Zprávy

Dva průzkumy ukázaly, že lidé jsou nespokojeni s politikou

Ve společnosti panuje výrazná nespokojenost jak se současnou politickou situací, tak s prací vlády a parlamentu. Aktuální průzkum společnosti STEM ukázal, že pět měsíců po volbách je s politickými poměry v zemi spokojeno jen 16 procent občanů. Podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) bylo spokojeno dokonce jen osm procent lidí. Ve srovnání se situací těsně před volbami klesl podle analytiků STEM na polovinu podíl lidí, kteří hodnotí příznivě činnost vlády a parlamentu.

Ministerstvo dopravy zveřejnilo dodatek smlouvy o mýtném se společností Kapsch

Stát ponese plnou zodpovědnost za náhradní řešení mýtného systému v případech, kdy se společnosti Kapsch nepodaří sehnat všechna stavební povolení k mýtným branám od státní správy a samosprávy. Takový závazek stvrdil stát v prvním dodatku smlouvy o mýtném, kterou zveřejnilo ministerstvo dopravy. Dnes je přitom jisté, že systém opravdu bude fungovat v provizoriu, neboť se nepodaří vybudovat datové a elektrické přípojky ke všem branám. Asi 150 bran ze 167 tak budou pohánět naftové agregáty. Jeden z majitelů rakouské firmy George Kapsch ale ČTK ve čtvrtek řekl, že Kapsch je připraven převzít závazky z provizorního provozu zpět.

Kapschi se podle dodatku během prvních tří měsíců provozu systému povoluje snížení efektivity výběru mýta až na 85 procent. Při překročení limitu 95procentní úspěšnosti se zvyšuje Kapschi odměna oproti původní smlouvě. Firmě podle ustanovení dodatku připadnou veškeré mýtné poplatky, které firma vybere nad hranici 95 procent. Například v Rakousku se úspěšnost mikrovlnného systému blíží sto procentům.

Zveřejnění dodatku předcházela dohoda mezi ministrem Alešem Řebíčkem a Kapschem. MD však nezveřejnilo dodatek celý, neboť Kapsch si vymínil utajení těch částí dodatku, které se týkají firemního know-how. Začerněny jsou například názvy spolupracujících pojišťoven a výše poplatků za transakce s platebními kartami. Dodatek také umožnil Kapschi odsunout zprovoznění mýtného systému na silnicích prvních tříd o šest měsíců. Mýtné na 1100 kilometrech silnic prvních tříd se tak má začít vybírat až od 1. července 2007. Dodatek uzavřelo ministerstvo dopravy s Kapschem proto, aby se urychlila výstavba systému. Ta měla původně trvat 12 měsíců, tendrem o mýto se však zabýval antimonopolní úřad a výstavba začala až o tři měsíce později. Urychlení výstavby Kapsch podmínil uzavřením dodatku, na druhou stranu mu zanikly jakékoliv nároky na prodloužení lhůt dokončení systému. Kapsch je ochoten jednat s ministerstvem dopravy o novém dodatku ke smlouvě o mýtném a převzít tak část rizik od státu. Řebíček již dříve řekl, že nový dodatek by měl být hotov do 15. prosince.

Podle Alexandra Vondry by Středoevropská iniciativa neměla tříštit svůj nízký rozpočet

Středoevropská iniciativa se ocitla na jakési křižovatce a neměla by se při svém poměrně nízkém rozpočtu věnovat tolika různým oblastem, nýbrž se soustředit jen na některé. Na summitu Středoevropské iniciativy (SEI) v albánské metropoli Tiraně to uvedl český ministr zahraničí Alexandr Vondra, který svůj příspěvek zaměřil na budoucnost této organizace. Podle něj by se SEI měla zaměřit na tři nejdůležitější úkoly: měla by se zasadit o rozšíření Evropské unie na bázi solidarity a společných ekonomických zájmů. Dále by se měla soustředit na projekty, jež by byly přínosné pro všechny členské země, přičemž například v balkánském regionu by šlo o turistický ruch a dopravu, aby tamní země mohly žít z turistického ruchu. Právě Albánie má v tomto směru obrovský potenciál, ale zatím jí jej nedovoluje využít její infrastruktura. Třetí významnou oblastí je vzdělávání, především jazykové, jež je důležité pro domluvu mezi národy.

Brno po poradě s právníky vede Roman Onderka i přes nesouhlas ministerstva vnitra

V čele brněnské radnice zůstává nadále i přes nesouhlas ministerstva vnitra a neplatnost voleb v jednom z okrsků ve městě sociální demokrat Roman Onderka. Magistrát si nechal zpracovat základní právní analýzy, podle kterých je nová městská rada zvolená legitimním způsobem a její rozhodnutí jsou platná. Vedení města zvažuje ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu o neplatnosti voleb. Podle doporučujícího stanoviska ministerstva má být v čele města stále bývalý primátor Richard Svoboda (ODS). Ustavující zastupitelstvo se prý kvůli zpochybnění voleb nemělo vůbec sejít, jím zvolená rada tudíž vznikla v rozporu se zákonem. Onderka tento výklad odmítá, stejně tak Svoboda.

Poslanec Šeich přiznal alkohol za volantem, zříká se imunity

Poslanec ODS David Šeich přiznal, že řídil pod vlivem alkoholu. Jedna sklenička, kterou údajně vypil, nemohla však podle něho způsobit tak vysokou hodnotu alkoholu v krvi, jakou mu připisují brněnští strážníci. Novinářům řekl, že se pro tento případ zříká poslanecké imunity a chce, aby byl řádně vyšetřen. Veřejnosti i médiím se omluvil za prohlášení, která dosud zazněla z jeho úst v souvislosti s případem.

Poslance zastavila hlídka městské policie, když projížděl ulicí v protisměru. Dechovou zkouškou pak strážníci údajně zjistili, že má v krvi asi 2,4 promile alkoholu. Šeich po příjezdu hlídky republikové policie odmítl opětovné dýchání, odepřel poskytnout krev a moč. Policisté z něj údajně cítili alkohol. Když mu byla zakázána další jízda, odešel. Za postup, jaký zvolil Šeich, hrozí před přestupkovou komisí pokuta od 25.000 do 50.000 korun a odebrání řidičského průkazu na rok až dva. "Naměřená hodnota mě naprosto šokovala, naprosto vylučuji, že bych po skleničce alkoholu s takovým časovým odstupem mohl jevit jakékoli sebemenší známky opilosti," zdůraznil. "Byla to chyba," komentoval poslanec to, že se rozhodl po setkání s přáteli dopravit svůj vůz na dva kilometry vzdálené "bezpečné" místo. Řekl, že hodnotu alkoholu v krvi mu strážníci pouze sdělili, na přístroji mu je neukázali. Od čtvrtečního incidentu je Šeichova internetová stránka doslova zavalena výtkami občanů.

Ministr Říman: Pokud odpůrci Temelína zablokují dopravu, budeme si stěžovat Evropské komise

Pokud rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín (JETE) příští neděli při plánovaném protestu na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště zablokují dopravu, bude si ministr průmyslu a obchodu Martin Říman na jejich počínání stěžovat Evropské komisi. Říman ČTK řekl, že omezením dopravy na tomto hraničním přechodu by totiž byla porušena dohoda z Melku, která garantuje volný pohyb zboží a osob přes rakousko-české hranice.

Rakouští odpůrci elektrárny v neděli 3. prosince na šest hodin zablokují hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště. Sdružení protijaderných aktivistů z rakouské spolkové země Horní Rakousy Atomstopp uvedlo, že nejdelší blokádu hranic za posledních šest let povolily místní úřady. Odpůrci Temelína dohodu z Melku vykládají tak, že Česko mělo před kolaudací elektrárny z počátku listopadu doložit provedení určitých bezpečnostních vylepšení. Technické nedostatky podle nich mohou za opakované poruchy v elektrárně.

Evropská komise chce údajně potrestat Kaučuk a další za kaučukový kartel

Evropská komise uvalí ve středu pokuty na přední evropské výrobce syntetického kaučuku včetně českého podniku Kaučuk ze skupiny Unipetrol. Tyto firmy podle komise uzavřely kartelovou dohodu o cenách, řekl agentuře Reuters dobře informovaný zdroj. Podle něj komise zjistila, že se firmy dohadovaly na cenách materiálu používaného k výrobě pneumatik a dalších produktů. Komise začala podezření na kartelovou dohodu vyšetřovat loni, kdy také o svých námitkách výrobce uvědomila a ti měli právo se k nim vyjádřit. Unipetrol tehdy jakékoli obvinění z kartelu odmítl.

Praha je mezi deseti nejvíce konkurenceschopnými regiony v Evropě

Praha a Bratislava se zařadily do první desítky nejvíce konkurenceschopných regionů v Evropě a z regionů desítky nových členských zemí Evropské unie si vedly nejlépe. Ze všech evropských zemí je nejvíce konkurenceschopnou zemí Finsko a z jednotlivých regionů Brusel. Vyplývá to ze studie akademiků z britské Sheffieldské univerzity a americké Univerzity George Washingtona.

Pěstitelé řepy v Brně protestovali proti reformě trhu s cukrem

Košem plným cukrové řepy zemědělci z Hané přivítali v Brně evropskou komisařku pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fisherovou-Bölovou. Protestovali tak proti hrozícímu uzavření tří cukrovarů a ztrátě cukerných kvót pro Českou republiku, řekl ČTK prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Pro tradiční pěstitelskou oblast na Hané by to podle něj znamenalo ztrátu stovek pracovních míst či nedostatek melasy pro lihovarnický průmysl.

Trojici cukrovarů v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci vlastní společnost Eastern Sugar. Společně se dvěma dalšími podniky v Maďarsku a na Slovensku je ale plánuje v nejbližší době uzavřít. Reaguje tak na evropskou reformu trhu s cukrem. Eastern Sugar zaměstnává v Česku asi 400 lidí a drží kvótu na výrobu zhruba 102.000 tun cukru. Pokud by domácí závody zavřela a kvótu odprodala Bruselu za stanovenou kompenzaci, klesla by o více než pětinu domácí produkce cukru limitovaná národní kvótou 454.000 tun. Česko, dosud vývozce, by muselo začít cukr dovážet. Zemědělci teď usilují o to, aby cukerná kvóta zůstala v ČR, jsou případně ochotni ji od společnosti i odkoupit. Pěstitelé poukazují především na to, že deklarovaným cílem reformy trhu EU bylo omezení produkce cukru v nerentabilních oblastech. Odchod Eastern Sugar by ale znamenal propad pěstování cukrovky na Hané, která patří k nejlepším řepařským oblastem v Evropě.

Česká elektřina patří k nejdražším v EU

Pokud v něčem nové členské státy Evropské unie dohnaly své západní sousedy, jsou to rozhodně ceny za elektřinu. V přepočtu na kupní sílu vynakládají na elektřinu jednoznačně nejvíce finančních prostředků slovenské domácnosti, české se ale nedrží příliš daleko za nimi. Vyplývá to z nové statistiky Eurostatu. Čechům patří pomyslné deváté místo mezi 29 státy Evropy (do tabulky jsou kromě 25 států EU započítány i další čtyři, které jsou mimo EU). Mezi prvními deseti státy, kde rodiny vzhledem ke svým příjmům platí za elektřinu nejvíce, jsou hned čtyři nové členské země plus Rumunsko, jež se stane členem evropského společenství 1. ledna 2007. Za elektřinu naopak nejméně peněz vydávají řecké domácnosti, jež zaplatí v přepočtu na kupní sílu zhruba dvakrát méně než Češi.

Středisko pro výzkum českých dějin v Mnichově slavilo padesátku

Padesáté výročí si připomnělo v Mnichově vědecké středisko pro výzkum českých dějin Collegium Carolinum, jež má v České republice pověst vědeckého místa usilujícího o objektivní zhodnocení vztahů a soužití mezi Čechy a Němci. Slavnosti na mnichovské univerzitě se zúčastnili ministr kultury Martin Štěpánek a bavorský ministr pro vědu, výzkum a umění Thomas Goppel. Vědeckou činnost ústavu koordinuje kolegium šesti desítek vědců z různých oborů s bohemistickým zaměřením. Pracují v něm vedle Němců také Američané, Francouzi, Rakušané a od počátku 90. let i řada vědců z Česka a Slovenska.

Ve Francii odhalena deska československému antifašistovi Josefu Fišerovi

V jihofrancouzském městě Vence byla odhalena pamětní deska přednímu představiteli československého exilu a účastníkovi protinacistického odboje ve Francii Josefu Fišerovi (1912-2005). Deska na budově školy Célestina Freineta připomíná, že prostřednictvím Křesťanského dětského domova, který v ní založil v roce 1941, zachránil před koncentračním táborem 129 Židů, z toho 82 dětí. Josef Fišera přišel do tohoto města na jaře 1941. Poté, co na poslední chvíli unikl z Československa před nacisty, působil nejprve ve službách Československého národního výboru v Paříži. Po jejím obsazení přešel už jako kurýr francouzského odboje do Marseille, kde se znovu zapojil do činnosti ve prospěch prchajících Čechoslováků, a pak do Vence. Domovem, který tam založil v dubnu 1941, prošly postupně stovky dětí i dospělých prchajících před nacismem, kterým se spolu se spolupracovníky snažil ulehčit jejich úděl. Zmíněným 129 Židům zachránil život tím, že jim vystavil falešné papíry, které z nich udělaly československé evangelíky. Když musel utéci i z Vence, založil podobnou instituci i v Creuse ve střední Francii a pak přešel do ilegality. Josef Fišera po válce působil na československém konzulátu, ze kterého ale v únoru 1948 odešel a zůstal ve Francii a pracoval jako profesor na vysoké škole sociálních věd při Sorbonně. Zemřel loni v lednu.

Zemřel přední český zoolog a ředitel pražské zoo Veselovský

Ve věku 78 let v motolské nemocnici zemřel profesor Zdeněk Veselovský, přední český zoolog a dlouholetý ředitel pražské zoo. ČTK to oznámil tiskový mluvčí zoo Vít Kahle. Veselovský byl známým propagátorem a popularizátorem přírodních věd, napsal desítky knih. V pražské zoo působil přes 30 let, za tu dobu ji pomohl přebudovat z provinční zahrady ve významnou evropskou a světovou instituci. Přispěl k tomu například zásadní podíl na záchraně koně Převalského či jedny z prvních světových odchovů gepardů, levhartů obláčkových, vlků hřivnatých, tučňáků Humboldtových a dalších obtížně se rozmnožujících druhů. Také díky těmto úspěchům se Veselovský stal v letech l971 až 1975 prezidentem prestižní Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad (IUDZG). K jeho nejznámějším knihám patří díla Výlet do třetihor, Chováme se jako zvířata? nebo K pramenům Orinoka.

Český Krumlov žaluje kvůli mostu rozhodnutí ministra kultury

Spor mezi památkáři, ministerstvem kultury a vedením města kvůli kamennému mostu přes říčku Polečnici v Českém Krumlově bude řešit soud. Stavbu ministerstvo prohlásilo za kulturní památku, a tím podle města u mostu znemožnilo protipovodňová opatření. Most ročně způsobí ve městě několik povodní. Má totiž uprostřed pilíř, který údajně omezuje průtok vody. Jen letos se Polečnice vylila ze svých břehů dvakrát. I v roce 2002 dostal Krumlov největší zásah vody ne z Vltavy, ale z Polečnice. Městští zastupitelé tvrdí, že historická hodnota mostu není významná, protože byl několikrát necitlivě opravován.

Muž, který znásilnil batole, stráví ve vězení osm let

Na osm let a šest měsíců poslal do vězení ostravský krajský soud čtyřiašedesátiletého muže z Bohumína na Karvinsku, který znásilnil a pohlavně zneužil svou čtrnáctiměsíční dceru. Vše si fotografoval a snímky si pak nechal vyvolat. Během vyšetřování vyšlo najevo, že od 12 let zneužíval i dívku, se kterou dítě má. Soudkyně uvedla, že vinu se obžalovanému podařilo prokázat. Uvedla, že i když s dcerou neměl klasický pohlavní styk, praktiky, které provozoval, lze považovat za znásilnění.

Soud uložil Marešové za vytunelování fondu devět let vězení

Vrchní soud v Praze uložil Albíně Marešové devět let vězení za vytunelování Consus investičního fondu (CIF). Za vytunelování fondu byl odsouzen také její manžel Jan - podle obžaloby podvodem odčerpali z fondu akcie za nejméně 71 milionů korun. Policie po Marešovi přes dva roky pátrá, aby ho kvůli odpykání jedenáctiletého trestu dopravila do vězení.

Marešovi, kteří ovládali Středoevropskou burzovní a. s., podle soudu převedli podvodem do svého majetku balík akcií v nominální hodnotě 400 milionů korun. V den převodu činila jejich tržní cena 71 milionů. Akcie pak podle obžaloby prodali, peníze si prý nechali. Advokát Marešové Oldřich Choděra ČTK řekl, že je připraven podat ústavní stížnost. Právník totiž předložil údajně originály dokumentů týkajících se převodu peněz šéfovi CIF, někdejšímu mecenáši sociálních demokratů Vratislavu Šlajerovi. Chtěl, aby soud nařídil jejich znaleckou expertizu. Neúspěšně navrhoval také vyslechnout svědka, který byl prý přítomen podpisu smlouvy. Soudu také předal nahrávku, která to údajně dokazuje. Soud ovšem uvedl, že dosud předložené listiny jsou zjevně padělky, včetně dokladu o předání peněz. Podle soudu jsou důkazy obhajoby nepřesvědčivé a není důvod pochybovat o vině.

Vyšetřování jednoho z prvních podvodů v novodobé historii českého akciového trhu trvalo pět let a provázely je podivné okolnosti. Ve spisu se objevovaly falešné znalecké posudky a kvitance na neexistující finanční převody. Záhadně zemřel makléř, případ policie uzavřela jako sebevraždu. Mnozí jsou však přesvědčeni o tom, že šlo o zločin. Marešovi již dříve uvedli, že právě po zesnulém muži poslali 70 milionů korun za prodané akcie Šlajerovi. V trezoru mrtvého také policie našla doklad o převzetí této sumy, ovšem s padělaným Šlajerovým podpisem.

Policie zadržela hlavního dodavatele heroinu pro Ostravu

Specialisté z policejního týmu Toxi zadrželi údajně hlavního dodavatele heroinu pro Ostravu. Muž prý zásoboval město téměř dva roky. Policisté ho chytli v okamžiku, kdy přivážel téměř 130 gramů tvrdé drogy. Šlo o naprosto čistý heroin, který by dealer ještě mohl naředit. Pokud by pak vše prodal, vydělal by 500.000 korun, informovala ČTK policie. Dealer přitom sám drogy nebral. Policisté zjistili, že se dokonce snažil aktivně závislosti zbavit svou přítelkyni. "Je paradox, že se té dívce snažil pomoci a sám drogu do Ostravy vozil," řekl ČTK zdroj obeznámený s případem. Dodal, že dealer založil například romskou kapelu, kterou financoval z peněz, které vydělal prodejem narkotik.

V Česku přibývá zahraničních párů, které chtějí umělé oplodnění

Do Česka míří v poslední době stále více zahraničních párů, které mají zájem o umělé oplodnění. Podle brněnských porodníků jsou to hlavně Němci a Rakušané, v obou zemích je asistovaná reprodukce přísněji legislativně upravena. Navíc mohou mít zákrok v Česku o polovinu i více levnější. Novinářům to řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Brně Pavel Ventruba. Česká asistovaná reprodukce letos slaví 25 let od prvního úspěšného oplodnění. Podle statistických údajů trpí jen v tuzemsku poruchou plodnosti zhruba 15 procent párů. Úspěšnost umělého oplodnění je u žen kolem 25 let zhruba 50 procent, ženy kolem 40 let mají jen desetiprocentní šanci. Věkový průměr pacientek je přitom 35 let.

Statistika: Na sto žen připadá 95 mužů, u pětašedesátnic pak 62

V Česku připadá na stovku žen průměrně asi 95 mužů. S věkem jejich počet dál klesá. Na sto pětašedesátnic "zbývá" už jen 62 jejich vrstevníků. Podobná situace panuje i v ostatních evropských zemích. Vyplývá to ze srovnání 24 evropských států, které zveřejnil na svých stránkách Český statistický úřad. Podle některých odborníků i kvůli "nedostatku mužů" mnohé ženy zůstávají bezdětné. Sociologové upozorňují také na to, že do budoucna by se společnost ve vyspělých státech mohla měnit na "společnost starších žen". Ženy se totiž dožívají vyššího věku než muži. Při postupném prodlužování života tak mnohé stráví i několik desetiletí bez svého partnera. Nyní v ČR připadá na sto vdovců 543 vdov. Ženy v současnosti ztrácejí svého partnera v průměru v 66 letech.

V Česku prý chybí tisíce lůžek pro lidi bez přístřeší

V Česku údajně chybí tisíce lůžek pro lidi bez přístřeší. V současnosti mohou využívat po celé republice kolem 6000 lůžek, jen v Praze ale žije přibližně stejný počet bezdomovců. ČTK to řekl Ilja Hradecký, který je autorem letošní národní zprávy o bezdomovství. Vybudování dalších středisek podle něj často brání neochota radnic. Za problém považuje situaci v hlavním městě. Azylové domy v současnosti nabízejí ubytování jen asi pro desetinu z pražských bezdomovců. Pražský magistrát chce koupit loď, v níž by bezdomovci mohli přespávat.

Student olomoucké univerzity získal prestižní Cenu Shimadzu

Student Univerzity Palackého v Olomouci Jan Petr z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty získal prestižní Cenu Shimadzu, která je udělována od roku 1999 mladým vědeckým pracovníkům mladším 35 let za původní vědeckou práci z oboru analytické chemie. Student olomoucké univerzity v soutěži uspěl vůbec poprvé v historii udělování ceny v tuzemsku. Cenu vyhlašuje japonská firma Shimadzu ve spolupráci s Českou společností chemickou.

Karlštejn má na zapsání mezi památky UNESCO vyšší šance než dříve

Hrad Karlštejn usiluje o zapsání do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zhruba 16 let, jeho šance se však v posledních letech zvýšily. Je to především díky řadě historických průzkumů, při kterých památkáři zjistili, že Karlštejn je dochován v mnohem větší autenticitě, než se původně předpokládalo. ČTK to řekl zástupce kastelána hradu Karlštejn Tomáš Řehoř. Pro jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Čechách by titul památky UNESCO znamenal především zvýšení prestiže a maximální ochranu památky v rámci zachování světového kulturního dědictví. Památku každoročně navštíví 260.000 až 300.000 turistů, což pracovníci hradu považují za maximální optimum.

Nové Divadlo Hybernia otevřel muzikál Golem

Česká smetánka zaplavila zrekonstruované Divadlo Hybernia, které se otevřelo veřejnosti premiérou nového muzikálu Golem. Na představení se přišel podívat snad každý, kdo ve světě showbyznysu či ve společnosti něco znamená. Stylově po červeném koberci se prošli autoři, herci, zpěváci, producenti, politici, moderátoři - všichni, kdo mají alespoň trochu známé jméno. Otevření domu se několikrát odkládalo, a to i přesto, že nedodržení termínu bylo spojeno se sankcí 200 milionů korun. Definitivní termín otevření padl až před několika měsíci, proto i chystaný muzikál vznikal ve velice rychlém čase. "Vloni touto dobou jsme neměli napsanou ještě ani řádku," podotkl na předpremiérovém setkání s novináři autor námětu a scénáře Golema Zdeněk Zelenka. Skladatel Karel Svoboda doplnil, že výkon všech za uplynulých sedm měsíců by mohl být hoden zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.

Divákům se na premiéře představili Josef Vojtek, Lucia Šoralová, Linda Finková, Jiří Korn, Hana Křížková a další. Otevřeli tak budoucnost příběhu ze 16. století, kdy v Praze sílilo napětí mezi obyvateli židovského ghetta a pražskými křesťany. Hlavní dějovou linkou je osudová láska židovské dívky Rebeky a křesťanského mladíka Vojty. Zajímavostí muzikálu je, že Golem dostal schopnost projevovat city a milovat.

Dům U Hybernů stojí v místech dřívějšího gotického kostela sv. Ambrože. V letech 1653 až 1659 mu irští františkáni, zvaní též hybernové, dali barokní podobu. Moderní empírové průčelí pochází z přestavby v letech 1808 až 1811. Dnešní podobu dal interiéru architekt Michael Klang. Hlediště má kapacitu téměř tisíc míst. Scénu navrhl Šimon Caban.

Český skladatel Kryštof Mařatka vyhrál soutěž v Lodži

Kryštof Mařatka, umělec žijící již deset let v Paříži a řazený mezi nejzajímavější příslušníky mladé české skladatelské generace, vyhrál hlavní cenu a cenu publika v mezinárodní autorské soutěži v Lodži. Její organizátoři na internetové prezentaci uvedli, že vítěz uspěl se skladbou Luminarium; s prvním místem je spojena částka 12.000 dolarů (zhruba 300.000 Kč). Mařatka sdělil ČTK, že jeho partitura před několika dny soutěžila v Polsku v konkurenci 401 kompozic autorů z 51 zemí světa. Luminarium, koncert pro klarinet a orchestr, využívá ve zvuku západního orchestru různou etnickou hudbu. Čtyřiatřicetiletý Mařatka, který opakovaně vzbuzuje mezinárodní pozornost, studoval v Praze na konzervatoři klavír a skladbu, v kompozici se počítá k žákům Bohuslava Řehoře a Petra Ebena. Vystupuje též jako dirigent.

Petra Soukupová se v neděli utká o titul Miss Earth na Filipínách

Finalistka letošního ročníku soutěže krásy Česká Miss Petra Soukupová bude v neděli ve filipínské Manile bojovat o titul Miss Earth. Ve finále se utká s dalšími 72 adeptkami z celého světa. V letošní České Miss se Soukupová stala favoritkou poroty, diváci ji do vítězné trojice krásek nezvolili. Soutěže Miss Earth se od ostatních obdobných akcí liší svým ekologickým zaměřením a propagací zdravého způsobu života.

Janda zahájil Světový pohár ve finské fujavici 52. místem

Český skokan na lyžích Jakub Janda v úvodním díle Světového poháru ve finském Kuusamu nebodoval. Obhájce vítězství v seriálu obsadil v hustém sněžení a větru v prvním kole 52. místo a podobně jako většina favoritů se mezi třicítku nedostal. Závod byl nakonec stejně jako před rokem ukončen už po prvním kole, které vyhrál domácí Arttu Lappi skokem dlouhým 141 metrů. V Kuusamu se kvůli špatnému počasí ve čtvrtek ani v pátek nedoskákala kvalifikace, takže do závodu nastoupilo všech 67 přihlášených. Povětrnostní podmínky se příliš nezlepšily, na což doplatila především elitní patnáctka z loňského SP nasazená na závěr startovní listiny.

Jednadvacítka se na ME utká s Anglií, Itálií a Srbskem

Čeští fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let se v základní skupině B mistrovství Evropy v Nizozemsku v příštím roce utkají s Anglií, Srbskem a Itálií. Rozhodl o tom los v Arnhemu. Druhou skupinu tvoří domácí Nizozemsko, Belgie, Portugalsko a Izrael. Finálový turnaj se uskuteční od 10. do 23. července.

Počasí

Posledních deset dní se průměrné denní teploty pohybují čtyři až osm stupňů nad dlouhodobým průměrem a svými hodnotami odpovídají druhé polovině října. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav. V neděli nejvyšší denní teploty trochu klesnou, budou kolem sedmi stupňů Celsia a na této úrovni by měla teplota vydržet celý příští týden. I tato hodnota je pro současné období nadprůměrná. Vyšší teploty, neobvyklé pro pozdní podzim, panují již několik týdnů. Po krátkém období ochlazení na počátku listopadu padaly v polovině měsíce teplotní rekordy na mnoha místech republiky. Podle měsíční výhledové předpovědi by mělo být teplotně nadprůměrné celé období od 21. listopadu do 20. prosince.

Bude polojasno, až oblačno, teploty 9 až 13 stupňů Celsi