Zprávy

Mirek Topolánek: Evropské unii by měl předsedat Jan Fischer

Evropské unii by do konce českého předsednictví měl předsedat nastupující premiér Jan Fischer, řekl ve čtvrtek po summitu EU v Praze odstupující český premiér Mirek Topolánek. Podle něj tento názor nezastává jen on, ale i celá evropská sedmadvacítka. Některá česká a zahraniční média již delší dobu spekulují o tom, že kvůli nástupu úřednické vlády získá v českém předsednictví větší váhu prezident Václav Klaus, který je hlasitým kritikem současné podoby Evropské unie. Spekulace se týkaly například toho, že Klaus povede červnový summit evropské sedmadvacítky, který by se měl zabývat také lisabonskou smlouvu, jejímž je Klaus odpůrcem. Smlouvu ve středu schválil český Senát, ale Klaus ji zatím odmítá podepsat. Její schválení v parlamentu považuje za selhání politických elit. V současnosti je již jasné, že Klaus povede summit EU s Ruskem, Jižní Koreou a podle Vondry existuje i předběžná dohoda, že český prezident povede i dlouho očekávaný a již jednou odložený summit s Čínou, který se uskuteční na konci května v Praze. Klaus navíc již vedl summit s Japonskem, jenž se konal v české metropoli v pondělí.

EU v Praze oficiálně zahájila východní partnerství

Evropská unie ve čtvrtek na summitu v Praze oficiálně zahájila takzvané východní partnerství. Projekt by měl prohloubit vztahy unie s některými zeměmi bývalého Sovětského svazu a přinést ekonomické výhody unie i zemím z východní části Evropy, které se nacházejí mimo evropské společenství. "Není možné se tvářit, že na východ od nás nic není, že jsou tam pouze lvi, jsou tam země, které mají evropské ambice," řekl po vrcholném setkání český premiér Mirek Topolánek. Summit byl zřejmě na dlouhou dobu vůbec posledním, kdy se v Praze sešla politická elita unie, přestože řada lídrů členských států do Prahy nedorazila. Ani spuštění iniciativy, která by měla posílit ekonomické, energetické i politické vazby mezi sedmadvacítkou a Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou, se ale neúčastnila řada lídrů významných členských zemí unie samotné. Pokračoval tak trend slabé účasti vrcholných politiků na akcích českého předsednictví, který začal po březnovém pádu vlády Mirka Topolánka. V Praze chyběli například lídři velmocí jako Francie nebo Británie. Důvody absencí se značně liší - od rodinných problémů po zdravotní stav.

EU doporučila zkrácení pracovní doby, aby se zamezilo propouštění

Evropská unie na summitu k zaměstnanosti v Praze doporučila firmám, aby uvažovaly o zkrácení pracovní doby. Vyplývá to ze závěrů jednání, které má ČTK k dispozici. Unie si od toho opatření slibuje zmírnění vlny propouštění, jež zasáhla EU v době hospodářské krize. "Udržení stávajících pracovních míst, například cestou dočasné úpravy pracovní doby spojené se vzděláváním zaměstnanců," zní jedno ze šesti doporučení, na nichž se dnes unie shodla se zástupci zaměstnavatelů a odborů. Zkrácení pracovní doby ale neznamená, že by zaměstnanci nechodili do práce. V jednom, nebo ve dvou pracovních dnech v týdnu by se ale mohli účastnit vzdělávacích či rekvalifikačních kurzů, které by hradil stát. Stejný projekt představil v březnu odcházející ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas i v Česku, když vyčlenil 3,3 miliardy korun z Evropského sociálního fondu na školení zaměstnanců firem bez zakázek. Jen v ČR by tento systém měl udržet zhruba 70.000 pracovních míst, v Evropě by to teoreticky mohly být miliony.

EK povolila spuštění programů na podporu zemědělců a potravinářů

Evropská komise povolila spuštění programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), které mají pomoci zemědělcům a potravinářům postiženým ekonomickou krizí. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Čtyři programy, jejichž prostřednictvím budou zemědělci a zpracovatelé moci čerpat na podporu svých provozních úvěrů celkem 2,6 miliardy korun, byly podle tajemníka ředitele PGRLF Vladimíra Suchého spuštěny ve čtrvtek. "Čekali jsme na oficiální vyjádření Bruselu. Schválení Komisí předcházela řada komplikovaných jednání, ale nyní mohou být programy neprodleně spuštěny," uvedl odcházející ministr zemědělství Petr Gandalovič. Schvalování ze strany komise se podle něj protáhlo, protože balíček podpůrných opatření pro různé oblasti národních ekonomik, jehož jsou podpory z PGRLF součástí, obsahoval mnoho jiných programů. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby ale může za zpoždění startu programů ministerstvo zemědělství. To údajně Bruselu předložilo ke schválení programy, které tímto způsobem schvalovány vůbec být nemusely.

Znojemské pivo získalo ochrannou známku EU

Znojemské pivo rozšířilo seznam řady českých výrobků, které získaly ochrannou známku Evropské unie. Evropská komise oznámila, že pivo z jihu Moravy bylo zapsáno na seznam "chráněných" výrobků. Rozhodnutí se očekávalo, protože proti jeho registraci nikdo nevznesl námitky. Na Znojemsku se vyrábí pouze pivo Hostan. Značka patří pivovaru Starobrno, který je od roku 2003 součástí nizozemské pivovarnické skupiny Heineken. Ten před čtyřmi lety převedl lahvovou výrobu Hostanu do Brna, ještě letos by se na stejné místo měla přesunout i výroba sudového piva. Na seznamu českých výrobků, které již ochrannou známku získaly, figurují třeba pardubický perník či hořické trubičky.

Jan Fischer: Kabinet si zachová autonomii

Úřednická vláda, která se v pátek ujme zhruba na půl roku vedení státu, bude své úkoly konzultovat s politickými stranami, na základě jejichž dohody vznikla. Podle premiéra Jana Fischera si ale zachová jistou míru autonomie. Fischer je přesvědčen, že kabinet strany řídit nebudou. Vládní agenda bude totiž podle něj pro politiky z velké části nezajímavá. Vláda totiž bude řešit hlavně nepolitické úkoly. "Témata, kde se mohou prosazovat odlišná politická stanoviska stran, například základní parametry rozpočtu na příští rok, samozřejmě s politickými stranami musíme diskutovat, ale tomu by se neměl nikdo divit, bude to jejich rozpočet," řekl Fischer. Některá důležitá rozhodnutí nechá až na svých nástupcích. Týká se to i sporného tendru na likvidaci ekologických škod ve výši 120 miliard korun.

Jan Kohout pojede na první cestu na Slovensko, Jan Fischer do Bruselu

Příští ministr zahraničí Jan Kohout, který bude jmenován do funkce v pátek, pojede na první zahraniční cestu už o víkendu, a to na Slovensko. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Na Slovensko povede i jedna z prvních zahraničních cest designovaného premiéra Jana Fischera, ale ještě předtím kvůli záležitostem Evropské unie navštíví Brusel. Podle Opletalové Kohout po cestě na Slovensko rovněž pojede do Bruselu, kde se v pondělí zúčastní jednání takzvané trojky EU s Kubou. Poté ještě navštíví Německo. Fischer v úterý pojede do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem a s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou. Česko má se Slovenskem tradičně úzké vztahy a je zemí, kam většinou mířili čeští prezidenti a premiéři na první zahraniční cesty. Na svou první cestu tam jel Fischerův předchůdce Mirek Topolánek a v obou svých funkčních obdobích i prezident Václav Klaus.

Senát vrátil sněmovně návrh odškodnit Čechy z Podkarpatské Rusi

Senát chce zpřesnit okruh českých občanů, kteří by měli mít nárok na odškodnění za nemovitý majetek, který museli nechat na území Podkarpatské Rusi v době kolem druhé světové války. Sněmovně kvůli tomu vrátil příslušný návrh zákona. Senátní ústavně-právní výbor vypracoval šest úprav návrhu zákona, se zpřesněním nejasných částí souhlasila i předkladatelka zákona poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD). Návrh zákona počítal s tím, že lidé, kteří prokážou, že zanechali nemovitost na Podkarpatské Rusi, by získali příspěvek do maximální výše dvou milionů korun. Majetek se měl prokázat soupisem z roku 1947 nebo jiným dokládajícím prohlášením. Podle původního návrhu se mohli o peníze hlásit dosud žijící postižení nebo jejich manželé, manželky a děti. Senátoři ale upozornili na to, že by na odškodné měli mít nárok i jiní příbuzní podle dědického práva.

Senát chce odškodné i pro zahraniční příbuzné obětí komunismu

Možnost jednorázového odškodnění odbojářům, lidem stíhaným komunistickým režimem a jejich pozůstalým se možná rozšíří i na příbuzné bez českého občanství. Návrh senátora Jiřího Lišky (ODS) horní komora podpořila v prvním čtení. Dosud mají na příspěvek nárok oběti útrap spojených s komunistickým režimem či odbojem a jejich manželé, manželky, případně děti českého občanství a pobírající důchod z českého důchodového pojištění. Senátní novela si klade za cíl napravit tuto situaci. Změna by se týkala zahraničních pozůstalých po českých odbojářích a politických vězních. Přestože byli vystaveni stejnému příkoří, na odškodné dnes nedosáhnou. "Jsou známy případy, kdy vdovám žijícím v zahraničí nevzniká nárok na příplatek k důchodu nebo zvláštní příspěvek k důchodu právě jenom z důvodu, že nejsou českými státními občankami," píše se v důvodové zprávě.

EBRD: Česká i slovenská ekonomika letos klesnou o 3,5 procenta

Česká i slovenská ekonomika v letošním roce klesnou o 3,5 procenta. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ještě v lednovém odhadu přitom banka očekávala, že česká ekonomika bude letos stagnovat a slovenská vzroste o 2,5 procenta. Česká národní banka v nové prognóze očekává, že česká ekonomika letos poklesne o 2,4 procenta. EBRD současně uvedla, že hrubý domácí produkt rozvíjejících se evropských ekonomik letos klesne o 5,2 procenta. Původní lednový odhad počítal se zvýšením o 0,1 procenta po loňském růstu o 4,2 procenta. Banka dodala, že globální úvěrová krize, která měla okamžitý vliv na finanční sektor v regionu, nyní vážně ovlivňuje firemní sektor a vede k velkému poklesu výroby a domácí spotřeby.

ČNB snížila úrokové sazby na nejnižší hodnotu od vzniku ČR

Bankovní rada České národní banky snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na nejnižší hodnotu za dobu existence České republiky. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,5 procenta. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. Většina analytiků tento krok kvůli ekonomické recesi a očekávané nízké inflaci očekávala; s dalším snížením sazeb již letos nepočítají. "Domníváme se, že na úrovni 1,50 procenta dosáhla hlavní sazba ČNB v tomto cyklu svého dna a do konce roku nečekáme změnu nastavení sazeb ČNB," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Zároveň upozornil na velkou nejistotu ohledně dalšího vývoje české koruny, hrubého domácího produktu nebo zahraničních ekonomik.

Analytici: Rekordní přebytek obchodu mění pohled na ekonomiku

Výsledek březnového zahraničního obchodu, který skončil rekordním přebytkem, byl podle ekonomů šokující a začíná měnit negativní pohled na českou ekonomiku. Analytici se shodli na tom, že přebytek vznikl díky zavedení šrotovného v evropských zemích a poklesu cen dováženého plynu. Obchodní bilance dosáhla v březnu přebytku 23,4 miliardy korun. Meziroční pokles vývozu se zmírnil na 6,3 procenta, což je podstatně méně než v lednu a únoru. Dovoz meziročně klesl o 13,5 procenta. Po zklamání, které přinesly předběžné údaje o průmyslové výrobě za březen, působí rekordní přebytek zahraničního obchodu ve stejném měsíci jako opravdový šok, uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Vývoz automobilů a autodílů se v březnu podílel na celkovém českém exportu 15 procenty. "V učebnicích ekonomie je tento jev popisován jako teorém lokomotivy. Česká ekonomika se zapojila za lokomotivu jménem evropské šrotovné," vysvětlila analytička Raiffeisenbank Helena Horská. O české ekonomice by se ale podle ní dalo také říct, že je černým pasažérem, jehož jízdné platí státy, které šrotovné zavedly. Důkazem je nárůst přebytku v obchodě s Německem, Francií a Slovenskem.

Ruští vojáci budou příští týden monitorovat české území

Ruský vojenský pozorovací tým se speciálně vybaveným letadlem podnikne od pondělí do pátku pozorovací misi v České republice. Rusové budou v Česku pracovat v rámci Smlouvy o otevřeném nebi, informovalo ministerstvo obrany. Celkem 22 ruských pozorovatelů se speciálním letounem Antonov An-30B přistane na letišti v Pardubicích v pondělí odpoledne a o den později si česká strana podle pravidel mise letoun prohlédne. Podle smlouvy je Česká republika povinna přijmout až čtyři pozorovací lety ročně, stejný počet inspekcí může provést u signatářů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Rusko letos podle smlouvy podnikne v ČR ještě jeden pozorovací let, jeho termín zatím není domluvený. ČR provedla nad Ruskem zatím jeden pozorovací let ve spolupráci se Španělskem a Portugalskem v roce 2007 a další ve spolupráci s USA o rok později.

Romové vybrali na oběti žhářského útoku asi 45.000 korun

Sbírka uspořádaná v neděli mezi účastníky 14 romských demonstrací v různých místech Česka na protest proti vzrůstajícímu extremismu vynesla asi 45.000 korun. Peníze organizátoři předají romské rodině, která se stala v dubnu ve Vítkově na Opavsku obětí žhářského útoku dosud neznámých pachatelů. Uvedl to místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. Žádný úspěch dosud nepřinesla přislíbená odměna ve výši 50.000 korun, kterou romští aktivisté nabídli tomu, kdo by poskytl informace vedoucí k odhalení pachatele útoku ve Vítkově. Popálená dvouletá holčička po něm stále v nemocnici bojuje o život. Pokud se nikdo nepřihlásí, možná podle Veselého také tuto částku dostane rodina postižená útokem.

Václav Havel: Zilkova spolupráce s rozvědkami je zřejmá

Spolupráce bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka s tajnými službami je očividná. Čtvrtečnímu vydání rakouského deníku Der Standard to řekl bývalý český prezident Václav Havel. Někdejšímu populárnímu rakouskému politikovi odmítl v roce 1998 udělit vysoké státní vyznamenání kvůli podezření, že Zilk spolupracoval s československou Státní bezpečností (StB). Loni na Zilkově pohřbu se mu dodatečně omluvil. Ani po letech ale nechtěl Havel podrobnosti, které ho vedly k odepření vyznamenání, příliš rozebírat. Zdůraznil, že u zmínky o tajných službách vědomě použil množné číslo. Vedle spolupráce s komunistickou tajnou policií se také spekuluje o Zilkově práci pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Někdejší uznávaný novinář a později ministr školství a předseda Rakousko-české společnosti za svého života obvinění ze špionáže popíral.

Rakousko vrátí vyšebrodském klášteru věci uloupené nacisty

Hornorakouské zemské muzeum v Linci vrátí cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě umělecké předměty, které odtud za války uloupili nacisté. Dohodu o navrácení 180 věcí za více než 455.000 eur (přes 12 milionů korun) ve čtvrtek v Linci podle agentury APA podepsali hornorakouský hejtman Josef Pühringer a představený kláštera Jan Justin Berka. Vyšebrodský klášter, který byl založen roku 1259, leží na jihu Čech nedaleko hranic s Rakouskem. Toto území někdejších Sudet obsadila po podpisu mnichovské dohody na podzim 1938 německá armáda. V roce 1941 nacisté klášter zrušili. Zabralo ho linecké gestapo a mniši ho museli opustit. Zvláštní jednotky SS pak objekty natřeli na zeleno a používali je jako depozitář pro uloupené cennosti, které se měly stát exponáty v chystaném vůdcově muzeu německé kultury v Linci. Na konci války nacisté klášter tajně vyklidili.

Včelího moru je v ČR nejvíc od války, produkci medu nemoc nesníží

Rozšíření moru včelího plodu v Česku je v současné době největší od druhé světové války. ČTK to řekl tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. Přesto podle něj nehrozí, že by se v důsledku nákazy výrazněji snížila tuzemská produkce medu, lokálně by však nedostatek včel mohli pocítit zemědělci či sadaři. Podle Peroutky se míra výskytu choroby nedá srovnávat s epidemií parazitní nákazy varroázy, která v loňské zimě zlikvidovala až třetinu včelstev. Peroutka odhaduje, že v důsledku moru včelího plodu by mohlo být nuceně zlikvidováno maximálně půl procenta domácích včelstev. "Včelstva napadená morem včelího plodu se musí likvidovat spálením, rovněž tak všechen hořlavý materiál. Léčba antibiotiky v ČR je zakázána. Vakcína proti tomuto onemocnění neexistuje," uvedl Karel Vondrka ze Státní veterinární správy ČR.

Parlament bude mít v pátek svá sídla otevřená veřejnosti

Lidé si budou moci o pátečním státním svátku prohlédnout sídla obou komor parlamentu. Poslanecká sněmovna a Senát budou mít tradičně otevřené dveře při příležitosti Dne osvobození. Obyvatelé a návštěvníci Prahy tak budou mít opět příležitost prohlédnout si reprezentační prostory a místa politických soupeření, která jinak mohou znát spíše jen z televizních obrazovek. Prohlídka souboru sněmovních paláců začne tradičně v bráně z Malostranského náměstí. Lidé si budou moci prohlédnout hlavní jednací síň, zasedací místnosti nebo kanceláře některých sněmovních výborů. Průvodkyně Pražské informační služby návštěvníky během hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím. Návštěvníci Valdštejnského paláce - barokního sídla horní komory - se budou moci také za doprovodu průvodců prohlédnout jednací i slavnostní sál, Rytířskou a Audienční síň, Mytologickou chodbu nebo Valdštejnovu pracovnu. Otevřena bude také senátní výstavní síň, v níž je expozice pokrývek hlavy význačných českých osobností.

Zemřel šachista Filip

Britský list The Times dnes věnoval velký nekrolog českému šachistovi Miroslavovi Filipovi, který v minulém týdnu zemřel ve věku osmdesáti let. Autor připomněl, že český velmistr dosáhl světové úrovně jako hráč, šachový publicista i jako rozhodčí. Jeden z nejúspěšnějších šachistů české historie se na mezinárodní scéně výrazně prosadil v padesátých a šedesátých letech, kdy se dvakrát probojoval do prestižního turnaje kandidátů. V té době dokázal porazit i mistry světa Maxe Euweho, Michaila Tala a Vasilije Smyslova. Po skončení hráčské kariéry se stal uznávaným rozhodčím, jemuž FIDE svěřila řízení šesti zápasů o titul mistra světa. Řídil i kontroverzní a psychicky velmi vypjaté utkání mezi Anatolijem Karpovem a Viktorem Korčným v roce 1978, které barvitě popsal v knize "Sto dní v Bagiu". Z jeho pera vzešlo i několik dalších šachových publikací a mnoho článků v českém tisku. Filip zemřel 27. dubna v Praze.

Arcidiecézní muzeum Kroměříž nabízí dílo Stanislava Pavlovského

V Arcidiecézním muzeu Kroměříž zahájili monografickou výstavu o jedné z nejvýznamnějších osobností na olomouckém biskupském stolci Stanislavu II. Pavlovském. Expozice je výjimečná tím, že jeho mecenášské aktivity zhodnocuje takto uceleně vůbec poprvé, řekl ČTK mluvčí Muzea umění Olomouc Petr Bielesz. Zásluhou Stanislava II. Pavlovského vznikly na Moravě koncem 16. století například nové i přebudované chrámy, razantní přestavby se dočkala biskupská rezidence v Kroměříži, Olomouci a Hukvaldech, vznikly desítky sochařských, malířských i hudebních děl. Výstava prezentuje všechny zásadní výsledky jeho mecenášských aktivit, a to nejen z oblasti architektury, ale také sochařství, malířství, hudby a knižní kultury. Nechybí tak dokumentace jeho intenzivní stavební činnosti, ale ani malířská díla, například jedinečné manýristické plátno Alessandra Alloriho přivezené z Francie, grafické listy, knihy, často s dochovanými vazbami s vraženými znaky biskupa. Vystavena je i unikátní portrétní medaile biskupa, první svého druhu na Moravě, ukázka vybavení biskupských rezidencí, notové záznamy a kamenosochařské památky.

Gipsy.cz v Moskvě dělali rozruch už při zkoušce na Eurosong

Ať už skupina Gipsy.cz, čeští reprezentanti na mezinárodní písňové soutěži Eurosong, dopadnou jakkoli, zaujali už na čtvrteční generální zkoušce v moskevském sportovním komplexu, postaveném původně pro olympiádu 1980. Nejprve svou show předvedli na pódiu a pak i na tiskové konferenci. "Moskva je historické město plné historicky krásných dívek," rozesmál novináře frontman kapely Radoslav "Gipsy" Banga, hovořící plynnou angličtinou poté, co ještě před chvílí poletoval po jevišti v oblečku Supermana. "Není to Superman, ale Supergipsy, a to je velký rozdíl. Superman, Spiderman, Batman jsou smyšlené komiksové postavy, ale Supergipsy je skutečný," upřesnil Banga v rozhovoru pro ČTK. Připustil, že jeho show okolo písničky Aven Romale (Rome, vpřed) je hlavně parodie. Představit si Roma jako superhrdinu, jakkoli v komiksu už existuje, je podle něj "samo o sobě dost směšný". "Ale je tu naděje, že jednou takového hrdinu budeme mít, a Romové musí pochopit, že jestli chtějí být superhrdinové, tak se jimi musí nejprve stát, a ne čekat, až přijde," dodal. Kapela pevně věří, že v Moskvě může nejen postoupit ze semifinále, které se uskuteční za pět dnů, ale i vyhrát finále.

Ze sportu:

Po roce se smutný hokejový příběh opakuje - česká reprezentace končí své působení na mistrovství světa ve Švýcarsku ve čtvrtfinále po porážce se Švédskem. Jediným českým střelcem byl při konečném skóre 1:3 Petr Čajánek. Švédové nastoupí v pátečním semifinále MS proti Kanadě.

Jednobrankový náskok povezou sparťanští fotbalisté k odvetě semifinále Poháru ČMFS. V prvním utkání porazili Teplice 1:0 a stejně jako v pondělí s Ostravou vydřeli výhru až v závěrečné desetiminutovce. Vítězný gól dal osm minut před koncem obránce Ondřej Kušnír. Sparta ale také přišla o zraněného stopera Tomáše Řepku. Odveta se bude hrát 13. května v Teplicích.

Expertní skupina fotbalového svazu doporučila, aby se trenérem národního týmu pro červnové přípravné utkání proti Maltě stal někdejší reprezentační kouč Dušan Uhrin starší. Jeho asistentem by měl být jablonecký kouč František Komňacký. Současně doporučila výkonnému výboru ČFMS, aby výběr stálého trenéra nechal až na novém vedení, které by mělo být zvoleno na valné hromadě 27. června. Podle mluvčího expertní skupiny Jozefa Chovance panovala v rozhodnutí poměrně široká shoda.

Už patnácté výročí má Pražský mezinárodní maraton a slavit chce ve velkém stylu. Ředitel závodu Carlo Capalbo před nedělním startem ohlásil útok na traťový rekord a rekordní bude i počet účastníků. Hlavními lákadly budou opět afričtí vytrvalci a jejich boj s traťovým rekordem 2:08:52, který zaběhl v roce 1998 Keňan Elijah Lagat. Největší šance na jeho překonání má čtyřčlenná skupina keňských běžců vedená Davidem Murkomenem a Patrickem Ivutim.

O třináct míst si polepšila stolní tenistka Iveta Vacenovská ve světovém žebříčku ITTF. Díky účasti ve čtvrtfinále na mistrovství světa v japonské Jokohamě se posunula z 90. na 77. pozici. Třiadvacetiletá hráčka si tak o pět míst vylepšila své dosavadní dva roky staré maximum. Českou jedničkou podle světového žebříčku je ale Renáta Štrbíková. Před čtyřmi lety dokonce 59. hráčka světa se totiž po osmifinálové prohře na MS s Vacenovskou posunula dokonce o devatenáct míst a v aktuálním vydání je šestasedmdesátá. Z českých stolních tenistů je jediným zástupcem v elitní stovce Petr Korbel, 42. hráč dvouhry.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.