Zprávy

0:00
/
0:00

ÚS zrušil snížení platů soudců, sklidil za to kritiku prezidenta

Ústavní soud (ÚS) zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců. Šlo o protiústavní krok. Rozhodnutí ostře kritizoval prezident Václav Klaus, který již ve středu vyzval zákonodárce k přehodnocení pravomocí Ústavního soudu. Naopak Soudcovská unie i Unie státních zástupců nález vítají. Vláda v rámci úsporných opatření plánovala na příští rok další, tentokrát pětiprocentní snížení platů soudců, nad kterým teď visí otazník. ÚS totiž navázal na své starší nálezy, podle nichž musí být soudcovský příjem stabilní a nesnížitelnou veličinou.

Podle Klause Ústavní soud rozdělil české občany na dvě kategorie - na soudce a ty ostatní. "Nedovedu si dost dobře představit, jak se mohou odvážit něco takového obhajovat," komentoval rozhodnutí soudců. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Rádiu Česko řekl, že se ÚS postavil do roviny obhájce zájmů soudcovského stavu. Soudci podle něj nevnímají nutnost solidarity s celou zemí. Premiér Petr Nečas (ODS) ČTK řekl, že rozhodnutí Ústavního soudu nezbývá než respektovat. Chápe prý námitku soudců, kteří poukazovali na to, že letos stát nesnižoval mzdy plošně v celém veřejném sektoru. Zároveň ale odmítl případný podobný postup Ústavního soudu v příštím roce, kdy se má objem platů snížit v celé veřejné správě.

Ústavní soud zastává názor, že nedotknutelnost platů soudců je součástí kompenzací za řadu omezení v soukromém a profesním životě. Soudci se nesmějí odborově organizovat, stávkovat ani kolektivně vyjednávat. Kvůli zachování nezávislosti jsou omezeni ve výdělečné činnosti. Nesmějí podnikat, poskytovat právní služby, působit v představenstvech a dozorčích radách. Výjimkou jsou příjmy ze správy vlastního majetku, vědecké, pedagogické a umělecké činnosti.

Protest kvůli platům podpoří i zdravotní sestry, odbory dál vyjednávají

Česká asociace sester (ČAS) nebrání svým členkám, aby se 21. září účastnily odborářských protestů proti změnám platových tabulek a snižování platů ve zdravotnictví. Sama ale protesty organizovat nebude, ani k nim nebude své členky vyzývat. ČTK to řekla prezidentka ČAS Dana Jurásková, které se do čela sesterské organizace vrátila po ukončení funkce ministryně zdravotnictví.

Podle čtvrteční dohody ministrů práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka a zdravotnictví Leoše Hegera (oba TOP 09) budou mít zdravotníci vlastní platovou tabulku. O její podobě se bude jednat. Heger očekává návrhy od odborářů i zaměstnavatelů. Než ministr Drábek přistoupil na variantu vlastní tabulky, chtěl platy ve zdravotnictví sjednotit na základní tabulce pro státní správu, která se kvůli úsporám snižuje o deset procent. Místopředseda sněmovního zdravotního výboru a bývalý první náměstek Juráskové Marek Šnajdr doplnil, že pro zdravotnictví je rizikové, když část zaměstnanců je odměňována podle platových tabulek, které jsou navázány na státní rozpočet, přitom resort je financován ze zdravotního pojištění.

Osmičlenný tým z ČR a Rakouska prověří nákup pandurů

Případ údajné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu bude vyšetřovat osmičlenný společný tým českých a rakouských policistů a státních zástupců. Dohodu o jeho vzniku ve Vídni podepsala česká nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a šéf rakouského protikorupčního státního zastupitelství Walter Geyer. Ten ČTK řekl, že nějaké výsledky se nedají očekávat dříve než za tři měsíce. Na možnou korupci upozornil deník Mladá fronta Dnes (MfD) letos v únoru, kdy zveřejnil tajně natočené rozhovory se dvěma bývalými manažery Steyru. Mluvili o provizích pro politické strany.

Vědecké projekty placené EU prý může ohrozit propouštění úředníků

Ministerstvo školství v pondělí dokončí audit, jak se v úřadu čerpají peníze z Evropské unie, podle jeho výsledků se pak bude rozhodovat o propouštění úředníků. Kritici však namítají, že propouštění by mohlo zhatit projekty za miliardy, administrativu spojenou s čerpáním peněz by totiž neměl kdo vyřídit. To ministerstvo odmítá. Nejmenovaný zdroj z ministerstva ale ČTK sdělil, že už museli oznámit některým úspěšným žadatelům, že kvůli nedostatku úředníků si na peníze budou muset ještě počkat.

Dobeš už dříve avizoval, že chce propustit až 30 procent zaměstnanců a později třeba přijmout nové, lepší. V současnosti pracuje v této sekci kolem 200 lidí. Podle informací Radiožurnálu přitom Evropská komise doporučila ministerstvu naopak přijmout během příštího půl roku až 70 nových lidí, a to právě kvůli zvýšenému počtu žádostí o evropské dotace. Tito úředníci jsou navíc z 85 procent placeni z EU, ministerstvo tudíž jejich propouštěním moc neušetří.

Vysoké školy by mohly kvůli povinným úsporám letos omezit výuku

České vysoké školy se obávají, že budou muset kvůli úsporným opatřením státu již letos výrazně omezit výuku. Reagují tak na letošní krácení svého rozpočtu celkem o jednu miliardu korun. Navrhované nižší příjmy o další 2,3 miliardy v příštím roce by však pro ně mohly být devastující, řekl novinářům po skončení pléna České konference rektorů její předseda a rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. "Pokud by tato situace nastala, donutí nás to k velmi citelným úsporným opatřením, například krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů. My tím nehrozíme, tyto kroky jen logicky nastanou při tomto pádu financování," uvedl Fiala.

Zákon o významné tržní síle by měl být zrušen, uvedl ministr Kocourek

Zákon o významné tržní síle, který od letošního února reguluje vztahy mezi obchodníky a dodavateli, by podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka měl být zrušen. Kocourek to řekl novinářům po setkání s prezidentem Václavem Klausem. Zákon o významné tržní síle předloni vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškozuje jejich vztahy s dodavateli. Ministr nyní hodlá jednat s obchodníky a dodavateli, aby se seznámil s jejich návrhy.

Zákon o významné tržní stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Farmáři i výrobci potravin v minulosti kritizovali zejména cenový nátlak obchodních řetězců, kdy jsou prý nuceni dodávat zboží na hranici výrobních nákladů, nelíbilo se jim ani vybírání poplatků ze strany řetězců. Dodavatelé platí třeba za to, že vůbec mohou řetězci dodávat, za umístění zboží na lukrativní místo v obchodě či na reklamních letácích obchodníků.

Ministr Kocourek: Novela zruší podporu solárních elektráren na polích

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek vládě předloží novelu zákona o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, která zruší podporu fotovoltaických elektráren stavěných na zemědělské půdě. Zároveň mají být zrušeny i daňové prázdniny pro tento druh elektráren. Opatření je jedním z kroků, jak omezit současný boom solárních elektráren, kvůli němuž hrozí výrazné zdražení elektrické energie. Vývoj cen elektrické energie má podle Kocourka sledovat nově zřízený koordinační monitorovací výbor, který bude předpovídat dopady připojovaných solárních elektráren na ceny elektrické energie. Pokud by se měla cena zvýšit do deseti procent, tak na řadu přijdou regulační opatření. V případě vyššího růstu cen elektřiny připadají v úvahu i daňová opatření.

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Jižní Koreou se komplikuje

Jednání o smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Jižní Koreou se zkomplikovala. Itálie žádá větší ochranu před korejskými dovozy automobilů. Novinářům to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pokud by dohoda vstoupila v platnost, měla by citelně pomoci i českým vývozcům, protože má odstranit veškeré překážky obchodu mezi státy EU a Koreou, podporovat hospodářskou soutěž a přímé zahraniční investice.

Podle českého ministerstva průmyslu a obchodu by přijetí smlouvy otevřelo nová odbytiště například tuzemským strojírenským podnikům, ale také chemickým firmám a výrobcům spotřebního zboží, zejména bižuterie, skla či porcelánu. Vývoz z České republiky do Koreje by podle odhadů vzrostl o 27 procent, dovoz z Korejské republiky do ČR má vzrůst o 18,5 procenta. Optimistické výhledy ministerstva průmyslu a obchodu ovšem nesdílí evropské automobilky. Podle nich by po podpisu smlouvy mohly výrazně zlevnit korejské osobní vozy dovážené do Evropy. To by podle nich znevýhodnilo evropské výrobce.

Ministr Schwarzenberg: Francie po debatách bude vůči Romům citlivější

Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga budou francouzské úřady po vášnivých debatách, které se v posledních týdnech rozpoutaly kolem vyhošťování zahraničních Romů na Balkán, postupovat citlivěji. Ministr to prohlásil při setkání s novináři během zasedání šéfů diplomacií zemí EU v Bruselu. Kroky Francie, která letos vyhostila již několik tisíc Romů ve jménu zajišťování práva a pořádku, si vysloužily ostrou kritiku z různých stran.

Alexandr Vondra na sympoziu v Londýně zdůraznil transatlantické vztahy

Význam transatlantických vztahů v Londýně na sympoziu o středoevropských exilových vládách z dob totalitních režimů zdůraznil český ministr obrany Alexandr Vondra. Ocenil také úlohu Británie při udržování vazeb mezi Evropou a Spojenými státy a varoval před důsledky přehnaně realistické politiky, která podle něj selhala právě za druhé světové války. Sympozia pod záštitou českého velvyslanectví nazvaného Vazby, které zavazují se účastní také čeští, britští a polští historici.

Podle Vondry vývoj před druhou světovou válkou a během ní potvrdil, že střední a východní Evropa byla příliš slabá a zranitelná vůči totalitárním režimům bez příslušných bezpečnostních záruk. I to byl jeden z důvodů, proč země této oblasti usilovaly po roce 1989 o vstup do NATO a Evropské unie.

Albrightová v Británii uvedla stipendijní program českých studií

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová zahájila ve čtvrtek v Glasgowě na místní univerzitě nový doktorandský stipendijní program v oboru českých a středoevropských studií. ČTK to sdělila glasgowská univerzita. Stipendium ve výši 15.000 eur (asi 370.000 korun) ročně bylo vytvořeno na čtyři roky. Financuje ho české ministerstvo zahraničí. Pro studenta, který uspěje ve výběrovém řízení, uhradí stipendium školné a náklady studijního pobytu v Glasgowě. Stipendium získá uchazeč, který předloží nejúspěšnější výzkumný projekt v oblasti české historie, literatury, politiky, médií či kinematografie.

ČSSD se kvůli stavebnímu spoření a rodičovské možná obrátí na ÚS

Sociální demokraté počítají s tím, že se obrátí na Ústavní soud, pokud vláda rozhodne o zpětném snižování rodičovský příspěvků či podpory ve stavebním spoření. ČTK to řekl místopředseda strany a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Pro server Aktuálně.cz uvedl, že pro ČSSD je podobná retroaktivita nepřípustná. Ministerstvo financí přitom připravuje mimořádnou padesátiprocentní daň už na letos uzavřené smlouvy a snížení podpory v dalších letech na 2000 korun ročně či zdanění úroků z vkladů patnáctiprocentní daní.

Města zvažují stížnost k Ústavnímu soudu na stát

Města by mohla podat stížnost k Ústavnímu soudu, pokud jim stát sníží příspěvek na výkon státní správy. Po jednání komory statutárních měst to v Děčíně řekl předseda komory a kladenský primátor Dan Jiránek. Stát chce v příštím roce obcím plošně zkrátit příspěvek o 17 procent. Jiránek tvrdí, že to lze považovat i za možné ohrožení ústavou zaručeného práva na samosprávu obcí. Podle něj to bude znamenat, že radnice budou muset vzít peníze jinde a opravovat třeba méně chodníků nebo méně uklízet. Primátorům vadí i další plán vlády, která již nechce platit 7,5 procenta státní spoluúčasti na projektech financovaných z Evropské unie.

Český pavilon a jeho expozici na Expo chce koupit pět zájemců

Počet zájemců o koupi českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 v Číně se rozrostl na pět. Jako celek chtějí expozici koupit tři čínské regiony, jedna šanghajská kulturní instituce a další společnost má zájem o umělecké exponáty. ČTK to řekl mluvčí české účasti na světové výstavě Jiří Potužník. Novým zájemcem je mnohamilionové město Wu-si, které je oblíbenou výletní destinací nedaleko Šanghaje. Český pavilon navštívilo již šest milionů návštěvníků. Vyrovnal tak návštěvnost s legendárním českým pavilonem na výstavě v Bruselu v roce 1958. Světová výstava skončí za necelé dva měsíce.

Většina Čechů nad 50 let míní, že mají menší šance na trhu práce

Většina Čechů nad 50 let si myslí, že mají menší příležitosti na trhu práce ve srovnání s lidmi o deset let mladšími. Starší lidé si nevěří hlavně kvůli neznalosti cizích jazyků a práce na počítači, vyplývá ze sociologického výzkumu, který se zabýval postavením starších lidí na trhu práce a tím, co dělají ve svém volném čase. Zorganizoval ho Respekt institut, výsledky představil novinářům. Podle výzkumu se pracovní uplatnění generace nad 50 let ještě zhoršilo vlivem ekonomické krize. Z výzkumu vyplývá, že by se měly vytvořit částečné úvazky pro starší lidi a programy podporující start jejich podnikání.

ÚSTR představil učební pomůcky, je v nich možná poslední dílo StB

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) představil nové učební pomůcky pro učitele. Jedná se o webovou prezentaci instruktážního filmu Fakta od někdejší Státní bezpečnosti (StB) k přelomovým událostem roku 1989, což je možná poslední audiovizuální dílo StB. Doplňuje ji vzdělávací DVD pod názvem 1989 - Listopad a cesta k němu, v němž tvůrci využili hlavně archivu České televize, a interaktivní učebnice rozebírající ideologické texty. Fragmenty instruktážního filmu dosud zveřejněny nebyly. Podle ředitele ústavu Daniela Hermana měl komunistickému režimu sloužit k vysvětlení údajné kriminální a podvratné činnosti a povahy listopadových demonstrací.

Temelín spustil zkušební provoz skladu vyhořelého paliva

Jaderná elektrárna Temelín spustila zkušební provoz skladu vyhořelého paliva. Energetici v něm ve čtvrtek umístili první kontejner Castor, v němž je 19 vyhořelých palivových souborů. Sklad vybudoval ČEZ ve svém areálu. Vejde se do něj 152 obalových souborů se 1370 tunami uranu. Sklad bude stačit na 30 let, řekl novinářům vedoucí projektového týmu Sklady použitého paliva ČEZ Jan Coufal. Zkušební provoz bude trvat rok. Podle ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského je první vyvezení kontejneru do skladu významným milníkem v historii elektrárny.

Sklad je železobetonová stavba odolná proti extrémním přírodním vlivům, tedy i seismickým. Kontejner CASTOR, odolá i hypotetickému pádu velkého dopravního letadla. Stejné se používají už 15 let v Jaderné elektrárně Dukovany. Dříve se vyhořelé palivo ukládalo do bazénů vedle reaktoru. Sklad stál zhruba 1,5 miliardy korun.

Protipovodňové zábrany chrání i pražskou Zbraslav

Protipovodňové zábrany chrání před záplavami i pražskou Zbraslav. Část z nich tvoří betonové zdi, zbytek mobilní zátarasy, které budou postaveny v případě hrozby záplav. Kvůli technickým obtížím ale chrání obytnou zástavbou pouze před stoletou vodou, zbytek zábran v metropoli počítá se záplavami srovnatelnými s rokem 2002. ČTK to řekl náměstek primátora Pavel Klega (ODS). Protipovodňová opatření na jihu Zbraslavi jsou dlouhá 1,35 kilometru a město stála asi 270 milionů korun. Celkem za ochranu Zbraslavi zaplatila Praha 810 milionů korun. Kromě betonových zdí z panelů a mobilních zátaras je součástí protipovodňových opatření také vysokokapacitní kanalizace a přečerpávací stanice.

Vlakem z Prahy do Budějovic o 50 minut rychleji, slibuje ministr Bárta

Cesta vlakem z Prahy do Českých Budějovic by se do čtyř let měla zrychlit. Ministr dopravy Vít Bárta ČTK řekl, že má trvat hodinu a 50 minut. Dnes je to 2 hodiny 40 minut. Koridor Praha - Budějovice je nyní ve výstavbě. Velká část trati je ale stále jednokolejná. Cesta na jih tak trvá téměř stejně dlouho jako jízda Pendolinem z Prahy do Ostravy. Podle Bárty se za této vlády nedostaví celý koridor, trať ale ministr považuje za jednu z nejdůležitějších. Bárta uznává že Jihočeský kraj patří co se týče dopravní infrastruktury k nejzanedbanějším. Chce se proto zaměřit i na silniční spojení s hlavním městem. O dálnici D3 se mluvilo i na setkání s občany v Plané nad Lužnicí, které trápí každodenní kolony aut v centru města. Podle starosty Jiřího Šimánka projede městem denně 22.000 vozidel. Jízdu v koloně zakusili Bárta i jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Dálniční obchvat Českých Budějovic je podle ministra dopravy Víta Bárty (VV) "priorita priorit" v Jihočeském kraji, jeho předpokládaná cena se ale musí výrazně snížit. Obchvat by měl být hotov ještě dříve, než se podaří dovést dálnici D3 k Budějovicím. Bárta se na tom shodl s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD).

V Jesenici u Prahy odhalí pomník letce RAF Josefa Řehky

V Jesenici u Prahy v neděli odhalí pomník válečného pilota Josefa Řehky, který byl členem 310. československé perutě v britském Královském letectvu (RAF). Pomník k uctění památky tohoto jesenického rodáka vznikl při příležitosti stého výročí jeho narození. Řehka se narodil 12. září 1910 v Jesenici. Od mládí ho lákalo letectví, a proto absolvoval leteckou školu v Košicích. Po vypuknutí druhé světové války odešel do Polska a odtud postupně do Francie a Británie, kde se stal členem 310. československé perutě letectva RAF. V červnu 1945 se vrátil do rodné obce a nastoupil k civilnímu letectvu v Ruzyni. Po únoru 1948 emigroval do Británie, kde opět létal až do svých 55 let. Zemřel 15. ledna 1984 a je pochován na hřbitově v anglickém Brookwoodu.

Zaplněná obřadní síň se s Rudolfem Pellarem loučila potleskem

Spontánním potleskem se s hercem, zpěvákem a překladatelem Rudolfem Pellarem loučila zaplněná Velká obřadní síň strašnického krematoria v Praze. Mnohé z přítomných dojal zvukový záznam jeho šansonů. Doyen českých překladatelů zemřel 4. září ve věku 87 let. Mezi desítkami smutečních hostů byli například překladatel Jiří Josek, hudební publicista Jiří Černý nebo kritik Jan Rejžek. Mnoha květinám vévodily věnce od Českého rozhlasu, Umělecké besedy či Obce překladatelů. Uctít památku muže mnoha řemesel uměleckého žánru přišli také zástupci České obce sokolské.

Rudolf Pellar společně s manželkou Lubou přeložil mnoho desítek titulů převážně od amerických a anglických, ale i německých autorů. Jsou podepsáni například pod českými překlady amerického spisovatele J. D. Salingera. Přeložili také několik divadelních her včetně slavné Kočky na rozpálené plechové střeše Tennesseeho Williamse nebo Pygmalionu G. B. Shawa. Za překladatelské dílo získal v roce 1997 spolu s manželkou Státní cenu.

Liberecká technika připravila pro školáky Dětskou univerzitu

Studium atraktivních oborů, jako jsou robotika a elektrotechnika, nabídne od října dětem ze základních škol Technická univerzita v Liberci. Dětská univerzita je součástí tříletého projektu Starttech - Začni s technikou, na který přispěla zhruba 11 miliony Evropská unie. Cílem je nabídnout dětem atraktivní využití volného času, vzbudit u nich zájem o studium technických oborů a ukázat jim, jak vypadá vysokoškolské studium, řekl novinářům vedoucí projektu Miloš Hernych z Fakulty mechatroniky TUL. Děti zažijí vše, co k vysokoškolskému studiu patří. Už 16. října se uskuteční slavnostní imatrikulace, kdy jim rektor v taláru předá indexy.

Účastníci Diamond Race projeli Českem a jsou již na Slovensku

Účastníci neoficiálního závodu luxusních aut Diamond Race projeli bez vážnějších dopravních problémů po dálnici D1 Českou republikou a vjeli na Slovensko. Cestou řešili policisté jeden dopravní přestupek. Policisté na závod luxusních aut dohlíželi, šéf dopravních policistů Leoš Tržil jel ve služebním voze celou trasu s nimi. Do závodu se přihlásilo 35 vozů a všichni účastníci museli podepsat prohlášení, že budou po trase dodržovat pravidla silničního provozu. Prvním cílem je profesionální závodní okruh v Dunajské Stredě. Účastníky doprovázel i advokát, který byl připraven řešit konflikty s policisty.

Letos policie a pořadatelé spolu poprvé komunikují. Loňský závod provázely problémy. Zatímco na českém území tehdy policie nezasáhla a sklidila za to kritiku, hned za hranicí německá policie zadržela na tři dny 35 automobilů. Majiteli každého auta uložila pokutu 1000 eur (asi 24.700 korun).

Na policejní opatření doplatila řada ostatních řidičů. Za několik desítek minut jich policisté před hraničním přechodem dálnice D2 při vyšší než povolené rychlosti nachytali asi 40. Na rychlou jízdu doplatil podle serveru iDnes.cz i ekonom Miroslav Ševčík z Liberálního institutu. Policie mu u Jihlavy naměřila na dálnici D1 rychlost 178 km/h. On to zpochybňuje. Policie jeho případ postoupí do správního řízení.

Nová kampaň má zvýšit spotřebu medu v ČR

V České republice v září začala nová kampaň na podporu spotřeby medu. Má za cíl zvýšit spotřebu včelího produktu, který je v zemi pod průměrem Evropské unie. Domácí spotřeba medu byla v minulém roce zhruba 7000 tun, tedy méně než 0,7 kilogramu na obyvatele. Je asi třetinová ve srovnání s Německem a čtvrtinová s Řeckem. Novinářům to řekli zástupci Českého svazu včelařů na výstavě Život na zahradě v Ostravě. Česko je podle včelařů v zásobování medem soběstačné. V Evropě je jinak medu nedostatek, dováží se proto hlavně ze zemí Jižní Ameriky.

Lidé mohou o víkendu navštívit běžně nepřístupné památky

Tisícovka hradů, zámků, kostelů, muzeí, galerií a dalších památek se tento a příští víkend otevře návštěvníkům a nabídne zajímavý program. Většina z památek, které se účastní letošních Dnů evropského dědictví, nebude vybírat vstupné, případně nabídne slevu. Do akce se zapojilo zhruba 300 obcí. Otevřou se také památky, které jsou běžně nepřístupné. Celý bohatý program lze nalézt na webových stránkách Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Kdo je zvědavý, jak se v minulosti v Čechách vařilo pivo, měl by zamířit na středočeský hrad Křivoklát. Kdo bude chtít vidět středověké šermíře a kejklíře, měl by se vydat na hrad Točník na Berounsku. Zajímavý program slibuje městečko Štramberk. Lidé tam mohou zajít do Muzea Zdeňka Buriana, malíře pravěku, muzeum sídlí v jedné z nejstarších budov města.

Olomoucká knihovna vystaví vzácné rukopisy s poznámkami

Mimořádně cenné středověké rukopisy s poznámkami písaře Macha z Hnojic si budou moci vůbec poprvé prohlédnout zájemci, kteří od soboty navštíví výstavu Duše knih - Stopy lidí a času v rukopisech a starých tiscích. Knihovna na ní představí i další jedinečné dokumenty z historického fondu, ze kterých lze vyčíst údaje o tvůrcích knih, jejich majitelích či čtenářích. Výstavu připravila ke Dnům evropského dědictví. Součástí expozice bude například i tisk Operum Aristotelis s výpravným exlibris Petra Voka z Rožmberka.

Landovský se vrátil do rodného Havlíčkova Brodu na odhalení pamětní desky

Pavel Landovský se vpředvečer svých čtyřiasedmdesátých narozenin vrátil do rodného Havlíčkova Brodu, aby oslavil odhalení své pamětní desky. Hercovi ctitelé ji umístili na dům v ulici Barbory Kobzinové, v němž svérázný herec, dramatik a režisér prožil dětství. "Přátelé, jsem dojat," komentoval Landovský před početným publikem odhalení památníku. Skoro metr široký památník připomíná policejní akta. Z profilu je na něm Landovský zachycen jako třicátník ze slavného filmu Utrpení mladého Boháčka. Ánfas představuje další jeho populární filmovou roli, majora Terazkyho z Černých baronů; to bylo Landovskému něco přes 50 let. Současná podoba herce s brýlemi je v poloprofilu. Autorem desky je výtvarník Radomír Dvořák.

Herec dorazil na slavnost se zpožděním kvůli ucpaným silnicím, opíral se o hůlku. Když ho po úvodních fanfárách usazovali do čestného křesla, poznamenal: "Mně by stačil špalek." Své pověsti nezkrotného bouřliváka nezůstával nic dlužen po celou slavnost.

Sport

Fotbalová reprezentace do 21 let narazí v baráži o účast na mistrovství Evropy v roce 2011 na Řecko. Češi sehrají první zápas 8. října doma, odveta je na programu o čtyři dny později na soupeřově půdě.

Brankář Dominik Hašek nadchl Moskvu. Při své premiéře v Kontinentální hokejové lize vychytal Spartaku vysoké vítězství 5:1 nad CSKA a tribuny po zákrocích pětačtyřicetiletého gólmana skandovaly "Gašek, Gašek!" Hašek v zápase dlouho držel čisté konto, překonal jej pouze jediný hráč armádního celku Denis Paršin. Haše se už současně chystal na sobotní utkání v Omsku, kde bude čelit další české hokejové legendě Jaromíru Jágrovi.

Počasí

Bude polojasno, na horách ojediněle přeháňky. Teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů Celsia.