Zprávy

Vláda přežila hlasování o nedůvěře, krize ale asi nekončí

Vláda premiéra Stanislava Grosse v pátek přežila parlamentní hlasování o vyslovení nedůvěry a může pracovat dál. Reakce politiků ale naznačily, že ani hlasování neukončí vládní krizi. Někteří ministři už ohlásili odchod z vlády. Kamenem úrazu je, že vláda přežila hlasování jen díky postoji KSČM, která návrh vyslovit kabinetu nedůvěru nepodpořila. Pro vyslovení nedůvěry bylo nutné shromáždit nejméně 101 hlasů, ale ODS, KDU-ČSL a nezařazený poslanec Tomáš Vrbík jich dali dohromady jen 78. Zbytek sněmovny, to znamená sociální demokraté, unionisté a komunisté, se k protivládnímu táboru nepřidali. Klíčový přitom byl postoj 41 poslanců KSČM, kteří se při hlasování zdrželi. Kdyby podpořili ODS a KDU-ČSL, sněmovna by vládě vyslovila nedůvěru.

Poslanci KSČM oznámili už ve čtvrtek, že se při hlasování zdrží, ale definitivně se rozhodli až po pátečním vystoupení Grosse ve sněmovně. Řekl, že se neštítí nikoho, kdo má poctivý mandát od voličů. Poslanci KSČM tento poctivý mandát získali a tuto politickou sílu nelze ignorovat, uvedl. Dodal také, že má určité hranice a že kdyby byly překročeny, složil by funkci. Podporu komunistů vládě vytkli občanští demokraté a lidovci. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý řekl, že premiér Gross se stal rukojmím komunistů.

Vlastnímu hlasování o nedůvěře předcházela skoro tříhodinová parlamentní rozprava, v níž se mísily vzájemné tvrdé výroky a obviňování zastánců a stoupenců koalice s humornými okamžiky. Jejich příčinou byly výroky poslanců a ministrů. Pokračující neklid předpovídá i zahraničí a ekonomická sféra. Někteří analytici tvrdí, že se zastaví ekonomické reformy a že nejlepší by byly předčasné volby. I zahraniční pozorovatelé předpovídají vládě krátký život.

Klaus požádal Grosse, aby s doplněnou vládou požádal o důvěru

Prezident Václav Klaus požádal premiéra Stanislava Grosse o veřejný slib, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před parlament s žádostí o důvěru. Veřejný slib požaduje ještě předtím, než přijme demisi tří lidoveckých ministrů a jmenuje jejich nástupce. Páteční parlamentní hlasování o nedůvěře vládě a vystoupení zástupců stran vnímá prezident jako další vyhrocení krizové situace, nikoli jako její vyřešení. "Sděluji touto cestou, že dříve než přijmu demise a než eventuálně jmenuji nové ministry, předsedu vlády požádám o veřejný slib, že s novou, rekonstruovanou vládou předstoupí v patřičné době před parlament s žádostí o důvěru, a tím o potvrzení svého mandátu," řekl Klaus na mimořádné tiskové konferenci zhruba dvě hodiny poté, co vláda Stanislava Grosse přežila parlamentní hlasování o vyslovení nedůvěry. Prezident předpokládal, že bez ohledu na výsledek hlasování zahájí jednání s politickými stranami. Po vystoupeních zástupců stran při schůzi sněmovny ale dospěl k závěru, že on i veřejnost už jejich názory a postoje znají.

Také předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek už ve sněmovně vyzval Grosse, aby jeho vláda bez lidovců požádala sněmovnu o důvěru. Podle Kalouska se nyní Grossova vláda opírá o koalici ČSSD, US- DEU a KSČM. "Pokud dostane takováto koalice důvěru, bude to sice ještě o něco děsivější než teď, ale bude to alespoň čisté a poctivé a nikdo vás, pane premiére, nebude moci podezírat z podvodu," prohlásil Kalousek.

Konfederace politických vězňů v otevřené výzvě požádala Václava Klause, aby odmítal jakákoli vyjednávání s českými komunisty a nepřijal v této době demisi ministrů současné vlády. "Jsme si vědomi, vážený pane prezidente, že vy, jako jediný nejvyšší reprezentant českého národa, můžete zabránit opakování katastrofy naší demokratické společnosti," uvedla ve výzvě předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová s poukazem na únor 1948.

Gross: Klausův požadavek jde nad rámec jeho ústavních pravomocí

Premiér Stanislav Gross soudí, že požadavek, který na něj nyní prezident v souvislosti s vládou klade, jde nad rámec ústavních pravomocí hlavy státu. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, je to požadavek nad rámec ústavních pravomocí prezidenta," tlumočila ČTK Grossovo stanovisko mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

Klausův požadavek kritizoval vicepremiér a nedávný Grossův vyzyvatel v souboji o vedení ČSSD Zdeněk Škromach. "Není příliš šťastné, když hlava státu takové výzvy vzkazuje premiérovi přes média," řekl ČTK. Prezident by podle něj měl spíš "ukončit utrpení lidoveckých ministrů, kteří chodí do vlády z nutnosti".

Ústava nestanoví žádný termín, do kterého má prezident přijímat demise ministrů a jmenovat jejich nástupce. Uvádí, že prezident předsedu vlády a její členy jmenuje a odvolává a přijímá jejich demisi. Klaus zatím demise lidovců nepřijal.

Grebeníček soudí, že Gross má žádat o důvěru, premiér to nechystá

Předseda komunistů Miroslav Grebeníček si myslí, že premiér Stanislav Gross by měl požádat o důvěru. Předseda vlády se ale k ničemu takovému nechystá. Šéf KSČM po sněmovním hlasování o nedůvěře řekl, že kdyby Gross požádal o důvěru, "věci by to určitě prospělo". Navíc si myslí, že premiér by měl sám zvážit rezignaci. Grebeníček také naznačil, že kdyby se komunistům vláda znelíbila, mohli by příště hlasovat pro nedůvěru, což by znamenalo konec kabinetu. Gross na to řekl, že pokud se komunisté časem rozhodnou změnit své stanovisko, "je to klidně možné". Kabinet si podle něj s KSČM v ničem nezadal. Ústava neumožňuje, aby premiér žádal dolní komoru o důvěru pro sebe, s takovou žádostí před sněmovnu předstupuje celá vláda.

Mlynář a Bureš podají demisi, Buzková si promluví s Grossem

Ministr pro legislativu Jaroslav Bureš (nestraník) a unionistický ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) opustí vládu, která přežila hlasování o nedůvěře díky hlasům komunistických poslanců. Nechtějí být v kabinetu, který už se nespoléhá na většinu 101 nekomunistických poslanců. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) chce začátkem příštího týdne mluvit s premiérem a svým stranickým šéfem Stanislavem Grossem, pak oznámí, jak se rozhodla.

I další ministři za ČSSD si rozmýšlejí, zda v menšinové vládě zůstanou, nepřijatelný je pro ně příklon ke komunistům. Ministr financí Bohuslav Sobotka, průmyslu a obchodu Milan Urban, kultury Pavel Dostál či vnitra František Bublan členy kabinetu zůstanou, pokud se nezmění programové prohlášení vlády a kabinet nebude ustupovat komunistům. Pro ministra zemědělství Jaroslava Palase, ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou ani ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka není důvodem pro odchod z vlády tolerance komunistů. Bez ohledu na páteční hlasování si setrvání ve vládě rozmýšlí vicepremiér a ministr práce Zdeněk Škromach. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn zatím ve vládě zůstává. I pro něj je nepřijatelný jakýkoliv personální nebo programový posun ke KSČM.

Švagr: Nový ministr dopravy musí hlavně stabilizovat příjmy fondu

Nový ministr dopravy musí především stabilizovat příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury, který financuje rozvoj české dopravní sítě. V rozhovoru pro ČTK to řekl ředitel fondu Pavel Švagr, kterého vybral premiér Stanislav Gross na post ministra dopravy. "Jde o to, nalézt náhradní zdroje za Fond národního majetku," řekl Švagr s tím, že FNM přestane poskytovat peníze na rozvoj infrastruktury z privatizace v roce 2007. Letos přitom má dotace z FNM pro Státní fond dopravní infrastruktury činit přes 26 miliard korun, což jsou dvě třetiny rozpočtu dopravního fondu. Jedním z náhradních zdrojů by podle Švagra mělo být zvýšení podílu fondu na spotřební dani z paliv. "Prosadit to však bude velmi těžké," připustil. Ze spotřební daně z paliv ještě do loňska fond dopravy dostával 20 procent, letos však poslanci snížili podíl na 9,1 procenta. Celkový příjem fondu z této daně tak má činit asi 6,2 miliardy korun, zatímco loni to bylo přes 13 miliard korun.

Ekonom Marek: Menšinová vláda znamená konec jakýchkoliv reforem

Páteční vyslovení důvěry menšinové vládě znamená konec jakýchkoliv ekonomických reforem, řekl ČTK hlavní ekonom Patria Online David Marek. Kabinet podle něj bude mít nulovou akceschopnost a velmi obtížně bude sestavovat rozpočet na příští rok. Výhodou přežití vlády je podle něho prý pouze jistota, že se dokončí privatizace Českého Telecomu. Koruna bezprostředně po hlasování nereagovala, ale již dopoledne posílila o deset haléřů na 29,99 Kč/EUR. Akcie privatizovaného Českého Telecomu reagovaly na pražské burze mírným růstem. "Teď nastane období všelijakých obstrukcí a komplikací v podstatě ve všech tématech, která se budou projednávat v Poslanecké sněmovně," řekl Marek. Největším prubířským kamenem prý bude pro kabinet sestavování rozpočtu. Ministr financí Bohuslav Sobotka sice chce do dvou let ušetřit 70 miliard korun, Marek však nevěří, že se mu to ve vládě podaří prosadit.

Většina analytiků tvrdí, že nejlepší pro českou ekonomiku by byly předčasné volby, pokud by přinesly silnější vládu s odvahou k nepopulárním, ale potřebným reformám penzijního, zdravotního, sociálního a daňového systému.

Belgický politolog míní, že vláda Grosse s podporou KSČM nevydrží

Je správné zapojit české komunisty do demokratického politického procesu, nicméně vláda oslabené ČSSD s podporou tohoto obtížného partnera dlouho nevydrží, předpověděl belgický politolog Jean-Michel De Wael. "Vždycky jsem si myslel, že nejlepším způsobem, jak normalizovat české komunisty, je jim umožnit vyjít z ghetta a zapojit se do politické hry," řekl ČTK poté, co vyšlo najevo, že Grossova vláda přežila díky abstencím poslanců KSČM. "Tato strana mi nepřipadá jako nebezpečí pro demokracii v Česku. Je ohavná ve vztahu k minulosti, kvůli nedostatku odvahy se s ní vyrovnat, není však nebezpečná pro demokratické instituce. Normalizace politické síly reprezentující 15 až 20 procent voličů mi připadá jako žádoucí," dodal.

De Wael ovšem předpovídá, že Grossova vláda se stejně nedožije řádných voleb v červnu 2006. "Nedovedu si představit, že kabinet v čele s velmi nepopulárním premiérem, podporovaný a případně vysávaný komunisty, by mohl dlouho vydržet. Předpovídám volby ještě letos. Nevím, jak hluboko se musejí sociální demokraté propadnout v průzkumech, než se odhodlají předstoupit před voliče, ten okamžik však není daleko," podotkl De Wael.

Hospodaření státu v březnu skončilo s přebytkem 8,3 mld. Kč

Hospodaření státu v březnu skončilo s přebytkem 8,3 miliardy korun. V únoru přitom stát hospodařil se schodkem 2,6 miliardy korun. Meziročně se příjmy státu zvýšily o 20 miliard korun, tedy o 10,7 procenta, oznámilo ČTK ministerstvo financí (MF). Rozpočet na celý letošní rok schválila poslanecká sněmovna se schodkem 83,6 miliardy korun. Stát od počátku roku vybral již 206,8 miliardy korun. Na daních a poplatcích stát získal téměř 102,7 miliardy Kč a z pojistného na sociální zabezpečení dalších 73,6 miliardy Kč. Další miliardy získal stát z Evropské unie. Výdaje státu přesáhly 196 miliard, přičemž 8,6 miliardy korun vláda odvedla do společného rozpočtu EU. Podle ministerstva lze za celý rok očekávat minimálně dodržení plánovaných výdajů, takže by plánovaný schodek 83,6 miliardy Kč neměl být překročen.

FNM očekává dokončení prodeje Telecomu do závěru června

Fond národního majetku očekává dokončení prodeje podílu státu v Českém Telecomu do závěru první poloviny letošního roku. Platí to ale za předpokladu, že vláda příští středu schválí prodej podílu španělské Telefónice, která zvítězila ve výběrovém řízení, řekl ČTK v telefonickém rozhovoru místopředseda FNM Pavel Kuta. "Podpis smlouvy s Telefónikou lze za tohoto předpokladu očekávat těsně po polovině dubna," dodal. Ukončení procesu schvalování transakce ze strany Evropské komise odhadl maximálně na dva měsíce od podpisu smlouvy. Telefónica totiž na českém trhu dosud nepůsobí, mimo Španělska není významně zastoupena ani v Evropě, a neměla by tedy mít se schválením transakce problémy.

Telefónica nabídla za 51,1 procenta akcií státu v Českém Telecomu 82,6 miliardy korun. To znamená 502 korun na akcii. Platba má na konto FNM přejít přes zvláštní účet centrální banky, která tak chce zamezit vlivu platby na kurz koruny.

Prvenství v Czech Top 100 si drží Škoda Auto, skokanem je Zentiva

Automobilka Škoda Auto se opět stala nejvíce obdivovanou tuzemskou společností v soutěži pořádané sdružením Czech Top 100, kde hlasují převážně manažeři. Na druhou příčku si o jedno místo polepšila energetická firma ČEZ. Skok až na bronzový stupeň se povedl farmaceutické společnosti Zentiva, která v minulých letech mezi nejlepší desítkou nebyla. Výsledky oznámil Tomáš David z Czech Top 100.

Škoda Auto, zatím jediný vítěz v sedmileté historii ankety, zvítězila s naprostou převahou. David neuvedl bodové pořadí, řekl pouze, že první místo automobilky bylo jednoznačné s převahou desítek procent. Mluvčí třetí Zentivy Věra Kudynová přirovnala postavení mladoboleslavské firmy ke stejné suverenitě, jakou Karel Gott vládne v populární hudbě. Zentivě pomohlo k úspěchu podle organizátorů zejména umístění akcií na kapitálových trzích včetně pražské burzy, což se jí podařilo jako první české společnosti v historii.

Loňské druhé pořadí neuhájil Plzeňský Prazdroj, který skončil těsně pod pomyslnými stupni pro nejlepší. Na pátou příčku poskočila z loňské desáté pozice Skanska CZ. Do All Stars se ještě prosadily Budějovický Budvar, Komerční banka, Třinecké železárny, Barum Continental a Česká pojišťovna. Za překvapivý označil David neúspěch mobilních operátorů, z nichž Eurotel byl ještě loni čtvrtý.

V soutěži hlasovalo kolem 500 osob, v drtivé většině manažerů, doplněných dalšími ekonomickými odborníky a analytiky či zástupci profesních sdružení a svazů. Mezi rozhodující kritéria výběru firmy patří například tržní postavení, schopnost inovací, vztah k zaměstnancům, postavení v regionu či ekologičnost provozu.

HOMR: Dalších 100 majitelů domů podalo stížnost kvůli nájemnému

Hnutí na obranu majitelů realit (HOMR) obdrželo dalších více než 100 stížností majitelů domů, kteří se kvůli regulaci nájemného chtějí obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Stížnosti vůči České republice chce hnutí k soudu poslat nejpozději 23. dubna. ČTK to řekl předseda HOMR Girolamo Giormani. Prvních zhruba 100 stížností předalo hnutí evropskému soudu v březnu. "Každý den přijmeme kolem deseti stížností," řekl Giormani. Vedle soukromých majitelů domů se ke stížnostem podle něj připojily i některé obce a jedno větší město. Jména však odmítl uvést.

Podklady pro případnou obhajobu republiky již připravuje ministerstvo spravedlnosti. "Jsou zde pádné důvody pro to se domnívat, že žaloba bude přijata," uvedl již dříve mluvčí ministerstva Petr Dimun. Žalobu k evropskému soudu chystá také Občanské sdružení majitelů domů (OSMD). Sdružení nyní žalobu připravuje a chce ji podat po 23. dubnu, kdy se bude konat valná hromada.

Náhrada škod vůči republice by se v případě, že se připojí všichni soukromí majitelé domů, mohla podle Giormaniho vyšplhat na více než 50 miliard korun. Pokud by se připojila města a obce, částka by se zvýšila desetkrát, tedy na 500 miliard korun, uvedl již dříve předseda HOMR.

Národní galerie zahájila provoz obnovené haptické stezky

Národní galerie v Praze v pátek slavnostně zahájila provoz obnovené hmatové stezky v expozici středověkého umění v klášteře svaté Anežky. Odlitky originálů soch, na které si mohou sáhnout nevidomí, a seznámit se tak s uměním, jsou součástí expozice od jejího otevření v roce 2000. Při povodních v roce 2002 byly poškozeny a znovu zpřístupněny veřejnosti až loni v prosinci. Stezku se podařilo obnovit díky finanční pomoci Lichtenštejnska.

Lichtenštejnská vláda podpořila v ČR tři projekty náprav povodňových škod 5,7 miliony korun. Spolu s penězi, které mezi sebou vybrali občané knížectví, činila pomoc 7,4 milionu korun. Šek na tuto částku předala v lednu 2003 ministrovi kultury Pavlu Dostálovi velvyslankyně Lichtenštejnska v Rakousku Maria-Pia Kothbauerová. "Lidé v Lichtenštejnsku byli v srpnu 2002 ohromeni škodami, které způsobily povodně v České republice, ale i Německu a Rakousku," řekla velvyslankyně.

Výstava fotografií mapuje divadla a města v ČR se stálými soubory

Celoroční přehlídku regionálních scén České divadlo 2004/2005, jejíž desátý ročník se od podzimu koná v Praze, doplnila výstava nazvaná Město a divadlo v Clam-Gallasově paláci v Praze. Prostřednictvím stovek fotografií a dokumentů představuje dvě desítky měst ČR se stálými profesionálními soubory a mapuje vývoj české divadelní kultury. Expozice je rozdělena do tří částí, z nichž ta hlavní je věnována jednotlivým městům a jejich divadlům. Jejich činnost dokumentují i návrhy scén, programy, kostýmy a publikace.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i výběr z výstavy Fellner a Helmer. Dokumentuje práci těchto předních architektů a byl zapůjčen Rakouským kulturním fórem. Závěr expozice tvoří část výstavy Současná česká divadelní architektura, kterou zapůjčil Divadelní ústav v Praze. Součástí expozice, která v Praze potrvá do 25. května, budou tematicky související semináře, besedy, projekce a také prezentace některých zúčastněných krajů a měst.

Ze sportu:

Hokejisté Zlína stejně jako před rokem postoupili do finále extraligy a budou obhajovat loňský titul. V rozhodujícím sedmém semifinálovém utkání zvítězili nad Vítkovicemi 4:1 a jejich posledním soupeřem v play off budou Pardubice. Finálová série hraná na čtyři vítězství začne v úterý ve Zlíně, který vyhrál základní část soutěže.

Hokejový trenér Marek Sýkora, který působil uplynulé dva roky v ruském Magnitogorsku, se dohodl na dvouleté smlouvě v extraligové Plzni. Tým povede s asistenty Radimem Rulíkem a Radkem Kampfem, které klub jmenoval již dříve. Informaci potvrdil na oficiálních internetových stránkách klubu jeho prezident Tomáš Král.

V letním fotbalovém Poháru Intertoto bude mít v příští sezoně český fotbal opět trojnásobné zastoupení. Generální sekretář Českomoravského fotbalového svazu Petr Fousek oznámil, že UEFA stejně jako v předchozích letech vyhověla české žádosti o zvýšení kvóty. Na rozdíl od některých jiných zemí je totiž v České republice o tuto soutěž, z níž lze postoupit do Poháru UEFA, velký zájem.

Letní přestup útočníka Milana Baroše z Liverpoolu do Valencie zřejmě není pouhou utopií. Funkcionáři španělského mistra prohlásili, že o českého fotbalového reprezentanta mají opravdový zájem a rádi by jej v příští sezoně viděli ve své sestavě. "Hledáme možnosti, jak přestup uskutečnit," citoval ředitele klubu Eduarda Manciu internetový server icliverpool.icnetwork.

V zamotaném příběhu českého fotbalisty Marka Heinze v Mönchengladbachu možná nastal zvrat k lepšímu. Na začátku března jej kouč Dick Advocaat kvůli špatné tréninkové morálce přeřadil mezi amatéry, pak Heinz marně usiloval o přestup do Sparty a před dvěma týdny se sedmadvacetiletý reprezentant do Německa vrátil. Nyní je poprvé v jarní části sezony připraven nastoupit k bundesligovému utkání v neděli proti Bochumi.

Kanonýr slovenské fotbalové reprezentace Lubomír Reiter ukončil své čtyřleté působení v Sigmě Olomouc. Jednatřicetiletý útočník se v poslední den přestupního termínu stal novou posilou klubu Chicago Fire, který hraje ve Spojených státech profesionální soutěž Major League Soccer.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, teploty 9 až 13 stupňů Celsia.