Zprávy

USA chtějí v ČR umístit radarovou část své protiraketové základny

Spojené státy chtějí v Česku umístit radarovou část své protiraketové základny. V pátek oficiálně požádaly českou vládu o zahájení rozhovorů, oznámil to premiér Mirek Topolánek. Jednání budou podle Topolánka trvat několik měsíců. Pokud budou úspěšná a pokud česká strana záměr schválí, mohl by radar na českém území začít fungovat v roce 2011, odhadl předseda vlády.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová připustila, že umístění radaru v Česku je pro občany citlivá záležitost. Soudí však, že by se americká nabídka neměla posuzovat na základě nějaké ideologie, ale podle toho, zda radar zvýší bezpečnost země. "O nabídce bychom měli vážně a odpovědně uvažovat," uvedla ministryně.

Topolánek uvedl, že radar by bezpečnost země i spojenců zvýšil. Je přesvědčen o tom, že jeho stavba by mohla ekonomicky prospět regionu, v němž se bude nacházet, a také české vědě a výzkumu. Topolánek nepředpokládá, že by se k věci měli vyjádřit lidé v referendu. Premiér Mirek Topolánek také řekl, že by byl raději, kdyby v Česku byla základna s obrannými raketami, i tak ho ale těší, že český stát se může projektu účastnit aspoň radarem. O umístění základny by podle něho měl rozhodnout parlament.

V souvislosti se záměrem USA vybudovat protiraketovou základnu v Evropě se kromě Česka mluvilo také o Polsku, kde by podle dřívějších informací mohla být umístěna asi desítka obranných střel. Polsko zatím neoznámilo, zda se na ně už Washington obrátil. Topolánek a další politici se v sobotu vyhnuli odpovědi na otázku, zda druhá část základny má být skutečně v Polsku. Topolánek nicméně řekl, že bude vést konzultace se svým polským kolegou Jaroslawem Kaczynským.

O zapojení Česka do takzvaného protiraketového deštníku se debatuje již několik let. Už v roce 2002 o tom jednal v USA tehdejší sociálnědemokratický ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Paroubek: ČSSD by vznik radarové základny v ČR mohla akceptovat

Sociální demokraté by za určitých okolností mohli akceptovat umístění radarové části protiraketové základny v České republice. Novinářům to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Schválení výstavby základny by se podle něj mohlo obejít i bez referenda. Paroubek ale zároveň upozornil na to, že je s tímto názorem v ČSSD zatím v menšině. Vznik základny podporují ODS a KDU-ČSL. Komunisté jsou ostře proti. Zelení chtějí, aby zařízení bylo součástí obranného systému NATO. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených) umístění radarové základny v ČR podpořil. "Je to velký přínos pro naši bezpečnost," soudí o americké žádosti.

Podle Paroubka bude postoj sociálních demokratů záležet na parametrech a velikosti základny. "Pokud se bude jednat o malé zařízení, které nenaruší život občanů, které nenaruší například letový provoz, tak si umím představit, že bychom o tom mohli jednat s kladným výsledkem," řekl Paroubek a dodal, že o parametrech základny bude ČSSD jednat s velvyslancem USA v Česku.

Rusko se nebojí amerického radaru v ČR, bude s ním počítat

Rusko se nemusí bát rozmístění části amerického protiraketového deštníku v České republice, s novou situací ale musí počítat ve své vojenské doktríně. Ruské agentuře RIA Novosti to v sobotu řekl Leonid Sluckij, místopředseda zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Předseda výboru pro záležitosti Společenství nezávislých států Andrej Kokošin si myslí, že Rusko bude muset reagovat na případný český souhlas s rozmístěním amerického protiraketového radaru. "Toto rozhodnutí, pokud se Česko rozhodne kladně, nezůstane bez následků," citovaly Kokošina agentury.

Ruské ministerstvo zahraničí se zatím k faktu, že USA chtějí s ČR o umístění radaru zahájit jednání, oficiálně nevyjádřilo. Moskevští politici ale už mnohokrát v minulosti vystupovali proti rozmístění amerického systému ve východní Evropě, neboť to prý narušuje strategickou rovnováhu mezi zeměmi. Ruský ministr obrany Sergej Ivanov například nedávno prohlásil, že nové ruské mobilní raketové systémy Topol-M nemohou být americkým protiraketovým deštníkem ohroženy.

Expert: Radar by neměl ovlivnit mobily, vyžádá si bezletovou zónu

Protiraketový radar, který by Američané chtěli umístit do některého z vojenských újezdů na českém území, by neměl mít negativní vliv na lidi nebo mobily; v okruhu asi deseti kilometrů od něj bude muset být bezletová zóna. ČTK to řekl armádní expert Michal Zdobinský. Podle něj by patrně šlo o pozemní radar nové generace GBR-P, špičkové zařízení, které se nyní testuje na Marshallových ostrovech. Podobný mobilní radar SBR je nyní také zkoušen na moři, dodal.

Víceúčelový radar, o jehož umístění v Česku Američané v pátek oficiálně požádali, bude schopen sledovat případnou vypálenou nepřátelskou střelu a odlišit ji od falešné rakety. Pokud střelu zaregistruje a rozpozná, dá signál k vypálení takzvané antirakety. Ta by podle všeho měla odstartovat v Polsku, o němž Spojené státy uvažují jako o stanovišti druhé části základny. "Radar by byl klíčovou součástí celého senzorového systému," uvedl Zdobinský.

Radar, který by obsluhovalo kolem 200 lidí, by měl být schopen vysledovat dění na obloze až 5000 kilometrů daleko. Plocha jeho zářičů by měla být 250 až 300 metrů čtverečních. Mobily nebo televizní přijímače by mohl ovlivňovat v zóně vzdálené kolem osmi až 14 kilometrů, říká expert. Vzhledem k tomu, že by byl patrně vybudován uprostřed vojenského újezdu, civilní zařízení by nenarušoval, řekl odborník. V úvahu pro stavbu radaru připadá vojenský prostor v Libavé na Olomoucku nebo v Jincích na Příbramsku. Podle Zdobinského existuje ještě další typ radarového systému, který je umístěn v Británii, Grónsku, USA a Japonsku. Jsou to radary včasné výstrahy. Ty jsou schopny zjistit, když je případná raketa odpálena. Radar na českém území by měl být podle experta výkonnější a víceúčelový, má být schopen raketu sledovat v delší fázi.

"Trosky raket vypálených na USA by spadly do severního Atlantiku nebo Severního ledového oceánu. Na evropskou pevninu by dopadly pouze trosky rakety, která by byla z území Blízkého a Středního východu vypálena právě na Evropu. V každém případě by k sestřelení došlo ve výškovém rozpětí od 150 až do 1000 kilometrů nad zemským povrchem a náraz by oba projektily rozdrtil na drobné kousky," uvedlo ministerstvo. I kdyby obranná raketa tu útočnou zasáhla na spodní hranici výškového rozpětí, většina padajících trosek by prý shořela v atmosféře ještě před dopadem.

Radar NATO v Nepolisích místním žádnou práci nepřinesl

Nedávno dobudovaný radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích na Královéhradecku místním lidem žádné nové pracovní příležitosti nepřinesl. Kladně však obec hodnotí, že několik zaměstnanců obsluhy radaru se v Nepolisích rozhodlo usadit a postavit si domy. ČTK to řekl starosta Nepolis Jiří Šustr.

Podobně jako nepoliská radarová základna by podle premiéra Mirka Topolánka mohla vypadat radarová stanice, kterou v Česku v rámci svého protiraketového systému chtějí vybudovat Spojené státy. Radar v Nepolisích v hodnotě asi půl miliardy korun je 25 metrů vysoký a jeho kopule o průměru téměř 20 metrů připomíná obří fotbalový míč. Stojí v polích přibližně 500 metrů od Nepolis, které mají asi 850 obyvatel.

Radar v Nepolisích je prvním radarem sítě protivzdušné obrany NATO na českém území. Druhý radar armáda buduje nedaleko slavkovského bojiště na Brněnsku. Okolní obce však proti jeho umístění poblíž památníku padlých z napoleonských válek protestují. Požádaly dva soudy o pozastavení stavby radaru, ale u žádného neuspěli. Hodlají se proto obrátit na Ústavní soud. V minulých dnech začala stavba druhého patra objektu, které bude brzy hotovo. Na něm pak vznikne obří kopule.

Česko se vzpamatovává z vichřice, řada míst je stále bez proudu

Česko se vzpamatovává z řádění vichřice, která se v uplynulých dnech přehnala nad jeho územím. Na mnoha místech dosud nefunguje elektřina. Práce na odstraňování závad ztěžují polomy, jež často brání přístupu k poničeným zařízením. Naopak poškozený terminál pražského letiště se již podařilo uvést do provozu. V pohotovosti jsou stále hasiči, lesníci a cestáři, ale i likvidátoři pojišťoven, kteří sčítají škody. Podle prvotních odhadů převýší nejméně čtvrt miliardy korun. Jenom klienti dvou největších domácích pojišťoven, České pojišťovny a Kooperativy, dosud nahlásili 15.000 pojistných událostí.

Silný nárazový vítr v noci na sobotu slábl a nezpůsobil takové škody jako větrná smršť ze čtvrtečního večera. Přesto byly například na jihu a západě Čech ještě v sobotu tisíce domácností bez elektřiny. Odříznuty od proudu zůstaly stovky odběratelů na severní Moravě, především na Frýdecko-Místecku; potíže přetrvávaly na Olomoucku. Bez elektřiny zůstaly po vichřici i obce na východě Čech, zejména v podhůří Krkonoš. Bez proudu jsou tam odhadem stovky domácností. Na severu Čech je špatná situace hlavně na Liberecku a Děčínsku.

Elektrárenská společnost ČEZ obnovila dodávku více než 95 procentům postižených odběratelů, bez elektřiny je nadále kolem 50.000 zákazníků. Odvolala také stav nouze, který vyhlásila na části území. Totéž učinila i firma E.ON, nadále ho ponechala v platnosti jen na jihu Čech.

Uplynulá noc přinesla spíše menší problémy, způsobily je většinou popadané stromy. Jen v Krkonoších vítr znovu dosáhl síly orkánu, zřejmě nejsilněji foukalo v noci na sobotu na Sněžce, kde vítr dosáhl v nárazech až 151 kilometrů za hodinu. Větrno má být i v neděli, vichr už ale nemá dosahovat takové síly.

Terminál pražského letiště poškozený vichřicí opět v provozu

Terminál Sever 2 ruzyňského letiště, který musel být uzavřen kvůli škodám způsobeným v noci na pátek silnou vichřicí, je od dnešního rána opět v provozu. ČTK o tom informovala mluvčí letiště Eva Krejčí. Silný nárazový vítr poškodil střechu terminálu, a veškeré lety musely být proto převedeny do Terminálu Sever 1. Nezbytné opravy a revize jednotlivých technologií a zařízení byly podle Krejčí provedeny v co nejkratším možném termínu a od dnešních 06:00 se z terminálu Sever 2 opět odbavují lety.

Paroubek by chtěl zákon proti politickému přeběhlictví

Předseda ČSSD Jiří Paroubek by chtěl, aby byl schválen zákon "proti politickému přeběhlictví". Na tiskové konferenci v Liberci uvedl jako příklad praxi z předválečného Československa, kdy soud směl přezkoumat, zda politik přestoupil do jiné strany z čestných úmyslů. "Pokud tomu tak nebylo, mohl mu zrušit mandát," řekl ČTK Paroubek. Zákon "proti politickému přeběhlictví" ČSSD chce Paroubek v příštích měsících probrat se svými legislativními odborníky, například se Zdeňkem Jičínským (ČSSD). Paroubek nevyloučil, že sociální demokraté pak návrh zákona předloží sněmovně.

Poslanec Zdeněk Jičínský označil v pátek politické přeběhlictví Melčáka a Pohanky za konání, jež se dostává do rozporu se základními principy, na kterých je založen ústavní pořádek. Lidé volí poslance na kandidátce stran a předpokládají, že se budou chovat jako zástupci programu a strany, vysvětlil Jičínský.

"Proti politickému přeběhlictví žádný stoprocentně účinný mechanismus neexistuje, v mezních situacích budou rizika vždycky," konstatoval Paroubek. Podle něj je důležité, aby ČSSD vybírala jako kandidáty do parlamentu a do dalších důležitých politických funkcí důvěryhodné lidi, které veřejnost uznává a kteří uspěli například jako starostové, odboráři nebo jako osobnosti neziskových organizací.

V projevu na sobotní krajské konferenci ČSSD v Liberci Paroubek prohlásil, že sociální demokracii poškozují v současné době vyjádření Miloše Zemana k případu Melčáka a Pohanky. "Oba mají jeho ideovou podporu. Moje pozvání na schůzku Zeman odmítl a komunikuje se mnou přes média. To já dělat nebudu, je to cesta do pekel," prohlásil Paroubek.

ČSZE: Vláda se v jaderné energetice odklání od státní koncepce

Nová vláda se odklání od státní energetické koncepce, když ve svém prohlášení odmítá další rozvoj jaderné energetiky, sdělil ČTK mluvčí Českého svazu zaměstnavatelů v energetice František Petružalek. Podle něj vládní prohlášení v tomto bodě odporuje také evropské energetické strategii, která od členských států požaduje soběstačnost s optimálním využitím všech zdrojů energie, tedy i jaderné. Zastavení výstavby dalších jaderných bloků a zachování územních limitů těžby uhlí podle Petružalka zvýší závislost České republiky na dovozu energie, zvýší rizikovost v zásobování elektřinou, a ve svém důsledku může vést k omezení rozvoje české ekonomiky a její výrazné závislosti na dovozních společnostech. Nedostatek uhlí neumožní budovat klasické uhelné elektrárny, které lze provozovat s velmi dobrou účinností a nízkými dopady na životní prostředí, uvedl. Způsobí i vážné problémy teplárenským společnostem, zvýší jejich závislost na dovozu paliva, čímž se zvýší jejich náklady, a tím i ceny dodávaného tepla.

Český svaz zaměstnavatelů v energetice plně podporuje státní energetickou koncepci ministerstva průmyslu a obchodu zaměřenou jak na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů a úspor energie, tak i na zjištění spolehlivých dodávek elektřiny zajištěných vybudováním vhodného mixu elektrárenských kapacit.

Hasiči v Písku vylovili z Otavy větrem zlomený historický kříž

Hasiči a potápěči vylovili v sobotu ze dna Otavy historický kříž, který ve čtvrtek ze sousoší Kalvárie na kamenném mostě v Písku odlomila vichřice. Cínová socha Krista na dřevěném kříži je jediným originálem na mostě ze 13. století. Socha je zřejmě nepoškozená, řekla ČTK mluvčí radnice Jindřiška Váverková. Podle starosty Písku Miroslava Sládka se nikdy dříve kříž nezlomil. "Je vidět, že síla orkánu byla taková, že způsobila i zlomení. Možná, že je to nějaký symbol," řekl novinářům Sládek.

Sochu, která ztvárňuje Krista v životní velikosti, vyrobil v roce 1790 písecký sochař. Je součástí sousoší Kalvárie, které je ale kopií. Sousoší samotné bylo strženo do vody při povodni v roce 2002. Po vylovení bylo umístěno do depozitáře a na mostě jsou již jen pískovcové kopie. "Korpus je v životní velikosti. Dokonce je tady pověst, že sochař nemohl trefit to tělo, tak si lehl do hlíny sám a udělal si podle sebe formu na sochu," řekl písecký památkář Jiří Hladký. Pokud bude po prozkoumání nepoškozený, vyrobí se jen nový dřevěný kříž a instaluje se zpět na most.

Kamenný most v Písku ze 13. století je nejstarší dochovaný most v Čechách. Most, který je národní kulturní památkou, je dlouhý 111 metrů a na obou březích byl původně zakončen obrannými věžemi. Zdobí ho barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie, sv. Anny a sv. Antonína Paduánského.

Sdruženář Slavík a slalomář Trejbal mají zlato z univerziády

Česká výprava v sobotu získala na zimní univerziádě v Turíně dvě zlaté medaile, o které se postarali sdruženář Tomáš Slavík a ve slalomu Filip Trejbal, jenž přidal nejcennější kov ke druhému místu z obřího slalomu. Běžec na lyžích Aleš Razým vybojoval stříbro ve sprintu. Slavík se po třetím a čtvrtém místě při předchozích dvou startech na univerziádě dočkal jednoznačného triumfu, když vyhrál skok i běh.

Neumannová doběhla v závodu Světového poháru v Rybinsku druhá

Kateřina Neumannová skončila druhá v dnešním závodu Světového poháru v běhu na lyžích v ruském Rybinsku. V cíli závodu na 15 kilometrů volnou technikou s hromadným startem byla o 1,4 sekundy později než Finka Riitta Liisa Roponenová. Helena Erbenová doběhla v konkurenci 28 lyžařek třináctá, což je její nejlepší výsledek ve Světovém poháru. Neumannová po prvenství v úvodním distančním závodu sezony ve švédském Gällivare přidala druhé umístění na stupních vítězů. Třetí skončila další Finka Aino Kaisa Saarinenová, vedoucí žena SP Virpi Kuitunenová byla v Rusku pátá. Česká Sportovkyně roku se v průběžném pořadí seriálu posunula na třetí místo, na Kuitunenovou však má stále velkou ztrátu 355 bodů.

Aleš Loprais je v Ralley Dakar mezi kamiony už třetí

Sobotní etapa už zavedla konvoj slavné pouštní soutěže do cílové senegalské metropole. V neděli se bude závodníkům měřit čas jen na šestnáctikilometrovém úseku na pláži u Růžového jezera a žádné zásadní změny ve výsledkové listině se neočekávají. V čele pořadí kamionů je s velkým náskokem Nizozemec Hans Stacey. Aleš Loprais v sobotu hodlal zaútočit na třetí pozici Wulferta van Ginkela a záměr mu vyšel. Nizozemec přišel o náskok 23 minut, na synovce šestinásobného vítěze rallye Karla Lopraise ztratil na cestě z Tambacoundy do Dakaru téměř půl hodiny. Lopraisova tatra byla v etapě druhá, vůz téže značky s brazilským řidičem Andrém de Azevedem a českým navigátorem Jaromírem Martincem obsadil třetí místo.

Čeští házenkáři na úvod MS zdolali Katar vysoko 37:23

Českým házenkářům vyšel vstup do dvacátého mistrovství světa, v Brémách v sobotu zvítězili nad Katarem 37:23 po poločase 18:11. Další zápas ve skupině D sehrají svěřenci trenéra Pavla Pauzy v neděli od 18 hodin proti Egyptu.

Stolní tenistka Vacenovská vyhrála turnaj Pro Tour do 21 let

Česká stolní tenistka Iveta Vacenovská vyhrála na úvodním letošním turnaji seriálu Pro Tour v Záhřebu dvouhru kategorie do 21 let. Ve finále v sobotu porazila Rumunku Elizabetu Samaraovou 4:1 na sety. Dvacetiletá hráčka, která působí v rakouském Linci, tak potvrdila velmi dobrou formu a navázala na své prosincové prvenství ve finále minulého ročníku Pro Tour v Hongkongu.

Novotné na úvod ME v shorttracku těsně unikla medaile

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná vstoupila do mistrovství Evropy čtvrtým místem v závodě na 1500 metrů. Od bronzové medaile dělilo českou reprezentantku jen 44 tisícin sekundy, o které prohrála s Italkou Ariannou Fontanaovou. Dvaadvacetiletá česká závodnice vyhrála v britském Sheffieldu svou rozjížďku i semifinále, v němž vyřadila mimo jiné mnohonásobnou evropskou šampionku Jevgeniji Radanovovou z Bulharska. V šestičlenném finále byla Novotná ještě kolo před cílem druhá, ale nakonec jí stupně vítězů unikly. Přesto výrazně vylepšila svůj výkon z loňského mistrovství Evropy, kde skončila na patnáctistovce osmá. "Bramborová medaile je trochu smutná, ale jinak se mi vstup povedl. Navíc je čtvrtá příčka důležitá z pohledu víceboje," řekla Novotná ČTK v telefonickém rozhovoru. Ve finálovém souboji nestačila na duo italských soupeřek, které ji odblokovaly od medailových pozic. "Udělaly to takticky a nepustily mě před sebe. Ale je pro mě důležité dostat se ve všech disciplínách do finále, takže jsem celkem spokojená," dodala česká olympionička. Svůj cíl navázat na třetí místo z pětistovky z roku 2004 ziskem další medaile se Novotná pokusí splnit o víkendu.

Počasí:

V Praze padl další teplotní rekord. V pražském Klementinu v sobotu odpoledne naměřili 14,1 stupně Celsia, byla tak o 3,5 stupně zdolána dosavadní nejvyšší hodnota z roku 1874. Rekordní teploty byly v sobotu zaznamenány i v Olomouckém a Plzeňském kraji. O celé čtyři stupně bylo v Praze překonáno dosavadní historické maximum již v pátek, kdy meteorologové naměřili 15,1 stupně Celsia. Padl tak rekord z roku 1918.

Nadcházejí dny přinesou podle meteorologů ochlazení, které ale nebude nijak extrémní. Konec ledna i první dvě únorové dekády by měly být teplotně i srážkově průměrné.

V následujících dnech do konce měsíce bude podle meteorologů oblačno až zataženo, občas lze čekat sněžení, zpočátku a zejména koncem ledna v nižších polohách déšť se sněhem nebo déšť. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi dvěma až minus čtyřmi stupni Celsia, uprostřed období mezi minus dvěma až minus osmi stupni. Při vyjasnění má být kolem deseti stupňů pod nulou. Nejvyšší denní teploty budou zpočátku mezi dvěma až osmi stupni, později mezi minus pěti až jedním stupněm a koncem ledna mezi nulou až šesti stupni Celsia.

V neděli čekají meteorologové proměnlivou oblačnost a místy přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na horách bude kolem nuly. Čerstvý západní vítr bude zesilovat a v nárazech může mít 80, na hřebenech hor kolem 110 km za hodinu.