Zprávy

Priority ČSSD jsou pro opozici nevěrohodné, koalice je ochotna jednat

Vládní priority ČSSD do voleb v příštím roce, které si tato strana vytkla na sobotním jednání, zástupci opoziční ODS a KSČM nepovažují za věrohodné. Představitelé koaličních stran - KDU-ČSL a US-DEU - je označili spíše za volební program. Jak dnes řekli ČTK, jsou ale ochotni o návrzích ČSSD jednat. ČSSD chce podle svého vesměs obecně formulovaného akčního programu prosadit například snížení daní pro lidi s nižšími příjmy, důchodovou reformu se zachováním průběžně financovaného solidárního systému, zákon o regulaci nájemného nebo program Angličtina pro všechny. Nejvíce kritizoval dokument místopředseda ODS Petr Nečas. Přirovnal jej k dortu, který vařili pejsek s kočičkou. "Obávám se, že Česká republika by dopadla úplně stejně, když by ho pozřela, to znamená s velkým bolením břicha," uvedl Nečas. Ani novým slibům ČSSD nelze podle něj důvěřovat. "Sociální demokracie něco hlásala před půl rokem, něco hlásá teď a kdo ví, co bude hlásat za půl roku," dodal Nečas. Akční program ČSSD má podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska spíš charakter mediální programové záležitosti než propracovaného projektu. Má pomoci voličům ČSSD představit si, kam tato strana bude směřovat. "Poslední dny a týdny to nebylo moc jasné, a nejsem si jist, jestli to bude jasné i v následujících dnech a týdnech," poznamenal Kalousek. Lidovci jsou nicméně podle něj "připraveni dohodnout jakoukoli změnu, která jde směrem k programu křesťanských demokratů". KDU-ČSL byla a bude podle svého předsedy pro snížení přímých daní.

Pět pravicových stran chce společně kandidovat do sněmovny

Zástupci pěti extrémně pravicových stran se dohodli, že se jejich kandidáti budou společně pod "pod praporem" Národní strany ucházet ve volbách do Poslanecké sněmovny o přízeň voličů. Zápis o tomto rozhodnutí dnes ČTK poskytl Jan Skácel z Českého hnutí za národní jednotu. S Národní stranou a Českým hnutím za národní jednotu se na společné kandidátce dohodly strany: Národní sjednocení, Dělnická strana a Republikáni Miroslava Sládka. Vytvoří Koordinační radu, která zpracuje společný politický program a bude řídit volební kampaň. Účelem tohoto postupu je podle prohlášení představitelů těchto stran, jejichž přízeň u voličů se blíží nule, obhajoba "národních zájmů České republiky na základě tradičních hodnot".

Svoboda žádá o propuštění azylanta; dopis veze diplomat do Baku

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda požádal oficiálním dopisem o okamžité propuštění ázerbájdžánského profesora Sadaje Nazarova z vězení. Nazarov, který má v ČR politický azyl, byl zatčen 20. ledna při návštěvě své vlasti. Svobodův dopis pro šéfa ázerbájdžánské diplomacie Araze Azimova veze do Baku český velvyslanec Jozef Vrabec, řekl ČTK diplomatický zdroj. Osmapadesátiletý Nazarov působil v minulosti jako poradce bývalého ázerbájdžánského premiéra Sureta Husejnova. V roce 1994 kvůli pronásledování režimem prezidenta Hejdara Alijeva vlast opustil. O tři roky později získal v ČR politický azyl. Letos v lednu se vypravil do vlasti na návštěvu za svým nemocným otcem. Nazarovova rodina, která žije v ČR, o něm nemá žádné zprávy, přičemž o obvinění z vlastizrady se dozvěděla od advokáta, který byl u prvního výslechu. O Nazarovovo propuštění usilují česká pobočka Amnesty International a další neziskové organizace. Rodina se obrátila na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky i Radu Evropy.

ČSÚ: V posledním loňském čtvrtletí přibylo 3 200 lidí bez práce

V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl počet nezaměstnaných o 3 200 osob, práci tak hledalo 420 200 lidí. Na vývoji se podepsalo zejména zvýšení počtu dlouhodobě nezaměstnaných lidí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Obecná míra nezaměstnanosti (ILO) dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí 8,2 procenta, což je stejný výsledek jako ve třetím čtvrtletí. Meziročně se ale zvýšila o desetinu procentního bodu. Čtvrtletní míra registrované nezaměstnanosti, kterou počítá ministerstvo práce a sociálních věcí, dosáhla podle původní metodiky platné do loňského června deset procent. Zůstala tak na úrovni posledního čtvrtletí roku 2003. Podle nového výpočtu činila devět procent. Počet dlouhodobě nezaměstnaných přesahuje polovinu všech osob, které hledají práci. Déle než jeden rok hledá práci 219 200 lidí, což je proti stejnému období předchozího roku o 14 000 lidí více. Počet nezaměstnaných déle než čtyři roky vzrostl o deset tisíc na 62 600 osob. Celkový počet lidí bez práce se v meziročním srovnání zvýšil o 5 700. Růst nezaměstnanosti se projevil zejména mezi muži, zatímco počet nezaměstnaných žen se meziročně snížil o 5 700. Převážná část nezaměstnaných jsou osoby se středním vzděláním bez maturity a se základním vzděláním. Nižší míru nezaměstnanosti mají trvale vysokoškoláci a lidé s maturitou. Statistici rovněž upozornili, že koncem roku začal stoupat počet zaměstnaných lidí. Proti třetímu čtvrtletí jich přibylo dva tisíce. Jedno nebo hlavní zaměstnání má 4,733 milionu lidí, což je téměř o osm tisíc více než před rokem. Své uplatnění našli lidé především ve zdravotnictví a sociální péči, dále ve stavebnictví a obchodu. S prací se naopak rozloučili někteří lidé pracující v zemědělství, nemovitostech a ve veřejné správě. Převážnou část zaměstnaných, a to 3,930 milionu osob, představují zaměstnanci. Podnikatelů meziročně ubylo 35 900, celkem jich bylo 779 000.

Podpora hypoték od úterý končí, podle ekonomů by měla pokračovat

Státní podpora hypoték na koupi staršího bydlení od úterý zřejmě na rok končí. Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo příspěvek ke splátkám úvěru kvůli nízkým úrokovým sazbám na trhu. Podle ekonomů oslovených ČTK je však podpora hypoték účinnější a spravedlivější formou podpory než například zvýhodněné půjčky na bydlení a měla by pokračovat. Podpora hypoték skončila proto, že úrokové sazby na trhu loni klesly v průměru pod pět procent. Stát podporu podle současných pravidel vyplácí jen nad tuto hranici. Výši příspěvku oznamuje vždy jednou ročně k 1. únoru. Od loňského února vyplácelo ministerstvo pro místní rozvoj procento k úrokům z úvěru na koupení bydlení staršího dvou let lidem do 36 let. U milionové hypotéky s úrokem pět procent a dobou splatnosti deset let tak činily měsíční splátky zhruba 10.120 Kč. Nyní vzrostou asi o 480 korun. "Bylo by lepší, kdyby stát dotoval hypotéky třeba až na nulové úroky a místo toho zrušil jiné podpory, například půjčky pro mladé," řekla ČTK hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. Podpora hypoték je podle ní spravedlivější, protože není omezen druh ani velikost nemovitosti, které si lidé chtějí pořídit, ani zde není věkový limit žadatele. U státem poskytovaných nízkoúročených půjček navíc podle ní hrozí, že stát bude muset za lidi, kteří nebudou moci půjčku splácet, ručit. Lidé si v loňském roce koupili pomocí státní podpory hypoték přes 7240 bytů, což je o 460 bytů méně než v roce 2003. Klesl také objem těchto hypotečních úvěrů o více než dvě miliardy na 8,9 miliardy korun. Celkem stát od roku 1996 do konce loňského roku podpořil koupi více než 41.600 bytů. Do konce loňského roku se objem hypoték podpořených státem zvedl zhruba na 50,7 miliardy korun.

Jízda na zpoplatněných silnicích bez známky může stát až 15 000 korun

Pondělí je poslední den, kdy mohli řidiči využít loňských dálničních známek pro jízdu na některém úseku z celkem 712 kilometrů dálnic a rychlostních silnic v ČR. Od úterý 1. února již řidiči musí mít na čelních oknech svých automobilů nalepenou známku novou, s letopočtem 2005. "Použití zpoplatněné pozemní komunikace bez platného dvoudílného kuponu může být pokutováno až do výše 15 000 korun," upozorňuje ministerstvo dopravy případné hříšníky. Od května získali pravomoc kontrolovat řidiče kvůli dálničním známkách celníci. Chybějící známka přitom bývá jedním z nejčastějších prohřešků řidičů při silničních kontrolách. V kraji Vysočina například loni od května do prosince celníci vybrali na pokutách od řidičů přes půl milionu korun. Celní ředitelství v Olomouci, pod nějž spadá kraj Olomoucký a Zlínský, za tutéž dobu vybralo v souvislosti se známkami zhruba 700 000 korun. Řidičů, kteří si zakoupili některou z nabízených typů dálničních známek pro letošní rok, registrovalo ministerstvo dopravy zhruba v polovině ledna asi 300 000. Povinnosti platit za jízdu po dálnicích a vybraných silnicích první třídy jsou zproštěna vozidla určená k dopravě těžce zdravotně postižených lidí. Pokud však takto postižený občan přímo v automobilu nesedí, nelze s ním podle předpisů na zpoplatněné úseky silnic vyjet. Ceny známek zůstaly stejné jako loni. Změnila se pouze doba platnosti u některých nálepek. Zrušeny byly měsíční a desetidenní známky, místo nich lze koupit dvoutýdenní a šedesátidenní kupony. Roční známka pro osobní automobily stojí 900 korun. Kamiony do 12 tun musejí mít známku za 7 000 korun a nad 12 tun za 14 000 korun. Platnost ročních kuponů začala 1. prosince 2004 a skončí 31. ledna 2006.

Fischer dluží 100 milionů korun za úvěr Fischer Air

Bývalý senátor Václav Fischer dluží dalších nejméně 100 milionů korun plus úroky, uvedl dnes Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Pohledávka se vztahuje k úvěru firmy Fischer Air. Fischer, který se údajně za tuto půjčku zaručil směnkou, přitom již čelí exekuci na majetek kvůli dluhům dosahujícím téměř 400 milionů korun. První část směnky byla splatná před dvěma lety a druhá část 31. března 2003. Směnky do dneška splaceny nebyly, řekl Radiožurnálu David Tumpach, ředitel společnosti Rex Invest, která Fischerovu směnku vlastní. Podle Tumpacha jde o směnky vlastní, které vznikly na základě ručení k úvěru od Dresdner Bank. "V současné době jsme podali k soudu žádost o vydání platebního rozkazu, ten byl vydaný k začátku ledna, ale pan Fischer podal odpor," uvedl Tumpach. Fischer Radiožurnálu potvrdil, že po něm Rex Invest požaduje splacení 100 milionů Kč. O zabavení Fischerova majetku již požádaly firmy Atlantik IB a K&K Capital Group ze skupiny podnikatele Karla Komárka. Ta před časem ovládla Fischerovu cestovní kancelář. Komárek se na Fischerovi domáhá téměř 400 milionů korun. Sám Fischer však v pátek ČTK řekl, že s důvodem exekuce nesouhlasí a proti rozhodnutí soudu se odvolal. Fischer osobně ručil Komerční bance za úvěry pro společnosti Fischer Air a Fischer s.r.o., které do podzimu 2003 většinově vlastnil. Dohody s Komárkem, jemuž své firmy prodal, však podle Fischera slibovaly zrušení všech jeho osobních ručení a garancí. Společnosti ovládané Komárkem nyní podle vyjádření Fischera úvěry nesplácejí. Fischera jako bývalého ručitele tak Komárkova skupina vyzvala ke splacení. V létě 2003 po první exekuci na Fischerův majetek pronikly na veřejnost informace o finančních problémech cestovní kanceláře Fischer a letecké společnosti Fischer Air. Tehdy Václav Fischer dlužil Komerční bance asi 400 milionů korun a dalším velkým věřitelům - ČSA a České správě letišť - asi 50 milionů. Menší pohledávky měli za Fischerovými firmami i prodejci zájezdů. Pohledávky nakonec odkoupila skupina Atlantik, a na podzim 2003 se tak stala většinovým vlastníkem skupiny Fischerových cestovatelských firem. CK Fischer je přitom jednou z největších cestovních kanceláří na trhu.

Domácnosti se v prosinci zadlužily o dalších 13 miliard korun

České domácnosti se loni v prosinci, kdy finišují vánoční nákupy, zadlužily o dalších 13 miliard korun. Prosinec tak byl na úvěry opět nejsilnějším měsícem, v ostatních měsících roku Češi sjednávali úvěry kolem sedmi miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. Za celý loňský rok se domácnosti zadlužily o 77,5 miliardy korun a celkem tak bankám dluží 315 miliard korun. Naopak zájem podniků o úvěry klesl. Jejich celkové zadlužení se v prosinci snížilo o 13,48 miliardy korun na 574,2 miliardy korun. Za celý loňský rok se dluhy podniků zvýšily o 20 miliard korun. Spolu s růstem úvěrů stouply v prosinci i vklady domácností. Lidé měli na vkladech se splatností uloženo 458,6 miliardy korun, což bylo o 3,8 miliardy korun více než v listopadu. Vklady s výpovědní lhůtou vzrostly o 12,6 miliardy korun na 194,6 miliardy korun, zatímco jednodenní vklady klesly o téměř devět miliard korun na 410,8 miliardy korun. Podnikatelé měli v bankách na účtech se splatností uloženo 216,7 miliardy korun, což bylo o 2,6 miliardy více než v listopadu. Na účtech s výpovědní lhůtou mají podniky uloženo 4,2 miliardy korun a na jednodenních vkladech 314,8 miliardy korun.

Olejomalba Josefa Čapka se prodala za 1,8 milionu korun

Olejomalba Josefa Čapka s názvem Před západem slunce se v neděli na první ze dvou aukcí na pražském Žofíně prodala za 1,78 milionu korun. ČTK to řekl Jiří Rybář z 1. Art Consulting Brno-Praha, jež uspořádala první aukci. "O obraz se svedl velký boj," uvedl Rybář. Vyvolávací cena díla z roku 1937 činila 1,42 milionu korun. Hlavní lákadlo druhé aukce, soubor obrazů Alfonse Muchy z roku 1899, se prodat nepodařilo. Čapkův obraz byl zřejmě největším lákadlem první aukce. Na seznamu dražených děl se objevily obrazy, kresby a plastiky od nejvýznačnějších českých i středoevropských mistrů. Byla to díla Skupiny 42, kubistů, surrealistů, klasické avantgardy, rozsáhlý byl soubor klasického moderního umění, české výtvarné scény 1945 až 2001 i díla starých mistrů. K milionu se přiblížila prodejní cena olejomalby Václava Špály z roku 1935 Krajina ze Supetaru. Za obraz s vyvolávací hodnotou 680 000 zaplatí nový majitel 910 000 korun. Na seznamu aukce bylo 235 položek. Rybář uvedl, že se z nich prodalo zhruba 60 procent za 12,5 milionu korun.

Punkevní jeskyně v Moravském krasu budou mít novou správní budovu

Punkevní jeskyně v Moravském krasu budou mít novou správní budovu. Moderní objekt ze skla a betonu za 30 milionů korun nahradí současnou zastaralou budovu, která vznikla již v roce 1948. Jeskyně ročně navštíví 200.000 turistů. V Česku jsou dlouhá desetiletí nejvíce navštěvovanými jeskyněmi. V rámci nového projektu dvojice architektů musela vyřešit i několik složitých problémů. Jejich projekt počítá s tím, že nový objekt bude stát o několik metrů dál od současného místa. Nad ním se totiž tyčí mohutná stěna, z níž opadávají balvany. Moderní budova bude posunuta tak, aby již pod masivem stála jen z malé části. I přesto bude objekt muset mít vyztužený strop. Na jeho plochou střechu bude navezena hlína, a ta pak oseta trávou. Zcela přestavěno bude i přístaviště člunů, jimiž se turisté plaví po říčce Punkvě.

Počasí

Noc bude zatažená se sněžením nebo deštěm se sněhem. Teploty nula až -4 stupně. V úterý čekáme oblačno se sněhovými přeháňkami, v horských oblastech i trvalejší sněžení. Odpolední teploty -2 až +2.