Zprávy

Klaus chce o lisabonské smlouvě rozhodnout jako poslední v EU

Prezident Václav Klaus o svém postoji k lisabonské unijní smlouvě rozhodne až jako poslední v Evropě. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Uvedl, že počká nejen na vyjádření českého Ústavního soudu a irské referendum, chce znát také rozhodnutí německého ústavního soudu a polský postoj. Irské referendum se má konat na podzim, na jeho výsledky čeká i polský prezident Lech Kaczynski. "Já určitě spěchat nebudu," zdůraznil Klaus. Prezident je odpůrcem smlouvy, a otálí proto s podpisem dokumentu, třebaže smlouvu už schválily obě komory českého parlamentu. Lisabonská smlouva, která má reformovat řízení rozšířené unie, povede podle Klause k obrovské centralizaci a "jednotnému evropskému nadstátu". Smlouvu by měl znovu posoudit český Ústavní soud, přípravu ústavní stížnosti oznámila skupina senátorů. Německý ústavní soud se má ke smlouvě vyjádřit zřejmě v poslední červnový den. Irové budou opakovat referendum o dokumentu na podzim, protože loni jej všelidové hlasování v této zemi odmítlo. Klaus poté prohlásil, že smlouva je "mrtvá". Dublin si vyžádal minulý týden na summitu EU určité záruky o svrchovanosti nad některými oblastmi. Podle Klause garance smlouvu mění, a proto je nezbytná ratifikace dohody s Irskem v parlamentu. Podle české vlády, která v rámci předsednictví EU záruky na bruselském summitu vyjednala, ovšem garance smlouvu nemění, a proces ratifikace se znovu neotevře. Podle vysoce postaveného českého diplomata nemá Klaus se svými argumenty žádnou šanci. "Je to neprůstřelné," prohlásil. Vládní právníci už prý také jednají s hradními experty.

Klaus: Výměna vlády české předsednictví nepoškodila

Vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) a nástup úřednického kabinetu během českého předsednictví Evropské unii neměly podle prezidenta Václava Klause na kvalitu předsednictví zásadní vliv. Výměna vlády Česko v očích zahraničních představitelů nepoškodila, řekl prezident v rozhovoru pro Český rozhlas. Připustil sice, že změnou kabinetu si Česko předsednictví zkomplikovalo. Koaliční vládě ODS, zelených a lidovců vyjádřila sněmovna nedůvěru na konci března, tedy v polovině předsednictví. Udělali to opoziční sociální demokraté a komunisté s pomocí několika poslanců zvolených za koaliční strany. Topolánek pak obvinil Klause, že se na vyslovení nedůvěry podílel. Prezident to rozhodně popřel. Úřednickou vládu, na jejímž vytvoření se dohodly ODS a ČSSD, jmenoval Klaus počátkem května. V následujících dvou měsících předsednictví normálně pokračovalo, soudí prezident. "Že pánové (bývalý premiér Mirek) Topolánek a (exministr zahraničí Karel) Schwarzenberg se velmi těšili ze své role v tomto našem předsednictví Evropské unie a že byli samozřejmě zklamáni, když tyto své role mohli hrát jen půlku toho předsednictví, to je naprosto logické," řekl. Česko však podle něj ve své roli obstálo. Prezident si nemyslí, že pro předsednictví byly důležité přátelské vztahy představitelů koaliční vlády s významnými evropskými politiky. Podle Klause to bylo "velmi falešné kvazikamaráděníse". Zdůraznil, že on sám se podílel na předsednictví po celou dobu, řídil několik summitů a byl v kontaktu s šéfem Evropské komise Josém Barrosem, kterého prý velmi dobře a dlouho zná. Kontinuita tak byla zachována, dodal.

Cyril Svoboda: Na podzim nám může v EK zbýt "řízení vrátnice"

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda je přesvědčen, že Česko ztratí šanci na obsazení zajímavého portfolia evropského komisaře, pokud s nominací bude čekat až na podzim. "V den, kdy bude zvolen (předseda Evropské komise), začne vybírat komisaře a v ten den by měl být návrh ČR. Je ostuda, že nebude," uvedl Svoboda s tím, že tím Česko prohraje jakoukoli šanci na zisk zajímavého portfolia a můžeme dostat tak nanejvýš "komisaře pro autoprovoz či řízení vrátnice." Česko má přitom ambice získat důležitý post v Evropské komisi. Nejvíce prý stojí o komisaře pro energetiku, podle dobře informovaného zdroje by údajně stát šanci měl, mimo jiné kvůli tomu, že expremiér Mirek Topolánek (ODS) během českého předsednictví pomohl vyřešit plynovou krizi vyvolanou Ruskem a Ukrajinou. Praze by vyhovoval i komisař pro dopravu nebo nějaká jiná ekonomická oblast, uvedla ČTK. Českým eurokomisařem by chtěl i nadále zůstat Vladimír Špidla. "Pochopitelně mě to zajímá, ale rozhodovat budou jiní," řekl Špidla na tiskové konferenci k možné kandidatuře. Špidlovo jméno již padlo v ČSSD, podle některých diplomatických zdrojů ale tato možnost v současnosti není politicky průchodná.

EK podle Špidly vidí v boji proti oteplování příležitost pro zaměstnanost

Český člen Evropské komise Vladimír Špidla řekl, že boj proti oteplování ovzduší způsobí ztrátu mnoha pracovních míst ve znečišťujících odvětvích, ale vytvoří stovky tisíc "zelených" pracovních příležitostí. Jeho slova při zahájení odborného fóra v Bruselu citovala agentura AFP. Evropská komise podle Špidly odhaduje, že dosažení cíle Evropské unie vyrábět pětinu energie z obnovitelných zdrojů vytvoří do roku 2020 410.000 pracovních míst. Agentura nezmiňuje, zda Špidla vyčíslil i předpokládané ztráty pracovních míst ve znečišťujících odvětvích, která by se měla omezovat. AFP citovala Světový fond na ochranu přírody (WWF), podle něhož teď v ekologicky čistých odvětvích pracuje v EU 3,4 milionu lidí přímo a pět milionů nepřímo. Velmi znečišťující obory, jako jsou doly, výroba elektřiny, rafinerie, plynárenství, ocelárny a cementárny, představují podle WWF 2,8 milionu míst.

ČSSD oznámila založení křesťansko-sociální platformy

Sociální demokracie oznámila založení křesťansko-sociální platformy. Jde o neformální seskupení členů a příznivců ČSSD, kteří se chtějí podílet na prosazování křesťanských hodnot vyjádřených v církevních naukách a náboženských myšlenkách do sociálnědemokratické politiky. Na tiskové konferenci v Lidovém domě to řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předseda lidovců Cyril Svoboda označil vznik platformy za "předvolební zbožnost" strany založené na sekularismu. Připomněl, že sociální demokracie potopila dohodu církví se státem o majetkovém vyrovnání a nepodpořila ratifikaci smlouvy České republiky s Vatikánem. To Sobotka, který je zakládajícím členem platformy, rozhodně odmítl. Sociálním demokratům podle něj záleží na vztahu k církvím. Mrzí ho prý, že se redukoval jen na restituce majetku. ČSSD jde podle něj o širší spektrum aktivity pomáhající překonávat těžkosti lidí v životě. Uvedl také, že za vlády sociální demokracie zažívaly velký rozvoj církevní školy, charita i diakonie nekatolických církví. ČSSD během osmi let vlády s výjimkou majetkového vyrovnání neměla s církvemi žádný konflikt. Platforma se nechce zabývat církevními restitucemi nebo smlouvou s Vatikánem. Jsou to politické záležitostí závislé na vládním rozhodnutí, uvedl jiný zakládající člen platformy, exministr vnitra František Bublan. Platforma není podle zakladatelů žádnou frakcí sociální demokracie a nechce být ani spojována s žádnou konkrétní církví.

Do KDU-ČSL podle Svobody přichází víc členů, než odchází

I když z jihomoravské organizace KDU-ČSL odešlo v posledních týdnech pět desítek členů, je podle předsedy strany Cyrila Svoboda situace uvnitř lidovců stabilizovaná. V pondělí navštívil stranické kolegy v okresu Blansko a Brno venkov. "Obě setkání proběhla za mimořádně hojné účasti. Odjížděli jsme velmi spokojeni, protože stabilita strany je evidentní," řekl Svoboda novinářům. Přesné statistiky by měl mít k dispozici ve čtvrtek po setkání s předsedy krajských organizací. V úterý řekl, že "víc lidí přichází, než odchází". "Jsem si jist, že ti, co zůstali, jsou přesvědčenými křesťanskými demokraty," uvedl s tím, že odliv členů způsobený rozhodnutím bývalého lídra KDU-ČSL Miroslava Kalouska založit novou stranu, povede "k mimořádné mobilizaci vnitřních sil KDU-ČSL". Na Brněnsku opustilo KDU-ČSL 51 členů, nejvíc od aféry Bartončík z počátku 90. let. Lidovci tehdy vystupovali v reakci na obvinění tehdejšího předsedy KDU-ČSL Josefa Bartončíka ze spolupráce z StB. Údaje o současných počtech odcházejících členů jsou podle krajského tajemníka Pavla Hořavy zatím neoficiální. Musí je ještě potvrdit předsedové jednotlivých místních sdružení. Řada straníků míří do nové Kalouskovy strany TOP 09.

Publicista Uhl neuspěl ve sporu s Veseckou

Publicista Petr Uhl prohrál svůj spor s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Vesecká nemusí veřejně prohlásit za nepravdivý svůj výrok, kterým označila informace v Uhlově článku v deníku Právo týkající se kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka za lživé. S konečnou platností o tom rozhodl pražský vrchní soud. Odvolací senát potvrdil verdikt Krajského soudu v Hradci Králové, který publicistovu žalobu zamítl loni v říjnu. Uvedl, že nejvyšší státní zástupkyně v televizním pořadu Otázky Václava Moravce vyslovila svůj názor, na což má nárok. Komentátor Práva Uhl se proti rozhodnutí odvolal, výrok Vesecké ho prý poškodil na profesionální pověsti a cti. S odvoláním však neuspěl.

Uhl psal v Právu o rozhodnutí Vesecké odejmout dozor nad trestní věcí obviněného bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přikázat ji do Jihlavy Arifu Salichovovi. Publicista například napsal, že Vesecká mate veřejnost. Vesecká kritizovala Uhlův článek v listopadu 2007 v diskusním pořadu České televize. "A v tom článku tak, jak bývá už v poslední době, bych řekla, celkem pravidlem u pana Uhla, jsou zveřejňovány a prezentovány nepravdy, dezinformace a lži," uvedla nejvyšší státní zástupkyně.

Vesecká se ohradila proti výroku Rychetského o potřebě vyměnit ji

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se ostře ohradila proti vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, podle něhož by ji ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová měla kvůli vrácení Jiřího Křivance do funkce ústeckého krajského státního zástupce vyměnit. V otevřeném dopise uvedla, že Rychetský neoprávněně zasahuje do fungování systému státních zastupitelství. Předseda Ústavního soudu deníku Právo řekl, že výměna Vesecké by mohla vyřešit krizi, která nastala v celém resortu státních zastupitelství a v justici. Nejvyšší státní zástupkyně podle něj s neutěšenou situací nic nedělá. Podle Vesecké však stav státních zastupitelství rozhodně alarmující není. "Výsledky činnosti státního zastupitelství po dobu mého působení ve funkci nejvyšší státní zástupkyně svědčí o naprostém opaku," napsala Vesecká. Uvedla také, že nejvyšší státní zástupkyně nemůže zasahovat do jmenování šéfa krajského zastupitelství. Považuje proto Rychetského vyjádření za neoprávněný útok na svou osobu i na systém státních zastupitelství. Nelíbí se jí také, že Rychetský předsedá soudu, který projednává stížnost, jež se týká i jí. Ústavní soud bude rozhodovat o stížnosti bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové v takzvané kauze justiční mafie. Benešová v ní čelí žalobě od vysokých představitelů justice v čele s Veseckou za své výroky, podle kterých ovlivňovali vyšetřování kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Anesteziologové odcházejí do zahraničí častěji než jiní lékaři

Česká anesteziologie trpí více než řada jiných medicínských oborů odchody zkušených lékařů do zahraničí. Odborníci se obávají, že to v budoucnosti nepříznivě ovlivní situaci v českém zdravotnictví. Mohou klesnout počty operací, úroveň bezpečnosti výkonů i komfortu pro pacienty. Novinářům to v Praze řekli zástupci České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM). "Naše resuscitační péče patří mezi ty, které mají velmi dobrou úroveň ve srovnání s rozvinutou Evropou i zámořím," řekl ČTK vědecký sekretář ČSARIM Pavel Ševčík z Fakultní nemocnice Brno. Potvrzují to podle něj statistiky. Bez operace by ročně nepřežilo asi 35.000 lidí, kterým selhal jeden nebo více orgánů. Lékaři operací zachrání 82 procent z nich. "Chybějí nám přinejmenším desítky zkušených graduovaných anesteziologů," konstatoval Ševčík. "My do nich investujeme vzdělání, učíme je dovednostem a znalostem, bereme na sebe rizika tím, že starší kolegové nad nimi dělají dohled. Někteří z nich potom vycestují ven," posteskl si Ševčík. Lékaře na západ Evropy zejména lákají výrazně vyšší platy; jejich místa musí zaplnit méně zkušení kolegové. Poptávka po českých odbornících je podle Ševčíka dána zejména jejich dobrým zvukem. Historie anesteziologie se píše od roku 1846; na nynějším území Česka se přitom první anestezie prováděly již v následujícím roce. Na rozdíl od řady dalších vyspělých zemí, nevyjímaje Německo nebo Švýcarsko, zde mohou anestezii provádět pouze lékaři.

VFN v Praze buduje specializované centrum pro novorozence s komplikacemi

Snížit riziko trvalých následků u novorozenců, kteří měli těsně před narozením, při něm nebo krátce po něm zdravotní komplikace, je úkolem Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží. Vznikne na klinice dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice z peněz takzvaných norských fondů a ministerstva zdravotnictví. Centrum začne fungovat od února 2011. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Petra Pekařová. Perinatální zátěží se podle dětské lékařky Daniely Markové rozumějí chorobné děje před porodem, během porodu nebo v časném poporodním období. Mohou mít dočasné nebo trvalé následky. "Novorozenci s perinatální zátěží představují významný zdravotnický, ekonomický, sociální i etický problém. Důvodem je nejenom vysoký podíl na novorozenecké úmrtnosti, ale i na dlouhodobé nemocnosti spojené v některých případech s následnou celoživotní invalidizací," uvedla lékařka. Odborníci se podle ní shodují, že všechny tyto děti potřebují specializovanou následnou péči, ta v řadě případů trvá několik let. Nejnovější celosvětové výzkumy doporučují sledovat je až do dospělosti. Centrum následné komplexní péče představuje chybějící článek mezi péčí gynekologa o plod v době těhotenství matky a neonatologa po narození dítěte a mezi péčí praktického lékaře pro děti a dorost.

ČEZ chce do roku 2012 uvést do provozu desítky elektromobilů

Skupina ČEZ chce do roku 2012 nakoupit 50 až 100 elektromobilů a otestovat je v běžném provozu v Praze a Ostravě. Do poloviny příštího roku firma plánuje zprovoznit první desítku těchto vozů. Zapůjčí je neziskovým organizacím. Novinářům to na tiskové konferenci řekli zástupci společnosti ČEZ. Do projektu, který ČEZ poprvé představil minulý týden, chce společnost investovat přibližně půl miliardy korun. Rozšíření elektromobilů ale nebude jednoduché, protože se potýkají s řadou potíží. Jejich hlavním technickým omezením je nedostatečná kapacita baterií a jejich klesající účinnost v čase. V budoucnu bude třeba zvýšit dojezdovou vzdálenost vozidel a rychlost dobíjení jejich baterií. Dnes vystačí baterie průměrně na 100 kilometrů. Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Martina Romana je rozvoj elektromobilů zajímavý ze dvou důvodů: elektrická auta jsou šetrná k životnímu prostředí a projekt je "ekonomicky smysluplný". Noční nabíjení elektromobilů totiž přispěje k vyrovnání distribuční sítě a bude částečně řešit problém skladování elektřiny.

Pro krumlovskou točnu platí konečný termín 2016

Otáčivé hlediště v zámeckém parku v Českém Krumlově má podle dohody zůstat na místě do roku 2016. Její odstranění ale je podmínkou setrvání Českého Krumlova na prestižním seznamu UNESCO. Jihočeské divadlo jako její správce uzavírá nyní s Národním památkovým ústavem (NPÚ) vždy roční smlouvu o jejím provozu. Ministerstvo kultury předpokládá, že tomu tak bude až do zmíněného roku. Popírá informace deníku Právo, podle nichž chce český stát točnu odstranit již do konce letošního roku. I přes zmíněnou dohodu se ale občas objevují informace o nejasném osudu točny, které Jihočeskému divadlu komplikují činnost. Točna v posledních letech přestala být pouze předmětem zájmu divadelníků a diváků, ale zejména před minulým parlamentními volbami se stala i politickým tématem. "Mám stále silnější pocit, že za snahami zlikvidovat tento kulturní fenomén stojí spíše než UNESCO někteří čeští úředníci," řekl ČTK Juraj Thoma, primátor Českých Budějovic, kterým točna patří. Oslovil prý proto ministra kultury Václava Riedlbaucha a pozval ho na představení na otáčivém hledišti, aby si mohl vytvořit vlastní názor. Českým Budějovicím a Českému Krumlovu také vadí, že je i Jihočeské divadlo ministerstvo vyloučilo z příprav pro jednání UNESCO v Seville. "Přitom paradoxně právě od samospráv očekává Národní památkový ústav návrhy na další postup a chce po nich, aby situaci řešily," zdůraznil Thoma. Českokrumlovský starosta Luboš Jedlička také připomněl, že v anketách se pro točnu vyslovilo 97 procent respondentů a ministerstvo by mělo brát ohled na veřejné mínění.

Na odstranění točny se stát s UNESCO dohodl po zařazení Českého Krumlova na seznam světového dědictví v roce 1992. Měla být odstraněna do roku 1999, ministerstvo kultury však rozhodlo o prodloužení její životnosti nejprve o pět let, později se lhůta posunula na konec roku 2006 a ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) v lednu 2006 oddálil konec současného hlediště o dva roky; Jandák bude v předčasných parlamentních volbách chtít obhájit svůj mandát, na jihu Čech bude lídrem. V roce 2007 pak ministryně Helena Třeštíková předložila harmonogram, který počítá s odstraněním točny ze stávajícího místa právě do roku 2016. Úterní Právo přineslo informaci o tom, že ministerstvo kultury chce na nynějším zasedání výboru UNESCO v Seville navrhnout odstranění otáčivého hlediště do konce letošního roku. Zprávu do Sevilly nechal podle Práva odeslat první náměstek ministra kultury František Mikeš (ODS), který byl v minulosti starostou Českého Krumlova. Ministerstvo to ale popřelo.

O novém správci orloje pochybuje jeho předchůdce

O pražský Staroměstský orloj se má do příštího roku starat hodinář a sochař Petr Skála, jeho kvalifikaci pro tuto práci však zpochybňuje jeho předchůdce Otakar Zámečník. Skála podepsal smlouvu s firmou L. Hainz, která orloj spravuje. Skála sice má potřebnou restaurátorskou licenci, avšak jednatelka firmy Blanka Hainzová připustila, že Skála má hlavně teoretické znalosti, ale prakticky s orlojem teprve začíná. Skála má navíc zaučovat jiného pracovníka firmy L. Hainz Milana Malinu, který se má začít o orloj starat od příštího roku. Nyní dálkově studuje a potřebnou restaurátorskou licenci má mít od roku 2010. Hainzová ČTK řekla, že smlouvu na nepřetržitý servis a opravy orloje má firma L. Hainz s pražským magistrátem podepsanou od roku 1994. U firmy pracoval také Zámečník, který se o orloj staral 20 let. Když dosáhl důchodového věku, dělal u ní na základě ústní dohody. Po změně firemního vedení se však s novými šéfy na písemné smlouvě nedohodl. "Sdělili mi, že ústní dohoda neplatí, a dali mi podmínky, na které jsem nemohl přistoupit," sdělil Zámečník ČTK s tím, že musel odevzdat klíče od orloje. Podle Hainzové však požadoval smlouvu do roku 2015, což prý bylo pro podnik nepřijatelné. Podle Hainzové měl navíc Zámečník Malinu zaučovat, ale prý to, mimo jiné i kvůli zdravotním problémům, zanedbával.

Brno nebude soutěžit o evropské město kultury 2015

Brno se nebude ucházet o titul evropského kulturního města pro rok 2015. Nepřihlásí se do soutěže českých měst, která o značku mají zájem. Rozhodli o tom zastupitelé. Pro byli spíše zelení, hnutí Brno 2006 a část lidovců, což nestačilo. Naopak většina sociálních a občanských demokratů návrh nepodpořila. Důvodem byly náklady. Brno by jako Evropské hlavní město kultury 2015 muselo vynaložit kolem 100 milionů korun. Podle zastánce přihlášky, primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL), by zhruba čtyřikrát tolik peněz přišlo na dotacích. Podle odpůrců záměru však dotace nebyly jisté a město je na rozvoj kultury může získat, i když se o titul ucházet nebude.

Cenu Franze Kafky letos dostane Peter Handke

Cenu Franze Kafky pro rok 2009 dostane spisovatel, básník a dramatik rakouského původu Peter Handke. ČTK to sdělila Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky. Handke se stal devátým laureátem tohoto ocenění. Převzít by si ho měl při slavnostním ceremoniálu 26. října v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Cenu Franze Kafky uděluje společnost od roku 2001 autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Kafkovo. Jejími nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami a Arnošt Lustig.

Na karlovarský festival přijedou i Banderas a Huppertová

Mezi hosty mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož 44. ročník začne 3. července, bude i španělský herec Antonio Banderas a francouzská herečka Isabelle Huppertová. Na tiskové konferenci v Praze to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Už dříve organizátoři oznámili, že Karlovy Vary letos přivítají také amerického herce, režiséra a producenta Johna Malkoviche.

Langweilův model Prahy je k vidění v trojrozměrné digitalizaci

Virtuální průlet historickou Prahou si mohou dopřát návštěvníci Muzea hlavního města Prahy. V prostoru tamní "mučírny" bude od středy zpřístupněna šestiminutová projekce trojrozměrné digitální podoby unikátního Langweilova modelu Prahy z let 1826 až 1837. Podle ředitelky muzea Zuzany Strnadové jde o první 3D kino v českých muzeích. "Langweilův model Prahy patří k nejvzácnějším sbírkovým exponátům muzea. Digitalizace trvala tři roky. Návštěvníci mohou vidět šestiminutovou sekvenci průletu nad modelem v prostorách, kterému se říká mučírna," řekla ČTK Strnadová. Model obsahující více než 2000 budov, z nichž 960 již v reálné Praze neexistuje, zabírá plochu dvaceti metrů čtverečních. Díky trojrozměrné digitální podobě modelu Antonína Langweila mohou návštěvníci vstoupit do papírového modelu. Mohou tak nahlížet do míst, která by jinak nespatřili. Podle protagonistů projektu se Praha stala jediným městem na světě, které má historický virtuální model města v takovém rozsahu a takových detailech.

Sport

Iveta Benešová se jako první česká tenistka dostala přes první kolo Wimbledonu. Na trávě v All England Clubu si poradila s domácí Katie O'Brienovou po setech 6:2, 5:7 a 6:4. Suverénně postoupil i Radek Štěpánek přes Kolumbijce Alejandra Fallu a Tomáš Berdych přes domácího Alexe Bogdanovice. Další boje se naopak nebudou týkat Petry Kvitové ani Nicole Vaidišové.

Roman Šebrle půjde do druhého dne kladenského desetiboje s těsným náskokem 16 bodů před Alžířanem Larbím Búrádou. Olympijský vítěz a světový rekordman nasbíral v dešti a chladu 4218 bodů, což je o 39 méně, než měl na kontě v polovině květnového závodu v Götzisu. Tam tehdy nakonec dosáhl součtu 8348 bodů. Třetí místo patří jamajskému obhájci kladenského prvenství Maurici Smithovi, který na Šebrleho ztrácí 19 bodů. Šebrle se ujal vedení po vrhu koulí, ve výšce si vynahradil zklamání z Götzisu, kde nezdolal ani dva metry, a skokem přes 206 cm první místo potvrdil. V závěrečné čtvrtce se ale nedostal pod 50 sekund (50,72) a umožnil svým pronásledovatelům umazat z manka více než sto bodů.

Olympijský vítěz David Kostelecký obsadil druhé místo ve střelbě na trap na Světovém poháru v San Marinu. Vítězství přitom ztratil až ve třetí sérii rozstřelu s Američanem Ryanem Haddenem.

Déšť rozvodnil horské řeky a silný vítr lámal stromy

Hladiny řek v Novohradských horách a na Šumavě, které rozvodnil v noci na úterý vytrvalý déšť až na nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, začaly v průběhu odpoledne kulminovat. Na severu a severozápadě Čech lámal silný vítr stromy a ničil elektrické vedení. Na Českolipsku kvůli popadaným stromům museli železničáři přerušit dopravu na dvou železničních tratích. Rozmary počasí zatím nikomu nezpůsobily zranění. Silný déšť bude podle hydrologů trvat až do čtvrtka. Intenzity z noci na úterý již ale zřejmě nedosáhne.

Počasí ve středu

Zataženo až oblačno, občas déšť, místy bouřky. Teploty 18 až 22, na horách kolem 14 stupňů Celsia.