Denní souhrn zpráv

Babiš doufá, že summit Trumpa s Kimem odstraní riziko války

Premiér Andrej Babiš (ANO) vnímá setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem pozitivně. Doufá, že se podaří věci dotáhnout do konce a odstraní se riziko války v regionu. Novinářům také řekl, že se v minulosti měly i jiné konfliktní oblasti řešit jednáním, a ne vojenskými intervencemi. Babiš řekl, že Trump je obchodník a snaží se řešit problémy. "Samozřejmě, pokud to dopadne a ten nedemokratický režim se vzdá jaderných zbraní, tak to bude velký úspěch. Na druhé straně samozřejmě americká média ho kritizují za to, že si s tím člověkem, reprezentantem toho nedemokratického režimu, vůbec sedl za stůl," řekl český premiér. Také ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že výsledky summitu vítá.

Severní Korea se na dnešním summitu se Spojenými státy v Singapuru zavázala pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zatímco Washington slíbil poskytnout Pchjongjangu bezpečnostní záruky.

Lékaři z Ukrajiny dostanou přidělené místo, kde budou pracovat

Lékaři z Ukrajiny, kteří budou chtít léčit v Česku, dostanou přidělené místo, kde budou pracovat. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) půjdou tam, kam čeští lékaři nechtějí. Řekl to na tiskové konferenci k platům ve veřejném sektoru. Projekt Ukrajina, který příchod lékařů usnadňoval, slíbil premiér v dubnu ukončit poté, co ho kritizovaly komory lékařů, stomatologů a lékárníků. Ředitelé krajských nemocnic a Asociace krajů si ale prosadili jeho pokračování. V jeho rámci si totiž již nyní vybírají lékaře na místa, kde je potřebují. "Kraje lékaře z Ukrajiny chtějí. Režim by měl být takový: my mu řekneme, kde bude pracovat, protože naši lidi tam nechtějí," řekl premiér. Před dvěma týdny spolu s ministrem zdravotnictví deklaroval, že ukrajinští lékaři budou muset mít stejné zkoušky jako ostatní ze zemí mimo EU. Asi 150 lékařů, kteří dosud přišli díky projektu Ukrajina, si je bude muset do roka doplnit.

České zdravotnictví se podle dřívějších slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bez pracovníků ze zahraničí neobejde, nejhorší je situace v Ústeckém a Karlovarském kraji. Stejný problém řeší i jiné státy, například v Německu chybí asi 50.000 zdravotních sester.

ČNB zpřísní od října pravidla pro poskytování hypoték

Česká národní banka rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Informovala o tom ČNB v souvislosti se zveřejněním Zprávy o finanční stabilitě. Pravidla pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti ponechala ČNB beze změny. Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální bankéři mohli tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí.

K omezením trhu vedl ČNB rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. Ceny nemovitostí v Česku rostly po většinu roku 2017 nejrychleji v celé Evropské unii, v průměru o 16 procent. Podle jejích odhadů se zvyšuje také nadhodnocení cen bytů, které ke konci roku 2017 činilo zhruba 14 procent. Podle centrální banky tak přetrvávají podmínky pro roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení, kterou ČNB od roku 2016 označuje jako největší riziko pro domácí finanční stabilitu. V uplynulém roce banky navíc poskytly významné procento hypotečních úvěrů, které ČNB považuje z hlediska ukazatelů schopnosti jej splácet z běžných příjmů za vysoce rizikové.

Babiš: Suma na platy se celkem zvedne o 10 pct, nepřidá se plošně

Vláda chce příští rok zvýšit sumu na platy ve veřejné sféře celkem o deset procent. Přidávat hodlá hlavně učitelům a špatně placeným profesím či oborům, v nichž chybějí pracovníci. Ostatním zaměstnancům, tedy hasičům, policistům či úředníkům se obnos na platy zvýší o šest procent. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Kritizoval odbory za jejich dnešní protestní setkání. Odbory žádají pro učitele na platy o 15 procent víc peněz než letos a pro ostatní pracovníky zvýšení tarifů o deset procent, a to už od října. Předáci si stěžují na to, že s nimi vláda o růstu platů ještě nezačala vyjednávat, i když ji k tomu před čtvrt rokem vyzvali. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO) řekla, že další prostor k navýšení sumy na platy nevidí. Odboráři z veřejného sektoru jednali o svém dalším postupu a strategii pro vyjednávání. Připraveni jsou případně i k nátlakovým akcím.

Průzkum: Expotéři nevyužívají trh zahraničních veřejných zakázek

Jen čtyři procenta malých a středních českých firem využívají příležitostí trhu veřejných zakázek v zahraničí. Třetina firem vyváží již do 11 a více zemí. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Ipsos mezi 400 exportéry. Za největší problémy vývozci považují kurzové riziko a rostoucí byrokracii. Průzkum potvrdil, že firmy jsou závislé na EU, především na Německu. Stále více se mezi podniky objevuje i tendence vracet se na trhy zemí bývalého Sovětského svazu, kam export v posledních pěti letech vlivem ekonomických problémů v Rusku klesl. Třináct procent firem vyváží do 21 a více zemí a dalších 19 procent exportuje do 11 a více zemí, což je meziroční nárůst o plnou třetinu. Malé a střední firmy se na českém vývozu podílejí zhruba z poloviny.

HN: EU chce po ČR 7,5 miliardy za chyby v agrárních dotacích

Evropská unie chce po Česku sankci zhruba 7,5 miliardy korun za chyby v dotacích pro zemědělce. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) na základě vyjádření ministerstva zemědělství. Podle Evropské komise, která je orgánem EU, Česko nedostatečně prověřovalo, zda se příjemci dotací aktivně věnují zemědělské výrobě. Ministerstvo pochybení popírá a pokutu chce zvrátit v řízení, které bude trvat zřejmě několik měsíců.

Členské země EU v roce 2015 zavedly podmínky, jež měly zajistit, aby dotace nezískávali podnikatelé, kteří se zemědělské výrobě nevěnují. Skupiny firem by například pro získání dotace měly prokázat, že aspoň třetina jejich příjmů pochází ze zemědělství. Česko to ale podle komise nekontrolovalo, ani nezjišťovalo, zda žadatelé nepatří do skupiny firem podnikajících v různých oborech. Podle ministerstva ale neexistuje právní úprava, která by takovou kontrolu nařizovala. Podmínka, že dotaci může získat jen podnikatel věnující se aktivně zemědělství, již od letoška neplatí. Podle ministerstva byla zrušena kvůli stížnostem zemědělců na velkou byrokratickou zátěž.

Babiš: Problém migrace je třeba řešit mimo Evropu

Mandát k zásahům mimo Evropu musí podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) získat unijní pohraniční a pobřežní stráž Frontex. Premiér to uvedl k jednání Evropské komise o financích na zvládání migrační krize. Frontex, který má k dispozici 1200 lidí, označil Babiš za "pár lodí" vytahujících lidi z moře. Kvůli migrační krizi je podle českého premiéra potřeba bojovat proti pašerákům lidí. "Musíme bojovat proti pašeráckým skupinám a organizovanému zločinu, aby k vyplutí lodí s ekonomickými migranty vůbec nedocházelo. Zároveň musíme zajistit, aby lidé, kteří jsou reálně v nouzi a utíkají před konfliktem či pronásledováním, měli možnost žádat o azyl mimo Evropu," uvedl premiér.

Zástupci Evropské komise již na začátku května mluvili o výrazném posílení Frontexu, aby měl v roce 2027 personál čítající 10.000 lidí. Počítá se také s penězi na boj s nelegální migrací a navracení migrantů do zemí původu.

Policie obvinila 60 lidí za pašování drog do Austrálie

Národní protidrogová centrála (NPC) v Česku zadržela a obvinila 60 lidí z pašování kokainu a heroinu do Austrálie, kam dopravili několik set kilogramů drog. Organizátoři v tuzemsku na tuto činnost najímali kurýry s dluhy nebo nízkými příjmy. Pašerákům drog hrozí 10 až 18 let vězení, oznámil na tiskové konferenci ředitel NPC Jakub Frydrych. Obchodníci s drogami k pašování využívali vlastní cestovní kancelář, kde pro kurýry naplánovali individuální dovolené s odletem z Prahy přes USA nebo Thajsko do Austrálie. Najatý pár kurýrů podle policie dostal na cestu čtyři kufry a telefon s předplacenou kartou. Při mezipřistání se uskutečnila výměna kufrů, v nichž nově byly drogy. Při cestě přes USA byl v kufrech ukrytý kokain, při cestě přes Thajsko zase heroin.

Mezi obviněnými je podle Frydrycha hlavní organizátor a dalších pět jeho nejbližších spolupracovníků, kteří najímali kurýry a starali se o logistiku trestné činnosti. "Dvojice kurýrů za jednu cestu přepravila 20 kilogramů drog. Za dobu dvou let tato skupina vypravila nejméně 38 cest a 780 kilogramů drog," uvedl Frydrych. Zdůraznil, že odměny pro najímané kurýry byly maximálně 150.000 korun pro dvojici, což považuje za zanedbatelné proti riziku, které jim hrozilo. Například v Thajsku se běžně za pašování takového množství drog uděluje doživotní vězení.

Průzkum: Téměř polovina lidí pomáhá svým stárnoucím rodičům

Téměř polovina lidí v Česku pomáhá svým stárnoucím a nemocným rodičům s domácností a dalšími denními aktivitami. Velmi často to pak dělá každý šestý dospělý. Dvě pětiny těch, kteří se o rodiče často či občas starají, pečují také ještě aspoň o jedno dítě. Ukázal to průzkum agentury Ipsos pro spolek Život 90. V dubnu na otázky odpovídala tisícovka dospělých. Organizace Život 90 se zaměřuje na pomoc seniorům. Jak uvedl ředitel spolku Život 90 Jan Lorman, péče vyplňuje volný čas pečujících, má dopad na jejich psychický i fyzický stav a také na rodinný a osobní život. Poukázal na to, že kvůli opatrování musí lidé často opustit práci. Odrazí se to v jejich nižších důchodech. O lidech, kteří se současně starají o děti i své rodiče, sociologové mluví jako o sendvičové generaci. Ta se bude kvůli prodlužování života a odsouvání rodičovství do vyššího věku dál rozrůstat. Stárnoucím rodičům pomáhá s domácností a denními aktivitami 47 procent lidí. Velmi často to dělá 16 procent dotázaných. Dvě pětiny těch, kteří se o rodiče často či občas starají, pečují aspoň o jedno dítě. Naopak vůbec pomoc rodičům neposkytuje čtvrtina lidí. Téměř polovina těch, kteří nyní nepomáhají, by se v případě potřeby chtěla o rodiče postarat doma s odbornou pomocí. Lidé by uvítali, kdyby jim péči o rodiče zaměstnavatel usnadnil.

Počet obyvatel ČR vzrostl v 1. čtvrtletí na 10,613 milionu lidí

Počet obyvatel Česka se v prvním čtvrtletí zvýšil zhruba o 3300 na 10,613.350 lidí. Přírůstek zajistila zahraniční migrace, a to nejvíce z Ukrajiny a Slovenska. Od ledna do března více lidí zemřelo, než se narodilo. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prvních třech měsících roku se narodilo 26.976 dětí, meziročně zhruba o 300 méně. Zemřelo 31.557 lidí, což bylo přibližně o 500 méně než ve stejném období loni. Zemřelým ženám bylo v době úmrtí v průměru 80 let, mužům 72,9 roku. "V průběhu prvního čtvrtletí je obvyklé, že počty narozených jsou nižší než počty zemřelých," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Podíl dětí narozených mimo manželství vzrostl na 49,6 procenta. Nejvíce dětí se narodilo třicetiletým ženám, prvorozené děti pak nejčastěji ženám ve věku 27 let. Migrací do ČR přibylo 7876 lidí. Meziročně zesílil jak proud přistěhovalých, tak vystěhovalých. Do Česka se přistěhovalo 14.076 lidí, ze země si jich naopak vystěhovalo 6200. "Nejvíce s k nám v tomto období přistěhovalo občanů Ukrajiny, Slovenska a Ruska.

Vedení Prahy odmítlo slevu MHD pro studenty na 365 Kč ročně

Pražští radní dnes odmítli navrženou slevu jízdného MHD pro studenty od 15 do 26 let na 365 korun ročně. Výpadek na vybraném jízdném by podle dřívějších informací mohl být až 300 milionů. Studenti tak nadále budou platit 1200 korun za pět měsíců. Radní naopak souhlasili s možností koupit si běžný roční kupon na splátky. Kupon bude moci splácet ve 12, nebo čtyřech splátkách. Novinářům to řekli zástupci vedení města. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který návrh slevy pro studenty radním předložil, tak chce učinit znovu. "Chtěli jsme motivovat studenty, aby se naučili využívat MHD a nejezdili načerno. Za 365 korun ročně by řada mladých lidí preferovala metro před autem. Škoda, ale nepolevím a budu to chtít prosadit znovu," uvedl.

Dostálová: Cílem je dostat turisty z Prahy do jiných regionů

Cílem České republiky je dostat turisty z přetížené Prahy do jiných atraktivních regionů. Tam je potřeba vyřešit infrastrukturu a dopravní napojení. Na tiskové konferenci k zasedání komise pro Evropu Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) to řekla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO). Úkolem bude podle ní také pro financování infrastruktury zajistit peníze z evropských fondů v programovém období po roce 2021. Podle Dostálové je problémem rozdílná kvalita služeb v ohniscích cestovního ruchu a v odlehlých částech. "A kromě služeb je zásadní i dopravní napojení těchto turistických cílů. Máme třeba nádhernou jižní Moravu. Ale pokud turista při cestě tam stráví na dálnici D1 více než pět hodin, tak se o tom doma samozřejmě zmíní. A taková šuškanda je v neprospěch cestovního ruchu," doplnila ministryně. V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 20 milionu turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni.

Starý most přes Balinku ve Velkém Meziříčí se při bourání sesunul

Při prvních pracích na bourání železobetonového mostu z roku 1924 ve Velkém Meziříčí se těleso mostu sesunulo do řeky Balinky. Jeho demolice přitom byla naplánovaná až na úterý. Materiál mostu byl v horším stavu, než stavební firma předpokládala. Uvedl to portál Velkomeziříčsko. Místo bylo zabezpečené a nikomu se nic nestalo.

"Materiál mostu byl v tak špatném stavu, že nevydržel sondáž, kterou jsme prováděli," řekl portálu stavbyvedoucí Miroslav Otruba. Asi dvacet metrů dlouhý most je uzavřen od 17. května. Po skončení demolice začnou stavaři zakládat mikropiloty pro stavbu nového mostu. Proti demolici mostu s výraznými betonovými oblouky měli námitky památkáři i místní iniciativa, ale krajský úřad bourání nezastavil, protože most není památkou ani součástí památkově chráněného území.

Samci strnadů zpívají v různých nářečích, ukázali vědci

Zpěv strnada obecného má různé varianty, které pozorní posluchači mohou rozeznat sluchem. Několikaletý výzkum, který vědci s pomocí veřejnosti zahájili v roce 2011, ukázal, že na území Česka je více než sedm ptačích nářečí tohoto druhu. Důvod, proč samci z různých míst zpívají odlišně, vědci neznají. Patrně v něm hrají roli preference samic. Výsledky výzkumu nyní představila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK).

Rozdílů ve zpěvu strnadů si lidé všimli už před několika staletími. V roce 2011, kdy ornitologové vyhlásili strnada obecného ptákem roku, se odborníci z PřF UK pustili do podrobného zkoumání ptačích nářečí. Spolu s dobrovolníky se jim podařilo nasbírat kolekci více než 4000 nahrávek strnadího zpěvu. Pokusí se také zjistit, jak je možné, že hranice mezi regiony opravdu funguje a nářečí se časem "nesetřou". A to přesto, že v některých hraničních oblastech umějí samci zpívat oběma nářečími.

Část vinic na jihu Moravy poškodily kroupy, zasáhly např. Krumvíř

Část vinic na jižní Moravě poškodily dnes nad ránem kroupy. Místy, například v Krumvíři na Břeclavsku a Násedlovicích na Hodonínsku, jsou škody značné, v řádu desítek procent z budoucí úrody, zjistila ČTK od vinařů. Jiným se krupobití zcela vyhnulo, někde dokonce vůbec nepršelo. "Škody budou významné," řekl ČTK vinař Martin Valihrach. Více bude na vinicích poznat za dva tři dny. Nějaké poškození zaznamenali Valihrachovi v rodinném vinařství v Krumvíři prakticky na všech svých plochách, celkově se mohou pohybovat kolem 30 procent úrody. Největší škody bouřka napáchala v okolí Kyjova, kde lámala stromy nebo zatopila podzemní garáže.

Počasí - úterý

Oblačno až polojasno. Místy přeháňky a bouřky, ojediněle i silné. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, na jihovýchodě území místy až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C.