Zprávy

0:00
/
0:00

Ministr Pospíšil zruší tendr na elektronický systém domácího vězení a odvolá ředitele Vězeňské služby Kulu

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zruší tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila jeho předchůdkyně Daniela Kovářová. Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila advokátní kancelář exministra Pavla Němce. Úřad také s Němcovou kanceláří neuzavře smlouvu na právní služby, ačkoliv Němcova společnost tuto zakázku získala ve výběrovém řízení. Nepřijatelné podle Pospíšila bylo především to, aby datové centrum s informacemi o vězních spravovala a vlastnila soukromá firma. Měl by ho podle něj mít pod kontrolou stát. Exministr Němec považuje Pospíšilovy kroky za osobní mstu.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) také odvolá ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu. Vedení českého vězeňství také čeká komplexní audit a reforma. Samotné Generální ředitelství Vězeňské služby ČR by mělo opustit 40 procent zaměstnanců. Kulu dočasně nahradí ředitel pardubické věznice Jiří Tregler. Kula do čela vězeňské služby přišel v dubnu 2005 z Brna, kde šéfoval bohunické věznici. U vězeňské služby začínal v roce 1986 jako strážný. Když Němce po volbách v roce 2006 vystřídal ve vedení ministerstva spravedlnosti Pospíšil, Kulu ve svém úřadu ponechal. V roce 2008 ho postavil mimo službu kvůli obvinění ve věci zakázky na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. Po zrušení obvinění ho povolal zpět do funkce.

Ministr Drobil nabízí Moravskoslezskému kraji na ovzduší čtyři miliardy korun

Ministerstvo životního prostředí vyčlení z evropských peněz na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji čtyři miliardy korun. V září vyhlásí speciální výzvu z Operačního programu Životní prostředí. Novinka určená obcím i firmám je jedním z prvních čtyř ekologických opatření, které v Ostravě představil nový ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Chce také společně se zástupci Ostravy jednat se společnostmi, které ovzduší v kraji ovlivňují nejvíce. Problematika velkých znečišťovatelů ovzduší v regionu, z něhož Drobil pochází, bude také součástí jeho ministerské koncepce.

Podle Drobila musí skončit období, kdy ministr životního prostředí do regionu přijel, otočil se na nádraží a po jeho odjezdu nic nezůstalo. Na severu Moravy je znečištění ovzduší nejvyšší v Česku. Při smogových situacích dosahuje koncentrace jemných prachových částic i desetinásobku platného imisního limitu. Podle odborných studií má špatný vzduch vliv na nárůst alergií, onemocnění dýchacího ústrojí i poruch plodnosti.

Ministr Pospíšil: ČR má padesátiprocentní šanci na vydání Pitra

Česko má asi padesátiprocentní šanci na vydání zadrženého podnikatele Tomáše Pitra ze Švýcarska, odhadl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Počítá s tím, že jednání se švýcarskou stranou bude trvat měsíce. Ministerstvo spravedlnosti požádá Švýcarsko o to, aby prodloužilo České republice lhůtu na vypracování extradiční žádosti.

Švýcarská policie zadržela kontroverzního českého podnikatele v rekreačním středisku Sv. Mořic. Pitr byl v roce 2006 v ČR pravomocně odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v zahraničí. Letos byl pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému trestu vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr se spolupachatelem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli dnes, že Pitr s okamžitým vydáním do Česka nesouhlasil. Podle Pospíšila to není z jeho strany překvapivý krok. Znamená to však, že se vydávání protáhne. Podle Galliho by vydávací řízení mohlo trvat až rok. Podnikatelův advokát Jan Křivánek České televizi řekl, že podmínky pro Pitrovo vydání do Česka nejsou splněny. Uvedl, že Pitrovy daňové delikty jsou podle švýcarského práva promlčené a navíc tam ani nejsou trestné. Vydání do Česka se tedy prý neobává.

Právo: Inspekce znovu otevřela Kajínkův případ

Úřady opět otevřely kauzu doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka. Inspekce policie totiž podle zjištění deníku Právo už několik měsíců prověřuje, zda za dvojnásobnou vraždou z roku 1993 ve skutečnosti nestáli policisté. Právě to totiž vyplývá z odposlechů, které v den vraždy pořídili detektivové, uvedl deník. Podle trestního oznámení, které má Právo k dispozici, to měl vypovědět jeden z nich s tím, že odposloucháván byl kvůli jinému případu podnikatel Antonín Vlasák, který si údajně vraždu objednal. O Kajínkovi přitom v telefonátech podle výpovědi policisty nepadlo ani slovo. Naopak z nich prý vyplynulo, že vraždili policisté. Podezřením, že ve skutečnosti nevraždil Kajínek, ale policisté, se inspekce zabývala již několikrát. Naposledy takové podezření vyvrátila v roce 2004.

Trestní oznámení podal letos v březnu rakouský podnikatel českého původu Phillip Janýr. Bývalý policista se podle něj s novým svědectvím ozval jednomu z podporovatelů Kajínka. Na doživotí byl Kajínek odsouzen v roce 1998 za to, že v roce 1993 zavraždil na objednávku majitele několika fitness klubů Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Pokošův bratr Vojtěch coby druhý bodyguard jako jediný střelbu přežil a později proti Kajínkovi vypovídal. Kajínek svou vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. V roce 2000 uprchl z přísně střežené věznice Mírov na Šumpersku a stal se nejhledanějším člověkem v zemi. Po pěti týdnech ho policie dopadla v Praze, napsalo dnešní Právo.

Výstavba jezů na Labi nabírá spád, ministerstva hledají peníze

Situace okolo stavby jezů na Labi dostává stále větší spád. Nová vláda je zahrnula mezi své priority, a tak se po téměř dvou dekádách odkladů rozjíždí příprava stavby mnohem rychleji. Ministerstvo dopravy se snaží ve zredukovaném rozpočtu najít peníze, rozpracované je i posuzování vlivu stavby na životní prostředí EIA. Přitvrdily i obě strany sporu, který se o potřebnost jezů vede. Ekologičtí aktivisté zintenzivnili svou kampaň, zastánce jezů Jiří Aster je zase obvinil, že jsou placeni konkurenčními dopravci. Odpůrci jezů argumentují nejen znehodnocením řeky a jejího okolí, ale také nesmyslností celé investice. Doprava na řece totiž dlouhodobě klesá, od konce 80. let se snížila ze tří milionů tun přepravovaného nákladu ročně až na šestinu. Denně po řece projede zhruba stejné množství zboží, které by uvezl jeden nákladní vlak.

V první fázi by měl vyrůst jez v Prostředním Žlebu, který by stál asi čtyři miliardy korun, částečně hrazených z evropských fondů. Opatrněji se mluví o druhém jezu, který by měl poté vyrůst v Krásném Březně. Obě stavby by spolu s úpravami dna a revitalizací řeky mohly stát až 20 miliard korun, přiznávají zastánci jejich stavby. Na říční dopravě je v Česku závislých asi 1500 pracovních míst.

Nečas: Vláda nestanoví pevný termín přijetí eura

Česká vláda zatím nestanoví závazný termín přijetí eura a v jejím programovém prohlášení se nic podobného neobjeví. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg premiér Petr Nečas. Rychlé přijetí eura by podle něj mohlo zrychlit inflaci. "Vývoz je důležitý, ale tato země není jen zemí vývozců," poznamenal premiér v souvislosti s posilováním koruny, která působí problémy českým exportérům. V tomto měsíci vůči euru zpevnila o 3,7 procenta, což byl nejrychlejší růst proti euru z více než 170 měn sledovaných agenturou Bloomberg.

Česká republika nyní oživuje z nejhorší recese od pádu komunismu. Hrubý domácí produkt by měl podle odhadů ministerstva financí letos stoupnout o 1,6 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Loni ekonomika klesla o 4,1 procenta. Vývoz se na HDP země podílí zhruba 70 procenty.

Tváří VV v podzimních komunálních volbách bude Reedová

Tváří Věcí veřejných v podzimních komunálních volbách bude pražská zastupitelka Markéta Reedová. Strana o ní již dříve hovořila jako o své kandidátce na primátorku hlavního města. Ji a další kandidáty do obecních zastupitelstev schválilo grémium VV, nyní je ještě musí schválit registrovaní příznivci strany, takzvaní véčkaři, v internetovém hlasování.

Škoda Auto zvýšila provozní zisk o 40,6 procent na 5,9 mld. Kč

Automobilka Škoda Auto vytvořila v prvním pololetí provozní zisk asi 5,9 miliardy Kč, což je meziroční nárůst o 40,6 procenta. Tržby vzrostly o více než pětinu na 109,7 miliardy korun. Vyplývá to z pololetní zprávy společnosti Škoda Auto. Největší tuzemská automobilka zvýšila od ledna do konce června prodeje o 13,6 procenta na 298.200 vozů. Firma dosáhla zvýšení zisku nejen díky vyšším prodejům, ale i úsporami nákladů a výhodnějšími směnnými kursy.

Průzkum: Firmy se vracejí k benefitům, nabízí je 95 pct z nich

S lepšící se hospodářskou situací se české podniky vracejí k zaměstnaneckým výhodám, svým zaměstnancům je nabízí 95 procent firem. Poskytování daňově nezvýhodněných benefitů stagnuje, firmy investují hlavně do těch daňově zvýhodněných. Vyplývá to z výsledků červnového průzkumu společnosti ING a Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 173 podniky. Nejoblíbenějším benefitem zůstává mobilní telefon, který svým zaměstnancům poskytuje 80 procent firem. Stravenky a služební automobil jsou zastoupeny v nabídce tří čtvrtin dotázaných podniků. Stálou oblibu si již několik let drží i pojistné produkty - 60 procent zaměstnavatelů nabízí zaměstnancům příspěvek na penzijní připojištění a 39 procent na životní pojištění. Nejvíce roste vzdělávání, které nově poskytne zaměstnancům 11 procent firem.

Agrární komoře se nelíbí možné krácení dotací zemědělcům

Agrární komoře se nelíbí, že by zemědělci měli přijít o 900 milionů korun na dorovnání přímých plateb, jak údajně doporučuje ministerstvu zemědělství (MZe) vláda. Nesouhlasí ani s tím, že rozpočet MZe má být omezen nejvíc ze všech resortů. Vláda ve středu schválila zmrazení výdajů ministerstev v celkové výši 10,2 miliardy korun. MZe má z toho ušetřit 1,29 miliardy. Stejně tak jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU až po roce 2004, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje.

Čeští zemědělci mají podle smluv podepsaných před vstupem země do EU v letošním roce nárok na dorovnání ve výši až 7,2 miliardy korun. Nyní má MZe na platbu k dispozici 4,5 miliardy korun, po případném snížení by tak částka spadla na polovinu maximální nárokované částky.

Americký konkurent Budvaru u soudu EU neuspěl v při o Budweiser

Americký pivovar Anheuser-Busch si nemůže zaregistrovat výraz "Budweiser" jako ochrannou známku pro Evropskou unii. Rozhodl o tom Soudní dvůr EU. V některých zemích bloku totiž práva na toto označení byla přiznána českému pivovaru Budějovický Budvar, který s konkurenty vede o tuto značku dlouhodobé spory.

Pivovar v Budějovicích, který němečtí přistěhovalci pojmenovali Budweiser, byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než 100 let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.

Stavaři vidí vývoj stavebnictví černě, mluví o krachu pětiny firem

Stavební firmy vidí výsledky letošního a příštího roku čím dál černěji. Letošní pokles odvětví stavaři očekávají kolem šesti procent a shodují se na tom, že návrat k růstu nemusí nastat ani v roce 2011. Podle odhadů některých odborníků ve stavebnictví zkrachuje pětina firem. Podniky se stále potýkají hlavně s nedostatkem zakázek, vyplývá z výsledků nové Kvartální analýzy českého stavebnictví. Do budoucna prý bude rozhodující přístup nové vlády a obnovení růstu ekonomiky v příštím roce. Podle stavařů bude mít ale omezení veřejných investic tvrdé dopady.

Přes 300 českých turistů uvízlo na letištích v Burgasu a Brně

Asi 300 českých turistů kvůli poruše charterového letadla tuzemské letecké společnosti Central Charter Airlines nemohlo odletět z Brna do bulharského Burgasu a z Burgasu zpět do České republiky. Stovka z nich musela trávit noc na letišti v Burgasu, ostatní přenocovali v hotelu, který jim zajistily cestovní kanceláře. ČTK o tom informoval mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura. Leteckým společnostem se nakonec podařilo sehnat dvě náhradní letadla. Okamura připomněl, že na základě nařízení EU o společných právech v letecké přepravě je zpoždění či zrušení letu vždy odpovědností letecké společnosti, nikoliv cestovní kanceláře, a to i v případě leteckého zájezdu s cestovní kanceláří.

Ředitel ostravské letecké společnosti Central Charter Airlines Lubomír Vavroš řekl ČTK, že problémy na letadle firma objevila těsně před odletem z Burgasu. Společnost je připravena cestující za vzniklé problémy odškodnit.

Podle UNESCO stavební práce pražské památky neohrožují

Stavební práce v českém hlavním městě podle výboru UNESCO neohrožují pražské památky, uvedl Radiožurnál. Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar ČTK sdělil, že zpráva zimní monitorovací mise UNESCO Praze doporučuje přijmout pravidla staveb výškových budov. Zpráva vyslovila také politování nad tím, že při opravě Karlova mostu nebyly připraveny pečlivější průzkumy. Kontroloři UNESCO si v lednu do Prahy přijeli prohlédnout zejména stavbu městského okruhu v tunelu Blanka a posoudit případný negativní vliv na pražské památky. Zaměřili se také na plánovanou stavbu obchodního centra u Václavského náměstí, rekonstrukci pražských nádraží nebo zvažovanou stavbu tunelů pod Národním muzeem.

Jednání o koupi Ještědu opět uvázla na mrtvém bodě, chybí peníze

Jednání Libereckého kraje s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) o koupi horského hotelu a vysílače Ještěd opět uvázla na mrtvém bodě. V současné době, kdy se projevují snížené příjmy rozpočtu Libereckého kraje, nelze o koupi uvažovat, řekl liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Jednalo se sice o splátkách a padly i návrhy si na Ještěd půjčit, ani to však podle něj není řešení. V tuto chvíli si kraj kvůli napjatému rozpočtu nemůže dovolit ani opravu Ještědu, dodal hejtman.

Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Základní kámen stavby byl slavnostně položen před 44 lety - 30. července 1966. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Kraj usiluje o zápis stavby na seznam památek UNESCO, věž ale nutně potřebuje kompletní rekonstrukci.

V Mladé Boleslavi se začal natáčet film Lidice

Režisér Petr Nikolaev začal v bývalé věznici v Mladé Boleslavi natáčet film Lidice, který připomene tragický osud této středočeské obce za druhé světové války. Pomyslné první klapky se zúčastnil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Symbolicky tak navázal na svého strýce Františka, který byl v roce 1957 hlavním řečníkem na slavnostním znovuodhalení pomníku obětem lidické tragédie v americkém městečku Lidice.

V kulisách mladoboleslavské věznice se začal odehrávat příběh kriminálníka Šímy v podání Karla Rodena, který si ve věznici odpykává trest za zabití. Zastal se tam nově přivezeného mladého vězně Fialy. Oba se do vězení dostali kvůli lásce. Šíma kvůli ní zabíjel. Fiala zase ve snaze zalíbit se poslal své milé dopis, v němž se vychloubal odbojovou činností. Dopis se ale stal záminkou pro vypálení Lidic a Fiala za něj nakonec zaplatil životem. Producent Adam Dvořák novinářům řekl, že postava Šímy má reálný základ. Popisuje příběh vězně, který jako jediný muž přežil lidickou tragédii. Dožil prý ve vesnici blízko Lidic, pracoval v nedalekém dole a nikdo netušil, kde byl kdysi jeho skutečný domov. Premiéra je naplánována na 9. června 2011.

LFŠ se zabývá fotbalovým fanděním, přijeli odborníci ze zahraničí

Fenomén fotbalového fandění je jedním z hlavních témat letošní Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti. Festival uvádí snímky, které se tomu věnují, do města přijeli i zahraniční experti - Němec Olaf Möller a Brit John Williams. "Podle mě se fotbal za poslední léta změnil hodně. A to hlavně kvůli incidentu, který se stal v roce 1989 na stadionu v Hillsborough (v Anglii), kde zemřelo 96 fanoušků," řekl Williams. Cyklus Fotbalová horečka přibližuje fotbal jako světový fenomén. Už v druhé polovině 20. století přerostl hranice pouhého sportu a stal se jednou z vlajkových lodí globalizované společnosti počátku třetího tisíciletí.

Jedna skupina filmů uváděných na festivalu se věnuje zdravé posedlosti fotbalem, konkrétním klubem či konkrétním hráčem. Druhá představuje odvrácenou tvář fotbalového fanouškovství. Tou je společenská problematika fanatiků a násilníků, kteří si většinou fotbal berou jako rukojmí pro vybíjení svých potlačovaných agresivních sklonů.

Letní filmová škola (LFŠ) letos nabízí i ucelené spektrum současného latinskoamerického filmu. Organizátoři při výběru snímků soustředili především na druhou vlnu nového latinskoamerického filmu.

Začal sedmý ročník Třebíčského židovského festivalu

Přednáškou Ivy Steinové o symbolice židovských náhrobků a vystoupením taneční skupiny Yocheved v Zadní synagoze v Třebíči začal sedmý ročník Třebíčského židovského festivalu. Náplní třídenní přehlídky jsou koncerty, filmy, divadelní představení, odborné přednášky a besedy. Organizátoři z třebíčského městského kulturního střediska očekávají účast stovek návštěvníků z Česka i ze zahraničí. Čtvrteční program doplňuje autorský filmový dokument publicisty a novináře Stanislava Motla Živý mrtvý, koncert židovské hudby pro housle a klavír, přednáška spisovatele Arnošta Lustiga na téma "Život a literatura" a film Všichni moji blízcí. Festival potrvá do 31. července. Program najdou zájemci na webových stránkách www.mkstrebic.cz.

Ve Valticích je k vidění jediná dochovaná koruna na Moravě

Zámek ve Valticích na Břeclavsku vystavuje ode dneška knížecí korunu rodu Salmů. Je to historický unikát z 18. století. Jde o jedinou korunu, která se na Moravě do dnešních dnů zachovala, řekl ČTK valtický kastelán Michal Tlusták. Klenot je bohatě zdobený. Jeho cena je podle odborníků nevyčíslitelná. Ve Valticích bude vystaven v expozici Řádu Zlatého rouna do konce letošní turistické sezony. Korunu používala salmovská knížata při výjimečných událostech. Tento symbol jejich moci ale skončil ve zbědovaném stavu. Byl nalezen před časem značně poškozený v depozitáři zámku v Rájci, který býval hlavním sídlem rodu Salmů. O existenci koruny se nevědělo.

Extrémního rybáře Jakuba Vágnera si pozval do své show Jay Leno

Český extrémní rybář a cestovatel Jakub Vágner bude v pátek hostem v populární americké talk show moderátora Jaye Lena. Tento týden zároveň odstartovala nová série pořadu Fish Warrior natočená pro dokumentární kanál National Geographic, v níž se syn známého hudebníka Karla Vágnera vydává na lov obřích druhů ryb v Jižní Americe a Africe. ČTK o tom dnes informovala Naďa Nosková ze společnosti Multisonic.

Vlaková pošta vyjela na českou železnici před 160 lety

Zásadní význam pro zkvalitnění úrovně poštovní dopravy měla od poloviny 19. století železnice. Znamenala zároveň i převratnou změnu v systému přepravy zásilek zavedením vlakových pošt - mobilních poštovních úřadů v železničních vagonech. Na českém území se poprvé objevila vlaková pošta před 160 lety, 1. srpna 1850, na trati z Vídně do Bohumína. Provoz ukončila po 149 letech 29. května 1999. Železnice dala poště po pěších a jízdních kurýrech, dostavnících a spěšných poštovních rychlících tažených koňmi velké možnosti a také rychlost. První zásilky tak putovaly po kolejích krátce po otevření tratě z Olomouce do Prahy v roce 1845. Balíky přepravovala koněspřežka už pár let před tím.

Poštovní vozy plné dřevěných přihrádek na dopisy byly zprvu hlučné, minimálně odpružené a prostor v nich byl malý a zaplněný zásilkami. To jeden z posledních vagonů, vyráběný v 80. letech 20. století, už poskytoval značný komfort. Téměř pětadvacet metrů dlouhý vůz byl rozdělený na kancelář, výpravnu a skladiště a nechyběl tu ani prostor pro odpočinek. Ještě v roce 1994 fungovalo v tuzemsku 96 vlakových pošt, 29. května 1999 však třídění pošty za jízdy definitivně skončilo. Zásilky nyní zpracovávají moderní automatizované sběrné přepravní uzly (SPU), kterých Česká pošta provozuje osm. Pošta ale železnici využívá i nadále.

Tyčkař Kudlička postoupil do finále ME, překážkář Svoboda je v semifinále

Petr Svoboda postoupil na mistrovství Evropy v Barceloně do pátečního semifinále závodu na 110 metrů překážek. Nejlepší Evropan letošní sezony svůj rozběh i po horším startu hladce vyhrál v čase 13,50 sekundy. V kvalifikaci tyčkařů zdolal Jan Kudlička limit 565 cm a obsadil třetí pozici, naopak Michal Balner skončil jako první nepostupující na třináctém místě. Další český překážkář Martin Mazáč byl ve svém rozběhu čtvrtý, za přímým postupovým místem zaostal o pět setin. Nepostoupili ani sprinteři Jiří Vojtík a Petr Szetei. V rozbězích dvoustovky se ani jeden z nich nedostal pod hranici 21 sekund.

Horolezci Jaroš a Uher stanuli na vrcholu Gašerbrumu I

Horolezci Radek Jaroš a Libor Uher stanuli ve středu na vrcholu himálajské hory Gašerbrum I ve výšce 8068 metrů nad mořem. Jaroš zdolal už jedenáctou osmitisícovku. Zbývají mu ještě K2, Annapurna a Lhoce, aby se zařadil mezi zhruba dvě desítky horolezců, kteří zvládli všechny. O výstup na K2 se přitom neúspěšně pokoušel už čtyřikrát. Dvojice vylezla na další himálajský vrchol jedenáct dnů po zdolání Gašerbrumu II (8035 m). Tam s nimi byl i Petr Mašek, který tentokrát útok mezinárodní skupiny na vrchol vzdal.

Disciplinárka pozastavila Řepkovi činnost a zahájí s ním řízení

Disciplinární komise fotbalového svazu s okamžitou platností pozastavila činnost sparťanskému kapitánovi Tomáši Řepkovi za to, že v sobotním ligovém utkání plivl na Ladislava Volešáka ze Slovácka. Řepka tak nesmí v neděli nastoupit v Českých Budějovicích. Komise zároveň Řepku předvolala příští čtvrtek na své další zasedání, kdy s ním také oficiálně zahájí řízení. Na něm má také rozhodnout o konečné výši trestu. Rozhodčí a delegát si přitom při zápasu Sparty se Slováckem incidentu nevšimli a nic ani nezanesli do zápisu o utkání. Komise však vycházela ze záběrů České televize, které Řepkovo plivnutí odhalily, což vzápětí potvrdil i Volešák.

Počasí

Bude většinou oblačno. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.