Zprávy

Povodňová situace se zklidnila, voda ale ustupuje jen pomalu

Povodňová situace se v ohrožených místech republiky zklidnila, hladiny řek klesají. Voda ale ustupuje jen pomalu, řada lidí tak dál zůstává mimo domov. Meteorologové očekávají, že záplavy budou na dolní Moravě či na Labi doznívat týden i více. Zvýšenou pozornost je stále nutné věnovat Moravě a hrázím v okolí Břeclavi. Předpokládá se totiž, že její hladina kvůli středečním srážkám ještě mírně vzroste. S odeznívajícími záplavami nabývá na intenzitě sčítání škod a jednání o pomoci postiženým oblastem. Meteorologové zrušili výstrahu na povodně, která původně platila až do pátečního večera. Na všech tocích totiž pokračují poklesy a nebezpečí opětovných vzestupů se nepředpokládá.

V Ústeckém kraji jsou kvůli záplavám mimo domov stovky osob. V Ústí byl ve čtvrtek zprovozněn Mariánský most, výrazně se tak odlehčilo dopravě. Nejhorší situace v regionu je v Hřensku na Děčínsku, které je zcela pod vodou, a Křešicích a dalších obcích na Litoměřicku. Kraj již začal shromažďovat peníze na úhradu škod po letošních záplavách. Samospráva aktivovala Fond obnovy, který fungoval před čtyřmi lety.

Stav ohrožení platí na Labi ještě v Mělníku, zatímco v Brandýse nad Labem ve čtvrtek ráno poklesla hladina řeky na úroveň druhého povodňového stupně. Spolana už odvolala krizový stav a začíná obnovovat výrobu. Voda v Nežárce a Lužnici, které zaplavují ještě několik ulic ve Veselí nad Lužnicí, zvolna klesá. Řada domů je bez elektřiny a plynu a někteří obyvatelé stále bydlí mimo své domovy. Středeční srážky jen mírně zpomalily pokles řek. Stupeň ohrožení stále platí na středním a dolním toku Lužnice.

Také povodňová situace v Jihomoravském kraji se postupně zklidňuje. Řeka Dyje a všechny její přítoky hlásí pokles hladin. Snížil se také odtok z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku. Region se již připravuje na hrozící komáří kalamitu. Druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost stále platí na celém toku Moravy ve Zlínském kraji. Tendence je podle vodohospodářů spíš klesající na všech stanicích. Hladina stále klesá také v Uherském Hradišti a okolí, kde hejtman Zlínského kraje odvolal stav nebezpečí, který ve městě a blízkém okolí platil od minulé středy.

V Olomouci v noci na čtvrtek pominul stav ohrožení. Kvůli poklesu hladiny řeky Moravy mohli vodohospodáři snížit varování na druhý povodňový stupeň. Stav ohrožení odvolali také v Moravičanech. V povodí řeky Odry nebezpečí záplav nehrozí. V Moravskoslezském kraji platí pouze na jednom místě první stupeň povodňové aktivity. Řeky navíc stále klesají a předpovědi vydatných nočních srážek se nenaplnily.

Povodňová komise pražského magistrátu ve čtvrtek odvolala druhý stupeň povodňové aktivity. Škody způsobené velkou vodou v metropoli nepřesáhnou podle předběžných odhadů deset milionů korun. V pátek se začnou v metropoli demontovat protipovodňové zábrany.

Zaorálek umožnil rychlé přijetí zákonů o penězích na povodně

Vládní předlohy, které umožní získat peníze na krytí povodňových škod, projedná Poslanecká sněmovna podstatně rychleji, než je obvyklá několikaměsíční lhůta. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek ve čtvrtek totiž podle očekávání vyhověl žádosti vlády a vyhlásil stav legislativní nouze. Takové opatření umožní přijmout zákon i za jeden den. Stav legislativní nouze předseda sněmovny vyhlásil na termín od 6. dubna do 28. dubna. V úterý 18. dubna přitom Poslanecká sněmovna zahajuje schůzi. Zaorálek navíc rozhodl o tom, že dolní komora předlohy, které se týkají povodní, projedná ve zkráceném jednání. To znamená, že je nebude posuzovat v obvyklém trojím čtení, ale bude tak moci učinit třeba za jeden den, a to možná hned v úterý 18. dubna. Vláda ve středu rozhodla, že na odstraňování povodňových škod uvolní pět miliard korun z Fondu národního majetku (FNM) a dividend firem ČEZ a Osinek. "Prioritně budou peníze použity na odstranění škod. Pokud by zbyly, půjdou na protipovodňová opatření," informoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Kvůli uvolnění peněz musela vláda změnit zákon o FNM a státní rozpočet na letošní rok.

Jandák: Škody na památkách nebudou tak vysoké jako v roce 2002

Škody způsobené povodněmi na památkách v Česku nebudou tak vysoké, jako tomu bylo při ničivých záplavách v roce 2002. ČTK to řekl ministr kultury Vítězslav Jandák. V pátek by mu památkáři měli dodat přesná čísla o tom, jaké náklady budou potřebné na odstranění následků současných povodní. "Škody mapujeme. Peníze na jejich odstranění budeme čerpat z našich rezerv a budeme i žádat o finanční pomoc ministerstvo financí," řekl ministr. Podle svých slov se již seznámil s rozsahem postižení některých památek v jižních a v západních Čechách. Neuvedl, který historický objekt je nejvíce poničen. S velkými problémy se podle něj potýkají především zámecké parky, v nichž kvůli velké vodě padají k zemi mohutné stoleté stromy s podmáčenými kořeny. Další stromy mohou uhynout. Jsou to škody, které se dají jen těžko nahradit, zdůraznil Jandák.

Mládek: Na výkup domů v místech záplav by mohly jít až stamiliony

Až stovky milionů korun by mohl dát stát na výkup domů, které jsou v záplavových oblastech opakovaně zatopovány velkou vodou. ČTK to řekl ministr zemědělství Jan Mládek s tím, že ale záleží na zájmu majitelů nemovitostí. Výkup by totiž byl dobrovolný. Mládkův úřad předloží vládě v krátké době materiál o zřízení fondu na protipovodňová opatření a výkup těchto nemovitostí by měl být jedním z podprogramů. "Je to teprve v ideové rovině," podotkl Mládek. Vykoupené domy by se podle něj měly bourat a nahradit parkovými úpravami. Absence staveb by i zlepšila situaci při povodních, dodal. Premiér Jiří Paroubek ve středu k záměru uvedl, že stát musí také vyřešit systém, jak zájemcům o výkup nabídnout vhodné pozemky k nové výstavbě. Citlivou věcí je podle Mládka to, že vykupovat by se mělo za tržní ceny, které ovšem nemusejí být zrovna vysoké, mimo jiné poté, co pojišťovny ve dvakrát zatopeném území zruší možnost pojistek. Jako příklad ministr uvedl Veselí nad Lužnicí, silně postižené letošní povodní. "Dovedu si představit, že se budou vykupovat starší domky vesnického typu, ale nedovedu si moc představit, že se budou vykupovat nově postavené domy ze 60., 70. či 80. let, kterých je tam také hodně," dodal.

Protipovodňový fond by měl mít formu zvláštního účtu pro investice do protipovodňových opatření. Do fondu by šly dvě miliardy korun ze státního rozpočtu, miliarda z privatizace a sedm miliard by představovala půjčka od Evropské investiční banky. Konkrétní představa je tak zatím deset miliard korun s tím, že je možné vklad navýšit o dalších pět miliard. Možností by podle Mládka bylo i vydání státních dluhopisů. Fond má navázat na současný program prevence před povodněmi. Podle viceprezidenta Asociace realitních kanceláří Ivana Žikeše je návrh na výkup domů populistický krok před volbami. "Lepší by bylo udělat protipovodňová opatření," míní. Podle něj by o poskytování peněz na výkup domů rozhodovali úředníci, objevila by se tak i korupce. Odhadnout, kolika nemovitostí by se výkup mohl týkat, je podle něj obtížné. Mohlo by jít o stovky i tisíce nemovitostí.

Německý ministr zahraničí bude v pátek jednat v Praze

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier přijede podle diplomatů v pátek do Prahy potvrdit vynikající česko-německé vztahy. Setká se se svým protějškem Cyrilem Svobodou, s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem. Není vyloučeno, že při schůzkách se politici zmíní také o problému, který se týká nepohřbených ostatků vojáků německého wehrmachtu nacházejících se v Ústí nad Labem. Ostatky mají být v nejbližší době převezeny do některého z vojenských újezdů. Dohodli se na tom zástupci města, ministerstva obrany a německého Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby. Diplomaté označují vztahy s Německem za nejlepší v historii a již nezatížené minulostí, což pravidelně potvrzují i politici obou zemí. Paroubek dokonce Steinmeiera zve v české metropoli na oběd. Nebývá zvykem, že by český ministerský předseda obědval s ministrem zahraničí. Paroubka s německým ministrem pojí členství v sociální demokracii. Německá SPD slíbila české ČSSD pomoc v předvolební kampani a do Prahy pošle několik odborníků.

Bém se Bursíkovi omlouvat nebude, kauza je pro něj uzavřena

Pražský primátor Pavel Bém nevidí důvod, proč by se měl omlouvat předsedovi Strany zelených Martinu Bursíkovi za svá slova o nejasném pozadí dotací na opravu jeho domu ve Sněmovní ulici. Magistrát ve čtvrtek přitom zveřejnil informace, podle kterých Bursík v letech 1995 a 1996 dostal trojnásobně vyšší dotaci, než jiné fyzické osoby. Také lhůta pro průběh dvou správních řízení byla údajně nestandardně krátká. Bém ale považuje kauzu za uzavřenou a nechce se k ní již dále vyjadřovat. Do vztahu Strany zelených a ODS se podle něj nepromítla.

Evropská komisařka Redingová chce levnější roaming v Evropě od příštího léta

Telefonování z mobilního telefonu v zahraničí, tzv. roaming, by mohlo v rámci EU od léta 2007 zlevnit. Po čtvrtečním jednání s ministryní informatiky Danou Bérovou to uvedla evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. Podle mobilních operátorů je aktivita komisařky zbytečná a o snížení a vyrovnání cen se postará trh sám. "Mým přáním je, aby občané mohli profitovat z nové regulace v létě příštího roku," uvedla. Podle Redingové by měli mít všichni obyvatelé EU stejné podmínky pro telefonování v jiné zemi v rámci unie. Chce toho dosáhnout regulací velkoobchodních cen na úroveň nákladů a přiměřeného zisku. Nyní jsou ceny mnohdy výrazně nad vynaloženými náklady operátorů. Redingová se chce snažit jak o vyrovnání cen v rámci jednotlivých zemí, tak i o zrušení poplatků, které lidé v zahraničí platí za příchozí hovory. Evropská komise by měla novou směrnici připravit do června. Pak ji musí předložit evropskému parlamentu. Na úpravu musí následně zareagovat i národní regulátoři 25 členských zemí. Nařízení by mělo podle Bérové být velmi dobře směřované a zaměřené jen na tuto konkrétní oblast. "Není naším záměrem zvyšování regulace na trhu," uvedla.

ČSÚ: Stavební výroba se v únoru meziročně snížila o 8,2 pct

Stavební výroba se v únoru meziročně snížila o 8,2 procenta a pokračovala tak v poklesu, který zahájila v lednu letošního roku. Meziměsíčně stavebnictví v únoru kleslo o 0,6 procenta. Oznámil to Český statistický úřad s tím, že stavební práce byly nižší ve všech segmentech stavební výroby. Podle analytiků ale situace ve stavebnictví není dramatická. "Za poklesem výstavby není nezájem investorů o nemovitosti, ale počasí," poznamenal analytik Next Finance Vladimír Pikora. Kvůli vysoké sněhové pokrývce bylo dokončení řady prací posunuto do budoucna a nejde o změnu trendu, dodal. Vzhledem k tomu, že ani březen nebyl co do počasí příliš vydařený, analytici očekávají, že se ani v tomto měsíci stavebnictví příliš nevzchopí. "Teprve jaro přinese výrazné zlepšení situace ve stavebnictví, které bude těžit z přílivu peněz z veřejných zakázek, z fondů EU a z boomu bytové výstavby," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Během několika měsíců se na výsledcích stavební výroby začne projevovat i obnova infrastruktury po povodních.

Exministr Vladimír Mlynář obžalován kvůli zneužívání pravomoci veřejného činitele

Státní zástupce posílá k soudu bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, který je stíhán kvůli založení společnosti Testcom servis. Mlynář byl loni v dubnu obviněn z napomáhání k trestnému činu zneužívání informací v obchodním styku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Bývalý ministr je obviněn kvůli tomu, že na společnost Testcom servis smluvně převedl provoz Portálu veřejné správy. Jako poslanec přitom podle policie věděl, že vznik společnosti odporuje zákonu o majetku státu. Na založení Testcom servisu vyčlenil Testcom 7,5 milionu korun. Příspěvkové organizace ministerstev ovšem podle zákona nesmějí soukromé společnosti s ručením omezením zakládat ani financovat. V únoru 2004 se Mlynář na požadavek ministerstva financí rozhodl Testcom servis zrušit. Ministerstvo financí se domnívalo, že tato firma nebyla založena v souladu se zákonem. Mlynář popírá spáchání jakéhokoli trestného činu i jakékoli protiprávní jednání. "Fakt, že jsem se já, ani moji spolupracovníci, žádného protizákonného jednání na ministerstvu nedopustili, prokážu před soudem," řekl po zahájení stíhání Mlynář.

Policie obvinila Doležela z pokusu o podvod kvůli kauze Unipetrol

Vyšetřovatelé z protikorupční policie ve středu obvinili kvůli kauze Unipetrol z pokusu o podvod někdejšího šéfa kabinetu českého premiéra Zdeňka Doležela. ČTK to řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Doležel bude podle něj i nadále vyšetřován na svobodě. V případě soudní dohry mu hrozí až 12 let vězení. "Mohu potvrdit, že obvinění se týká kauzy takzvaných 'pěti na stole v českých', tedy schůzky pana Doležela s Jackem Spyrou," upřesnil Omelka s tím, že někdejší šéf kabinetu premiéra Doležel byl obviněn z pokusu o podvod v prvním a ve čtvrtém, tedy nejpřísnějším odstavci. "Ve středu převzal usnesení o zahájení trestního stíhání," doplnil Roman Skřepek z policejního prezidia. Doležel je podezřelý, že si na tajné schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun. "Musel si být vědom, že to, za co chtěl po Spyrovi peníze, nemůže splnit," vysvětlil Omelka důvod, proč policie posuzuje Doleželovo jednání jako pokus podvodu. Spyra tak údajně byl tím, koho Doležel svým jednáním poškodil.

Schůzku obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel se Spyrou na ní hovořili o privatizaci petrochemické společnosti Unipetrol, kterou podle některých informací provázela korupce. Spyra údajně chtěl tuto privatizaci zpochybnit či do ní zasáhnout a získat výhody pro konsorcium Seta. Doležel podle Spyry žádal peníze za to, že doporučí, aby se společnost Seta vrátila do privatizace Unipetrolu. Seta se v roce 2004 snažila účastnit této privatizace jako český partner polského koncernu PKN Orlen, který se stal vítězem soutěže. "Je to pro mě na jedné straně překvapení, že mu policie sdělila obvinění. Na druhé straně jsem zvědav, co bude dál a jak se k tomu postaví premiér Jiří Paroubek," reagoval ve čtvrtek pro ČTK Spyra. "Na jednu stranu mě to překvapuje, na druhou stranu jsem rád, že je to nějakým způsobem uzavřeno," řekl ve čtvrtek v Hradci Králové Paroubek. Doležel je prý nyní v jeho očích jenom člověkem, který je stíhán. "Já mu přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane," řekl Paroubek. Doležel jakékoli podezření z možné korupce od začátku popíral. Při loňském prosincovém výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se případem rovněž zabývala, Doležel řekl, že slova "pět na stole v českých" nebyla žádostí o úplatek, ale tajnou šifrou. Naopak Spyra poslancům řekl, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil.

Policie navrhla obžalovat Srbu z podvodu ve Štiříně

Protikorupční služba navrhla obžalobu v další z kauz kolem někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. Tentokrát jde o údajný podvod při rekonstrukci Konferenčního centra Štiřín, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí. Obvinění čelí celkem čtyři lidé. Srba je ve starší kauze stíhán také za přípravu vraždy novinářky, která psala o jeho aktivitách na ministerstvu zahraničí kritické články. Za přípravu její likvidace byl Srba odsouzen k osmiletému vězení, Nejvyšší soud však nedávno verdikt z popudu nejvyšší žalobkyně, která žádá přísnější trest, zrušil a případ vrátil odvolacímu soudu. Srba byl proto nedávno převeden z výkonu trestu zpět do vazby. V případu údajného podvodu při rekonstrukci Štiřína čelí Srba obvinění zároveň se štiřínským exředitelem Jiřím Zoufalem, jednatelem stavební firmy Petrem Langrem a Srbovou rodinnou přítelkyní Evou Tomšovicovou, taktéž stíhanou za přípravu vraždy novinářky. Jsou podezřelí z toho, že stát připravili o miliony korun, když uzavřeli smlouvy na provedení stavebních prací ve Štiříně za ceny mnohonásobně vyšší, než bylo obvyklé. Podle dřívějších informací údajně dostal Srba po uzavření smluv a dodatků s vítězi veřejné soutěže pět milionů korun. Tomšovicová v roli svědkyně v jiné kauze u soudu uvedla, že v souvislosti s přestavbou Štiřína vozila od Langra Srbovi úplatky. Běžná taxa za zajištění zakázky prý byla deset procent z její hodnoty.

Soud osvobodil účastníka CzechTeku, jenž údajně zranil policistu

Tachovský okresní soud osvobodil jednadvacetiletého muže, jenž údajně při loňské technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku hodil kamenem po policistovi a zranil ho. Mladý muž, obžalovaný z útoku na veřejného činitele, to popíral. Podle soudu se neprokázalo, že kamenem hodil právě on. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. "Jediný důkaz bylo svědectví kolegy zraněného policisty. Ten útočníka viděl jen několik sekund a ztotožnil ho až za půl hodiny. Soud nemůže vyloučit, že se mýlil," řekla soudkyně Michaela Řezníčková. Několik dalších svědků naopak tvrdilo, že obžalovaný kamenem neházel. Nepoznal ho ani zraněný policista. U soudu uvedl, že ho tehdy zahlédl jen na chvilku a pořádně mu neviděl do tváře. Žalobce vinil Rudolfa Sedláčka z toho, že loni 30. července večer na louce u Mlýnce házel po policistech kameny. Jednoho z nich zasáhl kámen do páteře. Vrtulník ho poté odvezl do nemocnice, policista se ještě měsíc léčil.

Korupční aféra Viktorie Žižkov míří k Nejvyššímu soudu

Korupční aféra pražského fotbalového klubu Viktoria Žižkov míří k Nejvyššímu soudu. Rozhodčí Vladimír Pastyřík, který byl pravomocně potrestán podmíněným trestem a pokutou za to, že si nechal slíbit 30.000 korun jako úplatek za ovlivnění předloňského utkání mezi Viktorií a Brnem ve prospěch pražského klubu, se s verdiktem nesmířil a podal dovolání. ČTK to řekla mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová s tím, že dovolání dorazilo koncem března. Obvodní soud pro Prahu 3 Pastyříka potrestal loni v září osmiměsíčním vězením podmíněně odloženým na dva roky, pokutou 30.000 korun a také tříletým zákazem výkonu funkce rozhodčího. Pokud by pokutu nezaplatil, šel by na dva měsíce do vězení. Verdikt poté potvrdil i odvolací senát pražského městského soudu. Pastyřík je policista a kvůli vyšetřování je postaven mimo službu. Od počátku tvrdí, že je nevinen.

Pastyřík byl stíhán spolu s bývalým sportovním manažerem Viktorky Ivanem Horníkem a dalšími jedenácti rozhodčími a fotbalovými delegáty. Protože je ale policista, byl jeho případ vyšetřován i souzen odděleně. Horník a spol. byli zatím obvodním soudem odsouzeni nepravomocně, ponechali si lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají. Trest přijal pouze delegát svazu Jiří Vlček, kterému bylo jako jedinému prokázáno i přijetí úplatku. Horník dostal za to, že úplatky nabízel, sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let, pokutu ve výši 900.000 korun a zákaz činnosti na deset let. Pokud pokutu nezaplatí, půjde do vězení na pět měsíců. Horník podle soudu po rozhodčích a delegátech chtěl, aby ovlivňovali zápasy ve prospěch žižkovského klubu. Podmínky, pokuty a zákazy činnosti dostalo také všech deset rozhodčích a delegátů, kteří si podle soudu nechali úplatek úmyslně slíbit.

Vrchní soud pustil známou Grossových Barkovou z vazby na svobodu

Stíhaná podnikatelka a známá rodiny expremiéra Stanislava Grosse Libuše Barková ve čtvrtek po téměř devíti dnech opustila bránu ruzyňské vazební věznice. Odvolací pražský vrchní soud ji totiž z vazby propustil. Vyhověl tak stížnosti obhajoby, která protestovala proti uvalení vazby městským soudem, který se obával útěku Barkové do ciziny. Vrchní soud hned po rozhodnutí odeslal do věznice příkaz k propuštění ženy na svobodu. Barková podle zpravodaje ČTK, který byl na místě, vyšla z věznice v doprovodu právníka Víta Širokého. S novináři nekomunikovala.

"Od začátku jsme říkali, že vazební důvod nebyl dán. Jsem rád, že vrchní soud tímto signalizoval, že rozhodnutí městského soudu nebylo v souladu s právem," řekl ČTK advokát podnikatelky Josef Lžičař. "Vrchní soud uvěřil paní Barkové, že se trestnímu stíhání nehodlá vyhýbat," zdůraznil obhájce. Podle něj to jasně vyplývá z toho, že odvolací senát nepožadoval v souvislosti s jejím propuštěním na svobodu žádné další záruky.

Jednačtyřicetiletá Barková čelí obžalobě z osmimilionového pojistného podvodu a hrozí jí až 12 let vězení. Městský soud ji v prvním kole líčení poslal loni na pět let do vězení, odvolací soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Podnikatelka obžalobu odmítá a tvrdí, že jde o spiknutí. Podle obhajoby se někomu mohlo stíhání Barkové hodit k odstranění Grosse z čela vlády. Minulou středu uvalil městský soud na Barkovou vazbu, do věznice ji odvedli policisté přímo ze soudní síně.

Policie obvinila 16 lidí kvůli daňovým únikům za ředění benzinu

Pracovníci finanční policie ve spolupráci s celníky obvinili 16 lidí z daňových úniků kvůli ředění pohonných hmot. ČTK o tom informovalo policejní prezidium. Potvrdilo informace, že obvinění souvisí s kontrolní akcí celníků na českých čerpacích stanicích. Celníci tam zjišťují, zda jsou vybrané výrobky skladovány a prodávány v souladu se zákonem a zda nejsou do paliva přimíchávány směsi. Podle policie patří obvinění do organizované skupiny lidí. Za krácení daně, poplatku a podobné povinné platby jim hrozí až 12 let vězení. Celníci s policisty začali v rámci akce "Cisterna" ve středu na celém území ČR kontrolovat předem vytypované čerpací stanice, u kterých měli podezření, že míchají pohonné hmoty s jinými látkami. "Kontroly byly cílené a zaměřené na kvalitu pohonných hmot," uvedl jeden z celníků s tím, že šlo o desítky benzinových stanic, mimo jiné v Ústeckém a Středočeském kraji a v Praze.

Za záchranu lidí z hořícího domu dostala žena zlatý kříž

Na ministerstvu obrany se rozdávaly zlaté kříže za nejlepší záchranářské činy loňského roku. Jednou z oceněných je i padesátiletá Růžena Cínová, která během březnového požáru ubytovny v pražském Zličíně vyrazila mříže z okna ve zvýšeném přízemí a pomohla před plameny utéct pěti lidem. "V tu chvilku jsem nezmatkovala, ale hledala jsem východisko kudy ven. Byla tam má přítelkyně a další lidé. Všude ale byly mříže," řekla Cínová ČTK po ceremonii. Mříže popadla a snažila se je vyrazit, nejprve to však nešlo. Venku přitom podle ní stáli muži, které volala o pomoc, ale marně. "Uhoříme, Růženo, volali na mě ostatní za mnou, tak jsem ty mříže nakonec vyrazila," líčila Cínová dramatické chvíle v hořícím domě. Vytlačila ven pět lidí a nakonec vylezla sama. Rozespalí lidé ve vyšších patrech však byli v pasti, jejich jedinou šancí byl skok. Cínová uvedla, že k vyskočení z okna přesvědčila jednu ženu, která váhala. "'Zlomíš si nohu, ale přežiješ,' volala jsem na ni. Tak skočila," vzpomíná zachránkyně. Sama při požáru ztratila přístřeší i svůj veškerý majetek. Cínová je ráda, že v krizových chvílích neztratila rozvahu. "Člověk nesmí myslet na to, že to vzdá. Když ví, že nemůže ten druhý, tak se musí snažit," dodala.

Mezi dalšími oceněnými je lékař Peter Ziman, který chirurgickým zákrokem loni v srpnu zachránil šestadvacetiletého organizátora mistrovství ve vrhání nožů, jehož jeden ze soutěžících bodl do srdce. Vysoce profesionální operace se povedla i díky tomu, že lékař těžce zraněnému otevřel hrudník ještě na cestě na chirurgický sál. V kategorii laiků zvítězila patnáctiletá studentka Dominika Pečovská, která poskytla první pomoc o dva roky mladší lyžařce. Za akci na Slovensku byl oceněn třiadvacetiletý hasič Vladimír Krajňák, jemuž se podařilo zachránit dva chlapce na gumovém člunu uprostřed řeky Hnilec. Mezi skupinami se vítězem stal traumatým brněnské úrazové nemocnice za účast na záchranné misi po loňském zemětřesení v Pákistánu.

Václav Klaus věnoval generálu Peřinovi jako prvnímu čestnou plaketu prezidenta

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek věnoval slavnému pilotovi z druhé světové války Františku Peřinovi při příležitosti jeho 95. narozenin čestnou plaketu. Legendární letec je prvním člověkem, který toto vyznamenání na Pražském hradě získal. "Tímto svým osobním oceněním, jehož jste právě Vy prvním nositelem, vyjadřuji respekt a úctu hlavy státu všeobecně váženým, výjimečným osobnostem," uvedl Klaus v dopise Peřinovi. Čestnou plaketu se prezident rozhodl udělovat za různé občanské aktivity. Peřina dostal zlatou plaketu, existuje ale také ve stříbrné verzi, řekl ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Ocenění mohou v budoucnu dostat další lidé.

František Peřina opustil protektorát Čechy a Morava v červnu 1939, den po své svatbě. Létal na bojových letadlech ve Francii a poté v Anglii. Poslal přitom k zemi minimálně 12 německých letadel, sám byl sestřelen nad Paříží a vážně zraněn. Jeho ženu nacisté celou válku věznili. V roce 1949 byl Peřina z armády propuštěn a upadl v nemilost, podařilo se mu však přeletět do americké zóny v Rakousku. "Generál nebe", jak se mu přezdívalo, později emigroval do Kanady a pak do Spojených států. Domů se vrátil po pádu komunismu. Za svůj život dostal řadu vyznamenání, například Československý válečný kříž, medaili za chrabrost před nepřítelem, řád bílého lva a také několik zahraničních ocenění.

Středoškoláci si v Praze zkoušejí roli diplomatů OSN

Světové problémy jako íránský jaderný program, ptačí chřipka, terorismus či mořské pirátství řeší v Praze čtyři stovky středoškoláků z celé republiky. Už pojedenácté se účastní pražského modelu Organizace spojených národů (OSN), kde si zkoušejí roli diplomatů ze zemí sloučených v této organizaci. Mnoho z nich předtím zavítalo přímo na velvyslanectví, aby jejich postoje byly co nejautentičtější. Jedna možná budoucí diplomatka se vydala například na běloruskou misi, kde ji přijali až po několika urgencích. Nejlepší zkušenost prý udělala předloni s chilským velvyslanectvím. "To bylo neporovnatelné. Dokonce pro nás tehdy poslali diplomatické auto s vlaječkou," řekla ČTK Vanda Seidlová. Na lidská práva, což je v případě Běloruska nyní aktuální, se Bělorusů raději neptala. "To jsme vůbec neriskovali," dodala. Po návštěvě jí běloruská diplomatka slíbila, že se na zahájení zasedání v ústředí české diplomacie v Černínském paláci přijde podívat.

Pražský model OSN organizuje nevládní organizace Asociace pro mezinárodní otázky. Delegáti se připravují půl roku a v Praze se pak v sedmi výborech snaží nalézt odpovědi na aktuální světové otázky. "Akce nabízí studentům možnost nahlédnout do světa mezinárodní politiky," řekl ČTK Marek Dvořák, který patří k vedoucím celé akce. "Mladí lidé se také naučí mluvit před velkým počtem lidí," dodal. Pražský model OSN, který se koná pod záštitou šéfa české diplomacie Cyrila Svobody, trvá v Praze až do neděle. Středoškolští delegáti budou zasedat v Kongresovém centru a v neděli přijmou rezoluce.

Rada dala Nově pokutu 1,6 milionu, s Primou opět řeší VyVolené

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila Nově tři pokuty v celkové výši 1,6 milionu korun, z toho 1,5 milionu za obsah reality show Big Brother. Celková výše pokut udělených radou za tuto reality show tak stoupla na 43,3 milionu. Zároveň se opět začala zabývat reality show VyVolení, jejíž druhou řadu Prima vysílá od února. S Primou kvůli možnému ohrožení psychického, fyzického a mravního vývoje dětí a mladistvých zahájila celkem sedm správních řízení; podle zákona v každém z nich hrozí pokuta až deset milionů korun. Za několik dílů první řady VyVolených dostala ze stejného důvodu Prima pokuty ve výši 22,5 milionu korun. Obě televize se proti pokutám brání u soudu. Nova nyní dostala za Big Brother dvě pokuty, první ve výši půl milionu korun, druhou dvojnásobnou, a to za stejné porušení zákona jako u Primy. Zejména se radě nelíbí, že v pořadech vysílaných mezi 06:00 a 22:00 zazněly vulgární výrazy a další obsahově nevhodné pasáže. Další pokutu ve výši 100.000 korun dostala Nova za to, že podle rady v jednom z dílů Big Brother nedodržela zákonem stanovený odstup mezi dvěma reklamními bloky. Podle rady obsahovaly pořady druhé řady VyVolených televize Prima odvysílané na přelomu února a března častou konzumaci alkoholu a kouření jako něco vhodného pro každodenní život mladých úspěšných lidí, jednání pod vlivem alkoholu ponižující lidskou důstojnost a samoúčelnou prezentaci nahoty.

Rekonstrukce středověké mincovny Vlašský dvůr letos skončí

Rekonstrukce bývalé středověké mincovny Vlašský dvůr v Kutné Hoře letos skončí. Zbývá opravit dlažbu na nádvoří. Včetně rekonstrukce kamenné kašny bude stát 2,2 milionu korun. Město na to dostalo dotaci 555.000 korun od ministerstva kultury z programu záchrany architektonického dědictví. Zbytek zaplatí z vlastních zdrojů, řekl místostarosta Václav Vančura. Oprava dlažby začne v nejbližších dnech a skončit by měla zhruba za 80 dní. Částečně ale omezí provoz památky, v níž je galerie, obřadní síň a sídlo Průvodcovské služby Kutná Hora. Na konci června by se navíc na nádvoří měl konat jeden z koncertů tradiční hudební přehlídky Operní týden. "Pokusíme se to skloubit. Akcí je tolik, že nemůžeme najít tři měsíce v kuse, abychom žádnou neomezili," dodal Vančura. Oprava jedné z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek byla zahájena v roce 2001 a zatím stála téměř 19 milionů korun. Vlašský dvůr je unikátní památkou světového významu. Jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra, které dalo vzniknout královskému hornímu městu Kutné Hoře, jež byla svého času nejdůležitějším městem po Praze. Jméno získal zřejmě po italských (vlašských) mistrech, které král povolal z Florencie. Vlašský dvůr se stal centrální mincovnou a po několik století byl střediskem hospodářské moci státu.

Diváckou cenu Czech Press Phota má snímek nemocného Pavla Dostála

Fotografie nemocného ministra kultury Pavla Dostála zvítězila v divácké anketě, která doprovázela výstavu nejlepších snímků z české fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo 2005. Fotografie Jana Zátorského, která byla pořízena jen několik dní před Dostálovým úmrtím, zachycuje ministra upřeně hledícího do světla, které jakoby přichází z jiného světa. Z více než 9000 hlasujících diváků si snímek vybraly téměř 2000 návštěvníků. Na druhé místo diváci umístili fotografii tělesně postiženého cyklisty z paralympiády od Václava Jirsy, která vyhrála hlavní cenu 11. ročníku soutěže. Dostala o 762 hlasy méně než snímek Dostála. Třetí místo obsadila fotografie Novorozenci a hudba od Joe Klamara, který dokumentoval experiment s pouštěním hudby do sluchátek malým dětem.

Česká kraulařská štafeta byla na MS v krátkém bazénu sedmá

Sedmou pozici obsadila česká štafeta na 4x200 metrů volný způsob ve finále mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu v Šanghaji. Kvarteto Michal Rubáček, Martin Verner, Martin Kresta a Květoslav Svoboda zdaleka nestačilo na nejlepší týmy, přesto vylepšilo svůj dopolední český rekord na výkon 7:10,99 minuty. Z rozplaveb Češi postoupili šestým časem 7:11,86. Česká štafeta přitom málem v Číně ani nestartovala, protože Rubáček dostal příušnice a do Šanghaje nakonec odjel až na poslední chvíli v pondělí. Z osmé průběžné pozice na sedmé místo vytáhl čtveřici na závěrečném úseku Svoboda, jenž skončil ve středu na kraulařské dvoustovce těsně čtvrtý.

Počasí

V pátek meteorologové čekají polojasno, na severu přechodně až oblačno. Odpolední teploty 8 až 12 stupňů, na horách kolem 3 stupňů.