Zprávy Radia Praha

České parlamentní volby začaly ve čtvrtek v Americe

Otevřením volebních místností na americkém kontinentě začaly ve čtvrtek české parlamentní volby. Možnost ovlivnit složení Poslanecké sněmovny mají letos poprvé i čeští občané, kteří žijí nebo jen dočasně přebývají v cizině. Ze zhruba 70.000 českých krajanů tuto nabídku využil jen minimální počet. K volbám na 108 zastupitelských úřadech po celém světě se zapsalo pouze 2960 lidí. Mnoho krajanů z velkých zemí od účasti ve volbách odradila skutečnost, že volební zákon navzdory jejich naléhání nepočítá s korespondenčním způsobem hlasování. Týká se to například USA, Austrálie, Kanady či Ruska.

Zatímco v Evropě i na dalších kontinentech se bude hlasovat tradičně v pátek a v sobotu, na americkém kontinentě bude 17 volebních místností otevřeno kvůli časovému posunu už ve čtvrtek a v pátek od 14:00 do 21:00 místního času. První voliče tak podle časových pásem přivítají na velvyslanectvích v Brazílii, Uruguayi a Argentině, a to ve čtvrtek po 19:00 středoevropského letního času (SELČ).

O hodinu později se začne volit ve venezuelském Caracasu a v Santiagu de Chile, s dvouhodinovým odstupem se otevřou volební místnosti na východním pobřeží USA, v Montrealu a Ottawě, v Havaně, kolumbijské Bogotě a peruánské Limě. Od 22:00 SELČ budou moci hlasovat voliči v Mexiku a v kostarické metropoli San José, jako poslední se v Americe otevře pro voliče konzulát v Los Angeles, kde hlasování začne o dvě hodiny později.

Volební seriál se poté přesune do Austrálie, kde se v pátek v 06:00 SELČ otevřou volební místnosti v Sydney a hlavním městě Canbeře. O hodinu později se bude moci volit například v Tokiu a v Soulu, v Pekingu o dvě hodiny později. První hlasovací lístky mohou objevit ve volebních urnách v Hanoji či Bangkoku v 09:00 SELČ. Po 09:30 SELČ se budou moci dostavit voliči k urně v Dillí, na 11:00 SELČ budou muset počkat v pákistánském Islámábádu.

Češi v Moskvě začnou hlasovat ve 12:00. Čeští vojáci v Kuvajtu budou moci odvolit po 13:00 SELČ, kdy začne také hlasování v Londýně, Dublinu, Lisabonu a čtyřech afrických metropolích. V dalších čtyřech, například v Dakaru, se začne hlasovat stejně jako v ČR a většině evropských zemích, tedy ve 14:00 SELČ. Páteční hlasování skončí ve 22:00, sobotní odstartuje v 08:00 a skončí ve 14:00 místního času.

Čeští voliči v zahraničí dostanou na rozdíl od tuzemských voličů hlasovací lístky až ve volebních místnostech. I když pocházejí z různých koutů České republiky, rozhodovat se budou mezi 23 volebními uskupeními, které kandidují v Jihomoravském kraji. S kandidáty se tak mohou seznámit nejsnáze prostřednictvím internetových stránek. Odkazy na webové prezentace kandidujících stran nabízí i internetová stránka ministerstva zahraničí. I když se k volbám na velvyslanectvích zapsaly necelé tři tisícovky Čechů, počet voličů by nakonec mohl být vyšší. Češi v zahraničí mohou totiž volit také po předložení voličského průkazu.

Prezident Havel počká s jmenováním vedení Nejvyššího kontrolního úřadu na novou sněmovnu

Prezident nyní nehodlá jmenovat Františka Brožíka (ČSSD) viceprezidentem a Lubomíra Voleníka prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Předsedovi sněmovny Václavu Klausovi (ODS) poslal dopis, v němž mu oznamuje, že nominace do vedení NKÚ považuje za předčasné a domnívá se, že to přísluší až nové dolní komoře, která vzejde z voleb. Poslancům to oznámil Klaus, který dal současně najevo, že s Havlovým názorem nesouhlasí. "Poslanecká sněmovna zcela legitimně v patřičné chvíli o této věci rozhodla, a proto musím ještě zvážit, jak odpovědět na tento dopis," řekl Klaus.

Evropský parlament nepřipustí, aby Česko do EU víc dávalo, než od ní dostávalo

Evropská unie by neměla připustit, aby se kandidátské země, včetně České republiky, v prvních letech po vstupu do EU ocitly v postavení, kdy budou více přispívat do jejího rozpočtu, než z něj dostávat. Uvádí se to ve zprávě o rozpočtových okolnostech rozšíření, kterou schválilo plénum Evropského parlamentu. Pokud by k tomu došlo, měla by EU nabídnout novým členům finanční kompenzace, uvedli poslanci EP, kteří se tak postavili za stanovisko Evropské komise odmítané vesměs kandidátskými státy. Česká republika, Polsko, Maďarsko i Slovensko dávají přednost postupnému zvyšování svého příspěvku do rozpočtu EU, nikoli vracení případného rozdílu. Česká republika několikrát Evropské unii sdělila, že trvá na tom, aby mohla progresivně zvyšovat příspěvky. Premiér Miloš Zeman při nedávné návštěvě v Bruselu sdělil, že český příspěvek bude nutně kopírovat "náběhovou křivku" příjmů z evropské pokladny.

Česká republika uzavřela s EU část kapitoly zemědělství o veterině

Česká republika uzavřela s Evropskou unií část kapitoly zemědělství, týkající se veterinárních a fytosanitárních předpisů. Stalo se tak během ministerské konference o rozšíření EU v Lucemburku 11. června. "Česká republika obhájila dvě nejobtížnější přechodná období," řekl na tiskové konferenci ministr zemědělství Jan Fencl. Zemědělství je považováno za jednu z nejtěžších neuzavřených kapitol. Podle Fencla tak získá 52 domácích potravinářských podniků tříleté přechodné období na plnění veterinárních a hygienických podmínek. Nemělo by však sloužit všem, ale podstatně menšímu počtu. Nejpozději do konce letošního roku by podle ministra měla začít platit další liberalizace obchodu s unií, tzv double profit. Nikoli však dříve, než začne platit v EU.

Sněmovna neschválila nákup gripenů

Rozhodnutí o způsobu financování nákupu 24 nových armádních stíhaček Jas-39 Gripen se odkládá až na dobu po volbách. Na své poslední schůzi v tomto volebním období o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Poslanci také projednali několik zákonů, které jim vrátila horní parlamentní komora. Svoji poslední schůzi, která již byla silně poznamenána předvolební atmosférou, poslanci ukončili v odpoledních hodinách. Poslanecká sněmovna o jeden hlas neschválila návrh, aby ke splácení úvěrů na nákup stíhaček sloužily příjmy z privatizace. Rozhodnutí o způsobu financování nákupu stíhaček se tak odkládá minimálně o několik měsíců. V úvodu jednacího dne seznámil předseda poslanců Václav Klaus plénum s dopisem, který mu zaslal prezident republiky Václav Havel. V dopise Havel oznamuje, že nyní nehodlá jmenovat Františka Brožíka (ČSSD) viceprezidentem a Lubomíra Voleníka prezidentem NKÚ. Havel považuje jejich nominace do vedení NKÚ za předčasnou a domnívá se, že to přísluší až nové dolní komoře. Konečné slovo padlo v případě zákazu tabákové reklamy. Sněmovna nepřijala pozměňovací návrhy Senátu, ale ani zákon v původní verzi. Tabáková reklama tak bude zatím dál povolena. Poslanci se věnovali i senátem vráceným zákonům z druhé etapy reformy veřejné správy. Rozhodli, že zvýší počet pověřených obcí z plánovaných 194 na 205. Pověřené obce od počátku příštího roku převezmou pravomoci 78 okresních úřadů, které zaniknou. Sněmovna schválila také zákon, podle kterého bude od příštího roku na kraje a obce převeden mnohamiliardový státní majetek, se kterým doposud hospodaří okresní úřady. Nejednotná byla ale dolní komora v případě novely zákona o kampeličkách. Poté, co ji 9. května vetoval Senát, ji nedokázala přijmout ani sněmovna. Zákonodárci také rozhodli o tom, že přijmou předlohu, na základě které se lidé budou moci odvolat proti výsledku své bezpečnostní prověrky, se kterým nejsou spokojeni. Sněmovna také v rámci zákon o úřednících územních samosprávných celků rozhodla, že vedoucí krajští, městští a obecní úředníci budou podléhat lustracím. Všechny zákony, které sněmovna schválila, musí ještě podepsat prezident republiky. Pokud ale některý z nich nepodepíše, znemožní jeho další projednávání. Předlohu budou muset autoři znovu předložit nové sněmovně a absolvovat znovu celý zákonodárný proces.

Ministr Tvrdík varuje, že Česko bude bez stíhaček

Poslanci, kteří hlasovali proti návrhu financování nákupu nových armádních stíhaček Jas-39 Gripen, oslabili podle předsedy ČSSD Vladimíra Špidly suverenitu země a zhoršili její bezpečnostní situaci. Česká republika bude asi od roku 2005, aspoň na přechodnou dobu, bez vlastního nadzvukového letectva. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík tak interpretoval rozhodnutí sněmovny, která neschválila návrh na financování stíhaček z příjmů z privatizace. V květnu odmítl tento návrh i Senát. Předseda branného výboru sněmovny a místopředseda ODS Petr Nečas je ale toho názoru, že na nákup nových stíhaček je ještě tři roky čas a že je nejprve třeba soustředit se na reformu ozbrojených sil. Novinářům řekl, že do té doby lze chránit český vzdušný prostor jinak. Zmínil možnost využít podzvuková letadla L-159, ochranu vzdušného prostoru za pomoci NATO a prodloužení životnosti letounů Mig-21. Financovat další modernizaci těchto zastaralých ruských strojů je ale podle Tvrdíka cestou do pekel. Ministr novinářům řekl, že vláda by se po volbách měla k nákupu či pronájmu stíhaček vrátit. I v případě, že by se opět rozhodla pro letadla Jas-39 Gripen, již ale podle něj konsorcium BAE Systems-SAAB asi nestihne stroje dodat tak, aby republika plynule přešla z migů na gripeny. Také cena nových gripenů bude už podle Tvrdíka asi jiná.

Offsety mohou pokračovat dále, omezí se pouze do obrany

Ministerstvo průmyslu a obchodu se nedomnívá, že by se zamítnutí nákupu nadzvukových stíhaček Gripen muselo promítnout do významného omezení kompenzačních, tedy tzv. offsetových programů. Všechny doposud uskutečněné projekty mohou pokračovat a nové se chystat, země se určitě nedočká pouze 20 procent přímých offsetů do obranného průmyslu. Navíc legislativa umožňuje přihlašování offsetů pro budoucí započítání, které platí deset let. Nová vláda se však též může vrátit k projednávání tohoto největšího projektu vzdušných sil za skoro 60 miliard korun. Tým Gripen se k offsetům nevyjádřil.

Smlouvou o stavbě D47 se bude ještě zabývat vláda

Definitivní podobu realizační dohody o soukromém financování dálnice D47 z Lipníka přes Ostravu na hranici s Polskem izraelskou Housing&Construction se bude ještě zabývat vláda. Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling uvedl, že smlouva je po zapracování připomínek kabinetu ze začátku června téměř hotova a bude odeslána na úřad vlády k formálnímu schválení v pondělí. Resort nyní ještě řeší problém možných archeologických nálezů při realizaci projektu a jejich vlivu na termíny dostavby dálnice a financování. Vláda návrh smlouvy s drobnými připomínkami schválila na svém zasedání 5. června.

Dekrety by prolomila i prohra ve sporech o další zámky, soudí ministr kultury

Restituční spory podobné sporu o zámek v Opočně, který by měl stát vydat podle nařízení soudu Colloredo-Mansfeldům, jsou ještě kolem pěti památkových objektů. Prohra by i v těchto případech podle ministerstva kultury znamenala překročení rámce dosud platných Benešových dekretů. Úřad uvádí zámky Hrubý Rohozec, Choltice, Blansko a Bruntál a hrad Bouzov. Šéf resortu kultury tak reagoval na rozhodnutí soudu v Rychnově nad Kněžnou, který nařídil vydat zámek v Opočně dědičce šlechtického rodu. Ministr se chce spolu s památkáři odvolat. S Dostálem souhlasí také ředitel Státního památkového ústavu Josef Štulc. Dodal, že nezpochybňuje spravedlivost dosavadních mimosoudních restitucí. Zde však cítí nedostatek vůle chránit kulturní dědictví - například cestou kompenzací prostřednictvím jiného majetku. Verdikt soudu týkající se Opočna není pravomocný. Původní majitel zámku Josef Colloredo-Mansfeld podle památkářů během druhé světové války žádal o říšské státní občanství. Proto byl prý pak považován za kolaboranta a o majetek na základě dekretů přišel. Přímý důkaz nebyl však nikdy nalezen. Soudce proto ve zdůvodnění uvedl, že otec dědičky během druhé světové války nepozbyl československého státního občanství, a že proto poválečná konfiskace zámku nebyla zákonná.

Předseda občanských demokratů Klaus se stal místopředsedou Mezinárodní demokratické unie

Předseda občanských demokratů Václav Klaus byl zvolen jedním z místopředsedů Mezinárodní demokratické unie (IDU). Rozhodla o tom konference šéfů členských stran unie, která se uskutečnila v pondělí a v úterý ve Washingtonu. Mezinárodní demokratická unie sdružuje několik desítek pravicových konzervativních a liberálních stran z celého světa. Občanští demokraté jsou jejími členy od loňska. Den před volbami do Poslanecké sněmovny označují občanští demokraté zvolení svého lídra do vedení unie jako "významný mezinárodní úspěch ODS i Václava Klause osobně, potvrzující, že program a politika ODS jsou nedílnou součástí celosvětového liberálně-konzervativního proudu". Členem IDU je z českých stran pouze ODS. Podle internetových stránek organizace je společně s ODS členem Evropské demokratické unie (EDU), která IDU spoluzaložila, i Občanská demokratická aliance (ODA).

Obsluha Temelína odstavila podruhé ve zkušebním provozu generátor

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín odstavila ve čtvrtek ráno znovu turbogenerátor, protože měřící čidla opět zaznamenala netěsnost na jeho elektrické části. Tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že pracovníci Temelína proto v příštím týdnu vymění těsnění v této části zařízení. "Jaderné bezpečnosti se to absolutně nedotklo," řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Turbíny několikrát do roka vypadávají na všech elektrárnách, ať už se tam voda ohřívá pomocí plynu, uhlí, nebo štěpením," uvedla. Po dny, kdy bude obsluha odstraňovat závadu, bude 1000megawattový reaktor pracovat asi na dvou procentech, dodala Drábová.

Někdejší studenti si chtějí stěžovat u štrasburského soudu

Někdejší studenti, kteří se mají omluvit svému kantorovi za vyslovení nedůvěry během sametové revoluce, se chtějí obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve francouzském Štrasburku a na Nejvyšší soud. Novinářům to řekli po schůzce s prezidentem Václavem Havlem. Trojice bývalých studentů se podle nedávného rozhodnutí brněnského soudu musí omluvit za vyslovení nedůvěry Janu Snášelovi, jenž působil jako učitel na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně a byl zde i předsedou základní organizace KSČ. Podle Zdeňka Hirnšála, jednoho z trojice někdejších studentů, bylo pro ně dnešní setkání s hlavou státu povzbuzením. Podle mluvčího Havlovy kanceláře Martina Krafla chtěl prezident bývalé studenty podpořit zejména proto, že sám stál v čele sametové revoluce a Občanského fóra.

Zdravotní stav horníků zraněných při závalu je stabilizovaný

Po čtvrtečním závalu v podzemí Dolu Doubrava na Karvinsku leží v nemocnicích celkem šest zraněných horníků. Tři poranění muži se po otřesu dostali ihned na povrch. Zbývající byli nezvěstní a záchranáři je vyprostili až po deseti hodinách. "Život žádného z nich není ohrožen. Jsou umístěni v ostravské, karvinské a orlovské nemocnici," řekl novinářům hlavní inženýr Dolu Doubrava Jiří Golasowski s tím, že zával nepřežil dvaačtyřicetiletý Polák. Dva původně nezvěstné muže, kteří se z dolu dostali jako poslední, vrtulník přepravil do ostravské fakultní nemocnice. Jsou na jednotce intenzivní péče. Jeden z nich při důlním neštěstí utrpěl popáleniny, řekl mluvčí nemocnice Štěpán Neuwirth. Třetího sanitka převezla do Hornické nemocnice v Karviné.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Bude oblačno až polojasno a zpočátku místy, během dne ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 20 až 25 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude kolem 16 stupňů Celsia.