Zprávy

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky varovali před důsledky nepřijetí unijního rozpočtu

Premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska v úterý v Budapešti apelovali na ostatní členské státy EU i na Británii jako předsednickou zemi unie, aby pětadvacítka ještě do konce tohoto roku přijala společný rozpočet na léta 2007 až 2013. Obávají se, že nepřijetí sedmileté finanční perspektivy zbrzdí vývoj a konkurenceschopnost unie a ohrozí čerpání peněz z unijních fondů.

Podporu jejich úsilí vyjádřil i šéf Evropské komise José Barroso, který se setkání Visegrádské čtyřky zúčastnil. Na tiskové konferenci uvedl, že chápe obavy a priority čtyř středoevropských zemí a sdílí jejich názor, že urychlené přijetí rozpočtového výhledu je v zájmu silné Evropy. "Každá minuta se počítá," řekl. I když po červnovém summitu, na němž jednání o rozpočtu zkrachovala, zavládlo velké rozčarování, nyní šéf komise cítí ochotu ke kompromisu. Na podzim se vedoucí činitelé EU pokusí znovu dohodnout na neformálním summitu v Londýně.

Premiéři zemí visegrádské skupiny se podle předsedy české vlády Jiřího Paroubka shodli, že je nezbytné za současné situace EU posílit vliv Evropské komise a jejího předsedy. "Věříme také, že britský premiér Tony Blair jako předseda Evropské rady bude více evropský než britský, což je normální model předsednictví," poznamenal.

Za návrh pro jednání o rozpočtu považují premiéři Visegrádské čtyřky lucemburskou kompromisní předlohu z letošního června. "Pokusy o velké změny neumožňují dohodu v krátkém čase. Pro Českou republiku je velmi přijatelná formulace, že přijmeme rozpočet a budeme pokračovat v reformách," dodal Paroubek. Očekává, že Londýn brzy seznámí členské země se svými návrhy tak, aby dohoda byla možná ještě do konce roku. Členské státy by podle slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy neměly čekat až na konec roku a nechávat dohodu na rozhodující prosincový summit. Britské předsednictví je třeba využít i k diskusi o tom, jaké reformy EU potřebuje a kdy je má provést.

Šéfové parlamentních stran se ve volbách přímo nestřetnou

I když parlamentní strany ještě neuzavřely kandidátní listiny, s největší pravděpodobností se voliči v žádném kraji nedočkají přímého střetu předsedů. Premiér Jiří Paroubek z ČSSD vyzval šéfa ODS Mirka Topolánka, aby se s ním utkal na severu Čech. Ten bude kandidovat v Praze a Paroubkův výběr hodnotí jako defenzivu. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček zřejmě zůstane věrný jihu Moravy a lídr KDU-ČSL Miroslav Kalousek se bude o voliče ucházet na jihu Čech. V případě Unie svobody ještě není ani jasné, zda půjde do voleb sama, nebo v seskupení více menších liberálních subjektů.

Zajímavé střety se podle dosavadních vyjednávání o podobách kandidátek dají očekávat na úrovni druhých mužů politických stran. Například ve Středočeském kraji by se mohl utkat s expremiérem a šéfem ČSSD Stanislavem Grossem, jehož role klesla po majetkové aféře, místopředseda ODS Vlastimil Tlustý. Na Zlínsku se proti sobě pravděpodobně postaví sociálnědemokratický ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a první místopředseda ODS Petr Nečas. O hlasy z jižní Moravy se s Grebeníčkem zřejmě utkají ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a primátor Brna, občanský demokrat Richard Svoboda.

Španělský ministr věří, že jeho země brzy otevře pracovní trh

Španělsko by od příštího roku mohlo odstranit překážky pro zaměstnávání českých občanů. "Situace se v tomto směru vyvíjí dobře," řekl španělský ministr zahraničí Miguel Moratinos po jednání se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou. Španělsko by se tak připojilo k Británii, Irsku a Švédsku. Tyto země po loňském rozšíření EU neuplatňují vůči nováčkům až sedmileté přechodné období, jež zabraňuje zcela volnému přístupu k pracovním místům. Moratinos doufá, že Španělsko příští rok svůj pracovní trh zcela uvolní. Na definitivní rozhodnutí je však nutné ještě počkat.

Premiér Paroubek chce termín pro přijetí eura oznámit po setkání s guvernérem ČNB Tůmou

Premiér Jiří Paroubek hodlá po jednání s guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou začátkem příštího týdne oznámit cílový rok, kdy chce být Česko připraveno na přijetí eura. Úterní informace ministerstva financí, že Česko by do eurozóny mělo vstoupit v roce 2010, tedy o rok později, než se předpokládalo, označil za předčasné. "Předpokládám, že to učiním s definitivní platností já jako premiér po jednání s guvernérem České národní banky, které se uskuteční 5. září," řekl ČTK premiér. Připustil ovšem, že termín, s nímž počítá úřad Bohuslava Sobotky, nakonec bude platit. "Nepopírám, že to tak může být, ale všechno má svůj pořádek a není na úřednících ministerstva financí, aby se k těmto věcech vyjadřovali. Je to věc vlády a centrální banky," zdůraznil ministerský předseda. Až po debatě s guvernérem a dalšími členy bankovní rady ČNB hodlá sdělit pravděpodobný cílový rok pro přijetí společné evropské měny. "My nastavíme určitý mechanismus a můžeme už s největší pravděpodobností říci, jak to bude," dodal Paroubek. Na podzim pak má se závaznou platností rozhodnout celá vláda.

Němec prý má kolem pěti kandidátů na funkci nejvyššího státního zástupce

Ministr spravedlnosti Pavel Němec už vybral jména možných nástupců na místo nejvyššího státního zástupce. Němec navrhuje odvolání dosavadní nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna se hovoří zhruba o pěti kandidátech. Všichni tito oslovení adepti prý souhlasili s tím, aby o jejich nominaci ministr jednal s koaličními partnery. Termín schůzky zástupců všech vládních stran však stále není znám. "Těch kandidátů je kolem pěti, nemohu je však jmenovat. Nejdříve chce o nich pan ministr jednat, stejně tak o odvolání paní Benešové," podotkl Dimun.

Politici udělali krok k reformě penzí, chtěli by rezervní fond

Zástupci politických stran učinili dílčí krok k dohodě o podobě důchodové reformy. Předběžně se shodli mimo jiné na tom, že ještě do voleb se pokusí v parlamentu schválit vznik rezervního fondu. Umožnil by pokračovat v reformě a krýt výdaje na penze v době, kdy kvůli nízké porodnosti klesne podíl lidí v produktivním věku, tedy plátců do systému, a naopak vzroste počet důchodců. Vyplynulo to z vyjádření účastníků úterní schůzky zástupců ČSSD, ODS, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU na ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyjednavači se shodli na celkem čtyřech tezích, které předloží svým politickým stranám. Do konce září by se pak měli sejít šéfové stran. Pokud se i oni dohodnou, měli by formulovat závěry. Kromě vytvoření fondu se členové týmu pro důchodovou reformu shodli i na tom, že je třeba zachovat průběžný systém financování penzí, zvyšovat věk pro odchod do důchodu v závislosti na prodlužování průměrného věku a podporovat ty, kteří si k penzím dobrovolně spoří do fondů.

Petra Buzková příští rok odejde z vrcholné politiky

Víc času na rodinu a celkové zvolnění si plánuje ministryně školství Petra Buzková. Potvrdila, že již nechce kandidovat do sněmovny, a odejde tedy příští rok z vrcholné politiky. "Chci žít normální život," řekla novinářům a dodala, že sepisovat politické paměti se nechystá. V čele ministerstva školství by ale chtěla do voleb zůstat a pomoci ještě například s reformou financování vysokých škol či zaváděním nových maturit. Zcela nevyloučila, že v budoucnu, "za několik let", se zkusí do vrcholné politiky vrátit. "Rozhodně nemám nic naplánované," uvedla. O svých dalších plánech řekla jen tolik, že pokud nějaké má, nechá si je zatím pro sebe. Spekulace o tom, že míří do funkce personálního ředitele Škody Auto, označila za nesmysl. Odejít z vysoké politiky chtěla prý už dávno, mimo jiné kvůli tomu, že jí čím dál víc vadila publicita s politikou spojená. Na dotazy novinářů odmítla názory, podle nichž odchází kvůli poklesu své popularity či kvůli Paroubkově snaze postavit do čela pražské kandidátky ČSSD vicepremiéra a nestraníka Martina Jahna. "Žádný bezprostřední impulz (k odchodu) nebyl," uvedla a mezi "miliony důvodů" odchodu zmínila i ty zdravotní. "Asi před dvěma lety jsem měla obrovské zdravotní potíže, které vyplývaly hlavně z přepracovanosti a ze stresu," řekla.

Kuš vedený v seznamech StB zřejmě odstoupí ze stranických funkcí

Člen Ústředního výkonného výboru ČSSD Marian Kuš, který je veden v seznamech komunistické Státní bezpečnosti (StB), zřejmě odstoupí ze svých stranických funkcí. Kuš to naznačil v telefonickém rozhovoru s předsedou moravskoslezských sociálních demokratů Petrem Víchou. Kuše k odchodu z funkcí vyzval před několika dny právě moravskoslezský výbor ČSSD. "Volal mi a krátce mi sdělil, že velmi vážně uvažuje, že z těch funkcí rezignuje," uvedl Vícha. Kuš je členem krajského zastupitelstva, ústředního výkonného výboru strany a členem krajského výkonného výboru, kde mu však v říjnu mandát končí. "Tam to zřejmě doběhne, šlo nám o ty funkce dlouhodobější," uvedl Vícha. Doplnil, že v případě, že by byl Kuš očištěn, nemůže se do svých funkcí, které jsou volené, vrátit zpět.

Policie už Kuše podle ČT obvinila z poškozování cizích práv, kterého se měl dopustit tím, že vlastní straně předložil falešné lustrační osvědčení. Stanovy strany navíc u svých členů vylučují působení v StB. "My jsme se k tomu měli vyjadřovat předtím pro policii, jestli se cítíme poškozeni nebo nejsme poškozeni, a to se těžko vyčísluje. Samozřejmě mediálně nás celá ta záležitost poškozuje," uvedl Vícha. Domnívá se ale, že v tomto případě nebude nikdo usvědčen, protože poškození strany je obtížné prokázat. "Samotné obvinění, dokud není záležitost policií uzavřená, nikdy neznamená nic, tady se musí ctít presumce neviny," míní Vícha. Kuše tedy zřejmě v nejbližší době vyloučení ze strany nečeká, podle Víchy je totiž ve straně odpor k vylučování. "Teď budeme rádi, když se vzdá svých funkcí a posečká se až do doby rozhodnutí," uvedl Vícha.

Vítěze soutěže na mýtné by stát mohl vybrat v listopadu

Vítěze soutěže na dodavatele systému elektronického mýtného by řídící výbor mohl vládě doporučit v říjnu. Pokud vše půjde dobře a nikdo z účastníků se neodvolá, pak by koncem listopadu mohl stát s budoucím dodavatelem podepsat smlouvu, řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. V současnosti probíhá výběrové řízení. Soutěžní podmínky si vyzvedlo 102 uchazečů, kteří mohou své nabídky podat do 16. září. Obálky bude řídící výbor soutěže otevírat 19. září. Do 30 dnů by v optimálním případě mohlo ministerstvo dopravy vybrat uchazeče a doporučit ho vládě, vysvětlil Šimonovský.

Předpokládaný objem zakázky činí 11 miliard korun. Z toho pět miliard představují odhadované náklady na vybudování systému a dalších šest miliard stát podle předběžného odhadu zaplatí za služby. Podle zadávacího řízení se předpokládá, že vítěz soutěže bude systém pro stát zajišťovat až do roku 2017.

O výši tarifů chce ministerstvo jednat s dopravci. Poplatky mají být nižší než v Rakousku, kde se v průměru platí 22 eurocentů (necelých sedm Kč) za kilometr. Cena by však byla vyšší než v Německu, kde kilometr stojí 12 eurocentů. Platit mají nákladní vozidla nad 12 tun, a to od roku 2007 v první fázi na 970 km českých dálnic. Později se má zpoplatnění rozšířit také na vybrané tahy první třídy. Po roce 2008, kdy by měla začít platit nová směrnice EU a umožnit zpoplatnění celé sítě silnic, by ČR rozšířilo mýtné také na další silnice 2. a 3. třídy, aby tak zamezilo objíždění zpoplatněných úseků, řekl ministr.

Ministerstvo dopravy chce do roku 2010 rozšířit celou dálnici D1 na šest pruhů

Ministerstvo dopravy chce do roku 2010 rozšířit celou dálnici D1 mezi Prahou a Brnem na šest pruhů. Rozšíření dálnice má stát 30 až 40 miliard korun. Začít stavět by se mohlo v roce 2007. V současnosti se připravuje rozšíření dálnice D1 na šest pruhů okolo Brna, kde již křížení D1 a D2 kapacitně nepostačuje. Úsek kolem Brna má stát deset miliard a ministr dopravy Milan Šimonovský se dohodl s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou na financování prostřednictvím úvěru od Evropské investiční banky. Zbývajících asi 160 kilometrů dálnice, která má nyní čtyři pruhy, by se stavebně rozdělilo na pět akcí, jež by se měly financovat pomocí využití veřejných a soukromých zdrojů. V současnosti je D1 rozšířena na šest pruhů z Prahy do Mirošovic. Rozšíření D1 by nemělo z územního hlediska nic bránit, stavět se totiž bude v ochranném pásmu dálnice. Problematické bude řešení spíše technicky, například v místech, kde jsou mosty nebo protihlukové stěny.

Euro: ÚOHS zrušil pokutu stavebním spořitelnám za údajný kartel

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář podle serveru Euro Online zrušil pokutu stavebním spořitelnám, kterou jim úřad již dříve udělil kvůli údajné kartelové dohodě o poplatcích. Učinil tak na základě podaných rozkladů spořitelen. Všem šesti stavebním spořitelnám loni úřad udělil celkovou pokutu téměř půl miliardy korun. Podle Eura tak Bednář učinil 24. srpna, tedy přesně rok po udělení pokuty. Bednář nyní ve funkci končí. Od pátku nastoupí do čela úřadu dosavadní náměstek ministra průmyslu Martin Pecina.

"Mohu potvrdit vaši informaci, že předseda ÚOHS v dané věci vydal druhostupňové rozhodnutí, kterým případ vrátil příslušnému odboru k novému projednání a vydání nového rozhodnutí," řekl ČTK Kristián Chalupa z tiskového odboru úřadu. Případ byl vrácen z důvodu procesního pochybení příslušného odboru úřadu, který rozhodoval v prvním stupni, vysvětlil. Řízení tedy dále probíhá.

Policisté zadrželi kamion s majetkem manželů Krejčířových

Finanční policie zabavila v pondělí u Berouna kamion se společným majetkem manželů Krejčířových. Hodnota majetku zatím není přesně vyčíslena, předběžný odhad je řádově v milionech. Kam měl kamion namířeno, policie zjišťuje. ČTK to oznámilo policejní prezidium. Miliardář Radovan Krejčíř se již dva měsíce skrývá před policií. Minulý týden zmizela i jeho žena. Po přesném soupisu majetek převzali pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Policie oznámila, že vzhledem k nynějšímu trestnímu řízení nemůže zveřejnit více informací.

Krejčíř policii utekl letos v červnu při domovní prohlídce v jeho luxusní vile v Černošicích u Prahy. Je stíhán jako uprchlý za přípravu podvodu a přípravu vraždy celníka. Již dříve byl obviněn za půlmiliardový celní únik a za vytunelování firmy Technology Leasing. U ostravského soudu je obžalován za to, že podvodným způsobem vylákal od představitelů společnosti Frymis 55.000 akcií otrokovické teplárny v hodnotě 75 milionů korun. Krejčíř dosud nebyl pravomocně odsouzen.

Žalobce brzy předá soudu případ údajného gangu kolem Berdycha

Žalobce hodlá už za pár dní předat soudu největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Návrh na obžalování desítek lidí z údajného gangu kolem Davida Berdycha, včetně elitních policistů, je již hotov. Obžaloba se připravuje, k soudu bude podána patrně počátkem příštího týdne, řekl ČTK náměstek středočeského krajského státního zástupce Petr Šnajdr. Jednačtyřicetičlenný gang kolem Berdycha má podle obvinění na svědomí vraždy, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů. Tři muži jsou stíháni jako uprchlí, patrně se skrývají v cizině. Kauza je ojedinělá zejména podezřením, že se s podsvětím spolčili i bývalí elitní detektivové.

iDnes: Letáky na internetu zvou na novou technoparty

Po internetu se šíří letáky, které zvou na novou technoparty. Akce s názvem CzechTek - We are not afraid se má uskutečnit o víkendu a jejím cílem je mimo jiné dokázat, že se příznivci techna nenechají zastrašit policií. Nikdo však není uvedeno, kam se mají účastníci v pátek sjíždět, informuje zpravodajský server iDnes. Na letácích jsou kromě názvů soundsystémů, které technaři na party uslyší, uvedena dvě telefonní čísla, jejichž uživatelé mají zájemce informovat o místu konání akce. Zatím jsou ale nedostupná. Mezi příznivci techna se šíří, že by se party mohla konat na stejných pozemcích jako letošní CzechTek, tedy na Tachovsku.

Policejní prezidium podle iDnes o akci nemá žádné oficiální informace. Server připomíná, že ministr vnitra František Bublan před nedávnem prohlásil, že uskuteční-li se znovu akce podobná CzechTeku a účastníci poruší zákon, policie znovu zasáhne. Červencový CzechTek policie násilím ukončila. Zásah hájila tím, že účastníci poškodili kromě pronajatého i přilehlé pozemky. Policejní těžkooděnci je rozehnali pomocí slzného plynu a vodních děl. Na obou stranách zůstaly desítky zraněných.

Ministerstvo financí nechce dát peníze na opravu Pernštejna

Ministerstvo financí odmítá požadavek resortu kultury na 30 milionů na opravu požárem poničeného hradu Pernštejn. S tímto nárokem půjde ve středu na schůzi vlády ministr kultury Vítězslav Jandák, jehož předchůdce návrh na příspěvek připravil. Ministerstvo financí ale už teď nesouhlasí a chce, aby kultura našla pro tento účel rezervy ve svém rozpočtu. Vyplývá to z předkládací zprávy k příslušnému bodu programu jednání vlády. Ministerstvo financí podle ní nesouhlasí s poskytnutím peněz a za jedinou možnost řešení považuje "přehodnocení priorit" výdajů ministerstva. Ministerstvo kultury to před schůzí vlády nechce komentovat. "Návrh předkládáme a k názoru ministerstva financí se zatím nebudeme vyjadřovat," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová.

Hrad Pernštejn je národní kulturní památkou. V plamenech skončila z dosud nejasných příčin v polovině dubna čtvrtá brána hradu Pernštejn s přilehlou sýpkou. V ní měli památkáři depozitář, v němž shořely desítky historických předmětů. Škody se odhadují na přibližně 50 milionů korun. Za čtyři miliony korun již sýpka získala provizorní střechu. Nyní objekt čeká celková rekonstrukce včetně efektivní protipožární ochrany, která bude stát asi 45 milionů korun. Práce patrně začnou za rok. V objektu po úpravách vznikne další hradní expozice. Na obnově hradu se bude podílet i Jihomoravský kraj s částkou 6,6 milionu korun.

Dny evropského dědictví zpřístupní více než 1000 památek

Ke Dnům evropského dědictví, které jsou v České republice stanoveny na 9. až 18. září, se zatím přihlásilo přes tisíc správců památek a organizátorů doprovodných akcí. Už o nadcházejícím víkendu se uskuteční v Chrudimi národní zahájení Dnů evropského dědictví. Předtím, v pátek 2. září, bude navíc metropole České republiky poprvé dějištěm letošního Evropského zahájení projektu pro celý kontinent.

Sdružení historických měst a sídel Čech, Moravy a Slezska předpokládá, že se v nadcházejících dnech počet památek ohlašujících zpřístupnění v rámci Dnů evropského dědictví ještě zvýší a dokonce mírně přesáhne loňský rekord. Tradičně nejde jen o oficiálně prohlášené kulturní památky, ale i o desítky soukromých a veřejných budov, které nebývají přístupny veřejnosti vůbec, nebo pouze příležitostně a částečně.

Ministerstvo má nový program pro péči o národní kulturní poklad

Ministerstvo kultury připravilo nový program, který by měl pečovat o takzvaný národní kulturní poklad. Tím myslí movité kulturní dědictví, které spravují státní instituce jako Národní muzeum, Národní knihovna a podobně. Materiál konstatuje, že rozpočet ministerstva na financování programu nestačí. Finanční požadavky programu vyčíslilo ministerstvo na léta 2007 až 2014 na 17,7 miliardy korun.

Na obnovu a rozvoj muzeí, galerií, památkových ústavů, knihoven i divadel šlo v posledních deseti letech od státu kolem 5,5 miliardy korun. Ministr kultury Vítězslav Jandák, který by měl materiál připravený jeho úředníky vládě předkládat, investice státu do památek nezná. Stále však opakuje, že zařídí, aby jich bylo více.

Na Rokycansku se zřejmě rozšiřuje vzácný dravec orel mořský

Ornitologové se domnívají, že se na Rokycansku rozšiřuje vzácný orel mořský. Usuzují tak z toho, že v minulých dnech zpozorovali dravce na Kařezských rybnících, což je poměrně daleko od jejich hnízdiště na Padrťských rybnících. ČTK to řekl vedoucí záchranné stanice živočichů v Rokycanech Pavel Moulis. "Vypadá to tak, že mláďata starých orlů z Padrťských rybníků, kteří tam hnízdí už asi šest let, si hledají nové vlastní teritorium," uvedl. Kařezské rybníky jsou od roku 1992 přírodní památkou kvůli ochraně hnízdišť a tahové lokality vodního ptactva.

Počasí

Podle předpovědi má být ve středu jasno nebo skoro jasno, teploty 25 až 29 stupňů, na horách kolem 22 stupňů. Mírný východní vítr.