Zprávy

0:00
/
0:00

Barack Obama: Za Fischerovy vlády se zlepšily vztahy mezi USA a ČR

Za působení vlády bývalého českého premiéra Jana Fischera se zlepšily vztahy mezi Českem a USA a posílila se transatlantická spolupráce. Uvedl to americký prezident Barack Obama v dopisu, kterým Fischerovi gratuloval k úspěšné činnosti v úřadu premiéra. Text listu ČTK poskytl bývalý mluvčí české vlády Roman Prorok. "V době, kdy odcházíte z funkce, chci ocenit úspěchy, jichž jste dosáhl jako premiér České republiky, a poděkovat vám za ně," napsal Barack Obama. Jan Fischer podle něj pomohl prohloubit přátelství mezi Spojenými státy a Českem. Po Obamově nástupu do funkce nicméně byl zrušen plán na umístění základny amerického protiraketového systému v Česku. Barack Obama své rozhodnutí o tom, že Spojené státy radar v Brdech nepostaví, sdělil Janu Fischerovi loni v září telefonátem krátce po půlnoci SELČ. Způsob, jakým Obama Fischera o svém rozhodnutí informoval, některá média označila za nevhodný. Americký prezident v dopise také ocenil "výjimečnou pohostinnost" české vlády při organizování jeho letošní návštěvy v Praze, během které podepsal s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem dohodu o omezení počtu strategických jaderných hlavic. "Tato má návštěva i předchozí cesta do vaší krásné země byly úspěšné. Obě návštěvy se stanou součástí společné historie Spojených států a České republiky, " napsal Barack Obama.

Deník Österreich označil Schwarzenberga za "atomového knížete"

Označení "atomový kníže" si po své čtvrteční návštěvě Vídně vysloužil od rakouského webu deníku Österreich - oe24.at - český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Rakousku totiž řekl, že se Česko bez jaderné energie a Temelína neobejde. Deník Österreich píše o návštěvě českého ministra zahraničí v ironickém tónu. Podle něj by prý mělo Rakousko akceptovat, že jaderná energie v Evropě platí za alternativu. "Rozhodnutí ohledně výstavby poruchového reaktoru Temelín padne prý v Česku," napsal deník na svém webu. Dodává, že podle "atomového knížete" Česko bohužel neleží na Sahaře nebo u Severního moře, aby mohlo získat energii ze slunce či větru. Tento příměr Schwarzenberg použil na tiskové konferenci. Web oe24.at píše, že Rakousko, které dlouhodobě odmítá jadernou energii, sice dostane informace o Temelínu, nebude do věci mít ale právo mluvit. Schwarzenbergovu fotografii ze schůzky s rakouským ministrem zahraničí navíc grafik upravil fotomontáží. Přidělal mu na ní brýle, které mají místo skel žlutočerné symboly jaderné energie. Zprávu zároveň list uvedl ironickým titulkem "Atomový kníže svítí ve Vídni". Také deníku Der Standard Schwarzenberg zopakoval, že Rakousko získá všechny informace a bude moci říct, pokud se mu něco nebude líbit, ale rozhodne Česko. "Právo na odvolání v nějaké formě - to nemůže existovat," řekl listu Schwarzenberg.

Hejtman Hašek má pocit, že vláda kraji pohrdá

Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) vyzval premiéra Petra Nečase (ODS) ke schůzce na téma kraje. Z koaliční smlouvy se zdá, že vláda regiony pohrdá, uvedl po pátečním jednání předsednictva ČSSD. V koaliční smlouvě prý totiž pouze dvakrát narazil na slovo "kraje" a z toho vyvozuje, že kabinet krajskými samosprávami vedenými sociálními demokraty pohrdá. "Koalice se zjevně chystá ignorovat kraje a to je chyba," uvedl. Předsednictvo ČSSD také požádalo poslanecký klub, aby při nadcházejícím sněmovním hlasování o důvěře kabinetu hlasoval proti koaliční vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. "Hlavní důvod je, že cílem vlády je destrukce sociálního státu," řekl úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka. Podle něj kroky koaličního kabinetu povedou ke zhoršení sociálních podmínek mladých rodin, zaměstnanců a důchodců. Bohuslav Sobotka zopakoval, že sociální demokraty znepokojuje i personální politika nové vlády. Jejím cílem je podle něj zhoršit rozpočtovou situaci tak, aby byl důvod privatizovat veřejné služby. Postoj ČSSD k vládě bude i hlavním tématem pro podzimní komunální a senátní volby.

Reforma tajných služeb nebude prioritou nynější koaliční vlády

Premiér a předseda ODS Petr Nečas míní, že správnou cestou reformy českých tajných služeb by bylo jejich "funkční spojení". Země by tedy disponovala jednou rozvědkou a jednou kontrarozvědnou službou. Petr Nečas to řekl s tím, že prioritou jeho kabinetu jsou ale jiné reformy než tato. Ke změně podoby české zpravodajské komunity by byla potřebná politická shoda. V současnosti v ČR existuje Vojenské zpravodajství, jehož součástí je rozvědka i kontrarozvědná služba a dvě civilní organizace. V zahraničí působí Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), kontrarozvědnou a bezpečnostní prací doma se zabývá Bezpečnostní informační služba (BIS). O potřebě reformy a zeštíhlení tohoto systému, který má své kořeny ještě v totalitním Československu, se hovoří už léta. Naposledy letos v květnu tehdejší ministr obrany Martin Barták (nominovaný ODS) hovořil o reformě služeb, která by podle něj měla začít v roce 2011 a zeštíhlit aparát služeb na jednu civilní a jednu vojenskou. Právě konkrétní podoba reformy a tedy i to, kteří zaměstnanci které služby by museli odejít, se může stát důvodem, proč k ní nynější vláda nepřistoupí. "Myslím si, že jsou důležitější reformy," podotkl premiér.

ČSSD představí v Olomouci vizi hlavní opoziční strany

Sociální demokraté uspořádají 25. září v Olomouci programovou konferenci, představí na ni aktualizovaný program a uvedou kandidáty do senátních a komunálních voleb. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že strana v Olomouci vystoupí také s vizí hlavní opoziční strany. Akce bude součástí předvolební kampaně. Předsednictvo strany v pátek schválilo kandidáty do senátních voleb, vybráni už jsou pro všechny obvody až na dva pražské, o kterých má v nejbližší době rozhodnout organizace ČSSD v hlavním městě. Tahouny kampaně mají být například někdejší předseda sociální demokracie a eurokomisař Vladimír Špidla v Českém Krumlově, ekonomický expert strany Jan Mládek v Táboře, lékař Jan Žaloudík v Brně a bývalý cyklista Josef Regec v Blansku. Do Olomouce přijedou i hejtmani za ČSSD a kandidáti na primátory velkých měst. Volby do Senátu budou letos v půli října společně s komunálními volbami, kandidáty nebo kandidátky je však třeba přihlásit nejpozději v úterý 10. srpna. Hlavními tématy v podzimních volbách budou podle sociálních demokratů spravedlivé rozložení dopadů snižování státního deficitu na všechny skupiny obyvatel, zachování a modernizace sociálního státu a boj proti privatizaci veřejných služeb do rukou mocenských skupin, vyjmenoval Bohuslav Sobotka.

Banky vlastnící české finanční ústavy v zátěžovém testu obstály

Mateřské banky českých finančních ústavů v zátěžovém testu, jehož výsledky zveřejnil Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), obstály. Podle očekávání vykázaly dostatečný kapitál pro případ opakování dluhové krize. Z celkem 91 evropských bank, které se účastnily zátěžových zkoušek EU, jich neuspělo sedm, pět ze Španělska a po jedné z Německa a Řecka. České banky evropský zátěžový test přímo nepodstoupily. Nicméně kdyby se do něj zapojily, podle analytiků by neměly mít problémy. "Český bankovní systém je zdravější než bankovní systém eurozóny," řekla ČTK Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Navíc podle ní české banky procházejí podobnými testy pořádanými pravidelně Českou národní bankou. Ty se sice od metodiky použité v evropských testech o něco liší, ale na případný problém by včas poukázaly. Poslední výsledky zátěžových testů ČNB zveřejnila 18. června. Odolnost finančního sektoru při nich testovala za použití tří alternativních scénářů budoucího vývoje. Největší dopady na český finanční systém by podle ČNB způsobil scénář "ztráta důvěry" předpokládající, že se ekonomika vrátí do poměrně silné recese, což prohloubí problémy veřejných rozpočtu a vyvolá negativní reakci finančních trhů.

Veřejná zakázka bude už od milionu Kč, řekl ministr Jankovský

Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) klesne částka pro vypisování státních zakázek na polovinu, tedy na jeden milion korun. Řekl to sobotní Mladé frontě Dnes (MfD). Podle něj ale vláda nejspíš do konce roku nestihne návrh novely zákona o veřejných zakázkách projednat. Současná hranice dva miliony korun pro povinnost vyhlašování státní zakázky je jedna z nejvyšších v Evropě, podotkl ministr. Ministr Jankovský pochybuje, že se do novely podaří dostat tvrdou podmínku zveřejnění jasné majetkové struktury firem, které se o veřejné zakázky ucházejí. "Nejsem příznivcem striktního výkladu, že na konci musí být vidět fyzická osoba. Naše přání zakotvené v koaliční smlouvě se totiž nedá úplně harmonizovat s evropským právem. A můžeme se dostat do problému, kdy se bude hlásit nějaký zahraniční uchazeč. To musíme ošetřit," řekl ministr deníku. Kamil Jankovský dále uvedl, že nyní se připravuje technická novela, která český stávající zákon sladí s evropskou směrnicí v oblasti obrany a bezpečnosti a vláda ji projedná asi v říjnu.

Svitavy zažily akce krajní pravice i levice

Svitavami v sobotu pochodovalo zhruba 150 příznivců krajní pravice. Na ohlášené akci chtěli podpořit skina Vlastimila Pechance odsouzeného před lety za vraždu svitavského Roma Oty Absolona. Existovaly obavy z konfliktu s účastníky protirasistického pochodu, který se ve městě uskutečnil už po poledni. Policie nemusela ani na jedné z akcí zasahovat. Příznivci krajní pravice prošli za skandování hesel typu "Nejsme právní stát", "Politické procesy" nebo "Pechanec není vrah" městem od nádraží na náměstí Míru. Před průvodem jeli policisté na koních, nad městem kroužil policejní vrtulník. Na náměstí Míru zaznělo několik projevů. Pořadatelé mimo jiné přečetli údajný Pechancův dopis z vězení, v němž tvrdí, že je nevinen, že jeho proces byl zmanipulován a že stát neprávem zvýhodňuje menšiny. Mezi účastníky akce byli členové Dělnické strany sociální spravedlnosti, Dělnické mládeže a nacionalisté. Na závěr uspořádali sbírku na Pechance a další uvězněné příznivce krajní pravice.

V Mikulově lidé ochutnávali jídlo Arménů, Mongolů i Romů

V Mikulově lidé mohli v sobotu ochutnat pravý mongolský buuz - šátečky plněné mletým masem vařené v páře - i další speciality světových kuchyní. Pojedenácté se tam uskutečnil kulinářský Festival Národů Podyjí. Podle Jitky Pleszové vyrostla akce na mnohonárodnostní minulosti Mikulova. "Dietrichsteinové, kteří tady 500 let vládli, byli diplomaté, tolerovalo se tady 13 různých církví a bylo tady největší židovské ghetto. Tolerance tady byla tradicí," řekla ČTK. Pořadatelé jsou hrdí na to, že na festivalu nabízí vlastnoručně připravené speciality většinou lidé spjatí s Podyjím. Do Mikulova nebo jeho okolí se z různých koutů světa přistěhovali, jezdí tam za rodinou nebo jako Pleszová se svými rakouskými studenty na tvůrčí semináře. "Letos jsme objevili třeba kuchyň komijskou," řekl ČTK jeden z pořadatelů Štefan Kapičák. Republika Komi je jednou z autonomních republik v Ruské federaci. Na festivalu tamní speciality nabízela žena, která se v Komi narodila, ale nyní žije na jihu Moravy. Letos mohli lidé ochutnat asi z 20 kuchyní různých národů a etnik. Mohli vyzkoušet například pravý vídeňský řízek i Sacherův dort, arménský šašlik a grilovanou zeleninu, tolmu, neboli mleté maso s rýží v mladých vinných listech, italskou sekanou s plátky rajčat a mozzarellou i židovskou chalu.

Premiéra opery Don Giovanni se kvůli dešti hrála v jízdárně

Páteční premiéra opery Don Giovanni v režii Jiřího Menzela byla jedním z vrcholů letošního Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Kvůli nepříznivému počasí se představení přesunulo z otáčivého hlediště v parku zámku do zámecké jízdárny. Protagonisty změna prostředí nevyvedla z míry a podali velmi dobrý výkon. Vydařil se záměr režiséra, aby pěvci odehráli představení s větší lehkostí než je v tomto žánru běžné. Byli přirození a ustoupili od demonstrativního operního herectví. V první premiéře se pod vedením italského dirigenta Antonella Allemandiho představili řecký pěvec Aris Argiris v roli Dona Giovanniho, Američan Eric Jordan jako Leporello, Italka Elena Rossiová coby Donna Anna a Aleš Voráček ztvárnil Dona Ottavia. Do sobotní druhé premiéry byli určeni Svatopluk Sem jak Don Giovanni, Pavel Klečka v roli Leporella, Simona Procházková jako Donna Anna a jako Don Ottavio Brazilec Fernando Portari. Operu Don Giovanni složil Wolfgang Amadeus Mozart na libreto Lorenza da Ponteho. Premiéru měla v roce 1787 v Nosticově divadle v Praze. Jejím námětem je život a smrt svůdníka známého jako Don Juan.

Zbirožské muzeum připomíná Muchu, má i snímky z jeho pozůstalosti

Dosud nezveřejněné snímky z pozůstalosti Alfonse Muchy, dále záběry jeho pronajatého bytu i ateliéru na zámku ve Zbiroze, návrh opony pro místní sokolovnu, neznámý obraz Šarvátka a další materiály k slavnému malíři vystavuje zbirožské městské muzeum. Připomíná tím 100 let od doby, kdy si světově uznávaný umělec vybral za svůj ateliér zbirožský zámek a na něm pobýval a tvořil do roku 1928. ČTK o tom řekla vedoucí muzea Dagmar Viletová. "Výstava připomíná tvůrčí pobyt Muchy, kdy na zámku nad městem 18 let maloval svůj slavný obrazový cyklus Slovanská epopej. Velkou část expozice představují fotografie," uvedla. Prostory si na zámku Mucha pronajal krátce po svém návratu z New Yorku roku 1910. Vůbec poprvé jsou veřejnosti přístupné některé reprodukce fotografií z umělcovy pozůstalosti, jež zapůjčil prezident Muchovy nadace John Mucha. Na snímcích jsou například modely, které umělec fotil a poté využíval jako předlohu pro svá díla. Zveřejněna je i Muchova osobní korespondence, stejně tak ukázky navržených známek a bankovky. Lidem muzeum představí také kopii Muchova návrhu na oponu pro zbirožskou sokolovnu. Opona vznikla u příležitosti otevření sokolovny roku 1923.

Ani déšť neodradil hráče Mistrovství světa v kuličkách v Praze

Pošmourné počasí ani déšť neodradil hráče od účasti na Mistrovství světa v kuličkách, které se v sobotu konalo v Praze. Techniku a zručnost v parku pod Petřínem změřilo 26 soutěžících z Česka a Německa, řekl ČTK prezident Českého kuličkového svazu Petr Šejba. Na mistrovství byli zastoupeni hráči všech věkových kategorií, nejčastěji od 20 do 50 let. Účastnili se i dva junioři mezi 11 až 12 lety, kteří se v národním žebříčku umístili kolem 30. místa. Na rozdíl od kolektivních sportů, kde se fandí a řve, je atmosféra kuličkových turnajů jiná. Hru sleduje dav lidí, ale je u toho hrobové ticho. V takových situacích prý nervy začínají pracovat. "Třeba ve finále je cítit, že o něco skutečně jde, to nelze ignorovat," popsal Šejba napětí, kdy prý o životním úspěchu může rozhodnout poslední cvrnknutí.

Ze sportu:

Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali v předehrávce druhého ligového kola s Českými Budějovicemi 1:1. Domácí poslal v devatenácté minutě do vedení Ivo Táborský, za Jihočechy srovnal krátce po pauze Petr Benát. V závěru zachránil hostům bod několika výbornými zákroky brankář Pavel Kučera.

Z letošního programu české basketbalové reprezentace se po Jiřím Welschovi a Janu Veselém omluvil i Tomáš Satoranský. Rozehrávač Sevilly vysvětlil své rozhodnutí velkou zátěží na mistrovství Evropy hráčů do 20 let a přípravou na další sezonu ve španělském klubu. Basketbalové reprezentanty čekají srpnové zápasy evropské kvalifikace se Slovenskem, Kyprem a Švýcarskem. Osmnáctiletý Satoranský v nich ale nenastoupí.

Čeští kajakáři ovládli sprinterský závod na juniorském mistrovství Evropy ve sjezdu. V srbském Kraljevu zvítězil Richard Hála před Filipem Křišťanem. Bronz získal Němec Julius Stark, který s Křišťanem prohrál v součtu dvou jízd jen o tři setiny sekundy. Zisk kompletní medailové sbírky pro české barvy završili deblkanoisté Šimon Jelínek a Ondřej Smolka, které v konkurenci pouhých pěti posádek předčili Francouzi a Italové. Na C1 dělila čtvrtého Aleše Kristka 1,27 sekundy od bronzu, vyhrál Francouz Louis Lapointe. Nejlepší českou kajakářkou byla při triumfu další Francouzky Alice Smittové na 11. místě Jana Svobodová.

Dvojice plážových volejbalistek Kristýna Kolocová, Markéta Sluková obsadila sedmé místo na turnaji Světového okruhu v Marseille. Dvaadvacetileté Češky tak vyrovnaly svůj nejlepší výsledek mezi elitou, jehož poprvé dosáhly v květnu v Šanghaji. Kolocová se Slukovou si v Marseille ve druhém kole připsaly cenný skalp třetích nasazených Číňanek Süe Čchen a Čang Si, které už mají letos na kontě triumf z moskevského grandslamu. Devátá skončila také dvojice Petr Beneš, Přemysl Kubala, jejíž vítěznou jízdu turnajem ukončily dvě dvousetové porážky s Brazilci Benjaminem a Brunem a Švýcary Heyerem a Heuscherem.

Český jezdec David Vršecký vybojoval první vítězství v letošní sezoně mistrovství Evropy tahačů. Na Nürburgringu úřadující šampion z týmu Buggyra vyhrál jízdu s hendikepem, v předchozím pohárovém závodě dojel čtvrtý. Adam Lacko s vozem MAN si připsal šesté a osmé místo. Vršecký ukončil letošní čekání na triumf. Dosud měl na kontě dvě druhá místa a jedno třetí, hned v prvním závodě v Misanu navíc přišel o vítězství kvůli penalizaci za překročení povolené rychlosti.

Nad Českem řádily bouře

Noční bouře a déšť na jihu Moravy zaplavovaly sklepy. Hasiči zasahovali nejméně na 50 místech. U Troubska na Brněnsku čerpali vodu z laguny, která se vytvořila na dálnici D1. Odčerpávali také vodu z brněnského Pavilonu Anthropos a ze znojemské nemocnice. Informace o výjezdech zveřejnili na svých internetových stránkách. Noční bouřka nezvýšila výrazně stavy na jihomoravských řekách. Na všech měřených profilech zůstaly na úrovni normálního stavu, prvního stupně povodňové aktivity nedosáhl ani jeden, zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Rozvodněný potok ve Šluknově na Děčínsku si vynutil evakuaci dětského tábora. Celkem 22 lidí odvezli hasiči do bezpečí, když se nad severními Čechami hnaly prudké deště. Říčka Smědá na Liberecku se během rána zvedla na druhý stupeň povodňové aktivity, kolem 11:00 už její hladina začala klesat, zjistila ČTK. Podle hasičů vylití ze břehů tentokrát nehrozí. Klesla také hladina řeky Kamenice na Děčínsku, která dopoledne překročila první povodňový stupeň. Hasiči v noci zasahovali jen u několika zatopených sklepů v Jílovém na Děčínsku.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.