Zprávy

Chystají se jednání o nové vládě, Paroubek potvrdil Kohouta

Sociální demokraté podle očekávání navrhnou do funkce ministra zahraničí "svého" náměstka na tomto úřadu Jana Kohouta. V nedělním diskusním pořadu televize Prima to potvrdil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Náměstek ministra zahraničí a bývalý šéf mise při EU Jan Kohout se ke spekulacím o nástupu do čela ministerstva zahraničí zatím nevyjádřil. Dosud mu šéfuje Karel Schwarzenberg, nestraník nominovaný Stranou zelených. Schwarzenberg je pro ČSSD nepřijatelný především kvůli své podpoře radaru amerického protiraketového deštníku v ČR. Podle týden staré dohody čtyř parlamentních stran o vzniku úřednické vlády mají sociální demokraté nárok navrhnout nestranického odborníka do čela ministerstva zahraničí i na funkci ministra pro evropské záležitosti. V této souvislosti se nejčastěji mluví o Marku Morovi, dosavadním náměstkovi současného ministra Alexandra Vondry (ODS). Roman Prorok, mluvčí jmenovaného premiéra Fischera, ČTK řekl, že ke konkrétním jménům se šéf vznikající vlády zatím vyjadřovat nebude. "Pan premiér bude v úterý ráno ladit program," odpověděl pak na otázku, kdy rozhovory o personálním složení úřednické vlády začnou naplno.

Jiří Paroubek: ČSSD trvá na podzimním termínu zavedení šrotovného

Opoziční ČSSD trvá na zavedení šrotovného v Česku ještě letos na podzim, tak jak se její vyjednavači dohodli s koaličními stranami. V nedělním diskusním pořadu televize Prima to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Reagoval tak na vyjádření odcházejícího premiéra Mirka Topolánka (ODS) pro sobotní Mladou frontu Dnes, že Česká republika letos šrotovné nezavede, protože to tuzemské automobilky nepotřebují. "Myslím si, že je to (vyjádření Topolánka) mimo dohodu, kterou udělali naši vyjednavači. Naši vyjednavači se dohodli, že to šrotovné bude buď od 1. září, nebo od 1. října," prohlásil Paroubek. Dodal, že do podzimu budou mít tuzemské automobilky díky šrotovnému v okolních zemích dostatek zakázek a příspěvek v Česku by pro ně byl na podzim novým impulzem. Zavedení šrotovného prosadila ČSSD při jednání s koalicí v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Šrotovné je navrženo ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu do hodnoty 500.000 korun. Jde zatím jen o dohodu obou stran, konečné rozhodnutí o šrotovném zůstává na vládě.

Hejtman Rath prý plánuje postavit Kaplického knihovnu u letiště v Ruzyni

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) chce, aby knihovna podle návrhu architekta Jana Kaplického vyrostla na pozemcích jeho kraje v blízkosti ruzyňského letiště. V televizi Prima to uvedl Rathův stranický šéf Jiří Paroubek. Zdůraznil, že přesunutí kontroverzní budovy z pražské Letenské pláně, kde se ji Kaplickému nepodařilo prosadit, za okraj metropole není ideální. " Ideální je mít knihovnu uprostřed města, aby byla k dispozici univerzitním studentům," řekl Paroubek při odchodu z televize. Dodal, že pokud lidé chtějí mít Kaplického knihovnu v Praze, měli by sociální demokraty podpořit také ve volbách do pražského zastupitelstva. Není podle něj navíc jisté, jak a zda vůbec se podaří vyřešit všechny komplikace spojené s vlastnictvím autorských práv i nevyhnutelnými změnami v projektu. Kaplického návrh vyhrál soutěž na novou budovu Národní knihovny před více než dvěma lety. Prvotní nadšení členů poroty z vítězného návrhu zcela otočily politické souvislosti. Proti budově se postavil prezident Václav Klaus a její stavbě nakonec zabránila pražská radnice vedená primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Ministři EU budou v Praze ladit strategii jednání o snížení emisí

Ministři životního prostředí zemí EU se budou po Velikonocích v Praze radit, jak dál ve strategii vyjednávání o závazcích snižování množství skleníkových plynů. Nové cíle má stanovit v prosinci mezinárodní konference v Kodani. Evropská unie čeká na postoj Spojených států. I když nová americká administrativa deklaruje, že se k smlouvě, která po roce 2012 nahradí kjótský protokol, přidá, není jasné, o kolik procent se Spojené státy rozhodnou své emise snížit. Zahájit debatu chtějí Američané na konci dubna, jednání za EU povede vicepremiér v demisi Martin Bursík. USA jsou po Číně druhým největším světovým znečišťovatelem skleníkovými plyny. Při návštěvě Prahy minulou neděli americký prezident Barack Obama zdůraznil vůli USA zapojit se do boje proti změnám klimatu a k regulaci emisí oxidu uhličitého a dalších plynů, které přispívají k oteplování planety. Jeho zvláštní vyslanec pro otázky klimatu Todd Stern potvrdil závazek Spojených států na konferenci OSN v Bonnu. Zdůraznil ale, že do boje proti klimatickým změnám se musejí zapojit i rychle se rozvíjející země, jako je Čína.

Tři desítky vojáků se vrátily z mise v Afghánistánu

Z tříměsíční mise v afghánské provincii Uruzgán se v sobotu vrátili příslušníci druhého kontingentu české armády. Jejich hlavním úkolem byla ostraha holandské základny Hadrian. Českou misi, ve které byly i dvě ženy, vystřídali slovenští vojáci. Z Afghánistánu se také po roce vrátili piloti a technici, kteří cvičili afghánské piloty v létání s vrtulníky Mi- 17 a Mi-24. První kroky vojáků nevedly domů, ale do karantény, kde projdou zdravotními testy. "Velikonoce doma asi slavit nebudeme. Pustí nás domů nejdřív v pondělí ráno," řekl po příletu ČTK kapitán Jiří Líbal, velitel 2. kontingentu.

ČT: Elitní jednotku SOG museli opustit tři příslušníci

Elitní vojenskou jednotku Skupinu speciálních operací (SOG) musel opustit její šéf Petr Krčmář a další velitelé. Informovala o tom Česká televize (ČT). Útvar, jenž se vyznamenal v Afghánistánu, nedávno zasáhly vnitřní spory, které šetří ministerská inspekce. Vedení ministerstva obrany chce do budoucna speciální jednotky reorganizovat. "Mohu potvrdit, že ve čtvrtek byli tři příslušníci útvaru speciálních operací vojenské policie odveleni na hlavní velitelství vojenské policie k plnění jiných služebních úkolů," řekl ČT mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Odvolaní vojáci teď budou podle ČT dělat zřejmě jen administrativní práci a uvažují o odchodu do civilu. Problémy v útvaru speciálních operací začaly návratem z Afghánistánu, kde jednotka strávila dva roky. Někteří příslušníci si prý stěžovali, že nemohli naplno zasáhnout proti povstalcům, další se snažili jejich argumenty vyvrátit, uvedla ČT.

Papež vyzval k míru na Blízkém východě a v Africe

Papež Benedikt XVI. dnes při svém tradičním velikonočním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k míru na Blízkém východě a v Africe. Vyjádřil též podporu všem lidem postiženým zemětřesením, zejména těžce zkoušenému středoitalskému kraji Abruzzy. Papež hovořil z centrální lodžie vatikánské baziliky a jeho poselství přihlížely tisíce shromážděných věřících. Nejvyšší představitel katolické církve vyjádřil přání, aby bylo vynaloženo nové, důrazné a upřímné úsilí o urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Připomněl rovněž Afriku, kterou nedávno navštívil, a světovou hospodářskou krizi. Stejně jako v předchozích letech žehnal papež v několika desítkách jazyků včetně češtiny či slovenštiny. "Kristus vstal z mrtvých," řekl česky. Jeho poselství přenášely televize v celém světě.

Křesťané slaví slavnost vzkříšení, sešli se i v chrámu sv. Víta

Desítky věřících přišly v neděli do katedrály sv. Víta na Pražském hradě na slavnost Zmrtvýchvstání Páně, kterou sloužil kardinál Miloslav Vlk. Na Boží hod velikonoční si křesťané připomínají nejdůležitější událost jejich víry - na základě biblického svědectví vzkříšení ukřižovaného Krista. Velikonoce jsou pro křesťany největší slavností roku a pro každého praktikujícího věřícího zaujímají důležité místo. Po ukřižování na Velký pátek následuje událost vzkříšení, kdy podle bible mrtvý Ježíš vstal z hrobu k novému životu a tím zničil hřích a smrt. "Ve svátostech se v církvi rozlévá nový život zmrtvýchvstalého Krista a dává účast na tomto novém životě nám. A v nás klíčí jako zrno, tento život. Aby jednou, až odložíme své pozemské podmínky, toto své tělo, aby se nám otevřela brána do života trvalého, věčného, nepřestávajícího, ve kterém se naplní nejhlubší tužby, které bůh do člověka vložil," řekl při kázání arcibiskup pražský Vlk, jemuž zřejmě letos skončí jeho mandát. Věřícím popřál, aby tato slavnost byla plodem naděje pro jejich život, trny, smutky a beznaděje. K cizincům pak promluvil v italštině, němčině, angličtině a francouzštině.

V České Lípě si připomněli poslední dny Ježíše Krista

Pašijovými hrami si v sobotu v České Lípě připomněly stovky lidí poslední pozemské dny Ježíše Krista. Amatérské divadelní představení, které se v areálu tamního vodního hradu Lipý uskutečnilo už pošesté, je vyvrcholením tradiční velikonoční akce spojené s jarmarkem a řadou dalších vystoupení. Právě na pašijové hry se ale nádvoří hradu vždy zcela zaplní. Pašijové hry jsou tradiční součástí období Velikonoc. Ve středověku byla dramatická inscenace dějin utrpení Krista v pašijových hrách nejrozšířenější formou náboženského divadla. "Letos jsme měli štěstí, vyšlo nádherné počasí, loni kolem Ježíše na kříži poletoval sníh," poznamenal kastelán vodního hradu Petr Nárovec, který se v představení zhostil role popravčího. Když jeho bič dopadal na záda Kristova, slabší povahy zavíraly oči. "Snažíme se to měnit a vždy přinést něco nového, v příštím roce bychom do hry rádi zapojili i další části hradu," poznamenal kastelán. Součástí scény by se podle něho mohl stát i gotický most, který právě prochází obnovou.

Median pro LN: Pro Čechy znamenají Velikonoce symbol jara

Velikonoce jsou pro Čechy spíše symbolem příchodu jara než významnými křesťanskými svátky. Jako začátek dalšího ročního období je vnímá téměř polovina lidí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro sobotní Lidové noviny (LN) zpracovala agentura Median. Nejčastěji dodržovaným zvykem Čechů je při Velikonocích tradiční výzdoba bytu, nákup velikonočních pokrmů a také úklid domácnosti, uvádí list. Průzkum Medianu zjistil, že Češi o Velikonocích nezapomínají ani na tradice a zvyky. Více než 60 procent lidí spojuje tyto svátky s šleháním žen, jen o něco méně oslovených nezapomíná na barvení kraslic. Jen málo lidí si ale připomíná křesťanský původ Velikonoc. Do kostela chodí pouze 18 procent dotázaných. Pro drtivou většinu Čechů jsou důležitější Vánoce než Velikonoce. Svátky narození Krista upřednostňuje 81 respondentů.

Pravoslavným skončil půst, Velikonoce oslaví za týden

Velikonoce v křesťanských kostelech vyvrcholily slavností zmrtvýchvstání Krista, pravoslavní křesťané však letos oslaví velikonoční svátky o týden později. V neděli skončil pravoslavným čtyřicetidenní půst, mají Květnou neděli a v pondělí 13. dubna jim začne Velký strastný týden, v němž budou vzpomínat na utrpení Ježíše Krista a jeho vzkříšení. Všechny východní církve se řídí juliánským kalendářem. S pravoslavnou církví v českých zemích a na Slovensku slaví v tomto pozdějším termínu, stejně jako na Vánoce, zejména cizinci - věřící z Ruska, Ukrajiny a Srbska. Církev odhaduje, že počet jejích věřících v tuzemsku vzrostl na zhruba 250.000, z čehož je 70.000 Čechů a 180.000 cizinců, kteří zde žijí nebo pracují. "Vzkříšení pro pravoslavné křesťany je každá neděle. V kruhu liturgickém podle juliánského kalendáře to zvláštní vzkříšení připadá na příští neděli. Pravoslavní křesťané zastávají stále to, co si dohodli všichni křesťané ve čtvrtém století," řekl ČTK metropolita Kryštof. Křesťané východního obřadu slaví Velikonoce podle rozhodnutí církevního sněmu z roku 325 na rozdíl od "západních" křesťanů po Pesachu - po židovských osmidenních svátcích nekvašených chlebů, které letos začaly 8. dubna.

V Praze zemřel Miroslav Doležal, nejstarší člen činohry ND

V Praze v neděli zemřel Miroslav Doležal, nejstarší člen činohry Národního divadla (ND). ČTK to sdělil jeho zeť Pavel Hartmann. O termínu pohřbu herce, který v únoru oslavil 90. narozeniny, nebylo zatím rozhodnuto. Podle mluvčího činohry ND Tomáše Staňka v posledních přibližně třech letech už Doležal nevystupoval. "Národní divadlo si pana Doležala velmi vážilo jako svého dlouholetého člena," poznamenal Staněk. Miroslav Doležal na jevišti Národního divadla stanul poprvé 25. června 1948 kdy ještě pohostinsky účinkoval v představení Jan Hus Josefa Kajetána Tyla. Jeho umělecká dráha je pozoruhodná i tím, že od roku 1952 celých dvaadvacet let na Karlštejně ztvárňoval Karla IV. v letních představeních známé Noci na Karlštejně. Celkem tam odehrál kolem pěti set repríz. Spolupracoval s filmaři (Vlčí jáma, Mikoláš Aleš, Proti všem) i s rozhlasem, absolvoval stovky recitačních vystoupení. Od poloviny 60. let až do roku 1990 vyučoval hlasovou výchovu na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy.

Zájem o loď pro bezdomovce Hermes i přes jarní počasí neopadá

Zájem o pražskou loď pro bezdomovce Hermes ani přes jarní počasí neopadá. Každou noc tam přespí v průměru 120 až 130 lidí bez domova, tedy přibližně stejně jako v zimě. ČTK to sdělil radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). Od prosince do konce března na Hermesu celkem přenocovalo téměř 16.300 bezdomovců. "Je to přibližně stejný počet, jako tomu bylo loni. Z toho lze usuzovat, že lidé bez přístřeší si už na tuto ubytovnu zvykli," uvedl Janeček. Loď Hermes hlavní město zprovoznilo v únoru 2007, provozuje ji magistrátní organizace Centrum sociálních služeb Praha. Plavidlo je zakotveno u Štefánikova mostu. Za přespání bezdomovci platí 20 korun. Na loď nesmí, pokud jsou agresivní nebo pod vlivem alkoholu či omamných látek. Vedle noclehárny na Hermesu funguje také ošetřovna. V Praze žije podle některých odhadů asi 3500 bezdomovců.

Turistickou sezonu zahájil pivovar z filmových Postřižin

Turistickou sezonu v neděli zahájil pivovar v Dalešicích na Třebíčsku, známý z filmových Postřižin. Návštěvníci si mohli ve všech prostorách pivovaru poslechnout živou hudbu, ochutnat řadu velikonočních specialit a zdarma si prohlédnout Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví v areálu pivovaru, jehož součástí je i stálá expozice věnovaná natáčení filmu. ČTK to řekl pracovník pivovaru Petr Voneš. Dalešický pivovar proslavilo natáčení filmu Jiřího Menzela Postřižiny už v roce 1980, slávu však sklízí až v posledních letech. Výroba byla obnovena po přestávce dlouhé čtvrt století. Nádvoří pivovaru žije v letní sezoně kulturou i společenskými akcemi. V červnu si tam například dají dostaveníčko automobiloví veteráni a uskuteční se tradiční Postřižinské slavnosti. Začátkem srpna se na nádvoří opět uskuteční jedna z akcí Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. "Letos to bude vystoupení zpěvačky Idy Kellarové," uvedl Voneš.

V Lednici zahájili plavební sezonu, lodě plují až k minaretu

Zámecký park v Lednici začali v sobotu turisté obdivovat z vodní hladiny - zahájili tam jedenáctou plavební sezonu. O vyjížďky byl ve slunném počasí velký zájem. Lodě vyjížděly každých dvacet minut plné. Oproti loňsku se také vyjížďka prodloužila. Stará Dyje je nově splavná až k minaretu, řekl ČTK Jaroslav Martínek ze společnosti 1. plavební. Minaret slouží jako vyhlídková věž a jeho štíhlá silueta tvoří součást lednického panoramatu. Třísetmetrový úsek říčního koryta vedoucího k němu se podařilo splavnit loni. Vodohospodáři opravili jez poškozený nedávnými povodněmi, koryto řeky zároveň vyčistili, což je důležité pro protipovodňovou ochranu parku. Protéká jím nejen Stará, ale i Zámecká Dyje, v centru parku je i několik rybníků. Po části vodních ploch lze proplouvat. Zámeckým parkem vozí turisty flotila pěti plavidel. Ročně jejich služeb využije na 40.000 lidí. Lednický zámek je coby součást Lednicko-valtického areálu zapsán od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

V pražském kostele sv. Ludmily začaly koncerty pro opravu varhan

Sérii koncertů pro opravu varhan v kostele sv. Ludmily v Praze zahájila hudba Wolfganga Amadea Mozarta, George Friedricha Händela a Johanna Sebastiana Bacha. Přednesli ji flétnista Jakub Klögner a varhaník Martin Moudrý. Varhany pocházejí z konce 19. století a podle odborníků patří mezi historicky nejcennější nástroje v tuzemsku. Jsou však ve špatném technickém stavu a potřebují celkově zrestaurovat. Další koncerty ve prospěch opravy se uskuteční 19. dubna, 26. dubna a 3. května. Unikátní nástroj, který zvukově odpovídá romantickému ideálu, postavil v roce 1898 Emanuel Štěpán Petr. Jde o jeho jediné dochované, hrající a původní dílo. Varhany s opusovým číslem 117 stojí na hlavním kůru v bohatě zdobené dubové skříni navržené v novogotickém stylu. Je pravděpodobné, že na návrhu varhanní skříně spolupracoval i architekt kostela Josef Mocker. Varhany byly stavěny přímo na míru tohoto kostela. Na třech manuálech a pedálech mají varhany celkem 46 rejstříků, ve varhanní skříni se nachází kolem 2800 píšťal a největší z nich měří přes pět metrů. Na tomto nástroji předvedl jejich stavitel mistrovskou práci v umělecké intonaci v romantickém stylu.

Český mistr v otevírání ústřic vyhrál šampionát popáté

Čtyřnásobný český mistr v otevírání ústřic Václav Frič z Pražského kulinářského institutu zvítězil v sobotu v osmém ročníku mistrovství ČR, když 20 ústřic otevřel za minutu a zhruba 24 vteřin. Titul a stříbrný pohár získal již popáté a s nimi i letenku na zářijový světový šampionát v irském městě Galway. Velkoryse ji přenechal druhému v pořadí Tomáši Hladíkovi z pražské restaurace Ambiente - Restaurante Brasileiro, aby hájil na mistrovství barvy České republiky on. Tři desítky kuchařů se utkaly na velikonočním trhu na Staroměstském náměstí. Každý musel co nejrychleji, a pokud možno bez zranění ruky, otevřít ústřice, které byly v sobotu ráno vyloveny z vod Atlantského oceánu. Ani v jedné z tisícovky ústřic "otevírači" perlu nenašli. Ústřice obsahují minerály a řadu látek užitečných pro zdraví. Jsou považovány za afrodiziakum.

Ze sportu:

Čeští hokejisté i podruhé uspěli v přípravě v Německu, když v neděli zdolali v Ingolstadtu domácí výběr 5:3. Zápas rozhodl 114 vteřin před koncem Tomáš Netík a v power play pojistil výsledek František Lukeš. Generálkou na mistrovství světa ve Švýcarsku bude příští týden turnaj Euro Hockey Tour v Liberci, kde už tým povede hlavní trenér Vladimír Růžička a bude mít k dispozici řadu posil v čele s Jaromírem Jágrem.

Hokejisté Karlových Varů získali poprvé v historii extraligový titul. Na domácím ledě v neděli porazili Slavii Praha 4:3, přestože už v jedenácté minutě prohrávali s obhájcem titulu 0:3, a finále vyhráli 4:2 na zápasy.

Čtyřicetiletý hokejový útočník Jiří Dopita se domluvil na angažmá v extraligové Kometě Brno, která získala nejvyšší soutěž od Znojma, kde olympijský vítěz z Nagana působil v minulých sezonách. Dopita už se dohodl na podmínkách smlouvy s majitelem klubu Liborem Zábranským, ale kontrakt zatím nepodepsal. Dopitovým přáním je, aby se v Brně vybudoval tým, který nebude mít problémy se záchranou. Doufá, že Kometu posílí i jeho spoluhráči ze znojemské první řady Pavel Selingr a Roman Erat.

Porážkou hlavních favoritů Ondřeje Synka a Miroslavy Knapkové skončilo mistrovství České republiky ve veslování na dlouhých tratích, které se konalo v Hoříně na Mělnicku. Knapková nestačila ve skifu na další olympioničku Jitku Antošovou, stříbrný medailista z Pekingu Synek měl při závodu na šest kilometrů zdravotní problémy a skončil tak ve výsledkové listině až v třetí desítce.

Volejbalisté Českých Budějovic se ve finále extraligy utkají s Kladnem. Druhou semifinálovou sérii rozhodl až pátý zápas, v němž Kladenští doma porazili Opavu 3:1. Finále začne v pátek 17. dubna v hale středočeských vítězů základní části, Opava se o bronzové medaile utká s Ostravou.

Český biker Michal Prokop se po roční pauze vrátil do Světového poháru ve fourcrossu druhým místem. V úvodním dílu seriálu v jihoafrickém Pietermaritzburgu se na stupně vítězů prosadila také Romana Labounková, jež obsadila třetí pozici.

Dvě vítězství si připsal Filip Minařík na dostihovém mítinku v Lipsku. Díky těmto výhrám se český žokej posunul do elitní pětice německého rovinového šampionátu. Minařík, jenž v Německu obhajuje celkovou druhou pozici z minulého roku, byl v Lipsku stejně úspěšný jako jeho loňský přemožitel Eduardo Pedroza z Panamy.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.