Zprávy

Klaus: Lidice se staly katalyzátorem česko-německých vztahů

Vyhlazení Lidic na Kladensku se podle prezidenta Václava Klause stalo katalyzátorem česko-německých vztahů a po válce ukončilo ochotu Čechů pokračovat ve staletém soužití se sudetskými Němci. Klaus to řekl na pietním aktu při příležitosti 67. výročí vypálení této obce německými okupanty. "Lidická tragédie v myslích a srdcích tehdejších generací našeho národa ukončila ochotu uvažovat po skončení války o pokračování staletého soužití se sudetskými Němci," uvedl Klaus. Dodal, že slyší-li projevy na nedávném sudetoněmeckém sněmu v Augsburgu, má strach, že to stále ještě někteří lidé nechápou. Pietní vzpomínky se vedle Klause zúčastnili premiér Jan Fischer, předseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a další osobnosti z České republiky i ze zahraničí.

Na pietní akt navázala přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice, na jejímž zahájení vystoupila i zpěvačka Lucie Bílá za klavírního doprovodu Petra Maláska. Odpoledne v Lidicích pořádali smuteční akci tradičně také komunisté. Ředitel lidického památníku Milouš Červencl ČTK řekl, že na této pietní vzpomínce podle jeho informací zavlál prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže nebo podobizna revolucionáře Che Guevary. "To je politická odpovědnost té strany, která to pořádá. Když pan (předseda KSČM Vojtěch) Filip říkal, že se s nimi rozešli, tak by je neměl trpět ani na těchto mítincích," dodal Červencl.

Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu nad Nerrem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Klaus je pro tvrdší postup proti aktivitám neonacistů

Prezident Václav Klaus se vyslovil pro tvrdší postup proti aktivitám neonacistů z poslední doby. Současná legislativa podle něj nabízí dostatek možností, jak podobným věcem čelit, politici a starostové ale podle něj mají často strach všech zákonných možností využít. Klaus to řekl při pietním aktu k výročí vypálení Lidic. Aktivity neonacistů je podle prezidenta potřeba rezolutně odsoudit. "Já říkám pořád, že bych byl daleko tvrdší, než si troufají být někteří naši starostové, primátoři nebo ministři," uvedl Klaus s tím, že i existující legislativa nabízí možnost, jak jasně a razantně zasáhnout. "Myslím, že to je velmi často strach těch politiků a starostů, aby si nenadělali nějaké další nepřátele, že to nedělají. Takže já pro to moc velkou omluvu nemám," dodal.

Václav Klaus udělil cenu svatého Vojtěcha Arpádu Gönczovi

Prezident Václav Klaus udělil Cenu svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě spisovateli a někdejšímu maďarskému prezidentovi Arpádu Gönczovi. Od německé Adalbertovy nadace (Adalbert Stiftung) ji Göncz získal za rozhodující přispění k pokojnému přechodu Maďarska k demokracii a za dlouholeté úsilí při prohlubování sousedských vztahů mezi národy západní a střední Evropy. Cenu převzala Gönczova dcera Kinga, maďarská ministryně zahraničí; její otec se nemohl dostavit ze zdravotních důvodů. Spisovatel, právník a za komunistického režimu disident Arpád Göncz působil v letech 1990-2000 jako prezident Maďarska. Jako politik podporoval sjednocení Německa a zasazoval se o smír s bývalými politickými protivníky. Jako překladatel přiblížil Maďarům významná díla západoevropské literatury. Doposud Cenu svatého Vojtěcha získali někdejší předsedové polské a maďarské vlády Tadeusz Mazowiecki a József Antall, bývalý pražský arcibiskup František Tomášek, jeho vídeňský protějšek Franz König, český exprezident Václav Havel, dlouholetý německý spolkový kancléř Helmut Kohl, první svobodně zvolený předseda Slovenské národní rady František Mikloško a historik a bývalý polský ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski.

ČSSD zůstává bez místopředsedkyně, Borůvková neuspěla

Alena Borůvková nebude novou místopředsedkyní ČSSD. Ačkoli byla jedinou kandidátkou, tak ani v jednom ze dvou kol tajného hlasování nedostala od členů Ústředního výkonného výboru strany potřebný počet hlasů. Předseda strany Jiří Paroubek nad výsledkem volby vyjádřil zklamání. Oznámil také, že novou místopředsedkyni budou sociální demokraté vybírat až po podzimních předčasných volbách do sněmovny. "Je pro mě trochu zklamání, že paní Alena Borůvková nebyla zvolena. Nicméně ten její výsledek je výborný, 77 hlasů pro, 36 proti," prohlásil Paroubek. Aby se Borůvková stala místopředsedkyní, muselo by pro ni zvednout ruku nejméně 104 členů Ústředního výkonného výboru ČSSD, v prvním kole ji ale podpořilo pouze 68, ve druhém pak 77 členů. Pro zvolení místopředsedy je třeba třípětinová většina všech členů ÚVV, šance Borůvkové ale zhatila nízká účast na zasedání. Podle stanov sociální demokracie musí být ve vedení ČSSD alespoň jedna žena, na nedávném sjezdu strany se ji ani po několika pokusech zvolit nepodařilo. Proto ji musí nyní vybírat ústřední výkonný výbor. O novou volbu se podle Paroubka pokusí na podzim po sněmovních volbách. Před novou volbou místopředsedkyně se zřejmě objeví i nové nominace. Na sobotním zasedání ÚVV padlo například jméno Anny Čurdové a Paroubek nevyloučil, že se o funkci bude znovu ucházet i Borůvková.

Sobotka: Počet členů ČSSD je nejvyšší v novodobé historii

Počet členů ČSSD přesáhl 22.000 a je nejvyšší v novodobé historii strany. Na zasedání ústředního výkonného výborů sociální demokracie to prohlásil místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Loni v dubnu strana měla asi 18.300 členů. "Co nás nejvíce těší, je fakt, že přichází stále více lidí ze středních a mladších věkových ročníků," prohlásil Sobotka. Sobotka zdůraznil, že omlazení strany se projeví i na kandidátkách sociální demokracie pro podzimní předčasné volby do sněmovny. O mladé voliče se zřejmě před volbami strhne boj. Strany zjišťují, že jim politika není zcela lhostejná, což se projevilo i při kampani před volbami do Evropského parlamentu. Jako jeden z kroků vstříc mladým je označováno rozhodnutí obou nejsilnější stran ODS a ČSSD odložit chystané státní maturity, s kterými studenti nesouhlasí.

Úřad vlády spustil zkušební provoz informačního centra pro občany

Ve zkušebním provozu pracuje od počátku měsíce v Praze Informační centrum vlády (ICV). Veřejnosti nabízí údaje o činnosti vlády i jejích poradních a pracovních orgánech. ČTK to sdělil Jakub Stadler z tiskové služby Úřadu vlády. Centrum, jehož práce se po vyhodnocení nynějšího zkušebního provozu naplno rozběhne na podzim, nabízí publikace, letáky, knihovnu, ale i specializované databáze a přístup k internetovým zdrojům vlády. Pořádat hodlá diskuse pro veřejnost, přednášky pro školy a odborné semináře. Pracovníci centra mají také odpovídat na dotazy po telefonu či elektronickou poštou. Přehled často kladených dotazů a především odpovědí na ně je už předem připraven na internetových stránkách centra. Tam jsou k nalezení i tematické rubriky vztahující se k vládní agendě a činnosti úřadu vlády, texty o historických tématech či vydavatelské a publikační činnosti střediska.

Právo: Kauza vsetínských bytů byla definitivně odložena

Případ údajně nevýhodného prodeje obecních bytů ve Vsetíně v době starostování Jiřího Čunka definitivně skončil. Policie kauzu v těchto dnech už podruhé odložila a tentokrát žalobce její rozhodnutí potvrdil. Uvedlo to Právo s odvoláním na šéfa okresního státního zastupitelství ve Frýdku-Místku Emila Švarného. "Mohu vám potvrdit, že to bylo odloženo s tím, že se podezření z trestného činu nepotvrdilo," uvedl Švarný. Proti závěrům by podle žalobce teoreticky mohl dát stížnost ten, kdo loni v červnu podal trestní oznámení na vedení vsetínské radnice. Švarný podle listu doplnil, že vyšetřování bylo od počátku vedeno proti neznámému pachateli, i když původní trestní oznámení směřovalo proti celému vedení vsetínské radnice. Policie sice loni v listopadu případ již jednou odložila, ale dozorový státní zástupce z Frýdku-Místku na přelomu roku její rozhodnutí zrušil a v kauze nařídil nové prověřování. Čunek tehdy čelil podezření, že v době, kdy byl vsetínským starostou, město prodalo nadpoloviční podíl ve společnosti Vsetínské byty za podhodnocenou cenu. Pro město prý byla transakce krajně nevýhodná. "Vůbec mě rozhodnutí odložit to nepřekvapuje. Od začátku jsme věděli, že se nic takového nestalo," řekl Právu senátor a někdejší šéf KDU-ČSL Čunek.

Deník: Odborům se nelíbí najímaní cizinců, chtějí jednat s vládou

Tuzemským odborářům se nelíbí, že některé firmy z autoprůmyslu začaly jako nové pracovníky místo lidí propuštěných kvůli krizi z hlavního poměru nabírat agenturní zaměstnance, což jsou nejčastěji cizinci. O situaci chtějí příští týden jednat na ministerstvu financí a průmyslu. Na konci měsíce pak celou věc hodlají projednat na tripartitě. Píše to Pražský deník. Společnosti, které dodávají komponenty tuzemským automobilkám, přijímají pracovníky díky zakázkám vyvolaným šrotovným v Německu a dalších státech. "Stalo se přesně to, co jsme předpovídali na začátku krize. Nic proti cizincům, ale v době, kdy musíme platit půlmilionovou armádu nezaměstnaných, bych jako zodpovědný politik najímání agenturních zaměstnanců okamžitě zakázal. Tohle ohrožuje náš státní rozpočet," řekl deníku šéf odborového svazu KOVO Josef Středula. "Například v Německu by si teď něco takového vůbec nemohli dovolit, tak nevím, proč to jde u nás," dodal. Ministerstvo financí se jednáním s odboráři podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba nebrání, výsledek ale nyní nechtěl předjímat. "Ministerstvo nemá reálné nástroje, kterými by mohlo ovlivnit výběr zaměstnanců v jednotlivých společnostech," reagoval zase mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. O jednání s odboráři neměl bližší informace.

ČSSZ vyplatí některým vězňům komunistického režimu odškodnění

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) začne od 1. července vyplácet jednorázový příspěvek některým bývalým vězňům komunistického režimu, odbojářům a pozůstalým po nich, kteří nepobírají český důchod. Měl by určitým způsobem nahradit příplatek či zvláštní příspěvek, které se v podobných případech v Česku nyní k penzi vyplácejí. ČSSZ to zveřejnila na svých internetových stránkách. Nárok na jednorázovou výplatu odškodnění mají například lidé, kteří pobírají důchod na Slovensku či jinde v cizině nebo jej nemají vůbec. Na rozdíl od důchodců, kterým penzi vyplácí český stát, tak nemají nárok na příplatky k důchodu, které se každoročně zvyšují. Vyplácení pravidelných příplatků bez důchodů by však bylo velmi administrativně náročné. Bývalá vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) se proto rozhodla pro jednorázové odškodnění, které stanovila podle průměrné doby dožití. Má činit 72násobek příplatku či zvláštního příspěvku k důchodu, který by člověk dostával, pokud by českou penzi pobíral. ČSSZ oprávněným lidem peníze vyplatí poté, co ji o ně požádají. Možnost uplatňovat nárok na příspěvek není časově omezena.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) v březnu při projednávání návrhu nové úpravy v Senátu uvedl, že průměrný věk případných žadatelů dosahuje 85 let. Průměrná výše vyplácené částky by podle Nečasova odhadu měla dosáhnout asi 170.000 korun. Celkové náklady by tak podle odhadů mohly činit 35 milionů korun vzhledem k tomu, že příspěvek by mohlo získat asi 200 lidí. Lidé budou moci o jednorázový příspěvek požádat pobočky ČSSZ. Pokud žijí v cizině, mají možnost podat žádost na českém zastupitelském úřadě. Pokud by žadatel do vyřízení zemřel, mohou odškodnění získat jeho dědici. Vdovci a vdovy po lidech, kteří padli, byli popraveni či zahynuli ve vazbě, vězení nebo koncentračním táboře, mohou dostat částku podle délky odbojové činnosti zemřelého a navíc 3000 korun. Pozůstalým potomkům pak může připadnout navíc 2400 korun. Do příspěvků pro vdovy, vdovce a sirotky by mohlo putovat 137 milionů korun. Rozdělit by si je mohlo asi 4500 osob.

Češi od soboty nepracují na stát

Češi od soboty nepracují na stát, na 13. června totiž připadl podle výpočtů Liberálního institutu (LI) den daňové svobody. To je pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadal státu. Lidé tak letos pracovali na stát 163 dní, tedy o pět dní více než loni. Důvodem je hospodářská krize, která změnila vývoj posledních dvou let, kdy se počet dní práce na stát zmenšoval. Podle jiných výpočtů společnosti Patria Finance připadne den daňové svobody letos na 17. června, tedy o čtyři dny dříve než loni. Česko je se svým dnem daňové svobody za průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), který v letošním roce vychází na 11. června.

V Česku je málo docentů a profesorů, trápí to hlavně soukromé VŠ

V Česku je málo odborníků s titulem docent nebo profesor, problémy s tím mají hlavně soukromé vysoké školy. Protože nemají dost těchto odborníků, nemohou si nechat akreditovat doktorské studijní programy. Mladí vysokoškoláci prý ale nemají o akademickou dráhu zájem a radši jdou po škole pracovat do soukromé sféry. Na konferenci k desátému výročí českých soukromých VŠ to konstatoval rektor Bankovního institutu František Jirásek. "Musím říci otevřeně, že teď máme trochu problémy s Akreditační komisí," uvedl. Pokud by se prý přepočítaly počty studentů na jednoho akademika, požadavkům ministerstva školství by škola nedostála. "Na našich jedenácti katedrách máme volná místa pro tyto pracovníky a i nezbytné finanční prostředky. Docentů a profesorů neustále ubývá," uvedl. To potvrdil i Jiří Smrčka z Akreditační komise. S nedostatkem habilitovaných pracovníků se prý ale potýkají i veřejné vysoké školy, v oborech jako třeba lingvistika je pak tento problém obzvlášť citelný.

Právo: Úřad vlády diskriminoval muže kvůli věku, rozhodl ÚS

Ústavní soud (ÚS) dal za pravdu muži, který tvrdí, že v roce 2004 byl z Úřadu vlády propuštěn kvůli svému věku. Napsal to deník Právo. S odvoláním na mužova právníka Petra Zimu list informoval, že ústavní soudci rozhodli ve čtvrtek. Deník uvedl, že muž byl odborníkem na problematiku lidských zdrojů a specialistou na problémy zdravotně postižených. Výpověď dostal na podzim 2004 pro nadbytečnost. Do penze mu tehdy zbývaly necelé tři roky. Protože byl přesvědčen, že o práci přišel kvůli svému věku, bývalého zaměstnavatele zažaloval. Výpověď prý souvisela s personálními změnami, které nastaly na Úřadu vlády po nástupu Martina Jahna, tehdejšího vicepremiéra pro ekonomiku ve vládě Stanislava Grosse. Na úseku, kde muž pracoval, dostalo z reorganizačních důvodů výpovědi šest zaměstnanců, pěti z nich bylo nad padesát let. Podle právníka Zimy byli najati mnohem mladší zaměstnanci. Kauza se podle Práva u soudů protáhla na roky, mužovu žalobu nejprve zamítly Obvodní soud pro Prahu 1 a Městský soud v Praze, neuspělo ani dovolání u Nejvyššího soudu. Proto muž podal ústavní stížnost, kde uvedl, že Úřad vlády rozdílně zacházel se staršími a mladšími zaměstnanci. Ústavní soud podle listu označil za klíčový ukazatel věkové diskriminace na Úřadu vlády statistiku přijatých a propuštěných zaměstnanců v závislosti na věku. Jako nadbyteční byli v 80 procentech shledáni ti nad 50 let. Přijati byli v 93 procentech pracovníci mladší 28 let. "Uvedené údaje jsou dostačující k tomu, aby podporovaly tvrzení o zřejmé snaze dosáhnout generační obměny příslušného pracoviště. Zde je podle Ústavního soudu nebezpečí, že tato obměna bude vedena podle diskriminačních kritérií, reálné a dokonce velmi pravděpodobné," cituje deník nález Ústavního soudu. Soudní pře mezi mužem a Úřadem vlády se tak podle Práva vrací na začátek. Soudy ale budou muset nově vzít v úvahu rozhodnutí Ústavního soudu, dodal list.

Mašínové letos možná na státní vyznamenání navrženi nebudou

Členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů letos možná na státní vyznamenání navrženi nebudou. Nejsou mezi navrhovanými kandidáty ve sněmovně. Poněkud překvapivě nebyli mezi nominovanými v Senátu, řekl ČTK jeho předseda Přemysl Sobotka (ODS). Senát přitom v uplynulých pěti letech Mašíny pravidelně na státních vyznamenání navrhoval. "Nikdo nepřišel s tímhle návrhem, to je jediný důvod, proč nejsou na seznamu," uvedl Sobotka. Mašínové by tak mohli být dodatečně navrženi ještě při projednávání nominací na schůzích obou komor. Senát by mohl návrhy kandidátů, jichž jsou podle Sobotky tři desítky, projednávat příští týden ve středu či ve čtvrtek. Podobně sněmovna by měla adepty na vyznamenání probrat v pátek, zatím to ale pevně do programu zařazeno nemá. Skupina Mašínů vedla v 50. letech ozbrojený boj s komunistickým režimem. Podle kritiků se dopustili vražd, podle zastánců bojovali ve válce proti komunistickému režimu. Ctirad a Josef Mašínové a Milan Paumer loni získali ocenění předsedy vlády od tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS). Mezi členy skupiny patřili také Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, kteří byli chyceni a popraveni.

Na pražském Žofíně začal festival Zlatá Praha

Na pražském Žofíně začal Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, který potrvá do 17. června. Soutěžní přehlídka televizních pořadů z oblasti hudby a tance napříč hudebními žánry se v české metropoli pořádá po šestačtyřicáté. Do festivalové soutěže se letos přihlásilo 85 snímků z 26 zemí. Svou tvorbu přijede osobně prezentovat také legenda světové hudební režie Barrie Gavin a slavný choreograf Nacho Duato.

Keltské vykopávky na Prostějovsku zřejmě budou kulturní památkou

Významné archeologické naleziště na místě zvaném Kratiny mezi Víceměřicemi a Němčicemi nad Hanou na Prostějovsku by mělo být zapsáno na seznam kulturních památek. Ministerstvo kultury zahájilo v těchto dnech příslušné řízení na návrh Akademie věd ČR. Ta jej zdůvodnila tím, že v lokalitě bylo již ve druhém století před naším letopočtem velké středisko keltského osídlení. ČTK to řekl zástupce olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Václav Burian. V minulosti se zde našly doklady špičkové řemeslné výroby a mincovnictví z takzvaného laténského období a také důkazy obchodních kontaktů tehdejších obyvatel s nejrůznějšími evropskými regiony. "Vzhledem ke strategické poloze na vyvýšeném místě a rozloze více než 40 hektarů archeologové předpokládají, že se jednalo o oppidum, opevněné sídliště. Je tedy pravděpodobné, že zem ukrývá i pozůstatky obranných prvků," poznamenal Burian.

Naleziště u Víceměřic je známo od roku 1892, kdy zde byla objevena stříbrná původně starořecká mince pocházející z území dnešního jižního Maďarska. Další nálezy, především úlomky keramiky, pocházejí ze začátku 20. století. Největší počet objevů však přinesly výzkumy archeologů a hledání amatérských zájemců o historii v posledních letech. Našly se zde nejen mince ze starého Řecka, Říma a dokonce Egypta, ale také nástroje na výrobu vlastních stříbrných mincí, jichž bylo také asi 250 vykopáno. Vykopány byly i pozůstatky výroby bronzu, skleněných korálků, nástroje, ozdoby, opasky a zbraně z bronzu a železa.

Letecká přehlídka v Hradci je chudší o piloty ze Švédska a Srbska

Leteckou ukázkou dvojice nadzvukových stíhacích letounů Jas-39 Gripen české armády v sobotu v Hradci Králové začala dvoudenní letecká přehlídka International Flying Display (IFD). Akce se zahraniční účastí je zaměřena na sportovní akrobacii a přehlídku vojenských letounů. Z původně očekávaných zhruba 60 strojů na poslední chvíli několik letadel ubylo, řekl ČTK Aleš Cabicar z pořádající společnosti Czech Airshow Agency. "Letoun Vampire zůstal ve Švédsku, měl problémy s přeletem přes Polsko," uvedl Cabicar. Účast odřekla i akrobatická skupina ze Srbska na proudových strojích Galeb. Pořadatelé sestavili program, který zahrnuje jak historická letadla, například Avia BH-1, tak ukázky akrobatických speciálů a vojenské techniky. K vidění budou mimo jiné stroje JAK 52, bitevní vrtulníky Mi-24, letoun L29 a transportní vrtulník Mi171Š. Ovládat je budou kromě českých pilotů také akrobaté z Belgie, Itálie, Maďarska, Německa, Norska, Rumunska a Slovenska. Letošní návštěvnost by mohla díky nižšímu vstupnému pro dospělé a volnému vstupu pro děti do 15 let dosáhnout kolem 20.000 lidí, což by byl dvojnásobek loňského počtu diváků.

Ve Strakonicích otevřeli Naučnou stezku Švandy Dudáka

Na nádvoří strakonického hradu slavnostně otevřeli Naučnou stezku Švandy dudáka. Vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kde podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda. Návštěvníky čeká na patnáctikilometrové trase sedm zastavení, kde se z informačních tabulí dozví řadu zajímavostí. V příštích letech bude stezka vylepšována, zatraktivnit by ji měla například rozhledna, řekl ČTK starosta Pavel Vondrys.

Jára Cimrman bude mít v Tanvaldu svou sochu

Jára Cimrman, fiktivní génius z doby Rakousko-Uherska, bude mít v Tanvaldu svou sochu. Bude ho ukazovat v životní velikosti a nezkazí iluzi, která jeho osobnost obklopuje. Český velikán totiž bude stát na podstavci zahalený v mlze. Veřejnost mohla v sobotu po Spanilé jízdě cyklostezkou Járy Cimrmana poprvé vidět model budoucího uměleckého díla. ČTK to řekla manažerka Mikroregionu Tanvaldsko Kateřina Preusslerová. Zatímco model sochy byl vystaven u kostela, její originál by měl přesně za rok zdobit balkon tanvaldského kina, které pak ponese i Cimrmanovo jméno, vysvětlil při odhalení herec Zdeněk Svěrák. Autorem sochy je jablonecký grafik Petr Šuta, velký příznivec Járy Cimrmana. K vytvoření sochy ho inspirovala jedna z přednášek Cimrmanova divadla. Po ní zhotovil ze skla jakousi vitrínu, do které umístil postavu s kufrem. Skla ale nechal předtím opískovat. Cimrman je díky tomu trvale skryt v mlze. Někdy víc a někde méně, podle počasí. "Narazit v Jizerkách na mlhu není problém, určitě se s ní setkal i Cimrman při cestě z Liptákova," poznamenal Šuta. Návrh mladého umělce se řediteli Divadla Járy Cimrmana Václavu Kotkovi i členům souboru zamlouval a ochotně s ním souhlasili. Cimrman už má v Jizerských horách tři roky svou skoro třicetikilometrovou cyklostezku. Začíná u řeky Kamenice v Návarově a končí na česko-polském hraničním přechodu Kořenov-Orle. Je na ní devět zastavení, která představují Cimrmana jako stavitele, vizionáře, pedagoga a sportovce, objevitele, proroka nebo světoběžníka.

V Boskovicích se sešla dvojčata ve věku od měsíce po 80 let

Šest desítek dvojčat a jedny trojčata se sešla na pátém setkání dvojčat a vícečat, které se konalo ve westernovém městečku u Boskovic na Blanensku. Nejstaršímu páru bylo 80 let, nejmladším účastníkům měsíc, řekla ČTK Gabriela Vítková z pořádajícího Klubu dvojčat a vícečat. Raritou mezi účastníky pak byly dvě rodiny, každá se dvěma dvojčaty. Klub dvojčat a vícečat je občanské sdružení, které vzniklo v roce 1994 jako svépomocná skupina matek s dvojčaty. "Hlavním důvodem byl nedostatek informací o dvojčatech. Tak jsme začali s překlady článků z časopisů," poznamenala Vítková. Nyní klub nabízí poradenství, pořádá přednášky, semináře a akce pro volný čas. Členy klubu se za jeho historii stalo téměř 600 rodin, pobočky má ve 45 městech a obcích ČR. Klub se angažuje i veřejně - v minulosti například upozorňoval na to, že systém rodičovské dovolené podle něj znevýhodňuje rodiče dvojčat, trojčat a vícečat. Porody vícečat jsou v Česku čím dál častější. Za posledních 15 let se poměr narozených dvojčat k ostatním dětem změnil z dřívějších 1:100 na 1:50. V české populaci se jejich podíl odhaduje na tři procenta. Hlavní zásluhu na tom mají umělá oplodnění. Množí se rovněž dříve ojedinělé případy, kdy se kvůli umělému oplodnění více vajíček narodí jednovaječná dvojčata spolu s trojčetem.

Rekordmanem roku byl v Pelhřimově vyhlášen fakír Petr Fiedor

Rekordmanem roku byl na 19. Mezinárodním festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově vyhlášen fakír Petr Fiedor z Chotovin, který vydržel ležet na loži ze skleněných střepů nepřetržitě 240 hodin a čtyři minuty. Ženskou rekordmankou se letos stala Miluše Hrnčířová z Hněvic, která vyrábí miniaturní hračky z milimetrových korálků, ačkoliv má pouze tři prsty, a to na jediné ruce. ČTK to řekl prezident pořádající agentury Dobrý den Miroslav Marek. Rekordmanské ceny organizátoři udělovali pošesté a bylo z čeho vybírat. Pelhřimovská agentura loni zaregistrovala 407 pokusů o zápis do České knihy rekordů. Vyhlášení výročních cen bylo vyvrcholením dvoudenního festivalu.

Sport

Český cyklista Roman Kreuziger zahájil obhajobu celkového vítězství v závodu Kolem Švýcarska druhým místem v sobotním prologu. Třiadvacetiletý člen týmu Liquigas nestačil na trati 7,8 km v Lichtenštejnsku pouze na olympijského vítěze v časovce Švýcara Fabiana Cancellaru.

Rychlobruslařská mistryně světa Martina Sáblíková dojela druhá v cyklistické časovce Českého poháru žen ve Slatině u Hradce Králové. Předloňská vítězka domácí ankety Sportovec roku na sedmnácti kilometrech nestačila jen na úřadující mistryni republiky v této disciplíně Jarmilu Machačovou, s níž prohrála o jedinou sekundu. Vyhrála však duel s další olympioničkou bikerkou Terezou Huříkovou, která skončila třetí se ztrátou pět sekund na vítězku.

Počasí v neděli

Slunečno, postupně přibývání oblačnosti, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů Celsia.