Denní souhrn zpráv

V Česku začaly volby do Poslanecké sněmovny

Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich. Do sněmovních lavic by rádo usedlo více než 7500 kandidátů, uvedla předsedkyně Českého statického úřadu Iva Ritschelová. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů. Volební místnosti se otevřou dnes ve 14:00 na téměř 15.000 místech země, ve 22:00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní hlasovat.

Svůj hlas ve sněmovních volbách odevzdala i stošestiletá Magdaléna Kytnerová z Kroměříže, která patří k nejstarším obyvatelům republiky. Voleb se účastní pravidelně, bedlivě sleduje dění v zemi. "Sleduji zprávy i předvolební debaty," řekla Kytnerová novinářům. V Novém Boru na Českolipsku v pečovatelském domě vhodila do přenosné urny svůj hlas i stotříletá Anna Hejná. Volebním komisařům vyšla v ústrety. Čekala na dvojici volebních komisařů před pokojem, připravila si doklady a volební lístek, ochotně pak zapózovala fotografům. "Je to vždycky hezké, když se něco děje," poznamenala.

Na ambasádě v Bratislavě lidé kvůli volbám stáli frontu

Několik desítek lidí se krátce po zahájení voleb do Sněmovny shromáždilo u volební místnosti v budově české ambasády v Bratislavě. Museli vystát frontu, než se dostali k hlasovacích archům. Zájem krajanů na Slovensku o účast ve volbách je ovšem dlouhodobě nízký. "Ve zvláštním seznamu voličů vedeném u našeho zastupitelského úřadu je zapsáno 486 osob. Očekáváme, že přijde (hlasovat) několik stovek zapsaných a vedle toho několik stovek voličů s voličským průkazem," řekl novinářům zástupce velvyslankyně a předseda volební komise Pavel Sladký. Za první hodinu od otevření volební místnosti hlasovalo na ambasádě 103 lidí. Mezi prvními odevzdal svůj hlas i herec Stanislav Majer. "Mám tu nějakou práci a nemůžu být v Čechách, tak jsem si včas vyřídil volební průkaz. Volím vždy. Mimo Česko poprvé," uvedl Majer. V předchozích volbách do Sněmovny v roce 2013 hlasovalo na českém velvyslanectví 491 voličů. Z toho většina podle dostupných informací volila na základě voličského průkazu, který si nechali vystavit ve vlasti z toho důvodu, že během voleb byli na Slovensku například na dovolené nebo pracovně.

V minulosti mohli Češi na Slovensku hlasovat nejen v Bratislavě, ale i na českém generálním konzulátu v Košicích. Ten byl ale už před lety zrušen. Na Slovensku se v posledním sčítání lidu v roce 2011 k české národnosti přihlásilo zhruba 30.000 lidí, řada z nich má také české občanství.

Zeman svolá po volbách Sněmovnu s využitím maximální lhůty

Zasedání Sněmovny prezident Miloš Zeman po volbách svolá s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu ústava umožňuje. Chce tak získat co nejvíce času na diskusi parlamentních stran a hnutí. Po 28. říjnu se sejde postupně s vedením všech subjektů, které se dostanou do Poslanecké sněmovny. Zeptá se na jejich názor na politickou strukturu po volbách. Zeman to řekl na tiskové konferenci ve Zbirohu na Rokycansku na závěr své cesty po Plzeňském kraji. Svolání zasedání Sněmovny až 30. den po volbách znamená, že týž den začne ustavující schůze dolní komory. Stát by se tak mělo v pondělí 20. listopadu.

Sobotka: Zmínka o konsensu u reformy azylů EU je argument pro ČR

Jako příslib a argument na podporu českých postojů ke kvótám na uprchlíky vnímá premiér Bohuslav Sobotka část závěrů skončeného summitu Evropské unie, která se v souvislosti s chystanou reformou evropského azylového systému zmiňuje o potřebě hledat pro tuto věc mezi členskými státy unie shodu. Podle Sobotky ale ještě není v této věci zcela vyhráno a v příštích měsících tak země čekají tvrdá vyjednávání. Klíčovým bodem, který státy EU rozděluje, je návrh, aby v případě krizového migračního tlaku v jedné zemi mohl být spuštěn mechanismus přerozdělení části těchto migrantů do jiných zemí unie podle kvótového klíče. Proti jsou země ze střední a východní Evropy, které podobným způsobem odmítaly už v roce 2015 přes jejich nesouhlas prosazený jednorázový mechanismus podobného typu. Na jednání ministrů vnitra v září 2015 byly tyto země přehlasovány. Podle Sobotky ale nyní s formulací o potřebě konsensu souhlasily i státy, které s ideou kvót na uprchlíky původně přišly.

Země EU by mohly více kooperovat při výcvikových misích

Státy Evropské unie by mohly už brzy začít těsněji spolupracovat při civilních či výcvikových misích organizovaných na unijním základě. Po jednání summitu Evropské unie o takzvané trvalé strukturované spolupráci v obranné a bezpečnostní oblasti (PESCO) to novinářům řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Diskuse premiérů a prezidentů byla shrnutím stavu před tím, než celý projekt spolupráce spustí příští unijní summit v prosinci. "Tady má Česká republika velké zkušenosti a také velký zájem. Patříme mezi země, které se pravidelně angažují v mezinárodních misích," připomněl český ministerský předseda. Posilování unijní spolupráce v obranné a bezpečnostní oblasti zesílilo poté, co se z EU rozhodla odejít Velká Británie.

Výrobce nábytku TON získal mezinárodní cenu za své křeslo Alba

Výrobce nábytku TON z Bystřice pod Hostýnem získal za své křeslo Alba mezinárodní ocenění za design German Design Award 2018. Odborná porota mu udělila titul Winner. "Máme velkou radost, že kromě zákazníků zaujala Alba také odborníky. Cenu totiž udělují pouze projektům, které jsou pro německý a mezinárodní designový trh průlomové," uvedl marketingový ředitel značky TON Jan Juza. Kromě domácností kolekce Alba obstojí také v restauracích a hotelích. Právě jejich prostory italského designéra Alexandera Guflera při tvorbě kolekce inspirovaly. TON je jedním z několika málo světových výrobců ohýbaného nábytku. Tradice společnosti se počítá od roku 1861, kdy svou firmu založil truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet.

Cenu za studentský design získal návrh posezení z lisovaného sena

Národní cenu za studentský design v kategorii Grand v Brně získala stolička, jejíž sedák je zhotovený z lisovaného sena. Autorem ekologického konceptu je Ján Forgáč ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Porota na stohovatelné stoličce ocenila experimentální přístup k nábytkovému designu. Držitelkou ocenění Junior se stala Anežka Müllerová z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy Nový Bor, a to díky foukaným skleněným mísám Akupunktura. Efektní řešení neomezuje praktické využití předmětů. Výstavu nominovaných prací i vyhlášení výsledků letos hostilo Brno. Do soutěže se přihlásilo 256 autorů s 231 pracemi z 12 univerzit a vysokých škol a 16 vyšších a středních odborných škol.

Charita ošetřila na Haiti 240 dětí díky projektu kohoutkové vody

Celkem 240 dětí se podařilo ošetřit v polovině října v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníkům olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Prohlídkou prošli tamní školáci během zdravotnického kempu v oblasti Baie de Henne, kde ACHO působí dlouhodobě. Uspořádat kemp se povedlo díky srpnové kampani s názvem Na zdraví Haiti, na kterou přispívali lidé placením kohoutkové vody v restauracích či kavárnách po celém Olomouckém kraji. Arcidiecézní charita Olomouc působí v Baie de Henne na severozápadě země již 12 let. S pomocí českých dárců zajišťuje tamním dětem vzdělání v projektu Adopce na dálku a pomáhá tamní komunitě například se stavbou přístřeší. Na severozápadě Haiti působí ještě v Gonaives a na jihu v Roche a Bateau. V listopadu se chystá ACHO vypravit na Haiti obří kontejner s humanitární pomocí, ve kterém nechybí ani vybavení pro šicí dílny. Je výsledkem veřejné sbírky, do které se zapojili lidé i organizace z celé republiky.

Hra Nora zahájí setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest

Inscenace Nora v režii Jana Nebeského zahájí v pražském Divadle pod Palmovkou setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest. Druhý ročník festivalu do konce října nabídne zájemcům divadelní hry z Polska, Maďarska, Slovenska a ČR. Vedle divadelních představení jsou na programu také diskuse s tvůrci, projekce nejlepších středoevropských dokumentů a workshop bollywodského tance, které se uskuteční v synagoze na Palmovce. Za velkou událost festivalu pořadatelé považují uvedení jedné z nejkontroverznějších inscenací současnosti - Prokletí od režiséra a dramatika Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného.

Na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě vystavuje 183 nakladatelství

V Havlíčkově Brodě začal 27. ročník dvoudenního Podzimního knižního veletrhu. Účastní se ho rekordních 183 vydavatelství a řada spisovatelů, ilustrátorů a překladatelů. Novinářům to řekla ředitelka veletrhu, spisovatelka a nakladatelka Markéta Hejkalová. Součástí doprovodného programu jsou tradičně besedy s autory, autorská čtení, představení knižních novinek, přednášky a výstavy.

V Praze začíná filmová soutěž 48 Hour Film Project

Údajně největší časově omezená tvůrčí filmová soutěž na světě - 48 Hour Film Project (48 HFP) začíná v Praze. Účastníci sedmého ročníku soutěže mají za úkol během 48 hodin na základě dané rekvizity, postavy a jedné věty z dialogu natočit krátký film. Porota pak vybere vítěze v několika kategoriích a nejlepší tým pojede s vítězným filmem na světové finále, které se bude konat v Paříži. Pražský projekt se podle Lukáše Vedrala ze společnosti Bontonfilm může pochlubit účastí nadějných talentů, které by se neměly v celosvětové konkurenci ztratit. "Důkazem toho je loňský vítězný film Bio Buddy pravidelných účastníků soutěže z týmu Popojedem. Na celosvětovém finále získali druhou cenu a režisér Jan Chramosta i cenu za nejlepší režii. Jeho krátký film se představil i v Cannes, od té doby sbírá ocenění na dalších festivalech," uvedl.

První soutěž 48 Hour Film Projectu se konala v roce 2001 ve Washingtonu, od té doby se této filmařské události zúčastnilo přes 300.000 lidí. Nyní probíhá každoročně ve více než 125 městech po celém světě.

V parku miniatur Boheminium přibude model hradu Loket

Park Boheminium v Mariánských Lázních v říjnu odhalí miniaturu hradu Loket. Na výrobě modelu nejnavštěvovanější památky v Karlovarském kraji zatím pracují vězni v Horním Slavkově, poprvé ji návštěvníci uvidí při odhalení 28. října. Bude svou rozlohou patřit k největším modelům v parku miniatur, řekl ČTK za provozovatele parku Boheminium Tomáš Slifka. "Poprvé budou moci návštěvníci nahlédnout také dovnitř modelu, a to ze dvou stran. Z vyvýšené plošiny, na kterou se dostanou po kamenném schodišti, a z opačné strany, kdy mohou přijít po pískové cestičce podél říčky, snadno dostupné, abychom o pohled do hradu neochudili vozíčkáře a maminky s kočárky," uvedl Slifka. Součástí modelu bude například i erb hradu Loket, zákruta Ohře a řetězový most císaře Ferdinanda. Most, který v Lokti překlenoval Ohři na přelomu 19. a 20. století, byl největším řetězovým mostem v českých zemích.

V Rozvadově začíná světový turnaj v pokeru, dosud největší v ČR

V rozvadovském kasinu King's začne v pátek hlavní část největšího turnaje v pokeru, jaký se kdy v ČR hrál. World Series of Poker Europe je největší turnaj za hranicemi Las Vegas, součást americké série World Series of Poker. Turnaj potrvá do 10. listopadu. Za měsíc se tam sjede kolem 30.000 hráčů z více než 80 států, což je určitě rekord série, která se v Evropě hraje jednou za dva roky; kdo vyhraje jeden z 11 zlatých náramků, stává se v konkrétním stylu hry mistrem světa pro tento rok, řekl ČTK majitel kasina Leon Tsoukernik. Podle něj jde o jednoznačně největší turnaj v Česku.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková se na Turnaji mistryň utká v Bílé skupině stejně jako před rokem se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou. Los určil, že se v Singapuru dále střetne s Američankou Venus Williamsovou z USA a vítězkou Roland Garros Jelenou Ostapenkovou z Lotyšska. V Červené skupině jsou světová jednička Simona Halepová z Rumunska, Ukrajinka Elina Svitolinová, Dánka Caroline Wozniacká a Caroline Garciaová z Francie. Hráčky se utkají ve skupině každá s každou a vždy dvojice nejlepších postoupí do semifinále. Celková dotace činí sedm milionů dolarů a neporažená vítězka si může na konto připsat přes dva miliony. Hrát se začne v neděli 22. října.

otbalisté pražské Slavie remizovali ve Villarrealu 2:2 ve třetím kole Evropské ligy v souboji o první místo ve skupině a do čela tabulky neposkočili. Český šampion vedl na hřiště favorita po půlhodině po gólech Tomáše Necida a Dannyho 2:0, ale na první venkovní výhru v pohárech po více než deseti letech nedosáhl. V závěru úvodní půle srovnali Manu Trigueros a Carlos Bacca. Slavia má po polovině skupiny pět bodů a bez porážky je o skóre druhá za Villarrealem. Třetí Astana ztrácí bod a poslední je s jediným bodem Maccabi Tel Aviv. Do vyřazovací fáze postoupí první dva týmy. V dalším utkání přivítají Pražané 2. listopadu v odvetě Villarreal.

Fotbalisté Zlína se v Evropské lize dočkali prvního vstřeleného gólu, ale proti FC Kodaň jim to v 3. kole skupiny F v Olomouci stačilo jen na remízu 1:1. Na vedoucí trefu Diopa totiž dánský mistr odpověděl trefou Ankersena. Zápas byl ve druhé půli na necelých dvacet minut přerušen kvůli husté mlze.

Fotbalisté Plzně ve třetím utkání v základní skupině Evropské ligy nečekaně prohráli na hřišti Lugana 2:3 a venku i podruhé vyšli naprázdno. Západočeši si zkomplikovali situaci, na kontě mají tři body stejně jako švýcarský soupeř a Beer Ševa, která doma podlehla 1:2 FCSB. Bývalá Steaua Bukurešť vede tabulku s devíti body. Viktoria venku v pohárech nezvítězila podvanácté za sebou. Čtvrtý duel ve skupině čeká Viktorii za dva týdny doma opět s Luganem.

Pavel Kelemen, Tomáš Bábek a David Sojka vstoupili do mistrovství Evropy v dráhové cyklistice pátým místem v týmovém sprintu v novém českém rekordu 43,498 sekundy. V úvodním dnu šampionátu si vedli nejlépe francouzští dráhaři, kteří získali zlaté medaile v týmovém sprintu, stíhacím závodě družstev a scratchi zásluhou Adriena Garela.

Andrea Hlaváčková s Maďarkou Timeou Babosovou si před Turnajem mistryň posílily sebevědomí ziskem deblového titulu v Moskvě. Nejvýše nasazené tenistky ve finále porazily americko-britský pár Nicole Melicharová, Anna Smithová 6:2, 3:6 a 10:3. Během krátké spolupráce vyhrály už čtvrtý turnaj. Hlaváčková s Babosovou se daly dohromady po březnovém rozchodu české hráčky s Číňankou Pcheng Šuaj. Tituly získaly v květnu v Rabatu a v září v Québecu a Taškentu, v dalších dvou finále neuspěly.

Počasí na sobotu

Oblačno až zataženo, přechodně až polojasno. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C, na Šumavě kolem 12 °C.