Zprávy

Česká armáda se podle prezidenta Klause příliš zaměřuje na zahraniční mise

Prezident Václav Klaus na velitelském shromáždění české armády prohlásil, že česká armáda by měla být primárně určena k obraně vlasti, zahraniční mise jsou podle něj jen doplňkem. Nynější skandál s vojáky, kteří v misi ISAF v Afghánistánu nosili na přilbách symboly jednotek SS, má podle hlavy státu hlubší příčinu právě v pojetí armádních jednotek jako "speciálních jednotek, které my laici známe z akčních filmů". Premiér Jan Fischer ale na shromáždění podotkl, že Česko na účast v zahraničních operacích "rozhodně rezignovat nebude". Prioritou podle Fischera v nejbližší době bude zejména nasazení českých vojáků v Afghánistánu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Klaus svou kritiku mínil jako upozornění, aby armáda chápala své priority komplexně a nezaměřovala se pouze na mise.

Několik stovek českých vojáků v současnosti slouží v mírové operaci KFOR v Kosovu, další vojáci jsou v Afghánistánu. Právě tam vypukl nynější skandál, kdy dva vojáci na přilbách nosili symboly nacistických jednotek SS a jejich nadřízení podle všeho případ tajili. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek navíc zveřejnil případ čtyř českých vojáků, kteří během působení v misi v Kosovu ve druhé polovině října údajně kouřili marihuanu či hašiš. Podle Picka byli všichni čtyři postaveni mimo službu a jejich kauzu řeší Vojenská policie. Deník Mladá fronta Dnes píše o dalším skandálu v KFOR. Podle listu se jiní čeští vojáci v září opili a poprali. Divokou rvačku, do níž měl být zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie. Podle Picka se incident stal zhruba před šesti týdny či měsícem v rámci "jedné společenské akce s finskými vojáky". Generál potvrdil, že vojáci konzumovali alkohol, ačkoliv v misi KFOR stejně jako při působení české armády kdekoliv jinde v zahraničí platí striktní "suchý zákon". Popřel ale, že by Češi ve rvačce zranili svého finského kolegu.

Ministr Barták označil škrty v armádním rozpočtu za proreformní argument

Ministr obrany Martin Barták vnímá finanční škrty ve svém resortu jako argument pro pokračování reformy. Na velitelském shromáždění v Praze řekl generálům a vysokým důstojníkům, že je nutné přepracovat už připravený návrh koncepce rozvoje armády do roku 2020. Připustil možnost, že by česká armáda v budoucnu zrušila některé druhy vojsk. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o tankovém vojsku, neboť většina modernizovaných českých tanků je zakonzervována a vojáci cvičí jen s několika desítkami z nich. Kvůli hospodářské krizi opouští nyní armádu 1800 vojáků a zhruba 1000 civilistů.

Odboráři pražského dopravního podniku chtějí znovu jednat, pochybují že čtvrteční ranní dohody platí

Zástupci odborových organizací pražského dopravního podniku (DPP) chtějí znovu jednat s krizovým štábem. Odboráři prý nemají záruky, že platí to, co se štábem dojednali ve čtvrtek ráno. Stávka v pražské městské hromadné dopravě tak stále hrozí. Odboráři uvedli, že obdrželi od krizového štábu pražského magistrátu zápis z jednání. V zápisu chyběly jasně definované záruky dohodnuté na ranním jednání. Na ranním zasedání nám pan primátor Pavel Bém poskytl záruky ústně a pohnuli jsme se tak o velký kus dopředu. Když nám přišel z ranního jednání zápis, záruky tam nebyly definovány, uvedli odboráři.

Prezident Klaus by uvítal referendum o dalších přesunech pravomocí do EU

Český prezident Václav Klaus v Londýně ocenil návrh šéfa britských konzervativců Davida Camerona uspořádat referendum o každém dalším přesunu pravomocí do Bruselu. On sám by pro takový postup byl také, protože členské země Evrupské unie předaly pravomocí víc, "než je zdravé a rozumné". Naopak důraz, který kladou konzervativci na ekologii, označil prezident za "nešťastný".

Topolánek v České televizi: Pokud bude kongres volební, nebudu kandidovat

Pokud se listopadový kongres ODS změní na volební, nebude se předseda strany Mirek Topolánek znovu ucházet o svou funkci. Topolánek to řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Hlasování o důvěře by prý považoval za vyslovení nedůvěry. Kongres je chystán jako nevolební, ale zejména z regionů se nyní ozývají hlasy, aby si Topolánek nechal obnovit svůj mandát.

ČSSD prý kývla na Füleho ze strachu, že funkci eurokomisaře získá Topolánek

Sociální demokracie údajně kývli na dohodu s ODS, podle které je českým kandidátem na eurokomisaře diplomat a ministr současné vlády Štefan Füle, ze strachu, že ODS prosadí kandidaturu svého předsedy, expremiéra Mirka Topolánka, který se o křeslo komisaře prý rovněž ucházel. Tak vysvětloval v rozhovoru pro ČTK ochotu ČSSD nominovat Füleho člen vedení sociální demokracie, který nechtěl být jmenován. Také další zdroj ČTK potvrdil, že Topolánek na poslední chvíli usiloval o to, aby se sám stal eurokomisařem.

Paroubek: Zářecký přijal nabídku stát se ministrem

Právník Pavel Zářecký přijal nabídku stát se předsedou legislativní rady vlády a ministrem. ČTK to dnes řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek, který Zářeckému funkci nabídl. Paroubek už záležitost projednal i s premiérem Janem Fischerem.

Policie se chystá 17. listopadu zakročit proti extremistům

Policie se chystá preventivně zakročit proti akcím extremistů, kteří chtějí demonstracemi narušit oslavy výročí 17. listopadu na Národní třídě. V ulicích bude nasazeno na 1000 policistů, kteří by měli dohlížet na veřejný pořádek. Případným střetům má předcházet antikonfliktní tým.

Návrh na rozpuštění je podle Dělnické strany je podle jejích představitelů účelový a bez důkazů

Dělnická strana (DS) tvrdí, že návrh na její rozpuštění je účelový a nepravdivý. Vládě se prý nepodařilo prokázat svá tvrzení o spojitosti strany s neonacisty a její nebezpečnosti pro demokracii. DS to uvedla ve svém vyjádření, které doručila Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Podle Dělnické strany, kterou odborníci považují za extremistickou, by měl Nejvyšší správní soud návrh zamítnout.

Krajně pravicová Dělnická strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Její rozpuštění je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu. "Historická zkušenost ukazuje, že nelze čekat na to, až extremistické strany naberou sílu," stojí v návrhu. Předchozí návrh na rozpuštění Dělnické strany Nejvyšší správní soud zamítl kvůli nedostatku důkazů a dostatečně pádných argumentů.

Kvůli prasečí chřipce uzavřeny tři školy, počet nakažených roste

Kvůli nákaze prasečí chřipkou byly uzavřeny tři školy. Doma zůstanou studenti chebského gymnázia, uzavřeny jsou také dvě školy v Olomouckém kraji. V posledním týdnu přibylo v Česku 92 případů prasečí chřipky, což je dosud největší nárůst od počátku epidemie. Česko se tak blíží hranici 500 nakažených. Chřipka má zatím jednu oběť, ženu, která zemřela v říjnu. Hlavní příčinou smrti pacienta nakaženého virem H1N1, který ve čtvrtek zemřel ve Vinohradské nemocnici, byla leukémie.

Většina případů onemocnění byla lehká, pacientům obvykle stačilo domácí léčení. Těžší průběh má infekce jen u lidí s jiným vážným onemocněním. Pandemický virus cirkuluje na celém území České republiky, řekl novinářům hlavní hygienik ČR Michael Vít. V Česku se zatím nrzačalo s očkováním proti této chorobě, vakcína má být k dispozici až ve druhé polovině listopadu. Proti onemocnění způsobovanému virem H1N1 se nyní podle dostupných údajů očkuje v 19 zemích.

Zveřejnění komunistických rozvědčíků prý může jít proti zájmům ČR

Zveřejnění seznamu členů československé komunistické rozvědky by mohlo mít negativní dopady na zájmy ČR, oznámil Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), což je současná česká civilní rozvědka. Za pochopitelné označil znepokojení bývalých zpravodajců, kteří pracovali ve službách státu v rizikových oblastech i po roce 1989, zejména v době krize v Perském zálivu. "Tito lidé právem očekávají, že jejich identita a bezpečnost nebudou ohroženy," uvedl v prohlášení mluvčí úřadu Bohumil Šrajer.

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček k těmto výhradám uvedl, že vše, co se vztahuje k činnosti rozvědčíků po roce 1990, bylo v jejich osobních kartách začerněno. "Jestli ti lidé pracovali pro české tajné služby i po roce 1990, já to prostě nevím," uvedl podle serveru Novinky.cz Žáček.

Ústav pro studium totalit zveřejnil na svém webu jména rozvědčíků z někdejší První správy Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří působili v zahraničí k 17. listopadu 1989. Zpřístupnil jejich osobní karty podle místa působiště včetně fotografií a data narození. Postup ústavu nicméně začal přezkoumávat Úřad pro ochranu osobních údajů.

Poslanci se mimořádně sejdou kvůli změně rozpočtu

Poslanci se v pátek 13. sejdou na mimořádné schůzi, aby projednali změny v letošním státním rozpočtu. Kvůli hospodářské krizi a nedostatku peněz je potřeba oficiálně zvýšit schodek rozpočtu na rok 2009 asi o 14 miliard korun. Jinak by vládě chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Ministerstvo financí očekává, že rozpočet skončí se schodkem kolem 165 miliard korun.

Studie: Situace Romů se po revoluci příliš nezlepšila

Situace českých Romů se příliš nezlepšila ani dvacet let po sametové revoluci. Tvrdí to studie romské organizace Dženo. Pozitivní je prý třeba podpora romské kultury či jazyka, zhoršily se ale bytové i pracovní podmínky, navíc výrazně zesílil extremismus. Podle předsedy Asociace romských občanských iniciativ Evropy v ČR (AROIE) Ivana Veselého je hlavním viníkem stát. Nelíbí se mu třeba, že stát nepomohl Romům, kteří po revoluci kvůli ekonomickým změnám přišli o práci. Systém je navíc podle studie nastaven tak, že pracovat pouze příležitostně a brát sociální dávky je poměrně lukrativní.

Socioložka: Ženy ve vedení podniků berou mnohem méně než muži

Ředitelky a prezidentky velkých organizací a podniků berou jen 39 procent platu mužů ve stejných pozicích, řekla socioložka Alena Křížková na konferenci o ženách ve vedoucích pozicích, kterou pořádala společnost Gender Studies. Podle ní v ČR existuje řada bariér, které ženám brání v kariérním postupu. Ve společnosti stále panují předsudky o tom, že ženy nemají dostatek sil vykonávat řídicí funkci, protože se starají zároveň o rodinu, že nemají dostatečné vzdělání ani zájem řídit týmy, řekla ČTK. Z dlouhodobého hlediska je však podle ní veřejnost otevřenější k tomu, aby ženy vstupovaly do řídicích pozic, a uvědomuje si, že potřebné schopnosti mají. "Zejména si více lidí uvědomuje, že nerovnosti mezi ženami a muži existují, že ženy jsou velmi často znevýhodňovány," zdůraznila.

V roce 2007 bylo v ČR zaměstnáno podle Českého statistického úřadu 2,1 milionu žen a 2,9 milionu mužů. Na vedoucí pozici pracovalo 90.600 žen a 239.900 mužů.

Vyšetřování bývalého ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě bylo nezákonné

Vyšetřování a soud bývalého ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě Josefa Pejchla kvůli heparinovým vraždám byly protizákonné. Potvrdilo to ministerstvo spravedlnosti. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo Pejchlovi náhradu za náklady vynaložené na obhajobu. Pejchl žádal kromě omluvy i odškodné 1,5 milionu korun. V tom mu ministerstvo nevyhovělo s tím, že přiměřenou satisfakcí je sdělení o nezákonnosti trestního řízení.

Pejchl byl ředitelem havlíčkobrodské nemocnice v době takzvaných heparinových vražd na oddělení ARO. Obžaloba ho vinila z toho, že skutky pachatele Petra Zelenky včas neohlásil. Soud v Havlíčkově Brodě ho uznal vinným, odvolací soud v Pardubicích ho ale později obžaloby zprostil. Pejchl od začátku tvrdil, že celý proces proti němu byl vykonstruovaný, a proto žádal satisfakci.

V Praze vykolejil rychlík do Žiliny, nikdo nebyl zraněn

Na pražském nádraží ve Vršovicích vykolejil rychlík Odra jedoucí do Žiliny. Nikdo z cestujících nebyl zraněn. Podle náměstka generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučery byla jako příčina nehody předběžně stanovena technická závada, zřejmě šlo o zlomenou kolejnici na výhybce.

Policejní inspekce: Tauchena nezastřelila zbraň používaná policií

Uprchlého vězně Pavla Tauchena, který zemřel při zatýkání v Hajanech na Strakonicku, nezabila střela ze zbraně používané policií. Uvedla to s odkazem na výsledky pitvy mluvčí Inspekce Policie ČR Martina Lídlová. Server Novinky.cz tvrdí, že Tauchen spáchal sebevraždu, mluvčí to nepotvrdila. Inspekce podle ní prošetří všechny varianty střelby, tedy zastřelení Tauchena a postřelení jeho manželky Dagmar. Tauchenová je po operaci mimo nebezpečí života. Zároveň inspekce prověří také samotný policejní zásah proti recidivistovi a jeho ženě. "Inspekce Policie ČR zahájila šetření pro podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví z nedbalosti," konstatovala Lídlová.

Podle jihočeské policejní mluvčí Anny Drdové kriminalisté zjistili, že hledané osoby by se mohly pohybovat v malé obci na Blatensku. Z tohoto důvodu prováděli příslušníci uniformované police v této lokalitě kontroly vozidel. Řidič vozidla zpomalil, následně se rozjel a naboural do služebního vozidla. Potom sjel do příkopu, řekla mluvčí vpodvečer ČTK. Události, které následovaly, jsou předmětem dalšího šetření policejní inspekce.

Tauchenová přepadla v úterý vězeňskou eskortu v plzeňské nemocnici. Na ostrahu namířila zbraň poté, co odváděla jejího muže z vyšetření u lékaře. Když pak dvojice venku utíkala k autu, žena na strážce vystřelila. Nikdo nebyl zraněn. Od úterý po nich pátrala policie.

Dvojice Čechů dostala na Kubě za rušení pořádku osm měsíců

Dvojici Čechů, kteří byli v březnu zadrženi na letišti v Havaně, odsoudil kubánský soud k osmi měsícům vězení a vyhoštění. Jeden z mužů také musí zaplatit pokutu. Český konzul v Havaně Petr Brandel ČTK sdělil, že obviněni byli za kladení odporu a rušení veřejného pořádku. Oba si trest fakticky již téměř odpykali, protože ve vazbě jsou od března.

Podle informací amerického deníku El Nuevo Herald z minulého týdne muži ve věku 25 a 32 let byli na Kubě na dvoutýdenní dovolené a k odletu se dostavili na havanské letiště v podroušeném stavu. Pokračovali v popíjení alkoholu a posléze mezi nimi došlo k hádce. Když se je zaměstnanci letištních obchodů snažili uklidnit, jeden z nich začal kolem sebe mlátit a demolovat vybavení. Zaměstnanci se pak na oba vrhli a nakonec zasáhla přivolaná policie.

Policie zadržela tři pracovníky ministerstva obrany kvůli dětskému pornu

Policie ČR spolu s Vojenskou policií zadržela tři zaměstnance ministerstva obrany v Praze. Jsou podezřelí z držení a šíření dětského porna. Zásah byl pokračováním akce Vilma, kterou policie označuje za největší zátah proti šíření dětské pornografie v historii země. Podle mluvčí byly zadržené materiály předány soudnímu znalci k posouzení.

CVVM: Více než tři pětiny občanů mají problémy vyjít s příjmy

Pro více než tři pětiny českých domácností, přesně 61 procent, je složité vyjít se současnou výší příjmů. Z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že pro 37 procent Čechů je hospodaření s příjmy "spíše obtížné", pro 14 procent lidí "obtížné" a pro deset lidí ze sta "velmi obtížné".

Ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku podle CVVM ocitla více než třetina Čechů (36 procent). Naopak asi tři pětiny lidí (61 procent) tuto zkušenost nemají a čtyři procenta dotázaných se nedokázala vyjádřit. Ve srovnání s loňským výzkumem vzrostl o devět procentních bodů podíl lidí, jejichž domácnost se v průběhu loňského roku ocitla ve složité finanční situaci.

Primátorka Řápková se setkala s vedením Západočeské univerzity

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS) se setkala v Plzni s rektorem Západočeské univerzity (ZČU) Josefem Průšou a dalšími představiteli školy. Přivezla doklady, z nichž podle ní vyplývá, že v letech 2000 až 2005 studovala na plzeňské právnické fakultě. Primátorka přivezla do Plzně originál diplomu, jeho dodatek s údaji o vykonaných zkouškách a zápočtech a také vysvědčení o státní závěrečné zkoušce. "Zástupci školy chtěli vidět i originál indexu. Vysvětlila jsem jim, že už od začátku mediální kauzy vysvětluji, že ho nemohu najít. Buď jsem ho ztratila, nebo si ho nevyzvedla na studijním oddělení. Uznali ale, že absolvent vysoké školy se indexem prokazovat nemusí," řekla Řápková.

Na údajné nejasnosti kolem studia Řápkové upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla Řápková v letech 2003 a 2004 chodit. Primátorka zpochybňování svého studia odmítá a k plzeňskému krajskému soudu podala žalobu na ZČU.

Kardinál Vlk oficiálně povolil prozkoumat kostel sv. Haštala

Kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk oficiálně povolil prozkoumat prostor v kostele sv. Haštala, ve kterém by se podle některých předpokladů mohl nacházet hrob svaté Anežky. Přípravná fáze průzkumu začala už koncem října prošetřením místa radarovým přístrojem. Zjistilo se, že by pod podestou hlavního oltáře mohla být dutina se schránkou a kovovým předmětem. Podle určitých indicií by se mohlo jednat o truhličku s královskou pečetí a berlou abatyše.

Pokud by se pod podlahou kostela skutečně našla schránka s ostatky světice, musely by ještě projít laboratořemi antropologů, případně genetiků, kteří by teprve zjišťovali, kdo opravdu v hrobě leží. Neexistence Anežčiných ostatků dlouho bránila i její kanonizaci, protože až do 20. století bez nich tento proces nebyl možný. Ke svatořečení Anežce pomohla až údajná část její čelisti přechovávaná ve španělském klášteře v Escorialu. Část této relikvie po žádosti kardinála Tomáška získala i svatovítská kapitula. Právě tyto ostatky, pokud jsou pravé, by mohly pomoci identifikovat případný pražský nález.

Dvacátým laureátem Chalupeckého ceny se stal Jiří Skála

Dvacátým laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarné umělce se stal Jiří Skála. Mezinárodní porota Skálu vybrala z pěti finalistů. Po šesti letech se předávání ceny dnes také zúčastnil bývalý český prezident a jeden ze zakladatelů ocenění Václav Havel. Ceremoniál předávání jubilejní ceny měl podobu divadelního představení. Nositel ceny získává šek na 50.000 korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a částku 100.000 korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu.

Nová kniha zachycuje českou korunovaci a dobu císaře Karla VI.

Dobu vlády a českou korunovaci posledního rakouského císaře z rodu Habsburků zachycuje kniha "Karel VI. & Alžběta Kristýna. Česká korunovace 1723". Poslední mužský potomek Habsburků Karel VI. vládl v letech 1711 až 1740. Za jeho panování dosáhla říše největšího územního rozmachu. Vrcholného rozkvětu v té době také dosáhla středoevropská barokní kultura. Česká korunovace císařského páru v roce 1723 v Praze byla největší světskou slavností té doby.

Na brněnském Špilberku budou vystaveny zlaté šperky Inků

Milovníci historie budou moci od příštího pátku obdivovat v Brně unikátní kolekci 90 zlatých šperků vyrobených Inky. Nejrůznější předměty nevyčíslitelné historické hodnoty budou na Špilberku vystaveny do konce února příštího roku. Moravská metropole je posledním evropským městem, kde bude zlato, které je součástí peruánského národního pokladu, vystaveno, řekla ČTK kurátorka výstavy Markéta Křížová. Šperky jsou součástí soukromé sbírky peruánské sběratelské rodiny Mujica. Za uplynulý rok si je v Praze prohlédlo 85.000 lidí.

Muzikál Jack Rozparovač zavítá do jihokorejské metropole

Muzikál Jack Rozparovač skladatele Vaša Patejdla uvidí v pátek poprvé diváci v Soulu. Inscenace měla v pražském Divadle Kalich premiéru v únoru 2007 a měla více než 200 repríz. Tvůrci představení doufají, že zhudebněný příběh o legendárním masovém vrahovi bude mít v jihokorejské metropoli podobný úspěch jako muzikál Janka Ledeckého Hamlet, jenž měl v Soulu premiéru před dvěma lety.

V 86 letech zemřel herec Jiří Holý

Ve věku 86 let zemřel ve středu divadelní a filmový herec Jiří Holý. Divákům je kromě mnoha divadelních a filmových rolí známý také jako král král z filmové pohádky Zlatovláska ze 70. let. Rodák ze slovenského Ružomberoku patřil po počátečních angažmá v českých oblastních divadlech k oporám hereckého souboru Divadla E. F. Buriana v Praze, jemuž zůstal věrný až do odchodu do důchodu v roce 1986. Na jevišti vytvořil v klasickém i moderním repertoáru velké charaktery, postavy rozporuplné i hrdinské, často ztělesňoval krále (Richard III., Král Lear), generály, vojáky, ale i zločince a muže razantních postojů s nesmlouvavým výrazem a hlasem. Postupně se stal představitelem vyhraněných záporných rolí, s nimiž se v hojné míře uplatnil také ve filmu a televizi.

Na plátně se poprvé objevil počátkem 50. let. Téměř klíčovou byla pro něj podle odborné literatury role muzikanta Petra Kaly, v jehož pouzdře objeví pohraničníci samopal, kterou mu svěřil Karel Kachyňa ve snímku Král Šumavy (1959). Od počátku 60. let hrál ve filmu pravidelně, objevil se ve slavných snímcích Kladivo na čarodějnice, Dny zrady, Sokolovo, Zelené obzory, Partie krásného dragouna, Jeden z nich je vrah či Je třeba zabít Sekala. Po celý život se také věnoval výtvarné tvorbě, své olejomalby a řezby také vystavoval.

Armádní sportovce na kalendáři opět zvěčnil slavný Saudek

Začalo to v únoru, kdy se světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný chtěl nechat vyfotit s dcerou a partnerkou u Jana Saudka. Krátce na to vznikla i fotografie, na níž pózuje s další českou světovou rekordmankou Barborou Špotákovou a slavnou oštěpařkou historie Danou Zátopkovou. I díky tomu se slavný fotograf nechal přemluvit a podruhé za sebou vytvořil neprodejný kalendář Dukly Praha pro rok 2010. Dukla Praha jej vydává od roku 2002 a jediným sportovcem, který byl zatím ve všech, je desetibojař Roman Šebrle. Letos je vyobrazen na červencovém listu jako muž s horou svalů. "Z toho jsem překvapený i já, až jsem se lekl, jak jsem velikej," řekl Šebrle s úsměvem. Dvanáct fotografií vyobrazuje současné i minulé hvězdy armádního sportu. Na obalu je sám Saudek.

Sport

Vítězem 45. ročníku ankety Král cyklistiky o nejlepšího českého jezdce za rok 2009 se potřetí stal Roman Kreuziger. Třiadvacetiletý silniční jezdec zopakoval triumf z roku 2004 a obhájil prvenství z loňska. Kreuziger především uspěl na největším a nejslavnějším etapovém závodu Tour de France, kde vylepšil o čtyři pozice vylepšil loňské umístění a skončil devátý. Navíc vyhrál závod Kolem Romandie, byl třetí Kolem Švýcarska a vybojoval i jedno druhé místo v etapě Vuelty. V celkovém pořadí prestižního seriálu ProTour skončil sedmý.

Český tenista Radek Štěpánek postoupil do čtvrtfinále turnaje Masters v Paříži. Poprvé v kariéře porazil světovou čtyřku Andyho Murraye. Naopak Tomáši Berdychovi nevyšla generálka na finále Davisova poháru podle představ, když prohrál s možným soupeřem pro prosincový duel v Barceloně Tommym Robredem ze Španělska dvakrát 4:6.

Vítězná sestava českých tenistů ze semifinále v Chorvatsku by se měla podle očekávání sejít v Barceloně a bojovat proti Španělsku ve finále Davisova poháru. Kapitán Jaroslav Navrátil počítá, že v týmu vedle opor Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha opět přivítá deblistu Lukáše Dlouhého a jako čtvrtého Jana Hájka. Závěrečná příprava českých tenistů na finále bude rozdílná.

Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu bude od příštího ligového kola nově trestat i kluby, jejichž fanoušci se dopustí výtržností na hřištích soupeře. V rozhovoru pro svazové internetové stránky to řekl předseda komise Jiří Golda. Zatím platilo, že za projevy násilí na stadionech byl postihován jen domácí klub, a to za nedostatečnou pořadatelskou službu. Přitom UEFA ve svých soutěžích už běžně trestá za výtržnosti i hosty.

Počasí

Bude oblačno, teploty 7 až 11 stupňů Celsia.