Zprávy

Strana zelených si zvolila nové vedení

V Praze o víkendu zasedala Strana zelených. Jedním z hlavním bodů dvoudenního jednání byla volba nového vedení strany. Staronovým předsedou byl už v sobotu večer zvolen Martin Bursík. Post 1. místopředsedkyně v nedělních volbách obhájila i ministryně školství Dana Kuchtová. Pro její zvolení hlasovalo 176 delegátů, funkci bude zastávat příští dva roky. V kandidátské řeči zdůraznila, že by zelení měli prosazovat středovou politiku a věcná témata. Novým místopředsedou pro zahraniční politiku se stal poslanec Ondřej Liška, který je místopředsedou sněmovního klubu zelených. Hlasovalo pro něj 146 zelených. V kandidátské řeči se ostře vyhranil vůči zahraniční politice ODS. Zelení by se podle něj měli stát nejvýraznější českou proevropskou stranou. Ve funkci se hodlá věnovat přípravě voleb do Evropského parlamentu, kam by chtěl za české zelené dovést dva až tři politiky. Do jeho kompetencí bude také patřit formulace české pozice k evropské ústavní smlouvě. Místopředsedou zvolil sjezd také Martina Tichého, zodpovědný bude stejně jako dosud za stranické finance. Nově se do předsednictva dostaly osobnosti známé z neziskového sektoru - Zuzana Drhová, která řídí Zelený kruh, a Martin Ander, který řídil Hnutí Duha. Funkci ve vedení zelených naopak neobhájila ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková, která kandidovala na první místopředsedkyni a po prohraném souboji s Kuchtovou se ucházela i o řadový post v předsednictvu.

Vedle voleb v sobotu proběhla také debata o radaru protiraketové obrany USA. Někteří členové žádali, aby zelení základnu odmítli, vedení strany ale obhájilo smířlivější stanovisko. Nebude muset proti názoru koaličních partnerů vyžadovat referendum a zelení budou pouze prosazovat zahájení debaty o radaru na úrovni EU a NATO.

Opozici zklamal výsledek sjezdu zelených

Zástupci opozice pociťují zklamání na výsledky jednání víkendového sjezdu Strany zelených. Nelíbí se jim postoj zelených k vybudování radaru protiraketové obrany USA na českém území. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v této souvislosti dokonce hovoří o "modrání zelených" a jejich postupném sbližování s ODS. Opoziční politici se nicméně shodují v tom, že víkendový sjezd nepřinesl žádné překvapení. Myslí si to i šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle něj ani nebylo možné očekávat jiný výsledek vzhledem k tomu, že dosavadní vedení přivedlo zelené do sněmovny a do vlády. Postoj, který zelení na sjezdu zaujali v otázce umístění americké základny na českém území, je podle Kováčika de facto takový, že vybudování radaru podporují, a to bez referenda. Podle něj je tak rozpor mezi tím, co Strana zelených říká a jak se pak chová.

Topolánek bude ve Varšavě jednat o americké základně

Americká protiraketová základna, evropská ústava, postavení polské menšiny v Česku či vztahy s Německem jsou otázky, které se mohou objevit na pořadu návštěvy českého premiéra Mirka Topolánka v Polsku. Šéf české vlády odlétá do Varšavy v pondělí ráno, vrací se v úterý večer. Praha i Varšava dostaly nedávno nabídku na umístění části amerického protiraketového deštníku. V Česku by si Washington přál umístit vyhledávací radar, v Polsku sila s desítkou protiraketových střel. Topolánek i jeho polský protějšek Jaroslaw Kaczynski již dali najevo, že s americkým plánem v zásadě souhlasí, oba však musí přesvědčit i vlastní koaliční partnery. Oba premiéři zřejmě posoudí, zda by bylo vhodné koordinovat postup vyjednávacích týmů vůči Američanům. České a polské vedení spojuje i poněkud skeptický přístup k snahám německého předsednictví Evropské unie znovuoživit ústavní smlouvu, kterou v referendech zavrhli Francouzi a Nizozemci. Minulý měsíc se ve Varšavě český prezident Václav Klaus shodl se svým protějškem Lechem Kaczynským na tom, že situaci okolo euroústavy netřeba rychle řešit. Topolánka bude na cestě do Varšavy doprovázet mimo jiné vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ten se setká i s polskou ministryní regionálního rozvoje Gražynou Gesickou, s níž bude jednat o regionální politice a problematice strukturálních fondů.

Fülle: Základna by měla být integrována do systému NATO

Protiraketová základna USA nemůže být umístěna v Evropě bez diskuse v rámci NATO a bez integrace do aliančního systému řízení a velení. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl velvyslanec ČR při NATO Štefan Füle. Poukázal přitom na studii proveditelnosti, která byla v NATO zpracována k protiraketové obraně. V jejím rámci má NATO také popsány hrozby plynoucí z umístění americké základny. Nyní aliance pracuje na aktualizaci těchto hrozeb, její dokončení je podle velvyslance otázkou spíše týdnů než měsíců. Záměr, aby se jednání o základně vedla na půdě NATO a EU, vyplynul z víkendového sjezdu Strany zelených, která prosazování takového postupu uložila svým ministrům a poslancům. Česko v současné době s Amerikou o umístění protiraketového radaru jedná, hovoří se o lokalitě v jihozápadní části újezdu Brdy. Protiraketové střely Američané plánují umístit v Polsku. Podle amerického velvyslance v ČR Richarda Grabera se plánovaný protiraketový štít stane součástí obranného mechanismu Severoatlantické aliance. NATO jeden radar v Česku už má - v Nepolisech.

Langer chce jednat s ČSSD o reformě policie

Ministr vnitra Ivana Langer chce s ČSSD jednat o chystané reformě policie. Ministr to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Plánovaná změna by se podle Langra měla týkat především Inspekce ministra vnitra, která policii kontroluje, hospodaření, pravomocí policistů a systému jejich vzdělávání. Reforma by měla také změnit fungování neuniformované policie, tedy i kriminalistů a speciálních celorepublikových útvarů. Policie by podle nových pravidel měla začít fungovat od roku 2009. Langer uvedl, že v nejbližší době požádá bývalého ministra a současného předsedu bezpečnostního výboru sněmovny Františka Bublana o schůzku, na které by se měla dohodnout podoba společné komise.

Nova: ČSSD nezaplatí Altnerovi požadovaných 176 milionů

ČSSD nezaplatí částku 176 milionů korun, kterou po ní za své služby při soudu o pražský Lidový dům požaduje její bývalý advokát Zdeněk Altner. V televizi Nova to v sobotu řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Altner ČSSD zastupoval ve sporu o její sídlo před sedmi lety; od té doby po ní vymáhá honorář za své služby. Dlužná částka podle něj ke konci loňského roku přesáhla spolu s úroky a sankcemi 19 miliard korun. Paroubek Altnerovi podle sobotních Lidových novin zaslal osobní dopis, v němž vyjádřil ochotu k mimosoudnímu narovnání. Právník si ovšem stanovil podmínku - ČSSD mu musí do pondělí zaplatit 176 milionů korun. To však strana odmítá, neboť podle jejího názoru jsou Altnerovy nároky nepřiměřené a uzavřená smlouva je v rozporu s dobrými mravy. Altner chce, aby strana do pondělí složila na účet jeho švýcarského advokáta částku, kterou mu zatím nepravomocně přiřkl soud. "Jistina tam je přes 18 milionů korun, ovšem za těch sedm let neplacení jde kvůli úrokům a penále o více než 176 milionů korun," dodal. Pokud peníze nepřijdou, bude považovat Paroubkovu nabídku za "účelovou obstrukci", přeruší jednání a nestáhne návrh na prohlášení konkurzu na ČSSD, který podal v lednu.

Dodatečných voleb se účastnilo téměř 71 procent lidí

V 19 obcích České republiky proběhly v sobotu dodatečné komunální volby. Nové městské nebo místní zastupitele si v nich přišlo vybrat téměř 71 procent lidí. Hlasovalo se v těch obcích, kde se před čtyřmi měsíci kvůli nedostatku kandidátů řádné komunální volby nekonaly. Tehdy přišlo v rámci celé republiky hlasovat přes 46 procent voličů. Místa venkovských zastupitelů získali především nezávislí kandidáti i díky tomu, že většinou neměli konkurenci kandidátů stran. Obsadili tak 112 z celkového počtu 130 rozdělovaných křesel. O zbytek se podělili kandidáti parlamentních stran - ODS získala 11, KDU-ČSL pět a KSČM dva mandáty. ČSSD, která měla své kandidáty jen v Senetářově na Blanensku, neuspěla. Dodatečně vybraná zastupitelstva a starostové nahradí ministerstvem vnitra jmenované správce, kteří pomáhali zajišťovat jen základní chod obcí. Nemohli ale rozhodovat o dalším rozvoji obcí, schvalovat plány nebo investice.

Přerovský spolkový dům Trávník postupně mizí

Demoliční firma také během neděle pokračovala v bourání spolkového tomu Trávník v Přerově. Budovu, která byla ještě před půl rokem památkově chráněná, se ministerstvu kultury nepodařilo znovu zařadit na seznam kulturních památek. Proti jejímu zbourání se stavěla část obyvatel města, místní radnice i ministerstvo kultury, nedokázalo však doručit vlastníkovi budovy rozhodnutí o tom, že zahájilo řízení o znovuzapsání Trávníku mezi památky. Demoliční práce byly obnoveny v pátek, kdy stavební firma odstranila všechny nedostatky v demoličním výměru, a stavební odbor radnice tak musel povolit další bourání stavby. Zástupce stavební firmy uvedl, že na místě zbouraného domu bude obchodní centrum. Dělnický dům byl postaven na počátku 20. století. Objekt se stal střediskem stranického života, proletářské tělovýchovy, kulturních, divadelních a hudebních složek strany v přerovském okrese. Konala se tam také shromáždění za účasti vedoucích pracovníků KSČ. Budova byla zapsána na seznam nemovitých kulturních památek jako památka dělnického hnutí s odkazem na činnost KSČ v roce 1963. Brněnská firma objekt koupila od Českých drah, které byly do té doby majitelem tohoto domu.

Neznámí pachatelé v Brně usmrtili mladíka

V noci na sobotu pobodali v centru Brna neznámí pachatelé dva mladíky ve věku 26 let. Jeden z nich na četná poranění hrudníku a břicha při převozu do nemocnice zemřel, druhý byl ve vážném stavu převezen do brněnské Úrazové nemocnici. K incidentu došlo kolem 03:00. Dvojice mladých mužů stála údajně na tramvajové zastávce na křižovatce ulic Česká a Joštova. Podle jihomoravské policejní mluvčí vyběhli dva neznámí útočníci pravděpodobně z nedaleké ulice Brandlova, případně z jednoho z tamních nočních barů. Podle popisu svědků šlo o mladíky střední postavy, vysoké asi 175 centimetrů s krátkými tmavými vlasy ve věku kolem 25 let. Po pachatelích ozbrojeného přepadení police pátrá a žádá případné svědky neštěstí, aby se přihlásili na linku brněnských kriminalistů 974 622 021 nebo na tísňovou linku 158.

Výbuch střelného prachu v Plzni, hasiči evakuovali dva byty

Pravděpodobně střelný prach vybuchl v neděli odpoledne v bytě v plzeňské čtvrti Doubravka. Hasiči museli kvůli výbuchu evakuovat sedm lidí ze dvou bytů. Podle mluvčí záchranné služby Lenky Ptáčkové utrpěl při explozi v uzavřené místnosti poranění asi čtyřiatřicetiletý muž. Při vdechnutí horkých zplodin při výbuchu si navíc poškodil dýchací cesty. Zdravotníci ho převezli na pražskou popáleninovou kliniku. Muž zřejmě podle záchranářů kouřil při manipulaci se střelným prachem. Protože výbuch zasáhl dva byty v obytném domě, musel je posoudit statik. Podle něj je dům nadále obyvatelný.

Druhý blok Temelína opět dodává proud do sítě

Energetici tuto neděli opět připojili do rozvodné sítě druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Kvůli plánované zkoušce regulačního zařízení reaktoru druhého bloku přestala v noci na sobotu elektrárna zcela dodávat proud. Na prvním bloku pracovníci elektrárny vyměňují jednu čtvrtinu paliva v reaktoru. Uvedl to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Nyní má reaktor 50 procent a postupně výkon zvyšujeme," uvedl Nebesář. Regulační zařízení reaktoru se od loňského léta kontroluje jednou měsíčně podle nařízení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Naposledy byl blok kvůli stejné kontrole odstaven začátkem ledna. Temelín loni vyrobil 12,021 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny, což bylo téměř o deset procent více než v roce 2005. Od roku 2000, kdy byl do provozu spuštěn první blok elektrárny, to byla třetí nejvyšší výroba. Nejvíc proudu jihočeská elektrárna vyprodukovala v roce 2004, a to 12,629 miliardy kilowatthodin.

V Praze-Štěrboholích vyroste velké outletové centrum

V Praze-Štěrboholích vyroste první outletové centrum. Velký nákupní komplex s několika desítkami outletových obchodů chtějí v Praze-Štěrboholích postavit společnosti LMS Outlets a TK Development. Outletové obchody nabízí značkové oděvy starších kolekcí s výraznými slevami. Plánované pražské outletové centrum bude mít v první fázi plochu více než 18.000 metrů čtverečních a bude v něm zhruba 80 značkových obchodů. Po dokončení druhé etapy by jejich počet měl přesáhnout stovku. Součástí centra, které bude mít tvar písmene U, bude také 12 restaurací a kaváren. V tuzemsku nyní funguje pouze jeden outletový obchodní komplex ve znojemských Hatích. Česko tak podle odborníků zaostává za západní Evropou i Polskem či Maďarskem, kde jsou outlety mezi zákazníky velmi oblíbené. V Tuchoměřicích u Prahy byla ale nedávno zahájena stavba obchodního centra Outlet Airport Praha, do kterého italská investiční společnost B.Consulting investuje přes jednu miliardu korun. V centru bude zhruba 170 obchodů, které první zákazníky přivítají v březnu 2008.

Stovky lidí v Moravskoslezském kraji slavily masopust

V řadě měst a obcí v Moravskoslezském kraji se o tomto víkendu slavil tradiční masopust. Maškarní průvody prošly například v Lukavci, Děrném, Jerlochovicích a ve Štramberku na Novojičínsku, a také ve Větřkovicích, Kajlovci a Heřmanicích na Opavsku. Pořadatelům přálo i počasí, neboť předchozí deštivé dny vystřídalo slunce. Ve Větřkovicích vyšly hned dva průvody masek. "Naše vesnice má 750 obyvatel, ale je tak dlouhá, že by to jeden průvod nestihl projít. Vybrané peníze jdou do hasičské pokladny, z darovaných vajec se v hospodě usmažila velká smaženice," řekl větřkovický starosta Dušan Lederer. Také vesnička Děrné se 300 obyvateli si svůj masopust užívá. "Lidé napečou koláčky, nasmaží koblihy a nabízejí je maškarám. Hostí je i nakrájeným špekem a alkoholem, takže než průvod obejde celou vesnici, mají některé masky co dělat, aby se udržely na nohou," přiblížil atmosféru za pořadatele Petr Moc. Jitrnice, zabíjačkové polévky a další masné dobroty včetně švestkového speciálu z místního pivovaru nechyběly ani na masopustu ve Štramberku, který podle tamního sládka přilákal tisíce lidí. Podle křesťanských tradic se má o masopustu sníst co nejvíce masných pokrmů, které zajistí sílu a hojnost po celý rok. Po masopustním hodování přichází předvelikonoční čtyřicetidenní půst. Období bujarého veselí a konzumace dobrého jídla trvá od Tří králů do Popeleční středy, která letos připadá na 21. února.

Muchovy pohlednice se na aukci prodaly za 850.000 korun

Téměř kompletní soubor 85 litografických pohlednic od Alfonse Muchy z jeho "francouzského období" byl v neděli v Praze vydražen za 850.000 korun. Stal se tak nejdražší prodanou položkou z aukce uspořádané aukčním domem Sýpka na pražském Žofíně. Z 303 nabízených uměleckých předmětů a starožitností se prodala celá polovina. Vedle obrazů autorů české moderny i současné české tvorby měli sběratelé možnost získat předměty užitého umění - v nabídce bylo stříbro, sklo, porcelán, drobný design i díla orientálního původu. Největší nárůst ceny organizátoři aukce zaznamenali u sady šesti židlí s chromovanou konstrukcí a dřevěným sedákem a opěrákem z počátku 30. let minulého století od Jindřicha Halabaly. Sada s vyvolávací cenou osm tisíc korun byla vydražena za částku 60.000 korun.

Pivovarské muzeum v Plzni vystavuje básnické pivní kaligramy

Neobvyklou výstavu Pivní kaligramy a ty druhé experimentálního básníka, výtvarníka a performera Miroslava Koupila nabízí plzeňské Pivovarské muzeum. Kaligramy jsou vlastně krátké básně, jejichž text je výtvarně upraven do obrazce. Některé z nich jak literárně, tak i výtvarně připomínají vztah k pivu. Koupil ve svých kaligramech navazuje na Guillauma Apollinaira, Vítězslava Nezvala nebo Jiřího Koláře. Jako středoškolský učitel češtiny, šéf studentského divadelního souboru a člen obce spisovatelů nemá ke hře se slovy a vtipnému glosování životní reality daleko. Koupil vydal devět básnických sbírek a uspořádal řadu výstav. Pivní kaligramy a ty druhé jsou v Pivovarském muzeu přístupné veřejnosti do 27. dubna.

Sáblíková vyhrála závod Světového poháru na 5000 metrů

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála tuto neděli na Světovém poháru v německém Erfurtu závod na 5000 metrů. Na dosah tak má i celkové vítězství v seriálu na dlouhých tratích. Devatenáctiletá česká závodnice navíc časem 6:50,39 minuty vylepšila o téměř 19 sekund rekord dráhy. Ten dosud držela německá legenda Claudia Pechsteinová, která v nedělním závodu skončila druhá se ztrátou sedmi vteřin. O 3,48 sekundy zaostala Sáblíková za světovým rekordem, který drží už pět let právě Pechsteinová.

Čeští pozemkáři na HMS bronz nezískali

Čeští pozemkáři skončili na halovém mistrovství světa ve Vídni na čtvrtém místě. Rozhodla o tom nedělní prohra 1:3 v utkání o bronz se Španělskem. Duel o třetí místo byl velkou taktickou bitvou, v níž vynikala zejména španělská obrana, která českému týmu v čele s druhým nejlepším střelcem šampionátu Štěpánem Bernátkem mnoho nedovolila. V mužské kategorii letošního šampionátu šlo o zápas, v kterém padlo nejméně gólů. Mistryněmi světa se staly ženy Nizozemska, když s přehledem porazily 4:2 překvapivého účastníka finále Španělsko.

Počasí:

Bude oblačno až zataženo, ojediněle s mrznoucími mlhami nebo slabým deštěm, v severních horských oblastech místy slabé sněžení. Teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem nuly.