Zprávy

Prezidenta Václava Klause přijal norský král Harald V.

Prezident Václav Klaus byl v královském paláci v centru Osla přijat norským panovníkem Haraldem V., který na jeho počest rovněž uspořádal slavnostní oběd. Klaus s chotí Livií v Norsku zahájil dvoudenní návštěvu. Kvůli průjezdu české delegace byla uzavřena hlavní dálnice do norské metropole. O pobytu hlavy českého státu v zemi nicméně nemají místní občané možnost dozvědět se z tisku, protože zaměstnanci největších norských novin stávkují kvůli důchodové otázce.

S norskými politiky hovořil Václav Klaus o Evropské unie. Premiér Kjell Mange Bondevik uvedl, že Norsko, které zatím není členem Evropské unie, se zájmem pozoruje zapojování nových členských států do společenství. To by podle něj mohlo významně pomoci při rozhodování Osla o případném členství. Norové v referendu odmítli vstup do EU v roce 1994 poté, co už jejich vyspělá země měla vyjednaný vstup do společenství od 1. ledna 1995. Od té doby se vedou debaty, zda by Norsko mělo znovu o členství usilovat. Český prezident zopakoval svůj názor, že pro Českou republiku jako stát ležící ve středu Evropy poznamenaný čtyřiceti lety komunismu nebyla jiná možnost než do Evropské unie vstoupit. Vyjádřil ovšem své výhrady k rostoucí centralizaci a sjednocování Evropy. Přesto by sám sebe neoznačil za euroskeptika, dodal.

Kromě EU oba státníci mluvili o situaci v konfliktních oblastech, jako je Irák, Afghánistán či Blízký východ, a o bilaterálních vztazích mezi Českou republikou a Norskem. Shodli se na nutnosti obnovit důvěryhodnost západních demokracií v Iráku po skandálu s týráním iráckých vězňů v americké věznici v Bagdádu, přičemž hlavní slovo by měla mít OSN.

Mimořádná schůze k penězům od Evopské unie skončila po třiceti minutách

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, jejíž náplní měla být rozprava o připravenosti České republiky na čerpání peněz z fondů Evropské unie (EU), skončila po zhruba třiceti minutách. Poslanci totiž neschválili program jednání, takže schůze formálně nemohla ani začít. Schůzi iniciovala opoziční ODS, která reagovala na obavy mnohých starostů a hejtmanů, podle nichž Česko není na čerpání peněz připraveno. Jednání o programu vyvrcholilo hádkou mezi především vládními sociálními a opozičními občanskými demokraty, kteří se přeli o to, zda země je na čerpání peněz připravena.

Zapojení Česka do Schengenu se asi zpozdí, počítá se s rokem 2007

Do schengenského systému EU, který mimo jiné zruší hraniční kontroly, se Česká republika plně zapojí později proti dosavadním předpokladům. V lednu ministr vnitra Stanislav Gross uvedl, že Schengen země může převzít koncem roku 2006. Kvůli zpoždění ve vývoji druhého schengenského informačního systému v EU tento termín Grossův úřad posunul na říjen 2007. Schengenský systém chrání společné vnější hranice EU; zatím je v něm 13 z 25 zemí EU, končí tedy například na česko-německých hranicích. V souvislosti s rozšířením EU bruselské ústředí vyvíjí nový informační systém schengenské spolupráce.

Vláda na tři týdny přerušila projednávání memoranda o stíhačkách

Česká vláda přerušila na tři týdny projednávání návrhu memoranda o porozumění mezi ČR a Švédskem o pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. ČTK to řekl Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády. Kabinet chce mít podle něj do této doby k dispozici i první návrh podrobných smluv o desetiletém pronájmu stíhacích letounů. Memorandum o porozumění je první a nejobecnější dohodou, která má zastřešit následující podrobné smlouvy o pronájmu a o programu zpětných investic do české ekonomiky. Vláda v březnu uložila ministru obrany, aby předložil memorandum do konce dubna a návrhy podrobných smluv do konce května.

Česko si chce na deset let pronajmout 14 stíhaček Jas-39 Gripen za 20,3 miliardy korun. Zpětné investice do české ekonomiky, takzvané offsety, mají dosáhnout 130 procent ceny kontraktu. Ministr obrany Miroslav Kostelka nedávno prohlásil, že po podepsání všech smluv by první čeští piloti a mechanici mohli začít se školením na gripenech už letos v červenci. Švédské stíhačky mají příští rok nahradit dosluhující letouny MiG-21.

Sněmovna odložila schvalování česko-slovenské hraniční smlouvy

Poslanecká sněmovna odložila schvalování smlouvy mezi Českem a Slovenskem o zpřísnění režimu na jejich hranici poté, co se obě země staly 1. května členy Evropské unie. O smlouvě dosud nerozhodl ani slovenský parlament. Odklad hlasování vysvětlovali poslanci různě. Někteří připouštěli, že roli sehrálo to, že vládní koalice neměla dost hlasů na její prosazení. Koalice má jen těsnou většinu dvou hlasů nad opozicí, která smlouvu kritizuje jako špatnou a zbytečnou. Navíc mají vůči dokumentu výhrady i někteří vládní poslanci. Vliv na postoj poslanců měly i výtky starostů měst a obcí z příhraničí, kteří v březnu zákonodárce vyzvali, aby smlouvu neschválili. Tvrdí, že konec nadstandardního režimu by lidem v příhraničí zkomplikoval život.

Podle smlouvy by občané obou zemí směli překračovat hranice kdekoli, pokud by k tomu měli povolení. Bez něj by mohli přejet hranice na 22 standardních přechodech a po ostatních 72 dohodnutých přeshraničních cestách. Čeští politici tvrdí, že absence nové smlouvy nezpůsobí žádné problémy. Zachován podle nich zůstane současný hraniční režim.

Sněmovna podpořila zrychlení adopcí

Adopce by se měly zrychlit, takže malé děti by se dřív dostaly do náhradních rodin a nemusely by prožít mládí v různých ústavech. Má k tomu přispět lidovecký návrh novely, který sněmovna schválila hlasy 84 ze 155 přítomných. Novela počítá s tím, že matka může dát souhlas s adopcí bezprostředně po porodu. Účinnosti by nabyl až po šesti týdnech od narození dítěte, takže ochrana ženy v šestinedělí by byla zachována. Nynější praxe, kdy je možné souhlasit s osvojením až šest týdnů po porodu, vede podle lidovců k průtahům a vleklým soudům. Matka se někdy po porodu "vytratí" a už se jí nelze dotázat. Dítě tak může přijít o šanci na to, že se rychle dostane do náhradní rodiny.

Na návrh Evy Dundáčkové z ODS navíc sněmovna přijala pasáž, která umožňuje svěřit dítě budoucím osvojitelům už před uplynutím šesti týdnů. Soudům navíc novela ukládá tříměsíční, respektive nejvýše šestiměsíční lhůtu na rozhodnutí o případech, které se osvojení týkají. Jeden z autorů předlohy Vilém Holáň (KDU-ČSL) ČTK řekl, že dnes se někdy takové věci protahují i na roky. Zdaleka ne všichni poslanci jsou ale přesvědčeni o kladných dopadech novely, sporná byla zvlášť část, která umožňuje vyslovit souhlas s osvojením už během prvních šesti týdnů po porodu. V roce 2001 bylo osvojeno 545 dětí, přičemž počet žadatelů o osvojení byl 2100," uvedli v důvodové zprávě autoři novely zákona o rodině. Předloha ve znění schváleném sněmovnou by měla rovněž finančně přispět zařízením pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc.

Sněmovna souhlasí s tajnými porody

Nastávající matky v těžké životní situaci asi v budoucnu získají možnost porodit své dítě utajeně a přitom v nemocnici, tedy s nezbytnou zdravotní péčí. Počítá s tím lidovecký návrh novely, který sněmovna schválila hlasy 88 ze 159 přítomných. Nyní ho posoudí Senát a prezident. Návrh, který se týká utajených porodů, má omezit případy, kdy žena v nouzi, třeba kvůli strachu z reakce okolí či neúnosným sociálním podmínkám, volí potrat a v extrémním případě i usmrcení dítěte. Žena, která o to písemně požádá, by měla nárok na zvláštní ochranu svých osobních údajů. Její zdravotnická dokumentace má být zapečetěna, otevřít by ji bylo možné jen se svolením soudu.

V České republice se od roku 1990 snižuje počet potratů, loni klesl o další tři procenta. V roce 2003 bylo v České republice hlášeno téměř 40.000 potratů, z toho ve 27.000 případech šlo o umělé přerušení těhotenství. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Každé páté přerušení těhotenství doporučili lékaři ženě ze zdravotních důvodů. Nejvíce umělých přerušení těhotenství bylo v Česku v roce 1988, a to 110.000. Před deseti lety se jejich počet snížil na 70.000.

Senát schválil vládě zákon umožňující lepší boj s nezaměstnaností

Stát má mít podle Senátu možnost účinněji postupovat proti lidem, kteří se vyhýbají práci. Na druhé straně by měl ale také umožnit nezaměstnaným, aby si přivydělali částku až do poloviny minimální mzdy bez ztráty nároku na podporu. Počítá s tím vládní návrh zákona o nezaměstnanosti, který schválil beze změn Senát. Norma se na jedné straně snaží zabránit zneužívání nabídky úřadů práce, na druhé straně jim umožňuje vytvářet individuální programy se zaměřením na konkrétní region. O podporu v nezaměstnanosti by podle navrhovaného zákona mohl přijít třeba člověk, který odmítne přezkoumání svého zdravotního stavu nebo nástup na rekvalifikaci, s níž předtím souhlasil.

Míra nezaměstnanosti v únoru dosáhla rekordních 10,9 procenta, což představovalo více než 570.000 lidí bez práce. V dubnu klesla na 10,2 procenta, bez práce bylo přes 535.000 lidí. Jednou z příčin vysoké nezaměstnanosti v České republice je podle podnikatelských a zaměstnavatelských svazů nízká motivace lidí pracovat kvůli štědrému sociálnímu systému.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nepřipravuje pokyny pro úředníky, podle kterých by měli postupovat při přidělování sociálních dávek. Řekla mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová v reakci na ombudsmanovu kritiku. Podle veřejného ochránce práv některé úřady místo toho, aby občanovi pomohly, jeho situaci zhoršují. Ombudsman upozornil mimo jiné na to, že úředníci často podmiňují přiznání dávek zrušením penzijního připojištění a stavebního spoření. Občan by ale pak musel vrátit státní příspěvky, což by jeho krizi ještě prohloubilo. Podle nynějšího zákona by měl žadatel získat peníze prodejem majetku. Úřady podle zástupkyně ombudsmana Anny Šabatové nutí lidi zbavit se například automobilu. Za starý vůz žadatel ale mnoho peněz nedostane. Svou situaci tím nevyřeší, nemůže ani dojíždět za prací. Kritiku si vysloužilo i přiznávání podpory matkám až po zveřejnění jména otce. Podmínkou pro získání dávek je i zajištění řádné školní docházky. Podle Šabatové o ně může rodič přijít jen kvůli tomu, že jeho potomek šel za školu. "Podmínky ale nelze plně uvolnit. Stát se musí bránit zneužívání dávek," zdůraznila Prejdová.

Europoslanci mají brát 65.000 korun měsíčně, Senát s tím souhlasí

Čeští poslanci Evropského parlamentu mají brát měsíčně 65.000 korun hrubého. Je to o 18.500 korun více, než činí základní plat řadového člena českého parlamentu, a skoro čtyřikrát více než loňská průměrná hrubá mzda v Česku. Plat europoslanců stanovila Poslanecká sněmovna v novele svého jednacího řádu a Senát proti tomu neměl námitky. Novelu tak dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Plat bude 24 českým zástupcům v Evropském parlamentu vyplácet sněmovna.

Senát schválil ratifikaci úmluvy proti námořnímu terorismu

Pouze podpis prezidenta Václava Klause chybí Česku k ratifikaci mezinárodní úmluvy o bezpečnosti na mořích a námořních plošinách. Přístup k mezinárodní úmluvě schválil Senát. Česká republika se tak zřejmě brzy přidá ke 105 státům, a to i vnitrozemským, které už úmluvu přijaly. Dosud bylo podle výkladu ministra dopravy Milana Šimonovského trestně postižitelné pouze pirátství, tedy loupežná přepadení na vodě. Teroristický útok s politickým podtextem ale ne. Pod českou vlajkou na moře žádná námořní loď nevyplula sedm let. V případě, že se stát bude někdy chtít vrátit k provozování námořní dopravy, úmluvu k tomu bude potřebovat, upozornil Šimonovský.

Exner (KSČM): Není důvod měnit komunistický charakter strany

Není důvod měnit komunistický charakter strany ani střídat jejího předsedu, řekl na tiskové konferenci KSČM, poslední před volebním sjezdem, její místopředseda Václav Exner. Strana se podle něj bude také dál orientovat na občany, kteří se živí svou prací. Exner ale přesto potvrdil, že je připraven na předsedu KSČM kandidovat. Miroslav Grebeníček, který je předsedou už jedenáctým rokem, podle Exnera vyvedl komunistickou stranu z těžké krize, do níž se dostala po porážce v roce 1989. Má také hlavní podíl na její rostoucí síle. KSČM trvale stoupají preference a je po ODS druhou nejoblíbenější politickou stranou.

Ministr Čermák neuspěl s kárným řízením proti pražskému soudci

Pražský soudce Martin Šalamoun se nedopustil kárného provinění, když rozhodoval o žalobách svých kolegů na stát. Rozhodl o tom Nejvyšší soud České republiky. Potvrdil tak obdobný verdikt Vrchního soudu v Praze, proti němuž se odvolal ministr spravedlnosti Karel Čermák. Soudci žalovali stát kvůli tomu, že podle svého výkladu služebního zákona měli nárok na větší plat, než dostali. I když ministr míní, že Šalamoun etiku rozhodováním o platech svých kolegů soudců porušil, protože podal na stát stejnou žalobu jako oni, Nejvyšší soud je jiného názoru. Podle něj bylo soudcovo jednání pouze na hranici kárného přestupku. Vzhledem k okolnostem případu a posouzení případné společenské nebezpečnosti jednání soudce nejde o kárné provinění, řekl předseda kárného senátu Nejvyššího soudu Juraj Malik.

Komisař Bolkestein: Pokud nebude pakt stability dodržován, Evropská měnová unie se zhroutí

Pakt růstu a stability je základem Evropské měnové unie a pokud nebude dodržován, začnou se základy Evropské měnové unie /EMU/ hroutit. Na setkání s českými podnikateli to řekl komisař Evropské unie pro vnitřní trh Frits Bolkestein. Pakt požaduje po členských zemích EMU maximálně tříprocentní rozpočtový deficit, což v minulých letech nedodržela například Francie či Německo. Země, které deficit překročily, mají podle něj programy, aby kritéria splnily. V opačném případě komisař připustil uvalení sankcí. Země překračující deficit argumentují tím, že musí zvýšit výdaje, aby podpořily ekonomiku.

Evropský komisař Frits Bolkestein odmítá sjednocení daní z příjmů podniků v rámci Evropské unie a tvrdí, že rozhodování o výši daňových sazeb by mělo být nadále ponecháno na jednotlivých členských státech. Po harmonizaci podnikových daní volají někteří představitelé západoevropských zemí, zejména Německa a Francie, a obviňují nové kandidátské země z daňového dumpingu. Bolkestein se navíc domnívá, že staré členské země EU by si měli vzít příklad z nováčků a daňové zatížení snížit. "Daně v Evropě jsou příliš vysoké a představují brzdu hospodářského rozvoje," uvedl.

ČR do roku 2006 získá z Evropské unie o 40 mld. Kč více, než do ní odvede

Česká republika získá do roku 2006 z rozpočtu Evropské unie o 40,1 miliardy korun více, než kolik budou činit její platby do EU. V následujících třech letech totiž odvede ČR do společné evropské kasy 2,568 miliardy eur (79,6 miliardy Kč) a naopak získá z EU 3,862 miliardy eur (119,7 miliardy Kč). ČTK to sdělilo ministerstvo financí.

Na tisíc lidí zablokovalo průjezd mezinárodní silnicí v Německu

Na tisíc lidí zablokovalo zhruba na půl hodiny průjezd mezinárodní silnicí v saském městě Dippoldiswalde. Proti kamionové dopravě přišli protestovat obyvatelé německých měst a obcí ležících podél komunikace, po které denně projedou desítky tisíce kamiónů. Německé demonstranty podpořili také lidé z českých příhraničních měst. Situace se podle místních velmi zhoršila po vstupu Česka do Evropské unie. "Kamiónů je snad o třetinu více a dopravní předpisy snad řidiči vůbec neznají," stěžoval si starosta sousedního města Altenberg Thomas Kirsten.

Nováčci v EU mají v péči o zdraví co dohánět

Nové členské státy Evropské unie mají v oblasti zdraví ještě co dohánět. S výjimkou Malty a Kypru, které nemají komunistickou minulost, se úroveň péče o zdraví ve zbývajících osmi zemích výrazně liší od bývalé "patnáctky". Vyplynulo to ze společné studie London School of Economics a francouzského Institutu pro vědu a zdraví (ISS), která byla zveřejněna v Bruselu. Zatímco průměr EU před rozšířením činil 78,72 let, v nových členských zemích je průměrná očekávaná délka života pouze 73,17 let. Na dlouhý život se mohou těšit především Slovinci (76,49), Češi (75,43) a Slováci (73,82).

Lidé by měli povinně spořit na důchod v soukromých fondech

Lidé by si měli spořit na penzi nejen formou státního důchodového pojištění, ale také povinného spoření prostřednictvím soukromých institucí. Novinářům představil návrh penzijní reformy generální ředitel penzijního fondu Credit Suisse Life and Pensions Petr Žaluda. Současný stav je podle něj dlouhodobě neudržitelný. V soukromých společnostech se budou peníze podle Žaludy na rozdíl od peněz spravovaných státem zhodnocovat. Na překlenutí dočasného deficitu důchodového účtu v prvních letech fungování systému by mohly obdobně jako na Slovensku sloužit peníze z privatizace. Stát by určil všechny podmínky, tedy i kdo a kolik bude do soukromého důchodového pojištění platit, dodal Žaluda.

Senátora stála oslava asistentových narozenin 146.000 Kč

Celkem 146.000 korun stála senátora KSČM Jaroslava Doubravu oslava narozenin, kterou si počátkem dubna v prostorách horní komory uspořádal jeho nyní již bývalý asistent Petr Votava. Akce byla původně ohlášena a schválena jen jako koncert Pražského žesťového kvintetu, který uspořádal senátorský klub Nezařazení. Doubrava podle svých slov netušil, že se akce přemění v oslavu 50. narozenin jeho bývalého asistenta, s nímž předtím prý neměl nejmenší neshody. Senátor sumu zaplatí ze svých peněz na podzimní volební kampaň, v nichž chce na Ústecku obhajovat svůj mandát. Doubrava se za celou záležitost, která podle něj poškozuje jméno Senátu, členům horní komory písemně omluvil.

Veteráni i vojáci si připomněli vznik Zpravodajské brigády

Příslušníci Zpravodajské brigády, ale i vojáci a lidé z ministerstva obrany si připomněli 65. výročí vzniku této odbojové skupiny. Brigáda vznikla na ideálech Junáka a skautingu a ve své době čítala na sedm stovek odvážných, kteří byli ochotni riskovat své životy za nacistické okupace. Právě členové Zpravodajské brigády předávali informace londýnskému exilu a později se zapojili do příprav a pak i do samotného povstání v Čechách a na Moravě, zejména ale v Praze. Odbojová skupina si udržela po celou dobu války nadstranický charakter a mnozí její příslušníci byli po nástupu komunismu v roce 1948 pronásledováni a vězněni. Velitel brigády Veleslav Wahl byl popraven.

Odbory vyzvaly ministra Kubinyiho k odstoupení už po třech týdnech funkce

Už po třech týdnech ve funkci se dočkal nový ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi první výzvy, aby odstoupil. Vyzval ho k tomu předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. K tomuto názoru ho vedlo ministrovo vystoupení ve sněmovně. Ministr sám o možnost promluvit požádal, chtěl poslancům sdělit své záměry s řízením resortu. Místo toho napadl Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která je podle něj hlavním viníkem všech problémů. "Pan ministr si svým vystoupením ve sněmovně zavřel dveře k tomu, aby případná řešení, ať už dobrá nebo špatná, vůbec měla šanci projít," řekl Schlanger novinářům. Schlanger je přesvědčen, že místo aby ministr odvolával ředitele nemocnic a vyzýval k odstoupení ředitelku VZP, měl by si udělat pořádek na ministerstvu.

Dvacetiletá studentka z Děčína, kterou napadl meningokok, zemřela

V ústecké Masarykově nemocnici zemřela dvacetiletá studentka, kterou napadl meningokok. Lékaři u ní potvrdili invazivní menigokokové onemocnění, které se projevuje rozsáhlým hnisavým zánětem mozkových blan. Vyšetření už podstoupily i spolužačky dívky, výsledky všech testů jsou zatím negativní, řekl ČTK krajský epidemiolog Josef Trmal. Studentka zdravotnické školy byla v nemocnici od nedělního večera. Podle Trmala mělo onemocnění jako u dalších případů rychlý vývoj. V Ústeckém kraji zemřeli od začátku roku na meningitidu čtyři mladí lidé. Státní zdravotní ústav evidoval v roce 2003 v Česku celkem 101 případů meningokokových onemocnění, deset pacientů zemřelo.

Policie: Muž, který zavraždil družku a dcerku, se oběsil

Pětatřicetiletý Petr Šrámek, který podle kriminalistů zavraždil v pondělí svoji družku a teprve pětiměsíční dceru, se oběsil. Jeho tělo našli ve čtvrtek v lese u obce Zálesná Zhoř na Brněnsku policisté. Lékař již podle dostupných informací vyloučil cizí zavinění na Šrámkově smrti. Policie zatím nevylučuje možnost, že dvojnásobnou vraždu mohla způsobit duševní nemoc pachatele. Dlouhodobě se totiž léčil na psychiatrii.

Únosci dcery čínského restauratéra dostali pět až 20 let vězení

Za únos čtyřiadvacetileté dcery čínského restauratéra padly tresty vězení v rozmezí od pěti do 20 let. V hlavním líčení je vynesl pražský městský soud, před nímž se z trestné činnosti zodpovídalo sedm Číňanů. Dvě ženy se dočkaly zproštění obžaloby. Ačkoli gang zprvu podle obžaloby požadoval od dívčina otce šestimilionové výkupné v dolarech, nakonec se spokojil se dvěma miliony korun a poškozenou po měsíci ze zajetí propustil.

Policie zatkla podvodníky a našla padělané šeky za 850 milionů

Policie zadržela sedmičlennou skupinu z Ostravska, která údajně připravovala rozsáhlé podvody se šeky americké banky. Při zatýkání zajistila u podezřelých padělané šeky v hodnotě kolem 31 milionů amerických dolarů, což je téměř 850 milionů korun. Šeky podvodníci chtěli udat v pobočce Deutsche Bank ve Švýcarsku. Skupina postupně padělala více než 15.400 šeků banky Security Pacific National Bank v Los Angeles, každý v hodnotě 2000 amerických dolarů.

Dvanáctiletý hoch ujel za volantem mercedesu skoro 150 kilometrů

Auto, které na první pohled nikdo neřídil, se ve středu ráno řítilo po dálnici D8. Policistům se ho podařilo zastavit až po krátké honičce u Nové Vsi nedaleko Prahy. Za volantem našli dvanáctiletého chlapce. Za sebou měl cestu dlouhou téměř 150 kilometrů. Jeho výlet se naštěstí obešel bez zranění, řekla policejní mluvčí. Drobný hoch, který vypadá ještě o dva roky mladší, prý řízení auta odkoukal od otce, řekla mluvčí. Nápad vzít otcovo auto a projet se s ním dostal prý ve chvíli, kdy mu rodiče kvůli špatné známce na týden zakázali kolo.

Politici odmítli snahy Příbramských vzít zákon do vlastních rukou

Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) a poslanci odmítli údajné snahy některých obyvatel Příbrami vzít zákon do svých rukou a pustit se do boje s kriminalitou nezletilého hocha, který podle obyvatel Příbrami terorizuje město. Kvůli svému věku je však nepostižitelný. Gross sněmovnu ujistil, že policie udělá vše, co je v jejích silách. Poslankyně Eva Dundáčková upozornila, že ani ne patnáctiletý chlapec neustále utíká z výchovného ústavu a páchá trestnou činnost, jejíž brutalita se stupňuje. Na svědomí má krádeže i přepadení, jehož oběť skončila se zlomenou lebeční a spánkovou kostí a krvácením do mozku a 11 dnů byla v bezvědomí. Dundáčková varovala, že někteří lidé by mohli vzít spravedlnost do vlastních rukou.

Ministerstvo financí navrhuje zrušit prodej Královopolské

Ministerstvo financí navrhuje zrušit vládní usnesení, na jehož základě kabinet v březnu rozhodl o prodeji brněnského strojírenského podniku Královopolská společnosti Královopolská Ria. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Marek Zeman s tím, že firma nepřistoupila na podmínky prodeje. Kabinet bude o návrhu jednat příští středu. Podle Zemana firma neakceptovala podmínky, ve kterých stát požadoval předkupní právo na pozemky Královopolské a garanci zaměstnanosti.

Senát: Televize a rozhlas má mít vyšší poplatky, všichni ale platit nemusí

Senát souhlasí s tím, aby se od léta zvýšily televizní a rozhlasové poplatky na 100, respektive 45 korun měsíčně. Odmítl ale to, aby poplatky museli platit i lidé bez přijímačů. Novelu zákona proto senátoři vrátili Poslanecké sněmovně. Lidé, kteří televizi či rádio nevlastní, by o tom měli podle senátorů Českou televizi nebo Český rozhlas na jejich výzvu uvědomit v čestném prohlášení s úředně ověřeným podpisem. Poplatky by tak hradit nemuseli. Od poplatků by měli být osvobozeni na návrh Jaroslava Kubery (ODS) také lidé, jejichž příjem nepřevyšuje životní minimum.

Husita Kravář se snad dočká ve skotském St. Andrews pamětní desky

Český husita Pavel Kravář se možná dočká pamětní desky ve skotském St. Andrews, kde ho v roce 1433 upálili. Chce se o to zasadit historik zdejší univerzity Paul Vyšný, který zahájil veřejnou sbírku na pamětní desku. Dnes připomíná místo Kravářova skonu jen kříž v dlažbě na Tržním náměstí.

Kravář, kterého v St. Andrews znali jako Paula Crawa, přijel do Skotska z důvodů, které nejsou plně objasněny. Výběr St. Andrews byl zvláštní, protože to byla tehdy bašta katolického Skotska. Nejpravděpodobnější je verze, že sem přijel agitovat. Už proto, že podle jednoho z dobových pramenů se katoličtí popravčí natolik obávali jeho výřečnosti, že mu dali do úst mosaznou kouli, aby nemohl ještě z hranice kázat a přesvědčovat.

Pražský Danube House je mezi finalisty architektonické soutěže

Pražský objekt Danube House na Rohanském ostrově byl zařazen mezi deset finalistů evropské sekce americké soutěže architektonických projektů ULI Europe. Soutěž nehodnotí jen architektonické řešení, ale celý projekt včetně jeho ekonomické stránky, marketingu a řízení. Vítěz bude vyhlášen 10. června v Madridu. Desetipatrová kancelářská budova Danube House byla dokončena loni v květnu. V budově je téměř 20.000 metrů kancelářských ploch, dalších zhruba 1100 metrů čtverečních je určeno pro obchody, restauraci a kavárnu. Je součástí projektu River City Prague, který by měl být dokončen zhruba za čtyři roky.

ČR má být do roku 2010 nejnavštěvovanější ze srovnatelných zemí

Česká republika se má stát do roku 2010 turistickou jedničkou mezi srovnatelnými evropskými zeměmi. Jejím sloganem má být klidná a pohodová dovolená mezi historickými památkami nebo v přírodě. Řekl to na konferenci o cestovním ruchu a lázeňství v Mariánských Lázních řekl ředitel České centrály cestovního ruchu (ČCCR) David Gladiš. Dostat ČR na špičku turistických destinací je cílem strategie propagace pro roky 2004 až 2010, kterou ČCCR vypracovala. Podle Gladiše ji má podporovat i ministerstvo pro místní rozvoj.

Ruští turisté začínají stále více dávat přednost České republice. Cílem jejich návštěv přitom už nejsou jen tradiční města Praha nebo Karlovy Vary, ale například i Kutná Hora nebo Český Krumlov, řekla na mezinárodní konferenci o lázeňství a cestovním ruchu Natálie Machoviková z vládní agentury CzechTourism. Průměrnou délkou pobytu a množstvím utracených peněz přitom ruští turisté v České republice předstihují hosty z jiných zemí. Rusové zde v průměru tráví 6,7 dne a utratí 92 dolarů (2750 Kč). Podle Machovikové naráží zájem Rusů na řadu problémů. Český konzulát není schopen vyřizovat obrovské množství žádostí o víza. Navíc je stále nedostatek leteckého spojení.

Čeští umělci se těší na vystoupení v Moskvě

Píseň Večery pod Moskvou v ruštině si připravila pro páteční vystoupení na kremelské scéně zpěvačka Lucie Bílá, která přiletěla poprvé do ruské metropole. Společně s Karlem Gottem a Štefanem Margitou, kteří v Rusku již vystupovali mnohokrát, se v pátek zúčastní česko-ruského koncertu hvězd 2004. "Měla jsem určitý strach, protože za sebou máme spoustu let, kdy Rusko u nás nemělo zrovna dobré jméno. Jsem tady ale proto, že si myslím, že je doba, kdy musíme zapomenout na to, 'co jsme si a kdy jsme si', a kdy je třeba jít za normálním člověkem, který s tou politikou neměl nic společného. Těším se na vnímavého ruského diváka a posluchače, kterému je možná stejně jako mně líto toho, co se u nás dělo," řekla Lucie Bílá ČTK. Zpěvačka zároveň sdělila, že by ráda navázala kontakt s producenty kdysi úspěšného muzikálu Nord-Ost, který zanikl kvůli teroristickému útoku čečenského komanda v divadle na Dubrovce.

Karel Gott se na tiskové konferenci svěřil, že ani chvíli neváhal, když obdržel nabídku na účast v Koncertu hvězd, který navazuje na podobnou akci z roku 2002, jíž se také zúčastnil. Štefana Margitu, který vystupoval na scéně Velkého divadla a zná i jiné části Ruska, nejvíce přitahuje atmosféra. Hlavní organizátor a pořadatel koncertu Jan Nekola, který je majitelem agentury NKL Žofín, se domnívá, že koncert a také česko-ruská obchodní konference, která se bude konat také v pátek, výrazně napomohou obnovení a upevnění bilaterálních vztahů.

Čeští výtvarníci se představují v Berlíně

Ozdobné porcelánové hodiny s digitálním ciferníkem, porcelánové holínky - vázy nebo fotografie Čechů, kteří do kamery ukazují svůj vzkaz pro diváky, tak vypadá výstava českého designu CzechMania, která se v rámci festivalu DesignMai představuje v Berlíně. Výstava 16 českých autorů potrvá do 6. června a soustředí se na moderní český design skla a šperku. Autor konceptu Tomáš Zykán, ředitel Českého centra v Londýně, míní, že jde o rozsáhlý průřez českou designérskou scénou.

Mladá klavíristka z Plzně vyhrála v Lotyšsku první cenu

Osmnáctiletá studentka plzeňské konzervatoře Barbora Říhová zvítězila v klavírní soutěži v Lotyšsku. Z letoviska Jürmala poblíž hlavního města Rigy si odvezla i titul laureátka soutěže. "Vítězství je o to cennější, že celá soutěž byla obsazena především mimořádně kvalitními klavíristy bývalé ruské klavírní školy ze států pobaltských republik a Ruska," řekl ředitel konzervatoře Miroslav Brejcha. Říhová je Brejchova studentka. Pod jeho vedením získala již v roce 2002 první cenu v mezinárodní klavírní soutěži Bedřicha Smetany v Plzni. Ve stejném roce obdržela čestné uznání v prestižní soutěži Concertino Praga.

Hokejoví fanoušci způsobili v Sazka Areně škody za desítky tisíc

Hokejoví fanoušci způsobili v Sazka Areně při světovém šampionátu podle mluvčího provozovatele haly Jana Valy škody řádově za desetitisíce korun. Vzhledem k tomu, že se v hale pohybovaly po dva týdny tisíce lidí, Vala nepokládá škody za mimořádné. Zřejmě největší škoda vznikla na vodorovných nosnících posuvných tribun. Ve čtyřech sektorech se prý prohnuly, když nad nimi fanoušci skákali. Podle Valy jsou tato zařízení v záruce. Dodala je americká firma, která údajně stejné tribuny montovala v některých halách ve Spojených státech, Kanadě i v Evropě.

Disciplinární komise zahájí řízení se Synotem i obviněnými sudími

Disciplinární komise fotbalového svazu zahájí řízení s prvoligovým klubem 1. FC Synot a pěticí rozhodčích, kteří jsou obviněni z přijímání úplatků. Komise o tom rozhodla poté, co si prostudovala písemné materiály vyžádané od orgánů činných v trestním řízení. Disciplinární komise pozve prezidenta Synotu Miroslava Valentu a rozhodčí na své mimořádné zasedání, které se uskuteční ve středu 19. května.

Hlinkovými asistenty u národního týmu budou Rulík a Weissmann

Asistenty staronového trenéra české hokejové reprezentace Ivana Hlinky budou Radim Rulík a Ondřej Weissmann. ČTK to řekl generální manažer národního mužstva Zbyněk Kusý s tím, že celý triumvirát podepíše v průběhu několika dní smlouvy a bude oficiálně představen. Čtyřiapadesátiletý Hlinka se stal v pondělí nástupcem Slavomíra Lenera a spolu s novými spolupracovníky vybere hráčský kádr pro letní Světový pohár. S oběma asistenty se Hlinka dobře zná; s Rulíkem působil během svého dvouletého angažmá v ruském Omsku, s Weissmannem zase v Litvínově.

Brankář Petr Čech se loučí s Rennes a už se těší do Londýna

Fotbalový brankář Petr Čech už ve svém dosavadním klubu Stade Rennes stříhá opravdu poslední dílky metru. Od pondělka za týden zde definitivně končí a na dalších pět let se stěhuje do Chelsea. Přiznává, že je trochu nervózní, ale obavu z přechodu do slavného klubu nemá a do Londýna se i s manželkou Martinou těší. Jeho dětským snem bylo hrát za Barcelonu, tehdy jeden z nejlepších klubů na světě. Hned na druhém místě však byla Anglie. "Proto jsem rád, že jsem se tam dostal. A když hrát v Anglii, tak v jednom z těch nejlepších klubů, což Chelsea splňuje."

Počasí

Pankrác, Servác a Bonifác, v lidových pranostikách označováni jako ledoví muži, potvrzují svoji vládu. Svůj svátek slaví v těchto dnech a spolu s nimi přichází ochlazení. Meteorologové upozorňují, že se mohou v noci či nad ránem vyskytovat i přízemní mrazíky. Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 13 až 17 stupňů Celsia.