Zprávy

Sněmovna odmítla jednat o svém rozpuštění, předčasné volby v listopadu nebudou

Poslanci nezařadili na program schůze sněmovny návrh na rozpuštění dolní komory. Pro bylo 83 poslanců, proti 62. Následně neschválili ani program a schůze skončila. Bod o rozpuštění sněmovny odmítla ČSSD zařadit na program schůze krátce před jejím začátkem. Bojí se prý toho, že by rozpuštění sněmovny bylo opět napadeno u Ústavního soudu a zpochybněny by byly i volby plánované na počátek listopadu. ČSSD podpořila KSČM a Strana zelených. Sněmovní volby se tak předčasně v plánovaném listopadovém termínu konat nebudou. ČSSD chce jednat o návrhu rozpočtu pro příští rok a volby mít v řádném termínu až příští rok.

Volby do sněmovny musejí být nejpozději koncem května 2010

Volby do Poslanecké sněmovny musejí být nejpozději 28. a 29. května příštího roku. Ukládá to ústava, podle níž se musejí konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě současné sněmovny skončí ve čtvrtek 3. června 2010. Nejzazším termínem pro volby je tak konec května vzhledem k tomu, že volebními dny jsou podle zákona pátek a sobota.

Podle politologů se ČSSD odkladem voleb zbaví odpovědnosti za škrty

Pro ČSSD by bylo podle politologů výhodné zbavit se odpovědnosti za rozpočtové škrty, což je možná důvod, proč nechce rozpustit sněmovnu a žádá uspořádání voleb až v řádném termínu na jaře roku 2010. Odklad hlasování může také posílit pozici velkých stran na úkor menších, shodují se politologové, které oslovila ČTK. "Je dost dobře možné, že sociální demokracie si spočítala, že v tuto chvíli už by možná bylo výhodnější, kdyby nejhorší dobu překlenula úřednická vláda a ona (ČSSD) vlastně nemusela dělat nejrůznější škrty," řekl politolog Tomáš Lebeda. Souvislost mezi odkladem voleb a schvalováním protikrizových balíčků vidí i politolog Zdeněk Zbořil. "Takže je to útěk před odpovědností," dodal. Zdůraznil také, že odklad voleb pomůže velkým stranám na úkor těch menších. "Možná, že si uvědomily, že v podzimních volbách by určitě ztratily ty dvě největší strany na úkor těch malých stran, a zejména TOP 09," řekl Zbořil. To, že odklad voleb může oslabit menší strany, si myslí i Lebeda. Malé formace se totiž podle něj při podzimní kampani do značné míry finančně vyčerpaly. Lebeda dále konstatoval, že listopadový termín voleb možná sociálním demokratům nevyhovoval i kvůli výročí sametové revoluce. "Myslím si, že celková atmosféra nebude pro levici úplně nejlepší," řekl.

Fischer povede vládu jen s obnoveným mandátem a úsporným rozpočtem

Premiér Jan Fischer chce rychlou dohodu stran o tom, jaká vláda povede stát do řádných voleb. V případě, že bude i nadále pověřen jeho kabinet, žádá obnovení mandátu vlády, tedy zřejmě opakování hlasování o důvěře. Chce zároveň pokračovat jen s rozpočtem s deficitem do 170 miliard korun, pro jehož prosazení je třeba schválit rozpočtové restrikce ministra financí Eduarda Janoty. Fischer zdůraznil, že jeho vláda byla sestavena s omezeným mandátem a počítala, že se rozejde v listopadu. Nová vláda podle něj potřebuje nové zadání. Pokud by se poslanci rozhodli, že chtějí, aby dosavadní kabinet pokračoval, musejí přijmout úsporná opatření, o nichž bude vláda jednat ve středu.

Janota nechce schodek 230 mld. Kč, navrhne snížení státních platů

Ministr financí Eduard Janota se nehodlá smířit s návrhem rozpočtu na příští rok se schodkem 230 miliard Kč. Předloží proto na příští jednání vlády balíček opatření zahrnující škrty ve výdajích, které zahrnují i snížení platů ve veřejné sféře o tři procenta, a zvýšení daní a pojistného. Balíček je podle něj připravený v paragrafované verzi a v případě politické vůle a jeho schválení je připraven mu rozpočet přizpůsobit během pěti dnů. Janota upozornil, že je proti návrhu na zvýšení důchodů, protože nebyla splněna zákonná podmínka zvýšení inflace. "Řada členů vlády s tím má problém," podotkl. MF navrhne také zmrazení nebo jen nepatrné zvýšení plateb státu do systému zdravotního pojištění či škrty v sociálních dávkách v řádu 20 miliard Kč. Snížení platů ve veřejné sféře o tři procenta přinese do státní pokladny šest miliard Kč. "Není to záchrana rozpočtové bilance, ale považuji to za adekvátní vzhledem k situaci v rozpočtech," uvedl.

Ministr financí navrhuje zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty o dvě procenta a horní sazby o jedno procento. Mezi další Janotovy návrhy na snížení schodku rozpočtu patří zdvojnásobení daně z nemovitosti, snížení příspěvku na stavební spoření o třetinu u všech smluv. Ministr plánuje také zvýšit spotřební daň u benzinu a nafty, ale i u alkoholu a cigaret. O balíčku úsporných legislativních změn, který by měl schodek srazit na 160 či 165 miliard, bude vláda jednat ve středu a pak ještě v pondělí.

Klaus zve na středu Topolánka s Paroubkem na Hrad

Prezident Václav Klaus pozval na středu na Hrad předsedy nejsilnějších stran Mirka Topolánka (ODS) a Jiřího Paroubka (ČSSD). Politici by měli jednat s hlavou státu o řešení politické a ekonomické situace v zemi. Klaus tak reagoval na rozhodnutí ČSSD nepodpořit ve sněmovně rozpuštění dolní komory, což znemožnilo vypsat na počátek listopadu předčasné volby. Hrad to sdělil v tiskovém prohlášení.

Předseda ODS se vzdal poslaneckého mandátu

Předseda ODS Mirek Topolánek se vzdal poslaneckého mandátu. Svůj dopředu avizovaný krok ohlásil na plánu sněmovny poté, co sněmovna nedokázala schválit program schůze a hlasovat o svém rozpuštění. "Již minulý týden, protože Paroubka znám a jeho názorový veletoč jsem předpokládal, jsem se rozhodl rezignovat na mandát poslance Parlamentu České republiky. Já nejsem Paroubek, pro obyčejné lidi udělám daleko víc mimo tuto budovu," prohlásil Topolánek.

Podle šéfa KSČM Topolánek odchodem ze sněmovny hraje o post eurokomisaře

Tím, že se vzdal poslaneckého mandátu, předseda ODS Mirek Topolánek podle KSČM naznačil, že se chce stát eurokomisařem. "Hraje na to, aby byl kandidován na eurokomisaře," komentoval Topolánkův krok předseda komunistů Vojtěch Filip. Klub se rozhodl nepodpořit rozpuštění sněmovny podle svého předsedy Pavla Kováčika jednomyslně. Je podle něj potřeba řádně projednat státní rozpočet na příští rok.

Ústavní soud zastavením řízení formálně ukončil Melčákovu kauzu

Plénum Ústavního soudu (ÚS) zastavením řízení formálně ukončilo projednávání podání nezařazeného poslance Miloše Melčáka, jehož výsledkem bylo zrušení předčasných voleb. ČTK to potvrdil generální sekretář soudu Tomáš Langášek. O Melčákovu návrhu na zrušení zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny soud veřejně rozhodl ve čtvrtek, zbývalo ještě rozhodnout o stížnosti, jejíž projednávání bylo do té doby přerušeno. Melčákova stížnost formálně směřovala proti rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb. Poslanec tvrdil, že vyhlášení předčasných voleb porušilo jeho ústavně garantované právo vykonávat nerušeně poslanecký mandát po celé volební období. Prezidentovo rozhodnutí ovšem pozbylo platnost spolu se zákonem o zkrácení volebního období.

Ústavní soud také odmítl stížnost Ondřeje Lněničky, poslaneckého kandidáta občanských demokratů. Lněnička napadl předběžné opatření, jímž ÚS odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta Václava Klause o vyhlášení voleb na 9. a 10. října. Lněnička tvrdil, že ústavní soudci při odkladu vykonatelnosti chybovali. Melčák totiž ve stížnosti žádný odklad nepožadoval.

Podle prezidenta za politický chaos může Ústavní soud

Prezident Václav Klaus zatím nechce hodnotit situaci ve sněmovně, která proti očekávání nehlasovala o svém rozpuštění. Politický chaos je podle Klause důsledkem rozhodnutí Ústavního soudu, který minulý týden zrušil zákon o zkrácení volebního období a tím i říjnové volby vyhlášené prezidentem. "Tentokrát nemyslím, že jsou viny politické strany. Tentokrát je to souboj politických stran s Ústavním soudem. Když tento problém před dvěma týdny vypukl, tak jsem již tehdy řekl, že se bojím, že to povede k destabilizaci a chaotizace situace a to je určitě nedobrý výsledek," řekl Klaus na dotaz novinářů v Lublani po setkání se slovinským prezidentem Danilo Türkem.

Vysvětlovat české dění partnerům v EU není snadné, míní Kohout

Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité. "Vždycky od našich českých přátel potřebujeme nějaké vysvětlivky k rychle se měnící české politické scéně," řekl po úterním zasedání ministrů zahraničí zemí EU švédský ministr. "Já bych se omezil pouze na konstatování, že některé věci se velmi obtížně komunikují našim zahraničním partnerům," řekl novinářům šéf české diplomacie. Dál odmítl situaci v Česku komentovat.

Klaus navštíví v polovině října Rusko

Prezident Václav Klaus navštíví v polovině října Rusko, kde bude jednat o ekonomických vztazích mezi Prahou a Moskvou. S odvoláním na ruskou ambasádu v Praze o tom informoval deník E15, ČTK to potvrdily i diplomatické zdroje. Mluvčí Hradu Radim Ochvat zprávu o Klausově cestě do Ruska potvrdit nechtěl. Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů by Klaus měl do Moskvy přicestovat 14. října, ale cesta prý ještě závisí na vývoji na české předvolební scéně. Na návštěvě, která by měla mít pracovní charakter včetně schůzky hlav států, se Klaus domluvil se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem během květnového summitu EU-Rusko v Chabarovsku.

Skončil soud se squattery, dostali podmínky a prospěšné práce

Obvinění squatteři dostali i v úterý za obsazení domu na pražském Albertově dvouměsíční podmíněné tresty a veřejně prospěšné práce. Obvodní soud pro Prahu 2 tak ukončil rozhodování o 23 v neděli zadržených lidech. Mezi nimi byli i dva Němci a Finka, které soud zároveň potrestal osmnáctiměsíčním vyhoštěním. Soud, který se squattery zabýval od pondělí, celkem uložil devět dvouměsíčních trestů podmíněně odložených na jeden rok a 13 trestů veřejně prospěšných prací v rozmezí 80 až 100 hodin. Jednomu obviněnému soudce Milan Rossi podmíněně stíhání zastavil, protože byl v budově fotografovat. Všem zadrženým hrozily za neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru až dva roky vězení. Rossi po oba dny rozhodoval s vyloučením veřejnosti ve zjednodušeném řízení. Tresty udělil trestním příkazem, proti kterému pak obvinění do osmi dnů mohou podat odpor. Pokud to udělají, jejich případ se před soudem projedná v klasickém hlavním líčení. Squatteři se do cel předběžného zadržení dostali poté, co v sobotu na celý den obsadili nevyužívaný dům soukromého majitele.

Jihočeský kraj vyzval vládu, aby řešila situaci na Šumavě

Jihočeští zastupitelé vyzvali vládu, aby situaci na Šumavě aktivně řešila v souladu se zájmem obcí a krajů. Neprošel ale návrh, aby kraj využil zákonodárnou iniciativu a podal návrh zákona o Národním parku Šumava. Při projednávání zprávy o situaci na Šumavě někteří zastupitelé prosazovali kvůli kůrovcové kalamitě tvrdší postup kraje, přáli by si zmenšit hranice chráněného území, ale také prověřit hospodaření Správy NP a CHKO Šumava. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) připomněl, že kraj nemá příliš možností, jak zasahovat do situace v národním parku či do rozvoje území. Je to v pravomoci státu a obcí. "Jsme dohlížecí orgán, který se do sporu vlamuje, protože mu záleží na dalším rozvoji," uvedl.

Zastupitel a exhejtman Jan Zahradník (ODS) uvedl, že pseudotermín bezzásahová území, kde se vývoj v národním parku ponechává přirozenému přírodnímu vývoji, nemá oporu v zákoně. Poukázal také na ztrátové hospodaření Správy NP a CHKO navzdory mnohamilionovým dotacím a zvyšující se těžbě. Pokud by se otevřel zákon o NP, bylo by možné zmenšit jeho území, jež je podle něj obrovské. Komunista Luboš Dvořák pak požadoval, aby kraj návrh zákona o NP podal, podle něj leží připraven v paragrafovém znění v Plzeňském kraji.

Očkováni budou nejprve chronicky nemocní a zdravotníci

V první vlně očkování proti prasečí chřipce by mělo dostat vakcínu 250.000 pacientů s chronických onemocněním a 160.000 zdravotníků. Počítá s tím návrh očkovací strategie, který představila novinářům ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. V další vlně má být očkováno asi 90.000 zaměstnanců nezbytných pro chod státu. Nejrizikovější skupinou jsou podle ministerstva pacienti s chronickým onemocněním dýchacích cest. Dále mají být očkováni lidé se závažným srdečním onemocněním a těhotné ženy ve druhém či třetím trimestru rizikového těhotenství. Očkováni mají být i zdravotníci urgentních příjmů nemocnic, pohotovostí, záchranné služby, transfuzních stanic a pracovníci na infekčních odděleních nemocnic. Vakcínu dostanou také gynekologové, lékárníci, zubaři a jiní specialisté ve fakultních a krajských nemocnicích. V další vlně budou očkováni hasiči, policie a vojáci, zejména ti, kteří vykonávají službu v terénu. Ministerstvo chce zabezpečit také chod energetiky a sociálních služeb očkováním deseti až 30 procent zaměstnanců. Naopak nebudou očkováni poslanci, senátoři, členové vlády, zaměstnanci ministerstev ani orgánů státní správy, řekla ministryně.

Mladí lékaři před atestací dostanou peníze na vzdělávání

Mladí lékaři před atestací mohou dostat peníze na nezbytné vzdělávání. Částky v řádu tisíců mohou získat z nového projektu Iuventus Medica, který spadá pod Nadaci Charty 77. Od října do konce roku rozdělí nadace 800.000 korun, v budoucnu by měly projekt sponzorovat hlavně farmaceutické firmy. Novinářům to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) a iniciátor projektu Milan Kubek. "Podmínkou pro získání finančního příspěvku je prokázání nákladů na kurzovné nebo odbornou literaturu," uvedl Kubek. Pokud začínající doktor požádá o příspěvek, ČLK prověří, že je skutečně lékař, je členem komory a nemá atestaci. "Je jisté, že ta podpora se nebude moci pohybovat v řádech desetitisíců pro jednotlivé lékaře, ale nějak se začít musí," dodal. Příprava na atestaci stojí 1000 až 15.000 korun za jeden den kurzu. Podle Kubka přitom kurzy trvají třeba i měsíc. Po dobu konání kurzu si navíc mladý lékař musí často platit ubytování v místě konání, samozřejmostí je nákup odborné literatury. Nástupní plat lékaře bez atestace je prý 18.000 až 20.000 korun měsíčně. Letos byly navíc zavedeny poplatky za závěrečnou atestační zkoušku, pohybují se mezi 3500 a 7000 korun. Právě kvůli nespokojenosti s možností dalšího vzdělávání nebo s pracovními podmínkami odchází až čtvrtina mladých lékařů pracovat do zahraničí.

Situace Romů v ČR se v něčem zlepšila, soudí Rada Evropy

Situace Romů v Česku v oblasti dodržování lidských práv zaznamenala v posledních letech do jisté míry pozitivní vývoj, v některých bodech je ale nadále znepokojivá, uvedla Rada Evropy. Podle oficiálních údajů sice klesl v zemi počet násilných činů motivovaných rasovou nesnášenlivostí, ale ty, které byly spáchány, vzbuzují obavy, že česká justice a policie ne vždy zajišťují obětem dostatečnou ochranu. Podobné znepokojení vyvolávají případy policejních excesů vůči rasovým menšinám. Existuje nicméně návrh zákona o inspekci bezpečnostních sil, který má nad nimi zajistit vládní dohled. Jestliže v právní oblasti nastal pokrok v boji proti rasismu, právní prostředky na ochranu proti diskriminaci nejsou podle dokumentu stále dostatečné.

Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI), která jako orgán RE tuto zprávu vypracovala, dále pochválila i nejvyšší české politiky, že odsoudili projevy extremismu a hrozili tvrdým opatřením proti neonacistickým skupinám. Na druhou stranu podle ní někteří politici z protiromských nálad dokázali těžit politický kapitál a znepokojivá je existence politické strany s podporou extrémní pravice, která je opět aktivnější, i šíření protiromských nálad v tisku a na internetu. Změna v posledních letech podle ECRI nastala i ve školství ČR, kde zvláštní školy, kam byly dříve posílány děti ze sociálně hůře přizpůsobivých romských rodin, nahradily specializované školy určené jen pro skutečně hendikepované děti. "Romové stále velmi reálně pociťují znevýhodnění v přístupu jak ke vzdělávání, tak k zaměstnání. Běžnou praxí stále zůstává jejich neúměrné zastoupení ve speciálních školách a segregace v normálních školách, takže snaha o prolomení začarovaného kruhu chabých školních výsledků se potýká s rostoucími obtížemi," uvádí nicméně ECRI. V ČR jsou podle RE zaznamenávány i sporadické případy antisemitských skutků vůči osobám nebo majetku.

BIS monitoruje firmu kvůli reklamě proti radaru

Bezpečnostní informační služba (BIS) monitoruje činnost reklamní agentury Big Board, která zdarma poskytla své reklamní plochy sdružení Ne základnám. Uvedenou společnost prý využívá Rusko k podpoře svých zájmů v ČR, jedná se však pravděpodobně o nevědomou spolupráci. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz. Vedení firmy, která patří k nejvýznamnější společnostem působícím v Česku v oblasti velkoplošné reklamy, označilo tyto informace za nesmysl. Komu patří mezinárodní společnost se sídlem v Lucemburku, která kromě Prahy působí i v Rusku, Ukrajině nebo Bělorusku, není podle serveru jasné.

Košický zlatý poklad bude přístupný v Národním muzeu

Za přísných bezpečnostních opatření bude od středy 16. září veřejnosti v nové budově Národního muzea v Praze zpřístupněna výstava Košický zlatý poklad. Jejím základem jsou zlaté mince reprezentující široký geografický záběr, který se řadí mezi nejvýznamnější nálezy v rámci celé Evropy. Téměř 3000 zlatých mincí, tři medaile a renesanční řetěz obnáší zhruba 13 kilogramů ryzího zlata. Podle ředitele Národního muzea v Praze Michala Lukeše je soubor pojištěn na osm milionů eur (20,8 milionu korun). "Pochopitelně historická hodnota je nevyčíslitelná," řekl Lukeš ČTK. Upozornil na světový unikát - zlatou jezdeckou medaili Ferdinanda I. z roku 1541 či nejstarší mince, jimiž jsou uherské a sedmihradské ražby římského císaře a českého a uherského krále Zikmunda Lucemburského z 1. třetiny 15. století. Exponáty instalované v prvním patře budovy bývalého Federálního shromáždění chrání bezpečnostní vitríny, speciální sklo, fyzická ostraha i kamery. Vystavena je i měděná schránka tvaru bochníku chleba, ve které byly mince uloženy. Poklad byl nalezen v roce 1935 při rekonstrukci budovy bývalé Spišské komory v Košicích. Byl ukryt patrně mezi lety 1679 a 1682, kdy byly Košice ohroženy protihabsburským povstáním.

Začal Znojemský hrozen, festival pořadů a reklam o jídle a pití

Na televizní pořady a rozhlasové relace o jídle a pití se zaměřuje festival Znojemský hrozen, jehož 11. ročník bude do pátku ovládat kulturní život ve Znojmě. Samostatná soutěžní sekce se věnuje reklamám na potraviny. Pro milovníky dobrého jídla jsou připraveny národní dny švédské, rumunské a české gastronomie s veřejnými ochutnávkami a kulturním programem. Producenti letos do soutěže přihlásili 124 televizních pořadů, 44 rozhlasových pořadů a více než padesátku reklamních spotů. Většinu z nich mohou lidé zhlédnout a vyslechnout při veřejných projekcích v kině Svět. Odborná část programu je tentokrát zasvěcena například pivu. Pivo je také hlavním tématem Gastronomických grotesek, doprovodné výstavy kresleného humoru. Vystavuje 38 autorů z Česka i Slovenska, sešlo se více než 200 kreseb. Součástí festivalu jsou i další výstavy, vrcholem kulturního programu je koncert houslisty Václava Hudečka.

Expozici technického muzea doplnila fontána z Expa 58

Národní technické muzeum (NTM), které prochází náročnou mnohaletou rekonstrukcí, dostalo nový exponát. Ve foyeru třetího patra byla instalována interiérová fontána, která vznikla pro světovou výstavu Expo 58 v Bruselu, kde dostala také jednu z cen. Po desítkách let se dočkala rekonstrukce. Interiérová fontána vznikla pro expozici skla v československém pavilonu, který ve velké světové konkurenci dostal desítky ocenění včetně hlavní ceny. Čestný diplom dostala i sama fontána, která byla podle Jany Paulyové z NTM nejen odvážnou uměleckou kompozicí své doby, ale i jednou z prvních realizací uměleckého díla ve veřejném prostoru. Fontána je podle odborníků ukázkou vytříbeného výtvarného cítění konce 50. let.

Archeologové nalezli v Mikulčicích středověkého koníka z keramiky

Hračku v podobě keramického koníčka objevili v uplynulých dnech archeologové při záchranném výzkumu v Mikulčicích u Hodonína. Děti si s ní hrály někdy ve 14. až 15 století, řekl ČTK František Kostrouch z hodonínského Masarykova muzea. Nález je mimořádný - dřevění nebo keramičtí koníci patřili od pradávna k oblíbeným klukovským hračkám, archeologové je ale nalézají zcela ojediněle. Soška je vyrobena z jemně plavené hlíny. Koníček měří na délku osm a na výšku sedm centimetrů. Původně měl i jezdce. Patrně to byl rytíř, který byl s levou přední nohou koně ulomen a soška proto skončila v odpadní jámě, uvedl archeolog. Soška koníčka nyní ukazuje, že muselo jít o jedno z nejbohatších hospodářství v tehdejších Mikulčicích. Nálezy hraček tohoto druhu pocházejí většinou z vyspělého a bohatého prostředí měst a hradů. Na vesnici se používaly jen ojediněle. Archeologové počítají s tím, že své nové objevy v Mikulčicích představí na některé z výstav veřejnosti.

Sport

České stolní tenistky získaly na mistrovství Evropy v soutěži družstev bronzovou medaili, která je pro ně prvním cenným kovem od rozdělení federace. Tým ve složení Iveta Vacenovská, Renata Štrbíková a Dana Hadačová si medaili zajistil čtvrtfinálovým vítězstvím 3:0 nad favorizovaným Rumunskem. V souboji o finále Češky podlehly stejným rozdílem obhájkyním titulu Nizozemkám.

Český daviscupový reprezentant Lukáš Dlouhý si ve dvojici s Indem Leandrem Paesem zajistil účast na tenisovém Turnaji mistrů v Londýně. Čerství vítězové čtyřhry na US Open spolu hráli na prestižním zakončení sezony již loni, v roce 2007 turnaj osmi nejlepších párů absolvoval Dlouhý po boku Pavla Víznera.

Barbora Záhlavová-Strýcová vypadla na tenisovém turnaji v Québeku hned v 1. kole po prohře 2:6, 1:6 s domácí Valerií Tetreaultovou.

Bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová byla zvolena viceprezidentkou komise sportovců organizace sdružující evropské olympijské výbory (EOC). Olympijská vítězka z Turína a dvojnásobná mistryně světa by měla funkci spolu s dalšími novými členy zastávat do roku 2013.

Počasí v České republice

Ve středu čekáme oblačno, přechodně i polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 21 a 25 stupňů Celsia, na horách kolem 16.