech, které dříve nebyly vidět. Narušené budovy podle něj museli opustit nájemníci zhruba osmi až deseti bytů. Zájem o nouzové ubytování projevila podle Noska pouze jedna rodina. Většina nájemníků se po vyklizení budov přestěhovala ke svým příbuzným či známým. Oba domy dočasně přecházejí z kategorie B do kategorie C, kam patří všechny neobyvatelné stavby. Podle starosty je nyní čeká důkladný statický průzkum. Pokud se prokáže, že jsou životu nebezpečné, mohou být strženy. V opačném případě se do nich lidé budou moci vrátit. Radnice Prahy 8 nechala v Karlíně minulý týden evakuovat ze stejného důvodu také nájemníky tří domů v Thámově a Urxově ulici.

Do kategorie C je nyní zařazeno 38 domů. Jejich počet se však neustále mění. Nejvíce neobyvatelných domů stojí v Křižíkově a Sokolovské ulici. Další jsou v Březinově, Vítkově, Šaldově, Kollárově, Pobřežní a Pernerově ulici, na Karlínském náměstí a v ulicích Petra Slezáka a Prvního pluku. Srpnová povodeň zasáhla ze všech pražských čtvrtí nejvíce právě Karlín. V něm a v přilehlé části Libně zaplavila na 1100 domů, které vyžadují dlouhodobý dohled statiků. Po povodni se v Karlíně zřítily kvůli podmáčení tři domy, a to dva v Sokolovské a jeden v Křižíkově ulici. Nikdo nezahynul ani nebyl raněn. Další dům v Křižíkově ulici číslo 63 strhli dělníci kvůli porušené statice.

Analýzy Greenpeace prokázaly únik dioxinů ze Spolany

Analýzy ekologického sdružení Greenpeace prokázaly, že z neratovické chemičky Spolana byly při povodních vyplaveny toxické dioxiny. Výsledky z německé laboratoře tak přibližně odpovídají nálezu České inspekce životního prostředí. Koncentrace nalezené ve vodě nejsou podle Greenpeace alarmující, hlavní riziko ale představují sedimenty s obsahem toxických látek, které patrně kontaminovaly zemědělskou půdu v okolí Spolany. Dioxiny jsou považovány za karcinogenní, jejich nebezpečí spočívá zejména v tom, že se v přírodě nerozkládají a jedovaté jsou už v minimálních koncentracích.

SVS: ČR na BSE vyšetřila přes 245.000 zvířat, pozitivní tři kusy

Česká republika vyšetřila na tzv. nemoc šílených krav (BSE) přes 245.000 kusů skotu s třemi pozitivními výsledky. ČTK to ve středu sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Třetí případ nemoci v tuzemsku potvrdil kontrolní test v úterý. Nakažený kus pocházel ze zemědělského družstva v Deblíně na Brněnsku. První postižené dobytče se objevilo loni v červnu a druhé loni v srpnu. SVS nařídila utratit z chovu v Deblíně dvanáct kusů skotu, u kterých by se podle statistik mohl vyskytnout další případ onemocnění. Všechna zvířata byla vyšetřena s negativním výsledkem. Státní veterinární správa nařídila po prvním výskytu BSE v ČR na nemoc testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců. Předtím se prověřovaly jen vymezené rizikové skupiny.

Proti chřipce se nechávají očkovat jen tři procenta Čechů

Pouze asi tři procenta Čechů se nechávají každoročně očkovat proti chřipce. V Česku se očkuje čtyřikrát až pětkrát méně lidí než v západní Evropě a asi třikrát méně než v okolních státech. Jedinou zemí, kde se proti chřipce očkuje méně než v České republice, je Ukrajina. Přitom na toto virové onemocnění v Česku ročně umírá asi 1000 lidí, řekl ve středu novinářům hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. "Očkování je nutné proto, že (chřipka) zabíjí. Zabíjí starší a staré osoby i děti. U ostatních je vysoká hladina komplikací, která prodražuje situaci jednotlivce i státu. Každé komplikace mohou přejít do chronicity," vysvětlil Polanecký.

Chřipka je virové onemocnění, které může způsobit epidemii. Lékaři se dnes obávají také pandemie - epidemie postihující celou planetu. Dosud největší pandemie chřipky si v roce 1918 vyžádala 15 až 20 miliónů obětí. Epidemie menšího rozsahu se od té doby vracejí každoročně, závažnější pandemie jednou za deset až 20 let. Poslední pandemie se očekávala v roce 1998, ale podařilo se ji podchytit, uvedl Polanecký. Pro případ velké epidemie má Česko vypracovaný pandemický plán pro celou republiku. Podle statistik Světové zdravotnické organizace přibližně 140 osob z každého miliónu každoročně na chřipku zemře a více než 1600 lidí z miliónu je ze stejného důvodu hospitalizováno.

Nárok Feldmannových dědiců britské muzeum uznává

Britské muzeum má zájem na co nejrychlejším a všestranně přijatelném vyřešení záležitosti se čtyřmi kresbami ukradenými za války Němci moravskému sběrateli Arthuru Feldmannovi. Po prozkoumání podkladů uznalo, že nároky dědiců jsou přesvědčivé. Jak řekla ve středu v Londýně mluvčí muzea, dosud však nebylo rozhodnuto, jaké konkrétní řešení bude zvoleno. Muzeum se již v roce 2000 oficiálně a veřejně zavázalo, že pokud by v jeho sbírkách byly předměty ukradené za války nacisty, snažilo by se najít cestu, jak je vrátit. Čtyři obrazy z Feldmannovy sbírky, o něž jde, získalo legálně po válce. Tři koupilo na aukci v roce 1946 a jeden odkázal muzeu v roce 1948 bývalý kurátor. Jejich dnešní cena se odhaduje na 150.000 liber, tedy přes sedm miliónů korun.

Brněnský právník Feldmann vlastnil sbírku asi 750 obrazů starých mistrů. Gestapo obrazy "zabavilo" v březnu 1939. Feldmannova žena byla poslána do koncentračního tábora Osvětim, kde zahynula, a Feldmann zemřel ve vězení v roce 1941. Návratu obrazů se domáhají pozůstalí brněnské židovské rodiny. Podle dostupných informací je mezi nimi Feldmannův vnuk Uri Peled. Peled, žijící v Izraeli, už požádal o vydání dalších dědových obrazů, které držela Moravská galerie v Brně. I v této věci jej zastupuje Commission for Looted Art in Europe. Kresby, které byly objeveny v Britském muzeu, pocházejí z 15. až 18. století: Svatá rodina Niccola dell'Abbateho (16. století), Madona s dítětem Martina Johanna Schmidta (18. století), Svatá Dorota a Ježíšek od žáka Martina Schongauera (1508) a návrh knižní ilustrace Nicholase Blakeyho (18. století).

Soud vrátil restituci Černínových lesů zpět Pozemkovému úřadu

Krajský soud v Českých Budějovicích ve středu vrátil restituční řízení o 800 hektarů lesa v okolí Lišova a Štěpánovic na Českobudějovicku, které kdysi patřily šlechtickému rodu Černínů, zpět Pozemkovému úřadu. Soud úřadu nařídil, aby ověřil, zda a kde se restituent zdržoval na konci roku 1992, který byl pro vydání majetku rozhodující. Pozemkový úřad již v červnu rozhodl, že lesy Rudolfu Černínovi vydá. Proti rozhodnutí se ale na poslední chvíli odvolal státní podnik Lesy České republiky, který se mimo jiné snažil zpochybnit státní občanství Černínovy matky Josefíny, po které měl restituent lesy získat. Pozici si paradoxně zkomplikoval sám Rudolf Černín, který do spisu během řízení nechal vložit předchozí rozhodnutí pozemkových úřadů v Lounech a Jindřichově Hradci z let 1995 a 1997. Jejich kladné znění se opíralo o tvrzení, že restituent v dané době trvale žil na území České republiky. O lesy na Českobudějovicku však Černín žádal až v roce 1996, když využil tehdejší novelizace zákona o půdě, která umožnila žádat o navrácený majetek i občanům, kteří do konce roku 1992 na území ČR trvale nežili. Právě zde ale vidí předsedkyně senátu Věra Balejová základní rozpor. Pokud totiž Černín úspěšně dokládal, že na konci roku 1992 v ČR trvale žil, nemohl by již v roce 1996 znovu žádat o majetek na Českobudějovicku. Pokud by ale nyní doložil, že zde nežil, nesplňovaly by základní podmínku dvě pravomocná rozhodnutí z let 1995 a 1997.

Ashkenazy vystoupí se synem Dmitrijem na benefici pro Rudolfinum

Šéfdirigent České filharmonie Vladimir Ashkenazy vystoupí 9. října v roli klavíristy se svým synem, klarinetistou Dmitrijem, při mimořádném benefičním koncertě v pražském Rudolfinu. Výtěžek je určen na odstranění škod, které v sídle orchestru při srpnové povodni způsobila spodní voda. Otec a syn přednesou podle pořadatelů skladby Roberta Schumanna, Albana Berga, Witolda Lutoslawského, Camilla Saint- Saense a Francise Poulenka. Záštitu nad pražským koncertem převzal prezident Václav Havel.

Třiatřicetiletý Dmitrij Ashkenazy se ve Švýcarsku, kde žije, i v dalších zemích věnuje sólové i komorní hře. Studoval na konzervatoři v Lucernu. V roce 1992 byl s kolegy z Mládežnického orchestru Evropského společenství mezi zakladateli komorního souboru European Soloists Ensemble, s nímž vystupuje po světě. K dosavadním vrcholům jeho dráhy patří mimo jiné účinkování v Hollywoodu s Německým symfonickým orchestrem z Berlína nebo debut v londýnské Royal Festival Hall. S Českou filharmonií se představil v Portoriku. V recitálových programech v hudebních metropolích se nejčastěji objevuje se třemi klavíristy - s otcem, se starším bratrem Vovkou nebo s manželkou Ariane Haeringovou.

Výstava představí českou kulturu v evropských souvislostech

Od letošního listopadu až do roku 2006 bude po 15 českých a moravských městech putovat výstava Krásy a tajemství České republiky. Pořádající společnost Praga Mystica chce expozicí představit českou historii a kulturu v evropských souvislostech. V každém městě, kde se bude výstava konat, bude zdůrazněno téma, které toto místo spojuje s některou zemí Evropské unie. Zahájení je naplánováno na 6. listopad do Ostravy. Výstava představí české země od doby lovců mamutů a bude klást důraz na období Karla IV., Jiřího z Poděbrad, Rudolfa II. a na vznik samostatné republiky. Pořadatelé chtějí "vytvořit pozitivní atmosféru pro vstup České republiky do EU" a podporovat vzdělávání v oblasti kultury a historie.

Čápice Kateřina přeletěla překvapivě pohoří Ťan-Šan

Všichni tři čápi černí, kteří na Sibiři dostali satelitní vysílače, jsou už několik týdnů na cestě do zimovišť. Zatímco samečci Petr a Roman odpočívají v jižním Kazachstánu a v Turkmenistánu, Kateřina v uplynulých dnech pokračovala v cestě. Jak sdělil vedoucí projektu Nová odysea Miroslav Bobek, během pondělí a úterý překvapivě přeletěla pohoří Ťan-Šan. Kateřina doletěla počátkem září k vysokohorskému jezeru Issyk-Kul v Kyrgyzstánu. Poté se však po téměř stejné cestě vrátila k severovýchodu, a tak se podle Bobka zdálo, že jen zaletěla do slepé uličky mezi horskými štíty. Minulou neděli se ovšem k tomuto jezeru vrátila a v pondělí zamířila přímo mezi čtyřtisícovky Ťan-Šanu, kde také v noci na úterý přenocovala. Poté začala směřovat k východu a nad čínským územím doletěla na jižní podhůří Ťan-Šanu. Průletem mezi velehorskými štíty připravila Kateřina ornitologům velké překvapení. Vesměs totiž očekávali, že se čápi budou velehorám vyhýbat podobně jako rozlehlým vodním plochám, nad kterými nemají možnost využívat stoupavých vzdušných proudů. Samečci Petr a Roman letí po východní tahové cestě. Kde budou nakonec zimovat, je však - stejně jako v případě Kateřiny - ještě zahaleno tajemstvím, dodal Bobek.

Hlavním organizátorem projektu jsou Český rozhlas a Zoopark Chomutov. Informace o cestě sibiřských čápů se lidé dozvědí na internetové adrese www.rozhlas.cz/odysea a ve vysílání Českého rozhlasu 2 - Praha.

Sport:

Tenista Bohdan Ulihrach postoupil do druhého kola turnaje v Moskvě. V úvodním utkání porazil letošního vítěze Australian Open Švéda Thomase Johanssona dvakrát v tie-breaku 7:6. Nedařilo se naopak našim tenistům na turnaji v Tokiu. V prvním kole dvouher vypadlo kvarteto Radek Štěpánek, Petr Luxa, Ota Fukárek i Jan Vacek.

A na závěr krátce o počasí:

Polojasno až skoro jasno. V Čechách od západu přibývání oblačnosti, k večeru ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio