Denní souhrn zpráv

Stropnický i Šlechtová odmítli, že Novičok mohl pocházet z Česka

Ministři zahraničí v demisi Martin Stropnický a obrany Karla Šlechtová (oba ANO) se ohradili proti tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že smrtící látka Novičok mohla pocházet z ČR. Stropnický to označil za standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru. Garantuje, že na území České republiky se nenacházejí žádné zbraně podobné látce Novičok, ať už starší nebo nové generace. Šlechtová zdůraznila, že Česká republika striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek a armádní protichemická jednotka v Liberci se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám. Také Zemanův mluvčí označil obvinění ruské diplomacie za nesmyslné a absurdní. Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v televizi Rossija 24 řekla, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Jmenované země podle ní od konce 90. let provádějí "intenzivní výzkum látek z projektu Novičok". Prohlášení Zacharovové odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce Novičoku Vila Mirzajanova se látka vyvíjela v éře SSSR na území sovětského Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA.

Klub ANO souhlasí s jednáním o vládě s ČSSD a s podporou KSČM

Poslanecký klub ANO podle předsedy hnutí a premiéra v demisi Andreje Babiše souhlasí s jednáním o menšinové vládě s ČSSD, kterou by podporovali komunisté. Výhrady mají tři poslanci, budou ale loajální, řekl Babiš po jednání poslaneckého klubu na pražském Chodově. Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že by mohla být v ideálním případě vláda domluvena na konci dubna. Babiš také novinářům řekl, že o počtech ministerských funkcí, které by ČSSD mohla získat, se klub nebavil. Další členové vedení hnutí před schůzkou řekli, že by sociální demokracie mohla mít ve vládě maximálně čtyři ministry, z toho jeden takzvaně silový resort.

Podle Babiše si musí ANO vyjasnit se sociální demokracií pozici týkající se referenda o vystoupení z Evropské unie. ANO takovou možnost odmítá, stejně jako předseda ČSSD Jan Hamáček. Pro by ale byl první místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola. Šéf ANO zopakoval, že exkluzivitu dostalo jednání se sociální demokracií a s SPD nyní hnutí vyjednávat nebude.

Soud v JAR rozhodl, že Krejčíř může být vydán do ČR

Čech Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. V pátek o tom rozhodl soud v Jihoafrické republice, kde si Krejčíř odpykává trest za kriminální činnost. V Česku byl odsouzen za podvody a české úřady usilují o jeho vydání. Jihoafrický server IOL dnes napsal, že konečné slovo o případném vydání bude mít ministr spravedlnosti Michael Masutha. Krejčíř je v JAR obžalován v dalších kriminálních kauzách napojených na místní podsvětí, upozornil server. Krejčíř byl v JAR usvědčen v případu obchodování s drogami a pokusu o vraždu a byl odsouzen k 35 letům vězení.

Z České republiky uprchl v roce 2005, když se mu podařilo uniknout policii během domovní prohlídky jeho vily. V ČR byl Krejčíř v nepřítomnosti pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Po případném vydání do Česka bude mít právo žádat, aby český soud jeho případy znovu projednal v jeho přítomnosti.

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. O výsledku cesty chce nyní Mynář informovat Zemana, do té doby ji nechce komentovat. Tým odletěl do Číny v úterý. Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Vítkovické strojírny na sebe podaly návrh na insolvenci

Vítkovické strojírny, které zaměstnávají zhruba 650 lidí, na sebe podaly návrh na insolvenci. Firma se v poslední době se potýkala s nedostatkem peněz na provoz. Většinu zaměstnanců strojíren čeká propouštění, dosud nedostali výplaty ani za leden. Společnost se v minulých týdnech neúspěšně snažila o vstup investora.

Stát chce pomoct lékárnám v malých obcích, navrhuje změnu úhrad

Ministerstvo zdravotnictví chce podpořit lékárny v malých obcích. Šéf resortu Adam Vojtěch za hnutí ANO o tom jednal se Sdružením místních samospráv. Podle Vojtěcha lékárny nedostanou dotace jako praktičtí nebo zubní lékaři, ale více peněz by jim měla přinést změna úhrad a speciální odměny. Kromě finančního zvýhodnění navrhuje Sdružení místních samospráv například řešit nedostatek lékáren kombinací kamenné lékárny s pojízdnou. Teď sdružení mapuje, kde přesně lékaři a lékárny chybí.

Malá Losenice uctila vojáka Štěrbu, který padl v Afghánistánu

V Malé Losenici na Ždársku připomíná pamětní deska vojáka Milana Štěrbu, který před deseti lety padl v Afghánistánu. Bylo mu 34 let. Vesnička, v níž vyrůstal, umístila památník na budovu bývalé školy. Slavnosti s odhalením desky se kromě místních zúčastnili členové Štěrbovy rodiny a jeho kamarádi z armády.

"Milan byl od druhé světové války prvním českým vojákem, který padl v boji," řekl přítomným ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Uvedl, že Česko mělo v té době už několik mrtvých jak z Afghánistánu, tak z Balkánu, ale Milan Štěrba byl první, který padl ve skutečném boji. Historik zároveň připomněl jméno dalšího vojáka Jiřího Schamse, který po těžké nemoci zemřel před třemi lety. Zraněn byl také 17. března 2008 při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, při němž velitel ochranného týmu Štěrba zemřel.

Na pražskou premiéru filmu o Jiřím Grygarovi dorazí vědec osobně

V pražském kině Atlas bude mít dnes večer premiéru celovečerní dokument o astrofyzikovi Jiřím Grygarovi. Kromě vědeckých aktivit se snímek věnuje i životnímu příběhu slavného astronoma a popularizátora vědy, který bude na premiéře osobně přítomen. Režisérem snímku je Martin Petrásek. Autoři dokumentu vyrazili s Jiřím Grygarem po veřejných přednáškách i na jeho dlouhé cyklovyjížďky po Česku. Získali také přístup do argentinské observatoře, kde se český vědec podílí na výzkumu kosmického záření.

Pro spolutvůrce dokumentu z řad studentů byly podle Petráska nejzajímavější dvě témata. Prvním je Grygarova schopnost jednoduše vysvětlovat složité otázky vědy, druhým pak jeho vztah ke Slezsku a Opavě. Tvůrci filmu položili Grygarovi i otázku, jak může vědec věřit v Boha. Jiří Grygar v den pražské premiéry oslaví 82. narozeniny.

Třiadevadesátiletý Aznavour v Praze zpíval, žertoval i tančil

Vystoupení francouzského šansoniéra, skladatele a herce Charlese Aznavoura v pražském Kongresovém centru zakončily ovace ve stoje zaplněného sálu. Třiadevadesátiletý umělec arménského původu, který se do metropole vrátil po dvou letech, si koncert moderoval, zpíval, žertoval i tančil. Jako vokalistka ho doprovodila jeho dcera Katia. Po závěrečné písni Emmenez-moi se desítky lidí nahrnuly pod pódium a odměnily Aznavoura záplavou květin. V programu nechyběla ani píseň Hier encore, k níž pro verzi Karla Gotta napsal český text Když jsem já byl tenkrát kluk Zdeněk Borovec.

V Plzni se koná dvoudenní festival světla, nabízí 16 projekcí

Průvodem z náměstí městské části Slovany začal dvoudenní festival světla nazvaný Blik Blik. Už čtvrtý ročník oblíbené akce nabídl 16 světelných projekcí, světelných instalací a objektů, často propojených se zvukem a s interaktivními prvky. Letos symbolicky připomíná oslavy 100. výročí založení Československa.

Na Mikulášském náměstí si lidé mohli zahrát obří světelné Člověče nezlob se se 108 půlmetrovými figurkami, v kostele Panny Marie Růžencové svítilo Slunce o průměru kolem tří metrů, a taky Saturn, Venuše, Merkur a Země. Na Jiráskově náměstí byly zavěšené svítící medúzy, na Mikulášském hřbitově elektrické jmelí.

Dva mladí dobrodruzi z Plzně se vydávají po stopách Hanzelky a Zikmunda

Takřka po šedesáti letech od druhé cesty proslulé dvojice Zikmund, Hanzelka vyrážejí po jejich stopách dva mladí dobrodruzi z Plzně. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek chtějí fotografovat ze stejného místa stejné objekty a situace, které fotografovali slavní cestovatelé a po návratu domů snímky porovnat a vystavit. Kromě toho plánují i filmový dokument, a protože žijeme ve světě sociálních sítích, celou cestu bude možné sledovat téměř online. Na devítiměsíční putování vyrazí 1. dubna z Plzně a jejich partnerem je i Radiožurnál.

Erbanová vyhrála v Minsku 500 m a útočí na celkový triumf v SP

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vyhrála ve finále Světového poháru v Minsku závod na 500 metrů a posunula se na druhé místo průběžného pořadí. Bronzová medailistka z únorových olympijských her v Pchjongčchangu porazila druhou Vanessu Herzogovou z Rakouska o jednu setinu sekundy. V čele SP je Japonka Nao Kodairaová, která ale v Bělorusku stejně jako na předešlém podniku seriálu v Erfurtu nestartuje. Na Erbanovou má před závěrečným nedělním závodem na 500 metrů jen čtyřbodový náskok. Martina Sáblíková ze zdravotních důvodů finále Světového poháru v Minsku nepojede. Trojnásobná olympijská vítězka tak přišla o šanci vyhrát seriál na dlouhých tratích podvanácté v řadě. V průběžném pořadí seriálu je Sáblíková druhá s odstupem 15 bodů na vedoucí Ivanie Blondinovou z Kanady.

Kateřina Smutná skončila druhá v dálkovém běhu na lyžích Birkebeinerrennet v Norsku. Závod na 54 kilometrů klasicky vyhrála stejně jako loni dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa Polka Justyna Kowalczyková. Česká lyžařka zaostala za čtyřnásobnou vítězkou Světového poháru o více než tři minuty. V mužské kategorii ovládl závod, který se běhá tradičně s batohem se zátěží 3,5 kilogramu, Nor Andreas Nygaard. Dvacátý doběhl s odstupem přes jedenáct minut jako nejlepší z Čechů čtyřiačtyřicetiletý Stanislav Řezáč, který v minulosti Birkebeinerrennet čtyřikrát vyhrál.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vynechá kvůli problémům se zády závěrečný závod Světového poháru na snowboardu ve Winterbergu. Sobotní paralelní slalom bude jen sledovat a po jeho skončení převezme velký křišťálový glóbus za celkový triumf v seriálu. Ledecká přijela do Německa ve čtvrtek večer ze švédského Aare, kde ve finále Světového poháru v alpském lyžování nedokončila superobří slalom, v kterém získala v Pchjongčchangu překvapivé olympijské zlato. Důvodem byly bolesti zad, přesto po dojezdu uvažovala, že by v případě zlepšení na prkně startovala.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, na severu přechodně místy polojasno. Nejnižší noční teploty -5 až -9 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C. Chladné počasí vydrží v Česku i po příchodu astronomického jara. Příští dva týdny mají být podprůměrné teploty, oteplení přijde až v polovině dubna.