Zprávy

Švédský premiér Reinfeldt: Musíme respektovat ratifikační proces "Lisabonu" v ČR

Evropská unie musí respektovat, jakým způsobem probíhá ratifikace lisabonské smlouvy v České republice. Novinářům to po jednání unijních lídrů, na něž kvůli technickým problémům s letadlem nedorazil premiér Jan Fischer, řekl švédský předseda vlády Fredrik Reinfeldt, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii. Česko a Polsko jsou poslední země EU, kde ratifikační listinu ještě nepodepsal prezident, polský podpis se ale čeká "brzy". Šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek zdůraznil, že unie by neměla na Prahu kvůli dokončení ratifikace tlačit.

Český premiér Jan Fischer se připojil k tiskové konferenci pomocí audio mostu. Řekl, že ze všech signálů, které má, se zdá, že nebude důvod, aby prezident Klaus v případě rozhodnutí českého soudu, že je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem, odkládal svůj podpis. Fischer se s předsedou Evropské komise Barrosem zřejmě setká v úterý. Jednat spolu patrně budou o novém českém eurokomisaři i o pokračující ratifikaci lisabonské smlouvy.

Paroubek vyzval ODS a SZ, aby podpořily Špidlovu kandidaturu

ČSSD vyzvala občanské demokraty a Stranu zelených, aby podpořily nominaci Vladimíra Špidly na funkci eurokomisaře. O kandidátovi sociálních demokratů informoval předseda ČSSD Jiří Paroubek Fischerův úřad písemně. Premiér v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že je přesvědčen o možnosti shody na jednom z kandidátů, které mu nabídly politické strany. Podle Fischera by české portfolio nemělo být slabší než místo komisaře pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti, který nyní Špidla zastává.

Brusel vyšetřuje Česko kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku

Evropská komise zahájila s Českem řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Rozpočtový deficit letos totiž překročí stanovenou hranici tří procent HDP. Pokud Češi veřejné finance nenapraví, hrozí jim pokuta. Ministerstvo financí pro ČTK reagovalo, že řízení není nic překvapivého. MF již navrhlo opatření, která by měla snížit deficit veřejných rozpočtů v roce 2010.

Vedle ČR Brusel odstartoval i vyšetřování Slovenska a dalších sedmi členských států, celkově se v takzvané proceduře pro nadměrný schodek rozpočtu nachází 20 zemí unie. Za zhoršení veřejných financí v celé EU může především současná hospodářská krize. České ministerstvo financí sice původně plánovalo, že rozpočtový deficit letos dosáhne 3,9 procenta HDP, ale v současnosti odhaduje propad hospodaření až na 5,5 procenta HDP. Pokud by ovšem český parlament neschválil takzvaný úsporný balíček, deficit by byl ještě vyšší a mohl by přesáhnout sedm procent HDP a destabilizovat veřejné finance.

Ústavní soud odmítl kritiku za schůzku s diplomatem, ovlivnit se nenechá

Ústavní soud se ohradil proti kritice nedávné schůzky předsedy soudu Pavla Rychetského s německým velvyslancem Johannesem Haindlem a proti spekulacím o tématu setkání v některých médiích. Soud se podle tiskového prohlášení nenechává nikým ovlivnit. Na setkání předsedy s diplomatem prý nelze spatřovat nic špatného, a to ani v době, kdy soud kvůli rozhodování o lisabonské smlouvě sleduje celá Evropa. Prohlášení soudu ČTK poskytl generální sekretář Tomáš Langášek. Setkání s Haindlem prý nebyla žádná konspirativní schůzka, soud o něm sám informoval na svých webových stránkách. Podle Langáška je přirozené, že nově nastupující velvyslanec sousední země požádá o přijetí u nejvyšších orgánů hostitelské země.

STEM: Situace v ČR se podle 46 procent lidí vyvíjí nesprávným směrem

Situace v České republice se podle 46 procent obyvatel vyvíjí nesprávným směrem, myslí si to nejvíc lidí od roku 1996. O opaku je přesvědčeno jen 14 procent Čechů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STEM, který má ČTK k dispozici. Politici by podle průzkumu měli řešit hlavně hospodářskou krizi. Počet lidí, kteří vnímají situaci v zemi negativně, se od počátku roku zvyšuje. Tento trend podle STEM navíc v posledních týdnech umocnila i politická krize a zejména zrušení předčasných voleb. Průzkum v září dokonce zaznamenal nejvyšší nespokojenost s vývojem dění v Česku za posledních 13 let.

První transportní letadlo CASA C-295 obdrží armáda v lednu

První z vojenských dopravních letounů CASA C-295, které mají postupně nahradit zastaralé stroje Antonov, převezme armáda v lednu. ČTK to řekl Petr Sýkora z tiskové služby ministerstva obrany. Dodávky všech tří zbývajících letadel obdrží vojáci do konce příštího roku. Letouny již využívají například Finsko, Polsko či Španělsko. Kromě letecké přepravy osob a materiálu jsou letouny schopné vysazovat výsadkáře a náklad pomocí padáků a přepravovat zraněné a nemocné na nosítkách. Přepravní kapacita letounu činí 71 osob nebo 49 výsadkářů s výzbrojí. Maximální dolet stroje přesahuje 5500 kilometrů.

Turbovrtulová letadla vyrábí Španělsko. Obsahem kontraktu je podle různých zdrojů také logistická pomoc. Na celý projekt má podle dřívějších informací ČTK české ministerstvo obrany vyčleněno přes 3,5 miliardy korun.

Poslanci TOP 09 odejdou ze sněmovního klubu KDU-ČSL

Pět poslanců TOP 09 opustí lidovecký klub. ČTK to řekl lídr nově formované strany Miroslav Kalousek. Reagoval tak na výzvu šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody, aby poslanci původně zvolení za KDU-ČSL složili mandát. Svoboda současně pohrozil, že pokud tak neučiní, KDU-ČSL zváží jejich vyloučení z poslaneckého klubu. Kalousek řekl, že setrvávání pětice poslanců TOP 09 v klubu bylo pouze formální. Politici podle něj z frakce neodešli, aby neobtěžovali technicky organizační aparát sněmovny i klubu KDU-ČSL a nekomplikovali situaci. Svoboda je k tomu podle Kalouska nikdy nevyzval. Nový klub TOP 09 zakládat nebude, nemá na to dostatečný počet členů.

SANEP: Volby by vyhrála ČSSD, zelení by se do poslanecké sněmovny nedostali

Volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu s převahou vyhrála ČSSD, kterou by volila třetina lidí, ODS, která oproti zářijovému průzkumu oslabila, by dala hlas čtvrtina lidí. Vyplývá to z internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Do sněmovny by se dostali i zástupci KSČM, TOP 09 a lidovci, Strana zelených by neprošla. Podle průzkumu by však při těchto volebních výsledcích zavládla ve sněmovně politická patová situace.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 2. až 5. října 2009 na vybrané skupině 7120 dotázaných, kteří představují voličský reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-66 let.

ČSSD je ochotna vyměnit jednoho ministra, údajně jde o Šebestu

Sociální demokracie by byla ochotna vyměnit jednoho slabého ministra, kterého nominovala do úřednické vlády Jana Fischera, pokud by na tom premiér trval. V rozhovoru s novináři to připustil předseda strany Jiří Paroubek. Jmenovat ministra odmítl, podle serveru Lidovky.cz ale zřejmě jde o šéfa resortu zemědělství Jakuba Šebestu. Šebesta patřil mezi několik ministrů, které kritizoval předseda ODS Mirek Topolánek pro jejich údajné těsné napojení na Lidový dům.

Zelení už mají náhradu za ministra životního prostředí Ladislava Mika, který chce ve vládě skončit. V rozhovoru pro Český rozhlas to řekl bývalý předseda zelených Martin Bursík. Zároveň vyloučil možnost, že by ministra navrhovala jiná strana než zelení. Miko odejde podle Bursíka z úřadu na konci listopadu. Vrátí se zřejmě ke své práci v Evropské komisi, z níž byl dočasně uvolněn, původně do konce října. Předpokládalo se totiž, že vláda skončí po říjnových předčasných volbách, které se nakonec neuskutečnily.

Nový výbor má přispět k vyrovnanému zastoupení žen v politice

Přesvědčit politické strany, aby souhlasily s úpravou volebního zákona ve prospěch vyššího zastoupení žen na politické scéně, je úkolem nově založeného vládního výboru pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice. Po prvním zasedání výboru to v Praze novinářům řekli jeho členové. Úmysl prosadit kvóty pro vyšší zastoupení žen v politice již v červenci schválila vláda premiéra Jana Fischera. Ministerstvo vnitra by mělo navrhnout takové změny zákonů, které by zvýšily podíl žen na kandidátních listinách na 30 procent.

Přestože ženy tvoří přes polovinu české populace, jejich zastoupení v politice tomu zdaleka neodpovídá. Ve Fischerově vládě obsadily ženy tři ministerská křesla z celkových 17. Šestatřicet českých poslankyň tvoří 18 procent osazenstva sněmovny, v žebříčku Meziparlamentní unie byla ČR v tomto hodnocení až na 76. místě za Bolívií, Kambodžou a Kazachstánem.

Analytici: Za přebytkem obchodu je hlavně propad cen surovin

Za rostoucím přebytkem zahraničního obchodu je především výrazný pokles dovozu, za kterým stojí propad cen surovin, nižší investice českých firem i malá poptávka spotřebitelů, shodli se analytici oslovení ČTK. Pozitivní zprávou je podle nich vývoj vývozu, který se v srpnu meziročně nesnížil tolik jako v předchozích měsících. Zahraniční obchod skončil v srpnu přebytkem 10,6 miliardy korun. Celkově zahraniční obchod ukazuje na pokračující nízkou aktivitu v ekonomice, míní analytik společnosti Citco-finanční trhy Jiří Šimek. Domácí poptávka je slabá jak u spotřebitelů, tak u firem.

PwC: Česko patří v krizi mezi pilíře středoevropského regionu

Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Polsko a Rusko jsou pilíři středoevropského regionu a nejlépe se vyrovnávají se současnou hospodářskou krizí. Bulharsko, Maďarsko, Chorvatsko a Estonsko jsou naopak země, kterým krize výrazně "přistřihla křídla" poté, co jejich ekonomiky v uplynulých letech letěly strmě vzhůru. Uvádí to studie, kterou ČTK poskytla poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).

Odbory: Alstom chce odejít z ČR, hrozí propuštění až 650 lidí

Francouzská strojírenská společnost Alstom chce podle odborového svazu Kovo údajně přesunout výrobu elektrárenských kotlů ze svého závodu v Brně mimo ČR. Hrozí tak propuštění 400 až 650 zaměstnanců. Odbory zvažují, že ve firmě vyhlásí stávkovou pohotovost. ČTK to při jednání vedení svazu Kovo řekl předseda svazu Josef Středula.

Prodej motocyklů Jawa v Česku klesl téměř o polovinu

Prodej motocyklů tuzemské značky Jawa klesl letos v tuzemsku meziročně za tři čtvrtletí o 47 procent na 103 strojů. Kdysi dominantní výrobce tak na domácím trhu obsadil 43. místo. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Jawa, která slaví 80 let od svého založení, se do začátku nového století orientovala na produkci dvoudobých motocyklů o objemu 350 ccm. Jejich prodej na trhu EU včetně ČR zastavily stále přísnější emisní limity. Před šesti lety proto firma přišla se čtyřdobou šestsetpadesátkou, která znamenala návrat k sériové výrobě velkých čtyřtaktů po 40 letech.

Policie zadržela podezřelého z nedělní vraždy ve Střelicích

Kriminalisté zadrželi třiasedmdesátiletého důchodce, který je podezřelý z nedělní vraždy a pobodání dvou lidí ve Střelicích na Brněnsku. K činu se senior přiznal. Motivem byla hádka s lidmi na zastávce, kde se vše odehrálo, řekla mluvčí jihomoravské policie Soňa Svobodová. Pachateli hrozí doživotní pobyt ve vězení.

Útok se stal v neděli v noci, kdy na jedné z autobusových zastávek ve Střelicích stála devítičlenná rodina. U skupinky se zastavil kolemjdoucí muž s kolem. Vznikla hádka, a to údajně kvůli tomu, že skupinka byla hlučná. Senior pak prý nečekaně vytáhl vojenský nůž, jímž usmrtil jednačtyřicetiletého muže. S poraněním skončili v nemocnici dva členové rodiny; muž ve věku 32 let a žena ve věku 42 let. Pro vypátrání pachatele bylo klíčové nalezení šedesátileté ženy, která byla svědkem útoku. Po policejní výzvě se v úterý přihlásila na policii. Vyšetřování pak ukázalo, že je příbuzná podezřelého.

Na Táborsku hoří obří skládka, likvidace ohně potrvá několik dnů

Požár zachvátil v noci na středu obří skládku v Želči na Táborsku. Hořela plocha o rozloze jednoho hektaru. Po zhruba osmi hodinách hasiči požár lokalizovali, úplné uhašení odpadu ale potrvá několik dnů, řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Kvůli dýmu radili hasiči lidem z okolí nevětrat a nevycházet ven, i když podle odborníků škodliviny v ovzduší nedosáhly nebezpečných hodnot. Na místě zasahovalo až 12 hasičských jednotek.

Lhůta pro vypořádání majetku JZD končí ve většině případů letos

Lhůta pro vyrovnání majetkových podílů členů bývalých jednotných zemědělských družstev skončí ve většině případů do konce letošního roku. Doba pro vyrovnání letos s největší pravděpodobností prodloužena nebude, příslušná úprava zákona nebyla schválena. Jedinou nadějí pro osoby, které se zatím s nástupnickým zemědělským podnikem nedohodly, tak zůstává podání soudní žaloby, jinak nárok na svůj majetek ztratí. ČTK to sdělilo ministerstvo zemědělství. Výsledkem patové situace je, že tisíce lidí, většinou důchodového věku, stále marně čekají na své peníze. Jejich počet se odhaduje na 100.000, dlužná částka na deset miliard korun.

ČSA shánějí peníze, šéf dozorčí rady Novák chystá "drastické ořezání" nákladů

Mimořádné zasedání dozorčí rady Českých aerolinií řešilo především problém nedostatku hotových peněz ve firmě. Rada proto stvrdila pokračování procesu prodeje několika letadel i dalšího majetku, například bezcelních obchodů Duty Free. Šéf dozorčího orgánu Václav Novák chce příští týden přijít s plánem na "drastické ořezání" nákladů. Ve firmě pokračuje i ozdravný plán prezidenta Radomíra Lašáka. Ten mimo jiné počítá s propuštěním až 860 lidí z 4600 zaměstnanců, snížením mezd a prodejem majetku. Výpověď dosud dostalo 400 osob. Novákovi však změny připadají pomalé a nedostatečné.

Senát schválil jednodušší povolování stavby tunelů a metra

Stavitelé podzemních staveb, například železničních a silničních tunelů nebo metra, nebudou muset získávat souhlas majitelů pozemků na povrchu nad budovanou stavbou. Umožňuje to vládní novela stavebního zákona, kterou přijal Senát. Vláda poukázala například na to, že v případě plánů na výstavbu železničního tunelu z Prahy do Berouna by investor musel získat souhlas od 4000 vlastníků pozemků na povrchu. Téměř polovina vlastníků na podobné výzvy vůbec nereaguje. Vláda se proto obává, že v případě zpoždění výstavby by stát přišel o peníze z evropských fondů.

Senát souhlasil s odkladem státních maturit o jeden rok

Maturanti v letošním školním roce nebudou zřejmě skládat zkoušky dospělosti podle nových pravidel. Senát souhlasil s ročním odkladem státních maturit, který navrhla Poslanecká sněmovna. Podle zákonodárců nejsou maturity připraveny. Návrh nyní míří k podpisu prezidentu Václavu Klausovi. Státní maturity zavedl školský zákon již před pěti lety. Dodnes ale nebyly uvedeny do praxe, odkládaly se kvůli údajné nepřipravenosti.

Odškodnění za zpoždění vlaků bude platit zřejmě až za pět let

Cestující na tuzemské železnici získají nárok na odškodnění za zpoždění vlaků zřejmě až za pět let. Vyplývá to z novely zákona o drahách, kterou přijal Senát a nyní ji dostane k podpisu prezident republiky. Návrh odškodnění je obsažen v nařízení EU, ale ministerstvo dopravy využilo možnosti odložit jeho platnost o pět let.

Klaus ocenil jazzmana George Mráze čestnou plaketou

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě vyznamenal jazzového kontrabasistu George Mráze. Při příležitosti jeho 65. narozenin mu předal Zlatou plaketu prezidenta republiky. Čechoameričan Mráz patří už dlouhá léta mezi nejvyhledávanější kontrabasisty světové jazzové scény. Jeho kontrabas zní na více než devíti stovkách natočených alb. Prezident čestnou plaketou oceňuje osobnosti, které se proslavily ve svém oboru, a prospěly tak České republice. Právě mezi takové lidi Mráz rozhodně patří, řekl při předání plakety Klaus. Mráz zdůraznil, že si vyznamenání velice váží a je jím dojatý.

V USA žije někdejší absolvent pražské konzervatoře už více než 40 let. Pro emigraci se rozhodl po sovětské invazi do Československa, kdy jako čtyřiadvacetiletý získal stipendium na proslulé Berkley School of Music v Bostonu. V rozhovoru s ČTK Mráz řekl, že v srpnu 1968 právě hrál v Mnichově a chystal se na studium v USA. "Já jsem vlastně nikam neutíkal, já jsem chtěl do školy a pak už nemělo cenu se vracet," řekl. Mráz se podle svých slov nyní věnuje přípravě nového alba, které se bude natáčet v prosinci a vyjít by mělo příští rok.

Sedmnáct českých měst nabídne přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku

Nová sezona přímých satelitních přenosů z Metropolitní opery v New Yorku (Met), kterou od desátého října do května příštího roku zprostředkují kinosály 17 českých měst, je téměř vyprodána. Na tiskové konferenci v Praze to řekl Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms. "Přenosů bude devět, první nabídne nové nastudování Pucciniho Tosky uznávaného režiséra Luka Bondyho. Titulní roli ztvární finská sopranistka Karita Mattilaová," řekl Andrle. Upozornil i na další projekt, který přiblíží koncert britské popové hvězdy Robbieho Williamse na festivalu BBC Electric Proms v Londýně. Uskuteční se 20. října a bude přenášen na téměř 200 filmových pláten 23 evropských zemí včetně pražského Světozoru a teplického kina Květen.

Velká retrospektiva na Hradě představuje celé dílo Josefa Čapka

Velká retrospektivní výstava děl Josefa Čapka se pro veřejnost otevře ve čtvrtek v Jízdárně Pražského hradu. Nabídne návštěvníkům stovky děl, vedle těch slavných a známých ale bude její jádro tvořit Čapkova dosud neznámá tvorba. Výstavu zahájil prezident Václav Klaus. Tvůrcům expozice se podařilo získat i díla rozptýlená ve sbírkách soukromých majitelů. Některá z těchto děl byla naposledy vystavena v roce 1946 na Čapkově posmrtné výstavě, a některá byla dokonce považována za nezvěstná.

V Karlových Varech začal Tourfilm, soutěží 614 filmů a 352 multimédií

V Karlových Varech začal 42. ročník festivalu filmů věnovaných turistice a cestovnímu ruchu Tourfilm 2009, kde bude letos soutěžit rekordní počet 136 zemí z celého světa. Přihlásily na 614 filmů a 352 multimediálních projektů. Zastoupeny jsou i tuzemské snímky, v hlavní soutěži jich bude deset.

Soutěžní spoty jsou podle ředitele Tourfilmu Josefa Schütze považovány za velmi důležitý nástroj marketingu a do jejich natáčení jsou investovány čím dál vyšší částky. Ty se někdy vyrovnají třeba nízkorozpočtovým celovečerním filmům a pracují na nich renomovaní režiséři. Pokud by některý z českých zástupců v hlavní soutěži uspěl, bylo by to velké a příjemné překvapení, podotkl Schütz. Mezi zajímavé filmy řadí například spoty propagující východní Čechy. Letos Tourfilm láká publikum rovněž na cestovatele. Hlavní hvězdou je šestatřicetiletý Ian Wright, považovaný za jednoho z nejlepších světových cestopisných moderátorů. Uvádí dokumenty například na televizních kanálech Discovery Channel a Travel Channel. Hostem je také nejvíce překládaný český cestopisný spisovatel Miroslav Stingl (napsal 41 knih a je také náčelníkem indiánského kmene Kikapů). Dále cestovatel Rudolf Švaříček, fotograf divočiny Petr Slavík a polární cestovatel a průvodce Mirek Jakeš.

Severočeské muzeum v Liberci představuje pohřební rituály

Hřbitovy, pomníky horolezcům a zvyky spojené s odchodem člověka ze světa představuje Severočeské muzeum v Liberci. Snímky vytvořil jablonecký cestovatel Zdeněk Skořepa, který projel 63 zemí. Smutné, honosné a nezvyklé rituály přibližuje návštěvníkům na 60 fotografiích. Skořepa zachytil třeba pomník obětem výstupů na K2 z Pákistánu, vyfotil také muslimské hřbitovy v Íránu, Turecku a Kyrgyzstánu. Zmapoval rituály v Gambii a Etiopii. Protipól ponurým záběrům tvoří veselý hřbitov z Rumunska vyzdobený obrázky a humornými příběhy ze života pohřbených.

Do Ostravy se po šesti letech na jeden den vrátí Petřkovická venuše

Do Ostravy se po šesti letech vrátí Petřkovická nebo též Landecká venuše. Pouze na jediný den bude 28. října vystavena v budově Nové radnice, a to u příležitosti dne otevřených dveří, řekl primátor Ostravy Petr Kajnar. Petřkovická venuše je jedinou štíhlou Venuší v Evropě a také jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů na území severní Moravy a Slezska.

Hradní motocyklisté předvedli svou show pod katedrálou sv. Víta

Vojenské motocykly, které krouží do rytmu hudby z filmu Sedm statečných, to mohli turisté vidět na třetím nádvoří Pražského hradu přímo pod katedrálou svatého Víta. Asi dvacetiminutová show byla součástí vystoupení reprezentativní motocyklové jednotky Hradní stráže. Přehlídka, kterou sledovaly desítky turistů, se koná pravidelně od května do října, vždy první středu v měsíci. Hradní motocyklisté během ní mají k dispozici vyhrazenou plochu zabírající většinu třetího nádvoří.

Google spustil v mapách panoramatické snímky Prahy

Česká pobočka americké internetové společnosti Google spustila mapovou službu Street View, která zobrazuje panoramatické snímky vybraných míst v ČR. V současnosti pokrývá Prahu a její okolí a dálnici D1 z Prahy do Brna. Google začal ulice Prahy fotit prostřednictvím speciálního vozidla letos v květnu. Česko je teprve osmou zemí v Evropě, kde firma službu nabízí. Do konce roku by měly přibýt panoramatické snímky Brna, Olomouce, Plzně nebo Českého Krumlova.

První obchodníci zahájili v Česku prodej vánočního zboží

První tuzemští obchodníci v těchto dnech zahájili prodej vánočního zboží. Mnozí obchodníci letos plánují více slevových akcí, protože se obávají, že Češi kvůli dopadům hospodářské krize budou v předvánočním období méně utrácet.

Sport

Radek Štěpánek skončil na tenisovém turnaji v Tokiu hned v prvním kole. Český reprezentant hrál svůj první zápas po triumfu českých tenistů nad Chorvatskem v semifinále Davisova poháru koncem září a za hodinu a šest minut prohrál s hráčem z kvalifikace Ernestsem Gulbisem z Lotyšska dvakrát 4:6. Štěpánek byl v japonské metropoli nasazen jako číslo šest, ale roli favorita nepotvrdil.

Fotbalový reprezentant Václav Svěrkoš je zraněný, trenér Ivan Hašek proto dodatečně povolal na kvalifikační zápasy s Polskem a Severním Irskem záložníka Libora Sionka. Kouč to oznámil na setkání s novináři ve Štiříně.

Počasí - padaly teplotní rekordy

Počasí lámalo rekordy. Nejtepleji bylo ve Znojmě, kde se teploty vyšplhaly až na 27,8 stupně Celsia. V Brně bylo naměřeno 27,3 stupně a byl tak překonán teplotní rekord starý 33 let. V Praze padl rekord z roku 1966. V Klementinu naměřili přesně 24,8 stupně Celsia. A jak bude ve čtvrtek? Oblačno, ojediněle přeháňky, během dne v Čechách až zataženo a častější déšť, ojediněle bouřky. Obloha se ve čtvrtek zatáhne i na Moravě a ve Slezsku. Teploty ale zůstanou vysoké, do 26ti stupňů Celsia.