Zprávy

0:00
/
0:00

Klaus pronese k poslancům projev, ve své funkci teprve podruhé

Podruhé ve funkci prezidenta předstoupí v úterý před Poslaneckou sněmovnu Václav Klaus. Téma jeho projevu zatím nebylo zveřejněno, podle některých médií se ale chystá promluvit o směřování země. Klaus v dolní komoře parlamentu vystoupil zatím naposledy v roce 2003, kdy kritizoval tehdejší vládu sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Poslanci se na úterní mimořádné schůzi také pokusí napodruhé zvolit ombudsmana, jednat by měli i o novele zákona o veřejných zakázkách.

Od opoziční ČSSD zazněla na prezidentovu adresu kritika. "Uvítal bych, pokud by prezident vystupoval ve sněmovně častěji než jednou za sedm let. Nepochybně je to člověk, který má k vývoji v České republice co říci, stejně jako k tomu, co čeká sněmovnu a co čeká vládu v nadcházejícím období," řekl šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Klausův předchůdce Václav Havel promluvil ve sněmovně v letech 1993 - 2002 osmkrát.

Mluvit o migraci v Paříži měli Rumuni i Češi, řekl Schwarzenberg

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v Paříži vysvětloval své postoje k romské problematice a k repatriaci Romů z Francie na Balkán, o níž nedávno řekl, že na něj dělá dojem rasismu. Zopakoval také svůj názor, že na konferenci o migraci, která se dnes ve francouzské metropoli koná, měli být pozváni zástupci Rumunska, Bulharska i Česka, kteří by k záležitosti měli také co říci. Schwarzenberg se sešel s poradcem prezidenta Nicolase Sarkozyho pro zahraniční politiku Jeanem-Davidem Levittem a potom s šéfem francouzské diplomacie Bernardem Kouchnerem. Ministr novinářům sdělil, že téma Romů otevřel u Levitta sám, protože je to pro něho citlivá otázka. Levitte tuto problematiku nevznesl.

Schwarzenberg novinářům řekl, že romská otázka je pro něho citlivá i proto, že vyrůstal nedaleko tábora v Letech u Písku. Táborem za nacistické okupace prošlo přes 1300 Romů, z nichž 327 tam zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Kouchnerovi Schwarzenberg řekl, že i Česko by mělo na konferenci k migraci co říci vzhledem k problematice vízové politiky, kterou vůči němu uplatňuje Kanada. Ta přitom na konferenci kromě velkých evropských zemí pozvána byla. Kouchner Schwarzenberga prý ujistil o podpoře Česka v jeho úsilí o odstranění kanadské vízové povinnosti.

Kouchner a předtím Levitte podle českého ministra hovořili o velkém francouzském zájmu podílet se na dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně nebo v Dukovanech. Schwarzenberg řekl, že pro Českou republiku by bylo zajímavé, kdyby se Francie tendru na Temelín zúčastnila, protože podle něj má nejmodernější techniku.

Zdravotničtí odboráři si nevymohli ústupky v chystaných úpravách tarifů

Zdravotnické odbory si nevymohly na ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) ústupky ve změnách tarifů, jež podle nich výrazně sníží platy. O vyhlášení stávkové pohotovosti a účasti na demonstraci, kterou chystají odborové svazy na 21. září, rozhodnou až podle výsledků dnešního večerního jednání odborářů s premiérem Petrem Nečasem (ODS). "V tuto chvíli žádné ústupky ze strany ministerstva zdravotnictví nejsou, protože žádný definitivní návrh, který by zcela jistě určoval, jak to bude, není ještě připraven," řekl po jednání ministr Heger. Připomněl, že tabulkový návrh, který ruší zvýhodnění zaměstnanců za počet odpracovaných let, vyžaduje změny v zákoníku práce, a o nich se jedná. "Rozcházíme se z naší strany neuspokojeni. Nechceme změny v zákoníku práce, které by rušily tarify," řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková. Leoš Heger soudí, že platy ani po zrušení věkových stupňů výrazněji neklesnou, už dnes tvoří třeba u lékařů tarif jen 40 procent platu. Chápe prý, že odboráři cítí plánované škrty jako urážlivé pro zaměstnance.

Soudce Rychetský: ÚS už více šetřit nemůže, ovlivnilo by to rozhodování

Další škrty v rozpočtu Ústavního soudu (ÚS) by ovlivnily rychlost rozhodování a snížily standard ochrany lidských práv. Vyplynulo to z jednání předsedy soudu Pavla Rychetského s premiérem Petrem Nečasem (ODS) při jeho první návštěvě soudu ve funkci předsedy vlády. Petr Nečas uznal, že soud je vytížen na hranici možností. Exekutiva řeší jak soudu ulehčit. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) by například soud podle některých úvah nemusel odůvodňovat usnesení, jimiž odmítá stížnosti bez věcného projednání. "Ústavní soud je ročně zavalen 3500 žádostmi o rozhodování, to když spočítáte na den a na ústavního soudce, to je kvantum věcí. (...) Tady je vidět, že nalezení nějakého mechanismu, kde bude možné se rychle domoci spravedlnosti, je skutečně věcí, nad kterou se musíme vážně zamýšlet a diskutovat ji na odborné, nikoliv politické úrovni," uvedl premiér Nečas.

Čeští vojáci, kteří mají cvičit afghánskou armádu, jsou v Kábulu

Tým českých vojáků, který má od listopadu cvičit příslušníky afghánské armády, dorazil do Kábulu. V hlavním městě válkou zmítané země nejprve absolvuje společnou přípravu se svými afghánskými kolegy a pak se přesune do provincie Vardak, kde začne hlavní část jeho úkolu, napsal server Natoaktual.cz. Do neklidné asijské země odletělo 52 vojáků, především ze 42. výsadkového praporu v Chrudimi. Provincie Vardak se nachází západně od hlavního města Kábulu. Úkolem české jednotky bude nejen cvičit afghánské vojáky, ale také jim pomáhat s plánováním velení a řízení. Proto jsou v týmu hlavně odborníci na výcvik, střelbu, taktiku a plánování. V provincii budou s Čechy a Afghánci působit také Američané.

Ekonomika nejistě ožívá, průmysl v červenci rostl

Průmyslová výroba v červenci podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 5,3 procenta po červnovém revidovaném růstu o devět procent. ČSÚ rovněž oznámil, že v červenci se snížila stavební výroba meziročně o 4,5 procenta, maloobchodní tržby bez sezonního očištění meziročně klesly o procento a zahraniční obchod skončil s přebytkem 6,3 miliardy Kč, tedy meziročně o 5,4 miliardy korun méně. Podle analytiků údaje ukazují na nejisté oživení ekonomiky, které je z velké míry taženo vývojem v Německu. Statistiky navíc byly ovlivněny nižším počtem pracovních dnů ve srovnání s loňskem.

U maloobchodních tržeb analytik Raiffeisenbank Michal Brožka upozornil, že na ně měl příznivý vliv prodej automobilů a potravin, dolů je naopak stahoval prodej u čerpacích stanic a prodej nepotravinářského zboží. "Spotřebitelům se s létem částečně vrátila chuť k nakupování. Tu sice zmírnil nižší počet pracovních dní oproti stejnému měsíci loni, po očištění o tento vliv ale muselo chování spotřebitelů dělat obchodníkům radost," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Bilance zahraničního obchodu je podle ČSÚ kladná nepřetržitě od roku 2008. Předstih růstu dovozu před vývozem trvá již pátý po sobě jdoucí měsíc. To podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské naznačuje oživení investic v Česku.

Krajané se obávají dalšího krácení státní podpory

Krajané z celého světa, kteří se sešli v Praze, chtějí na setkání mimo jiné upozornit na to, že si kulturní aktivity zahraničních Čechů zaslouží podporu státu i v době rozsáhlých vládních škrtů. Konference, na níž se letos sešlo asi 120 krajanů ze 17 zemí, je věnována významu krajanů pro českou kulturu. Ministerstvo zahraničí (MZV) podporu kulturních projektů krajanských spolků výrazně zkrátilo už letos, příští rok v ní bude kvůli vládním úsporám dále škrtat. Podle organizátora krajanského setkání Miroslava Krupičky se podpora české kultury v zahraničí mnohdy neobejde bez státních grantů. Krajané proto škrty v těchto penězích vnímají jako ohrožení některých svých aktivit.

Podle zmocněnce MZV pro krajany Vladimíra Eisenbruka stát letos na podporu krajanských kulturních projektů a rekonstrukcí krajanských budov vyčlenil 16,5 milionu korun. Oproti loňsku se podpora zkrátila zhruba o 20 procent. Příští rok podle něj dotace klesnou o dalších deset až patnáct procent kvůli vládním úsporným opatřením. Stát kromě toho podporuje také vzdělávací aktivity krajanů. Loni na ně dal zhruba 30 milionů korun. Také v těchto penězích ale MZV bude příští rok zřejmě škrtat.

Krajanská konference, která se koná každé dva roky, se letos uskutečnila pošesté. Setkání zahájili předsedkyně koordinačního výboru krajanů Ája Vrzáňová a předseda Senátu Přemysl Sobotka. Socioložka Jiřina Šiklová ve svém příspěvku připomněla, že český exil po roce 1968 zásadně přispěl k tomu, aby se v komunistickém Československu udržela "paralelní kultura" zakázaná státní mocí. Mezi vystupujícími dvoudenní konference je také Jiří Gruntorád z Libri Prohibiti či zakladatel exilového vydavatelství Šafrán Jiří Pallas. Setkání pořádá Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů ve spolupráci s ministerstvem zahraničí, Senátem, Národním muzeem a Českým rozhlasem.

Mečiar píše paměti, zveřejní prý neznámé nahrávky k rozpadu ČSFR

Někdejší klíčová postava československé a slovenské politiky devadesátých let Vladimír Mečiar pracuje na svých pamětech. Objeví se v nich také dosud údajně nezveřejněné přepisy rozhovorů s českými politiky krátce před rozpadem Československa. Informoval o tom slovenský tisk. "Jde o přepisy pásek, které vlastním jako jediný," prohlásil Mečiar v neděli po schůzi vedení jeho strany. Kdysi prý českým politikům přislíbil, že rozhovory nebudou zveřejněny, nyní se ale již po tolika letech tímto slibem necítí vázán. Mečiarovo HZDS v roce 1992 jednalo o dělení Československa zejména s nejsilnější ODS, kterou tehdy vedl Václav Klaus.

Šéf rektorů: Plánovaný pokles prostředků vysoké školy neunesou

Plánované škrty provozních prostředků jsou pro vysoké školy nezvladatelné. Podle některých odhadů školy přijdou v rámci úspor asi o deset procent peněz. Předseda České konference rektorů Petr Fiala řekl premiéru Petru Nečasovi (ODS), že situace vysokých škol je kritická a dramatická. "Vysoké školy to nemohou unést," uvedl Fiala po jednání, jehož se zúčastnili také další brněnští rektoři. Fiala tvrdí, že úspory dopadnou na univerzity příliš tvrdě. Je prý absurdní očekávat, že české vysoké školy budou konkurovat těm zahraničním, pokud jim stát bude snižovat rozpočty.

Rektoři se s premiérem dohodli na dalším jednání, které se uskuteční do konce září. Nečas připustil, že je třeba zvážit načasování a tempo škrtů ve vysokém školství. Univerzity mají dlouhodobé závazky vůči studentům, které už přijaly. Nečas zdůraznil, že vláda příští rok neseškrtá prostředky na vědu a výzkum, jejichž velkou část získají právě univerzity. Podle premiéra by univerzity měly získávat více peněz ze soukromého sektoru.

Mladí kantoři nakonec slibovaný náborový příspěvek nedostanou

Nastupující kantoři nakonec náborový příspěvek 180 tisíc korun nedostanou. Ministr školství Josef Dobeš (VV), který ho sliboval, své plány mění a raději peníze rozdělí mezi všechny kvalifikované pedagogy. Na navýšení platů má celkem 2,1 miliardy korun, přidáno by mělo dostat 110.000 vyučujících. Dobeš ČTK řekl, že největšího navýšení se dočkají třeba mladé učitelky v mateřských školách, které od ledna najdou na své výplatní pásce až o 8000 korun víc. Minimální mzda nastupujícího kantora bude 20.000 korun hrubého, nepedagogičtí pracovníci si však od příštího roku asi pohorší. Nové opatření by mělo do škol přivést mladé kvalifikované kantory a jejich starší kolegy bez pedagogického vzdělání motivovat, aby si dodělali vysokou školu.

Moravskoslezští poslanci chtějí s vládou řešit problémy kraje

Všech 22 moravskoslezských poslanců chce společně vyvíjet tlak na vládu, aby řešila problémy, které vyvstaly v regionu v souvislosti s úsporami ve státním rozpočtu. Především chtějí docílit, aby v regionu znovu pokračovala stavba klíčových silnic, které většinou zastavil ministr dopravy Vít Bárta (VV). Poslanci se na tom dohodli s vedením Moravskoslezského kraje. Zástupcům kraje se nelíbí, že v rámci úspor vláda také zrušila spolufinancování projektů z evropských fondů a snížila státní výdaje na sociální služby.

Celkové škody po povodni přesáhly v Libereckém kraji 6,5 mld.Kč

Celkové škody po povodni přesáhly v Libereckém kraji 6,5 miliardy korun. Sečteny jsou už škody ve většině z 80 postižených měst a obcí. Nedodalo je jen devět obcí, mezi nimi jsou ale i ty nejvíce postižené jako Hrádek nad Nisou, Chrastava nebo Bílý Kostel. Dá se proto odhadovat, že celkové škody nakonec dosáhnou zhruba 7,3 miliardy korun. Po jednání krizového štábu to novinářům řekl liberecký hejtman Stanislav Eichler. Kompletní vyčíslení škod musí kraj dodat ministerstvu financí do týdne. Bleskové povodně, které před měsícem postihly Liberecký kraj, si vyžádaly pět lidských životů a způsobily miliardové škody. Voda bezprostředně zničila sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 32 domů muselo být strženo a ještě 23 jich demolice čeká.

Harrachovu hrozí kolaps, účty i majetek zablokoval exekutor

Harrachovu hrozí finanční kolaps. Exekutor zablokoval městu příjmový účet i majetek a starosta Tomáš Ploc odhaduje, že na provozním účtu má radnice peníze sotva na měsíc. Pak bude nucena zavřít školu i mateřinku, bez peněz zůstanou hasiči i další příspěvkové organizace, ohroženy jsou investice. Informuje o tom liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Důvodem problémů krkonošského střediska je vymáhání 17 let starého dluhu, jehož převzetí radnice popírá. Město Harrachov má zaplatit za starý úvěr, který podle Vrchního osudu v Praze radnice v roce 1993 převzala spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy z majetku privatizovaného Crystalexu. Z původních zhruba 17 milionů korun, se dluh postupně zvýšil na 85 milionů, které by měla radnice zaplatit. Harrachov přitom od začátku nárok zpochybňuje.

Rodinám záškoláků bude stát odebírat sociální dávky

Rodiny, jejichž děti nebudou chodit do školy, přijdou o část sociálních dávek. Nový program, který chce začít stát co nejpřísněji prosazovat, na několika místech Ústeckého kraje, kde žije početná komunita Romů, přijeli představit ministři školství a práce a sociálních věcí Josef Dobeš (VV) a Jaromír Drábek (TOP 09). Slibují si od toho hlavně zvýšení vzdělanosti mladých Romů, a tím i jejich lepší uplatnění na trhu práce. Drábek dodal, že nová pravidla budou zaváděna spolu s dalšími kroky, které mají zamezit zneužívání sociálních dávek. Přísněji se bude kontrolovat a postihovat práce takzvaně načerno, nezaměstnaní budou muset veřejně odpracovat určitý počet hodin.

Ministři Romům slíbili pomoc, pokud budou motivovat své děti ke vzdělání. Připravují například programy, které by vyučeným mladým lidem pomohly získat praxi, a tím zvýšily šanci na jejich přijetí do zaměstnání. Drábek uvedl, že by bylo dobré zavést i nějakou pozitivní motivaci. Přiznal však, že za současné finanční situace státu na ni nejsou zatím peníze.

Předseda AV Drahoš udělil Akademické prémie dvěma vědcům

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš letos ocenil Akademickou prémií Petra Pyška z Botanického ústavu a Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie. Akademická prémie znamená pro oceněné vědce a jejich týmy mimořádnou finanční podporu. Představuje dodatečné finanční prostředky na výzkum až do výše pěti milionů korun ročně, které jim jsou přidělovány z celoakademických prostředků po šest let.

Pyšek se svými spolupracovníky použije tyto peníze zejména na rozsáhlý terénní výzkum rostlinných invazí. Chce zkoumat rostliny známé z české přírody jinde ve světě. Pilotní projekt už uskutečnil na Novém Zélandu, letos začal výzkum v Severní Americe a výhledově vědci míří do jižní Afriky. Jsou to podle Pyška oblasti silně zatížené invazemi evropských druhů, mezi kterými je řada rostlin z Česka, například běžné druhy pcháčů, chrp, pelyněk, třezalka, jitrocel nebo některé jestřábníky. Jungwirth dostal podporu pro výzkum chování iontů ve slaných roztocích, kterému se věnuje už více než deset let. Nyní jeho tým zkoumá, jak na molekulové úrovni ionty různých solí ovlivňují procesy důležité pro život člověka.

Za prvních osm měsíců letos zemřelo na silnicích 466 lidí

Za prvních osm měsíců letošního roku zahynulo na českých silnicích 466 lidí. Jde o nejnižší počet obětí dopravních nehod za posledních 21 let. Během dvou prázdninových měsíců přišlo o život 170 lidí, o 20 více než loni. Se statistikami novináře seznámil Josef Tesařík z policejního prezidia. S výjimkou loňska a roku 2006, kdy na silnicích zahynulo 152 lidí, neklesl v historii ČR počet prázdninových tragických případů pod 200.

Nejvíce mrtvých při kolizích evidovali policisté na počátku prázdnin. Na počtu tragických nehod se zřejmě velkou měrou podepsalo horké počasí, které v červenci panovalo. Podle odborníků je řidič ve vedru unavený, špatně se soustředí a pomaleji reaguje.

Na Slovensku po střelbě jsou v nemocnici čtyři, Čech po operaci

V bratislavských nemocnicích zůstávají ještě čtyři zranění po masakru, během kterého střelec v Devínské Nové Vsi zavraždil sedm lidí a 15 dalších zranil. Stav zraněných se postupně zlepšuje, přičemž nejvážněji zraněný český občan podstoupil kontrolní operaci. Ta měla ověřit v místě zranění stav vnitřních orgánů. Nadále zůstává v umělém spánku.

Autoři proměny Černé louky: Ostrava je dynamické místo

Za dynamické místo s obrovským potenciálem považují Ostravu architekti z nizozemského studia Maxwan, které vyhrálo mezinárodní urbanistickou soutěž na budoucí podobu výstaviště Černá louka. Právě proměna této oblasti v novou městskou čtvrť spojující kulturní a vzdělávací instituce s bydlením je stěžejním projektem, s nímž se Ostrava uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Architekt Rients Dijkstra novinářům řekl, Ostrava je originální a má Evropě co nabídnout. Architekti svůj návrh v úterý představí i čtveřici komisařům, kteří do města přijedou den před definitivním rozhodnutím, které město nakonec bude Česko reprezentovat, zda Ostrava či Plzeň.

Svatý Kopeček v Olomouci opět uvítá účastníky Romské poutě

Romové z celé republiky se v sobotu setkají na Svatém Kopečku v Olomouci na tradiční Romské pouti. Její součástí budou kromě mše také hudební, taneční a divadelní vystoupení. Charita Olomouc pořádá pouť již 12. rokem, očekává účast zhruba 500 Romů, řekla ČTK Jana Březinová z Charity Olomouc. "Cílem pouti je umožnit Romům, aby se společně setkali a také prezentovali vlastní kulturu. Akce je už tradiční, jsou lidé, kteří se vidí třeba jen jednou ročně, a to právě na pouti. Zájem se stále zvyšuje," uvedla Březinová. Letošní pouť oproti zvyklostem z předchozích let začne pěší poutí z Kartouzky nedaleko Dolan u Olomouce na Svatý Kopeček.

Marhoulův Tobruk uspěl na festivalu nezávislých filmů v New Yorku

Válečné drama režiséra, scenáristy a producenta Václava Marhoula Tobruk získalo dvě ocenění na festivalu nezávislých filmů New York International Independent Festival. Snímku o československé jednotce podílející se během druhé světové války na obraně severoafrického přístavu se tak podařilo uspět na filmových festivalech ve Spojených státech již počtvrté. ČTK to sdělila Veronika Machková ze společnosti 2Media.cz. Tobruk si odnesl palmu vítězství ve dvou kategoriích. V kategorii s názvem Nejlepší zahraniční hraný film vyhrál v sekci nejlepší válečný film. Druhé ocenění si připsal v kategorii Nejlepší zahraniční scénář. Ceny budou předány na slavnostním večeru v Los Angeles 11. listopadu. Newyorská přehlídka, kterou hostilo legendární kino Village East Cinemas na Druhé avenue, se řadí mezi světové nejuznávanější festivaly orientované na nezávislé filmy.

Tobruk měl v Česku premiéru v roce 2008. Vypráví o příslušnících československého pěšího praporu, kteří po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů v roce 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední strategický přístav ovládaný spojenci na severu Libye.

Kontroverzní Entropa výtvarníka Černého našla domov v Plzni

Kontroverzní obří plastika Entropa výtvarníka Davida Černého, jež loni vzbudila velký rozruch v Bruselu, našla trvalý domov v Plzni. Pořídilo ji muzeum Techmania, které se specializuje zejména na popularizaci vědy a techniky. Muzeum hodlá obří interaktivní skládačku využít jako soubor exponátů o EU a podnítit veřejnou debatu o evropských otázkách. Její umístění zároveň koresponduje s cílem Plzně stát se Evropským hlavním městem kultury v roce 2015, řekl při představení díla šéf muzea Vlastimil Volák. Za osmitunovou Entropu, která byla poprvé prezentována loni v lednu na budově Rady Evropy v Bruselu jako znamení českého předsednictví EU, dá Techmanie postupně během let zhruba 10,2 milionu korun. Vzhledem k rozměrům 16,5 krát 16,5 metru se vešla jen do zatím nerekonstruované části muzea, tovární haly, kam návštěvníci nemají přístup. K dílu se nedostanou přímo, ale budou na něj hledět třemi velkými okny. "Vypadá to, jak by před sto lety, kdy ta hala vznikala, projektanti museli tušit, že v roce 2010 tady budeme mít Entropu, protože sem perfektně sedla. Na výšku zbyl z každé strany jeden centimetr," popsal Vlastimil Volák.

Svatováclavské slavnosti nabídnou i vzpomínky na pěveckou legendu Hakena

Komponovaný pořad Vzpomínka na legendu věnovaný stému výročí narození jednoho z nejslavnějších českých pěvců Eduarda Hakena bude 19. září v malostranském kostele sv. Vavřince součástí 19. ročníku mezinárodního festivalu Svatováclavské slavnosti 2010, který se na různých místech uskuteční do 5. října. Na programu festivalu, jehož prolog obstaral 21. srpna koncert a prohlídka klášteru v Kladrubech, je několik koncertů spojených s doprovodnými akcemi.

V Praze se uskuteční evropská konference o ochraně netopýrů

Společná ochrana netopýrů bude od 20. do 22. září náplní konference smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů, kterou v Praze organizuje ministerstvo životního prostředí. Experti z 32 zemí budou hovořit například o tom, jaká úskalí čekají na jediné savce, kteří se naučili létat, při přeletech a jak se na jejich populaci odráží trend zateplování domů. V Česku žije 26 druhů netopýrů z 1100 ve světě popsaných. Monitorování v posledních letech prokázalo, že osm z nich si vybírá k životu panelové domy, a žije tak v nejtěsnější blízkosti člověka. Pokud dům projde zateplením v nevhodné době a nebere na netopýry ohled, může renovace znamenat pro tato zvířata smrt. "Jejich populace je citlivá i kvůli tomu, že samice rodí v jednom roce pouze jedno mládě," řekla Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Ze sportu:

V nejsilnějším složení budou bojovat čeští tenisté o postup do druhého finále Davisova poháru za sebou. Kapitán Jaroslav Navrátil podle očekávání na zápas v Srbsku nominoval Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka, Jana Hájka a jako čtvrtého Iva Mináře. Utkání se hraje na tvrdém povrchu v Bělehradu 17. až 19. září.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v 9. etapě Vuelty a opět mu tak těsně uniklo vysněné dílčí vítězství. Český jezdec týmu Liquigas nestačil po 187 km v cílovém městě Alcoy pouze na španělského kolegu Davida Lópeze a zopakoval tak svůj výsledek z 18. etapy loňského ročníku.

Žokej Filip Minařík si připsal jeden z největších úspěchů své bohaté kariéry. V Německu působící český rodák v neděli vyhrál Grosser Mercedes-Benz Preis von Baden, která je po derby nejvýznamnějším německým dostihem. V prestižním dostihu na 2400 metrů triumfoval už podruhé; tentokrát se mu podařilo zvítězit v sedle klisny Night Magic, kterou trénuje Wolfgang Figge. Pětatřicetiletý Minařík, který odešel do Německa jezdit v devadesátých letech, se tam letos v srpnu jako první Čech dostal přes hranici 1000 vyhraných dostihů.

Žádné zvíře ani panáček, ale obří dvouapůlmetrová pálka je maskotem nadcházející mistrovství Evropy, které se uskuteční v Ostravě od 11. do 19. září. Šampionát, který se do České republiky vrací po 24 letech a bude se hrát v ČEZ Aréně, má také svou dvouminutovou znělku. Maskot ostravského ME se od klasického herního náčiní poněkud liší. Výškou 2,5 metru je asi největší pálkou na světě.

Počasí

Bude slunečno nebo polojasno, později má na jihozápadě přibývat oblačnost, místy s deštěm. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.