Zprávy

0:00
/
0:00

Sněmovna začne projednávat státní rozpočet 2. listopadu

Poslanecká sněmovna začne projednávat návrh státního rozpočtu na své řádné schůzi ve středu 2. listopadu. Má to být první bod jejího dopoledního jednání. Podle původních informací měla sněmovna rozpočet projednávat už o týden dřív. Řádná říjnová schůze sněmovny začne v úterý 25. října. Kromě rozpočtu by sněmovna měla opětovně projednávat reformní zákony, které jí nyní vrací Senát. Horní komora na své současné schůzi poslancům vrátila například zákon zvyšující daň z přidané hodnoty, který souvisí s důchodovou reformou. Stejně tak vrátila poslancům všechny tři zákony vládní penzijní reformy o druhém pilíři důchodového systému a zákony představující zdravotnickou reformu. V Senátu má většinu opoziční ČSSD, ve sněmovně má naproti tomu většinu vládní koalice.

Senát schválil roční odklad povinné maturity z cizího jazyka

Středoškolští studenti asi budou muset povinně maturovat z cizího jazyka až v roce 2013. Roční odklad schválil Senát v rámci poslanecké novely školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Předlohu navzdory kritice přípravy maturit podpořila opozice kvůli tomu, aby maturanti už znali pravidla zkoušky z dospělosti pro příští rok. "My v podstatě nemáme jinou možnost, než to nějak pustit," uvedl před hlasováním senátor a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek, který se v minulosti pokoušel projekt státních maturit zastavit; podle něj byly nepřipravené a předražené. Maturanti si budou moci podle novely ještě příští rok vybrat ve druhém povinném předmětu mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí povinný předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou má být také zaveden až ve školním roce 2012/2013. Odklad prospěje studentům technických středních škol, kde možnost zvolit si matematiku místo cizího jazyka prý byla pro řadu studentů východiskem, jak zkoušku dospělosti zvládnout.

Senátoři schválili změnu dávek pro postižené

Senát schválil změny ve vyplácení dávek zdravotně postiženým. Několik dosavadních dávek se má podle reformní vládní předlohy sloučit ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu má být vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově. Novela o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením míří k podpisu prezidentovi. Vláda chce novelou zjednodušit vyplácení dávek, které se nyní poskytují zvlášť například na zakoupení auta, jeho úpravu, opravu a na provoz. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) jsou nyní dávky roztříštěné. O předloze se v Senátu nediskutovalo. Pro její přijetí hlasovalo i devět opozičních sociálních demokratů, lidovci, Severočeši.cz a komunistka Marta Bayerová.

Senát zamítl zpřísnění výplat podpory v nezaměstnanosti

Senát zamítl opoziční většinou vládní reformní novelu, která mimo jiné zpřísňuje pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Reformní sociální předloha o nezaměstnanosti se vrací sněmovně, v níž může koalice senátní veto přehlasovat. Pokud bude novela od příštího roku platit, ČSSD se chce obrátit na Ústavní soud. Novela počítá s tím, že podporu v nezaměstnanosti získají lidé, pokud odpracovali rok za poslední dva roky, nikoli tři jako nyní. Do systému by se mohli nově zapojit i lidé, kteří pracují při studiu a platí pojistné. Podle opozičních senátorů novela povede k privatizaci zprostředkování práce a požene některé lidi do takzvaného švarcsystému. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ale oponoval, že jde ze strany levice jen o kritiku za každou cenu.

Tripartita se shodla na předdůchodech pro namáhavé profese

Tripartita se shodla na řešení takzvaných předdůchodů. Vláda akceptovala návrh zaměstnavatelů a odborů, aby se týkaly pouze lidí v namáhavých profesích. Daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele má být 36.000 ročně. Mohou je uplatnit jako nákladovou položku. Na tiskové konferenci to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Možnost spoření na předdůchody má být podle ministra zavedena od roku 2013. Je podle něj potřeba dořešit také to, aby lidé v předdůchodech nebyly kráceni na svých nárokových důchodech. Předdůchody by tak měly být výhodnější než klasické předčasné důchody. Zaměstnavatelé a odbory navrhují, aby se okruh "předdůchodců" stanovil přímo v zákoně. Měl by zahrnovat zaměstnance zařazené legislativou do rizikové skupiny tři a čtyři. To jsou například horníci či lidé pracující v nebezpečném, prašném či příliš horkém prostředí.

Zdravotníci chtějí zvýšit platy, jinak bude ohrožen sociální smír

Zdravotnické odbory budou požadovat navýšení platů pro lékaře, ale i další zdravotníky o deset procent. Mají prý na to s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) uzavřenou dohodu. Pokud ji nesplní, nemohou odbory garantovat sociální smír. Po jednání tripartity to řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Navýšení platů podle ní není možné realizovat z vnitřních zdrojů nemocnic, protože ty prý peníze nemají. Žitníková navrhuje, aby se to řešilo změnou úhradové vyhlášky. Navýšení platů by mělo čekat zaměstnance v sociálních službách. Po tripartitě to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

ÚOHS zakázal zatím uzavřít smlouvu na sociální karty

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím zakázal ministerstvu práce uzavřít smlouvu na takzvané sociální karty. Veřejnou zakázku na jejich zajištění prověřuje na podnět sociálních demokratů. Se zavedením sociálních karet počítá reforma ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), která ale ještě není schválená. Karty by měly sloužit jako průkazky pro příjemce peněz od státu, měly by se na ně vyplácet veškeré podpory, dávky a příspěvky. Ministerstvo tendr vyhlásilo koncem června. Sociální demokraté projekt od počátku kritizují. Podle nich je pro daňové poplatníky nevýhodný. Do tendru se přihlásili tři uchazeči - Česká spořitelna, Komerční banka a společně ČSOB s Poštovní spořitelnou.

Koaliční experti se nedohodli na daňové reformě

Schůzka koaličních expertů s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) k nedořešeným bodům daňové reformy nepřinesla dohodu. Zruší se proto plánované páteční jednání rozpočtového výboru. Výbor ve středu přerušil své jednání kvůli tomu, že se k plánované podobě daňové reformy sešlo celkem 14 pozměňovacích návrhů. Některé přitom podle předsedy výboru Pavla Suchánka (ODS) radikálně měnily vládní předlohu. Návrhy se dotýkají například loterijního zákona, tedy zdaňování hazardu, daní z příjmů firem nebo daňového osvobození u obchodů s akciemi. Mezi stranami vládní koalice delší dobu nenastala shoda také například pokud jde o zrušení daňového osvobození stravenek. Nejmenší vládní strana VV trvá na zachování stravenek, superhrubé mzdy a daňového zvýhodnění při zaměstnávání zdravotně postižených. Požaduje také větší zdanění hazardu.

Ministr Kocourek: Obchodní bilanci ČR a Vietnamu je třeba vyrovnat

Obchodní bilanci mezi Českou republikou a Vietnamem je nutné vyrovnat, aby dovoz z této asijské země do Česka nedominoval nad vývozem tak silně jako nyní. Na semináři českých a vietnamských podnikatelů v Hanoji to řekl český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Zástupci českých firem však upozorňují, že vstup na vietnamský trh není jednoduchý. Kocourek příležitosti pro české firmy vidí především ve vietnamské energetice, důlním průmyslu, dopravní infrastruktuře a ve strojírenství. Import Vietnamu do ČR loni činil zhruba pět miliard korun, z čehož většinu tvořilo levné spotřební zboží jako oblečení či obuv. České firmy naproti tomu do Vietnamu loni vyvezly zboží a služby za asi 1,2 miliardy korun a podobný trend pokračuje i v letošním roce.

Agentura Fitch potvrdila ratingy bank ČS, KB a ČSOB

Mezinárodní ratingová agentura Fitch potvrdila známky tří tuzemských bank Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB a ponechala jim stabilní výhled. Odráží to nadále vysokou pravděpodobnost jejich podpory ze strany mateřských bank a přední pozici těchto ústavů na domácím trhu. Ratingy IDR, tedy rizika bankrotu, nechala Fitch u ČS a KB na stupni A a u ČSOB na A-. Rating ČS je na úrovni jejího téměř stoprocentního vlastníka, rakouské Erste Bank, což odráží silnou integraci české banky do mateřské skupiny. Rating KB je o stupeň níže než známka mateřské Société Générale, stejně jako známka ČSOB ve srovnání s jejím belgickým většinovým vlastníkem KBC. Jakákoli změna v ratingu mateřských společností přímo ovlivní ratingy jejich českých bank, konstatovala Fitch. Zachovala rovněž ratingy životaschopnosti (Viability Ratings) u všech tří bank na úrovni bbb+. Možnost zlepšení těchto ratingů nyní limituje nejistá situace v ekonomikách eurozóny.

Lidé již zaplatili přes 91 pct. objednaných státních dluhopisů

Celkový objem již uhrazených objednaných státních dluhopisů pro občany činí 19,4 miliardy korun. Lidé tak zaplatili už 91,4 procenta z celkového objemu objednávek ve výši 21,2 miliardy korun. Na facebookovém profilu spořících státních dluhopisů o tom informovalo ministerstvo financí. Dluhopisy je nutné zaplatit do pěti pracovních dnů od objednávky, jinak bude transakce stornována, tedy nejpozději do pátku 14. října. Konečné a podrobnější statistiky zveřejní ministerstvo později než původně plánovaného 18. října. Ministerstvo původně plánovalo dluhopisy prodávat do 1. listopadu, ale kvůli velkému zájmu investorů přijímalo objednávky jen od pondělí 3. října do pátku 7. října.

Systém hodnocení a financování české vědy se musí změnit

Mezinárodní audit zkritizoval způsob hodnocení a financování české vědy, takzvaný kafemlejnek je prý třeba změnit. Auditoři poukázali hlavně na nízkou státní podporu a minimální financování vědy z průmyslové sféry. Pochválili naopak zlepšující se kvalitu vědeckých prací. Závěrečnou zprávu auditorské společnosti Technopolis na konferenci prezentovali zástupci ministerstva školství. Od ledna pak chtějí spustit projekt, který má řešit nové efektivnější financování. Bude stát 100 milionů korun. "Závěrečná zpráva upozorňuje na extrémně nízký podíl průmyslové sféry na financování výzkumu a vývoje vysokých škol, nízkou výkonnost výzkumu a vývoje v porovnání se západní Evropou nebo na nízkou institucionální podporu v porovnání s mezinárodním standardem," uvedla garantka projektu Jitka Moravcová. Zatímco v EU tvoří státní podpora výzkumu dvě procenta HDP, v ČR to bylo v roce 2009 jen 1,53 procent HDP.

V Česku žilo na konci září 625 stoletých a starších

V Česku letos na konci září žilo 625 stoletých a starších lidí. Sté a ještě vyšší narozeniny mělo za sebou 534 žen a 91 mužů. Informoval o tom mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Pavel Gejdoš. Dlouhověkých v zemi postupně přibývá. Nyní v Česku žije o sedm desítek sto a víceletých osob víc než před dvěma lety a o zhruba 160 víc než v červenci 2006. Nejstaršími obyvatelkami Česka jsou dvě ženy, které se narodily v roce 1904. Jedna z nich žije v Královéhradeckém, druhá v Moravskoslezském kraji. Nejstarší muž je z Královéhradeckého kraje, na svět přišel v roce 1905.

Ve Šluknově se bude v sobotu demonstrovat proti růstu kriminality

Ve Šluknově na Děčínsku se bude v sobotu demonstrovat proti rostoucí kriminalitě. V regionu tak půjde o devátý víkend demonstrací po sobě. Nejčastěji se akce konaly ve Varnsdorfu, kde ale na nadcházející víkend zabral centrum města hudební a divadelní festival. Organizátor protestů Lukáš Kohout proto demonstraci přesunul do Šluknova. Protestující se mají sejít v 15:00 na šluknovském náměstí, odtud je plánován pochod na místní sídliště a zpět. Podle oznámení podaného na šluknovské radnici počítá s účastí asi 50 lidí. Starostka města Eva Džumanová Kohoutovu aktivitu nepodporuje. "Nezaznamenala jsem dosud žádnou potřebu místních lidí scházet se na náměstích a protestovat. Kdyby to vzešlo od nich, stojím plně za nimi," řekla ČTK Eva Džumanová.

Policie přivezla aktéra kauzy peruánského dluhu do ČR

Do Česka dorazila policejní eskorta s bývalým úředníkem ministerstva financí Karlem Ponocným, který byl v ČR odsouzen v kauze peruánského dluhu na sedm let. O mužově vydání rozhodovaly kostarické úřady uplynulé dva roky, extradiční žádosti českého ministerstva spravedlnosti vyhověly. Uvedla to mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Muž byl v minulosti jako uprchlý odsouzen za fingované vymáhání údajně nedobytného státního dluhu ve výši 46 milionů korun z jihoamerického Peru.

Dostavba Temelína skýtá ekonomická a technická rizika

Plánovaná výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín je z ekonomického hlediska velmi riziková, není vyřešené financování výstavby, uvedl v Praze na mezinárodní konferenci odborník na jadernou energetiku Mycle Schneider z Francie. Děkan Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze František Hrdlička varoval před technickými problémy dostavby Temelína. "Z hlediska ratingového hodnocení ČEZ může mít dostavba Temelína na firmu skutečně devastující dopad," uvedl Mycle Schneider. Potíže se zajištěním financování podle něj můžou mít také uchazeči o dostavbu Temelína. Mezi ně patří americký Westinghouse vlastněný japonskou společností Toshiba, francouzská Areva a a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

Škoda Auto omezuje výrobu převodovek

Odboráři Škoda Auto se bojí, že automobilka omezí další výrobu. Po motorárně chce podle nich snížit výrobu převodovek. Škodovka ale tvrdí, že se jen vrací k původnímu pětidennímu pracovnímu režimu na tři směny a odbourává dodatečné směny. Týdeník Škodovácký odborář však uvedl, že jde o podobný scénář jako na začátku hospodářské krize v roce 2008. Na konci září Škoda oznámila útlum výroby koncernových motorů. Motorárna zruší 21 směn od října do prosince. Důvodem je pokles zájmu po autech mateřského koncernu Volkswagen v Jižní Americe, pro které se v Mladé Boleslavi vyrábí tříválcové motory.

Škoda Auto do října zvýšila prodej o 17 procent na 664.800 vozů

Automobilka Škoda Auto prodala od ledna do konce září 664.800 vozů, což je meziročně o 16,8 procenta více. V září měla rekordní odbyt 81.200 aut, loni v září to bylo 75.800. V Česku ale prodej klesl o zhruba 300 aut. ČTK o tom informoval mluvčí automobilky Rudolf Dreithaler. Firma letos očekává rekordní prodej přes 800.000 aut, na podzim ale bude omezovat výrobu motorů a převodovek pro vozy mateřského koncernu Volkswagen. "Škoda v letošním roce opět roste vysokým tempem. Posilujeme ve všech regionech a v roce 2011 poprvé překročíme hranici 800.000 prodaných vozů," uvedl člen představenstva Škody za oblast prodeje a marketingu Jürgen Stackmann. Na českém trhu Škoda v září prodala 5100 aut, zhruba o 300 méně než před rokem. V Rusku a v Indii prodala do konce září více vozů než za celý rok 2010.

Václav Klaus dostal řez smrku, který na Šumavě stál před objevem Ameriky

Prezident Václav Klaus rozšíří sbírku darů, které ve své kariéře dostal, o řez smrkem, který rostl na Šumavě už v době před objevením Ameriky. Na besedě o budoucnosti Národního parku Šumava mu ho věnoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa spolu s ředitelem parku Janem Stráským. "Není to dárek pro radost, ale spíš jakési memento," uvedl. Strom, jehož stáří vypočítali podle letokruhů přírodovědci na víc než 559 let, uschl kvůli kůrovci v roce 2004. Strom je údajně druhým nejstaršímu smrkem, který kdy na Šumavě vyrost. V roce 2009 ho objevil pracovník informační a strážní služby šumavského parku u Plešného jezera, když byl dřevorubci suchý kmen pokácen. Věk zatím druhého objeveného nejstaršího smrku na Šumavě odborníci spočítali na více než 559 let. Starší už byl podle ministra Chalupy pouze Želnavský smrk, který pokáceli Schwarzenbergové v roce 1866. Známý je také Král smrků, který se v Boubínském pralese zřítil ve věku 544 let v roce 1970.

Moravští a čeští vinaři uspěli na soutěži v Rakousku

Moravští a čeští vinaři uspěli na mezinárodní soutěži AWC Vienna 2011 v Rakousku. Ocenění získalo 241 z 292 vín, které do soutěže přihlásili. Celkem bylo v soutěži několik tisíc vzorků vín, uvedl Vinařský fond. Z Vídně si čeští vinaři odvážejí 31 zlatých, 119 stříbrných a 79 čestných ocenění Seal of Approval, což je jakýsi ekvivalent bronzových medailí. "Moravští a čeští vinaři se na zahraničních soutěžích prosazují už poměrně pravidelně, ale aby byl zlatou či stříbrnou medailí oceněn tak vysoký počet vín, to se nestává každý den," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Podle něj se soutěž AWC Vienna vyznačuje nejen obrovských počtem soutěžních vzorků, ale také poměrně přísným hodnocením. Zlatou medaili získá víno jen s hodnocením vyšším než 90 bodů ze 100.

Ministr Schwarzenberg předal Tomu Stoppardovi cenu Gratias Agit

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předal v Londýně britskému dramatikovi s českými kořeny Tomu Stoppardovi cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Při ceremonii na českém velvyslanectví čtyřiasedmdesátiletý Tom Stoppard zdůraznil, že je za ocenění vděčný, ale připadá si "přeceněný". Karel Schwarzenberg ocenil, že Tom Stoppard pociťoval odpovědnost za zemi, kde se narodil, i když z ní odešel jako malé dítě. Stoppard podporoval disidenty v Československu, organizoval petice za propuštění Václava Havla a založil v roce 1983 cenu pro československé autory, kteří nemohli za komunistického režimu vycházet. Narodil se jako Tomáš Sträussler v roce 1937 ve Zlíně v rodině židovského lékaře Baťovy nemocnice. O dva roky později se doktor Sträussler odstěhoval do Singapuru, později ale zahynul jako dobrovolník britské armády. Zbytek rodiny se přestěhoval do Indie a pak do Anglie, odkud pocházel Kenneth Stoppard, za kterého se pak provdala Tomášova matka.

Spisovatel Tomáš Zmeškal získal Cenu Evropské unie za literaturu

Spisovatel Tomáš Zmeškal za svůj knižní debut Milostný dopis klínovým písmem získal Cenu Evropské unie za literaturu za rok 2011. Samotné ocenění si spolu s dalšími 12 letošními laureáty převezme 28. listopadu v Bruselu. ČTK o tom informoval Viktor Debnár z Institutu umění - Divadelního ústavu, jehož Literární sekce výběr českého laureáta organizovala. Vyhlášení letošních vítězů z 12 zemí proběhlo na Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, kterého se Tomáš Zmeškal sám účastnil. Zmeškal vystudoval obor anglický jazyk a literatura, pracoval jako odborný asistent na Univerzitě Karlově, lektor, překladatel, tlumočník a jako středoškolský pedagog. V současné době je spisovatelem na plný úvazek a pracuje na svém třetím románu.

Čtvrtek znovu patří knihám - na trh míří devět nových titulů

Na pultech knihkupců se tento čtvrtek objeví deset knižních podzimních novinek od devíti českých nakladatelství. Velký knižní čtvrtek nabízí nové tituly od Paula Coelha, Martiny Formanové, Tomáše Halíka či italského filozofa a spisovatele Umberta Eka. Pořadatelé tak chtějí obnovit "tradici" čtvrtečních front před tuzemskými knihkupectvími, známé z předlistopadových dob. Do nového projektu, který inicioval knižní distributor Kosmas, se zapojila například nakladatelství Argo, Academia, Host či Kalich. Společně na trh uvedou deset nových knih napříč literárními žánry - na své si přijdou milovníci historických románů, detektivek, románů pro ženy i nejmenší čtenáři. Organizátoři akce se nechali inspirovat ve Velké Británii, kde má knižní "Super Thursday" dlouhou tradici. Každý rok tam první čtvrtek v říjnu vychází několik knižních novinek od populárních autorů. Událost se tak stává symbolickým startem podzimní sezony a čtenáři díky ní získají přehled o tom nejzajímavějším, co před Vánocemi knihkupectví nabízejí.

Archeologové našli při průzkumu kláštera v Teplé základy kostela

Na základy dosud neznámého středověkého kostela nebo kaple a na navazující stavbu narazili minulý týden plzeňští archeologové při výzkumu kláštera v Teplé na Karlovarsku. Není vyloučeno, že stavba mohla být ještě před vznikem kláštera na konci 12. století sídlem blahoslaveného Hroznaty, informoval Karel Nováček z katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity, jež se na průzkumu podílí. Na pozůstatky zděných základů, podle půdorysu pocházejících z románského období, narazili archeologové asi 80 metrů od klášterního kostela. Z klášterních pramenů je ale kromě klášterního chrámu známá už jen jedna středověká církevní stavba, a to kaple Všech svatých a Čtrnácti pomocníků blízko hlavního vchodu.

Začal 52. ročník festivalu krátkých filmů Brněnská šestnáctka

Projekcí nové komedie režiséra Petra Marka Nic proti ničemu začal v Brně 52. ročník festivalu Brněnská šestnáctka. Přehlídka je věnována krátkým hraným filmům. Do neděle pořadatelé v pěti sekcích promítnou přes 90 filmů z celého světa. "Filmy ze soutěžní sekce bude hodnotit porota v čele s režisérem Robertem Sedláčkem," sdělila ČTK mluvčí přehlídky Kateřina Horčicová. Brněnská šestnáctka existuje od roku 1960. První čtyři ročníky se konaly jako soutěž amatérského filmu v žánrech agitka a satira. V pátém ročníku se objevila nová kategorie malé filmové formy, která nakonec zcela vytlačila původní zaměření přehlídky. Festival obesílají amatéři, nekomerční profesionálové a studenti či adepti filmových škol z celého světa. Letos dramaturgický tým vybíral z 356 přihlášených děl. Do soutěže se jich dostalo 52. Dále festival promítne pozoruhodné starší filmy, například snímky z archivu FAMU z 60. let minulého století. Jejich autory jsou filmaři, kteří dnes patří ke slavným jménům české kinematografie - Jan Němec, Dušan Klein, Věra Chytilová nebo Hynek Bočan.

V Praze začíná Mezinárodní jazzový festival

Po dvouleté přestávce začíná ve čtvrtek večer ve známém pražském jazzovém klubu Reduta Mezinárodní jazzový festival Praha, který bude mít nově jen klubovou podobu. Po 15 večerů nabídne unikátní jazzové projekty, na nichž zazní kombinace jazzu s klasikou, gospelem i soulem. Rozmanitou dramaturgii podtrhnou i vystupující interpreti, představí se jak mladé vycházející talenty, tak i zkušení jazzoví matadoři. 33. ročník jednoho z nejstarších jazzových festivalů v Evropě potrvá do 27. října. Více informací je zveřejněno na stránkách www.jazzfestivalpraha.cz.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté budou o účast na mistrovství Evropy 2012 usilovat v baráži proti Černé Hoře. První utkání sehrají 11. nebo 12. listopadu doma, odvetu 15. listopadu na soupeřově půdě. Další barážové dvojice tvoří Turecko - Chorvatsko, Estonsko - Irsko, Bosna a Hercegovina - Portugalsko. Rozhodl o tom čtvrteční los v polském Krakově.

Český tenista Tomáš Berdych vypadl ve třetím kole turnaje série Masters v Šanghaji po setech 4:6, 4:6 se Španělem Felicianem Lópezem. Šestý nasazený Berdych, jenž přijel do Šanghaje jako čerstvý vítěz turnaje v Pekingu, nenašel zbraň na Lópezovo podání. Při soupeřově servisu si nevypracoval ani jeden brejkbol a sám jedním nepovedeným gamem v každém setu ztratil šanci na vítězství.

Světovou čtyřku Petru Kvitovou, Lucii Šafářovou, Lucii Hradeckou a druhou deblistku světa Květu Peschkeovou nominoval kapitán českých tenistek Petr Pála k finále Fed Cupu s Ruskem. Zápas se uskuteční 5. a 6. listopadu v Moskvě.

Česká tenistka Lucie Šafářová si na turnaji v Linci zahraje čtvrtfinále. Ve druhém kole v Rakousku porazila Italku Albertu Briantiovou 6:4, 6:2 a její další soupeřkou bude Rumunka Sorana Cirsteaová.

Na Vltavě v Malé Chuchli se v sobotu koná již popáté v řadě tradiční závěrečný závod sezony dračích lodí pod názvem Tragicky dlouhé tratě. Letos se podle organizátorů zúčastní přes třicet domácích i zahraničních posádek. Pestrá podívaná začne potrvá celý den. Účast přislíbily kromě posádek z různých koutů České republiky také posádky z Německa, několik týmů z Maďarska, Slovenska, Ukrajiny a Turecka. Pádlování si mohou přijít vyzkoušet i diváci v takzvané posádce příchozích.

Počasí v Česku:

V pátek čekejte slunečno, teploty maximálně 7 až 11 stupňů.