Zprávy

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová byla odvolána

Prezident Václav Klaus na návrh premiéra Jiřího Paroubka odvolal ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. Paroubek se rozhodl odvolat Emmerovou s ohledem na současnou napjatou situaci ve zdravotnictví. Premiér má za Emmerovou dva náhradníky, jejichž jména ale nesdělil. Za žhavého kandidáta je považován prezident České lékařské komory David Rath, který je ochoten funkci přijmout. Než bude jmenován nový ministr, povede resort ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Odvolání Emmerové bylo překvapivé, neboť premiér dosud požadavky na její demisi odmítal. Tvrdil, že si nenechá diktovat, jak má postupovat v personálních věcech. Ve středu ale přiznal, že o novém vedení ministerstva uvažoval delší dobu. Šedesátiletá Emmerová opouští křeslo ministryně po 14 měsících ve funkci. Znamená to pro ni odchod z vysoké politiky, protože není poslankyní ani senátorkou a nemá ani jinou funkci. Paroubek sice řekl, že s ní počítá pro další funkce, konkrétní ale nebyl. Nevidí například důvod, proč by Emmerová neměla být jedničkou plzeňské kandidátky ČSSD, nepovažuje ji totiž za neúspěšnou ministryni. Má ale pocit, že ministerstvo teď potřebuje změnu.

S Emmerovou se Paroubek sešel ve středu ráno, oznámil jí, že ministerstvo potřebuje nové vedení, a poděkoval jí za práci, kterou v čele úřadu odvedla. Hned poté odeslal návrh na její odvolání prezidentovi. Václav Klaus sledoval poslední vývoj ve zdravotnictví se znepokojením. O problémech s financováním resortu jednal v pondělí v Lánech s hejtmany a plánoval i setkání s Emmerovou. "Základní problém zdravotnictví je neřešen a volí se laciná populistická gesta, která situaci vyřešit nemohou," prohlásil po pondělní schůzce s hejtmany. Paroubek na to reagoval slovy, že Klaus se měl do řešení situace ve zdravotnictví vložit v době, kdy byl předsedou vlády.

Sněmovna schválila příjmy, výdaje a schodek rozpočtu na rok 2006

Poslanecká sněmovna ve středu schválila celkové příjmy a výdaje státního rozpočtu na příští rok včetně schodku ve výši 74,4 miliardy korun. Rozpočet počítá s příjmy 884,4 miliardy a výdaji 958,8 miliardy korun. O množství peněz pro jednotlivé resorty a také o konečném schválení rozpočtu ale rozhodne až koncem roku. Pro letošní rok byl schválen schodek 83,6 miliardy korun.

Rozpočet v prvém čtení podpořili podle očekávání strany vládní koalice. Ze 193 přítomných poslanců zvedlo pro tento klíčový zákon ruku 98 vládních poslanců. Proti bylo 57 poslanců ODS. Komunisté se hlasování zdrželi. K přijetí usnesení bylo zapotřebí nejméně 97 hlasů. Nyní budou jednotlivé rozpočtové kapitoly projednávat příslušné výbory. V takzvaném druhém čtení poslanci přesouvají finance mezi resorty. Ve třetím čtení bude sněmovna o navržených změnách hlasovat. Rozpočet pak ještě musí podepsat prezident republiky. Senát o rozpočtu nejedná.

Proti předloženému návrhu rozpočtu vystupovali především poslanci ODS, výjimečně pak komunisté. Z menších vládních stran promluvil jen předseda poslaneckého klubu US-DEU Vlastimil Ostrý. Lidovci do debaty vůbec nezasáhli. Za vládu rozpočet obhajoval výhradně ministr financí Bohuslav Sobotka. Stínový ministr a předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý řekl, že rozpočet je rozpočtem volebním, přičemž jeho jediným cílem je zajistit si přízeň voličů. "Je to rozpočet nezodpovědný," řekl Tlustý. Kritizoval také zvyšující se zadlužení státu. ČSSD se podle něj ke dluhům státu staví stejně jako ke dluhům své strany. "Nepálí-li vás dluhy vlastní, proč by vás pálily dluhy cizí, občanů této země. Na dluhy se podle vás není třeba dívat, jsou to, jak říkával bývalý premiér Špidla, jakési účetní operace, peníze, které nikoho skoro nezajímají," řekl Tlustý.

Kriticky na rozpočet nahlížejí i komunisté. "Pokud vycházíme z priorit hospodářského a sociálního programu KSČM, je zřejmé, že takto založený státní rozpočet nepřinese ani v roce 2006 výraznou změnu ve zvyšování životní úrovně většiny občanů. Ale doufám, že přispěje k posílení dlouhodobější tendence ke stabilnímu a robustnímu ekonomickému růstu," řekl jejich ekonomický expert Svatomír Recman. Dodal, že z pohledu poslaneckého klubu KSČM je návrh rozpočtu spíše pravicový a nenaplňuje dostatečně volební program KSČM. "I když musím říci, že oproti návrhu rozpočtu na léta 2003, 2004 i 2005 vnímají komunisté určitý mírný posun ve směru našeho volebního programu," podotkl Recman.

Návrh zákona počítá s tím, že schodek veřejných rozpočtů nemá překročit hranici 4,6 procenta HDP. Tím by byly naplněny požadavky konvergenčního programu, na němž se Česko dohodlo s Evropskou unií a který má zemi přiblížit k přijetí společné evropské měny. V rozpočtu je také podle ministra financí Bohuslava Sobotky dostatek prostředků na spolufinancování projektů EU. ČR podle něj v roce 2006 získá od EU získá zhruba 20 miliard korun. Rozpočet také zajišťuje "důstojnou valorizaci důchodů", a to o 4,9 procenta. Výdaje na vědu a výzkum se v roce 2006 mají zvýšit o deset procent. Rozpočet také počítá s tím, že v příštím roce se zvýší o 4,5 procenta objem peněz na platy zaměstnanců ve veřejné sféře.

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi ke kauze Unipetrol

Poslanci zřídili sněmovní vyšetřovací komisi, která by měla mimo jiné objasnit okolnosti vzniku a privatizace Unipetrolu. Výsledek svého šetření by měla komise předložit do 31. ledna 2006. Předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý krátce po zřízení komise oznámil, že lhůta pro šetření komise je evidentně nastavena tak, aby poslanci nic nevyšetřili. ODS přitom navrhovala termín pro ukončení činnosti komise do konce března, respektive do konce dubna. Tlustý podotkl, že cílem komise je podle názoru ODS spíše věci zamlžovat, než prošetřovat. Dodal, že ODS proto podá trestní oznámení na předsedu vlády Jiřího Paroubka a bývalého ředitele kabinetu českého premiéra Zdeňka Doležela kvůli důvodnému podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv. Komise by měla mít deset členů, dva z každé ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Členy komise a jejího předsedu by měla sněmovna volit ještě na této schůzi. Reálně by mohla vyšetřovací komise začít pracovat počátkem listopadu.

Privatizaci Unipetrolu provázely podle některých názorů úplatky. V centru případu, v němž padá jméno bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse, ale i dalších politiků, stojí vyjádření polského lobbisty Jacka Spyry. Gross jakákoli obvinění odmítl. Občanští demokraté tvrdí, že premiér Jiří Paroubek a ČSSD se snaží věc zamést pod koberec a vyšetřování brání. Sociální demokraté hovoří o diskreditační kampani a v minulých týdnech vznik komise odmítali. Podle platné novely jednacího řádu, kterou parlament schválil teprve letos, by mělo být poprvé v historii zasedání komise veřejné, pokud ho není nutné uzavřít například kvůli debatě o tajných informacích.

Poslanecká sněmovna stanovila přesný okruh otázek, kterými by se měla vyšetřovací komise zabývat. Dvanáct otázek naformulovala vládní koalice, další čtyři pak přidali poslanci opoziční ODS, které podpořili nejen komunisté, ale i vládní lidovci. Úkolem vyšetřovací komise bude objasnit, zda podmínky vzniku Unipetrolu a jeho postupné privatizace odpovídaly evropským standardům privatizace, jaká byla role poradců, zda dodržela vláda při vzniku a privatizaci Unipetrolu zveřejněné podmínky soutěže a zda odpovídala cena za prodej státního podílu tehdy známé tržní hodnotě státního podílu. Komise by měla také zjišťovat, které soukromé subjekty se pokoušely privatizaci ovlivnit. Vyšetřovací komise se bude věnovat také tomu, do jaké míry jsou relevantní závěry vyšetřovací komise polského Sejmu ve vztahu k privatizaci českého chemického průmyslu.

Do Pákistánu odletělo české letadlo s mobilní ambulancí

Skupina českých lékařů, zdravotních sester a hasičů s vybavením odletěla do Pákistánu. Země o zahraniční pomoc požádala poté, co ji minulý víkend zasáhlo silné zemětřesení. Záchranný tým odletěl armádním speciálem z pražské Ruzyně ve středu po poledni. Armádní Tu-154 proti původním plánům neodvezl humanitární pomoc, místo toho byl plně naložen vybavením nutným pro práci lékařů a hasičů. Meziresortní krizový štáb totiž operativně vyhověl žádosti pákistánské vlády a do postižené oblasti poslal plně funkční polní zdravotnické zařízení s veškerým zázemím včetně 30 lůžek. Spací pytle, konzervy a další humanitární pomoc se do letounu už nevešly, Česko je do regionu zřejmě pošle později. Tým čtrnácti civilních a vojenských lékařů a devět pražských hasičů, jejichž úkolem bude stavba stanů a dohlížení na chod ambulance, má v severním Pákistánu pracovat pět dnů. Pokud bude nutné misi prodloužit, přijede nová skupina, uvedl před odletem letadla náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda.

Lékaři z trauma týmu brněnské Úrazové nemocnice, školeného na podobné krizové situace, ČTK řekli, že zatím není jasné, kde přesně v Pákistánu budou pracovat. "Vlastně nevíme, do čeho jdeme," poznamenal lékař Luděk Macků. Lékaři se specializují například na léčbu zlomenin, amputaci končetin, poranění hrudníku či břicha. Podle jeho kolegy Martina Kelbla ani nevědí, jak se v Pákistánu dorozumí, protože většina obyvatel, zvlášť v odlehlejších oblastech, neumí anglicky. Pomoci by podle něj mohla spolupráce se záchrannými týmy z jiných evropských zemí, například z Británie či Francie.

Česká asistence bude uhrazena z 25 milionů korun, které na humanitární pomoc vyčlenila vláda. Pákistán navíc požádal libereckou humanitární organizaci Hand for Help o vyslání její dětské ordinace. Asi 30 záchranářů by mohlo vycestovat příští týden.

Guatemala požádala Českou republiku o humanitární pomoc

Vedle asijského Pákistánu, který se vzpamatovává ze zemětřesení, požádala Českou republiku o humanitární pomoc také jihoamerická Guatemala. Tato země se potýká s problémy po katastrofální bouři Stan. ČTK to řekl náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Bouře zasáhla třetinu guatemalského území a vyžádala si nejméně 2000 obětí. "Obdrželi jsme již žádost Guatemaly, o pomoci však ještě nebylo rozhodnuto," řekl náměstek Svoboda. O formě finanční pomoci, která by mohla směřovat i do postiženého Salvadoru, by ministerstvo mělo rozhodnout patrně do čtvrtka.

Předsedy stran čeká další jednání o důchodové reformě

Předsedové pěti parlamentních stran zatím nepodepsali dohodu o důchodové reformě. Sporným bodem zůstává postupné prodlužování věkové hranice odchodu do důchodu na 65 let, k němuž na středečním jednání stranických lídrů vyjádřili výhrady komunisté. Premiér Jiří Paroubek však soudí, že po dalších konzultacích bude možné dohodu stvrdit. "Budeme jednat v příštím a přespříštím týdnu. Věřím, že se dohoda najde, je to jedna dílčí věc, která podle mého názoru zůstává otevřena," řekl novinářům Paroubek. Počítá s tím, že i v otázce věku odchodu do důchodu se strany nakonec dohodnou.

Dohoda stran počítá s tím, že hlavní část penze by měl lidem i v budoucnu vyplácet stát. Odváděli by i nadále sociální pojištění. Věk odchodu do důchodu by se měl podle představ ČSSD, ODS, KDU-ČSL a US-DEU postupně prodloužit na 65 let. Komunisté odmítají zvyšování věku pro odchod do penze nad 63 let. "Pokud přijdou komunisté s přijatelnou formulací, jsme připraveni to (dohodu) podepsat," uvedl premiér.

Dohodu připravila skupina zástupců pětice stran pod vedením ministra práce Zdeňka Škromacha, který se středečního jednání také zúčastnil. Novinářům řekl, že by se do penze v 65 letech mohlo chodit od roku 2030. Komunisté by prodloužení věku o několik let oddálili. Strany nemají zatím jasno ani v tom, jak vysoký by měl být v budoucnu důchod v poměru k hrubé mzdě. Dohoda toto ustanovení ale nebude obsahovat, upřesnil Škromach. Naopak v ní bude zaneseno ustavení finanční rezervy, do níž by putovaly přebytky z vybraného pojistného a výnosy z budoucích privatizací. Z této částky by se pak hradila reforma a penze v dobách, kdy se do důchodu dostanou početně silné ročníky. Stát by měl podpořit i dobrovolné důchodové připojištění a životní pojištění. Díky nim se podle Škromacha vytvoří i lepší podmínky pro předčasný odchod do důchodu. Lidé by tak nemuseli brát nižší penzi, připojištění by jim ji dorovnalo. Do konce roku by mohl být předložen zákon, který kroky reformy upraví, uvedl Škromach. Podle něj by norma mohla být do voleb schválena. O poměru penze k hrubé mzdě a výši odvodů na pojistném budou podle Paroubka politici diskutovat až po volbách. Český penzijní systém zůstane bez dluhů ještě asi 20 let. Společnost ale stárne a výdaje na důchody rostou. Reforma je proto podle odborníků nutná.

Křeček by Jahna v čele kandidátky nahradil, hledá podporu v ČSSD

Poslanec Stanislav Křeček je připraven nahradit vicepremiéra Martina Jahna v čele volební kandidátky pražských sociálních demokratů a hledá už podporu v ČSSD. "Pokud budu schválen, tak bych to samozřejmě přijal," řekl ČTK Křeček, kterého na tuto funkci nominovala jeho mateřská organizace z Prahy 2. Někteří ho podporují, jiní o jeho vhodnosti na prvním místě kandidátky pochybují.

Jahn, který podle médií o odchodu z kandidátky ČSSD uvažuje, ale ještě rozhodnutý není a také premiér Jiří Paroubek, který ho jako lídra prosadil, stále novinářům na dotazy odpovídá: "Já nic takového nevím. Víte asi víc než já." Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský nevěří, že by Jahn skutečně kandidátku opustil. Je to podle něj ale především problém Paroubka, který ho do ní prosadil. O Křečkovi řekl, že by jako lídr měl Pražanům co nabídnout. Křeček je veřejnosti známý i jako právník, který hájí práva nájemníků.

"Výměna Křečka za Jahna by byla rozhodně lepším řešením," řekl ČTK Ivan David. "Určitě bych ho podpořil. Už jsem s ním o tom hovořil," uvedl exministr zdravotnictví ke Křečkově případné kandidatuře. V kuloárech ČSSD se ale ozývají i hlasy proti Křečkovi. Mimo záznam někteří pražští sociální demokraté ČTK řekli, že je Křeček na funkci lídra už starý. ODS by mu prý také jistě připomněla, že užíval neoprávněně titul doktora práv.

Šípek a Kocáb přinesli na Hrad vlajku EU; chtějí, aby zde visela

Výtvarník Bořek Šípek a hudebník Michael Kocáb se obávají, že kritický postoj prezidenta Václava Klause k Evropské unii může uvést Českou republiku do složité zahraničněpolitické situace. V otevřeném dopise, který ve středu osobně doručili na Hrad, vybídli Klause, aby se nad jejich námitkami zamyslel. Prezidenta také žádají, aby na Hradě vyvěsil vlajku EU, kterou přinesli spolu s dopisem. Hlava státu tak učinit nehodlá. "Na budovách předsednictva vlády, ministerstva zahraničí, ale i například České televize jsou vlajky EU vyvěšené a nepovažujeme za vhodné, abyste svůj osobní názor v této věci stavěl nad vůli národa, který reprezentujete," stojí v dopise. Češi v referendu jasně vyjádřili vůli být plnohodnotnými členy EU, uvedli umělci. Vlajku navrhují pověsit místo jedné ze dvou českých vlajek, které zdobí stožáry na prvním hradním nádvoří.

Klaus, který je znám neúnavnou kritikou Bruselu, však již těsně před loňským vstupem země do EU uvedl, že vlajku na Pražský hrad umístit nezamýšlí. "K plnohodnotnému členství v EU vede určitě jiná cesta, než je 'eurofangličkářství'," řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

"Pokud se prezident k dopisu nevyjádří, zvážíme další kroky," uvedl Šípek. Kocáb soudí, že evropská vlajka by na Hradě viset ani nemusela, kdyby se Václav Klaus neprojevoval tak často jako velký euroskeptik. Podle Šípka a Kocába, kteří patří do okruhu blízkých přátel bývalého prezidenta Václava Havla, staví Klaus ČR stále více do pozice "potížisty" v unii. "Tato role je o to neúnosnější, že jsme se stali členem EU teprve nedávno, že jsme ještě nepřistoupili k schengenské dohodě, že nemáme společnou evropskou měnu euro a že rozhodně nepatříme mezi hospodářsky nejsilnější země," napsali prezidentovi. Dopisem chtějí dát mimo jiné podnět k celonárodní diskusi na toto téma. "Zatím se zdá, že permanentní role rozleptávání základů Evropské unie panu prezidentovi prochází. Lidé si toho přestávají postupně všímat a mají zato, že když je to hlava státu, tak se to sluší," řekl Kocáb. Klaus má podle umělců právo na soukromé názory, jako prezident ale musí respektovat vůli většiny občanů.

Řežábek: Stát není připraven na přijetí eura; ministr to odmítl

Česká republika není připravena na přijetí eura, řekl na bankovním semináři člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek. Podle něj se státní instituce musejí vyrovnat především s tím, že po přechodu na společnou evropskou měnu přijdou o měnovou politiku, kterou dosud vykonává ČNB. Stát poté bude muset centrální banku zastoupit, na což ale zatím není připraven.

Ministra financí Bohuslava Sobotku Řežábkovo vystoupení pohoršilo, poškozuje podle něj Česko v zahraničí. "Vystoupení pana Řežábka je pohoršující. Udělal tím ostudu České národní bance, protože Česká národní banka se dohodla s premiérem a ministerstvem financí (na tom), že budeme společně prosazovat termín přistoupení k jednotné evropské měně v roce 2010," řekl na dotaz ČTK Sobotka. Řežábek dodržení tohoto termínu vidí pesimisticky, bez reforem to prý bude možná o dost později. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma by si měl podle ministra udělat pořádek. "Není možné, aby jednotliví členové bankovní rady vystupovali s takovými názory a poškozovali Českou republiku v zahraničí," uvedl Sobotka.

Řežábek se domnívá, že existují i technické problémy přijetí eura. Státní instituce totiž při samotném přechodu na euro budou muset po nějaký čas pracovat s korunou i s eurem najednou. Na to však nejsou technicky vybavené. "I poslední mateřská školka se s tím bude muset vyrovnat. Státní systém o těchto technických problémech, na které není připraven, vůbec nezačal diskutovat," řekl člen bankovní rady.

Podnikatelé budou na demonstraci odborů reagovat zastavením práce

Podnikatelé se chystají přerušením práce protestovat proti návrhu zákoníku práce, který ve vládě prosadila ČSSD, a proti demonstraci odborářů. "Připravujeme generální protest, na hodinu zastavíme práci," řekl na tiskové konferenci předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda. Odbory svolávají na 26. listopadu do Prahy demonstraci za přijetí návrhu zákoníku práce a proti omezování zaměstnaneckých práv. Demonstrace by se podle odhadů odborářů mělo zúčastnit 25.000 lidí. Odboráři navrhovaný zákoník práce podporují. Kritizuje jej naopak opoziční ODS, zásadní výhrady mají také lidovci a nelíbí se ani zaměstnavatelům.

Danda míní, že návrh zákoníku práce poškozuje zaměstnance i nezaměstnané. Důvodem jsou například komplikace při zrušení pracovního poměru. "Když nevím, jak mám zaměstnance vyhodit, tak ho raději vůbec nepřijmu," podotkl. Norma nepočítá s tím, že by bylo možné dát za určitých okolností výpověď bez udání důvodu, po čemž volali zaměstnavatelé.

Předseda Svazu mlynářů a pekařů Otakar Svoboda popsal návrh jako smaženici, v níž jsou namíchány i muchomůrky zelené. Vadí mu mimo jiné rozlišování mezd a platů, které vytváří dvě kategorie zaměstnanců, či paragraf nutící dávat "za stejnou práci stejnou mzdu". "Zaměstnanci ale nejsou stejní a nepracují stejně," namítl.

Podezřelé obchody budou advokáti a notáři hlásit svým komorám

Advokáti a notáři, kteří při své praxi narazí na podezřelý obchod, nebudou od 13. října tuto skutečnost hlásit ministerstvu financí, ale své profesní komoře. Předpokládá to zákon o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, který ve čtvrtek vstupuje v platnost. Až dosud uvedené informace získával jako první finančně-analytický útvar ministerstva financí. Prezident Notářské komory Martin Foukal ČTK řekl, že případné informace o podezřelých obchodech se ale na ministerstvo financí stejně dostanou. Komora je totiž pouze vyhodnotí a pak předá speciálnímu útvaru.

Oznamovací povinnost se týká advokátů, notářů, účetních, auditorů, daňových poradců a soudních exekutorů. To však již tehdy kritizovala advokátní komora, podle níž norma z advokátů dělá udavače a umožňuje zástupcům státu nahlížet do jejich spisů. Podle Foukala byla jedním z důvodů úprav také ochrana advokátů a notářů a zajištění jejich anonymity. Hlášení ministerstvu totiž nebude podávat konkrétní osoba, ale profesní komora.

Za podezřelý považuje zákon takový obchod, který by například mohl sloužit k legalizaci peněz z trestné činnosti nebo k financování terorismu. Upozornit na něj může kromě jiného zřizování více účtů jedním podnikatelem, transakce, které nemají žádný ekonomický důvod, nebo pohyby na účtu, které neodpovídají finanční situaci klienta.

V příštím roce by se měla zvýšit kontrola bezpečnostních pásů

V příštím roce by se měl zvýšit počet kontrol používání bezpečnostních pásů a dětských autosedaček. Počítá s tím akční plán bezpečnosti silničního provozu v roce 2006. Plán vychází z Národní strategie bezpečnosti provozu na silnicích, která počítá se snížením počtu usmrcených na silnicích do roku 2010 o polovinu, řekla ČTK mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková. V současnosti na silnicích ročně zemře přes 1300 lidí.

Četnější kontroly používání bezpečnostních pásů budou příští rok součástí celoevropské akce Pásovec. Počítá se také s propagací dětských autosedaček již v porodnicích. Posílit by se měla také dopravní výchova dětí na školách. Ministerstvo dopravy chce do bezpečnostní problematiky také více zapojit obce. Bude i nadále podporovat stavební projekty na zklidňování provozu v obcích, tedy například budování ostrůvků pro chodce a zpomalovacích prahů. Velký vliv na situaci na silnicích bude mít podle Žižkové od poloviny příštího roku nový zákon o provozu na pozemních komunikacích, který zavede bodový systém pro řidiče, ale také například celoroční svícení nebo používání autosedaček na všech typech silnic.

Opravu figurek z olomouckého orloje musela radnice odložit

Téměř dvě desítky figurek z historického orloje v centru Olomouce si budou muset na svou opravu ještě počkat. Radní chtěli původně součást orloje začít opravovat ještě v letošním roce. Ve výběrovém řízení však nenašli vhodné restaurátory. Části technické památky jsou již ve špatném stavu. Olomoucký orloj je společně s orlojem na Staroměstském náměstí v Praze jedinou památkou tohoto druhu v zemi. "Tak špatné nabídky jsem neočekával. Zájemci nám nabízeli, že figurky na orloji opraví během 1,5 až 2,5 roku. Rekonstrukce po tak dlouhou dobu je pro nás nepřijatelná. Výběrové řízení jsme proto museli zrušit, musíme jej vypsat znovu," řekl novinářům olomoucký primátor Martin Tesařík. Upřesnil, že letos proto město opravu figurek nezahájí. "Musíme popřemýšlet, jak z té šlamastyky ven. Do příští sezony jsme přitom již chtěli mít opravu figurek hotovou," dodal.

Na Pálavě se podařilo zachránit velmi vzácnou šalvěj etiopskou

Vzácnou šalvěj etiopskou se podařilo zachránit v Chráněné krajinné oblasti Pálava na Břeclavsku. Rostlinu lze nalézt na Stolové hoře, vrchu Turold a nedaleké Kočičí skále. Ochranáři museli před dvěma lety začít s výsevem jejich semen. Hrozilo, že tato šalvěj z Pálavy zcela zmizí. Nikde jinde v Česku se nevyskytuje. "Letos v létě jsme výskyt šalvěje etiopské podrobně monitorovali. Lze říci, že rostlin je dost, daří se jim dobře, a hrozba jejich vymizení z Pálavy je tedy zažehnána," řekl ČTK šéf správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška.

Úbytek šalvěje etiopské na Pálavě patrně způsobil v 60. letech minulého století útlum pastevectví. Do té doby ovce kopyty rozrývaly půdu, což šalvěji prospívalo. Poté se ale výskyt této květiny snížil a před několika lety našli odborníci v celém regionu již jen posledních šest rostlin tohoto druhu. K záchraně šalvěje pomohl ochranářům Ústav sociální péče v Klentnici. Jeho klienti na svých záhonech dosud vypěstovali miliony semen šalvěje, které zaplnily tři dvoulitrové láhve. "Bohužel nám ústav nyní oznámil, že projekt musí ukončit. Nicméně další výsev semen šalvěje není nutný," dodal Matuška. Šalvěj etiopská je rozšířena v Africe, Asii a jižní Evropě. Česko tvoří severní okraj výskytu této vzácné rostliny. Výsev semínek šalvěje je zatím největší záchranou akcí svého druhu, která se v této oblasti uskutečnila.

Čeští fotbalisté porazili Finsko 3:0 a o MS si zahrají v baráži

Čeští fotbalisté ve Finsku zvládli závěrečný zápas kvalifikace o postup na mistrovství světa a po vítězství 3:0 si zajistili účast v baráži. Dvě ze tří branek vstřelili Heinz s Junem, útočné hroty z turecké ligy, třetí přidal Rosický. Brücknerovi svěřenci nyní budou netrpělivě očekávat páteční los, který jim určí posledního soupeře v boji o šampionát v Německu. Rozhodující zápasy se budou hrát 12. a 16. listopadu.

Trenér Brückner udělal v základní sestavě čtyři změny a hlavní zprávou pro české fanoušky bylo potvrzení absence Milana Baroše. Stav zraněné achilovky dravého útočníka do základní jedenáctky nepustil, i proto vůbec poprvé vyšlo místo v reprezentaci od první minuty na Tomáše Juna. Jak se ukázalo, sázka na útočníka Trabzonsporu trenérovi vyšla dokonale. Ve druhé minutě sice dvěma stovkám českých fandů v hledišti zatrnulo po Kuivastově hlavičce, ale gólman Čech spoluhráče v důležitém momentu podržel. A pak už přišla velká chvíle dvaadvacetiletého útočníka. V šesté minutě mu Šmicer posunul míč, Jun si zaběhl za domácí obranu a v souboji s brankářem vstřelil gól, který rozhodl o vývoji utkání.

Poločasový jednobrankový stav se změnil brzy po přestávce. A znovu k tomu došlo v šesté minutě po výkopu: Marešův centr vrátil střídající Kopteff jen k Rosickému, který se dvacet metrů od branky opřel do míče a jeho přízemní rána skončila v síti. Dortmundský záložník tak oslavil jubilejní 50. start v reprezentaci a definitivně nechal zapomenout na neproměněnou penaltu proti Nizozemsku. Finové nechtěli utrpět doma debakl a vsadili na riskantnější pojetí, které hrálo Čechům do karet. Umně kombinovali uprostřed hřiště a vyráželi do brejků. Po jednom z nich Poborský uvolnil na hranici šestnáctky Heinze a jeho střela z dvaceti metrů přinesla definitivní klid pro české barvy. V poslední minutě navíc Polák nastřelil břevno.

Počasí

Podle předpovědi meteorologů má být čtvrtek skoro jasný až polojasný s teplotami od 12 do 16 stupňů.