Zprávy

Premiér předal poslancům programové prohlášení vlády

Premiér Jan Fischer poslancům předal programové prohlášení své úřednické vlády, na jehož základě se u nich bude 7. června ucházet o důvěru. Poslancům vadilo, že dosud schválený text neznali, například Strana zelených už Fischerovu vládu vyzývala ke zveřejnění. Podle Fischera nejsou priority jeho vlády žádným překvapením. Je tam dokončení českého předsednictví v EU či deficit rozpočtu ne větší než 170 miliard korun. Fischer také uvedl, že vláda je apolitická, tudíž nebude provádět razantní změny.

Fischer podpořil jadernou energetiku

Jaderná energetika je podle premiéra Jana Fischera jedinou alternativou uhlí nebo plynu. Je to jediná možnost, jak splnit české závazky v oblasti ochrany klimatu, řekl šéf vlády při zahájení Evropského jaderného fóra v Praze. Rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných bloků v Česku bude ale podle Fischera až na další vládě. Dodal, že České republice hrozí nedostatek elektřiny po roce 2015. "Hospodářská krize může spotřebu tlumit, nicméně potom dojde k výrazným růstovým trendům," varoval premiér. Podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského je jednou z možností, jak zvýšit energetickou bezpečnost České republiky, také maximální využití domácích energetických zdrojů a posílení jaderné energetiky. S návrhem státní energetické koncepce, která počítá s využitím jaderné energie, nesouhlasí Strana zelených a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle jeho dřívějšího vyjádření je nutné koncepci "zásadně přepracovat".

Jaderné fórum předčasně opustili představitelé ekologických hnutí. Zástupci mezinárodních ekologických organizací Greenpeace, Friends of the Earth a Sortir du nucléaire ve společném prohlášení uvedli, že česká a slovenská vláda zneužily fórum k hlásání svých jaderných ambicí.

ČEZ se bude podílet na stavbě bloku v Jaslovských Bohunicích

Energetická společnost ČEZ se stala oficiálním partnerem výstavby nového bloku v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Ve společném podniku se slovenskou Jadernou a vyřazovací společností (JAVYS) bude mít devětačtyřicetiprocentní podíl. Dohody o tom byly podepsány v Praze. Slovenská jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích, která je od roku 2008 mimo provoz, byla první jadernou elektrárnou v bývalém Československu. Bloky V1 a V2 byly uzavřeny na základě dohody mezi Slovenskem a Evropskou unii. Rozhodnutí, že strategickým partnerem při stavbě nového bloku jaderné elektrárny bude ČEZ, padlo na konci minulého roku. Slovenská vláda vybrala ČEZ bez výběrového řízení. Napadla to nejen slovenská politická opozice, ale i nevládní organizace Greenpeace, která požádala Evropskou komisi o přešetření, zda postup slovenské vlády není v rozporu s legislativou Evropské unie. Podle slovenského premiéra se všechny dosavadní kroky udály v rámci platného práva.

CSU protestuje proti úložišti jaderného odpadu v jižních Čechách

Vedoucí představitelé bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) odsoudili plány Česka umístit nové úložiště jaderného odpadu poblíž česko-rakousko-německého trojmezí. Podle bavorského ministra životního prostředí Markuse Södera se vláda jihoněmecké spolkové země kvůli tomu obrátí přímo na české úřady. Česká Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z možných lokalit pro nové úložiště vojenský újezd Boletice na Českokrumlovsku. Druhým vytipovaným místem je vojenský újezd Hradiště v Karlovarském kraji. Söder upozornil, že Česko potřebuje k výstavbě skladu vyhořelého jaderného paliva souhlas sousedních států.

ČSSD by se nebránila debatě o určitých poplatcích v nemocnicích

Sociální demokracie by se v budoucnu nebránila debatě o zavedení určitých poplatků v nemocnicích, například za stravu. Hejtman Středočeského kraje a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath novinářům řekl, že poplatek za stravu v nemocnici systém financování zdravotnictví ani nespasí ani nepoškodí a většině lidí by zřejmě nevadil. Rath také uvedl, že do budoucna bude nutné otevřít debatu o zvýšení povinného zdravotního pojištění a o možnostech komerčního připojištění. Dále Rath poznamenal, že poplatky tak, jak je nastavila vláda Mirka Topolánka (ODS), pro ČSSD nejsou přijatelné. Určitou míru spoluúčasti prý ale bude nutné zachovat. Sociální demokracie počítá také se zachováním ročního ochranného limitu. Pokud by se ČSSD po volbách dostala k moci, zavedla by podle Ratha limit ve výši zhruba jednoho až dvou procent příjmu.

Více peněz od července dostanou sestry ve všech nemocnicích

Sestry v krajských nemocnicích dostanou stejně jako jejich kolegyně ve státních nemocnicích od července přidáno. Každá sestra by měla zhruba dostat o 2500 Kč více. Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni 24.221 Kč. Zástupci Asociace krajů na jednání s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou potvrdili, že peníze, které nemocnice v majetku krajů dostanou ve druhém pololetí od zdravotních pojišťoven navíc, dají na zvýšení platů. "Zdravotní pojišťovny navýší o jednu až 1,2 miliardy korun platby ve druhém pololetí. Kraje daly veřejný příslib, že tyto peníze půjdou na platy," řekla ministryně. Navýšení tarifních platů sester o 15 procent ve státních nemocnicích schválil na svém posledním zasedání počátkem května předchozí kabinet.

Vakcína proti černému kašli už se začíná rozvážet po ČR

Vakcína proti černému kašli pro děti okolo deseti let věku, jejíž dodávka se zpozdila, se už začíná po Česku rozvážet. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Přeočkovávání desetiletých dětí zavedla letos nová vyhláška. Jedná se o šestou posilovací dávku, klasické očkování malých dětí nebylo ohroženo. Dodávka vakcíny se podle Víta zpozdila, neboť na ni muselo ministerstvo zdravotnictví v rezervách najít zhruba 50 milionů korun.

Lékaři ukončili pilotovi karanténu, mexickou chřipku nemá

Motolští lékaři po podrobném vyšetření ukončili karanténu pilotovi, který byl prvním a zatím jediným Čechem s prokázanou mexickou chřipkou, řekla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová. "Stejně rychle jako byla nákaza odhalena a léčena, tak rychle i odezněla. Pacient je zcela zdráv, což potvrdily výsledky lékařského vyšetření. Karanténa o půlnoci ze čtvrtka na pátek skončila," uvedla mluvčí. Devětadvacetiletý muž se nakazil při pobytu v New Yorku.

Vrhači vajíček na Paroubka v Kolíně symbolicky ukončili útoky

Vrhači vajíček na předsedu sociální demokracie Jiřího Paroubka v pátek položili krabici vajec s nápisem "Skládáme vejce, jdeme volit" na schody radnice v Kolíně, kde házení před dvěma týdny začalo. Řetězová reakce, kterou čin vyvolal, podle organizátorů přerostla v nepřiměřenou agresi. Rozhodli se ji proto symbolický ukončit. "Určitě jsme to nedělali s tím, že se to rozjede v takovou velkou věc," řekl Lukáš Botka, který hodil na Paroubka první vejce. S pražským incidentem nesouhlasí ani student Matěj Forst, který založil stránku Vejce pro Paroubka v každém městě! na internetové sociální síti Facebook. Novinářům řekl, že ji založil proto, aby recesní formou poukázal "na nebezpečné praktiky pana předsedy Paroubka a jeho spolupracovníků". Nečekal však, že vzbudí zájem tolika lidí. Dosud se na ni přihlásilo přes 52.000 lidí.

Odpůrci ČSSD vyměnili vejce za transparenty a projevy nesouhlasu

Bez házení vajec se v pátek obešly tři předvolební mítinky ČSSD v Královéhradeckém kraji. Zúčastnili se jich sice odpůrci socialistů, svůj nesouhlas však dávali najevo transparenty, pískotem a křikem. V Hradci Králové se akce zúčastnilo přes 500 lidí, především mladí lidé drželi nad hlavami transparenty s nápisy, například „S Paroubkem a Rathem? Raději do oka drátem!“ nebo „ČSSD nemyslí na Vaše vnuky“. Vystoupení některých řečníků odpůrci ČSSD přerušovali projevy nesouhlasu. Během projevu Jiřího Paroubka mu jedna z dívek předala čokoládové vajíčko, další mladý člověk položil k jeho nohám několik vajec. Na mítink přišli i mladíci v uniformách totalitní policie a Rudé armády. Paroubek novinářům po mítinku řekl, že výkřiky a transparenty považuje za narušení shromažďovacího práva. Místopředseda Zdeněk Škromach uvítal, že útočníci s vajíčky podle zpráv médií složili "zbraně". Do Dvora Králové nad Labem kromě několika desítek sympatizantů dorazilo zhruba 20 odpůrců ČSSD. Drželi transparenty s nápisy „Na komunisty si zvykat nechceme a na vás taky ne“ či heslo „Nevěříme lžím populismu a falešným slibům Jiřího Paroubka“. Mladí lidé během mítinku pískotem a nesouhlasným výkřiky doprovázeli vystoupení místopředsedů ČSSD.

Klaus nebude blokovat vázaný mandát pro vládu, ale nepodepíše ho

Vláda nebude moci souhlasit s převodem pravomocí na evropskou úroveň, pokud k tomu nebude mít souhlas parlamentu. Prezident Václav Klaus nebude shodu nad vázaným mandátem pro vládu blokovat, novelu jednacího řádu sněmovny, která ho zavádí, ale nepodepíše. ČTK to oznámil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Vázaný mandát byl podmínkou ODS pro schválení lisabonské smlouvy. "Něco takového zde mělo a mohlo být již dávno, bez ohledu na lisabonskou smlouvu," napsal Ochvat. Klaus ale podle něj svůj podpis pod novelu jednacího řádu připojit nemůže. "Protože by tím vyvolal klamné zdání, že s praxí, kterou tento zákon představuje, vyjadřuje svůj souhlas," dodal prezidentův mluvčí.

Ceny plynu od července klesnou

Společnost E.ON oznámila, že od července sníží celkovou cenu plynu pro domácnosti a maloodběratele o 9 procent. Plynem E.ON zásobuje 110.000 zákazníků na jihu Čech. Domácnosti, které odebírají plyn od největšího prodejce v Česku RWE Transgas, zaplatí od července v průměru o 6,1 procenta méně. Společnost Pražská plynárenská sníží od července ceny plynu pro domácnosti v průměru o sedm procent. Hlavní příčinou snížení cen plynu je klesající cena ropy i lehkých a těžkých olejů, od které se odvíjejí ceny plynu.

Dluhy domácností v dubnu vzrostly na 915,4 miliardy korun

Zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí během dubna stouplo zhruba o devět miliard na 915,4 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o více než 145 miliard Kč. Vyplývá to z údajů České národní banky. Zadluženost podniků v dubnu klesla o více než 5,5 miliardy na 984,2 miliardy Kč.

Průmyslová produkce v dubnu klesla o 23,2 procenta

Průmyslová produkce v České republice v dubnu meziročně klesla o 23,2 procenta. Oznámil to Český statistický úřad na základě průběžných údajů, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům. V březnu průmyslová výroba klesla meziročně o 17 procent. Meziroční změny nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů. Letošní duben měl proti loňskému o jeden pracovní den méně. "Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 20,5 procenta," uvedl ČSÚ. Podle Jiřího Škopa z Komerční banky tuzemský průmysl v dubnu zklamal svým hlubokým propadem.

Ministerstvo financí trvá na pokračování tendru na sanaci ekologických škod

Ministerstvo financí odmítá požadavky některých politických stran zastavit tendr na obří státní zakázku na odstranění ekologických škod v hodnotě kolem 115 miliard korun. Novinářům to řekl ministr financí Eduard Janota s tím, že podle jeho názoru o vítězi soutěže bude rozhodovat až vláda vzešlá z říjnových parlamentních voleb. Uchazeči mají podle Janoty podat nabídku do soutěže 13. srpna. Poté hodnotící komise otevře obálky, určí uchazeče s nejlepší cenou a zkontroluje právní náležitosti. Jediným důvodem, kvůli kterému by MF mohla zrušit výběrové řízení, je podle vrchního ředitelé MF Tomáše Uvíry nesouhlas s nabídnutou cenou. Žádné jiné skutečnosti vedoucí ke zrušení soutěže podle něj zatím nenastaly. Uvíra připustil, že pokud by vítězná částka byla zajímavá, mohla by o tendru rozhodnout i současná vláda Jan Fischera. Někteří kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard.

Soudy nejsou připraveny na pořizování zvukových záznamů

České soudy nejsou připraveny na změny, které od července přinese novela občanského soudního řádu (OSŘ). Novinářům to řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, podle kterého například ani jedna soudní síň určená pro civilní řízení nemá zařízení pro nahrávání zvukového záznamu z jednání. Pořizování písemného záznamu ústního jednání podle ministerstva spravedlnosti zbytečně zatěžuje soudce, bývá důvodem průtahů řízení a zdrojem nepřesností. K odstranění těchto nedostatků má vést pořízení zvukové nahrávky. "Pořizování zvukových či zvukově-obrazových záznamů není připraveno vůbec," řekl Lichovník. Podle bývalého prezidenta unie a místopředsedy pražského městského soudu Jaromíra Jirsy se bude v tisících případů porušovat zákon. Ministerstvo tvrdí, že v době, kdy se novela OSŘ schvalovala, existovaly lepší rozpočtové podmínky než nyní. Proto se zavádění zvukových zařízení protáhne. Jirsa také uvedl, že není možné do listopadu vytvořit statisíce datových schránek. Podle místopředsedy městského soudu o zřízení schránek nelze vyrozumět veškeré společnosti, například takové, jejichž jednatelé jsou dlouhodobě v zahraničí. "Požadovali jsme postupné nabíhání schránek v průběhu tří let," řekl Jirsa.

Stát by mohl obcím ručit za úvěry na evropské projekty

Stát by v budoucnosti mohl obcím a městům poskytnout částečnou garanci za úvěry, které si musejí brát na spolufinancování projektů dotovaných z evropských fondů. V rozhovoru pro ČTK to řekl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. U firem a dalších subjektů s tím zatím nepočítá. Banky jsou nyní podle některých názorů kvůli krizi méně ochotné půjčovat i na spolufinancování evropských projektů. Státní správa může podle šéfa MMR ovlivnit především rychlost proplácení nákladů. Na ministerstvu se v současnosti připravuje systém, který by získávání dotací z EU zrychlil. Klíčové podle něj je, aby národní pravidla nebyla přísnější než unijní normy a neobracela se tak proti žadatelům o dotace.

Sudetští Němci by rádi zřídili vlastní "ministerstvo zahraničí"

Vysídlení sudetští Němci by rádi zřídili své vlastní ministerstvo zahraničí, které by hájilo jejich zájmy v evropské i zahraniční politice. Vzniknout by mohlo v Mnichově. Podle agentury DPA to v německém Augsburgu, kde se o víkendu konají 60. sudetoněmecké dny, řekl nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Vysídlenci mimo jiné kritizují ČR za takzvané Benešovy dekrety a domáhají se jejich zrušení. Na základě těchto zákonů byl v poválečném Československu majetek Němců vyvlastněn a byli zbaveni občanských práv. "Jsme globalizovaná národnostní skupina," uvedl mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt, který je současně europoslancem za konzervativní křesťanskou unii CSU. Dodal, že po celém světě žijí čtyři miliony sudetských Němců, kteří se "neschovávají za sukně" mateřského národnostního státu. Zdůvodnil tím myšlenku zřídit své vlastní diplomatické zastoupení. Na úrovni EU Posselt požaduje "evropský zákaz vyhánění". V europarlamentu se chce zasazovat o přijetí charty menšin a národnostních skupin.

Eurokomisař Barrot vyzval české předsednictví, ať řeší imigraci

Evropský komisař pro vnitro a spravedlnost Jacques Barrot dopisem vyzval české předsednictví EU ke "skutečné evropské odpovědi" na stoupající nelegální přistěhovalectví do Itálie a dalších středomořských států. Informovala o tom italská agentura ANSA, podle níž Barrot apeloval na českého ministra vnitra Martina Pecinu, aby se zasadil o změnu pohledu na otázku přistěhovalectví u rezortních kolegů v unii. "Imigrace není jen italským problémem, ale je to evropský problém, u nějž musíme prokázat větší solidaritu," uvedl eurokomisař v dopise.

Ministerstvo zahraničí uvolní pět milionů korun na pomoc pákistánským uprchlíkům

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout ve čtvrtek schválil poskytnutí humanitární pomoci Pákistánu. Lidem, kteří uprchli před boji na severozápadě země, ministerstvo poskytne pět milionů korun - maximální částku, kterou může vydat bez souhlasu vlády. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva zahraničních věcí. Pomoc bude uvolněna z humanitárního rozpočtu ministerstva a prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) poskytnuta lidem, kteří museli opustit domovy kvůli vojenským operacím v pákistánském údolí Svát.

Ukončení D47 se kvůli nedostatku peněz odsouvá na rok 2012

Ukončení dálnice D47 se odsouvá minimálně na rok 2012, řekl novinářům ministr dopravy Gustáv Slamečka s tím, že je to optimistická varianta. Důvodem je nedostatek peněz ve fondu dopravy. Původní termín byl rok 2010. Odklad může postihnout i další stavby. Ohroženo je především financování dálničního úseku z Bohumína na Karvinsku k polské hranici. Poláci přitom slíbili dovést svou dálnici A1 na hranice v listopadu 2010. "Je to mezinárodní ostuda. Dlouho jsme se vymlouvali na to, že polská strana dálnici nestihne. Teď to vypadá, že ano a povede do našich polí," řekl ČTK starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD). Podle něho doplatí na dvouleté zpoždění i obyvatelé Bohumína, jehož dvě části jsou kvůli výstavbě dálnice rozděleny provizorními obchvatnými komunikacemi. Podle Slamečky se naopak ještě letos najdou peníze na dva nedostavěné úseky mezi Bělotínem, Hladkými Životicemi a Bílovcem, které by se měly otevírat v listopadu.

Ředitelství silnic a dálnic chce ušetřit deset procent

Ředitelství silnic a dálnic začíná kvůli nedostatku financí šetřit. Šéf ŘSD Alfred Brunclík novinářům představil škálu úsporných opatření; mělo by se například stavět méně mimoúrovňových křižovatek a tunelů, parametry nových dálnic by se snížily na úroveň rychlostních silnic. Úspora ze všech opatření by měla činit až deset procent. V České republice se podle normy stavějí dva druhy dálničních komunikací: rychlostní silnice (R) a dálnice (D). Ačkoliv běžný řidič téměř nepozná rozdíl, podle Brunclíka je značný rozdíl v nákladech. Brunclík by proto rád prosadil změnu normy, která by sjednotila oba druhy silnic na úrovni "R". Rychlostní silnice jsou například v průměru o tři metry užší než dálnice, mají povoleno prudší stoupání nebo je na nich méně stoupacích pomalých pruhů.

Směna pozemků s farmářkou pro D11 by podle Slamečky měla být zrušena

Vláda by měla zrušit chystanou směnu pozemků pro dálnici D11 k Hradci Králové s farmářkou Ludmilou Havránkovou. Novinářům to řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Topolánkova vláda loni na podzim doporučila směnit deset hektarů stavební půdy farmářky Havránkové za 253 hektarů zemědělské půdy v držení státu. Směna, která se měla uskutečnit v režii ministerstva zemědělství a Pozemkového fondu, dosud nebyla naplněna. "Bohužel to vypadá, že to nebude realizovatelné," řekl Slamečka. Dohodu podle něj nelze naplnit na straně Pozemkového fondu a ministerstvo zemědělství by mělo požádat vládu o zrušení jejího podzimního usnesení. Pokud záležitost dostane zpět na starosti ministerstvo dopravy, může Havránkové se souhlasem ministerstva financí učinit standardní nabídku náhradních pozemků s finančním plněním. Pokud by Havránková s nabídkou nesouhlasila, přišlo by podle Slamečky na řadu vyvlastnění.

Ministerstvo dopravy navrhuje řídit silnější motocykly až od 24 let

Ministerstvo dopravy (MD) připravuje nový návrh týkající se řidičských průkazů pro motocyklisty i jejich výuky v autoškolách. Podle Hospodářských novin bude těžší získat řidičský průkaz na silné motocykly a zájemci o jízdu na strojích větších kubatur jej dostanou nejdříve ve 24 letech. Reaguje tak na vysoký počet mrtvých motocyklistů na silnicích. Řidičské průkazy na motocykly mají být rozděleny do tří kategorií. A1 bude pro stroje do 11 kilowatů (kW), A2 do 35 kW a A3 pak nad 35 kW. Za loňský rok zemřelo podle statistik na silnicích 129 motorkářů.

Soudy nemusí dávat informace k nepravomocným rozhodnutím

Soudy nemusí žadatelům poskytovat informace o případech, u nichž dosud rozhodnutí nenabylo právní moci. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS). Soud posuzoval stížnost soukromého subjektu, který neuspěl se svou žádostí o informace u pražského městského soudu, a obrátil se proto nejprve na ministerstvo spravedlnosti a později na NSS. Ten však stížnost zamítl, řekl ČTK mluvčí soudu František Emmert. "Soud není povinen v rámci zajištění svobodného přístupu k informacím poskytovat žadateli informace týkající se rozhodovací činnosti, s výjimkou pravomocných rozsudků," řekl k tomu Emmert.

Uprchlý podnikatel Pitr prý byl tento týden v Česku

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr navštívil na počátku tohoto týdne Prahu. Informoval o tom server Aktuálně.cz, podle kterého přijel do Česka kvůli obchodu a zastavil se i v bance. Pitr byl spolu s dalšími muži odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu, do vězení však nenastoupil. Již více než rok a půl se před českou justicí skrývá zřejmě ve Švýcarsku. Důvěryhodný zdroj serveru řekl, že kontroverzní podnikatel byl v bance se svým společníkem, který mu zde vybral značnou sumu peněz. Policie se k případu nechce vyjadřovat. Aktuálně.cz také nedávno uvedlo, že Pitr v Česku stále obchoduje. Za posledních několik měsíců prý v ČR vznikly minimálně dvě firmy, které jsou na něj úzce napojeny. Podle odborníků mohou tyto firmy maskovat praní špinavých peněz. Kontroverzní podnikatel utekl do zahraničí v červnu 2007 v době, kdy měl nastoupit do pankrácké věznice. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Starkův advokát byl v JAR propuštěn z cely předběžného zadržení

Českého advokáta Julia Kramariče jihoafrické úřady v pátek propustily z cely předběžného zadržení, v níž právník strávil noc kvůli údajnému ovlivňování výpovědi uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Informaci, kterou přinesla Česká televize, ČTK potvrdil Kramaričův kolega Vladimír Vaněk. Kramarič i Vaněk do JAR odjeli minulý týden, aby se zúčastnili Krejčířova výslechu před soudem. Výslech se měl týkat únosu a smrti jiného podnikatele. Česká policie z činu viní skupinu mužů, v níž figurují i Kramaričův klient, fotbalový boss Jaroslav Starka, a Vaňkův klient Vlastimil Spěvák.

Ministerstvo obrany nakonec nezruší folklorní soubor Ondráš

Ministerstvo obrany oproti původním plánům nezruší vojenský umělecký soubor Ondráš, který je jediným profesionálním folklorním tělesem v Česku. Ministr obrany Martin Barták se na tom dohodl s kolegy ve vládě a představiteli Jihomoravského kraje. Ondráš zůstane součástí Armády ČR, musí však hledat také další zdroje příjmů, oznámilo ministerstvo.

Sport

Tenistka Iveta Benešová skončila na grandslamovém French Open ve třetím kole. Poslední česká zástupkyně ve dvouhře žen nestačila na obhájkyni titulu Anu Ivanovičovou a se srbskou favoritkou prohrála ve dvou setech 0:6, 2:6. Zanedlouho se rozloučil i poslední český zástupce ve dvouhrách Radek Štěpánek. Nejvýše postavený Čech na světovém žebříčku podlehl třináctému nasazenému Chorvatovi Marinu Čiličovi po setech 1:6, 6:7 a 3:6.

Šárka Záhrobská se stala nejlepší českou lyžařkou uplynulé sezony. Vicemistryně světa ve slalomu dostala od veřejnosti více hlasů než stříbrný medailista z MS v běhu na lyžích Lukáš Bauer, obhájce loňského vítězství v každoroční anketě Král bílé stopy.

Dvaadvacetiletý český brankář Alexander Salák podepsal dvouletou smlouvu s týmem zámořské NHL Floridou. Salák by se tak v následující sezoně mohl stát historicky jedenáctým českým brankářem, který si zachytá ve slavné soutěži.

Hokejisty Vítkovic posílí útočník Petr Vrána, který doposud působil v zámoří. Čtyřiadvacetiletý bývalý juniorský reprezentant podepsal na severu Moravy dvouletou smlouvu s opcí.

Počasí

V sobotu má být zataženo až oblačno, občas déšť, místy bouřky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia, na horách kolem 8 stupňů.