Zprávy

Klaus a Sobotka: ČR by si v čele EU neměla klást přehnané cíle

Česká republika by si pro své předsednictví v Evropské unii neměla dávat přehnané cíle. Na úterní schůzce na zámku v Lánech se na tom shodli prezident Václav Klaus a předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Zdůraznili také, že předsednictví nebude pouze záležitostí vlády, ale budou se na něm podílet i obě komory parlamentu a prezident. "Oba cítíme pocit určité střídmosti," vysvětlil Klaus postoj obou politiků k předsedání v unii. Dodal, že se objevují různé názory týkající se toho, co všechno Česko může zvládnout a v EU změnit. Klaus před tím varoval. "Klást si extrémní cíle není žádoucí," uvedla hlava státu. Česká republika se do čela unie postaví za necelý půlrok, v lednu příštího roku. V roli mluvčího a koordinátora EU vystřídá Francii. Po šesti měsících pak Česko vedení unie předá Švédsku. Trio uvedených zemí představilo svůj společný program. Chybět v něm nemá přezkoumání unijních výdajů a příjmů, reforma společné zemědělské politiky, energetická bezpečnost a ochrana klimatu. V příštích měsících se také bude řešit situace, která nastala poté, co Irsko odmítlo lisabonskou smlouvu o fungování EU.

Přemysl Sobotka: Osud lisabonské smlouvy v ČR závisí i na postoji Irů

Postup českého Senátu při ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě institucí EU bude záležet i na tom, jak se k dokumentu nyní postaví Irsko, které smlouvu odmítlo v červnovém referendu. Po setkání s prezidentem Václavem Klausem to řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Irové podle Sobotky svým "ne" dali jasný signál, a s nadsázkou se proto dá říci, že smlouva je nyní "mrtvá". Klaus již po zveřejnění výsledků irského referenda prohlásil, že v ratifikaci nelze pokračovat. Jako jeden z mála evropských politiků irské odmítnutí lisabonské smlouvy přivítal. Svůj postoj v úterý zopakoval. Bez změny irského postoje podle něj schvalování smlouvy v dalších zemích nemá smysl. Podle Sobotky by smlouva u senátorů ODS mohla získat těsnou podporu. Museli by s ní ale vyslovit souhlas Irové. Záležet podle něj bude také na vyjádření Ústavního soudu, který má přezkoumat soulad smlouvy s českou ústavou. Senátorský klub ODS, který má v Senátu většinu, se podle Sobotky bude rozhodovat právě podle stanoviska Irska a českého Ústavního soudu.

Podnikatelé: Priority českého předsednictví EU jsou příznivé

Priority českého předsednictví Evropské unie, kterými jsou například konkurenceschopnost a otevřenost Evropy a udržitelnost a bezpečnost energetiky, jsou pro české podnikatele maximálně příznivé. Velkým přínosem by bylo, kdyby se české vládě na poli evropské diplomacie podařily i jen mírné posuny v těchto oblastech, například omezení administrativní zátěže či zvýšení konkurenceschopnosti na energetickém trhu, řekl ČTK prezident Hospodářské komory Petr Kužel. České předsednictví v Radě EU má několik priorit, z nichž nejdůležitější je podle komory "Evropa konkurenceschopná a otevřená". Jejím důležitým tématem je politika malých a středních podniků. Půjde prý především o takzvaný Evropský akt pro malé podniky, což jsou opatření zaměřená na zjednodušování regulace, omezování administrativní zátěže podnikání a lepší přístup malých a středních podniků k programům unie. Komora upozornila na to, že dále se během českého předsednictví bude jednat o odstraňování přetrvávajících bariér na vnitřním trhu EU, a to zejména v rámci volného pohybu služeb a pracovníků. Podnikatelům bude ku prospěchu správné zavedení takzvané směrnice o službách, dále zlepšení podmínek pro transfery a zadávání veřejných zakázek či zlepšení patentového systému v Evropě.

KDU-ČSL: České bankovní poplatky jsou v EU čtvrté nejvyšší

Bankovní poplatky tuzemských peněžních ústavů jsou v poměru k hrubému domácímu produktu čtvrté nejvyšší v Evropské unii. V oblasti poplatků v Česku neexistuje transparentní a konkurenceschopné prostředí, které by umožnilo občanům se na bankovním trhu orientovat, uvedli na dnešní tiskové konferenci zástupci KDU-ČSL. Řešením by podle nich neměla být silnější regulace, ale veřejná diskuse, podpora vzdělávání nebo prosazení přenositelnosti čísel kont při změně banky. "Chceme otevřít celospolečenskou diskusi, bez níž nelze dosáhnou v oblasti bankovních poplatků zásadního zlepšení," řekl první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. Podle europoslankyně za KDU-ČSL Zuzany Roithové jsou poplatky v Česku vysoké, protože mezi bankami nefunguje dobře konkurence.

Mezi Přátele Miloše Zemana se zařadil i čestný předseda ČSSD

Mezi členy sdružení Přátelé Miloše Zemana se zařadil i čestný předseda ČSSD Slavomír Klaban, ČTK to řekl předseda hnutí a někdejší ministr průmyslu Miroslav Grégr. Klabana v úterý navštívil spolu s expremiérem a bývalým předsedou sociální demokracie Milošem Zemanem, nyní nestraníkem. Čestný předseda ČSSD Klaban tak podpořil hnutí, které se nepřímo vymezuje proti současnému vedení strany a jejímu předsedovi Jiřímu Paroubkovi. Podle Grégra měl Klaban, který se Zemanem dlouhodobě sympatizuje, jen jednu obavu, totiž aby se ze sdružení Zemanových přátel nestala politická strana. "To jsme dvojhlasně s Milošem Zemanem odmítli," poznamenal předseda hnutí s tím, že každá malá nová strana, která dosud vznikla, po určité době zanikla. "Nemáme ani tuto potřebu, chceme být trochu volnější a nebýt sešněrováni stranickými pravidly," vysvětlil. Sdružení si klade za cíl odstranit z české politiky její současné kabinetní a zákulisní praktiky, vysvětlil ČTK jeden ze zakladatelů a dlouholetý blízký spolupracovník bývalého českého premiéra Miroslav Šlouf. On ani Grégr nevylučují, že se sdružení bude za čtyři roky snažit o zvolení před lety nejznámější tváře sociální demokracie Zemana do funkce prezidenta republiky.

Deloitte: ČR je nejoblíbenějším cílem investorů z regionu

Česká republika společně se Slovenskem je ve střední a východní Evropě nejčastějším cílem východoevropských investorů. Naopak investoři ze západní Evropy v případě fůzí a akvizic preferují Polsko. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu poradenské společnosti Deloitte. Podle průzkumu neodrazuje podnikatele od dalšího plánování fůzí a akvizic ani krize na světových finančních trzích. Navíc se podle průzkumu středoevropské společnosti v posledních letech změnili z cílů fůzí na investory, kteří sami hledají další obchodní a investiční příležitosti. Aktivita v oblasti fůzi a akvizic se tak nebude podle partnera společnosti Deloitte Česká republika Josefa Kotrby nijak v následujícím období snižovat. "Pouze se zvýší podíl strategických oproti finančním investorům," uvedl. Podle něj je možné očekávat několik velkých akvizic českých firem v zahraničí a během příštího roku i na tuzemském trhu, například ve strojírenství. Z pohledu investorů je Evropa považována za nejvhodnější region, pozornost ovšem přitahují podle průzkumu i rozvíjející se asijské trhy. Mimoevropské regiony jsou ovšem v tomto ohledu důležitější pro západoevropské než východoevropské firmy.

Zemědělci sklidili takřka polovinu obilí, výnosy jsou vyšší

Zemědělci v Česku sklidili obilí z téměř poloviny polí, přičemž průměrný výnos je zatím zhruba o pětinu vyšší než loni. Vyplývá to ze statistik, které na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Sklizeň základních obilovin by letos podle odhadu Agrární komory mohla být přibližně o půl milionu tun vyšší než loni a dosáhnout 6,9 milionu tun. Žně ale kvůli nepříznivému počasí nabraly zhruba třítýdenní zpoždění a v některých regionech poškodily obilí prudké deště a bouřky. Zemědělci dosud sklidili obilí z 615.311 hektarů, přičemž celková sklizňová plocha polí činí 1,435 milionu hektarů. Nejdále postoupila sklizeň ozimého ječmene (98,72 procenta polí) a jarního ječmene (44,42 procenta). Žito zemědělci sklidili ze čtvrtiny polí a ozimou pšenici mají pod střechou ze 40 procent osetých ploch. Naopak na začátku je stále sklizeň jarní pšenice (6,84 procenta) a ovsa (3,91 procenta). Řepku zemědělci sklidili z takřka 90 procent polí. Průměrný výnos obilovin zatím činí 5,39 tuny na hektar a ve srovnání s loňskem je o pětinu vyšší. Nejvíce vzrostl výnos u jarní pšenice, a to z loňských 2,91 tuny na hektar na 4,77 tuny.

Jan Veleba: Nízké ceny mléka ohrožují soběstačnost ČR v jeho produkci

Nízké ceny mléka podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby ohrožují tuzemský chov skotu a tím i soběstačnost Česka v produkci mléka. Stavy skotu od roku 1989 klesly o více než polovinu a nízké ceny mléka by podle AK snižování počtu skotu urychlily. Největší tuzemská mlékárna Madeta v pondělí oznámila, že sníží výkupní cenu mléka. Zemědělcům z družstva Jih zaplatí za červenec 7,80 koruny za litr, což je zhruba 70 haléřů méně oproti červnu. Zemědělcům se snížení cen nelíbí a požadují vyšší ceny za mléko. Zástupci Agrární komory s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu uvedli, že zatímco v roce 1989 bylo v Česku chováno 3,481 milionu kusů skotu, tak loni již jen 1,391 milionu. Z toho počet krav se snížil z 1,248 milionu v roce 1989 na loňských 565.000. "Pokud se prosadí tak radikální snížení nákupní ceny mléka a naproti tomu (chovatelům skotu) rostou všechny náklady, tak dojde k dalšími snížení stavu skotu," řekl Jan Veleba. Upozornil, že v ČR výrazně klesl počet držitelů licencí na produkci mléka. Zatímco při zavedení mléčných kvót v roce 2002 mělo licenci na produkci mléka 3603 tuzemských chovatelů, tak letos v dubnu jich bylo 2586. "Když tento proces (snižování cen mléka) bude pokračovat, tak se to (pokles počtu držitelů licencí) jenom prohloubí. Dostaneme se do situace, kdy ani v tom mléku nebudeme soběstační," varoval Veleba.

Pěstitelské pálenice na jihu Moravy očekávají podprůměrnou sezonu

Pěstitelské pálenice na jihu Moravy letos očekávají mírně podprůměrnou sezonu. Úroda letního ovoce je oproti minulým letům poloviční, místy až třetinová. Lidé si teď nechávají pálit nejčastěji třešně, začíná sezona meruněk a mirabelek. Litr stoprocentního alkoholu podražil v průměru o pět korun, ceny se pohybují od 220 do 245 korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli pálenic. Nejpopulárnější kořalkou je stále pravá slivovice, která se obvykle pálí od října do jara dalšího roku. Úrodu švestek ale teprve určí počasí příštích týdnů. "Někdo má obsypané stromy, jiný má ovoce málo. Hodně bude záležet na tom, jestli bude i nadále vlhko, aby dozrávající švestky nepopadaly moc brzy. Dost by letos mělo být také jablek," řekl ČTK Miloš Konečný z pěstitelské pálenice v Boskovicích na Blanensku. Stoprocentní alkohol u pálenic, které oslovila ČTK, zdražil o pět až deset korun za litr. Většinou se ale alkohol rovnou ředí na padesátiprocentní destilát, který vyjde na něco přes 110 až 130 korun za litr. V jednom kotli na 250 kilogramů ovoce se vypálí od 20 do 25 litrů čistého alkoholu.

Britové v Praze převzali Ira viněného ze zneužívání dětí

Čeští policisté v úterý na pražském ruzyňském letišti předali do rukou svých britských kolegů Ira Patricka Burnella, který je v Británii podezřelý ze zneužívání dětí. O vydání muže k trestnímu stíhání do Británie minulé pondělí rozhodl pražský městský soud. Jedenadvacetiletý muž, který v posledních dvou letech žil v Česku, podle policie spáchal 16 trestných činů souvisejících s pohlavním zneužíváním dětí. V Británii mu za to hrozí až doživotní vězení. Muže v poutech si na letišti převzali dva britští policisté v civilu. Burnell podle policie páchal trestnou činnost na území Británie v letech 2003 až 2006. Podle mluvčího pražského městského soudu Petra Kulawiaka jej britské úřady viní z dvou pohlavních napadení dítěte - šlo o dívky ve věku 12 a 13 let. Podle deníku Právo se s dívkami seznámil na internetových serverech. Údajně je pak zval na projížďky autem, při nichž je znásilnil. Vedle toho je podle policie podezřelý i z pořizování a držení dětské pornografie a dalších trestných činů podobného rázu. Ir obvinění odmítá, přesto si přál být vydán, aby prý dokázal, že nic neprovedl.

Soud potvrdil podmínku za provozování neonacistických stránek

Za spuštění a provozování neonacistických webových stránek bude příznivce hnutí skinheads 3,5 roku v podmínce. Pokud se znovu prohřeší, půjde na tři roky do vězení. Trest s konečnou platností potvrdil Nejvyšší soud a svůj verdikt z neveřejného zasedání zpřístupnil v elektronické databázi. Mladík spolu s komplici v roce 2004 umístil na internet stránky Sonnenrad.wz.cz, na kterých vychvalovali Adolfa Hitlera a nacistické Německo a vyzývali k likvidaci Židů a Romů. Dnes již stránky nejsou v provozu. Lidé, kteří přes internet šíří neonacistické a rasistické myšlenky, se před soud dostávají spíše zřídka. Bývá těžké jim prokázat podíl na provozu internetových stránek. Policie kvůli rozkrývání kriminality páchané prostřednictvím internetu v posledních letech zaměstnává počítačové odborníky. Celosvětová počítačová síť je podle Bezpečnostní informační služby (BIS) pro neonacistické hnutí stále důležitější, a to například při prodeji zboží spjatého s ideologií. Obchod se nyní odehrává spíše prostřednictvím internetu, konstatovala loni služba ve výroční zprávě.

Z Nalžovic odjelo poslední auto s nebezpečným odpadem

Z nelegálního skladu chemikálií v Nalžovicích na Příbramsku odvezli v úterý poslední část nebezpečných odpadů. Skončila tak více než pětiměsíční sanace, při níž odborníci roztřídili a odvezli celkem 68 tun chemikálií. Původní odhady hovořily o tom, že je v bývalém vepříně kolem 200 tun jedů. Opuštěný sklad trápil obyvatele obce od předloňského prosince, kdy byly chemikálie náhodou objeveny. Navozil je tam podnikatel, který zkrachoval. Odvoz chemikálií ale nemohl začít okamžitě, neboť šlo o soukromý majetek. Muselo se čekat na exekuční výměr, aby vlastník nemohl požadovat náhradu škody. Odstranění chemikálií si vyžádalo přes devět milionů korun, dalších 1,8 milionu má dostat supervizor, který na likvidaci dohlížel. Polovinu nákladů by měl uhradit kraj, polovinu přislíbilo ministerstvo financí. Peníze budou vymáhat na vlastníkovi skladu, kterého vyšetřuje policie.

Kraj: Kontroverzní větrníky poblíž slavkovského bojiště nebudou

Kontroverzní větrné elektrárny poblíž slavkovského bojiště nebudou. Rozhodl o tom krajský úřad, zjistila ČTK z jeho úřední desky. Nevyhověl firmě Eldaco, která chtěla do projektu vložit kolem 180 milionů korun. Už dřív stavbu zamítl také stavební úřad v Rousínově, v jehož katastru by dva stometrové stožáry stály. Verdikt hejtmanství je definitivní, firma by se ještě mohla obrátit na soud. Stožáry mají stát na kopci mezi Rousínovem, Slavkovem u Brna a Velešovicemi, nedaleko místa, kde se roku 1805 střetla rakouská, francouzská a ruská vojska. Eldaco plánuje, že by větrníky mohly zásobovat elektřinou několik tisíc lidí. Rousínovská radnice by navíc dostala nemalý příspěvek do svého rozpočtu, pravděpodobně v milionech korun. Se záměrem ale nesouhlasí ochránci přírody ani lidé z okolních obcí, kteří by měli stožáry blíž než obyvatelé Rousínova.

Řád trapistek začal v Poličanech stavět nový klášter

V Poličanech na Benešovsku byl v úterý položen základní kámen nově vznikajícího trapistického kláštera zvaného Naší Paní nad Vltavou. Požehnal jej apoštolský nuncius Diego Causero spolu s generálním vikářem Michaelem Slavíkem. Stavba by měla být dokončena do dvou let. Causero při této příležitosti připomněl, že jde o mimořádnou událost, protože nový klášter vznikne v zemi, kde se díky neblahým dějinám veřejné mínění chlubí tím, že je nejsekulárnějším (nejvíce světským) národem v Evropě. "Nicméně tu a tam jsou zde již přítomny nebo povstávají oázy intenzivní a radikální spirituality - sestry karmelitky, otcové trapisté a nyní sestry trapistky," řekl. Tato místa proto mají podle něj nesmírný význam nejen uvnitř církve, ale i mimo ni. Trapistky přišly do Čech na pozvání kardinála Miloslava Vlka z italského kláštera Vitorchiano. V Poličanech loni otevřely Dům pro hosty, který je součástí budoucího kláštera. Dům je otevřen všem návštěvníkům, kteří touží prožít chvíle v ústraní, tichu a modlitbě. V současné době v něm žije 16 řádových sester.

V Praze začne výstava slavných Koudelkových snímků ze srpna 1968

Výstavu fotografií Josefa Koudelky s názvem Invaze 68, která nabízí snímky považované za klasické dílo poválečné reportážní fotografie, bude možné od 9. srpna shlédnout v pražské Staroměstské radnici. Tehdy třicetiletý autor je pořídil v týdnu po 21. srpnu 1968, kdy na území tehdejšího Československa vstoupilo 750.000 vojáků Varšavské smlouvy s 6300 tanky. "Najednou nastala situace, jež ze mě vytáhla něco, o čem jsem sám nevěděl, že ve mně je," uvedl Koudelka, který se do té doby věnoval hlavně divadelní fotografii a svému oblíbenému tématu - Romům. Pro pražskou výstavu vybral Koudelka ze svého archivu 169 fotografií. Část z nich nebyla dodnes publikovaná. "Nikdy jsem si neuměl představit, že když něco lidi spojuje, v tomhle případě to bylo ohrožení, jak je to změní," vzpomíná autor na atmosféru srpna 1968. Několik Koudelkových fotografií se v roce 1968 podařilo tajně vyvézt do Spojených států. Koudelkova reportáž byla pak zásluhou agentury Magnum Photos zveřejněna k prvnímu výročí invaze v roce 1969 v mnoha mezinárodních časopisech. Ve snaze uchránit Koudelku a jeho rodinu před problémy v době nastupující normalizace byly tyto fotografie agenturou připisovány "neznámému fotografovi". Ve stejném roce Overseas Press Club udělil "anonymnímu českému fotografovi" zlatou medaili Roberta Capy.

Festival na Špilberku nabídne operní, filmovou i duchovní hudbu

Operní, filmová, baletní i duchovní hudba zazní na devátém ročníku mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Brněnská přehlídka pod širým nebem, jejímž letošním tématem je Divadlo a chrám, začne 14. srpna na velkém nádvoří hradu Špilberk a potrvá do 26. srpna. Program festivalu v úterý představili pořadatelé na tiskové konferenci v Praze. Zahajovací koncert připomene letošní 80. výročí úmrtí světoznámého skladatele Leoše Janáčka, z jehož díla přednese Filharmonie Brno a její šéfdirigent Petr Altrichter orchestrální dílo Sinfonietta. V průřezu operou Prodaná nevěsta se poté například představí sopranistka Adriana Kohútková a tenorista Tomáš Černý. Další Janáčkovo dílo - výběr z Lašských tanců - bude uvedeno ještě na čtvrtém koncertu 21. srpna. Na závěrečném koncertu provedou brněnští filharmonici Meziakní hudbu z opery Příhody lišky Bystroušky aranžovanou Františkem Jílkem. Festivalové publikum uslyší také dvě české premiéry. První zazní 19. srpna na koncertu zvaném Pocta Rossinimu. V díle Retrospekce se jeho autor soudobý lotyšský skladatel Romualds Kalsons ohlíží za vývojem své tvorby, kdy se vzepřel diktátu socialistického realismu a hledal sám sebe. Jako druhou českou premiéru se na závěrečný koncert chystá kantáta Zrcadlo dokonalosti na poetické texty sv. Františka z Assisi. Zkomponoval ji Angličan Richard Blackford, který bude tento večer filharmoniky i dirigovat.

Ze sportu:

Nejvýše sedm cenných kovů očekává většina sázejících od českých sportovců na nadcházejících letních olympijských hrách v Pekingu. K nejžhavějším adeptům na prvenství by měly patřit kajakářka Štěpánka Hilgertová, oštěpařka Barbora Špotáková a střelkyně Kateřina Emmons. Velký objem sázek přitahuje i desetibojař Roman Šebrle, ovšem tipující i bookmakeři pasují českého obhájce zlata z minulých her až na čtvrté místo, zjistila ČTK u provozovatelů kurzového sázení. Sázkaři očekávají od české výpravy menší úspěšnost než na minulých hrách v Aténách a Sydney, kde Česko získalo osm medailových umístění.

Vysoké teploty, vlhkost a zatím i příležitostný smog komplikují přípravu sportovců v dějišti olympijských her v Pekingu. Více než čtyři desítky českých reprezentantů, kteří už do Číny dorazili, zatím ale vše zvládají bez problémů. I proto, že v minulých dnech byly podmínky mnohem lepší, než se původně předpokládalo. "Když jsme sem 22. července přijeli, tak tady bylo opticky dost husto. Pak se to kolem jedenatřicátého asi na čtyři dny zlepšilo, bylo jasno a bylo dokonce vidět na hory na západě. Říkali jsme si, že jejich opatření zabrala a my jsme se na vše připravovali zbytečně. V pondělí se ale vše opět zhoršilo, naštěstí už je to opět lepší," řekl ČTK a deníku Sport hlavní lékař české výpravy Jaroslav Větvička.

Jako doma se v Pekingu může cítit střelkyně Kateřina Emmons. Obhájkyně bronzové medaile ve vzduchové pušce bude nakonec přece jen bydlet v olympijské vesnici se svým americkým mužem Mattem, apartmán 601 B tak bude v českém domě mezinárodní. Její otec a kouč v jedné osobě Petr Kůrka navíc bude pobývat pouze o patro níž. Emmons bude v sobotu ráno vůbec první českou sportovkyní, která zasáhne do soutěží olympijských her, a hned s medailovými ambicemi.

Oba zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů bude hrát Slavia Praha s italskou Fiorentinou v úterý. Úvodní souboj ve Florencii se uskuteční 12. srpna, odveta v Edenu pak v úterý 26. srpna. Začátek zápasu bude teprve upřesněn. "Dohodli jsme se Spartou, aby nedošlo ke kolizi. Přesný čas odvety teprve rozhodneme v návaznosti podle dohody s italským partnerem, s nímž řešíme přenosová práva," řekl ČTK ředitel Slavie Petr Doležal.

Český fotbalista Roman Bednář se stal definitivně hráčem West Bromwiche Albion. Pětadvacetiletý útočník odešel do anglického klubu, s nímž postoupil do Premier League, na začátku minulé sezony na hostování ze skotského Heart of Midlothian, které se nyní změnilo v přestup. ČTK o tom informoval hráčův manažer Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest. Klub za Bednáře zaplatil 3,3 milionu eur (79 milionů korun).

České házenkářské reprezentantky povede i v dalším dvouletém cyklu trenér Jiří Tkadlec. ČTK o tom po úterním jednání výkonného výboru Českého svazu házené informoval předseda svazu Jaroslav Chvalný. Novou smlouvu podepsal Tkadlec do 30. června 2010. Prvním velkým úkolem Tkadlece a jeho družstva je uspět v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2009 v Číně. V ní české hráčky čekají soupeřky z Nizozemska, Litvy, Řecka a Velké Británie. Do play off ze skupiny postoupí pouze vítěz.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.