Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Petr Nečas přijal rezignaci zmocněnce pro lidská práva

Premiér Petr Nečas (ODS) přijal rezignaci zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába. Bývalý ministr pro menšiny nominovaný stranou zelených opustí Funkci k 15. září.

Koalice doporučí poslancům, aby ombudsmanem zvolili Varvařovského

Koalice doporučí svým poslancům, aby při volbě ombudsmana podpořili bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského. Novinářům to po jednání lídrů vládních stran řekl premiér a šéf ODS Petr Nečas. Poslanci se k dalšímu kolu volby nástupce zesnulého Otakara Motejla sejdou 7. září na mimořádné schůzi. Vládní koalice má v dolní komoře pohodlnou většinu.

Topolánek zřejmě míří do projektu plynovodu Nabucco

Bývalý premiér Mirek Topolánek míří do vysoké funkce v projektu plynovodu Nabucco, konkrétně do společnosti Nabucco Gas Pipeline International GmbH se sídlem ve Vídni. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to napsal server ParlamentniListy.cz. Cílem Nabucca je snížit závislost evropských zemí na ruském plynu a Topolánek ještě ve funkci premiéra projekt několikrát podpořil. "Je to priorita absolutní, a je to vnímáno i našimi partnery a takto jsme se dohodli na jednání zemí visegrádské čtyřky," řekl například v roce 2008. Zamýšlený plynovod Nabucco má v budoucnosti vést plyn z oblasti Kaspického moře a Střední Asie přes Turecko do Evropy.

Vondra zahájil změny na ministerstvu, nařídil prověrky kontraktů

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odvolal ředitele sekce správy majetku Jiřího Krále. Vytvořil novou funkci generálního sekretáře, stal se jím Jan Vylita. Jde o první systémové změny na ministerstvu. Vondra také nařídil úřadu pro dohled nad akvizicemi, aby prověřil uzavřené, dojednávané i chystané kontrakty. První na řadu přijdou nákupy přes prostředníky.

Nestraník Vylita je podle Vondry krizový manažer, pracoval ve firmě PricewaterhouseCoopers (PwC). Vyšetřoval podvody, manipulace a konflikty zájmů. Ministerstvo provede hloubkový audit v organizačních útvarech ministerstva obrany, podotkl ministr. Za důsledek vztahů budovaných od 90. let označil Vondra události kolem již odvolaného náměstka Jaroslava Kopřivy. Kopřiva podle informací Mladé fronty Dnes (MfD) domlouval spolu s lobbyistou Josefem Jindrou provizi za stamilionovou zakázku - nákup minometů.

Klaus si umí představit rušení ambasád ČR v řadě malých zemích EU

Prezident Václav Klaus nevidí důvod k existenci českých velvyslanectví v řadě malých zemí EU, neboť unie již podle něj není zahraničí ve standardním slova smyslu. Řekl to na Pražském hradě při setkání s českými velvyslanci. V souvislosti s plány ministerstva zahraničí rušit české mise také uvedl, že rušení nesmí být ukvapené a že je třeba zvážit potřebnost ambasád například v Evropě.

Kabinet jmenoval čtyři nové členy legislativní rady vlády

Kabinet Petra Nečase jmenoval čtyři nové členy legislativní rady vlády a přijal jednu rezignaci, rada se tak nyní skládá z 32 právních expertů. Podle mluvčí rady Simony Cigánkové mají noví členové posílit radu v oblasti ústavního, občanského, správního a trestního práva a i na úseku práva evropského. Vláda vzala na vědomí rezignaci člena rady Josefa Kotáska a jmenovala náměstka ministra spravedlnosti Petra Mlsnu, člena Ústav státu a práva Akademie věd Karla Eliáše, poslance a bývalého náměstka ministryně spravedlnosti Pavla Staňka a konzultanta Agentury pro sociální začleňování při úřadu vlády Michala Mazla.

Ministři projednali obnovitelné zdroje, opatření zatím nesdělí

Ekonomičtí ministři projednali možnosti, jak postupovat v oblasti podpory obnovitelných zdrojů a brzy vládě předloží návrh společné strategie. Konkrétní kroky však vláda nezveřejní, dokud problém neprojedná se členy zainteresovaných stran, včetně výrobců a distributorů solární energie, informoval předseda vlády Petr Nečas (ODS). Kvůli boomu solárních elektráren v souvislosti s garantovanou vysokou výkupní cenou této energie se od příštího roku očekává výrazné zdražení elektřiny. "Chceme tento problém koncepčně řešit a budeme jednat také s podnikatelskou sférou, které se to týká," uvedl Nečas. "Možnosti máme ale velmi omezené," dodal. Odhady o výši zdražení elektřiny v příštím roce se pohybují v řádech desítek procent. Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů. Tuzemská výstavba slunečních elektráren nadále pokračuje ve vysokém tempu. Jen za červenec vzniklo v Česku 684 nových elektráren na sluneční energii. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) chce vláda najít pro prudký rozvoj obnovitelných zdrojů efektivní brzdné mechanismy.

Ministři zpracují studii o ekologické zakázce včetně ceny

Ministr financí Miroslav Kalousek a ministr životního prostředí Pavel Drobil do konce září předloží vládě zprávu o zakázce na odstranění všech starých ekologických škod. Součástí dokumentu by měla být i inventura cenového odhadu celé zakázky, uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas. Záměrem je podle něj stanovit reálnou cenu, na základě které bude vypracována studie hodnotící výhodnost celé zakázky. "Čísla, která zaznívají okolo zakázky vznikají součtem cen za současné ekologické zakázky a jsou tam započítány i uskutečněné sanace. Neexistuje žádný reálný odhad ceny. Ministerstvo financí odhaduje cenu kolem 90 miliard korun, ministerstvo životního prostředí kolem 30 miliard korun," uvedl premiér. Ministerstvo financí pro urychlení odstranění škod vypsalo v prosinci 2008 velkou veřejnou zakázku na jejich likvidaci. Dosud odhady hovořily o tom, že zakázka může mít hodnotu až 115 miliard korun. K úhradě nákladů na odstranění ekologických škod vzniklých před privatizací se zavázal stát ve smlouvách s nabyvateli privatizovaného majetku.

Experti budou MMR pomáhat s vyjednáním dotací po roce 2014

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vytvořilo odbornou skupinu, která má pomoci získat Česku v období po roce 2013 co nejvíce peněz z evropských fondů. Mezi experty jsou ve skupině například ekonomové Luděk Niedermayer, Michal Mejstřík, Petr Zahradník a Aleš Michl nebo bývalý český eurokomisař Pavel Telička. Mezi dalšími členy skupiny je europoslanec a předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák, další český europoslanec Jan Březina, bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová, hejtman Pardubického kraje a bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, člen Výboru regionů EU Petr Osvald a Jiří Blažek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. V rámci expertní skupiny chce MMR konzultovat přípravu pozic pro vyjednávání tak, aby Česká republika získala pro období po roce 2013 "dostatečný objem prostředků" na hospodářský, sociální a územní rozvoj, včetně podpory konkurenceschopnosti. Vláda už před rokem schválila rámcovou pozici Česka k budoucnosti politiky soudržnosti EU. Klíčovými oblastmi pro využití evropských dotací má být v ČR podle tohoto dokumentu po roce 2014 zvýšení dopravní dostupnosti v regionech, podpora výzkumu a inovací, podpora zaměstnanosti a bydlení.

Ministerstvo financí zvýšilo příjmy i výdaje rozpočtu na příští rok o asi 128 miliard korun

Ministerstvo financí zvýšilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok příjmy i výdaje proti původnímu návrhu o 127,7 miliardy korun. Plánovaný schodek 135 miliard korun zůstal zachován. Stát by tak měl utratit 1179,8 miliardy korun a vybrat 1044,8 miliardy korun, vyplývá z návrhu, který ministerstvo financí předložilo vládě. Ministerstvo financí zapojilo do rozpočtu příjmy z EU a dalších evropských zdrojů v objemu téměř 101 miliard korun a o ně ve stejném rozsahu zvýšilo i plánované výdaje. Dalších 17,1 miliardy korun mají přinést přímé platby. Dalších 2,1 miliardy má přinést prodej zbytečného majetku. Ministerstvo rovněž zvýšilo odhadované daňové příjmy o 7,4 miliardy korun.

Na straně výdajů se zvýší například peníze ze Všeobecné pokladní správy na odstraňování povodňových škod. Ministerstvo zemědělství dostane o 2,5 miliardy víc na spolufinancování Programu rozvoje venkova, přidáno dostane i ministerstvo spravedlnosti, a to 1,1 miliardy korun. Schodek proti letošnímu schválenému deficitu klesne o zhruba 28 miliard. Celkové výdaje by měly proti letošnímu rozpočtu o pět miliard klesnout, naopak celkové příjmy by měly být o téměř 23 miliard vyšší. Ministerstvo vychází z předpokladu, že česká ekonomika poroste v příštím roce reálně o 2,3 procenta, spotřeba domácností se zvýší o dvě procenta, naopak spotřeba vlády o necelé procento klesne.

Státní dluh vzroste k 1,5 bilionu Kč, úroky budou stát 72 miliard

Státní dluh vzroste v příštím roce o desetinu na 1472 miliard korun. V absolutním čísle to proti letošnímu roku znamená nárůst o 136,2 miliardy korun. Každý občan tak bude dlužit zhruba 147.000 korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí obsažených v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Jen úroky ze státního dluhu si v příštím roce vyžádají 72,4 miliardy korun. To je více peněz, než dostanou například ministerstvo vnitra, zdravotnictví nebo dopravy. Víc peněz z rozpočtu než na státní dluh jde jen do rozpočtů ministerstva školství a ministerstva práce. Ze svého dlouhodobého dluhu, tedy z dluhů se splatností nad jeden rok, zaplatí stát 113,2 miliardy korun. Na to ale získá peníze z prodeje jiných dluhopisů.

Schodek státního rozpočtu stoupl ke konci srpna na 78,7 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 78,7 miliardy z červencových 69 miliard korun. Loni za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 89,6 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun. Bilance státního rozpočtu se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem zhoršila o necelých 10 miliard Kč, což odpovídá obvyklému vývoji v osmém měsíci roku, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Za zhoršením deficitu stála podle něj výdajová, nikoliv příjmová strana rozpočtu. "Srpnová data celkově neukazují ve státní kase na zjevnou odchylku od předpokladů. Stát má zřejmě letošní finance zatím pod kontrolou," dodal. Výraznou podporu rozpočtovým příjmům poskytly podle Sobíška transfery z EU, jejichž objem stoupl meziročně na víc než dvojnásobek. Výdajová strana rozpočtu potvrzuje, že se stát snaží šetřit v běžných položkách. Rostou ovšem výdaje na důchody tím, jak přibývá jejich příjemců, podotkl analytik.

Podíl nesplácených úvěrů v červenci stoupl na 6,11 procenta

Podíl takzvaných úvěrů v selhání, tedy půjček nesplácených 90 a více dní na celkovém objemu bankovních úvěrů, vzrostl v červenci o sedm setin procentního bodu na 6,11 procenta. Vyplývá to z údajů České národní banky. Na konci loňského roku to bylo 5,2 procenta, o rok dříve činil podíl špatných úvěrů jen necelých 3,2 procenta. Dále se zhoršuje kvalita úvěrů domácností i firem. V případě domácností vzrostl podíl úvěrů v selhání ke konci července na 4,61 procenta z 4,5 procenta o měsíc dříve, u nefinančních podniků stoupl podíl nehrazených půjček o 0,05 procentního bodu na 8,76 procenta. Bankéři očekávají, že problémy se splácením úvěrů budou trvat i nadále. "Setrvalý stav čekám i pro příští rok. Tak nízkou tvorbu opravných položek jako před krizí už nikdy nezažijeme," uvedl například šéf tuzemské Raiffeisenbank Lubor Žalman v rozhovoru pro ČTK.

ČSÚ propustí kvůli úsporám několik desítek zaměstnanců

Český statistický úřad propustí kvůli úsporným opatřením několik desítek zaměstnanců, uvedla šéfka úřadu Iva Ritschelová, která se 1. září ujala funkce. Mezi další úsporné kroky bude patřit snižování provozních výdajů, zavedení centrálního nákupu zboží a služeb nebo optimalizace některých procesů v rámci ČSÚ. Úřad má nyní zhruba 1440 zaměstnanců. Dalších přibližně 300 lidí zaměstnal dočasně kvůli sčítání obyvatelstva, které se uskuteční v příštím roce. "Budeme snižovat své výdaje. Týká se to personálních a mzdových nákladů, ale i provozních a běžných výdajů. Bohužel to bude spojeno s nepopulárním snižováním počtu zaměstnanců. Na počtu zaměstnanců, které propustíme, teprve pracujeme. Bude to několik desítek zaměstnanců a celý tým dělá vše pro to, aby počet propouštěných zaměstnanců byl co nejnižší. Stejně tak uděláme vše i pro to, aby byly poskytovány všechny statistiky," uvedla nová předsedkyně. Úřad hodlá rovněž snížit administrativní zátěž pro poskytovatele dat. "Již byla zahájena jednání s resorty o úpravě některých zjišťování," uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Navíc pro příští rok statistici zrušili čtyři výkazy z oblasti peněžnictví a pojišťovnictví.

Vrchní soud nepotvrdil ČS za člena věřitelského výboru OP

Česká spořitelna (ČS) neuspěla se svým odvoláním proti rozhodnutí brněnského krajského soudu, který ji nepotvrdil členem věřitelského výboru prostějovského Oděvního podniku (OP). ČS je jeho největším věřitelem. Odvolání banky zamítl olomoucký vrchní soud. OP, který dluží svým věřitelům asi 1,6 miliardy korun, je od května v konkurzu. ČS zvolila do věřitelského výboru sama sebe. Soudce brněnského krajského soudu Jan Kozák, který má kauzu na starosti, volbu spořitelny a celého výboru odmítl mimo jiné kvůli údajnému propojení ČS s Oděvním podnikem. "Vrchní soud toto rozhodnutí považuje ve vztahu k České spořitelně za správné, a to vzhledem k tomu, že podniku poskytla tak vysoké úvěry. Současně s ním měla sepsané takové smlouvy, které podle obchodního zákoníku dávají poměr ovládající a ovládané společnosti. V tom případě je vyloučeno, aby ČS byla členem věřitelského výboru, protože lze pochybovat o její objektivitě a nestrannosti," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Mluvčí ČS Kristýna Havligerová ČTK řekla, že spořitelna nesouhlasí s tím, že existují pochybnosti o její nepodjatosti. "Vždy jsme se chovali vůči dlužníkovi standardně a jsme schopni bezchybně hájit zájmy všech věřitelů i v tomto řízení, jak jsme ostatně i v mnoha jiných případech již prokázali. Další možné kroky budeme nyní analyzovat," uvedla. "Je to špatná zpráva nejen pro banky, ale i pro podniky v České republice. Banky si tento výklad vyhodnotí tak, že zpřísní podmínky při poskytování půjček. Což v kombinaci s dalšími požadavky, které jim zužují jejich manévrovací prostor, přinese ztenčení toku peněz do ekonomiky, řekl k rozhodnutí soudu výkonný ředitel České bankovní asociace Josef Tauber.

O křesla v čele obcí a měst usiluje rekordních 208.300 uchazečů

O křesla ve vedení obcí a měst letos usiluje rekordních 208.300 kandidátů. Je to o 7000 více než celkový počet kandidátů v komunálních volbách před čtyřmi lety. Podobně se o tři tisíce na téměř 18.000 zvýšil počet uchazečů o místa v čele městských částí a obvodů. Vyplývá to z informací, které Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na serveru www.volby.cz. Počet zájemců o místa v zastupitelstvu se v uplynulých letech zvyšoval pravidelně. V roce 1994 o místa na radnicích usilovalo v Česku zhruba 160.000 lidí, o čtyři roky později téměř o 21.000 více a v roce 2002 bylo téměř 193.000 kandidátů. Údaje o komunálních kandidátech vypovídají také o tom, že se do místní politiky hlásí stále více žen. Letos jich na obecní zastupitele kandiduje téměř 65.000, tedy 31 procent. Před čtyřmi lety bylo kandidátek na obecní zastupitelky 54.650, tedy přibližně 29 procent.

Ministr chce doživotně izolovat mladé vrahy

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu zákona, která umožní mladistvé pachatele brutálních trestných činů izolovat od společnosti. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v Kmetiněvsi ČTK řekl, že novela přinese významnou změnu při trestání dětských vrahů. "Počítá s tím, že soud mladistvým pachatelům bude moci uložit ochranné léčení, které v některých případech může trvat i doživotně," sdělil novinářům Pospíšil při návštěvě obce, kde v lednu 2004 třináctiletý mladík zavraždil stejně starou školačku. Po letošním propuštěním mladého vraha vznikla takzvaná Kmetiněvská výzva, která požaduje právě mnohem tvrdší tresty pro mladistvé pachatele trestných činů. Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil řekl, že výzvu podepsalo více než 454.000 lidí.

Nejvyšší soud kritizuje snížení platů, odbory podpoří protesty

Vedení Nejvyššího soudu (NS) kritizuje plánované snížení platů ve státní správě. Změny se prý negativně projeví v justici tím, že ochromí soudní administrativu. "A bez kvalitní administrativy i sebekvalifikovanější soudce není schopen zajistit řádný výkon soudnictví na svém úseku," uvedla předsedkyně NS Iva Brožová v dopise adresovaném ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi. Odborová organizace Nejvyššího soudu se zúčastní 21. září v Praze demonstrace proti snížení tarifních platů. Podle názoru odborářů jsou připravované škrty "extrémem vlády", která není schopná hledat úspory jinde. "Podle odborářů je nepřijatelné, aby za rozmařilost politické reprezentace nesli tíži především obyčejní lidé této země," uvedl mluvčí NS Petr Knötig, jenž je místopředsedou odborové organizace NS.

Odbory vyzvaly policisty, aby 21. září nepokutovali za přestupky

Radikálnější odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) vyzvala policisty, kteří budou v den demonstrace proti vládním úsporám ve službě, aby v mezích zákona neřešili přestupky blokovou pokutou, ale pouze domluvou. K chystanému protestu, který vyhlásil umírněnější Nezávislý odborový svaz policie (NOS) na 21. září, se vedle policistů a hasičů připojí zástupci většiny dalších státních zaměstnanců a lidí pracujících ve veřejné správě, zdravotníci, pracovníci ve školství, vojáci, civilní zaměstnanci armády nebo zaměstnanci v dopravě a kultuře. Výzva týkající se přestupků je podle šéfa UBS Miloše Plechatého směřována nejen na členy UBS, ale i na ostatní. "UBS si myslí, že jsme jediný sbor, který doplňuje státní pokladnu svou represí, byť nějakým způsobem vymezenou zákonem. Ty peníze nejdou zpět do ministerstva vnitra, ale jdou do rozpočtu," dodal Plechatý. Šéf NOS Milan Štěpánek se k výzvě UBS nevyjádřil s tím, že se v současnosti soustřeďuje především na přípravu demonstrace. ČTK ale řekl, že policisté by především neměli jednat v rozporu se zákonem nebo nějakým nařízením. Podobné kroky mají svůj čas, uvedl Štěpánek.

Ústavní soud dal novou šanci na náhradu za znárodněný podnik

Ústavní soud (ÚS) dal Petrovi a Pavlovi Richtrovým alespoň teoretickou šanci na získání náhrady za znárodnění podniku Elektromotor SVET po druhé světové válce. Vrátil k novému projednání jejich žalobu proti nečinnosti ministerstva financí. Úřad bude muset projednat jejich návrh na přiznání náhrady a vynést rozhodnutí. To ale ještě neznamená, že Richtrovi peníze dostanou. Ministerstvo v podobných případech náhrady nepřiznává. Český stát firmu převzal po druhé světové válce na základě prezidentského dekretu o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků. Richterovi jsou potomci jednoho ze zakladatelů podniku. Podle dekretu přísluší za znárodněný majetek náhrada, o které měly rozhodnout úřady už v roce 1946. Zřejmě z politických důvodů to však neudělaly. Otázka náhrady tak zůstala dosud neuzavřená.

Českou žádostí o vydání Krejčíře se bude znovu zabývat soud v JAR

Žádost českých úřadů o vydání uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, zamítnutá v roce 2008, má být podle rozhodnutí vyššího jihoafrického soudce projednána znovu jiným nižším soudem. ČTK to sdělil úřad jihoafrického státního žalobce. Krejčíř je v Česku stíhán pro majetkové a násilné trestné činy. "Jsem toho názoru, že by se celá záležitost měla vrátit zpět k jinému soudci, než byl ten, který se případem původně zabýval," citoval soudce vyššího soudu jihoafrický zpravodajský web Times Live. Žádost českých úřadů o Krejčířovo vydání zamítl v roce 2008 jihoafrický soud první instance. Toto rozhodnutí bylo zdůvodněno mimo jiné tím, že mnoho z činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v ČR, není v JAR trestných. Soudce také dospěl k závěru, že české trestní řízení proti Krejčířovi je politicky motivované. Proti rozsudku se odvolal jihoafrický státní žalobce; podle něj soudce Stephen Holzen při svém rozhodování nebyl nestranný. Soud v Johannesburgu ovšem před několika dny rozhodl, že Krejčíř nemůže být zatčen ani deportován či vydán jiné zemi, dokud nepadne konečné rozhodnutí o jeho žádosti o politický azyl. Projednávání azylu by mohlo začít v listopadu.

Aktér kauzy peruánského dluhu Ponocný požádal v Kostarice o azyl

Bývalý úředník ministerstva financí Karel Ponocný, odsouzený v Česku v kauze peruánského dluhu na sedm let do vězení, požádal v Kostarice o azyl. Kostarické úřady sice odsouhlasily jeho vydání do ČR, muž však vedle žádosti o azyl rozhodnutí o vydání opakovaně napadl. Eskorta do Česka tak byla již dvakrát odvolána. Ponocný byl v minulosti jako uprchlý odsouzen za fingované vymáhání údajně nedobytného státního dluhu ve výši 46 milionů korun z jihoamerické republiky Peru.

Řeky na severu Moravy pohrozily, odpoledne ale začaly klesat

Povodňová situace v Moravskoslezském kraji a na Valašsku se po ranním růstu hladin ve středu odpoledne uklidnila a voda začala postupně opadávat. Stav ohrožení, který ráno platil na čtyřech místech, vodohospodáři už mohli odvolat. Odpoledne se také podařilo zprůjezdnit trať mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou, kterou v úterý přerušil sesuv půdy. Český hydrometeorologický ústav však pro sever Moravy předpověděl další déšť, platí zde povodňová pohotovost. Podle ústavu hrozí povodně v Moravskoslezském kraji, zejména na Frýdecko-Místecku a Karvinsku, až do čtvrtečního dopoledne. Na riziko povodní se musí připravit i ve Zlínském kraji a na jižní Moravě.

Hladiny vodních toků na Valašsku po intenzivních deštích odpoledne kulminovaly, vodohospodáři očekávali už jen vzestup řeky Moravy. Vydatný déšť a silný vítr sužovaly region od úterka, hasiči vyjížděli k více než čtyřiceti událostem. Žádný vodní tok nedosáhl stavu ohrožení, stupně povodňové aktivity ale nadále na některých řekách platí. Už ráno se uklidnila situace na Stěnavě v Otovicích na Náchodsku, kde byl v noci třetí stupeň.

Ostatky židů nalezené ve Slavkově byly opět pohřbeny

Ve Slavkově u Brna byly v uplynulých dnech opět pohřbeny ostatky 64 židů, které našli dělníci při stavbě obchodního domu společnosti SPAR. ČTK to řekl vrchní zemský rabín Karol Sidon. Zdůraznil, že se nyní hledá řešení, jak objekt postavit tak, aby zůstalo celé pohřebiště zachováno. "Jsem přesvědčený, že se podaří najít uspokojivé řešení," uvedl Sidon. Obchodní dům by měl stát mimo hřbitov. Do prostoru s hroby by ale měla zasahovat nová příjezdová cesta a parkoviště. Podle židovských tradic nesmí být stará pohřebiště narušena. Při projektech, v rámci nichž vznikají stavby na těchto místech, bývají obvykle hroby překryty betonovými sarkofágy. V budovách, která na těchto místech vznikají, jsou pak pamětní desky.

Restaurátoři sejmuli Škrétovy obrazy z oltářů Týnského chrámu

Restaurátoři v bílém oblečení a rukavičkách z hlavního oltáře Týnského chrámu na Staroměstském náměstí sundali velký obraz od barokního umělce Karla Škréty Nanebevzetí Panny Marie, oltářní nástavec a další menší Škrétovy obrazy. Převezou je do ateliéru, kde je upraví a připraví na rozsáhlou výstavu. Ta začne v listopadu v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně, představí více než 400 exponátů, převážně maleb Škréty a malířů jím ovlivněných.

Sport

Česká štafeta bikerů potvrdila medailové ambice v prvním závodu mistrovství světa ziskem bronzu. Kvarteto Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Kateřina Nashová, Tomáš Paprstka v kanadském Mont-Sainte-Anne nestačilo pouze na vítězné Švýcary a druhé Němce.

Počasí v České republice

Ve čtvrtek čekáme oblačno až zataženo, od severozápadu přeháňky na většině území. Odpolední teploty mezi 14 a 18 stupni Celsia.