Zprávy

Václav Klaus připomněl dopad osudu Lidic na česko-německé vztahy

Dopad lidické tragédie na česko-německé vztahy připomněl v neděli u příležitosti pietního aktu k 65. výročí vypálení obce prezident Václav Klaus. Tato tragédie rozbila ochotu uvažovat o společném poválečném soužití Čechů a Němců, řekl ve svém projevu. Vyhlazení Lidic prezident označil za obludný masový zločin, který se stal katalyzátorem česko-německých vztahů. Celá tato tragédie přispěla k uvědomění si šílenství nacismu nejen u nás, ale na celém světě, řekl ČTK Klaus.

Představitel pravoslavné církve Jaroslav Šuvarský označil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který se stal záminkou k vyhlazení Lidic, za akt spravedlivé odplaty. Připomněl, že k českým dějinám patří i množství Čechů, kteří selhali a svými udáními se podíleli na dopadení atentátníků. Předsedkyně Svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková řekla, že je velmi obtížné nalézt míru při připomínce událostí v Lidicích, aby nedocházelo ke zneužití památky mrtvých. "Ne každá cesta k prezentaci odboje je únosná," prohlásila. Později ČTK potvrdila, že měla na mysli prezentaci pomocí internetové hry.

Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl na začátku dubna převzal Mezinárodní cenu Epica Bronze Finalist od marketingových odborníků a cenu tuzemských kreativců bronzový Louskáček za kontroverzní internetovou reklamu nazvanou Total Burn-Out. Netradiční reklama zvýšila povědomí mládeže o tragických událostech v Lidicích roku 1942, ovšem na druhou stranu vyvolala protesty zejména členů Českého svazu bojovníků za svobodu.

Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu nad Nerrem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

ČR převezme předsednictví V4, chystá svůj program

Česká republika převezme 18. června předsednictví ve visegrádské skupině (V4) od Slovenska. Chystá proto své priority, mezi nimiž je například zrušení víz USA, rozšíření schengenského prostoru a také koordinace aktivit zemí V4. V uskupení čtyř zemí je vedle Česka a Slovenska ještě Polsko a Maďarsko. Téma českého ročního předsednictví V4 má v pondělí na programu vláda. Chce se zaměřit na diskusi o energetické bezpečnosti či vzájemné podpoře a koordinaci kandidatur do mezinárodních institucí. Česká vláda například podala kandidaturu na nestálého člena Rady bezpečnosti v letech 2008 až 2009.

"Visegrádská skupina se stává stabilním konzultačním fórem svých členských států na všech úrovních a v širokém spektru oblastí," sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí, které materiál týkající se V4 do vlády dává. Praha předpokládá, že spolupráce uvnitř i vně visegrádské čtyřky by se měla ještě více rozvíjet. Užší kontakty předpokládá například se státy Beneluxu, severskými zeměmi, v regionálním partnerství s Rakouskem a Slovinskem, Japonskem i zeměmi usilujícími o vízovou rovnoprávnost s USA. Praha se chce také zaměřit na šíření demokracie a dodržování lidských práv ve světě. V neposlední řadě hodlá rozvíjet programy mezinárodního visegrádského fondu, který má roční rozpočet pět milionů euro (asi 140 milionů korun).

Visegrádská skupina vznikla v únoru 1991 s vizí, že by měla přispět k začlenění Maďarska, Polska a tehdejšího Československa do evropských a euroatlantických struktur. Nyní jsou z původních tří států čtyři a všechny jsou už součástí jak NATO, tak Evropské unie.

Vláda chce dát 200 milionů na dobrovolné příspěvky hlavně pro OSN

Česká republika letos plánuje dát mezinárodním organizacím 214 milionů korun ve formě dobrovolných příspěvků. Ty umožňují financovat aktivity mezinárodního společenství v oblastech, které nejsou financovány nebo jsou financovány omezeně z povinných příspěvků členů mezinárodních organizací. Materiál má v pondělí projednat vláda. Ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že tento princip je rozšířen zejména v systému Organizace spojených národů. "Vedle organizací se specializovaným zaměřením existují i desítky programů a fondů OSN financovaných pouze na základě dobrovolnosti členských států," uvedlo ministerstvo. Plán dobrovolných příspěvků je podle české diplomacie v souladu s prioritami zahraniční politiky a koncepce zahraniční rozvojové pomoci. Česká republika dala loni například na zahraniční rozvojovou pomoc zhruba 3,5 miliardy korun. Větší část peněz z toho tvořil příspěvek mezinárodním organizacím.

Vláda projedná návrh, aby obce dostávaly část spotřebních daní

Vláda se bude na svém pondělním zasedání zabývat sociálnědemokratickým návrhem, který by měl obcím přinést víc peněz. S novelou zákona o rozpočtovém určení daní přišli začátkem května poslanci ČSSD a navrhli mimo jiné, aby obce dostávaly tři procenta z vybraných spotřebních daní, ze kterých dosud nic neměly. Cílem návrhu je podle stínového ministra pro místní rozvoj ČSSD Radko Martínka kompenzovat obcím výpadky příjmů, které by především těm menším vznikly schválením reformy veřejných financí. Všechny navrhované změny určení daní by podle Martínka posílily obecní rozpočty příští rok o 7,4 miliardy korun. Návrhy ČSSD počítají se zvýšením podílu obcí na sdílených daních ze současných 20,59 procenta na 21 procent a přínosem 2,1 miliardy korun. Dále chtějí sociální demokraté nově zavést podíl měst a obcí na spotřebních daních ve výši tří procent, což by mělo zvýšit příjmy měst o 3,6 miliardy korun.

Renata Vesecká: Výměna Čunkova žalobce nebyla na politickou objednávku

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se důrazně ohradila proti tvrzení, že by za výměnou státního zástupce v případu vicepremiéra Jiřího Čunka byla politická objednávka. Řekla to v nedělním diskusním pořadu České televize. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ale Nejvyšší státní zastupitelství o případu pod politickým tlakem rozhodovalo, navíc prý jednalo v rozporu se zákony. Řekl to v diskusním pořadu televize Prima. Policie Čunka obvinila z přijetí půlmilionového úplatku začátkem února. Údajně ho převzal jako vsetínský starosta v únoru 2002. Nejvyšší státní zastupitelství případ odebralo přerovskému žalobci Radimu Obstovi, dostal ho žalobce z Jihlavy. Důvodem byla údajně procesní chyba. Vyměnit by se měl i hlavní vyšetřovatel. Opozice změny kritizovala, podle ní se vládní koalice snaží zabránit tomu, aby vicepremiér stanul před soudem.

"Takováto tvrzení (o politickém tlaku) dokonce podle mého názoru hraničí až s trestným činem útoku na státní orgán," uvedla Vesecká. Dodala ale, že o trestním oznámení v této souvislosti neuvažuje. Zdůraznila, že o výměně zástupce nerozhodovala ona, ale Nejvyšší státní zastupitelství. "Čili to, že vláda může rozhodnout o mém odvolání či nikoliv, v tomto směru nehraje žádnou roli," dodala. Fakta k případu chce Vesecká přednést sněmovnímu ústavně právnímu výboru, případně celé sněmovně.

Paroubek za výměnou žalobce ale politický tlak vidí. "Jestliže se představitelé vlády vyjadřují směrem ke státnímu zastupitelství, k takzvaným podřízeným nejvyšší státní zástupkyně, tak se vytváří tlak na státní zastupitelství, to je zřejmé," uvedl šéf ČSSD. Tvrdí také, že postup byl v rozporu s trestním řádem a zákonem o státním zastupitelství. Do kauzy prý mohlo zasahovat vrchní zastupitelství. "Paní nejvyšší státní zástupkyně si hraje na generálního prokurátora, což je funkce, která je poněkud historicky překonaná. Zasahuje do kauz na nejnižším stupni, a to je špatně," řekl Paroubek. Dodal, že v pondělí se poradí s právníky a zváží další kroky.

Ministr Pospíšil chce novelou zrychlit exekuce, ale také zpřísnit dohled

Zjednodušit a zrychlit exekuce, ale zároveň posílit a zpřísnit dohled nad nimi by měla rozsáhlá novela exekučního řádu, na níž se pracuje od ledna a připravena má být na podzim. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. V nové úpravě chce mimo jiné navrhnout, že pokud exekutor provádí dražbu, nebude se smět jiný exekutor této dražby zúčastnit. Ministr to uvedl v souvislosti s případem prezidenta Exekutorské komory ČR Juraje Podkonického, který koupil v exekuci vilu. V dražbě, kterou vedl jeho blízký kolega Vladimír Plášil, ji pořídil za 16 milionů korun, což prý bylo pod tržní cenou nemovitosti. Podle odborníků bylo navíc konání Podkonického neetické.

Šéf komory to ale odmítá. V případu prodeje vily podal trestní oznámení pro pomluvu na bývalého majitele objektu. "Kauzu vila jsem si nechal od svých expertů prověřit a výsledek je takový, že toto není důvod pro kárnou žalobu," uvedl Pospíšil. České právo podle něj umožňuje exekutorovi nákup věci v dražbě, kterou provádí jeho kolega. "Já osobně s tím mám určitý problém etický," podotkl Pospíšil s tím, že připravovaná novela by měla situaci napravit. Stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Beneševoá uvedla, že takovou úpravu určitě podpoří. Parlament již podle Pospíšila jednu menší novelu exekučního řádu projednává. Úprava zpřísňuje dohled ze strany ministerstva spravedlnosti.

Pospíšil: Nemáme informace, že by Pitr opustil území ČR

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nemá informace od policie nebo jiných informačních složek státu o tom, kde se nachází hledaný podnikatel Tomáš Pitr, jenž si má odpykat pětiletý trest za krácení daní. Nemá ale informace o tom, že by Pitr opustil Česko. Odmítl potvrdit, zda se hledáním Pitra zabývají i tajné služby. Na Pitra soud vydal tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Policie po něm pátrá s cílem dopravit jej do pražské věznice na Pankráci. Pospíšil řekl, že celou věc nechal prověřit a že soudce, který rozhodoval v případě Pitrova nástupu do vězení, nepochybil. Pitr podle něj převzal obsílku na konci stanovené lhůty, do vězení nenastoupil a den či dva poté na něj soudce vydal zatykač. Pro kárnou žalobu na soudce není podle ministra v tuto chvíli důvod.

Češi v pondělí přestanou vydělávat na stát

Češi podle výpočtů Liberálního institutu (LI) přestanou od pondělí pracovat na stát a zbývajících 204 dní roku budou již pracovat pouze na sebe. Na pondělí 11. června totiž podle LI připadá takzvaný Den daňové svobody, tedy pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý jeho příjem připadá státu. Ve srovnání s předchozím rokem tak lidé na stát budou pracovat o tři dny méně. "Letošní rok je však zcela první, kdy došlo k snížení veřejných výdajů v poměru k hrubému domácímu produktu. Oproti loňsku tak bude průměrný občan ČR vydělávat na stát o tři dny méně," uvedl již dříve vedoucí Centra pro studium ekonomické svobody LI Jiří Schwarz. Podle něj musí Češi ve srovnání se Slovenskem a Polskem letos na stát vydělávat déle. Na Slovensku si den daňové svobody připomenuli již 6. května, což je o více než měsíc dříve než v ČR. Poláci začali pracovat pouze na sebe od 4. června. Kromě Slovenska se na špici vyskytují země jako Irsko, Švýcarsko nebo Austrálie. Na konci žebříčku tradičně zůstávají Švédi, kteří si budou moci připomenout den daňové svobody až koncem července.

Liberální institut letos změnil metodiku výpočtu daňové svobody. Dříve používal data ze státního rozpočtu a pro srovnání s ostatními zeměmi data OECD. Nyní výpočty ekonomové LI provedli zcela z dat OECD, přesněji z jejich odhadu podílu veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. Podle výpočtů společnosti Patria Finance, která vychází při výpočtech z národních účtů a výše daní, by Češi měli takzvaný den daňové svobody oslavit až 22. června, tedy stejně jako loni. "Dnem, kdy již budeme vydělávat pouze pro sebe, by letos měl být 22. červen, přesněji krátce po půldruhé ráno," uvedl analytik Patria Finance David Marek.

V českých lesích se loni vytěžilo nejvíc dřeva od roku 1946

V Česku se loni vytěžilo 17,68 milionu metrů krychlových dřeva, což bylo nejvíce od roku 1946. Meziročně těžba stoupla o 14 procent. V posledních letech se pohybovala kolem 14,5 až 15,5 milionu metrů krychlových, vyplývá z údajů, které ČTK poskytl Český statistický úřad. Podle ministerstva zemědělství byla rekordní těžba výsledkem vysoké poptávky na trhu se surovým dřívím. Ani tak ale nedosáhla celkového ročního přírůstku dřeva, jehož zásoby v českých lesích trvale rostou.

Na loňském vzestupu těžby měl velký podíl státní podnik Lesy České republiky, který spravuje zhruba polovinu lesních porostů v zemi. Vytěžil zhruba 9,7 milionu metrů krychlových dřeva proti běžným 7,5 až osmi milionům m3. Podnik totiž už na konci loňska vytěžil část letošního objemu, a to kvůli problémům s tendry a uzavíráním smluv na práce pro letošní rok. Vliv měla podle firmy také sněhová kalamita ze začátku roku 2006, kdy bylo třeba hlavně v jižních Čechách zpracovat značné objemy polomů. Statistická data potvrzují, že takzvaná nahodilá těžba, která zahrnuje mimo jiné právě polomy, se loni v Česku téměř zdvojnásobila na osm milionů metrů krychlových.

Češi se chtějí učit jazyky v cizině, zájem je o Austrálii a Maltu

Stále více Čechů chce skloubit letní dovolenou se studiem cizích jazyků. Největší zájem je o výuku angličtiny a španělštiny. Oblíbené jsou destinace, které umožňují spojit výuku jazyků s dovolenou. Lidé tak nejčastěji studují cizí řeči v Austrálii, na Maltě či Kanárských ostrovech, řekli ČTK zástupci jazykových agentur. Podle nich se nejvíce prodávají jazykové pobyty, které trvají 14 dnů až měsíc. Týdenní jazykový pobyt na Maltě nebo ve Velké Británii se bez letenky pohybuje kolem 13.000 Kč. Sedm dní strávených výukou angličtiny v Austrálii stojí i s letenkou v průměru 38.000 Kč. Ceny zahraničních pobytů většinou zahrnují jazykový kurz, stravu a ubytování, které může být v hotelu, na kolejích nebo v hostitelských rodinách. Ubytování v domácnostech, které umožňuje pochytit jazyk v každodením užití, využívají především studenti.

Na Konopiště se po 100 letech vrátila slavnost Božího těla

Kolem 120 lidí se v neděli zúčastnilo obnovené církevní slavnosti Božího těla na zámku Konopiště. Správa zámku ji uspořádala po téměř 100 letech. Naposledy se tam konala 11. června 1914, tedy zhruba 14 dní před sarajevským atentátem na arcivévodu a majitele konopišťského panství Františka Ferdinanda d'Este, řekla ČTK kastelánka Marie Krejčová. "Slavnost Božího těla se kdysi na Konopišti konala pravidelně každý rok, máme z toho fotodokumentaci, takže víme, jak přesně průvod šel," dodala kastelánka.

Nynější slavnost se od původní trochu lišila. František Ferdinand se svým tajemníkem v ní ale nechyběl, i když to byli jen herci v dobových uniformách. Po mši, kterou na jižní zámecké terase sloužil opat strahovského kláštera Michal Josef Pojezdný a biskup Karel Herbst, prošel parkem za doprovodu hudby a zpěvů slavnostní průvod. Před baldachýnem chránícím kněze s monstrancí kráčely družičky a rozhazovaly z košíčků na cestu květní lístky. Na čtyřech místech se pak konal malý církevní obřad.

Slavnost Božího těla je významným svátkem katolické církve, který připadá na čtvrtek po svátku Nejsvětější trojice. První se konala v roce 1246 v Lutychu. Totalitní režim v Česku tyto slavnosti oklešťoval, v 50. letech minulého století zrušil volno ve čtvrtek a slavnost se přesunula na neděli. K slavnosti se váže i řada pranostik. K nejznámějším patří "Po Božím těle skoč do vody směle!".

Čeští fotografové na výstavě meziválečné tvorby ve Washingtonu

Zlaté éře fotografie v období mezi dvěma světovými válkami a střední Evropě jako kolébce fotografické teorie je věnována ojedinělá výstava s názvem Foto: Modernost ve střední Evropě 1918 - 1945, která je od neděle přístupná ve washingtonské Národní galerii. Široce zastoupeni jsou na ní čeští fotografové. Výstava utříděná do několika témat "usiluje o to ukázat na různých spojeních, jaký měla střední Evropa kulturní smysl a jak byla vzájemně přes různé instituce propojena," řekl ČTK její kurátor Matthew Witkovsky. Z českých autorů jsou zastoupeni všichni věhlasní umělci té doby - Josef Sudek, Karel Teige, František Drtikol, Karel Plicka, Jaromír Funke či Jaroslav Rössler, ale i méně známí tvůrci jako například olomoucký surrealista Karel Kašpařík nebo skupina Linie z Českých Budějovic. "Získáváme tak relativně široký pohled na fotografický fenomén v českých zemích," uvedl Witkovsky.

Vedle prací fotografů z bývalého Československa obsahuje výstava i fotografické obrazy, koláže, obálky knih nebo snímky otištěné v tehdejších časopisech a novinách od autorů z Maďarska, Rakouska, Polska a Německa. Celkem přináší na 150 exponátů více než sta umělců, z nichž řada se americkému publiku představuje poprvé. "Spíše než o tvůrce jde na výstavě o témata, která jsou zobrazena pracemi více autorů," shrnul koncept výstavy český teoretik fotografie Vladimír Birgus, který na její přípravě spolupracoval.

O české fotografii se ve Spojených státech ví podle Vladimíra Birguse daleko více než o českém malířství nebo sochařství. "V amerických sbírkách je překvapivě mnoho českých fotografií. Vynikající fondy má například muzeum výtvarného umění v Houstonu nebo Gettyho muzeum v Los Angeles," řekl ČTK. Výstava fotografické avantgardy ve střední Evropě se od října přestěhuje do newyorského Guggenheimova muzea, v únoru příštího roku se přesune do Milwaukee ve státě Wisconsin a svou pouť zakončí v létě 2008 ve skotském Edinburghu. Ve Washingtonu bude přístupná do 3. září.

Vítek a Sidovský s filmem o registrovaném partnerství v New Yorku

Poprvé před diváky byl v sobotu v New Yorku uveden dokumentární film S důvěrou a láskou o cestě českého homosexuálního páru k registrovanému partnerství. Po mnohaletých diskusích byl tento druh právního vztahu osob stejného pohlaví v České republice uzákoněn loni 1. července. Zpověď herce a zpěváka Pavla Vítka a producenta Janise Sidovského, kterou zachytil režisér Michal Herz, zhlédlo newyorské publikum v rámci festivalu filmů s gay a lesbickou tematikou Newfest. Z New Yorku snímek i s jeho protagonisty poputuje do San Franciska, kde bude mít za týden oficiální světovou premiéru na podobném festivalu Frameline, nejstarší a největší přehlídce svého druhu na světě.

V dokumentu se prolínají přípravy na jeden z prvních obřadů registrovaného partnerství v České republice s vyprávěním obou mužů o jejich dvacetiletém vztahu, vzájemném soužití, o tom, jak je vnímá okolí, i o jejich snaze o prosazení registrovaného partnerství v parlamentu. Obřad, při němž loni 3. července na hradě Karlštějn stvrdili svůj svazek, byl možná nejsledovanější společenskou událostí sezony a později byl vyhlášen Svatbou roku 2006. Čeští diváci film zatím neviděli, pouze byl loni neoficiálně promítnut během pražské gay přehlídky Mezipatra. Po návratu z festivalů ho tvůrci zamýšlejí nabídnout České televizi.

Ze sportu:

Fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let dorazili do místa konání evropského šampionátu v Nizozemsku, kde v pondělí v Arnhemu vstoupí do základní skupiny zápasem proti Anglii. Tým "lvíčat" absolvoval letecký přesun z Prahy do Amsterodamu a pak dorazil do hotelu v Berk en Dalu, kde bude během šampionátu bydlet. Do Nizozemska dorazil kompletní tým, většina hráčů už podle lékařů zažehnala zdravotní problémy, které je během přípravy v minulých dnech sužovaly. Trenér Ladislav Škorpil tak bude postrádat jen zraněného kapitána a obránce Martina Latku a záložníka Maria Holka, které už během týdne nahradili Martin Kuncl s Filipem Rýdelem.

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek měl podobně jako v Itálii pád v nedělní Velké ceně Katalánska, přesto tentokrát závod dokončil alespoň na třináctém místě. Sedmý díl mistrovství světa kubatury do 125 ccm vyhrál Japonec Tomojoši Kojama. Spolu s Peškem upadl i španělský lídr průběžného pořadí Hector Faubel a vedení převzal dnes druhý Gábor Talmácsi z Maďarska.

Tradiční veslařskou regatu Primátorky vyhrála poosmadvacáté za sebou Dukla Praha. V nedělním 94. ročníku na Vltavě neuspěla osmiveslice německých mistrů světa a zůstala tak zachována tradice, že pražský závod vždy vyhrála česká loď.

Český biker Michal Prokop obsadil druhé místo v závodě Světového poháru ve fourcrossu ve švýcarském středisku Champéry. Jediného přemožitele v druhém dílu seriálu našel obhájce celkového prvenství v americkém soupeři Brianu Lopesovi. Stejné bylo pořadí už v kvalifikaci. Do elitní desítky se vešel i další český jezdec Jakub Hnídák, který skončil šestý, Kamil Tatarkovič byl klasifikován na sedmnáctém místě.

Basketbalisté Nymburka získali jako první český klub čtvrtý mistrovský titul za sebou. Středočeši i potřetí zdolali BK Prostějov, tentokrát na vlastní palubovce 98:74, a v nejmenším možném počtu zápasů ukončili letošní finálovou sérii, což se jim ještě nikdy v historii nepodařilo. Při předchozích třech triumfech totiž se soupeřem z Nového Jičína pokaždé ztratili minimálně jedno utkání. Bronzové medaile vybojovali v nejvyšší domácí soutěži basketbalisté A Plus Brno. V sérii mezi poraženými semifinalisty vyhráli Moravané i druhé vzájemné utkání s Děčínem.

Čeští házenkáři vyhráli v Lotyšsku o gól první zápas play off o postup na evropský šampionát. Vítězstvím 31:30 si svěřenci Pavla Pauzy vytvořili nadějnou pozici do odvety, která je na programu v sobotu 16. června v Chomutově.

Českým moderním pětibojařům nevyšlo mistrovství Evropy v Rize úplně podle představ. Nejlepší z nich skončil až desátý David Svoboda, přesto splnil kritéria pro postup na olympijské hry v Pekingu. Protože mezi osmičkou nejlepších závodníků, kteří si zajistili účast v Číně, byla trojice Maďarů a Rusů, posunula se hranice pro postup až na desáté místo. Bronzový medailista z OH v Aténách Libor Capalini, jehož sužovaly problémy s prsteníčkem na ruce, obsadil 13. místo a vicemistr Evropy z roku 2004 Michal Michalík byl až dvaatřicátý. To znamenalo dohromady až osmé místo v soutěži družstev.

Jeden z největších favoritů Českého derby Blue Coral obsadil třetí místo na dostihovém mítinku v Drážďanech. V konkurenci několika příslušníků širší německé špičky ho v dostihu Grosser Freiberger Premium Preis na 2200 metrů o 30.000 eur vedl žokej Jiří Palík, který by se měl v jeho sedle objevit i v derby.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, přeháňky nebo bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.