Zprávy Radia Praha

Sociální demokracie jednala o návrhu vládního programu

Grémium sociální demokracie během soboty posuzovalo nástin svého vládního programu. Podle místopředsedkyně ČSSD Marie Součkové jsou prioritami programu bezplatné zdravotnictví a školství, zachování nynější úrovně daní, dosažení plnohodnotného členství v Evropské unii a platnost zákoníku práce. Sociální demokracie bude prosazovat také podporu bydlení pro mladé a zvýšení životní úrovně rodin s dětmi. Jak dále Marie Součková uvedla, sociální demokracie dostala ve volbách podporu občanů, a proto její představitelé při jednání o sestavení nové vlády očekávají kompromis od stran Koalice. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by stranické vedení mohlo již nyní hovořit i o přibližném zastoupení koaličních partnerů ve vládě a v parlamentě. Jeho připomínky k nástinu programového prohlášení nového kabinetu se týkají sociální politiky, zaměstnanosti a důchodového systému. Přesvědčen je o možné shodě na penzijním systému, založeném na průběžném financování, a na daních.

Ve vedení sněmovny by podle Svobody mohly být všechny strany

Šéf lidovců Cyril Svoboda prohlásil, že si umí představit zvýšení počtu místopředsedů Poslanecké sněmovny na čtyři. Vzhledem k výsledku voleb to považuje za demokratický obraz vedení sněmovny. Svoboda soudí, že předsednictví by měla získat sociální demokracie jako vítěz letošních parlamentních voleb. O místopředsednická křesla by se pak podělila KDU-ČSL, Unie svobody-DEU, ODS i KSČM. Svým vyjádřením korigoval šéf křesťanských demokratů interpretaci svých slov pro rozhlasovou stanici BBC. V pátek v BBC totiž řekl, že vznikne-li vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU, měl by příští předseda Poslanecké sněmovny vzejít z koalice. Svoboda vysvětlil, že mínil vládní koalici, neboť parlamentní rozložení sil znemožňuje sestavení kabinetu bez ČSSD.

Vláda projedná posudek amerického generála na reformu české armády

S hodnocením reformy a profesionalizace české armády, které vypracoval americký generál ve výslužbě Daniel Schroeder, se ve středu seznámí vláda. Schroeder pokládá reformu za rozumnou a dobře připravenou, zdůrazňuje však, že ještě musí být uvedena do praxe. Plán reformy a profesionalizace české armády předpokládá, že po roce 2006 nebudou chodit mladí muži povinně na vojnu, armáda bude mít 36.000 vojáků a do 10.000 občanských zaměstnanců. Ve svém posudku Schroeder dále uvedl, že pro úspěch reformy je důležitá zejména pokračující podpora politického vedení, zachování úrovně 2,2 procenta hrubého domácího produktu pro rozpočet ministerstva a ukázněné a soustředěné plnění reformních kroků. Ocenil šíři plánu a rychlost, s níž byl vypracován. Nyní je podle něho potřeba zpracovat detailní dokumentaci.

Kandidátem na post primátora je za ČSSD Jiří Paroubek

Delegáti krajské konference pražské organizace ČSSD v sobotu sestavili kandidátky pro podzimní volby do pražského zastupitelstva. Podle předsedy klubu sociálnědemokratických zastupitelů hlavního města Petra Hulinského jsou na prvních místech kandidátek kromě něj samotného také starosta Újezdu nad Lesy Jan Slezák, místostarostka Suchdola Hana Hálová a zastupitel Prahy 4 Jan Choděra. Z dalších významnějších komunálních politiků jsou na předních místech kandidátek sociální demokracie podle Hulinského ředitel motolské nemocnice Miroslav Ludvík, náměstek primátora Otto Kechner a také mluvčí pražské ČSSD Michal Poche. Již počátkem týdne rozhodli zastupitelé o kandidatuře Jiřího Paroubka, nynějšího ekonomického náměstka primátora, na primátorský post. Sociální demokraté považují ttuto funkci za tak významnou, že se bude Paroubkovou kandidaturou zabývat ještě celostranické vedení.

V Luhačovicích se sešli bývalí poslanci Federálního shromáždění

Bývalí poslanci a pracovníci Federálního shromáždění, kteří byli ve svých funkcích od listopadu 1989 do červnových voleb roku 1992, se v sobotu sešli v Luhačovicích na Zlínsku. Přijelo přes 70 lidí z České a Slovenské republiky. Osudy poslanců, kteří se tu vítali jako staří známí, jsou různé. Třeba bývalý poslanec za Křesťanskodemokratické hnutí Sněmovny lidu Jozef Kakačka je momentálně bez práce. "Po skončení volebního období jsem pracoval v pojišťovně, pak jsem se snažil dát práci několika lidem, ale nevyšlo to. Přišla nemoc a teď jsem evidovaný na úřadu práce. Ale optimismus mě neopouští," řekl Kakačka. Dřívější předseda poslaneckého klubu ODS Jaroslav Mlčák byl po roce 1992 půl roku v invalidním důchodu. Pak pět let působil ve Vídni jako velvyslanecký rada zodpovědný za kulturní, školské a vědecké styky a krajany a teď si už čtyři roky užívá důchod. Od února 1993 není členem ODS. Už tehdy prý řekl, že si strana uškodí, pokud se v ní nic nezmění. "Pro pravici vidím vše tragicky," podotkl.

Obyvatelé Hradce Králové odmítají novou zinkovnu

Přes 300 obyvatel královéhradecké čtvrti Svobodné Dvory podepsalo petici proti stavbě továrny na pozinkované konstrukce firmy Wiegel. Občané se obávají, že žárová zinkovna ohrozí město nebezpečnými zplodinami. Chtějí, aby hradecká radnice zrušila již vydané stavební povolení na továrnu. Úředníci radnice však tvrdí, že stavební povolení bylo vydáno podle zákona a lidem žádné ohrožení ze zinkovny nehrozí. Odpůrci namítají, že stavba neprošla hodnocením vlivu stavby na životní prostředí, takzvanou studií EIA. Podle vedoucího odboru životního prostředí radnice Pavla Kamenického však zákon takovou studii v době, kdy se o stavbě rozhodovalo, nepožadoval. Signatáři petice si také stěžují, že o záměru stavby nebyli předem informování. To radnice odmítá s tím, že vše bylo řádně zveřejněno a vlna odporu se zvedla až po vydání stavebního povolení. Firma Wiegel počítá s roční výrobou asi 36.000 tun pozinkovaných konstrukcí. Na místě někdejší cihelny ve Svobodných Dvorech již zahájila přípravné práce.

Varhanice Eva Bublová postoupila do světového finále soutěže

Mladá česká varhanice Eva Bublová postoupila do světového finále prestižní interpretační soutěže, které se uskuteční v srpnu v Calgary ve Spojených státech. Je mezi čtyřmi umělci, které vybrala porota v evropském kole. Bublová již podle agentury Arco diva uspěla loni v německém městě Freibergu v mezinárodně proslulé varhanní soutěži soustředěné na interpretaci děl Johanna Sebastiana Bacha a pojmenované podle barokního stavitele varhan Gottfrieda Silbermanna. V evropském kole v Londýně letos Bublová obstála mezi 18 soutěžícími z České republiky, Slovenska, Itálie, Maďarska, Německa, Velké Británie, Lotyšska, Nizozemska, Izraele, Ruska a dalších zemí. Soutěžním vystoupením byl hodinový recitál na varhanách kostela St. John. Česká interpretka je vítězkou mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara v roce 1999. Absolvovala Akademii múzických umění v Praze, kde byl jejím pedagogem Jaroslav Tůma. Studuje na konzervatoři v Lyonu u Jeana Boyera.

V Kroměříži začal mezinárodní festival umění

Sedmnáct koncertů a pět odborných přednášek přinese letošní 13. mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest, který v sobotu začal v Kroměříži. Představí se na něm zástupci České republiky, Polska, Francie, Velké Británie, USA, Japonska a Izraele. Festivalu se zúčastní nejméně 150 hostů. Zahajovací koncert přednese v neděli ve 20:00 v kroměřížském chrámu sv.Mořice brněnský pěvecký sbor Vox Iuvenalis. I v dalších koncertech se představí současná duchovní hudba. "Několik desítek skladeb zazní ve světové premiéře. Například zde bude poprvé uvedena Cantata č. 2 'On a Mountain' amerického skladatele Daniela Kessnera, kterou napsal právě pro Forfest," řekla umělecká ředitelka přehlídky Zdenka Vaculovičová. Součástí festivalu bude několik výstav, například obrazy Václava Vaculoviče nebo grafika Jana Jemelky. Autorské čtení z povídek o hudbě a hudebnících připravil skladatel Ilja Hurník.

Historický Důl Hlubina v Ostravě byl zpřístupněn veřejnosti

Důl Hlubina, který vláda v polovině června zapsala na seznam národních technických památek, je od začátku června zpřístupněn veřejnosti. Prohlídka části areálu, která trvá asi hodináu, je určena především pro žáky základních a středních škol. Areál pro zájemce zatím jen zkušebně otevřelo občanské sdružení Proměna ve spolupráci se společností Vítkovice. Technická památka z 19. století by se mohla zařadit do seznamu světového dědictví UNESCO, stát proto chce s předstihem zajistit její ochranu. Důl Hlubina je podle odborníků dokladem toho, jak se těžilo uhlí, zpracovávalo se na koks a jak se hned vedle vyrábělo železo ve vysokých pecích. V takovém stavu jako ve Vítkovicích se podobná technická památka nedochovala nikde na světě. Důl je na osmém místě takzvaného indikačního seznamu ČR v pařížské centrále UNESCO, tedy v seznamu památek, které chce stát mezi světové dědictví dostat. Jen na vyčištění a zabezpečení areálu, který se má stát průmyslovým skanzenem, je však podle některých odhadů potřeba až 100 milionů korun.

Rozhledna na Hoře Svaté Kateřiny je po dvaceti letech znovu otevřena

Na 200 lidí se zúčastnilo sobotního otevření rozhledny v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecky. Sto let stará rozhledna byla veřejnosti zpřístupněna po dvaceti letech. Na vrchol věže byla při rekonstrukci upevněna dřevěná stylová nástavba. Ve vyhlídkové věži jsou umístěny dalekohled a kamera. Ještě před návštěvou horské oblasti Mostecka tak lze jejím prostřednictvím získat na internetové adrese www.horasvatekateriny.cz aktuální informace o počasí. Náklady v celkové výši téměř jednoho a půl milionu korun pokryla ze dvou třetin dotace ministerstva pro místní rozvoj a příspěvek Evropské unie z programu Phare, zbytek uhradila obec. Opravenou rozhlednu společně vysvětili katolický kněz z nedalekého Českého Jiřetína, hlava české pravoslavné církve Kryštof a evangelická farářka ze sousedního německého Deutschneudorfu. Na podzim loňského roku zahájili v obci práce na zpřístupnění Mikulášské štoly, kde vznikne hornické muzeum.

Obyvatelé Českého Jiřetína si připomněli 410. výročí vzniku obce

Na 300 obyvatel a návštěvníků Českého Jiřetína na Mostecku si v sobotu připomnělo 410. výročí vzniku horské obce. Bohatý kulturní program s ukázkami tradičních krušnohorských řemesel vyvrcholil vysvěcením nového českojiřetínského znaku a praporu v dřevěném kostele svatého Jana Křtitele. Český Jiřetín založil v roce 1592 Jiří Lobkowicz jako osadu dřevorubců. Později se místní obyvatelé živili především plavením dřeva po Flajském kanále. Dřevěný kostel z roku 1563 je nejvýznamnější sakrální památkou obce. Do Českého Jiřetína byl přemístěn v 70. letech z obce Fláje, která ustoupila stavbě vodní přehrady. Po rozsáhlé rekonstrukci byl kostel znovu vysvěcen před šesti lety. Se svolením církve slouží jako centrum kulturně společenských aktivit. K liturgickým účelům je využíván dvanáctkrát do roka.

Arcibiskupské gymnázium v Praze slaví 10. výročí

Studenti Arcibiskupského gymnázia v Korunní ulici v Praze 2 oslaví desáté výročí obnovení své školy. V pondělí se utkají se svými pedagogy ve volejbalu a zahájí třídenní kulturní festival, který má výročí připomenout. Na první den festivalu se chystá vernisáž výtvarných prací studentů a absolventů Arcibiskupského gymnázia a fotografií, které dokumentují zájmovou činnost studentů. Až do středy se budou konat koncerty, na nichž vystoupí například pěvecký sbor strakonického gymnázia a smyčcové kvarteto AG, rocková skupina Epileptica, folková skupina Weepers či funky a jazzová skupina Připomínka paměti. V rámci festivalu se bude v kapli gymnázia konat koncert souboru Karmína. V závěrečný den přijde se studenty besedovat biskup Václav Malý. Vyvrcholením bude slavnostní mše v nedalekém kostele sv. Ludmily.

Lubenečtí hasiči oslavili 130. výročí svého založení

Ukázka likvidace požáru automobilu, soutěže v hasičském útoku, prohlídka zbrojnice, předvedení hasičského autoparku a ostatní techniky i nezbytná taneční zábava byly součástí oslav, při nichž si 130. výročí své existence připomněl Sbor dobrovolných hasičů z Lubence na Lounsku. K největším diváckým atrakcím patřila hasičská ruční stříkačka z roku 1894, kterou si lubenečtí hasiči zapůjčili od kolegů z nedalekého Petrohradu. Lubenecký sbor si v letošním roce připsal šest zásahů, k nejsložitějším patřila likvidace požáru rodinného domu. Sbor dobrovolných hasičů v Lubenci má 45 členů, z toho devět žen. Disponuje třemi zásahovými vozidly.

Ukázky vojenské techniky i výcviku přilákaly tisíce Sokolovanů

Několik tisíc obyvatel Sokolova přilákaly v sobotu ukázky vojenské techniky i výcviku, které pro ně připravili vojáci ze třetí výcvikové a mobilizační základny Karla IV. ve Velké Hleďsebi na Chebsku. Děti i dospělí sledovali například ukázku výcviku vojenských psů, útoku pěšího družstva na opevněné postavení, jízdu tanků a obrněných transportérů i činnost vojenské vyprošťovací techniky. "Hlavním cílem je seznámit veřejnost s tím, co děláme za výcvik, na jaké technice cvičíme," řekl mluvčí základny ve Velké Hleďsebi Petr Žák. Úkolem 3. výcvikové a mobilizační základny je zejména základní výcvik nováčků a další výcvik vojenských specialistů pro pozemní síly české armády. Základnu tvoří kromě třetího logistického praporu v Podbořanech na Lounsku také dvě výcviková střediska ve Velké Hleďsebi na Chebsku a Stříbře na Tachovsku. Středisko ve Stříbře je podle mluvčího Žáka vůbec nejstarší jednotkou českých vojsk. Jeho historie se datuje od roku 1630.

Benefiční koncert pro ústecký útulek vynesl 17.000 korun

Opuštěná zvířata z útulku v Ústí nad Labem se mohou v nejbližších dnech těšit na dodávku krmiva v hodnotě 17.000 korun. Tolik se totiž v pátek podařilo vybrat organizátorům prvního ročníku benefičního koncertu "Útulek-fest 02". Emilio Dvořák z pořádající Ústecké kulturní platformy 98 řekl, že koncert osmi hudebních skupin z Ústí, Teplic a Prahy navštívilo kolem 400 diváků. Pořadatelé se rozhodli podpořit útulek proto, že se již v Ústí dlouho podobná akce neuskutečnila. Koncerty by se v budoucnu měly opakovat pravidelně. V ústeckém útulku nyní žije několik desítek zvířat, z čehož je zhruba 25 psů. Provoz zařízení stojí město ročně zhruba 600.000 korun. Dalších přibližně 150.000 korun věnují ročně občané, organizace a další sponzoři.

A na závěr krátce o počasí:

Bude většinou polojasno, později se na většině území objeví přeháňky, místy i bouřky, nejvyšší denní teploty vystoupí na 28 až 32 stupně Celsia.