Zprávy Radia Praha

Vladimír Špidla: ČSSD potvrdila správnost koncepce vlády s Koalicí

Předsednictvo České strany sociálně demokratické v pátek potvrdilo správnost koncepce většinové vlády sociální demokracie se stranami Koalice. Řekl to na tiskové konferenci v Lidovém domě šéf vítězné ČSSD Vladimír Špidla s tím, že vedení strany rovněž hladce schválilo dosavadní postup vyjednávání o nové vládě.

Předseda ústecké organizace ČSSD Jaroslav Foldyna v pátek uvedl, že v jeho kraji, kde vládne koalice ODS a ČSSD, se řada lidí domnívá, že by ČSSD měla vyjednávat o sestavení vlády s ODS, ovšem bez Václava Klause. Věří prý Špidlovi a místopředsedovi ČSSD Stanislavu Grossovi, ale nedůvěřují lídrům KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Foldyna je téhož názoru.

Odborníci ČSSD a Koalice se neshodli na důchodech a státním dluhu

Experti ČSSD a Koalice, kteří spolu od úterý jednají o společném programu budoucí vlády, se neshodli mimo jiné na reformě důchodového systému a vývoji veřejných financí. ČTK to v pátek řekli zástupci odborných týmů sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Definitivní řešení v těchto a dalších sporných otázkách budou muset společně hledat vyjednavači všech tří stran při sobotním jednání v Lidovém domě.

Vladimír Špidla: ČSSD chce předsedu sněmovny, mezi kandidáty je více žen

Sociální demokracie chce, po dohodě s Koalicí, obsadit funkci předsedy Poslanecké sněmovny. "V našich úvahách převažují ženská jména," řekl po pátečním zasedání politického grémia ČSSD její předseda Vladimír Špidla. Jména kandidátů ale neuvedl. V tisku se objevily informace, že ČSSD uvažuje jako o předsedkyních parlamentu o poslankyni Jitce Kupčové a o poslankyni a předsedkyni pražských sociálních demokratů Petře Buzkové. Předsednictvo sněmovny a dalších její orgány by měly být obsazeny podle úspěchu, jakého dosáhly parlamentní strany ve volbách. V tomto smyslu se podle Špidly dohodla trojice vyjednavačů Bohuslav Sobotka (ČSSD), Karel Kühnl (US-DEU) a Jan Kasal (KSU-ČSL). Zachována bude posloupnost: ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL, Unie svobody-DEU, uvedl šéf vítězné strany, která vyjednává se stranami Koalici o nové vládě.

Vládní koalice bude muset o přímé volbě jednat s ODS, nebo s KSČM

Pokud bude chtít vznikající vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU prosadit přímou volbu prezidenta, bude muset zřejmě přistoupit na návrhy buď ODS, nebo KSČM, jež by mohly usilovat o změnu prezidentských pravomocí a postavení Senátu. Sociálním demokratům, lidovcům a unionistům v Poslanecké sněmovně chybí 19 hlasů k tomu, aby přímou volbu prosadili. Proto budou muset s ODS, nebo s KSČM vyjednávat a asi budou muset udělat některé ústupky, aby podporu jedné či druhé strany získali. Ústavní změny, jež by přímou volbu umožnily, musejí schválit obě parlamentní komory.

Petr Nečas chce, aby ODS odmítla funkce, jež jí navrhly ČSSD a Koalice

Místopředseda ODS Petr Nečas bude prosazovat, aby ODS odmítla kandidovat své zástupce na parlamentní místa, která jí nabídly ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Tato vznikající vládní koalice občanským demokratům nabídla jedno křeslo místopředsedy dolní komory a funkce předsedů výborů branného, školského, volebního a mandátového. Nečas ale považuje nabídku za hrubé nerespektování proporčního systému a toho, že ODS je druhou nejsilnější stranou. "Je to ostentativní ignorování výsledků voleb," řekl v pátek Nečas. "O těchto místech s námi nebylo vyjednáváno, ale byly nám nadiktovány v rozporu s výsledkem voleb," zdůvodnil svůj návrh odmítnout nabízené sněmovní funkce.

Michael Žantovský se vzdá funkce předsedy ODA koncem roku

Občanská demokratická aliance bude i přes neúspěch ve sněmovních volbách, v nichž získala jen půl procenta hlasů, pokračovat v činnosti. Předseda ODA Michael Žantovský se své funkce vzdá koncem letošního roku na celostátní konferenci strany. Po čtvrtečním jednání ústředního sněmu ODA v Humpolci to řekl krajský předseda strany v kraji Vysočina Pavel Maslák. Ten složí funkci 3. července při jednání krajského výboru ODA v Jihlavě. V kraji Vysočina získala ODA ve volbách 0,42 procenta hlasů.

ODA se účastnila voleb do Poslanecké sněmovny v roce 1990 na kandidátkách OF, v letech 1992 a 1996 kandidovala samostatně. V roce 1998 se strana rozhodla pro samostatnou kandidátku, ale nakonec kvůli nízkým předvolebním preferencím nekandidovala a nezaplatila volební kauci. Sama se ODA ucházela o přízeň voličů i ve volbách senátních v letech 1996 a 1998 a komunálních v letech 1994 a 1998. V rámci čtyřkoalice se účastnila senátních a krajských voleb v roce 2000. Letos v únoru se po rozpadu čtyřkoalice vedení ODA rozhodlo, že strana půjde do sněmovních voleb samostatně. Ministři ODA pracovali ve dvou koaličních vládách Václava Klause v letech 1992 až 1998, v roce 1998 zasedli i v dočasné vládě pod vedením Josefa Tošovského. V Senátu ODA v současné době zastupuje sedm senátorů.

Nejvyšší soud obdržel 18 stížností na průběh voleb

Celkem 18 stížností na neplatnost letošních voleb do Poslanecké sněmovny nebo neplatnost volby některého z kandidátů dostal Nejvyšší soud. Podle soudce Karla Hasche podali 15 stížností občané a tři politické strany a hnutí. Rozhodovat by o nich měl soud příští týden.

Prezident podepsal novelu zákona o Komisi pro cenné papíry

Novelu zákona o Komisi pro cenné papíry, kterou se změní i další zákony kapitálového trhu, v pátek podpisem schválil prezident republiky Václav Havel. ČTK to oznámil mluvčí hradu Ladislav Špaček. Záměrem vlády jako navrhovatele bylo především odstranit kompetenční nejasnosti a vymezit přesněji pravomoci komise v dozoru nad účastníky kapitálového trhu. Novela by měla odstranit i dosavadní rozpor, kdy za jedno a totéž porušení povinnosti bylo možné uložit pokutu zároveň podle dvou různých zákonů.

Krajané udělili Tomáši Halíkovi Cenu tolerance

Společnost pro vědy a umění, která sdružuje české a slovenské intelektuály v zahraničí, udělila v pátek v Plzni prezidentu České křesťanské akademie Tomáši Halíkovi Cenu tolerance. Zakončila tím týdenní 21. výroční kongres, na nějž se do Plzně sjelo na 500 účastníků z České republiky i zahraničí. Cenu založil k počátku nového milénia Američan Andrew Elias. Prezídium ji každoročně uděluje osobnostem, které se svým životem a dílem významně zasloužily o rozšíření hodnot tolerance a svobody ducha a myšlení. Společnost ocenila jak dlouholetou činnost Tomáše Halíka v ilegálních filozofických a teologických seminářích za totalitního režimu, tak zejména jeho činnost po roce 1989, kdy se zasloužil o šíření tolerance mezi lidmi různých přesvědčení.

Účastníci kongresu debatovali celý týden o různých tématech. Akci zorganizovala Západočeská univerzita. Děkan fakulty humanitních věd Ivo Budil ČTK řekl, že se na kongresu podařilo fakultě navázat kontakty s univerzitou v Lincolnu v Nebrasce. "Budeme usilovat o to, aby se tato univerzita s 25.000 studenty stala naším hlavním partnerem pro vzájemné výměny," řekl ČTK. Společnost pro vědy a umění sídlí ve Washingtonu a je zřejmě největší krajanskou organizací. Sdružuje po celém světě na 2000 osobností akademického, kulturního i politického života českého nebo slovenského původu. Členové se pravidelně setkávají na kongresech i konferencích v různých zemích. Společnost má pobočky v Čechách i na Slovensku. V Plzni vznikla nová pobočka při přípravě kongresu. "V poslední době jsme zaznamenali příliv mladých lidí. Těší nás, že se nám daří naplnit cíl, aby se společnost omladila," uvedl prezident společnosti Miloslav Rechcígl.

Českoslovenští parašutisté z druhé světové války budou povýšeni

Příslušníci československých výsadků do tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava za druhé světové války budou in memoriam povýšeni. Mezi těmi, které do nových hodností v neděli jmenuje ministr obrany Jaroslav Tvrdík, jsou i parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš. Tito dva vojáci 27. května 1942 uskutečnili atentát na tehdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Celkem má být v Den armády in memoriam povýšeno devět vojáků.

Atentát připravovaný západním československým exilem měl demonstrovat vůli Čechů a Slováků k odporu. Na Heydricha zaútočili oba parašutisté v ostré zatáčce v Praze-Libni po desáté dopoledne. Gabčíkovi se ale zasekl samopal, a tak v záloze čekající Kubiš hodil na protektorův mercedes bombu. Heydrich byl vážně zraněn, po útoku se ale zprvu úspěšně zotavoval. Přesto 4. června 1942 zemřel. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Výsadkáři se před pátráním skrývali přes tři týdny, nakonec je ale zradil jeden z nich - Karel Čurda.

O atentátu i činech ostatních parašutistů v letech 1941 a 1942 se mohou lidé mimo jiné dozvědět na výstavě "Atentát - Operace Anthropoid", která je od 28. května přístupná v prostorách Armádního muzea v Praze na Žižkově. Navštívilo ji už přes 12.000 lidí.

Pavel Telička kritizuje společnou pozici EU ke kapitole o zemědělství

Evropská unie v pátek začala jednat s kandidátskými státy o postojích obou stran k části kapitoly "zemědělství" bez otázky přímých plateb. Některé body ze společné pozice EU jsou Česku velmi blízké, ale řada z nich je českým představám velmi vzdálena. Řekl to po jednání zjevně nespokojený hlavní český vyjednávač Pavel Telička s tím, že bude opět jednat v Bruselu o podobě pozice EU hned příští týden. Telička například nevidí důvod, proč EU chce, aby referenčním obdobím pro určování zemědělských produkčních kvót bylo to nejpozdnější období.

Česko-německé diskusní fórum o rozšíření EU proběhne v Mnichově

Příští výroční konference česko-německého diskusního fóra, které se zabývá vzájemnými vztahy na základě mezistátní deklarace z roku 1997, se uskuteční v únoru 2003 v Mnichově. Rozhodla o tom v pátek v Berlíně koordinační rada fóra s tím, že tématem bude dopad rozšíření Evropské unie na dvoustranné vztahy. Jak informoval spolupředseda koordinační rady, bývalý náměstek českého ministra zahraničí Otto Pick, mnichovská konference se bude zabývat tím, jak česko-německé styky ovlivní letos v prosinci kodaňský summit EU. Na něm by se mělo rozhodnout o konkrétním otevření společenství pro nové členské státy.

Školákům v České republice začínají prázdniny

Do lavic zasedlo v pátek v Česku naposledy před dvouměsíčními letními prázdninami více než milión žáků základních škol a přes půl miliónu středoškoláků. Vysvědčení se známkami dostala většina z nich, ale žáci osmi waldorfských škol v republice na něm mají místo známek slovní hodnocení. Děti se do škol vrátí v pondělí 2. září. Některým školákům začaly prázdniny již o něco dříve. Například v Základní škole v Osicích na Královéhradecku si volna užijí o 14 dní déle. Prázdniny jim začaly 17. června kvůli plánovaným opravám školy. Budovu navíc minulý pátek poškodila bouřka s deštěm, která se regionem přehnala. Některé školy připravily pro děti akce ke konci roku. Nostalgie zavládla například ve škole v Horšovském Týně, která se slučuje s jinou a v září zůstanou její dveře zavřené. Děti nocovaly ve škole a absolvovaly i stezku odvahy.

Někteří učitelé budou přes prázdniny odpočívat, jiní brigádničit

Nejen dětem začínají od soboty letní prázdniny, spolu s nimi si dva měsíce volna užijí po svém i jejich učitelé. Někteří si potřebují odpočinout, jiní zase přivydělat. Podle předsedy školských odborů Jaroslava Rösslera jsou brigády učitelů o prázdninách běžným jevem. Učitelé tak prý kompenzují nedostatek peněz.

Na 90 Čechů a 70 Slováků dostalo loni britské občanství

Podle nejnovější britské statistiky dostalo loni 90 českých občanů britské občanství. Celkem 30 lidí změnilo státní příslušnost kvůli sňatku, dalších 55 byli lidé s dlouhodobým pobytem. Zbylých pět byly nezletilé děti, které následovaly rodiče. Skoro stejný počet byl podle oficiální statistiky Slováků, kteří loni získali občanství Británie. Rovněž zde to bylo 55 dlouhodobých usedlíků na Britských ostrovech, pět lidí získalo občanství sňatkem a deset byly nezletilé děti.

Očekávaná délka života osob narozených v ČR a SR je menší než v EU

Věk, kterého se v průměru mohou dožít Češi a Slováci, je u mužů i žen o dost nižší než v Evropské unii. Podobná situace je i u ostatních kandidátských zemí. Uvádí se to ve statistické ročence o demografickém a dalším vývoji v kandidátských státech a zemích jihovýchodní Evropy v letech 1996-2000, která byla zveřejněna v pátek. Muži narození v České republice mohli podle údajů z roku 2000 očekávat, že se dožijí v průměru 71,6 roku, zatímco v roce 1996 se uvádělo 70,4 roku. U žen narozených v ČR jsou tato čísla 78,3 a 77,3 roku. Na Slovensku to bylo v roce 2000 u mužů 69,1 a v roce 1996 68,9 roku, u žen 79,1 a 76,8 roku. Průměr v EU byl přitom podle dokumentu v roce 2000 - 75 roků u mužů a 81 u žen.

Znalci v kauze Český dům hovoří o škodě za 100 miliónů korun

Škoda 100 miliónů korun - o takové částce mluví znalecké posudky vyhotovené při vyšetřování kauzy pochybného pronájmu Českého domu v Moskvě. Policie v této souvislosti podezírá z trestné činnosti bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu a šéfa společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie. Podle Marcely Kratochvílové z pražského městského státního zastupitelství bude kvůli odhadované stomiliónové škodě případ předán odboru závažné hospodářské a finanční kriminality pražského vrchního státního zastupitelství.

Od 1. dubna provozuje lukrativní Český dům Správa českých center. Výnos z moskevského komplexu, v němž je mimo jiné hotel, kanceláře, restaurace, relaxační centrum, byty a autoservis, má pomoci financovat provoz českých zahraničních center.

Televize Nova zastavila hotovostní platby, Chalupský: je to přechodné

Soukromá televize Nova pozastavila hotovostní platby. Mluvčí CET 21 Martin Chalupský tvrdí, že jde o přechodné opatření v souvislosti se současnou situací kolem televize. Podle informací ČTK Nova zastavila výplatu honorářů a faktur přes pokladnu. Výplata záloh na výrobu pořadů se proplácí jen do 20 tisíc korun. Chalupský ale říká, že se ekonomická situace Novy stabilizuje. Dokládá to tím, že zástupci České konsolidační agentury a České produkční 2000, která je servisní organizací TV Nova, ve čtvrtek podepsali dohodu o restrukturalizaci úvěru, který agentura převzala z ČSOB.

Libuše Šmuclerová v pátek převedla svá akcionářská práva ke společnosti Edikon na MEF Holding Jiřího Šmejce. Spolu se pak dohodli na společném postupu při řešení situace kolem TV Nova. Edikon vlastní z 50 procent Šmuclerová a z 50 procent bývalý právník Vladimíra Železného a jednatel CET 21 Aleš Rozehnal.

Podezřelou transakci s bytem pražského radního Dvořáka prověřuje policie

O podezřelou transakci s bytem v Pařížské ulici se zajímá policie. V kauze figuruje městský radní a zastupitel Prahy 1 Filip Dvořák z ODS. Ten měl zaplatit uživatelce bytu hotově čtyřmiliónové odstupné formou půjčky, která ve smlouvě o prodeji není. Žena by z něj tedy neplatila daň. Oficiálně by měl Dořák zaplatit jen zhruba 547 tisíc. Podle pražské policejní mluvčí Evy Brožové přitom radní tvrdí, že sice nabídku na koupi bytu dostal, neprojevil o ni ale zájem. Dvořák celý případ označil za politický útok po své nominaci na starostu Prahy 1.

Případný návrh odškodnění Šrejbra asi nepadne před koncem kauzy

Posouzení otázky, zda bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber neutrpěl vinou státních úřadů při dosavadním trestním stíhání újmu, zřejmě nebude v nejbližší době aktuální. Jakékoli spekulace ohledně nároku na odškodnění Šrejbra jsou do doby pravomocného ukončení kauzy předčasné, řekl v pátek ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček.

Milan Šrejber opustil ve středu českobudějovickou věznici, kde si před časem začal odpykávat pětiletý trest vězení za zneužívání informací v obchodním styku při transakcích s akciemi. Na svobodu se dostal díky rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil odsuzující verdikty Městského a Vrchního soudu v Praze. Zrušil i rozhodnutí o vazbě, ve které byl loni od 7. ledna do 1. února kvůli obavě, že by se mohl vyhýbat trestnímu řízení. Na svobodu se tehdy dostal po složení pětimiliónové kauce. Šrejber strávil ve vězení i s dobou vazby celkem 131 dnů.

Na chebském hradě bude otevřena ojedinělá románsko-gotická kaple

Vzácnou románsko-gotickou kapli si budou moci téměř po roce oprav prohlédnout návštěvníci chebského hradu. Ojedinělá památka bude otevřena v pondělí 1. července. První hosté budou mít možnost vidět práci restaurátorů, kteří v horním patře dokončují obnovu gotického interiéru. Památka z počátku 13. století je jednou ze tří dominant chebského hradu. Je ojedinělá tím, že zvenku působí jako jedna kompaktní budova, ale uvnitř je rozdělena na dvě zcela odlišné kaple; dolní románskou a horní gotickou. Zde je raritou románská výzdoba čtyř štíhlých gotických sloupů.

Meda Mládková darovala Praze první část umělecké sbírky

Praha vlastní první část unikátní sbírky uměleckých děl Jana a Medy Mládkových. Kunsthistorička a majitelka sbírky Meda Mládková darovala hlavnímu městu kolekci 215 kreseb a obrazů průkopníka abstraktního umění Františka Kupky. Celoživotní sbírka Jana a Medy Mládkových zahrnuje téměř 1200 děl českých umělců 20. století. Kromě Kupkova díla nabízí 16 soch Otto Gutfreunda, práce Jiřího Koláře a reprezentativní přehlídku děl českých a slovenských umělců z let 1965 až 1985. Obsahuje také přes 200 obrazů a soch z Polska, Maďarska, bývalé Jugoslávie a Ruska a 50 olejů současných amerických, belgických a francouzských malířů.

Na pražském Výstavišti se o víkendu uskuteční festival dechové hudby

Areál Křižíkovy fontány na holešovickém Výstavišti v Praze bude o víkendu hostit mezinárodní festival české a moravské dechovky. Na jeho šestý ročník přijalo pozvání celkem 11 kapel, včetně pořádající Krajanky s dirigentem Václavem Hlaváčkem. Podle pořadatelů tuto přehlídku ozdobí švýcarská tělesa Tösstaller Blaskapelle a Blaskapelle Oberaargau. V programu se představí také Budějcká kapela Ády Školky, Bojané, Moravanka, Rožmitálská Venkovanka i mládežnické a amatérské soubory. Během pěti dosavadních ročníků zhlédlo vystoupení 74 orchestrů z České republiky i ze zahraničí přes 30.000 diváků.

V Kostelci nad Černými Lesy začne v neděli Bohemia festival

Čtyři koncerty vážné hudby vyslechnou návštěvníci desátého Bohemia festivalu, který začne v neděli v zámku v Kostelci nad Černými Lesy na Kolínsku. Úvodní vystoupení bude patřit Saxofonovému kvartetu Bohemia. Hudební přehlídku pořádá kostelecká radnice ve spolupráci s rodinou Grundových ze Švýcarska. Vystoupení 3. července bude patřit koncertu pro violoncello a klavír. Představí se na něm violocellistka Jana Brezová a klavíristka Božena Kronychová. O dva dny později pak bude zámeckým sálem Smiřických znít hudba v podání Moravského kvarteta a klavíru. Festival zakončí 7. července Bohemia festival duo, které tvoří klarinetista Wenzel Grund a klavíristka Michaela Šopíková.

Sotheby's vydraží kolekci legendárního tenisty Jaroslava Drobného

Tenisové rakety, oblečení i trofeje legendárního českého tenisty a hokejisty Jaroslava Drobného, který loni zemřel v Londýně krátce před svými 80. narozeninami, jsou hlavním tahákem aukce, kterou pořádá zdejší síň Sotheby's 11. července. Drobného sbírka obsahuje podle katalogu tři stříbrné repliky trofejí, které získal, když v roce 1954 porazil Kena Rosewalla ve finále Wimbledonu. Odborníci Sotheby's odhadli, že každá z nich se může prodat za pět tisíc liber. V kolekci jsou také dvě zlaté medaile, které získal na tenisovém mistrovství Francie v letech 1951 a 1952. Protože všestranně nadaný Drobný nehrál jen tenis, ale také hokej, jsou v aukci i památky na jeho hokejovou kariéru. Je to stříbrná olympijská medaile ze Svatého Mořice v roce 1948 a zlato z pražského mistrovství světa v roce 1947. Jejich cena se odhaduje na částku kolem tisíce liber.

Rakousku zemřel bývalý ministr dopravy Mečiarovy vlády Alexander Rezeš

Ve Vídni zemřel bývalý slovenský ministr dopravy a známý podnikatel Alexander Rezeš. Třiapadesátiletý exministr Mečiarovy vlády, který trpěl ojedinělou srdeční vadou, zemřel po operaci. Ve Vídni se léčil poté, co mu na začátku června při cestě do rezidence ve Španělsku selhalo srdce. Alexander Rezeš pracoval v různých funkcích v košických Východoslovenských železárnách. Dva roky byl také prezidentem českého fotbalového klubu Sparta Praha, který koupil. Kontroverzní podnikatel patřil k nejbohatším lidem na Slovensku, jeho majetek se odhadoval na miliardy korun. Na začátku roku 1999 z oceláren odešel a žil se svou rodinou na španělském pobřeží.

Krátce o počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Denní teploty 17 až 22 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio